Katholiek pleidooi voor de weduwen en wezen Mr. Oud wil geen korting op verkregen rechten Prof. Soepomo: „Procedure van Nederlands strafrecht gevolgd" Het ongeluk bij oefening met boten op de Maas Internationale conferentie over menselijke verhoudingen GEKLEURD GLAS VERLEVENDIGT DE GEVEL vtei SL* V- £§1, Wettelijke ouderdomsverzekering In één nacht Sun balm Snufjes op al Ie gebied vrijdag 16 maart m6 Hef schroef vliegtuigen voor Algerije Prins Starhemberg overleden De zaak-Jungschlager Indonesische reactie op telegram van Internationale Juristencommissie Kustvaarder gezonken Minister Staf geeft nadere uiteenzetting Concert voor de H. Vader Belangwelkend initiatief van Nederlandse zijde Prins Bernhard algemeen voorzitter Moeder redde baby uit brandende wieg WtfUrpd- 116 KAB-ers in Philips-kernen Ulbricht ernstig ziek? PAGINA 3 franse leger aangepast aan guerilla Aandacht voor iveduiven en wezen Uw handen gaaf en zacht LINNAEUSHOELATER OPEN Bemanning gered Mr. Van Empel voldeed aan alle voorwaarden BIJNA f 5000 VOOR BELOONDE IDEEëN ~ts 20 stuks cent Wordt op Tweede Paasdag door Nederlandse televisie uitgezonden STREMMING TREINVERKEER DORDRECHT-SLIEDRECHT DESKUNDIGEN UIT 35 LANDEN KOMEN NAAR NEDERLAND ABPlJSIROOP/i HORLOGE VAN 16.000 GULDEN VEROORDEELD WEGENS 23 INBRAKEN (Vervolg van pagina 1) De heer Van Lier (P.v.d.A.) diende een amendement in om een weduwe, die na het overlijden van haar pensioengerech tigde man de pensioengerechtigde leeftijd niet binnen een jaar zou bereiken, het ouderdomspensioen nog een jaar uit te keren. Volgens het wetsvoorstel is deze termijn zes maanden. Vond de heer Van Lier het ongewenst, indien het pensioen het loon zou over treffen, de heer Oud (V.V.D.) zag dat anders. Volgens hem mocht men niet korten op pensioenen, die reeds waren opgebouwd of ingegaan. Bleef dan over de vraag wat er zou moeten gebeuren met de toekomstige pensioenaanspraken. Hiervoor gold vol gens hem de regel: pacta sunt servanda Overeenkomsten moet men houden, tenzij het algemeen belang het anders noodzake tijk maakt. Maar dan geldt altijd nog het: gelijke monniken gelijke kappen. Korting °P pensioenen is altijd een kwalijke zaak vond hij, wat alleen gerechtvaardigd is bij (•en noodtoestand. Die noodtoestand is hier niet aanwezig en hii achtte de be malingen van art. 61 en 62 dan ook zeer 'e betreuren, vooral daar het hier gaat °m zeldzame gevallen, waarin het Pensioen boven het genoten loon zou hitgaan en dan nog altijd in de sfeer van de bescheiden inkomens. °e heer Van Lier achtte het een be daar. dat de aanpassingsmogelijkheid dhbeperkt was. Beperking daarvan zag Jij alleen mogelijk met het amendement. 6 Kort, dat hij dan ook mede had onder kend. Maar ook dan wenste hij toch ?°g een beperking van de open pensioe nen in die geest, dat er een bepaling zou htoeten komen, dat 20 pet. onaangetast 2°u moeten blijven, waarvoor hij een ahiendement indiende. Voor weduwen en (vezen wenste hij zelfs een verder gaande "eperking tot een onaantastbaarheid van pet., maar dienaangaande diende hij ®een amendement in. De heer Van der Ploeg (K.V.P.) ging ®kkoord met de uitvoering van deze wet P'°or de Sociale Verzekeringsbank, maar Prong aan op volledige inschakeling van Raden van Arbeid met een territoriale decentralisatie nu een functio nele decentrali satie niet moée- lijk was. De premie-inning door de belas ting vond hij wat wonderlijk; op dit ogenblik ging hij er ech ter mee akkoord om het later op nieuw te bezien als ook andere volksverzeke ringen aan de Sociale Verze- zeringsbank zouden worden opgedragen. Nu een nieuw inningsappa- vaat opbouwen zou teveel vertraging in uitvoering van de wet veroorzaken. 4n de voortreffelijkheid van de beperkte egistratie was hij niet overtuigd. Hij voorzag daarvan moeilijkheden bij grens arbeiders en anderen, die niet doorlopend C. J. v. d. PLOEG Vergeten groepen in de kou v commissie voor technische plannen de Franse strijdkrachten heeft be ften onmiddellijk meer dan honderd .ware en lichte hef schroef vliegtuigen te ,|Pen die tegen de opstandelingen in 'gerije zullen worden ingezet. - besloot tevens „een bepaald aantal" Lllegtuigen voor waarneming en onder leUning van landstrijdkrachten te kopen. commissie besloot voorts kustvaar tuigen VOOr patrouillediensten, landings- ..aartuigen en een „grote hoeveelheid" ,lc«te pantser- en transportvliegtuigen kopen Verder zal in Frankrijk een abriek worden gebouwd voor het maken militaire hefschroefvliegtuigen en de Pi'oauktie van alle typen vliegtuigen zal worden versneld. De commissie was bijeengekomen om een uitrustingsprogram uit te werken en. onmiddellijk in werking te stellen, dat is aangepast aan de speciale tactische behoeften van de strijdkrachten in Al gerije. onder deze verzekering vallen. Van vol ledige registratie zag hij alleen af om de zelfde reden van vertraging. Gaat het met dit systeem niet goed, dan kan de Sociale Verzekeringsbank intussen zelf een systeem opbouwen om niet te moeten werken met een niet-sluitend systeem zoals dit. Het bodempensioen achtte hij met de heer Oud een goede stimulans voor een verdere pensioenverzekering. Hij vroeg echter of 60 pet van het gehuwden-pen sioen voor de ongehuwden wel juist was. In de werkloosheidswet was het percen tage voor ongehuwden veel hoger. De gang van zaken voor weduwen en wezen achtte de heer Van der Ploeg hoogst on bevredigend. nadat de K.V.P. reeds meer dan een iaar geleden een uitgewerkt plan daaromtrent had ingediend. Een deel van de vergeten groepen wordt met deze wet geholpen, een ander deel echter, dat óók tot de vergeten groepen behoort blijft <n de kou staan. Hij verzocht de minister dringend in de nog resterende maanden van zijn ambtsperiode zijn aandacht aan deze groepen van weduwen en wezen te schenken. Aandacht vroeg hij voor de 65-jarige vrouw, die kostwinster is voor een inva lide man onder de 65 jaar en voorts voor Nederlanders, die in het buitenland ver blijven als zendelingen, missionarissen artsen, verpleegsters en missiezusters die de edelste tradities van ons volk in het buitenland hooghouden. Van hen kan men bij hat niet betalen van prerpie toch niet spreken van schuldige nalatigheid. Tenslotte was er voor hem dan nog het pensioenfonds van de mijnwerker®, die reeds op 55-jarige leeftijd worden gepen sioneerd en dan nog tien jaar premie zou. den moeten betalen. Hij vroeg de aan dacht van de minister om voor deze men sen een gunstige regeling te bedenken. De volgende week dinsdag zal dit debat worden voortgezet. XXX Bij de aanvang der vergadering werd nog een wetsontwerp aangenomen van aanpassing der pensioenen van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds en het Spoorwegpensioenfonds aan de 6 pct.- loonsverhoging van oktober 1954. Hierbij kwam de klacht naar voren dat pen sioenen boven f 4800 door het degressie- stelsel die 6 pet. niet zullen krijgen. Minister Beel zeide, dat dit een fout is in de pensioenwetgeving en dat hij dus een wetsontwerp voorbereidde, waardoor de nadelige gevolgen van het huidige de- gressiesteise! zouden worden weggenomen per 1 januari 1957. Een wetsontwerp tot aanpassing van de oude pensioenen aan het huidige loonniveau zou spoedig de ministerraad passeren. F. S. (Advertentie) Prins Ernst Ruediger von Starhemberg, eens leider van de Oostenrijkse „heim- wehr" is gisteren bij een wandeling door Schruns, in de provincie Vorariberg, aan een hartaanval overleden. Hij is 56 jaar oud geworden. Von Starhemberg was in december in Oostenrijk teruggekeerd om een arts te raadplegen, na achttien jaar in het bui tenland te hebben gewoond. In 1938 had hij de wijk genomen met het oog op de komst van de nazi-troepen en de hieropvolgende „Anschluss". Gedurende zijn ballingschap woonde de prins in Argentinië, waar hij een landgoed bezat. Na de oorlog stond hij bloot aan felle aanvallen van communistische en socia listische zijde in Oostenrijk wegens de rol die hij heeft gespeeld bij het onderdrukken van de socialistische opstand in 1934. Star- hemberg steunde indertijd met de „Heim- wehr" zijn particuliere leger, de rechtse regering en van dr. Dollfuss en dr Schuschnigg. De opening van de „Linnaeushof" te Heemstede-Bennebroek, die aanvankelijk bepaald was op 29 maart, zal wegens de te verwachten late bloei, o.m. een ge volg van de weersomstandigheden van de laatste dagen, worden uitgesteld tot woensdag 11 april. Het Nederlandse kustvaartuig „Admi- aiengracht" (499 ton) is vannacht op de ielinigen bij Vlissingen in aanvaring ge- met ket HHtse schip „Dewsbury" zriv^6 ton). De „Admiralengracht" is ge kken. De bemanning en de loods zijn door de „Dewsbury". •Na de redding is de Brit voor anker ge- ®aan. Het schip zou bij het licht worden i-ear Antwerpen varen en daar de ge- "de bemanning aan wal zetten, o De rederij van de „Admiralengracht" is P^fthoffs Bevrachtingskantoor te Am- sterdam. De Indonesische ambassadeur in Lon den, prof. Soepomo, heeft commentaar gegeven op het telegram, dat de Interna tionale Juristen-Commissie hem over he; proces Jungschlager had gezonden De ambassadeur zei. allereerst, verbaasd te zijn, dat de commissie de gevolgde Pro cedure aan de orde stelt: „Deze procedure is die van het Nederlandse strafproces recht. dat in Indonesië nog steeds van kracht is". „Hoe kunnen juristen spreken van het niet respecteren van het recht, nu de rechter nog geen vonnis gewezen heeft en tot nu toe slechts getuigen gehoord zijn en de officier van justitie zijn requisitoir heeft gehouden", zo z'ei prof. Soepomo verder. De officier van justitie heeft de doodstraf geëist wegens samenzwering tegen de regering van de republiek Indo nesië. Deze straf is in overeenstemming met het van Nederland geërfde recht. „Het, proces wordt in het openbaar ge voerd in aanwezigheid van buitenlandse waarnemers. Het feit, dat een Britse ad vocaat niet is toegestaan, beklaagde bij te staan, is volkomen in overeenstemming met de gebruikelijke regels, eveneens een nalatenschap van het Nederlands bestuur: een advocaat moet, om deel te kunnen nemen aan een proces, ingeschreven Zijn bij de Indonesische balie en de taal èn het recht van het land kennen". Er zijn talrijke Nederlandse advocaten in Dja karta, die aan deze voorwaarden voldoen. „Thans wordt het proces in eerste aan leg gevoerd. Na een veroordeling kan Jungschlager natuurlijk bij een hogere instantie in beroep gaan". Mr. A. van Dal, secretaris van de In ternationale Juristencommissie, heeft naar aanleiding van de verklaring van prof. Soepomo meegedeeld, dat indien de Indonesische rechter het recht zou toe passen op de wijze, zoals dit altijd door de Nederlanders in Indonesië is toegepast, en als hij de rechten van de beklaagde zou erkennen, zoals de Nederlandse rechtbanken dit doen en zoals de Neder landse regering en de Nederlandse ge rechtelijke instanties dit hebben gedaan in de zaak van de Indonesiërs, die thans in Nieuw-Guinea terechtstaan, de Inter nationale Juristencommissie dan volledig tevredengesteld zou zijn. Wat de voorwaarden voor de verdedl- <3e oorzaken van het ongeluk, aarbij op 9 maart een militair verdronk bij hiio^en .0(f€ning met boten op de Maas, jr minister Staf gisteren in de Tweede Kame: n.a.v. vragen van de heer Gort- Zak IP d a vj-agcn van uc neei uw IUP.N.) een uiteenzetting gegeven. In?8 n?i??iEler deelde mee, dat dit onge- K nabij Steijl-Tegelen niet is geschied net een rubberboot, maar met een houten anvalsboot. De oefening stond onder lei- mng van een tweede luitenant. Na een meoretische les werd het peloton, dat «an de oefening deelnam, gesplitst in drie sroepen. In de eerste twee boten zaten *4 militairen en een commandant, in de uerde 15 man en een commandant. Voor de oefening begon werd medegedeeld, dat wie een slecht zwemvest had, dit kon rui len voor een goed. Het slachtoffer wenste geen deugdelijk zwemvest en had gezegd, dat hij kon zwemmen. Tijdens de oefening moest een aantal stilliggende schepen worden gepasseerd. De eerste twee boten voeren deze schepen °ngehinderd voorbij, doch de derde kwa^a in moeilijkheden. Bij een poging de sche pen te ontwijken, raakte de boot door de sterke stroom de schepen waarna zij bij een poging om vrij te komen water schep te en zonk. Alle 16 inzittenden raakten daarbij te water. Vijftien van hen werden onder de schepen doorgezogen. Twaalf konden zelf of met hulp van toegesnelde burgers op het droge komen. Drie van hen dreven 300 meter af, waarna zij konden worden gered- Het slachtoffer is later op een kilometer afstand van het ongeval in het struikgewas ontdekt. Waarschijnlijk heeft hij zioh eerst nog kunnen vastklem men aan het zwemvest, doch dat moeten loslaten door de koude van het water. De commandant van de oefening kan niet aansprakelijk worden gesteld vooi het ongeval. Wel kan er de les uit wor den getrokken, dat het niet voldoende is mede te delen, dat de zwemvesten kunnen worden geruild, doch dat hierop controle moet plaats vinden. De in ge bruik zijnde zwemvesten hebben bewe zen doelmatig te zijn, als ze op de juiste wijze worden bevestigd. ging in Indonesië betreft zei mr. Van Dal. dat mr. Van Empel inderdaad bij de In donesische balie is ingeschreven en talrij ke jaren jurist in Indonesië is geweest en de taal en het recht van het land goed kent. In de maand februari werden door personeelsleden van de n.v. Philips' Gloei lampenfabrieken te Einddoven, Roosen daal, Roermond. Heerlen en in de diverse andere spreidingsplaatsen 678 ideeën in gestuurd tegen 416 in januari van dit jam In totaal werden deze ideeën gehonoreerd met een bedrag van 4760 5450 m januari, toen de kwaliteit der inzendingen aanzienlijk beter was). De hoogste beloning van de maand februari 200 werd toegekend aan de 20-jarige J. Massaar, wiens idee tot het tweemaal gebruiken van koelwater de n.v. Philips een besparing van fuim 26.000 kubieke meters leidingwater per jaar oplevert. Inderdaad, onweerstaanbaar is het succes van full speed. Steeds meer rokers worden enthousiaste full speed-rokers. Wie éénmaal deze sigaret gekozen heeft, weerstaat niet langer aan haar uitzonderlijk goede kwaliteit Z. H. Paus Pius XII zal op de tweede Paasdag, maandag 2 april a.s„ een con cert bijwonen, dat hem door de Italiaanse radio en televisie wordt aangeboden. Het concert, dat zal worden gegeven in de grote zaal der zegeningen- wordt door de Italiaanse radio- en televisiestations is jn Nederland een grote activiteit aan uitgezonden en door verscheidene buiten- j de dag gelegd op het gebied van de in landse stations gerelayeerd. Op het pro- nerlijke verhoudingen. Dit geldt ten aan- (Van onze verslaggever) In de jaren na de laatste wereldoorlog gramma komen werken voor van Perosi, Bach en Mendelssohn, de lievelingscom ponisten van de H. Vader. Via Eurovisie zal ook de Nederlandse Televisiestichting dit concert van des avonds 6 tot 7 uur in een gezamenlijk programma uitzenden. In de woning van de familie W. Bouma. een gezin met tien kinderen, in de Achter straat te Harlingen, is gistermiddag brand ontstaan, terwijl de moeder even buiten was. Het vuur, vermoedelijk ontstaan door vlam vatten van enige luiers die hij de kachel hingen, greep zo snel om zich heen dat, toen de vrouw binnen kwam, de dicht bij de kachel staande wieg reeds in lich terlaaie stond. De moeder wist het kind nog uit de brandende wieg te halen, waar bij zij ernstige brandwonden aan gezicht en handen kreeg. Met haar baby is zij in het R. K. Ziekenhuis opgenomen. De wo ning was in een minimum van tijd geheci uitgebrand. De spoedig aanwezige brand weer kon verdere uitbreiding voorkomen Wegens de doorvaart van het motor schip „Gvardeysk" bij Baanhoek zal het treinverkeer tussen Dordrecht en Slie- drecht op dinsdag 20 maart zijn gestremd tussen 10 uur en 12.45. De treinenloop tussen Sliedrecht en Geldermalsen blijft, normaal. Tussen Sliedrecht en Dordrecht zullen bussen rijden. Bij ongunstig weer wordt de stremming verschoven naa" woensdag 21 maart tus sen 11 uur en 13.40. zien van zowel het wetenschappelijk onderzoek als de toepassing in de prak tijk. Deze activiteit heeft zodanig de aan dacht getrokken in andere landen en we relddelen, dat uit verschillende landen, waaronder ook Aziatische, de wenselijk heid naar voren is gebracht in Nederland een internationale conferentie te doen plaats vinden, tijdens welke de werk zaamheden van instituten, die zich met onderzoek of bevordering van de men selijke verhoudingen bezig houden, met elkaar zouden kunnen worden vergele ken. In aansluiting hierop zal thans van 3 tot 15 september a.s. te Berg en Dal bij Nijmegen een internationale conterentie over menselijke verhoudingen worden ge houden. Koningin Juliana heeft het bescherm- vrouwsehap van de conferentie aanvaard en heeft reeds toegezegd de deelnemers tijdens de openingszitting van de 'confe rentie te z"ullen toespreken. Prins Bernhard zal optreden als alge meen voorzitter. Hij zal enkele van de plenairvergaderingen persoonlijk leiden. Er is een Erecomité onder voorzitter schap van de minister-president dr. W. Drees gevormd, waarin verschillende vooraanstaande personen uit binnen- en buitenland zitting hebben genomen, o.a. mr. G. H. van Hereven Goedhart, Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, prof. Robert C. Angell, President van de international Sociological Associa tion, dr. Arthur H. Conipton, Algemeen Voorzitter van de World Brotherhood, prof. dr. W. E. Boerman, voorzitter van het Rectorencollege van de Nederlandse Universiteiten, L. A J. M. van Heyst, voorzitter r.-k. Bond van Werkgevers vakverenigingen, A. Borst, voorzitter Verbond van Prot.-Christelijke Werk gevers in Nederland, mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter Stichting van de Ar beid en van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond, de voorzitters der Eer ste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonk man en mr. L. G. Kortenhorst. J. A. Middelhuis, voorzitter K.A.B., H. Oos terhuis, voorzitter N.V.V., prof. F. de Vries, voorzitter S.E.R,., en T. J. Twijn- stra, voorzitter Verbond van Ned. Werkgmeis. nemarken, Noorwegen, Zweden, Joegosla- Het initiatief tot het organiseren van vië, U.S.A., Canada, Peru, Hawaii, Argen- de conferentie is genomen door een daar- tinjë Brazilië Chili, Philippijnen, India, toe speciaal gevormd comité onder Voor zitterschap van Prof. dr. F. J. Th. Rutten. Het vraagstuk van de menselijke ver houdingen in de verschillende landen; taak en functie van de z.g. Centra voor Maatschappelijke Verhoudingen en aanverwante instituten (in Nederland is zo pas een Contactgroep menselijke verhoudingen geformeerd, waarbij alle schakeringen van het maatschappelijk leven zijn betrokken), wisselwerking tussen wetenschappelijk onderzoek en toepassing in de praktijk op het gebied van de menselijke verhoudingen; fun damentele onderzoekingen betreffende menselijke verhoudingen; veranderin gen van weerstanden in de menselijke verhoudingen ï.v.m. de overgang van een agrarische naar een industriële maatschappij, het verzwakken van ge- z'insbanden en van het gemeenschapsle ven, de overgang van met het leven ge geven gezaghebbers naar functioneel gekozen leiders enz.; en de antropolo- gisch-wijsgerige achtergronden van de menselijke verhoudingen. Het staat reeds vast, dat deskundigen uit 35 landen zullen deelnemen, t.w.: Bel gië, Duitsland, Engeland Frankrijk, Zwit serland, Oostenrijk, Spanje Italië, Turkije, Nederland, Griekenland, Luxemburg, De- De conferentie is financieel mogelijk gemaakt door de medewerking zowel van handel, industrie en landbouw als van de gemeentelijke, provinciale en rijks overheid. Het doel van deze conferentie is het instellen van een onderzoek naar de fac toren, die de menselijke verhoudingen be ïnvloeden. Met name zullen de volgende thema's behandeld worden: (Advertentie) door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met AKKER SIROOP (Van onze Utrechtse redacteur) Het getuigt van voortvarendheid, dat een nog in aanbouw zijnde industrie in Naarden toch reeds op deze beurs pre sent is. Van dit nieuwe smelterijbedrijf, waarvan in de Bernhardhal op het Croeselaanterrein een maquette is te zien, zullen in het bijzonder de grafische industrie, de lood- en zinkwerkers en de sanitairinstallateurs profijt kunnen heb ben. Tinsoldeer, wit- en lettermetaal zullen er volgens de nieuwste methoden vervaardigd worden. Geheel nieuwe la boratoriumcontrole-methoden waken over een maximum aan zuiverheid en betrouwbaarheid van de produklen. De Shell is op de Jaarbeurs met een wondertafel, die een bijna volledige in druk geeft van de belangrijke rol, welke de aardolie-industrie in onze heden daagse samenleving speelt. Dit krijgt men door beelden, die uit het blad van de tafel, dat een doorsneelijn heeft van 7% meter, te voorschijn getoverd wor den. Na een tankschip, waarmee de ruwe olie overzee wordt aangevoerd en een onderdeel van een raffinaderij, waar de olie tot de meest uiteenlopende produk- ten wordt verwerkt, verrijzen achter eenvolgens een benzine-pompstation, fa briek, woonhuis, boerderij en vliegveld uit het tafelblad naar boven. Tot slot kiest een groot model van een modern passagiersvliegtuig in het paviljoen, waar deze Wondertafel staat, het lucht ruim. DAK VAN KUNSTSTOFFEN In een zeer aantrekkelijke en smaak volle stand geeft een chemische indus trie een overzicht van de door haar ge brachte kunststoffen. Hierbij zijn het vooral de toepassingen, die laten zien wat er met deze materialen zo al te be reiken valt. Een groot formaat „schaak bord" en een roterende blikvanger to nen ,,perspex"-platen in een spel van vlakken, kleuren en lichteffecten. Op een glasheldere spiegelende zijwand uit golfplaten voor dakbedekking opgetrok ken, ziet men, hoe eenvoudig een dak van deze platen gemonteerd kan wor den. Een bolronde dakkoepel geeft een indruk van de helderheid van het ma teriaal en de vele mogelijkheden voor verlichting en vormgeving. Zelfs zijn er mogelijkheden voor chi rurgische doeleinden en voorbeelden van prothesen vervaardigd van dit ma teriaal zijn te zien. in het vierkant is en verwerkt als een briljant in plaina. Waardeƒ16.000 Merkwaardig is ook het horloge ten dienste van piloten, dat Greenwichtijd aanwijst, maar in de rand gelijk de plaatselijke tijd. In de Zwitserse stand wil men. wat de chemische industrie betreft, vooral wij zen op de kunststoffen. WE GINGEN MEER NAAR ZWITSERLAND Het toeristenverkeer van Nederland naar Zwitserland is in 1955 wederom toegenomen. Terwijl Nederland in 1954 met 684.741 overnachtingen op de zeven de plaats stond, nam het in 1955 met 743.946 overnachtingen de zesde plaats in, na Duitsland. Groot-Brittannië, directeur van het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, kan Zwitserland, waar de prijzen de laatste 7 jaar praktisch geen wijzigingen hebben ondergaan, nu als een der voordeligste vakantielanden van Europa beschouwd worden. In 1954 werden er totaal 11.361.181 overnachtin gen door buitenlanders geregistreerd. In 1955 steeg dit aantal tot 12.083.643, een getal, dat tot dusverre in Zwitserland nog nimmer werd bereikt. Werden bij Zwitserland de wijnen zeer gewaardeerd, de gasten van de Tsjecho- slowaakse deelnemers proefden de pitti ge Sliwowitsch, pruimen jenever van een sterk gehalte. Een bijzonderheid onder de geëxposeerde machines en pas ge construeerd, is een boormachine, die in het hardste metaal minuscule openingen maakt. In de groep Bouwmaterialen beginnen - Frankrijk, de Verenigde Staten en Bel- kleuren steeds meer een rol te spelen en getoond wordt Spectra-bouwglas, waarmee in de gevel van moderne ge bouwen, die gewoonlijk van beton zijn. veel levendigheid gebracht kan worden. Dit glas van een industrie in Schiedam is verkrijgbaar in rood, geel. groen, licht- en donkerblauw, grijs en wit. Het is goed af te nemen en blijft kleurecht, zodat voor vaalheid niet gevreesd be hoeft te worden. Een steenfabriek komt uit met nieuwe metselsteen, vloerstenen, straatstenen en isolatiemateriaal. Deze produkten van een bekende industrie aan de Waal, die haar hoofdkantoor in Nijmegen heeft kunnen we bezichtigen in de Margriet- hal. Pora-blocs z'ijn de nieuwe metselste nen, die bet voordeel hebben, dat zij gespijkerd kunnen worden, zonder te scheuren. Zeer gemakkelijk kunnen er ook sleuven in gemaakt worden. Zij zijn toe te passen zowel voor binnen- als buitenmuren. Zwitserland heeft voor de 25ste maal een inzending op de Nederlandse Jaar beurs. Natuurlijk wordt weer de aan dacht op Zwitserland als vakantieland gevestigd, waarnaast gewezen wordt op enkele belangrijke industrieën. In de af deling uurwerken treft men het kleinste horloge ter wereld aan, dat slechts 5 mm gië. Naar het oordeel van de heer Mast Op deze „wondertafel"die men aantreft op de Jaarbeurs, worden aanschouwelijk de mogelijkheden, met aardolie te berei ken, voorgesteld. Japan, Thailand, Pakistan, Indonesië, Li banon, Syrië, Zuid-Afrika, Egypte, Israël en Algerije. Ook landen achter het ijzeren gordijn zoals Rusland, Polen, Hongarije zijn uitgenodigd, maar op deze invitaties is nog niet geantwoord. Er zal op de conferentie in vier talen gesproken kunnen worden, n.l. Engels, Frans, Duits en Spaans. Daar het de bedoeling der organisato ren is „dat bet een werkconferentie zal worden, is het aantal deelnemers zowel uit buiten- als binnenland beperkt tot on geveer 250. Gisteren is de uitslag bekend geworden van de jongstleden woens dag bij Philips gehouden verkiezingen voor de 21 kernen, waaruit op 18 april a.s. de eerste ondernemingsraad in het Eindhovense bedrijf zal worden ge rekruteerd. Er moesten 228 kernleden worden ge kozen. Ruim 600 kandidaten waren door de drie vakverenigingen: K.A.B., C.N.V. en N.V.V. gesteld, ruim 180 vrije kandi daten waren rechtstreeks door de perso neelsleden op de verkiezingslijst geplaatst. Van de 23.987 kiesgerechtigde werkne mers hebben er 17.017 een geldige stem uitgebracht. Dat is bijna 71 pet. van het totaal. Er werden U6 K.A.B.-vertegen woordigers gekozen, 33 aangeslotenen bij bet N.V.V. en 12 leden van het C.N.V. Zestig vrije kandidaten werden tot de status van kernlid verheven. Bovendien zullen 3 leden van de bewakingsdienst van de kernen deel uitmaken. Vier zetels blijven vacant. Op woensdag 18 april vinden de ver kiezingen voor de ondernemingsraad plaats. In die raad zullen 15 handarbei ders zitting hebben, 7 beambten en 3 hogere beambten. Deze verdeling is een getrouwe afspiegeling van de groepsver- houdingen in het grootbedrijf. Eind april of begin mei zal de onder nemingsraad worden geïnstalleerd. Op hetzelfde ogenblik wordt de in 1952 ge kozen en nog zittende personeelsnaad als ontbonden beschouwd. Volgens de anti-communistische inlich tingendienst „West" heeft de secreta ris-generaal van de Oostduitse communis tische partjj, Walter Ulbricht, na ztjn terugkeer van het 20ste congres van de Sovjeti-communistische partij te Moskou, een ernstige hartaanval gehad, die voor namelijk een gevolg zou zijn van over- werkthcid. De artsen zouden Ulbricht vol strekte rust hebben voorgeschreven. Sinds zijn terugkeer uit Moskou is Ul bricht inderdaad niet in het openbaar ver schenen. Hij zal evenmin aanwezig zijn bij de begrafenis van president Bierut. Boven de Franse stad Etretat in Nor- mandië zijn inmiddels pamfletten neer gedaald, die in het Duits een aanklacht tegen de secretaris-generaal van de Oost duitse communistische partij. Walter Ul bricht. bevatten en ondertekend waren met „de bevolking van de Sovjet-zone van Duitsland". Aangenomen wordt, dat vlug schriften zijn uitgeworpen door een vlieg tuig of een ballon. De dakbedekker L. van M. uit Amster dam en de kraandrijver W. van der W. uit Vught, beiden 25 jaar oud. zijn giste ren, overeenkomstig de eis. door de Haar lemse rechtbank wegens diefstal meer malen gepleegd, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar, In totaal hebben zij zioh schuldig gemaakt aan 23 inbraken, gepleegd in Zandvoort, Delft, Bloemendaal, Zwanenburg, De Bilt, Am sterdam, Nieuwer Amstel, Utrecht en Oestgeest. Op oudejaarsavond werden zij in Zandvoort aangehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3