David Oistrakh in levenden lijve Rotterdam en Utrecht profiteren meer van Holiand-FestivaL rsena De nieuwe liturgie van de goede week Mexicanen filmen nationale deugden Leids zoölogisch laboratorium Films Op DEZE WEEK In het Concertgebóuw Bolshoj-ballet komt niet Ook Nationale Sloveense naar Nederland era Koninklijk van aroma! •„Raices" van Benito AlazrakV Van Utrechtse studenten maakten 30 pet studie niet af Atomisch research centrum voor Azië Componistendagen voor jongeren uit België en Nederland Nehroe naar Eisenhower Waarschijnlijk in juli Pineau gelooft in Nasser's vredeswil voor Willem Ruys vijftigste maal naar Indonesië Wordt tweemaal zo groot VRIJDAG 16 MAART 1936 PAGINA 5 Illiliilill lBBil»giiyiiiIIitij ;3S£ffiS9U£ y 5ïsimiaiiiiiiii| uïsanrasLu ?rm$s ^Kfi LONDON FESTIVAL BALLET Opening met Fidelio gymnasiale opleiding vlugger kandidaatsexamen Staatsschauspieï uit Stuttgart? V. S. bouwen op Philippüneti Tsjechische Filharmonic MARIE BELL'S „BERENICE" Volgende week in Nederland Nieuw 2,3 MILJOEN JAPANSE MILITAIREN HEILIGDOM VOOR MADONNA VAN SYRACUSE Prijsvraag voor architecten Overalbovenal DRIE VOGELS NAAR INDONESIË Weer op drift Herstel van evenwicht a 5SjK, li.M. de Koningin bezocht donderdag- .H.M. de Koningin bekijkt hier een morgen de tentoonstelling „Vijftig jaar maquette van het gebouw van de Ver- Amerikaanse kunst", welke gehouden enigde Naties in New York als voor- Wordt in het Haagse gemeentemuseum. I beeld van de moderne Amerikaanse bouwkunst samen met de burgemeester van Den Haag en mevr. Schokking. Ge heel reehts staat de Amerikaanse am- bassadeur H. Freeman Matthews. Daar staat hij dan, het viool-fenomeen uit Odessa. Faam en vinelyte ziin hem vooruitgevlogen: Wat men van zijn pres taties vertelde grensde aan het legendari sche, en de grammofoonplaten waarop hij de vioolconcerten van Brahms en Beetho ven speelt, behoren zonder voorbehoud tot het allerschoonste dat er in het vorige jaar op de discomarkt is gebracht. Nu is hy er zelf. Hy is op een persconferentie verschenen, even voorzichtig en weinig zeggend als hg dat op persconferenties in Amerika en elders pleegt te doen. Hij is in het afgelopen weekend opgetreden met een vioolconcert van Prokof jew, waaraan betrekkeiyk weinig eer te behalen was. Nu heeft hij zich aan een ruimer publiek verplicht door op het jongste abonne mentsconcert met Tsjaikowsky voor de dag te komen. Vergissen we ons niet, dan ligt hier het hoogtepunt van zijn optre den in ons land. Daar staat het vioolfenomeen uit Odessa en speelt Tsjaikowsky, speelt de folklore van zijn vaderland, in de geretoucheerde gedaante welke de burger-boudoirs ver langden die zijn vaderland-van-nu niet meer kent. Hij speelt het in menig opzicht anders dan zijn westerse collega's doen, neemt zijn tempi en vooral zijn rubati apart, minder heftig eigenlijk, en streeft, over hét geheel genomen, naar soberheid en pregnantie. Ik zou niet zonder meer durven verklaren dat daar het stuk mee gebaat is. Speciaal het eerste deel heeft lacunes gn inzinkingen waar de luisteraar de westerse luisteraar ten minste alleen overheen geholpen wordt met een ruime dosis show en vuurwerk. "Waarschijnlijk zou de „sobere" opvatting vervelend wor den als te in klanken werd omgezet door een minder groot kunstenaar. Maar Oistrath is Oistrath. De natuurlijkheid en het gemak waarmee hij de meest hals- en vingerbrekende passages haarzuiver reproduceert, zijn bijna angstwekkend; maar er zijn er meer die dat. kunnen. Wat hem uniek maakt is, geloof ik, vooral zijn toon; de oneindige, tedere poëzie van zijn pianissimo, de sonore viriliteit van zijn (Van onze Amsterdamse redactie) Rotterdam en Utrecht zijn naast Amsterdam en Den Haag/Scheveningen tie twee steden waar in juni/juli van dit jaar talrijke uitvoeringen van ballet, toneel, opera en muziek in het kader van het Holland Festival zullen plaats hebben. Welke binnen- en buitenlandse gezelschappen in deze twee toege voegde plaatsen precies zullen optreden is nog niet bekend, in ieder geval ae Sloveense Opera. Ook andere steden zijn weer, zij het in veel mindere mate, ingeschakeld, zoals Delft waar de Nederlandse Comedie der traditie getrouw -Elckerlyc" zal opvoeren, Nijmegen waar „Theater" onder leiding van Albert van Dalsum „Marikcn van Nieumeghcn" op de Grote Markt zal geven, Leiden Waar het Leids Toonkunstkoor en het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.m. cen eerste uitvoering geven van „Sint Joris en de draak" van Sem Dresden, Arnhem waar twee koorwerken van Sem Dresden op het programma staan (o.a. een eerste uitvoering van „Chorus Symphonicus"), terwijl voorts Den Bosch, Arnhem, Naarden 'en Gouda in liet Holland Festival betrokken worden. Er is goed en minder goed nieuws van het komend Festival. De Westeuropese lournee van het Bolshoj-theater zal een laar uitgesteld moeten worden. De Russen Hmen dus niet. Daarentegen heeft men i'Sn het operaprogramma een uitbreiding «Unnen geven. In plaats van vier opera's <3ie in de oorspronkelijke taal uitgevoerd Worden (Italië, Frankrijk, Duitsland en Engeland), zullen het er nu vijf zijn. De 200 leden tellende Nationale Sloveense Opera uit Ljoebljana uit Joego-Slavië homt met „Thé love for the three oranges" Van Prokofieff in de Russische taal naar Nederland' Van de andere opera's is be kend geworden dat Falstaff zal worden ge dirigeerd door Carlo Maria Giulini en ge bisseerd door Franco Zeffirelli, terwijl de titelrol zal worden gezongen door de Ita liaanse bas Fernando Corena. Het Residen tie-Orkest en het Ned. Kamerkoor verle hen aan „Falstaff" hun medewerking. Het Holland Festival wordt geopend op 15 juni met een uitvoering van „Fidelio" v'an Beethoven door de Nederlandse Ope- ra> gedirigeerd door Alexander Krannhals In een nieuwe mise-en-scènc van George Hartmann. Grc Brouwcnstijn zingt de titelrol. Wilhelm Ernest de rol van Florc- stan. Op 26 juni zal de Nederlandse Opera Uitvoeren Henri Tomasi's „Sampiero Cor se" o.I.v. de componist, nadat de wereld première op 6 mei in Bordeaux zal zpn gegeven. Roger Lalande heeft de regie en Franpoise Adrct, leidster van het Ned. Operaballet, verzorgt de choreografie. De vier hoofdrollen worden vertolkt door Mimi Aarden. Uta Graf, Ken Ncate en Scipio Colombo. De eerste voorstelling van „Peter Grimes" o.I.v. Alexander Krannhals is op 3 juli in Den Haag. De regie is van Friedrich Schramm; Frans Vroons komt in de titelrol op. In plaats van het Bolshoj'-ballet zal nu het London Festival Ballet een van de vier prominentste Engelse dansensembles naar Nederland komen- Aan zijn uitvoe ringen wordt door het Rotterdams Philhar- hionisoh Orkest medewerking verleent. Er zal een keuze worden gedaan uit het vrij omvangrijk programma dat o.m. omvat Na- Poli, Casse Noisette, -Lac des Cygnes (2e akte), Sylphide, Prins Igor, Sheherazade. Pas des quatrës, Harlequinade, Esmeralda (Van onze Utrechtse redacteur) Ongeveer 30 pet. van de studenten uit Utrecht vertrekken, zonder hun studie Voltooid te hebben. De helft voltooit de studie binnen negen jaar, terwijl 20°/<> daai ■ianger voor nodig heeft. Deze percentages vertonen per faculteit uiteraard verschil len- Van de theologen verdwijnen er in de mop der jaren slechts 20"/» zonder de stu die voltooid te hebban, maar van de tand heelkundige studenten 'b.v. 45°/o en van de sociologen zelfs meer dan 70°/o. Een deel van deze verdwenen studenten zet onge twijfeld de studie elders voort. Hoeveel kon echter niet worden nagegaan. Een en ander is gebleken uit een onder zoek, waarvoor het curatorium van de Utrechtse universiteit vorig jaar opdracht gaf aan het Bureau voor Onderzoek en Documentatie, waarvan de resultaten zijn neergelegd in een rapport „Statistische verwerking van studieresultaten", uitge bracht door de heer A. C. Rümke. Ondervraagd werden ongeveer 80"/o van de studenten, die in de jaren 1946 tot 1954 aan de Utrechtse universiteit hun studie aanvingen, in totaal ongeveer 5000. Het ligt in de bedoeling later het ver- Schil in studieresultaten van vrouwelijke en mannelijke studenten, het verschil tus sen verschillende leeftijdsgroepen- en dat tussen studenten met gymnasium- en H.B.S.-vooropleiding na te gaan. Reeds is gebleken, dat studenten met een gymna sium-vooropleiding gemiddeld sneller het kandidaatsexamen afleggen dan studenten die de H.B.S. bezochten. (2e akte) en Etude. Dit gezelschap zal ook met een speciaal ballet op muziek van Stan Kenton huwelijksplechtigheden in Monaco van Prins Rainier en Grace Kelly opluiste ren. Wellicht dat dit ballet Hommage to the princess? ook in ons land uitgevoerd wordt. Het Nederlands Ballet geeft een experimenteel programma. Het staat thans vast dat het Thé&tre Na tional Populaire uit Parijs aan het festival zal deelnemen met „l'Avare" van Molière en „Le triomphe de l'amour" van Mari- vaux. In beide stukken zal men Jean Vilar en in „Le triomphe" de bekende actrice Maria Casarès kunnen zien. Onderhandelingen zyn gaande met het Staatsschauspieï uit Stuttgart dat „Maria Stuart" van Schiller zou willen opvoeren. Engels toneel komt er in dit festival niet. Op het eerste concert van het Concert-» gebouworkest o.I.v. Dorati zal men o.m Bartok's „Hertog Blauwbaard's Burcht' kunnen beluisteren. Eduard van Beinum dirigeert de eerste Nederlandse uitvoering van de „Tweede Symphonie" van Matthys Vermeulen- Met medewerking van de pianist Cor de Groot en het Toonkunst koor wordt voorts uitgevoerd de Chorfan- tasie van Beethoven, een zelden gehoord werk. Het laatste concert o.I.v. Otto Klem- De Amerikaanse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat op de Philippynen een atomisch researchcentrum voor Azic zal worden gevestigd. De kosten van dit project belopen 20 miljoen dollar. Namens de ICA (International Corpo ration Administration) deelde een woord voerder mede, dat zo spoedig mogeiyk met het werk zal worden begonnen. Een datum werd evenwel niet aangegeven. In de verklaring ter zake werd gezegd, dat na nauwkeurige overweging van alle factoren geconcludeerd is, dat de Phi- lippijnen de meest geschikte vestigings plaats zijn. o.a. uit het oogpunt van com municatiemiddelen, en locale faciliteiten, alsmede met het oog op de beschikbaar heid van het centrum voor alle landen van het Colomboplan, Aanvankelijk was voorgesteld het cen trum in Singapore te vestigen en ook was sprake geweest van Japan en Ceylon. In de afgelopen maand oktober ver klaarde de directeur van de ICA, John Hollester, dat de bedoeling van het cen trum is de weldaden van de atoomenergie op coöperatieve basis aan de Aziatische volkeren ter beschikking te stellen. perer vermeldt een Mozartprogramma. Het Residentie-orkest zal o.I.v. Willem van Ot- terloo de 5e Symfonie van Bruckner uit voeren en o.I.v. Rudolf Kempe een tweede concert geven waaraan solistische mede werking wordt verleend door de jonge op komende Amerikaanse coloratuur Metti- wilda Dobbs, die in 1952 de titelrol zong in Strawinsky's „Rossignol" hij de Nederland se Opera. Het derde concert wordt gediri geerd door Henri Tomasi- De muziek op het Festival omvat voorts o.m. twee concerten van het groot sym fonie-orkest van de Belgische Nationale Radio Omroep o.I.v- Franz André. het optreden van de Tsjechische Filharmonie uit Praag en van het Radio Filharmonisch Orkest (o.m. met Hindemith's „Ite, Angeli Veloces" in een vertaling van Gabriel Smit en een eerste uitvoering van een ouverture van Marius Flothuis) en het Nederlands Kamerorkest dat speciale aandacht aan Mozart besteedt. D*e Nederlandse Bachver- eniging zal in Naarden Bach's Hohe Messe uitvoeren en ook in Gouda optreden, ter wijl de Stem des Volks in Amsterdam de eerste Nederlandse uitvoering geeft van Sem Dresden's ,,St. Antoine". Kamermu ziek wordt verzorgd door het Amadeus String Quartet, Peter Pears en Benja min Britten komen ook weer naar ons land. De stichting Domemus zal op verzoek van het ministerie van o., k. en w. de z.g. componisten-dagen organiseren, die van 4 tot en met 6 april a.s. als onder deel van het thans tien ja-ar bestaande Belgisch-Nederlandse cultureel akkoord, in Hilversum zullen worden gehouden. Tien Belgische en tien Nederlandse com ponisten beneden de leeftijd van 40 jaar zullen elkaar ontmoeten. Deze dagen, die voornamelijk het karakter zullen dragen van een werkbijeenkomst, zullen nu voor de derde maal yorden gehouden. In juni 1954 organiseerde Donemus de eerste bij eenkomst in Amsterdam. De zusterinstel ling in Brussel, het Cebedem, nam in maart 1955 te Brussel de organisatie voor haar rekening. Ditmaal verlenen de ver schillende omroeporganisaties medewer king. Tijdens de dagen zullen werken van de deelnemende componisten worden uit gevoerd door Nederlandse kunstenaars. De uitvoeringen, die op de band worden opgenomen,'dienen in de eerste plaats als discussiestof voor de componisten tijdens hun werkbijeenkomsten. Na afloop van de. dagen zullen ze d-oor de radioverenigingen worden uitgezonden. Op donderdag 5 april zal het omroep- kamerorkest onder leiding van Maurits van den Berg een openbaar concert geven, waarop werken van Belgische zowel als Nederlandse componisten zullen worden uitgevoerd. De voorstelling van het door Jean Louis Barrault opnieuw bewerkte toneel stuk van Racine, „Berenice", die oor spronkelijk in december j.l. in Amsterdam zou zijn gegeven, maar moest worden af gelast in verband met een ongeval dat de hoofdrolspeelster Marie Bell was overko men, zal doorgang vinden op woensdag 21 maart a.s. in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Marie Bell zal worden ver gezeld door de Franse kunstenaars Jean Chevrier en Alfred Adam. De voorstelling van „Berenice" staat onder bescherming van de Franse ambas sadeur in Nederland, baron De Beauver- ger, en onder auspiciën van de Alliance Frangaise. Een woordvoerder van de ambassade van India in de V.S. heeft gisteravond verklaard, dat premier Nehroe waar- schijniyk in het begin van juli een be zoek aan de V.S. zal brengen. De woord voerder zeide dit naar aanleiding van de uitnodiging van president Eisenhower aan premier Nehroe om hem ln Washing ton te bezoeken. Nehroe zou volgens de woordvoerder „zijn best doen" om Washington kort na de conferentie van premiers van het Gemenebest, die in juni wordt gehouden te bezoeken. De woordvoerder wees erop. dat de premier ook een bezoek zal bren gen. aan dr. Adenauer in Bonn en dat hij dan waarschijnlijk vanuit West-Duitsland naar de V.S. zou reizen. forte, de onwaarschijnlijke lichtheid die altijd en overal duidelijk blijft. Zij maak ten op de eerste plaats, dat men van begin tot eind geboeid bleef luisteren naar zijn spel. en ontlokten aan het zeer talrijke publiek enorme ovaties. Dit laatste abonnementsconcert van de serie werd door Eduard van Beinum voorts gevuld met symfonieën van Ruy- neman en Brahms. Het eerste werk, dat in 1953 werd geschreven, beleefde zijn Concertgebouw-première, en maakte daarbij een gunstige indruk. Ik heb nog niet kunnen vaststellen dat het geestelijk bijzonder veel te zeggen heeft; afgezien van het middendeel misschien. Maar wat bij Ruyneman steeds weer boeit en char mant is, Zijn ingenieuze instrumentatie, de verfijnde stemvoering van de altijd solis- tisch-doorzichtige strijkers en blazers, zijn geraffineerde trucjes men vergeve het woord met flageoletten, met de fluisterende bekkens waar hij zo klaar blijkelijk van houdt, en de pentatonische klingeltj es van een vibrafoon, die de glimlachende levenskunst van het oude China suggereren, al zijn ze dan in wer kelijkheid zo oosters niet. De tweede van Brahms, na de pauze, gaf de glimlach van het noord-westen. Breed zingend zonder zwaarwichtigheid, en zelfs in haar extase nooit uitbundig heeft ze een klankenformatie die rond en donker blijft, en om z"o te zeggen zonder boventonen. Zowel voor de dirigent als voor het orkest werd haar weergave als zo dikwijls reeds een groot succes. H. N. Er is nu ook een Arsenal King Filter vin dezelfde supe rieure kwaliteit. De Franse minister van buitenlandse zaken, de heer Christian Pineau, heeft gisteravond in een radio-interview ver klaard. dat hij tot de bevinding is geko men, dat de Egyptische premier, kolonel Nasser, voorstander is van een vreed zame oplossing voor het Algerynse vraagstuk. Pineau zeide voorts, dat hij tijdens zijn besprekingen te Cairo de nadruk had gelegd op de vastbeslotenheid van zijn land om Algerije in geen geval in de steek te laten en op de noodzaak om de poli tieke status van de Algerijnse Arabieren te verbeteren. „Ik geloof, dat premier Nasser verlangt met ons naar een vreedzame oplossing van dit vraagstuk te zoeken", zo zeide hij. De Japanse minister van sociale zaken, Enzo Kobayashi, heeft bekend gemaakt, dat in de oorlog in China en de Stille Oceaan 2.330.000 militairen en leden van bet burgerlijk personeel van de Japanse strijdkrachten zijn gesneuveld of door ziek te zijn omgekomen. Bovendien worden nog 63.000 leden der strijdkrachten vermist of bevinden zich nog in China.de Sovjet-Unie. of in Zuid-Oost-Azië. Van hen zijn waar- schijiffijk nog 45.000 in leven. Het is de eerste maal. aldus AFP dat een dergelij ke mededeling officiëel is gedaan. 99 Voor de vyftigste maal is de „Willem Ruys" van de Kon Rotterdamsche Lloyd gistermiddag naar Indonesië vertrokken, precies op de dag waarop de heer Willem Ruys zyn 91ste verjaardag vierde. Ter ere van deze jubileumreis bevonden zich aan boord vierentwintig Engelsen, die op uitnodiging van de Lloyd de reis van Rotterdam naar Southampton meemaken. Eén passagier moest op het laatste ogenblik verstek laten gaan, omdat hij, na een auto-ongeval nabij Woerden, in het ziekenhuis van Woerden (men gaf deze pechvogel kamer 13) moest worden opge nomen. Aan boord van de „Willem Ruys" bevindt zich o.m. de 61-jarige prof. mr. dr. C. de Heer uit Rotterdam, die reeds enige malen voor de duur van enkele jaren als hoogleraar naar Indonesië ging. Thans zal hij economie gaan doceren aan de' universiteit van Djokjakarta. Naar de missie zijn onderweg de eerw. moeder M. v. d. Zweep, missie-overste van de con gregatie van de H. Jozef te Amersfoort, de frater-ondéfcwijzer J. H. Maureau van de kweekschool „St.-Joseph" te Zeist en enkele missiezusters. In Syracuse op Sicilië zal een heilig dom verrijzen ter ere van de Madonna der Tranen, Dit heiligdom zal met de bij gebouwen een oppervlakte beslaan van 40.000 vierk. meter. De kerk zelf zal 9000 vierk. meter groot zijn en 20.000 gelovi gen kunnen bevatten. Het Comité, dat de ze bouw voorbereidt, heeft een wedstrijd uitgeschreven, waaraan 580 architecten uit 36 verschillende landen zijn uitgeno digd deel te nemen. De eerste prijs voor dit ontwerp bestaat uit een bedrag ,van 8.000.000 lire, de tweede en derde prijs resp. uit 4 en 2 millioen. De jury staat onder voorzitterschap van de aartsbisschop van Syracuse. Het gebouwencomplex rond de kerk zal onder meer bevatten een ziekenhuis, vergader zalen en een bureau van de Katholieke Actie. Het is de bedoeling van het Comité, dat het heiligdom van O.L. Vrouw der Tranen op waardige wijze uitdrukking geeft aan de religieuse gevoelens, doch tevens een exponent zal zijn van de moderne religieu ze kunst. Aldus meldt het K.N.P. Steeds geeft Arsenal, de meest gewaardeerde King Size sigaret, u diepe voldoening. Arsenal is niet alleen koninklijk van formaat, maar evenzeer koninklijk van aroma. Kruidig, zacht, voortreffelijk! A 1 SUPER QUALITY met of zonder filter dezelfde prijs 85 a De prijzen op de vee voeder markt heb ben gedurende de afgelopen maanden een dusdanige ontwikkeling gehad, dat blij kens de tweemaandelijkse herberekening van het Landbouw-Economi-sch Instituut de kostprijs van baconvarkens met 5 pet. per kg. is gestegen. Dienovereenkomstig heeft de minister van landbouw besloten de richtprijs voor baconvarkens in de tweede kwaliteitsklasse met ingang van 19 maart van 2,37 tot 2,42 per kg koud geslacht gewicht te verhogen. De overnemingsprijs voor baconvarkens on dergaat geen wijziging. I-E veranderingen die door het de- J creet van 16 november 1955 aan de liturgie van de Goede Week zijn aangebracht, zijn voor het groot ste gedeelte van secundaire aard, dat wil zeggende algehele opbouw van de plechtigheden is op enkele ove rigens wel belangrijke uitzonderin gen na, geheel intact gebleven. Het evenwicht tussen de verschillende de len is hersteld en aan de gelovigen de eigen taak weer teruggegeven die zij, krachtens hun deelneming aan Christus' Priesterschap door doopsel en vormsel, in de liturgie bezitten. De eredienst der Kerk is langzaam gegroeid en allerlei factoren van milieu godsdienstige beleving, dogma-ontwik keling, cultuurpeil, hebben in d^ze groei een gro-te rol gespeeld. We kunnen dan ook in onze liturgie als het ware ver schillende lagen onderscheiden. De oud ste laag zouden we kunnen noemen de algemeen christelijke. Wij vinden ze in alle liturgieën, zowel van oost als west, terug. Hiertoe behoren b.v. de "samen- snoering van het Eucharistisch offer- maal met de verchristelijkte synagoge- dienst en de opbouw van de canon. We willen hiermee niet zeggen, dat de in houd en de vorm in detailpunten overal hetzelfde was. Integendeel, daar juist bestonden aanmerkelijke verschillen, omdat aan de improvisatie zowel van tekst als handeling grote speelruimte werd gelaten. In de latere ontwikkeling moet evenwel de improvisatie plaats maken voor vaste, min of meer officieel vastgelegde, formules, en gaat zich de liturgie sterk differentiëren en concen treren rondom enige, vooral patriarcha le, zetels. Wij kunnen can scherper ver schillende liturgiefamilies onderschei den. Eén ervan is de stadromeinse, die sterk de invloed ondergaat van de si tuatie zoals deze in Rome gegroeid was; een metropool, waar de Paus ook op tij delijk gebied een grote macht had ge kregen. Uit deze tijd dateert de vast stelling van de statiekerken; de voor naamste lezingen en gebeden van ons missaal zijn dan reeds in gebruik. Bij het invoeren van deze stadromeinse li turgie in de Frankische en Allemanni- sche gebieden onderging de Romeinse liturgie een bewerking: een geheel an dere spiritualiteit drong binnen. De deelneming van het volk werd terugge bracht naar de periferie van de ere dienst, de monopolie-positie van de cle rus op cultuurgebied liet zich ook in de liturgie gelden, de „ik"-vorm deed zijn intrede en de private gebeden van pries ter en assistenten dreigden de oude denkt twee jaar nodig te hebben om die nieuwbouw te voltooien en dan nog eens ruim een jaar om het bestaande gebouw aan te passen aan de nieuwe indeling der afdelingen en om deze oude huisvesting Naar wij vernemen zal binnenkort de bouw worden aanbesteed van een ingrij- Dende uitbreiding van het zoölogisch la boratorium van de Rijksuniversiteit te Leiden. Reeds tientallen jaren heeft dit laboratorium te kampen met een nijpend grondig te moderniseren ruimtegebrek, als gevolg waarvan zelfs de fietsenstalling, de voormalige con ciërgewoning. enige bijgebouwde golf- ijzeren loodsen en magazijnruimten in gebruik moesten worden genomen voor bet doen van wetenschappelijke onder zoekingen. In 1952 werd een van de vleugels van het huidige laboratorium met een verdie ping uitgebreid als noodoplossing, doch eerst thans kan worden overgegaan tot een definitieve uitbreiding, waarvoor de plannen reeds tien jaar geleden werden ontworpen. Het laboratorium wordt uit gebreid met een gebouw van negen ver diepingen dat met het huidige laborato rium wordt verbonden, hetgeen een uit breiding betekent met meer dan het dub bele van de huidige ruimte, bestemd voor het wetenschappelijk onderzoek. Men -Op uitnodiging van de bond van Indo nesische kunstkringen, zijn de voordrachts kunstenaars Ellen Vogel en Albert Vogel, vergezeld door de pianiste Evertine Vogel met de „Willem Ruys" naar Indo nesië. Zij zullen een tournée maken van 3 maanden. Het programma van de onge veer 40 voorstellingen, die het drietal in Indonesië zal geven, omvat o.m. schet.jes naar werken van André Maurois, Dorothy Parker en Louis Couperus. Begin april hopen de kunstenaars in Indonesië aan te komen. Zij zullen ongeveer eind juli per vliegtuig naar Nederland terug keren. De Mexicaanse film industrie verenigt de uitersten. De nationale cineast Emilio Fernandez heeft naast bijzonder mooie films ook produkten van een middelmatig, melodra matisch gehalte gemaakt, maar waarbij toch meestal een interessante fotografie viel te bespeuren. Benito Alazraki heeft met zijn film „Raices", die hier wordt vertoond onder de titel „Het naakte leven", een viertal korte verhalen van Francisco Rojas Gon zales op de filmstrook vastgelegd, waarbij de na tionale deugden van de Mexicanen naar voren ko men. Het zijn de onbaat zuchtigheid, de schoonheidszin, de berusting en het vertrouwen en de waar digheid, die de oerbevolking van Mexico, de Indianen, nog in hoge mate be zit en felle aanvallen heeft weten te behoeden. Prachtige volkstypen treft men aan in de film Raices" van Benito Alazraki. waarin enkele eigenschappen van dc oorspronkelijke bevolking van Mexico worden weergegeven. Opvallend is weer de bijzonder fraaie en tere fotografie. Gabriel Figueroa, de cameraman die wij hier reeds kennen door zijn bijzonder kundig werk, heeft met een ontstellende eerlijkheid getuigd, dat de vele natuuropnamen in de Mexicaanse films veelal een gevolg zijn van het feit. dat 65 pet. van de filmproduktie bestemd is voor de inheemse bevolking, de India nen, die graag buiten leven. Men heeft echter van deze voorwaarde een deugd ge maakt en ondanks de realiteitszin van Fi gueroa moet men getuigen van de bijzon der poëtische kwaliteiten der fotografie in de meeste films uit Mexico. Tot nog toe zijn slechts enkele „ethno- grafische" en „historische" films uit Mexi co in ons land gedraaid. Van Fernandez hebben wij gezien „Los Olvidados", de liefst twaalf maal bekroonde film „Ena- morada" én „Maria Candelaria". In „Rai.es" heeft Benito Alazraki op een bijzondere eenvoudige en soms diep ontroerende wijze een stuk volkenpsycbo- logie gegeven. Het is natuurlijk moeilijk te beoordelen, of de vier eigenschappen, die door deze film naar voren worden ge bracht, ook in wezen een realistische ty pering geven van de Indiaanse oerbevol king. Maar de wijze van demonstratie van deze kwaliteiten is overtuigend, zo dat men niet de indruk krijgt, een ideaal- typering te moeten aanschouwen. Het zijn goede eigenschappen, maar niet van het kaliber: „bij ons is alles veel beter". Daar voor zijn de mensen, die in de film naar voren treden, te eenvoudig, te oprecht. Alazraki heeft geen beroepsacteurs en -actrices voor zijn film gebruikt. De na tionale halfgodinnen als Dolores del Rio of Marid Felix treft men er niet hl aan en evenmin een kopie van deze neuroti sche vamps. In de verfilmde novellen wordt men ge steld tegenover een armoedige bevolking die in afe barre natuur leeft en die een merkwaardige mengeling van christendom en oud-indiaans bijgeloof tot levensfiloso fie heeft. De onbaatzuchtigheid komt tot uiting in het eerste deel „De koeien", dat speelt ln een halfverwoeste streek op de Mexicaanse hoogvlakte. De aarde is er dor en het duurt soms zeven jaar. voordat iets van regen valt. In het dorp Ixmiquilpan leven de inboorlingen van minder dan het allernoodzakelijkste. Slechts één koe telt het dorp, maar de zelfopoffering van het volk is sterker dan de haast verterende kracht van de barre natuur en op een ontroerende wijze komt tot uiting, dat deze deugd zelfs de diep ste ellende overwint. In „De Madonna" treft men de menge ling van bijgeloof en de zin voor schoon heid aan bij de Chamila-Indianen. Een studente in de sociologie meent aanvan kelijk te maken te hebben met een gede genereerde bevolking, die niet in staat is de westerse kunst te begrijpen, totdat zij moet ervaren voorbarige conclusies te hebben getrokken. De bevolking van het dorp, waar zij haar materiaal verzamel de, wil zelfs tot het uiterste gaan om een afbeelding van de „Mona Lisa" te behoe den tegen een rechtmatig terugeisen van de eigenares. De bevolking heeft n.l. de ze plaat van de studente gestolen en als Madonna op het altaar geplaatst, omdat de dorpelingen in dit schilderij een idea le afbeelding zien van de Moeder Gods. Hard en meedogenloos is soms het Mexi caanse volk. Wij kennen deze trek uit vorige films. In „De Eenoog" wordt een jongen, die het gezichtsvermogen uit een oog moet missen, door ziin leeftijdgeno ten gekweld en mishandeld. Zijn moeder heeft een diep vertrouwen en zij besluit een bedevaart te ondernemen naar het heiligdom van Tizimin. Het kind wordt niet genezen, maar idoor een ongelukkig .toeval ook beroofd van het licht in zijn éne oog. Maar een blinde zal men niet sarren en dus berust de jongen met een glimlach in zijn wrede lot. Het klinkt wat melodramatisch, maar de manier waarop deze harde novelle is verfilmd, is van een ontroerende oprechtheid en van een su blieme filmkunst. In het vierde deel „Het veulen" is naar onze smaak te veel het accent gelegd op de erotiek. Maar dank zij de waardigheid van de bewoners van Veracruz aan de Golf van Mexico lijden de avances van een oudere archeoloog schipbreuk. Het einde is niet sterk, maar deze te kortkoming wordt ruimschoots vergoed door de drie voorafgaande delen uit dit kwartet over de nationale deugden van Mexico's oerbevolking. Bu. klassieke liturgie geheel te overwoeke ren. Uit deze tüd stammen de voetgebe den, de offerande, en communiegebe den. Via een omweg over Duitsland (Mainz) kwam deze geheel bewerkte en sterk uitgebreide liturgie weer in Rome terug, waar zij nogmaals herzien en geordend rond 1240 in de vorm werd gegoten die wij nu nog kennen. In de 16e eeuw werd deze „Romeinse" litur gie aan de hele westerse Kerk opgelegd en is sindsdien nagenoeg onveranderd gebleven. NA eeuwen is dé liturgie nu weer enigermate op drift gekomen. 'Met grote zorg zoekt de Kerk naar wegen om haar aan de tegen woordige, wel zeer veranderde tijds omstandigheden aan te passen. Een voudig is deze taak niet. Talrijke ele menten zijn in zich uiterst waardevol. Maar toch zien wij onder invloed van de huidige situatie, niet het minst op theologisch getyed, bepaalde zaken toch wel anders dan zeven eeuwen geleden. Door de boven aangegeven gang van zaken was immers de mogelijkheid tot verdere spontane ontwikkeling wegge nomen. Tot in de kleinste details is elke handeling vastgesteld, én dat voor een groot deel in een dertiende-eeuwse vorm. Wat men toen misschien zeer waardeerde heeft voor ons aan waarde ingeboet. En andere elementen die in ons oog zelfs zeer wezenlijk zijn missen wij node. Soms door heel toevallige omstandig heden hadden bepaalde ceremonies een zeer sterk overwicht gekregen op de overige. Dit kon zelfs zóver gaan, dat de hoofdzaak door het bijkomstige bij na werd weggedrukt. Een voorbeeld hiervan leverde de liturgie van Palm zondag. In de Romeinse Kerk werd deze dag aanvankelijk gekenmerkt door de lezing van het Passieverhaal in de mis. De dramatisering door de verschillende partijen: Christus, Chronista en Syna goge was onbekend. De eigennaam van deze zondag was dan ook Dominica de Passione: Passiezondag. Vanuit Pa lestina werd voor deze Eucharistische viering langs vele omwegen een plechtige palmprocessie toegevoegd, ter gedachtenis aan de glorierijke intocht van Christus in Jeruzalem. Vooral in onze gewesten werd deze plechtigheid zeer sterk uitgebouwd. Vóór de proces sie werden de palmen gewijd en aan het volk uitgereikt Voor de palm wij ding werden talloze gebeden samengesteld, vaak overladen met een symboliek die ons niet meer aanspreekt. Deze gebeden waren facultatief; men kon een keuze maken. Later evenwel werden zij alle verplicht gesteld, en zodoende werd de palmwijding een plechtigheid die zeer veel tijd in beslag nam. IN de nieuwe liturgie is de wijding zeer radicaal ingekort tot één ge bed. De verdeling der palmen kan reeds van tevoren geschieden, althans voor de gelovigen, zodat ook zij niet al te veel tijd in beslag neemt. De volle aandacht kan nu besteed wor den aan de palmprocessie die uitdruk kelijk een huldiging wil zijn van Christus als de Messiaskoning. Zij wordt Ingeleid door het plechtig zingen van het evangelie van de In tocht. In de processie zelf moeten nu, waar dit mogelijk is, alle gelovigen meetrekken. De eerste drie gezangen zijn komen te vervallen, maar daarvoor in de plaats werden enkele nieuwe an tifonen toegevoegd waarvan één met psalm 147. Hst „Gloria laus" dat vroe ger werd gezongen bij de plechtigheid aan de kerkdeur is nu een gewone pro cessiehymne, waarbij het volk het re frein steeds herhaalt. Het is ook toe gestaan om andere hymnen ter ere van Christus Koning te zingen. De officiële tekst noemt met name Christus vincit. De plechtigheid aan de deur van de kerk is geheel komen te vervallen. De processie wordt afgesloten door de priester met een gebed. Karakteristiek voor de geest, welke uit heel deze ver nieuwing naar voren treedt, is de hou ding van de priester bij dit gebed; mid den voor het altaar staande, keert hij zich naar he+ volk. Als teken ook van blijdschap zijn de paarse paramenten bij deze plechtigheid vervangen door rode. In de mis'zijn biina geen veranderin gen aangebracht. Na de processie ver vallen de voetgebeden en ook het laatste evangelie. Typisch is ook dat voor de hele week de richtlijn wordt gegeven, dat in de plechtige missen (met diaken en subdiaken) de priester niet meer leest, wat de anderen krachtens hun officie zingen of lezen. Ook het passie verhaal is ingekort en begint nu met het lijden in de hof van Olijven. Zoals men ziet zijn de wezenlijke ver anderingen zeer gering. Ook nieuwe teksten zijn bijna niet ingevoerd, afge zien van enige antifonen en psalmen, maar het geheel is sprekender. Wat hoofdzaak is krijgt volledig accent, het bijkomstige is als bijkomstig behandeld. Vooral valt op de grote rol, die herhaal de malen aan de gelovigen wordt toe gekend: zij horen erbij, zij antwoorden en doen mee. De liturgie is werkelijk weer dé dienst van de gemeenschap ge worden, p. dr. L. BRINKHOF O.F.M.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5