WerJvjj oevers en werknemers Compi ineens over 1955 romis: 3 en maximaal 6 gedifferen tieerde loonsverhoging Overeenkomst ten koste van prij sstabilisatie? Onlusten in Georgië m GEEN STRAFVERVOLGING TEGEN Mr. SCHOKKING Zieke emigrante-op-tliuisreis a. b. van „Maasdam" overleden Bodempensioen en aanpassing Verzachting bij aantasten verkregen rechten van DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r~ Nevelen rondom loonsverhogingen trekken wat weg DE LOONBESPREKINGEN Regering neemt maandag beslissing Ülf0 Goede Week-pleclitig- heden Westen faalt bij opstelling één plan DE LOEP E Zaterdag 17 maart 1956 Ali Sastroamidjojo diende ministerlij st in Tiflis protesteert tegen afbraak „Stalin-legende" Officier acht geen termen aanwezig Stukadoors wensen wèl doorberekening Kist met opium verdween Geen voordeeltjes ten koste van veel verdriet der ouden van dagen WEERBERICHT (Van onze Haagse redactie) Werkgevers en werknemers zijn het in de Stichting van den Arbeid eens geworden over de te nemen loonmaatregelen. Naar wij menen te weten komt het bereikte compromis neer op een Uitkering ineens van 3 pet over 1955, voor zover daarover bedrijfs- taksgewijze overeenstemming wordt bereikt en een mogelijkheid tot een gedifferentieerde loonsverhoging van maximaal 6 pet., eveneens voor zover daarover per bedrijfstak een akkoord wordt bereikt. De ministers, die gisteren met de Stichting van den Arbeid heb ben vergaderd, zouden hebben toegezegd in het kabinet te verde digen, dat goedkeuring van een voorstel tot loonsverhoging niet af hankelijk zal zijn van de voorwaarde, dat de verhoging in het geheel niet in de prijzen zal worden doorberekend. Een geringe Prijsstijging zou onder bepaalde omstandigheden aanvaardbaar öioeten zijn. Van de nood een deugd De Indonesische kabinets formatie PRINS RAINIER UIT V. S. VERTROKKEN mogen eenvoudiger ivorden gevierd ALLE ASSURANTIËN NEDERLANDSCHE (KREDIETBANK N.V. Ontwapeningsbesprekingen De drie procent lil® De illusie! Uit douaneloods te Amsterdam IV VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRA6EN T\E NEDERLANDSE Spoorwe- LA gen mogen wij, ondanks het gemopper over de ongemakken tijdens de poolwinter toch geen' kwaad hart toedragen. Binnenkort kunnen wij immers allemaal twee de klas gaan reizen en er komt zelfs een eerste klas voor hen, die wat meer willen en kunnen uit leggen. En dat alles tegen de hui dige prijzen van resp. de derde en tweede klas. Dat wordt dus wat men noemt „klasse-vervoer"! Zo doet het „spoor" ons, ondanks zijn tekorten, delen in de welvaart. En dat kost de N.S. heel wat, want het veranderen van al de 2-en en 3-en in 1-en en 2-en zal heus niet een, twee, drie klaar zijn; dat eist maanden. Wat een kosten eigenlijk om niets! Want in werkelijkheid is het geen stunt van klasse, daar het eigenlijk slechts een verschuiving is van 2 naar 1, welke opgeheven wordt en van 3 naar 2 wij worden dus een klas terug gezet), doch la ten wij niet zo akélig-materialis- tisch-nuchter zijn. Beter is het, vast te houden aan een illusie! En juist om deze illusie vinden wij het jammer, dat de eerste-klaskaartjes groen zullen zijn( zoals momenteel die voor de tweede klas) en die voor de tweede klas gewoon bruin. Kijk, dat vinden wij niet leuk. Men had voor de derde-klaskaartjes de groene kleur van de tweede klas moeten nemen. Dan was de illusie volkomen geweest. Nu kan men natuurlijk zeggen, dat men aan een illusie in het le ven niet veel heeft. Maar dat kun nen wij niet beamen. Een leven zonder illusies is o.i. geen leven meer A?mlist De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zachter weer met aanvankelijk nog veel bewol king, hier en daar enige lichte regen en plaat selijk mist. Morgen zonnige perioden. Tot ma tige of vrij krachtige toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Zondag 18 maart: Zon op 6.50, onder 18.52 uur. maan op 9.29, onder 1.15 uur. Maandag 19 maart: zon op 6.47, onder 18.53 uur. Maan op 10.27, onder 2.17 uur. HIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT kwamen tot akkoord Daartegenover hebben zij toegestemd in een differentiatie tot maximaal 6 pet., nadat ze in hun laatste voorstel hadden gesteld, dat de differentiatie maximaal zou mogen leiden tot een Na de bespreking tussen de ministers de Stichting van den Arbeid, die g®tluiird heeft van gisterochtend onge ler tien uur tot 's avonds kwart voor 4®ven, met een onderbreking van drie hiir, gedurende welke de Stichting 2kh In eigen kring heeft beraden, is ket volgende communiqué uitgegeven: 's-Gravenhage, 16 maart. „Onder leiding van enkele ministers heb ben de centrale organisaties van Werkgevers en werknemers van daag de gehele dag vergaderd op bet departement van Sociale Za- hen en Volksgezondheid. Uitgaande van enkele suggesties van rege ringszijde werd in de namiddag bissen partijen overeenstemming bereikt. De regering zal aanstaan- de maandag haar beslissing ne men". Zijn onze veronderstellingen juist, hebben de werkgevers dus hun zin gekregen ten aanzien van de uitkering ineens (de werknemers hadden 4 pet. gevraagd) en het niet verleggen van de richtlijnen met 3 pet., hetgeen bij de huidige spanning op de arbeids- hiarkt, in de praktijk een algemene Uonronde zou hebben betekend. gemiddelde loon- verhoging van het peil met 3 pet. De werknemers hadden, zoals men weet, boven de algemene verleggiing van de richtlijnen met 3 pet. een mogelijkheid tot differentiatie gevraagd zonder een bepaald percentage te noemen. Van het aangeven van een maximum-percentage vreesden zij een magneet-werking in die zin, dat in alle bedrijfstakken, ongeacht de gang van zaken, het streven zou be staan. het maximum te bereiken. Thans hebben ze, nu ze geen kans zagen een algemene verhoging der richtlijnen te bewerkstelligen, blijkbaar van de nood een deugd gemaakt door akkoord te gaan met uitsluitend een mogelijkheid tot differentiatie, nu echter tóch gebonden aan een maximum-percentage, waarvan ze uiteraard ook een magneetwerking verwachten. Men kan niet anders aannemen dan dat de werkgevers deze verwachting even eens hebben onderkend. Blijkbaar hebben ze daarom aan het noemen van een vrij hoge maximum-differentiatie de voor waarde verbonden, dat de prijsstabilisatie- politiek wat soepeler moet worden We veronderstellen dat dit is ingegeven door de vrees, dat minder florissante bedrijfs takken het slachtoffer zouden kunnen worden van de spanning op de arbeids markt. Ze willen het mogelijk maken, dat via doorberekening loonsverhogingen kunnen worden geëffectueerd, die onver mijdelijk zijn geworden door de toon beweging in bedrijfstakken, waar de zaken zeer goed gaan. Het ziet er dus naar uit, dat in de nabije toekomst op het prijzenfront geofferd zal moeten worden terwille van de arbeidsvrede. Of dit in den lande alom zal worden toegejuicht lijkt ons twijfelachtig. De Indonesische kabinetsformateur, Mr Ali Sastroamidjojo, heeft gisteravond zjjn lijst van ministers aan presidet Soe- karno overhandigd. Het staatshoofd heeft de beslissing hierover echter twee dagen uitgesteld, omdat de lijst een paar na men bevat van mensen, die hij niet kent en waarover hij meer inlichtingen wil hebben. Hij gaf „geen commentaar" op de vraag of dit zou kunnen betekenen, dat er veranderingen in de samenstelling van het kabinet zouden optreden. De lijst van ministers, die de formateur aan de president heeft aangeboden, is ge baseerd op een coalitie van de drie gro te en vijf kleinere niet-communistische partijen. De communistische partijleider, Luk- man, deelde enkele minuten voordat de formateur naar het paleis ging aan de pers mede, dat zijn partij teleurgesteld is over de kabinetsbezetting. Hij zei, dat de communistische partij er niet van over tuigd is, dat deze mensen het programma van het kabinet zouden kunnen uitvoeren. Hij voegde hieraan toe. dat de steun van zijn partij zou afhangen van de uitvoe ring van het program, dat de formateur had opgesteld. Prins Rainier van Monaco is na een verblijf van drie maanden in de V.S. naar zijn land teruggekeerd. Zijn verloofde, Grace Kelly, blijft nog een paar weken in Hollywood. De prins zei bij zijn vertrek niet te ge loven, dat Grace haar filmloopbaan na het huwelijk zal voortzetten. De Osservatore Romano, het officiële orgaan van het Vaticaan, publiceerde gis teren een verklaring naar aanleiding van het decreet van de Congregatie der Riten van 16 november over de nieuwe viering van de plechtigheden van de Goede Week. Volgens deze verklaring kunnen in kerken en openbare of semi-openbare ka pellen, die niet over voldoende priesters beschikken om de plechtigheden van de goede week op plechtige wijze te vieren, deze ook op eenvoudige wijze gevierd wor den. Voorwaarde is echter, dat er genoeg misdienaars bij aanwezig zijn, en wel ten minste 3 op Palmzondag en Witte Don derdag, en tenminste 4 op Goede Vrijdag en Paaszaterdag. Deze misdienaars, zo gaat de verklaring verder moeten op de meest zorgvuldige wijze op hun taak voor bereid worden. De verklaring geeft ver der uitvoerige bijzonderheden over de viering van de Goede Week in eenvoudi ger vorm, aldus meldt het KNP. Negen dagen geleden zijn, volgens onbevestigde berichten die te Washington zijn ontvangen, in Georgië, het geboorteland van Stalin, onlusten uitgebroken uit protest tegen de afbraak der „Stalin. legende" door de huidige Sovjet machthebbers. Daarbij zijn verschil lende mensen om het leven gekomen en moesten zowel de staatspolitie als bet leger van de Sovjet.Unie in actie komen. Het centrum van bet oproer lag volgens deze berichten in Tiflis, de hoofdstad van de Sovjetrepubliek Georgië, 24 kilometer van Staliins geboorteplaats Gori. De onlus ten braken uit op 8 maart drie dagen na de derde verjaardag van Stalins dood. Reuter herinnert in dit verband aan het I Deskundige voorlichting betref fende bestaande en nieuwe verzekeringen op elk gebied. i- i tHT S07-517 3S VESTIGINGEN L,.v... HOOFOXANTOOR! AW5TERÖAM KEI ook door on,s gepubliceerde bericht, dat het blad „Zarja Wistoka", dat in Georgië verschijnt in die dagen het overlijden van Stalin in 1953 wèl herdacht en een grote foto van hem afdrukte, doch dat de „Pravda" en de „Isvestia" en ook vrijwel de gehele buitenlandse partijpers de dic tator „vergaten". Charles Roberts, de diplomatieke cor respondent van „Washington Post" weet over de krantenpuiblikaties in de „Zarja Wistoka" naar aanleiding van Stalins dood nog te melden, dat deze eerst op 9 maart werden afgedrukt- Roberts trekt hieruit de conclusie, dat de Sovjet-autori teiten deze publikaties hadden toegestaan als verzoenend gebaar na het onderdruk ken van het oproer. Naar verluid probeert het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dat geen commentaar op de berichten heeft willen leveren, nadere gegevens te krijgen. Na deze berichten, die in Washing ton bekend waren geworden, werd in Kopenhagen onthuld, dat de Deense pre mier Hans Hansen, die zoals bekend in de afgelopen dagen een bezoek aan de Sovjet-Unie heeft gebracht, oorspron kelijk op 8 maart Tiflis zou bezoeken. Zijn reisdoel werd evenwel op het laat ste ogenblik op last van de Sovjet-autori teiten veranderd „wegens het slechte weer". Hansen en zijn reisgenoten gingen toen naar Stalingrad, duizend kilometer ten noorden van Tiflis en later naar Bakoe, vierhonderd kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad van Georgië. De berichten over het oproer in Georgië kwamen enkele uren na de onthullingen van de Reutercorrespondent in Bonn over wat er zich achter de schermen van het twintigste partijcongres zou hebben af gespeeld. (zie ook pag. 9) Vertegenwoordigers van de weste lijke landen, die volgende week met de Sovjet-Unie het overleg over ontwape ning in de daartoe ingestelde subcom missie der V.N. gaan voortzetten, zijn er gisteren niet m geslaagd, het eens te worden over een gemeenschappelijk program. Maandagochtend, enige uren vóór het begin van de conferentie zal er nóg een poging worden gedaan. Zoals gemeld is de Amerikaanse af gevaardigde Stassen het niet eens met de Frans-Britse voorstellen, die naar zijn mening concessies aan de Kussen betekenen, welke de westelijke verde diging zouden verzwakken. Het nieuwe Frans-Britse plan betreft de controle op de aanmaak van kernwapens en toezicht op de omvang der strijdkrach ten en de conventionele bewapening. De Amerikaanse voorstellen gaan al leen over militair personeel en con ventionele bewapening. De officier van Justitie bij de Haagse i ken, die onbekend waren toen deze be- rechtbank heeft heden aan mej. Pino slissing werd genomen, komt het mij niet te Utrecht medegedeeld, dat hij geen gewenst voor thans mr. Schokking straf- termen aanwezig acht om tot een strafvervolging over te gaan tegen de burgemeester van Den Haag, mr. Schokking. De brief, waarin de officier van Justitie zijn besluit mededeelde, heeft de vol gende inhoud: „In antwoord op uw verzoek van 7 maart 1956 tot het instellen van een straf vervolging tegen mr. F. M. A. Schokking, heb ik de eer u te berichten, dat, naar mij is gebleken, de procureur-fiscaal bij het bijzondere gerechtshof alhier, welk ge rechtshof op 1 juli 1949 werd opgeheven, destijds na kennisneming der stukken, geen' termen aanwezig heeft bevonden om een strafzaak tegen mr. Schokking aan hangig te maken. Waar geen omstandigheden zijn geble- De besturen der verenigingen van met- selaars- en stukadoorspatroons in Am- ?;frdam, Den Haag, Rotterdam en ]m cht zohen OP dezer dagen te houden n vergadering en aan hun leden advi- ren niet akkoord te gaan met de ver vaging van de vakantie in het bou-wbe- als de daaraan verhonden hogere *°sten niet ten volle voor de metselaars- eh stukadoorspatroons in rekening zijn l® brengen boven hun vastgestelde aan- l-emsom. ln een gezamenlijk communiqué wordt ter toelichting van dit besluit ge- gd: „Weliswaar hebben de aannemers- oonüen het principe van. bet niet door berekenen dezer grotere kosten aan- vaand, doch dit komt voor een groot ge- hierop neer, dat de metselaars- en stukadoorspatroons een en ander zullen moeten betalen". Si- De koude luchtlaag boven ons land j wordt bjj de dag dunner. Zo kon vrijdag- middag bij zonnig weer de temperatuur in het oosten van ons land al tot 10 gr. C. stijgen, hoewel in het westen het kwik niet hoger kwam dan 3 tot 5 gr. C. Bo ven N.W.-Rusland handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied, hetwelk in ge heel Scandinavië en Oost-Europa nog winters weer veroorzaakt. De oostelijke luchtstroming, die vele dagen koude lucht met af en toe zelfs enige sneeuw aan voerde, moet nu echter plaats maken voor een minder koude luchtstroming uit meer zuidelijke richting. In de bovenlucht is de wind reeds naar zuid-west gedraaid, waardoor een zwak regenfront vanmor gen tot hoven het midden van ons land wist door te dringen. Alleen in het noor den en oosten van Nederland kwam van morgen nog lichte vorst voor. Neerslag verwachten wij tijdens het weekeinde niet of maar heel weinig. De temperatuur zal een verdere stijging te zien geven en kan in de morgenuren, vooral wanneer de zon door komt, tot ruim 10 gr. C. stijgen. Boven de Oceaan treffen wij een actieve stormdepressie aan, waarmee geleidelijk zachtere Oceaan lucht tot boven West-Europa zal doordringen. Na de koude eerste helft van maart durven wij vandaag met een zucht van verlichting te zeggen: eindelijk voorjaarsweer in zicht. rechtelijk te gaan vervolgen. Voor de goede orde deel ik u mede, dat artikel 8 der wet overgang bijzondere rechtspleging (Staatsblad I 186) bepaalt, dat een beklag, als bedoeld in artikel 12 Wetboek van Strafvordering, na de op heffing van de bijzondere gerechtshoven kan worden gedaan bij de Hoge Raad der Nederlanden. Indien u zich uit dien hooide bij de Hoge Raad over het niet vervolgen van mr. Schokking wenst te beklagen, zal de Hoge Raad over dat verzoek een uit spraak geven, .waarnaar ik mij uiteraard zal gedragen. De officier van Justitie, wg. mr. dr. J. C. Maris, s." Te Tilburg zijn gistermorgen bij de tex- tiefabriek Kastofa van Beurden 100 man, dit is het hele personeel van de weverij, in staking gegaan, omdat zij een besluit van de directie omtrent het ploegen- systeem niet wilden aanvaarden. Volgens de arbeidsinspectie moeten zij namelijk 11 uren rust hebben tussen de werktijden. Door onderling te ruilen hadden de arbei ders echter soms slechts 5 uren rust. Da directie wilde daaraan een eind maken. IJc Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, die door de regering naar pen Haag is ontboden, arriveerde gisteravond op Schiphol. Graaf Van Bylandt gaf di rect na zijn aankomst antwoord op vra gen, die hem door pers en radio werden gesteld. Uit een douaneloods van de Nederlandse Spoorwegen aan de Plantage Doklaan te Amsterdam is enkele dagen geleden een kist met 16 kg. opium verdwenen. De kist was afkomstig uit Istanboel en bestemd voor een farmaceutische industrie in Utrecht. De spoorwegreeherche en de centrale recherche van de Amsterdamse politie houden bij het onderzoek rekening met de mogelijkheid, dat de kist is ontvreemd. De waarde van de verdwenen opium wordt geschat op 8.000. Mevrouw Antonia Manders, de Neder landse emigrante in Canada lijdend aan een ongeneeslijke ziekte, haar familie in «oekel in Noord-Brabant nog eens wilde terugzien, Is vrijdag aan boord van de ..Maasdam" overleden, toen dit passa giersschip bij Southampton voor anker ging. De heer en mevr. Manders waren twee jaar geleden naar Canada geëmigreerd "waar zij te Sudbury in de provincie Ontario kwamen te wonen. Na korte tijd openbaarden zich bij mevrouw Manders verschijnselen van kanker. Een in decem ber uitgevoerde operatie leverde geen succes op en de artsen verklaarden, dat ZÜ nog maar korte jijd te leven had. Het echtpaar besloot toen naar Neder land terug te keren. Dit werd hun moge- Hjk gemaakt dank zij een geldinzameling ooor een plaatselijk blad te Sudbury, die ongeveer 1300 opbracht. De ambulance- Mil 4» stad bright de heer en mevrouw Manders met hun zoontje van anderhalf jaar kosteloos naar New York, een afstand van 2000 km. Zij kwamen daar aan vijf minuten voordat de „Maas dam" naar Nederland vertrok. De patiënte werd onmiddellijk in de ziekenafdeling van het schip opgenomen. Het stoffelijk overschot zal naar Rotter dam wórden vervoerd om in Nederlandse grond te worden begraven. ZOALS te verwachten was, hebben de leden van de Tweede Kamer er niet lang omheen gedraaid en hebben zij reeds op de eerste dag van de openbare behandeling van het wetsontwerp Alge mene Ouderdomsverzekering de punten aangesneden, waarover kennelijk verschil van mening bestaat. In de eerste plaats het vraagstuk van de aanpassing van be staande pensioenregelingen, vervolgens dat van de lasten voor de kleine zelfstan digen en tenslotte de positie van de we duwe, wier man na zijn 65ste jaar komt te overlijden, terwijl zij zelf nog geen 65 jaar is. Met betrekking tot deze punten zijn verschillende amendementen inge diend, waarbij de leden van de KVP zich duchtig hebben geroerd. Zonder twijfel is de meeste beroering gewekt door het oorspronkelijke artikel 60 van minister Suurhoff, dat aan onderne mers en pensioenfondsen vrijwel geheel de vrije hand liet om het komende basis pensioen in mindering te brengen op het verleende of nog toe te kennen onderne mingspensioen. Bij nadere wijziging heeft de minister echter de mogelijkheid tot aanpassing van ondernemingspensioenen in de wet beperkt tot die pensioenen, welke door middel van een pensioenfonds worden verwerkelijkt. Voor de andere pensioentoezeggingen vond hij bij nader inzien weinig reden, een aanpassingsmoge lijkheid open te stellen, omdat door de werking van de Pensioen- en Spaarfond senwet korting op deze pensioenen prak tisch toch onmogelijk-zal-zijn en vervol-, gens omdat ongewenste cumulatie zich zelden voor zal doen. DE Tweede Kamer schijnt deze ziens wijze in beginsel te hebben aanvaard, hoewel hier toch wel enige bedenkin gen kunnen worden aangevoerd, nl. van het meten met twee maten, zoals wij dinsdag reeds schreven. Des te meer bezwaren werden echter aan gevoerd tegen een onbeperkte moge lijkheid tot aanpassing door pensioenfond sen. Vrijwel alle sprekers toonden zich daar tegenstander van. Het meest interes sant in dit opzicht is het amendement van de KVP-er De Kort, dat o.a. ook gesteund wordt door het lid van de P.v.d.A. Van Lier (katholiek) en dat beoogt de mogelijk heid tot aanpassing een beperking op te leggen. Aangezien onze parlementaire re dacteur donderdagavond nog niet beschik te over de letterlijke tekst van dit amen dement, en de strekking ervan zonder deze tekst moeilijk te begrijpen is, laten wij hem hieronder in zijn geheel volgen: „Na artikel 61 wordt een nieuw artikel in gevoegd, luidende: Artikel 61a, Indien in de statuten of reglementen v .n 'een pensioen fonds geen bepalingen voorkomen, krachtens welke het ouderdomspensioen ingevolge deze wet geheel of gedeeltelijk in mindering wordt gebracht op het pensioen, dient bij het op nemen van zodanige bepalingen in acht te worden genomen, dat de vermindering niet domspensioen ingevolge deze wet voor voor pensioen meetellend dienst- of deelne mersjaar, dat vóór de inwerkingtreding van artikel 7 is verstreken". Voor een buitenstaander zal deze tekst mogelijk aanleiding geven tot misver stand. De indruk kan ontstaan, dat vol gens ditamendement de aftrek van elk ingegaan of toegezegd (volledig) pensioen niet meer zou mogen bedragen, dan lli pet. van het basispensioen voor elk ver streken deelnemersjaar. Dit is echter niet de bedoeling. Het bij amendement voorge stelde art. 61a moet geacht worden slechts betrekking te hebben op tot de inwerking treding van de wet (1 jan. 1957) verkregen rechten, dus op ingegane pensioenen en aanspraken, die reeds tot gelding gemaakt zouden kunnen worden (b.v. in de vorm van een premievrij uitgesteld pensioen). Een reeds toegekend volledig pensioen op basis van 40 deelnemersjaren zou dus ten hoogste met 40 x 1% pet., of 50 pet. van het bodempensioen mogen worden gekort; een pensioen, dat na 20 normale deelne mersjaren is verkregen ten hoogste met 25 pet- Eveneens zou van de reeds tot gel ding te brengen aanspraken van een werk nemer, die na 20 deelnemersjaren er nog 20 voor de boeg heeft, ten hoogste 25 pet. van het bodempensioen mogen worden gekort. Daarenboven blijft de mogelijkheid open, dat het pensioenfonds voor de nog te effectueren aanspraken in de komende 20 jaren een aanpassingsregeling treft, zo dat het totaal bereikbare pensioen niet boven een bepaalde grens uitkomt. DEZE voorstellen zijn uiteraard het meest van belang voor hen, die reeds volledige, of bijna volledige aanspra ken kunnen dóen gelden. Zij laten ver kregen rechten niet onaangetast, maar re duceren alleen de mogelijkheid tot aantas ting. Dit eigenlijk als ultimum remedium, nadat, zoals dr. De Kort het deed uitko men, een andere oplossing niet uitvoerbaar was gebleken. Deze andere oplossing, wel ke beoogde in ieder geval een gezamenlijk pensioenbedrag, dat niet boven 70 of 80 pet van het laatst verdiende toon (volgens huidige maatstaven) hit zou komen, veilig meer bedraagt dan 1U pet. van het ouder- - - ieder stellen, zou teohmsch met in deze wet zijn vast te leggen. Men zou daartoe, wat reeds verstrekte pensioenen betreft, de eindlonen uit het verleden moeten herwaarderen op grond van een indexcijfer betreffende de gemid- delde loonstijging. Hiertegen wordt echterj moet worden gekocht. het bezwaar aangevoerd, dat een dergelijk gemiddelde altijd onjuist moet zijn, aange zien de lonen op het platteland veel ster ker gestegen zijn, dan die in de stad. Het gemiddelde zou daar dus tussen in komen te liggen, met het gevolg, dat de herwaar dering van plattelandslonen te laag en die van stadslonen te hoog zou uitkomen. Dit is inderdaad juist. De vraag is ech ter of daarmee een grote fout en onrecht vaardigheid zou worden begaan. Indien stijging van de gemiddelde loonindex eventueel gecorrigeerd ongeveer de waardedaling van de gulden zou weer spiegelen, zou toch in ieder geval be reikt worden, dat de lonen naar huidige koopkracht worden herwaardeerd, ter wijl genoemde moeilijkheid zich alleen maar voordoet ten aanzien van de vóór 1945 gepensioneerden. EN andere moeilijkheid, welke wordt aangevoerd is, dat ten aanzien van de nog lopende pensioenregelingen het eindloon nog niet te bepalen is, zodat ook niet kan worden beoordeeld, of het cumulatieve pensioen de 70 of 80 pet. te boven zal gaan. De eventueel noodzake lijke beperking van verkregen rechten is dus evenmin vast te stellen. Deze moei lijkheid lijkt ons inderdaad reëel en vooral van invloed, wanneer werknemers van werkkring veranderen en in andere pen sioenfondsen terecht komen. Ook voor die fondsen, die niet het eindloonstelsel ken nen, zitten hier enige voetangels. Vooral het laatste punt lijkt ons een struikelblok en wij betreuren het alleen maar, niet in staat te zijn, dit direct uit de weg te ruimen, want als wij het goed zien vergaat hiermee de laatste kans voor de „vergeten" groep van gepensioneerden speciaal die van vóór 1945 op een wette lijk gefundeerde verbetering van enige be tekenis- Wij twijfelen er niet aan, of dr De Kort c.s. hebben zich met hun deskun digen degelijk op dit vraagstuk beraden. Toch zouden wij willen aansporen, de po gingen om een oplossing te vinden, tot het laatst voort te zetten. Van de andere kant mogen wij een ze ker vertrouwen hebben, dat ondernemers en pensioenfondsen de mogelijkheid tot korting op de oude pensioenen met billijk heid zullen hanteren en dat de bestuur ders dezer fondsen de verleiding zullen weerstaan een voordeeltje te behalen, dat met het verdriet van de ouden van dagen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1