Knappe koppen vechten voor het behoud dochterondernemingen Wie in april 1876 geboren is üAHlTvaltop: Tito schonk een gestolen staalpers Zorg voor 23.000 oud-gedienden geen sociaal peulschilletje Wegwijzers van de Kerk Zaterdagse mijmeringen Amsterdamse Ameri kaan wordt tachtig jaar Grieperig? Mw) Rillerig een AKKERTJE Ontmoeting tussen koning Paul en Tito? Volgens W. B. Beard, leider van liet T.U.C: wordt deze macht op de juiste wijze aangewend Harry Prikker ZATERDAG 17 MAART 19S# PAGINA 3 Het Krupp-concern, dat besluit van de geallieerden in tweeën ingevolge een ge deeld moet worden, is tevens in zichzelve verdeeld. Niet dat Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, de man, die achter de schermen tracht het aloude familiebezit intact te houden, het met zijn naaste familie leden oneens zou zijn of met de man, die in zijn naam naar buiten optreedt: Berthold Beitz, maar omdat de employés der vel schillende ondernemingen, waaruit het con cern bestaat, zich blijkens de feiten niet meer bewust zijn van het onderling verhand, dat er steeds heeft bestaan. Ze denken heden ten dage meer in de sfeer van het bedrijf, waartoe ze behoren, dan in die van het grote Vandaar, dat het Krupp-concern in zichzelve verdeeld is. Maar er wordt van alles gedaan, om allen, die voor Krupp werken, er van te overtuigen, dat dit slechts in eenheid floreren kan. In sommige dochterondernemingen bestaat het streven, aangezien daar winst wordt gemaakt, waardoor flinke gratificaties kunnen worden uit gekeerd, het niet al te nauw te nemen met de fabrieken etc. waar niet verlies wordt gewerkt. Men zou die eigenlijk liever voor goed afgestoten willen zien en juicht daarom, zij het bedektelijk, de ver koopplannen der geallieerden toe. Er is evenwel een macht en een wil, om met inspanning van alle krachten het Krupp-concern in zijn geheel te handhaven. Alfried Krupp von Bohlen und Halbach beschouwt dit ongetwijfeld als zijn levenstaak. Hij ziet zichzelf trouwens slechts als een schakel in de keten der Krupp-potentaten. IVat hem werd toevertrouwd, wil hij onaangetast aan een opvolger overleveren. concern, in welks constructie geen onder linge concurrentie of onverschilligheid voor de belangen van andere, aangesloten onder nemingen geduld kan worden. Het Krupp- concern heeft tot taak 23.000 oud-gedienden ouderdomspensioen uit te keren, mitsgaders de kosten van enkele andere sociale voor zieningen, die vóór de oorlog werden ge troffen voor het personeel van het „indus trial empire" in het Roergebied. Deze oud gedienden zijn, evenals vele arbeiders en beambten, die in de oorlog vielen, o.a. als gevolg van de bombardementen, door nieu welingen vervangen. Deze nieuwelingen leven en denken niet meer in de oude, Kruppse traditie Alle mede-jarigen in de hoofd stad moeten meevieren Concessies aan zelfstandige boeren Observator De hernieuwde versobering, welke het Engelse volk door de regering-Eden is opgelegd, treft de Engelse arbeiders niet alleen in het levensmiddelenpakket en in het algemeen in de mogelijkheid, zich de dagelijkse levensbehoefte nals schoeisel, kleren etc. aan te schaffen, maar levens in de arbeidstijden. Er is o.a. bepaald, dat er niet meer overgewerkt mag ivorden. De regering ziet het opvoeren van de produktie liever geschieden door modernisering der bedrijven en hun apparatuur en een intensivering van de arbeidsprestaties. Het opvoeren van de export mag volgens haar geen extra lasten leggen op het binnenlandse verbruik. Het geld, door overwerk ver kregen, ivordt voornamelijk voor luxe en amusement gebruikt en Engeland kan zich momenteel de miljoenenuitgaven hiervoor niet veroorloven. Bovendien, er bestaat een vrij aanzienlijke werkloosheid en de industrie zal er op uil moeten zijn, zoveel mogelijk mensen aan het werk le zetten, zodat die geen beroep behoeven te doen op de openbare kassen. Wat een aantijging Natuurlijk vrijspraak Da's werk Topprestatie in Volendam Harten in Zierikzee En morgen? Slechts in eenheid kan het Krupp-concern floreren de totale uit. Op het moment is de produk- tie meer dan ooit op vredesprodukten in gesteld. Krupp fabriceert machines, voor allerlei doeleinden, tot voor de bouwbe drijven toe (betonmolens) motoren, vracht auto's, kranen en hijswerktuigen, allerlei apparaten, onderdelen voor bruggen, che mische produkten, cement, kalk en., schepen en nog veel meer, afgezien dan van staal in allerlei soorten. Het concern omvat kolenmijnen en op het programma staat het oprichten van stikstoffabrieken. Dit programma van uitbreiding en con- Zijn zwaarste opgave was tot dusver, xvat er van het Krupp-concern overgeble ven was, „self supporting" te maken. Niet minder dan tweeenzeventig procent der fabrieksinstallaties en fabrieksgebou wen was door bommen zwaar beschadigd of, nadat hij in 1951 uit de gevangenschap V'as ontslagen en het besluit, om de firma I-ried. Krupp te Essen uiteen te scheuren in 1953 genomen was, door de geallieerden ontmanteld. De modernste staalgieterij, Waarover het concern beschikte, werd door de Sovjet-Russen ontmanteld en baar „achter het IJzeren Gordijn" ge transporteerd. Het was het z.g. Edel- stahlwerk van Essen-Borbeck. Al direct ba de oorlog gingen verschillende dochter maatschappijen een eigen weg. De z.g •>Lok"-fabriek te Essen, waar locomotie ven vervaardigd worden, levert nog steeds een verlies van twee tot drie miljoen mark Per jaar op. Hiertegenover, is de staal- Eieterij Rheinhausen een lucratief bedrijf. Het merkwaardige is, dat deze dochter onderneming een prachtig, nieuw kantoor gebouw heeft kunnen neerzetten (kosten 5 miljoen mark), terwijl het hoofdkantoor ^an het Krupp-concern nog niet eens be hoorlijk gerestaureerd is. Omdat een der gelijke onderneming apart staat, incasseert de staat het grootste gedeelte van de Winst, die vroeger aan het hele concern ten goede zou zijn gekomen. Dit was het fesul-taat van de ontrouw van bepaalde directeuren, die tijdens het geallieerde beheer de kans schoon meenden te zien, bp eigen benen te gaan staan. Een aan-i tal nieuwe directeuren, door het geallieer- jaar. Zijn welslagen de beheer benoemd, gingen eveneens hun hem evenwel nimmer eigen weg. Stuk voor stuk moeten ze nu Weer in het gelid gebracht worden. Voor beide categorieën is thans het vooruit- aicht, de laan uitgestuurd te worden, wan- beer straks buitenlands kapitaal de te verkopen ondernemingen aankoopt, niet bepaald aanlokkelijk en ze gaan tot de vUrigste voorvechters van een weer ver- *higd Krupp-concern behoren. - Wanneer we hier aangeven, hoe het Krupp-concern in elkaar zit, dan kunnen We toch slechts de voornaamste onderne mingen noemen. Wie meent, dat Krupp oornamelijk een wapensmidse was en is, ^ergist zich. In vredestijd maakte de wa- Pebproduktie slechts ongeveer 30 pet van solidatie kan niet uitgevoerd worden. Krupps produktie niet gemoderniseerd en „konkurrenzfahig" worden gemaakt, in dien de voornaamste leveranciers van grondstoffen, speciaal de kolenmijnen en grote ijzergieterijen verkocht moeten wor den. Op de lijst der te verkopen dochter- ondernemeingen staan het grote mijnbe drijf van Rheinhausen, de ijzermijnen van Sieg und Lahn, het mijnbedrijf Constantin der Grosze te Bedum, het mijnbedrijf Han nover-Hannibal te Bochum, de Westfali- sche Drathindustrie te Hamm in West- falen (kabels en draad) en een aantal an dere. stuk voor stuk miljoenenonderne mingen. De Emscher-Lippe mijn te Dattel is reeds verkocht. Naar Kruppg vertrouwensman, Bertold Beitz, openlijk erkent, maakt hij geen haast met het verkopen van de volgens hem „ter dood veroordeelde" dochteron dernemingen. Hij verkondigt bij elke voor komende gelegenheid, dat een gedeeld Krupp-concern onmogelijk kan blijven voortbestaan en een economische werk wijze slechts mogelijk is wanneer de staal fabrieken het erts en de kolen zoveel mo gelijk uit eigen bedrijven kunnen betrek ken. Zulks geldt volgens hem ook voor de talrijke nevenbedrijven, welke tot het Krupp-concern behoren, als b.v. <3e scheepswerf „Weser" te Hamburg. Daar is men bezig, zich op de bouw van tank schepen te specialiseren en voorts wil men er een nieuw type vliegtuigen gaan bouwen. Vroeger werden er onderzeeboten gebouwd. In het Rijnland en vooral in het Roer gebied profeteert men, dat Krupp en zijn advocaten er in zullen slagen, het Krupp- concern intact te houden. Men voorspelt er, dat het „Konzern" zich ditmaal even snel van de toegebrachte slagen zal her stellen als na de eerste wereldoorlog. Toen leed „Krupp" een verlies van 125 Onderweg worden de mensen uiter aard getrakteerd. In Haarlem wordt hun een feestelijke maaltijd aangeboden waarna, indien het weer dat toelaat, een thé volgt in het park Groenendaal. Alvo rens daarop de terugreis wordt aanvaard krijgt elke deelnemende tachtigjarige een „cadeau uit Amerika" (een verras sing) mee naar huis. Ook degenen, die door ziekte of an derszins aan deze tocht niet zullen kun nen deelnemen, worden niet vergeten. V fried Krupp von Bohlen und yvlbuch met zijn tweede vrouw, de Hits-Amerikaanse Martha Knauer. Een Amsterdammer van geboorte (hij wenst beslist onbekend te blijven), die op vrij jeugidge ieeftjjd in de Verenigde Staten van Amerika heeft gevestigd en daar groot succes heeft gehad, wordt in de loop van de volgende maand tachtig -1 Amerika heeft zijn geboortestad doen vergeten. Bij de nadering van de leeftijd der zeer sterken heeft nu deze herinnering aan wat hij nog steeds noemt „zijn Amsterdam" hem geleid tot de vraag „hoe ook daar in enige vorm zijn kroonverjaardag te doen meevieren?" Hij heeft nu besloten alle Amsterdam mers (of Amsterdamsen)) die met hem in april 1956 de tachtigjarige leeftijd be reiken, een feestdag te bezorgen. Deze bejaarden zullen, elk met een begeleider (ster), een bustocht kunnen maken door de bollenstreek tot Noordwijk. Zij ver trekken uit de hoofdstad 's ochtends te half negen en er zal worden gezorgd dat ieder om zes uur 's middags weer thuis is. miljoen mark, maar in tien jaar tijd ging het concern weder een nieuwe bloei periode tegemoet. En het was niet de eer ste keer, dat het zich na een periode van teruggang weder deed gelden. De grond legger, Friedrich Krupp, veroorzaakte bij na een débacle, toen hij meende, het En gelse staal precies na te kunnen maken. Hij vergiste zich en leed enorme verlie zen. Zijn opvolger slaagde er in, de for mule voor een edelstaal te vinden, dat met het Engelse concurreren kon en hij wist aldus de grondslag te leggen voor het moderne „Krupp", hetwelk nu op een ge schiedenis van ongeveer anderhalve eeuw kan terugzien. Het spreekt vanzelf, dat de Duitse pers het voor Alfried Krupp von Bohl und Hal bach en het „Konzern" opneemt. Telkens weer wordt er op gewezen, dat deze enor me ondernemeing als het ware de rugge- graat van het Duitse economische leven is, de grote motor van de deviezen in brengende export. Tegelijkertijd wordt er dan aan herinnerd, dat een drietal Duitse concurrenten van „Krupp" de door de geallieerden tegen hem genomen maatre gelen al weer vrijwel te niet heeft gedaan. En met een zekere voldoening werd het mislukken van de onderhandelingen met de Italiaanse spoorwegen over de verkoop van de mijn Constantin der Grosze mede gedeeld. De Italianen bleken niet in staat, de nodige miljoenen binnen een redelijke tijd te fourneren. „Krupp" heeft drie jaar tijd gekregen, om zijn helft, die feitelijk zijn grondstof- fenleverancier is, te verkopen. Op be vel van de geallieerden moest te Essen een lange muur worden opgericht, om de zich daar bevindende bedrijven te schei den. Er mocht geen communicatiemoge lijkheid meer bestaan tussen de fabrieken, welke bij het „Konzern" blijven én die, welke moeten worden verkocht.. De Amerikaanse rechter Jackson wees indertijd „Krupp" aan als „het*brand punt, het symbool en de profiteur van de ongezonde krachten, waardoor de vrede in Europa bedreigd wordt". Het lot van het „Konzern" leek toen bezegeld. Maar zowel in Duitsland als daarbuiten werk ten machtige vrienden en relaties, mits gaders knappe advocaten van meet af aan voor Alfried Krupp von Bohlen und Hal bach. In de stille strijd met de vertegen woordigers der geallieerden slaagden zijn verdedigers er in, ten eerste al een aan zienlijk deel van het particuliere vermo gen veilig te stellen. Kanselier Adenauer ontlokte de hoogste rechterlijke macht jn West-Duitsland de uitspraak, dat het vol gens de grondwet van de republiek on mogelijk was, Krupp op wettelijke wijze te onteigenen en men hem zelfs niet dwingen kon, iets van zijn „Konzern" te verkopen. Dit was natuurlijk een grote morele steun Zó liet de kanonnenkoning Krupp zich presenteren op de wereldtentoon stelling te Parijs in 1867. Drie generaties van de Wapen- smeden van Essen": Friedrich Krupp, de grondlegger, Alfred, de man, die het concern reorganiseerde en Friedrich Alfred, de ziekelijke erfgenaam, die op Capri een geheim, zinnige dood stierf, ivaardoor zijn zuster Bertha erfgename werd. voor hem. Daarbij kwam, dat de Ameri kaanse Hoge Commissaris, McCloy zicl\ persoonlijk voor de affaire ging interes seren en blijkbaar een gezond concern in het gebied van de nieuwe bondgenoot West-Duitsland beter vond dan 'n gekort wiekt. De vertegenwoordigers der geallieerden bleven intussen vasthouden aan de conse quenties, verbonden aan de onvoorwaar delijke overgave van het Derde Rijk in 1945 en dreigden, de mijnen en hoogovens met dynamiet te zulen opblazen, indien Krupp er niet vrijwillig afstand van zou doen. Het waren de Fransen, die „Krupp" gekortwiekt wilden zien. De Engelsen vie len hen bij, maar niet van harte, terwijl de Amerikanen lieten doorschemeren, dat ze een ontmanteling van de staalgieterij- en onverantwoord achtten, ook met het oog op de verplichtingen, die het „Kon zern" tegenover zijn 23.000 gepensioneer den heeft. Officieus hadden ze zich al in 1949 op dit standpunt gesteld. De strijd om het Krupp-concern is nog lang niet beslist. Geregeld echter komt de Duiste pers aandragen met voorbeelden, die moeten bewijzen, hoe onzinnig zelfs de ontmantelingen van 1945 tot 1947 zijn geweest. Zo is aan Krupp door dictator Tito van Joegoslavië een enorme staal pers aangeboden, de grootste ter wereld, die uit Essen achter het IJzeren Gor- zijn verdwenen en op nog niet opgehelder de wijze in de Balkan terecht kwam, waar men er niets mee kan doen.. Het Kruppconcern, welks poorten zo dicht bij onze grenzen liggen en waarvan een der voornaamste toegangswegen, de Rijn, als het ware langs onze deur stroomt, zet de strijd om de eenheid met grote taaiheid voort. In Essen is men ervan overtuigd, dat in 1961, wanneer het hon- derdvijftigjarig bestaan zal worden her dacht, dit op feestelijke wijze zal kunnen geschieden. In dit Essen, de woonplaats van de wapensmeden, voortgekomen uit een geslacht van wijnhandelaren, die de grootste wapensmidse van Europa bouw den en een „industrial empire" van we reldbetekenis stichtten, zal men „Krupp" weer de plaats moeten inruimen, die het voorheen bezat. Na de oorlog heeft Essens stadsbestuur zich beijverd, andere industrieën aan te trekken en heel wat, vroeger aan „Krupp" toebehorend terrein is er uitgegeven aan textielfabrieken, dekenfabrieken en ande re bedrijven. Men wilde de eenzijdige ori ëntering op de staalfabrikage opheffen. Hierin is men reeds in belangrijke mate geslaagd. Maar „Krupp", dat Essen zolang domineerde, zal uiteraard zijn oude plaats weer opeisen. (Advertentie) U voelt U weer "stralend" Te Belgrado werd gisteren van gewoon lijk betrouwbare zijde vernomen, dat pre sident Tito van Joegoslavië mogelijk bin nenkort op hèt Griekse eiland Korfoe een onderhoud zal hebben met koning PaHl van Griekenland. Joegoslavië zou bereid zijn een desbe treffende Griekse uitnodiging te aanvaar den, daar deze symbolisch de nadruk zou leggen op de banden, welke beide landen door het Balkan-bondgenootschap met el kaar verbinden. In dit bondgenootschap zijn moeilijkheden gerezen door de on enigheid tussen Griekenland en Turkije over Cyprus. Ook zou een bijeenkomst tussen de staatshoofden van Joegoslavië en Grieken land kunnen worden uitgelegd als Joego slavische steun aan Griekenland in zijn geschil met Groot-Brittannië over Cyprus. Intussen zou de Griekse minister van staat, Cassimatis, van plan zijn een reis naar Egypte, Syrië en Libanon te maken om overleg te plegen over ge meenschappelijke vraagstukken, aldus meldt het Franse blad „Le Monde". Tegen de ach#rgrond van de kwestie Cyprus ziet rri.n in deze reis echter ook een manifestatie van het Grieks ver langen om toenadering te zoeken tot landen, die zich tegen bepaalde Britse politieke initiatieven verzetten, aldus het blad. Na de bezinning in de afgelopen weken vraagt de Kerk van morgen af nog veertien dagen van bijzondere concentratie op het Lijden met de oorzaak: de zonde en het gevolg: de verlossing. Nóg sterker dan tot nu toe verdie pen zich de officies in het offerdrama. Nóg talrijker en heviger zijn ook de smeekbeden om ontferming en barm hartigheid, omdat er zo misdaan is. Met de psalmist bidt de Kerk om licht en waarheid, om mildheid naar het lichaam en bescherming naar de ziel, om bevrijding van de dikwijls zo sterke vijanden, om verlossing uit alle kwellingen. Opdat we kunnen leven en Zijn woord onderhouden, opdat de missla gen worden uitgewist, opdat we de hoop op de eeuwige goederen niet ver liezen en we én in verdiensten én in getal mogen groeien. Na het berouw en de boete als van de inwoners van Ninive en Maria Mag- dalena, die ons de volgende week ten voorbeeld worden gesteld, kan de groei in het geestelijke volgen. Maar met „Heer, Heer" zijn we er niet. De pogingen tot verbetering, tot standhouden, tot een geestelijk omhoog klimmen moeten duidelijk zijn. De weg van opgang is niet zo eenvoudig te begaan. Maar ook hier zorgt de Kerk voor wegwijzers. Zij laat morgen St.-Paulus er op wijzen, dat het bloed van Christus ons geweten zal reinigen van dode werken, om de levende God te dienen. Doch als de Christus de waarheid is, zullen we ook moeten geloven. Want zo we niet luisteren, kunnen we niet uit God zijn. Onderhouden we echter Zijn woord, dan zullen we de geestelijke dood niet aanschouwen in eeuwigheid. Ook dit onderhouden wordt ons voorgehouden aan de hand van het boek Leviticus. En daarin lezen we: De een zal de ander niet bedrie gen. Ge zult de naaste niet arglistig benadelen. Ge zult niet doen, wat on recht is. Aanzie niet de persoon van de arme en eer niet het gezicht van de machtige. Zoek geen wraak en gedenk niet de ongerechtigheden van uw medeburgers. Dat zijn weer zo'n paar van die „aanmaningen", waarover we dagen kunnen mediteren. Met altijd opnieuw de liefde als de sterke basis van een gezond, geestelijk leven. Zó ook pas kunnen we aan de Majes teit welgevallig worden. Macht van het Britse vakverbond O Het beroep op het Engelse volk gedaan om zijn uitgaven te beperken en minder eisen te stellen, heeft vanzelf veler aan dacht gericht op het brandende probleem der stakingen, waardoor grote economi sche schade geleden wordt. Onwillekeu rig vraagt men zich af, in hoeverre de ac tiviteit van de vakverenigingen, wier strijd om steeds hogere lonen telkens weer tot onrust en stilstand van de pro duktie aanleiding geeft, de welvaart van het land en deszelfs exportmogelijkheden ongunstig beinvloedt. We lazen dezer da gen in een Engels blad een interview, dat door de voorzitter van het T.U.C.het Trade Union Congress, het vakverbond, dat als overkoepelend orgaan voor heel de industrie fungeert, in dit verband was verleend. Uiteraard nam deze voorzitter W. B. Beard, een vakverenigingsman, die zich in de loop der jaren, na zelf eerst aan de machine te hebben gestaan, tot de hoogste functie in de Engelse ar beidersbeweging heeft opgewerkt, het op voor de werknemers, die ten getale van acht miljoen via hun eigen vakvereniging in het vakverbond zijn georganiseerd. Hij veroordeelde overigens onmiddellijk de wilde stakingen, die buiten de leiding der vakorganisaties om. door onverantwoor delijks .elementen telksns wpes woj^en uitgelokt, sprak evenwel als zijn mening uit, dat ondanks de geregeld voorkomen de stakingen de vakorganisaties uiteinde lijk het hare ertoe bijdragen tot het behoud van een gezond economisch leven en door bedachtzame politiek de welvaart bevor deren. W. B. Beard is geen man van de klas senstrijd. Die acht hij volkomen uit de tijd o.a. gezien het feit, dat de kinderen der arbeiders heden ten dage de univer siteiten en hogescholen bezoeken, van waar ze vaak in belangrijke en leidende positie belanden. Maar hij wenst vast te houden aan het recht van staking, in dien redelijke eisen niet worden ingewil ligd. Tegenover de soms misschien ver gaande eisen van sommige vakverenigin gen of actie-comité's stelde hij de mono polistische tendens van de industrie en het streven van talrijke industriëlen en fabrikanten naar prijsafspraken, waar door voor het volk heilzame prijsverla gingen verhinderd worden. Hiertegen gaat menigmaal het verzet der arbeiders. Onder de huidige omstandigheden, zo meende hij, is het soms slechts mogelijk door een staking een werkgever op de knieën te brengen. Hij verklaarde, niet bepaald onder de indruk te zijn van de cijfers omtrent het aantal werkuren, dat in Engeland elk jaar door stakingen, sit downs en langzaam-aan-acties verloren gaat. Hij wees in verband hiermede op de cijfers van de Verenigde Staten en lan den als Canada, Frankrijk, Italië, België, Japan en Australië, gedurende de jaren 1947-'54. Deze cijfers zijn alleszins interessant en we geven ze daarom hier weer. Verleden jaar gingen in Engeland 3.800.000 werk uren verloren. In de jaren 1914-1918 was het gemiddelde 5.360.000. Het cijfer lag dus toen aanzienlijk hoger. Van 1922 tot 1932 (met uitzondering van 1926, dat een jaar was met een bijzonder groot aantal stakingen en uitsluitingen) was het ge middelde ongeveer 7.560.000! Van 1936 tot 1955 varieerde het tussen de 3.794.000 en de 940.000, een gemiddelde van 2.074.000. De voorzitter van de T.U.C. zag in die 3.800.000 verloren werkuren geen aanlei ding, om van een onrustbarend toene mende sociale onrust te spreken. Wel wees hij er op, dat de onverant woordelijke activiteit van on-georganiseer- den de arbeidersmassa meer schade toe brengt dan de werkgevers. De vakvereni gingen zijn volgens hem geen organisa ties die alle idealisme verloren hebben en nog slechts machines zijn, welke loons verhogingen aan de lopende band moeten produceren. In dit verband wees hij spe ciaal op het werk van de T.U.C. die op al lerlei wijzen de sociale en culturele ver heffing van de arbeiders bevordert, zulks in samenwerking met de regering en de werknemersbonden. De technische scho ling heeft de bijzondere aandacht van de overkoepelende organisatie, die de T.U.C. is. Miljoenen worden er aan besteed. De Engelse arbeidersmassa, die zich veroor looft, in de strijd om haar belangen mil joenen werkuren verloren te laten gaan draagt er tegelijkertijd het hare toe bij, om de arbeidsproduktiviteit op te voeren en de technische bekwaamheid van de gemiddelde arbeider, alsmede zijn inte resse voor het bedrijf, waarin hij werkt, te verbeteren. W. B. Beard erkende, dat er soms wel eens te snel tot staking wordt overge gaan. Anderzijds vroeg hij de aandacht voor menige staking als symptoom van een reeds geruime tijd heersende ontevre denheid, gevolg van de geringe geneigd heid van sommige werkgevers, om op ge rechtvaardigde eisen in te gaan. Inzake een staking van zes honderd man, met als reden: het gedeeltelijk (aan B. Beard, leider van acht miljoen Engelse arbeiders. als gebeurd is, de poorten uitgingen, omdat één hunner wegens spuwen ontsla gen was, zou de oorzaak wel eens kun nen moeten worden gezocht in de heer sende toestanden of in het gebrek aan tact en psychologisch inzicht van de be trokken personeelsafdeling. Inderdaad, zo gaf W. B. Beard toch toe, valt er een geringe toeneming van de so ciale onrust te constateren. Maar ook valt er in Engeland waar te nemen, dat desondanks de geest van samenwerking tussen werknemers en werkgevers groei de bovenkant) afzagen van de deuren der P"de °e n,og verre Y.an ide' aal, maar men moet beide partijen de toiletten in het bedrijf, waarin ze werk ten, vroeg hij zich eveneens af, of deze maatregel niet de maat had doen over lopen. Die getuigde van een kennelijk wantrouwen tegenover de werknemer die zich zou „drukken" maar pakte de leiding van dit bedrijf zijn mensen wel gped aan? Zelfs wanneer 2300 man, zo- tijd gunnen voor een geestelijke ontwik keling in de goede richting, aldus W. B. Beard. Het dacht ons goed, in verband met de moeilijkheden in onze Stichting van de Arbeid deze Engelse stem te laten horen. K. H. NA EEN proces van 15 maanden is pater H. Bulckens S.J. door een hoger gerechtshof in India vrijgesproken. Pa ter Bulckens was door de rechtbank te Jashpur wegens zogenaamde vrijheids beroving van een jonge Hindoe aange klaagd en tot gevangenis- en geldstraf fen veroordeeld. De beschuldiging luidde voorts, dat de Jezuïetenpater de betref fende Hindoe gedwongen had een ver klaring te ondertekenenwaardoor hij deze verplichtte over te gaan tot het katholieke geloof en een katholieke vrouw te trouwen. Wat laten sommige lieden zich toch nog steeds opjuinen, wanneer het ka tholieke aangelegenheden betreft. HET PROCES dat groot opzien baar de in geheel India, eindigde, nadat pater Bulckens in hoger beroep was gegaan, bij gebrek aan bewijzen met de vrij spraak. Tegen deze vrijspraak demon streerden 10.000 Hindoes in de straten van Nawadah. Zij eisten in spreekkoor beperking van de invloed van buiten landse missionarissen. Wel ja, waarom niet. Weldaden z\jn gauw genoeg vergeten. DE elektriciteits-werken In Neder- Oostenrijk hebben een verlaging der ta rieven voor grote gezinnen doorgevoerd. Met terugwerkende kracht tot 1 januari 1956 wordt voor gezinnen met 2 kinde ren 10 pet. reductie verleend. Voor elk kind meer wordt nogmaals 10 pet. afge trokken tot een bepaald minimum, Goed begrip voor moeilijkheden is het halve werk. PATER Veerman zou in Volendam het woord voeren en na zijn rede zou een film worden vertoond, Aangezien het bestuur er geen idee van had, hoeveel leden en belangstellenden zich zouden laten zien, moesten de kaarten tevoren bij de secretaris worden afgehaald. Re sultaat In totaal raakte de secretaris 1200 kaarten kwijtzodat er driemaal vergaderd moest ivorden. De eerste dag met 350, de tweede met ifOO en de laat ste dag met 450 bezoekers en bezoek sters. Moet U nog politieke peultjes f Zo'n in teresse is om van te watertanden. DE VERSPREID en ge'isoleerd wo nende groepjes katholieken van de over wegend protestantse Zeeuwse eilanden hebben met speciale moeilijkheden te kampen. Zij zouden echter geen Zeeuwen zijn, als zij het hoofd spoedig in de schoot legden. Met een huis-aan-huis le denwerfactie is het aantal leden te Zie rikzee van 134 op 204 gebracht. Tenge volge van de ramp van 1 februari 1953 ivas de werkgroep geheel uiteengevallen wegens evacuatie en definitief ver trek naar elders der leden. Nu is er echter weer een nieuwe twintig man sterke werkgroep, die kwalitatief waar schijnlijk nog beter is dan de vorige. Aldus „De Opmars". Goed Zeeuws, goed rond. Het is van daag opnieuw bewaarheid. MORGEN is het weer zondag. De nog altijd terugkerende dag van het royaal offeren voor de nieuwe kerken. Doe nog eens iets extra's voor het bouwfonds. Voor de rest een zondag van bezinning met het geestdriftige Vólendamse gelaat van een Zierikzeese K.V.P.-er.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3