Wat gebeurde achter de schermen van het 20e Sovjet-congres? K.S.G.-parlement sluit zitting met slechts één slotresolutie Landbouwhogeschool eerst na oorlog goed ontdekt de Sis? Gelovigen nauwer bij de eredienst betrokken Kho kliol, darts de gopak!" Kroesjtsjef zou tot in details Stalin's doopceel hebben gelicht Eerste kievitsei van vorig jaar De bloedbaden van de jaren dertig Salvator Booms O.F.M. vijftig jaar priester Dr. A. J. M. Comelissen ZWARE WINKEL- BRAND IN ALMELO Socialistische bezwaren tegen militair Euratom Ondanks belangrijke toename van afgestu deerden overtreft de vraag het aanbod Huisvestingsproblemen Vinder overtrad de vogelwet De nieuwe liturgie van de Goede Week IN-en UITVALLEN Geen Karei, maar Carel .7 Neus ZATERDAG 17 MAART 1956 PAGINA 9 Blind geloof in Hitler Gij begrijpt, kameraden.. Raad-adviseur in algemene dienst bij departement van O.K. en W. Meer dan verdubbeld Studieduur werd langer Mr. F. J. BERGER OVERLEDEN Slotresolutie Bekroonde inzending1: ttÜSïUUUSi: Wit U óók een mooi paardenras winnen, zend dan een mop of geestig onderschrift aand POSTBUS 13, BREDA. Elke 14 dagen kent de jury 20 hoofd prijzen en 500 paardengiazen toe. Elke inzending moet vergezeld gaan van 2 Drie Hoefijzers-doppen Reeks nieuwe rubrieken In een rede van 3A uur op 25 februari, de dag voor het congres eindigde, zou Kroesjtsjef Stalin hebben beschuldigd van misdaden, waarvan in de Sovjet-Unie voorheen nimmer is gewag gemaakt. In felle kleuren zou hij voor de gedelegeerden het beeld hebben geschilderd van het regime van „verdenking, vrees en terreur", waarvan Stalin, vooral in zijn laatste levensjaren, zich bediende. Zelfs de topleiders, met inbegrip van Kroesjtsjef zelf, zouden hieraan zijn onderworpen geweest. Kroesjtsjef zou zijn schokkende onthullingen over bet Stalinistische tijdperk hebben gemotiveerd door erop te wijzen, dat dit de enige methode was om een einde te maken aan de Stalin-cultus, die dertig jaar lang aan de Sovjetburgers was opgedrongen. Een enigszins ingekorte versie van Kroesjtsjef's rede zou gereed gemaakt zijn om binnenkort ter kennis van bet publiek te worden gebracht. Stalin zou, volgens Kroesjtsjef's aanklacht, de communistische partij in de jaren 1936-'38 gedecimeerd hebben. Vijfduizend van Rusland's beste offi cieren zouden vermoord zijn tijdens de bloedbaden, die volgden op het gehei me proces tegen maarschalk Tukha- chefski, die in 1937 wegens verraad terecht sond. Talrijke volstrekt on schuldige mensen, onder wie zelfs kin deren, zouden gemarteld en gedood zijn. In 1936, toen Stalin tezamen met Op Palmzondag a.s. zal pater Salvator Booms, thans rector aan het Sint-Elisa- beth-ziekenhuis te Winterswijk, zijn gou den Priesterfeest vieren. Als jongeman trad hij in de orde van Sint-Franciscus, aangetrokken door het serafijnse voorbeeld van Zijn heeroom, de onvergetelijke pater Bulters, oud-pastoor van de Boschkant te 's-Gravenhage. Diens populaire kerk werd verwoest bij het bombardement van het Bezuidenhout, maar de hoogbejaarde oud-pastoor leeft nog ongebroken voort, en zijn voor Den Haag bijna legendarische naam wordt nog altijd dankbaar in één adem genoemd met de historische kerk aan de Boschkant, waar de laatste resten nu weldra zullen worden geruimd. Pater Salvator Booms zette zijn Fran ciscaans priesterleven op een meer be scheiden voet in, maar daarom toch niet minder verdienstelijk. Na zijp priesterwijding in maart 1906 kwam hij naar Nieuwe Niedorp, waar hij twintig jaar achtereen werkzaam was als rondtrekkend predikant en assistentie- priester, zelf altijd een gerespecteerd voorbeeld van apostolische ijver en pries- terdeugd. Toen werd hij benoemd tot ka pelaan te Zaltbommel, waar hij zes jaren achtereen werkzaam was. Door zijn uitgesproken deugd werd hij uitverkoren tot gardiaan van het klooster te Megen waar hij drie jaar de klooster gemeenschap voorging in woord en voor beeld. Vervolgens werd hij benoemd tot kape laan aan de Hartebrug te Leiden Dit werd de glorietijd van zijn leven. Hier in Lei den zou hij veertien jaar werkzaam blij ven als populair kapelaan, graag gehoord predikant en druk bezocht biechtvader, gezien om zijn eenvoud, bescheidenheid en vaderlijke zorgzaamheid. Pater Salvator Booms mocht eerlijk naar een rustiger werkkring uitzien en zijn overheid zond hem als rector naar het St.-Elisabeth-ziekenhuis te Winters wijk- waar hij nu al weer drie jaar ge waardeerd wordt als een trooster der zie ken en een vaderlijke steun voor de zus ters. Nu komt pater Salvator 6 mei naar Rot terdam om in familiekring zijn gouden priesterfeest te vieren. Twee van Zijn broers zijn daar al bijna een mensenleef- tijd koster m de Dominicanenkerken aan Blijdorp en Provemerssingel een derde was tot enkele jaren terug broeder-por tier aan de kerk der paters Redemptoris ten aan de Goudserijweg. Als waardering voor zijn verdienstelijk priesterschap van 50 jaar heeft zijn over heid pater Salvator Booms een reis naar Rome toegezegd. Een schoner geschenk kon hem niet worden toegedacht. Andre Zhdanof, een andere Sovjet leider, die in 1948 stierf, met vakantie in de Krim was, zou de dictator een telegram hebben gezonden aan de huidige minister van buitenlandse za ken Molotof, aan Malenkof en aan een aantal andere leiders, die in Moskou waren gebleven. Het telegram zeide, dat Stalin en Zhdanof besloten hadden, dat Yagoda zijn werk als hoofd van de geheime politie niet goed deed en dat hij door Yezhof vervangen zou moeten worden. Yezhof nam het werk toen over van Yagoda, die geëxecuteerd werd, ah voerde vervolgens grote zui veringen uit. Twee jaar later werd Yezhof echter zelf gezuiverd. Korte tijd later volgde een telegram van Stalin, waarin bevel werd gege ven, dat wat hij „de oppositie" noemde, fysiek vernietigd hetgeen een van zijn geliefde uitdrukkingen was moest worden Dat was het sein voor de grote zuiveringen, zo zou Kroesj tsjef hebben verklaard. Kroesjtsjef zou voorts hebben ge zegd dat Stalin verdacht wordt van het vermoorden van Sergei Kirof, het hoofd van de partij in Leningrad, in 1934. S?rfiO O- 'j .•nik' 1 intiem vriend van Stalin, zou de keus hebben gehad tussen executie of zelf moord. Hij koos zelfmoord en kreeg een staatsbegrafenis. Nikolai Vozne- sensky, leider van het economisch planbureau, werd eveneens zonder vorm van proces en zelfs buiten weten van zijn collega's van het Politbureau neergeschoten. Ongeveer driekwart van de gedele geerden op het zeventiende partijcon gres, van wie er velen kritiek op Sta lin hadden geleverd, werd kort na het congres eveneens geëxecuteerd. Kroesjtsjef zou voorts hebben ge zegd, dat Stalin na de dood van Lenin diens weduwe zou hebben beledigd en bedreigd. Hij zou haar hebben medege deeld, dat als zij doorging in het open baar kritiek op hem te leveren, hij een verklaring zou doen uitgeven, dat zij nooit Lenin's vrouw was geweest en iemand anders zou hij in haar plaats stellen. Het proces van Boekharin en andere „oppositie"-groepen zou door Kroesjt sjef niet zijn vermeld. Voor de Duitse inval op Rusland in 1941 wist iedereen, dat oorlog op komst was, behalve Stalin, die dit weigerde te geloven, omdat hij een vriend schapsverdrag met Hitler had, zo zou Kroesjtsjef hebben gezegd. Stalin zou niet alleen de waarschuwingen van Churchill en van Stafford Cripps, die toen Brits ambassadeur in Moskou was, hebben veronachtzaamd, maar hij zou evenmin geloof hebben gehecht aan de waarschuwingen van kolonel Pere- beshchik, Sovjet militair attaché in Berlijn, die Moskou op de hoogte had gebracht van de juiste datum van de op handen zijnde Duitse aanval. Toen deze aanval inderdaad kwam, was Stalin's eerste order aan de troepen niet terug te vuren. Zo groot was zijn i vertrouwen in Hitier, dat hij aan het Rode Leger deed mededelen, dat de aanval niets dan „gebrek aan disci pline" was van de kant van bepaalde Duitse eenheden. Stalin zou hebben gezegd, dat de Russische grenstroepen in staat waren om de situatie meester te worden. Kroesjtsjef zou voorts hebben ver klaard, dat er aan het begin van de oorlog een wanhopig tekort aan ge weren bestond in de Oekraine, waar hij partijleider was. Hij telefoneerde naar Moskou voor meer geweren en vroeg Stalin te spreken. Doch in plaats van Stalin antwoordde Malenkof aan de telefoon en verklaarde, dat Stalin afwezig was. Doch, zo zou Kroesjtsjef hebben gezegd, Stalin was wel dege lijk aanwezig. Al die tijd zat hij dicht bij Malenkof in hetzelfde vertrek en fluisterde hem toe te zeggen, dat hij afwezig was en dat er geen geweren ter beschikking waren. Toen Kroesjtsjef later een nieuwe poging deed, zou Stalin hem gezegd hebben, dat alle geweren naar Lenin grad waren verzonden. Gevraagd wat de Oekraine dan moest doen, ant woordde Stalin: „Handel zo goed je kunt". Toen de Duitsers de buitenwijken van Moskou bereikten vluchtte Stalin, zo zeide Kroesjtsjef. „Alles wat Lenin tot stand gebracht heeft hebben we verloren", zo zou hij voor zijn vertrek uit Moskou hebben gezegd. „Stalin leidde de gevechtsoperaties tijdens de oorlog vanuit een schoolge bouw, terwijl hij ternauwernood benul had van een gewone landkaart", zo zou Kroesjtsjef hebben gezegd. Laatste levensjaren In de laatste jaren van zijn leven zou Stalin volgens Kroesjtsjef bijzon der argwanend geworden zijn en hij zou om zich heen een atmosfeer van vrees en terreur hebben geschapen. Zelfs de leden van het Politbureau stonden doodsangsten uit als zij door Stalin werden ontboden, omdat zij niet wisten of zij levend zouden terugkeren. Kroesjtsjef zei, dat maarschalk Boel- ganin hem verteld had, dat hij eens bij Stalin in diens landhuis geroepen was en dat hij zich tevoren afvroeg of het bezoek zou eindigen met een receptie of met de gevangenis. Stalin placht zijn ondergeschikten steeds toe te schreeuwen. Hij placht de mensen, die hij by zich riep te intimi deren door te zeggen: „Waarom kijk je me zo aan? Nou? Waarom k ijk je me niet recht in de ogen? Ben je bang om me onder ogen te komen?". Tegen het eind van zijn leven zou Stalin de Russische president, maar schalk Vorosjilof, ervan verdacht heb ben een Brits spion te zijn en hij zou geweigerd hebben hem te laten deel nemen aan het werk van het Politbu reau. Molotof zou tijdens dezelfde pe riode voor geruime tijd onder huis arrest zijn geplaatst. Dat was de pe riode waarin wijlen Vishynski Molotof opvolgde als minister van buitenlandse zaken. Voor de nabije toekomst zou Stalin van plan zijn geweest Molotof, Kroesjtsjef en een aantal anderen uit de weg tè ruimen. Een van Stalins geliefkoosde bezig heden zou geweest zijn te kijken naar een film, getiteld „Onvergetelijk 1919", waarin hij zelf voorkwam, rijdend in een pantserwagen en zwaaiend met een sabel onder een regen van kogels. Kroesjtsjef zou Stalins „Biografie" beschreven hebben als een „afschuwe lijk boek". Stalin zou daarin vóór de publikatie zinsneden hebben ingevoerd als „de werkelijke leider van de arbei ders" en andere frazen, waarin hij zich zelf beschreef als „een verlegen en be scheiden iemand". Kroesjtsjef zou Stalin ook van heftig nationalisme en anti-semitisme hebben beschuldigd. Stalin ook zou de hand hebben gehad in het „dokterscomplot", juist voor zijn dood. Kort na de oorlog zou Stalin ook Kroesjtsjef zelf diep vernederd hebben op een receptie, waarbij ook vreemde lingen aanwezig waren. Stalin zou te gen hem geschreeuwd hebben: „Kho khol, dans de gopak!" („Kho khol" is een Russische scheldnaam voor een Oekraïner en de gopak is een Oekrain- se dans, waarbij hoogst ingewikkelde voetbewegingen moeten worden ge maakt, die, zo tekent Reuter hierbij aan, weinig waardig zijn voor een man van Kroesjtsjefs leeftijd en postuur). „Ik moest dus wel dansen", zo zou Kroesjtsjef hebben gezegd. De partij-secretaris zou Stalin voorts hebben beschreven als een man, die be- invloed werd door een mengsel van vervolgingswaanzin en zware eigen dunk. De tuin van zijn landhuis stond vol van borstbeelden van zichzelf en Stalin placht bewonderend temidden van deze verzameling rond te wande len. „Gij begrijpt, kameraden, dat wij dit alles niet ineens aan het volk hebben kunnen bekend maken. Wij hadden dit wel in een keer kunnen doen, doch ik geloof dat het juister is om de weg der geleidelijkheid te bewandelen", zo zou Kroesjtsjef hebben gezegd. Tijdens de beschrijving van enkele van de meest markante aspekten van Stalins terreur zouden een aantal gede legeerden Kroesjtsjef hebben toege schreeuwd: „Hoe kon u dat verdragen? Waarom hebt u hem niet vermoord?". Kroesjtsjef zou geantwoord hebben: „Wat konden we doen?". Er was een schrikbewind. Wanneer men hem maar met een scheef oog aankeek liep men kans de volgende dag zijn hoofd te ver liezen". Als sappige bijzonderheid zouden Reuters bronnen hebben vermeld, dat van de 1600 afgevaardigden er dertig zouden zijn flauw gevallen of een hart aanval hebben gehad tijdens of kort na Kroesjtsjefs rede. Voorts berichtten deze bronnen nog, dat het testament van Lenin, dat nooit gepubliceerd is, waarschijnlijk binnen kort voor het eerst zal worden open baar gemaakt, tezamen met een memo randum waarin Lenin gewaarschuwd zou hebben Stalin niet als partij-secre taris te handhaven. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, minister Th. Cals, heeft dr. A. J. M. Cornelissen uit Nijmegen benoemd tot raad-adviseur in algemene dienst van het departement van O., K. en W. Dr. Cornellsisen werd in 1902 te Nij megen geboren, waar hij het gymnasium van het Candsaus-eollege bezocht. Hij deed in 1923 doctoraal examen rechtsweten schappen te Utrecht en was van 1923—1941 aan de bibliotheek der r.-k. Universiteit te Nijmegen verbonden, sedert 1927 ais bibliothecaris. Van 19451949 was dr. Comelissen sociaal adviseur van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond. Hij wijdde bij zondere zorg aan de principiële vraag stukken en aan de vorming van de jonge boeren. Sedert 1949 is hij als weten schappelijk adviseur verbonden aan de „Katholieke Jeugdbeweging", belast met de voorlichting inzake allerlei actuele problemen. Behalve bestuurslid van ver schillende Nederlandse organisaties en •instituten is dr. Cornelissen lid van de internationale studiekring voor sociale vraagstukken te Meohelen onder leiding van kardinaal Van Roey. Een felle brand, aangewakkerd door een krachtige wind heeft gisternacht vijf aan- eengrenzende zakenpanden in de Molen straat te Almelo, alle toebehorende aan de coöperatie „De Toekomst", grotendeels In de as gelegd. De twee er naast liggende woonhuizen konden dank zjj grote krachtsinspanning van de brandweer be houden blyven. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de schade is zeer groot. De brand werd 's 'nachts om omstreeks half één ontdekt door de 22-jarige Rein Hooiveld, die direct de brandweer waar schuwde. Het vuur was ontstaan in de schoenmakerij van de coöperatie en breidde zich snel uit over een gevel breedte van circa 25 meter. Na korte tijd waren de vijf panden herschapen in één vuurzee. Nog eer het vuur in volle om vang woedde, slaagde men er in uit de smederij drie zuurstofcylinders weg te slepen, die ernstige ontploffingen hadden kunnen veroorzaken. Na anderhalf uur kon met nablussen worden begonnen. De oorzaak van de brand is vermoede lijk een lekke schoorsteen in de schoen makerij. (Van onze correspondent) BRUSSEL, vrijdagavond. Toen vanavond rond zes uur in de grote zittingzaal van de Senaat de lichten over de laatste bijeenkomst der Asseniblée werden gedoofd zijn deze overal in België weer aangegaan: de driedaagse lichtstaking der mid denstanders was geëindigd. Overal in de hoofdstad, de laatste dagen nog zo romantisch somher als in de lijd, dat er alleen nog maar gasverlichting was, gloeiden nu weer de tienduizenden lichten van vele kleuren, de flon kerende city.lights, zonder welke men zich een grote stad niet meer kan •n denken. In dit van licht herboren Brussel hield de naar licht en welvaart stre vende Assemblee der K.S.G. vandaag nog twee belangrijke vergaderingen in verband mei de rapporten van haar leden, de heren Van der Goes van Naters over de economische integratie van Europa, en Wigny, over het Europese energievraagstuk. Wat dit laatste echter betreft kon de Assemblee het niet eens worden en zo werd er alleen een slotresolutie over de gemeenschappelijke markt en niet een over de atoomenergie goedgekeurd. Geor g'er en aantal afgestudeerden voor de Neder landse studierichtingen, nl. van 208 tot 762 of in verhoudingscijfers van 100 tot 336. Het lijkt, aldus prof. Becking, alsof de Nederlandse landbouw de Landbouw hogeschool eerst na de oorlog heeft ont dekt. Dit 3.5 maal zo grote aantal Neder landse landbouwkundige ingenieurs werd niet alleen vlot opgenomen, maar blijkt zelfs niet voldoende om aan de nog steeds stijgende vraag te voldoen. Om meer stu denten naar Wageningen te trekken (Van onze verslaggever) Leden van de Eerste en Tweede Kamer hebben voor een dag hun gewone parlementaire werkzaamheden onderbroken om zich in Wageningen te oriën teren omtrent de werkzaamheden van de Landbouwhogeschool. Vooral na de laatste oorlog heeft dit onderwijsinstituut zich enorm ontwikkeld en talrijke autonome instituten zijn er bij gekomen, die zich in hoofdzaak bezig houden met de uit de praktische beoefening van de landbouw voortkomende vragen. Door een en ander zijn steeds hogere eisen aan de huisvesting en de outillage der wetenschappelijke afdelingen gesteld. Jaarlijks wordt gerekend op een te verbouwen bedrag van 2.150.000 en het huidige bouwprogramma zal eerst in 1963 zijn uitgevoerd. De president-curator, de heer J. M. van Bommel van Vloten, heeft de indruk, dat dan weer een nieuw programma opgesteld zal zijn. Het personeel van de hogeschool en aanverwante instellingen is van 227 in 1930 uitgebreid tot thans tussen de 1950 en 2000 mensen, hetgeen neerkomt op 10 van de bevolking. Mede hierdoor neemt het aantal woningzoekenden jaar lijks met 150 toe, maar om het accres van de bevolking op te vangen smalend citeerde burgemeester mr. M. de Niet hier een circulaire krijgt de gemeente 111 woningen toegewezen. „De confronta tie met deze woonellende kost mij nacht rust", zei mr. De Niet. Er is bovendien een ruimteprobleem. Tot 1977 moeten 3600 woningen gebouwd worden, maar tot aan de huidige dijk is slechts plaats voor ongeveer 2500 huizen. De oplossing zal gevonden moeten wor den in de uiterwaarden, hetgeen technisch mogelijk schijnt. Voor wat de buitenlandse gasten be treft, wordt gedacht aan een centrum voor congressen en conferenties, maar met logiesgelegenheden zal men altijd te kampen hebben, zodat voor grote land- bouwcongressen toch dichtbevolkte cen tra opgezocht zullen moeten worden. De laatste tijd komt ook de studenten huisvesting steeds meer in de knel. On langs is een Stichting Studentenhuisves ting in het leven geroepen, die, dank zij de financiële medewerking van de ge- me? j e' binnenkort in staat hoopt te zijn, m„ m bouw van een eerste studentenflat kamers te beginnen. De bedoeling is, dat hier eenheden van 12 tot 15 stu dente immiste11 °nder Van een StU' itoals de rector-magnificus, prof. dr. H. J. Becking, meedeelde, is het aantal afgestudeerden na de oorlog zeer sterk toegenomen, nl. van 516 tot 1092 of in ver houding van 100 tot 212. Het aantal voor de tropische studierichtingen is ondanks de verminderde belangstelling voor het tegenwoordige Indonesië nog iets geste gen nl. van 308 tot 332, of van 100 tot 110. Deze toename zinkt eenter geheel In het niet tegenover de stijging van het wordt o.a. 14 april een voorlichtingsdag georganiseerd voor ouders en afgestu deerden van middelbare icholen. Doordat de studievakken omvangrijker en de exameneisen zwaarder zijn gewor den, is de werkelijke studieduur, die vóór de oorlog gemiddeld 6 jaar bedroeg, ge leidelijk opgelopen tot ongeveer 8 jaar. Zo heeft de studie der sociale weten schappen een grote uitbreiding onder gaan. De eerste vrouwelijke hoogleraar, prof. Willinge Frins, die nu sedert 1952 landbouwhuishoudkunde doceert, vertel de een en ander over deze opleiding, die ten doel heeft, onze agrarische bevolking, speciaal de vrouwen, te leren, zich bij de gewijzigde maatschappelijke verhoudin gen aan te passen. Men is bezig met de studie van de vrije-tijdsbesteding van de vrouw en op het program komt ook een onderzoek naar de doelmatigheid van het huishoudelijk apparaat. Sociologie het vak van prof. Hof stee vormt een onderdeel van 5 van de 13 studierichtingen, die de Landbouw hogeschool kent. Met de uitspraak, dat het economisch handelen van de boer af hangt van zijn levensstijl, tekende de hoogleraar markant het belang van deze studie. Op charmante wijze heeft de voorzitter der Eerste Kamer mr. Jonkman, voor de deze dag ontvangen voorlichting gedankt. De landbouwersknecht H. Kloppenburg verwekte gistermiddag in Winterswijk enige sensatie, toen hij aan kwam dragen met het ..eerste kievitsei". De gemiddelde datum waarop dit ei wordt gevonden is 20 maart, maar in verband met de nog steeds niet achter ons liggende kou werd het dit jaar pas in de laatste week van maart verwacht. Het was daarom, dat het Winterswijksc ei, dat bij afwezigheid van de burgemeester in handen was gesteld van zijn echtgenote, aan een onderzoek onderworpen werd. Hierbij bleek, dat het een gekookt kievitsei was, dat men een jaar lang had bewaard. Zoals men weet wordt het eerste kie vitsei volgens de traditie naar de Konin gin gezonden. Om deze reden zal de „grap'', die toevallig vrij snel doorzien is maar weinig waardering vinden. De vinder heeft zich vermoedelijk niet gerealiseerd, dat hij, of althans degene die het ei heeft laten overwinteren, betrapt kan worden op een overtreding van de vogelwet. Deze staat namelijk het „onder zich hebben" van kievitseieren later dan twee dagen na de sluiting van de raaptijd niet meer toe. Het vorig jaar, toen we eveneens een koude februari en koude maartdagen had den, werd het eerste ei pas gevonden op 29 maart en wel te Someren in Noord- Brabant. Gisternacht is te Amsterdam overleden op 27-jarige leeftijd mr. F. J. Berger, laatstelijk gezantschapsattaché te Mon tevideo (Uruguay). De heer Berger over kwam met Kerstmis een ernstig auto ongeluk. Hij werd direct geopereerd, maar kwam niet meer tot bewustzijn. Mr. Berger is toen eind februari, nog altijd in bewusteloze toestand, per vlieg tuig naar Nederland vervoerd in gezel schap van prof. dr. A. Biemond. neuro loog te Amsterdam en dr. K. F. Bes van de rijksgeneeskundige dienst. Op 2 maart j.l. kwam mr. Berger te Amsterdam aan, waar hij werd opgenomen in het Wil- helmina-Gasthuis. Prof. Biemond heeft hem daar verder behandeld. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is de heer Berger overleden. Hij was een zoon van de oud-burgemeester van Venlo. mr. B. Berger. Het was de socialistische fractie met uitzondering overigens van de Neder landse socialisten, die de fractieverkla ring, ter zake weigerden te ondertekenen die met de Christen-democraten en liberalen van mening verschilde over het vraagstuk van het beheer en voorts van het gebruik voor militaire doeleinden van de atoomenergie. De socialisten stelden zich op het standpunt, dat Euratom es sentieel niet-militair zou moeten zijn en dat de voorraden uranium en kern-grond stoffen eigendom van de Euratom-ge- meenschap zou moeten zijn ten einde een effektieve controle tegen alle misbruik te waarborgen. Mr. Sassen, als voorzitter van de Chris ten-democratische fractie, gaf vervolgens de eensluidende zienswijze van Christen democraten en liberalen weer. Volgens mr. Sassen zou de kerneenergie uitsluitend voor vredelievende toepassing moeten worden aangewend, met dien ver stande. dat de produktie van atoombom men alleen in gemeeschap door de onder tekenende staten en op grond van in een parigheid genomen beslissing kan worden ondernomen. Het verdrag zou aan Euro pese instellingen reële en voldoende be- voegheden moeten geven 0m een werkeij lijk democratische controle uit te oefenen. Op haar beurt het woord nemend druk te de Nederlandse gedelegeerde, mej. Klompé in het Nederlands o.m. haar me ning uit over de kwestie der atoomener gie. In antwoord op de vraag of de kern energie enkel aangewend moet worden voor vreedzame doeleinden zag zij drie mogelijkheden. De eerste is alle beschik bare grondstoffen en brandstoffen in ge meenschap te brengen en die alleen voor vreedzame doeleinden te gebruiken. Ten tweede kan de gemeenschap de eigen energiebronnen samenbrengen voor vre desdoeleinden en van daarbuiten lenen voor militaire doeleinden. De Assemblée eindigde met het goed keuren met algemene stemmen, behou- dèns een onthouding van een Franse ge delegeerde, van een resolutie namens da Christen-democratische, de socialistische en liberale fracties ingediend en gericht tot de regeringen van de aan de gemeen schap der K.S.G. deelnemende landen. In deze resolutie wordt o.m. over wogen, dat een verdrag noodzake lijk is, waarin definitief de grond slagen worden vastgelegd voor de alge mene gemeenschappelijke markt in de vorm van een douane, en economische unie, waarbij iedere autarkie wordt uit gesloten, waarin wordt uitgegaan van de vrije circulatie niet dieen van goederen diensten en kapitaal doch ook van de ar beidskrachten, krachtens welk verdrag bovendien een investeringsfonds wordt ingesteld ter bevordering van de econo mische expansie, die de aanpassing van de nationale economieën vergemakke lijkt. De resolutie nodigt de regeringen van de bij de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal aangesloten staten uit op zeer korte termijn onderling een verdrag af te sluiten, gebaseerd op deze beginse len. hè als het een mensen als paarden DOOR een bijna tragische ontwik keling was de taak van het volk, zoals deze in de Romeinse litur gie van de 13e eeuw dus ook in de tegenwoordige was gefixeerd praktisch tot niets gereduceerd. Deze liturgie was inderdaad niet vastge legd met het oog op de parochie, maar bestemd in eerste instantie voor kloosterlijk gebruik. Waar in de vorige eeuwen herhaaldelijk in de liturgische documenten het volk nog werd vernoemd, was er in deze vorm bijna geen spoor meer van te beken nen- Desondanks vond zij grote ver spreiding. Daaruit mogen we wel afleiden, dat in feite die deelneming niet sterk zal geweest zijn en het ge mis niet meer werd aangevoeld. Dit alles had het funeste gevolg dat bij latere pogingen om aan het volk een grotere plaats te geven geen beroep kon worden gedaan op de officiële liturgische boeken. Sedert de H. Pius X hebben de pausen niet opgehouden de gelovigen aan te sporen tot een actieve deelneming aan de eredienst. Het weinige houvast, dat we hiervoor in de liturgische boeken bezitten wordt vanzelfsprekend nu ook sterker dan ooit gevoeld. De eerste maal werd deze we zijn geneigd te zeggen exclusief klerikale inslag van de eredienst doorbroken bij de invoering van het Paasnavhtwake. In de nieuwe Goede-Weekliturgie is deze lijn strak doorgetrokken. Bijna op elke pagina van de nieuwe Ordo komen we de „adstantes", de aanwezige gelovi gen tegen. De richting die Rome hiermee inslaat is veelbelovend. Voor talrijke zeer ern stige problemen immers moet in deze richting de oplossing gezocht worden. We beperken ons tot één voorbeeld. Al lerwegen wordt de behoefte gevoeld aan een eigen ritus voor de zondagse z.g. „stille" mis. De ritus die wij nu kennen houdt bijna geen rekening met de aan wezigheid van een grote menigte gelo vigen. De ritus als zodanig is volledig gelijk aan die van een privaatmis die een priester opdraagt in een of andere zijkapel. in tegenwoordigheid van slechts één misdienaar. Onze Romeinse liturgie kent eenvoudigweg geen ritus voor de parochiemis. Uit verschillende voorschriften van de nieuwe Ordo blijkt duidelijk, dat er in deze serieus naar een oplossing gezocht wordt. WANNEER wij de Ordo op dit punt onderzoeken komen we tot verrassende perspectieven. Een indrukwekkende reeks van ru brieken betrekt uitdrukkelijk de ge lovige gemeenschap in de eredienst. Op Palmzondag moet de wijding van de palmen plaats vinden aan een tafel, waar de priester achterstaat, met zijn gezicht naar het volk gekeerd. De han deling moet gezien worden! De deelne ming van het volk in de palmprocessie is, waar dit enigszins mogelijk is. ver plicht: Allen trekken mee, met de palmtak in de hand en zingend voor Koning Christus. Op Witte-donderdag vinden we na het evangelie een merkwaardige rubriek, tot nu toe geheel onbekend in onze li turgische boeken: „Het is zeer passend dat na het evangelie een korte preek wordt gehouden, om de zeer grote mys teries die in deze mis worden herdacht, nl. de instelling van de H. Eucharistie en van het priesterschap alsook het be vel des Heren om elkander lief te heb ben. toe te lichten". Een geheel nieuw element in deze viering is ook de voet wassing na het evangelie of de preek De bedoeling is duidelijk. Op de meest aanschouwelijke wijze wil de Kerk. naar het voorbeeld van Christus ons voor ogen stellen, dat de liefde de hoogste Christenplicht is, en de beste, ja enig noodzakelijke voorwaarde om aan het eucharistisch maal deel te nemen. Wel iswaar is de voetwassing niet strikt voorgeschreven. Er kunnen redenen zijn die ze minder wenselijk maken. Maar men ontkomt toch niet aan de indruk dat de pedagogische waarde van deze ritus mits goed voorbereid en in alle eerlijkheid voltrokken, niet te onder schatten is. Ook op Goede-vrijdag is de liturgie gewijzigd vooral met het oog op de deel- deelnemmg van de gelovigen. ln het bij zonder treft ons daar het consequent doorvoeren van het oud-christelijk ge bedsschema bij de plechtige gebeden Eerst wordt door de priester de intentie aangegeven waarvoor hij alle aanwezi gen uitnodigt te bidden. De diaken maant ons: laten wij neerknielen. De hele gemeenschap bidt dan een ogenblik geknield en in stilte voor de aangegeven intentie: voor de Kerk. voor de Paus voor de geestelijkheid, voor de overheid voor alle gelovigen, voor de geloofs- leerlmgen, voor de afgedwaalden de Jo den en de heidenen. Na dit gebed gaan allen op het teken van de diaken hij vervult hier de rol van tussenpersoon tussen priester en volk staan en vat de priester het gebed van de hele ge meenschap samen om het voor Gods troon te dragen. Ook in de Kruis verering is de gemeenschap ten zeerste betrokken. De ritus van de verering zelf is enigszins gedramatiseerd, maar ook eenvoudiger geworden, zodat allen zonder veel bezwaar aan deze kruis- hulde kunnen deelnemen. In het vierde dee. van deze plechtigheid, de oude Mis- sa Praesanetificatorum is iets ingevoerd dat voor de Romeinse liturgie totaal nieuw is. Nadat de ciborie met de H Hosties van het mstaltaar naar het Hoogaltaar is gebracht, nodigt de pries- ter de hele gemeenschap uit om samen met hem - 'c-c-d des Heren te bid- den. liet H ï.mun -g-bed bij uit stek vanwege de bede: „Vergeef ons onze schuld, gelijk ook wij aan anderen hun schuld vergeven". Meer dan ooit zal op deze heilige middag het gebed van Christus met intense aandacht langzaam en plechtig door de hele kerk worden gebeden. Na de communie bidt de priester mid den voor het altaar staande, drie zeer mooie gebeden. Men krijgt de indruk dat dit een allereerste poging is om het dankzeggingsgedeelte van de mis een vorm te geven, die meer in overeen stemming is met onze moderne eucha ristische gevoeligheid. Het is immers algemeen bekend, dat de beleving van de eucharistie in de tijden dat onze eredienst haar definitie ve vorm kreeg, aanmerkelijk anders was dan de tegenwoordige. Het element dankzegging werd niet in de eerste plaats gezocht in de ogenblikken na het ont vangen van de H. Communie, doch in het eucharistisch gebed, dat krachtens zijn wezen het hoogste dankzeggingsge bed is dat de Kerk kent. Na de commu nie wordt de misliturgie voltooid door een zeer kort gebed, de Postcommunio. Daarachter volgen tegenwoordig nog wel enkele gebeden (laatste evangelie, de gebeden na de mis), maar deze vor men toch geen intrinsiek geheel met het voorafgaande, en het liefst zou men deze geheel willen zien verdwijnen. Maar dan moet er ook iets anders voor in de plaats komen, opgenomen en ingebouwd in de hele structuur van de mis. Of de oplossing die wij hier op Goede-vrij dag zien de meest gelukkige is, is moei lijk te zeggen. In de liturgie van Paaszaterdag is in vergelijking met de vorige jaren nage noeg niets veranderd. Er waren wel vele voorstellen naar voren gebracht, maar deze waren zó talrijk en zó verscheiden dat men het beter achtte alles te laten gelijk het was. Slechts op het einde van de plechtigheid is spalm 116 vervangen door de karakteristieke Lauden psalm 150. P. dr. LUCAS BRINKHOFF O.F.M. Vgl. het artikel ln ons blad van vrij dag. Als Grace met haar gesluierde stem „ja' zegt tegen haar prinselijke Rein, zal de zee rond het eiland de adem in houden, de vogelfanfares in de bomen zullen bruusk afbreken, het balletje op de roulette zal even pauzeren op de weg naar het geluk en de deputatie uit Holly wood zaï 'n tot in de finesses ingestudeer de poging ondernemen om de emotie te bedwingen. De ceremoniemeester heeff ons niet in de gelegenheid gesteld om in de ont roering mee te delen. Wij zijn niet uit genodigd. Carel ook niet, maar hij is er toch maar heen gegaan. Carel is de pro- feten indachtig, die in eigen land niet ge waardeerd worden, in Monaco zijn am bacht uit gaan oefenen. Hij gaat daar een show bouwen, waaraan achttien landen zullen deelnemen. Een soort Natoshow dus. Dat ze ons persoonlijk niet uitgenodigd hebben, kunnen we nog vergeven, maar dat de organisatoren onze marine niet geïnviteerd hebben, vinden we een klap in het gezicht van onze zeevarende natie, Aan Amerika Engeland en Frankrijk hebben ze het verzoek gericht tot vlag vertoon, maar niet aan ons. Het is dubbel iarnmer. omdat we er nu juist zo'n lief scheepje voor hebben. De Karei Door man heeft zoals uit het voorlopig ver slag van de Eerste Kamer blijkt bijna geen noerationele waarde meer, maar voor dit doel kunnen we er nog best mee voor de dag komen. Het is daar rond Monaco rustig water, er hoeven daar geen vliegtuigen af te vliegen en snel varen is niet nodig. Desnoods hadden we ons vliegkampschip als het op eigen krach ten niet tijdig aanwezig had kunnen zijn, door een paar stevige sleepboten erheen laten sleuren In Monac0 hadden we er een fris verfje tegenaan gegooid, een paar fleurige vlaggen er op en een goede beurt was gemaakt. Jammer voor onze marine, dat het niet doorgaat. Maar gelukkig hebben we Carel Briels nog als vertegenwoordiger. Wij hopen maar. dat Carel er een leuk feestje gaat bouwen voor de Monegasken, zoiets als de Damstad. Als het een allegorisch feest je wordt, met middeleeuwse ridders en hellebaardiers, hebben we nog 'n tip voor hem. We hebben hier in het lan<j alweer volgens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer een totaal verouderde apparatuur van de luchtdoelartillerie. We weten zeker, dat hij daar in Ede op een heel gemakkelijke manier aan kan komen. Vinden de Amerikanen vast wel leuk zo'n stelletje oude voorhistorische kanonnetjes, daar kan hij succes mee hebben, zuilen ze om lachen. Dat kan dan 'n vrolijk tegenwicht wor den bij het ontroerende sprookje daar in Monaco, als de zee hardnekkig weigert verder te bruisen, het balletje op de rou lette even de adem inhoudt en de deputa tie üit Hollywood onder de indruk pro beert te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 9