1 I Sovjet-bevolking wordt door partij- agitatorenop de hoogte gesteld Nieuwe felle aanval van Ulbricht V.V.D. en de zaak-Jungschlager Man en vrouw in de vlammen omgekomen In laatste Stille Omgang-nacht: 35.000 deelnemers Lacoste bereidt lenteoffensief in Algerije voor Collectieve straf: tien op straat gezet DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vadertje Stalin wordt radicaal van voetstuk gehaald Kroesjtsjefs ontluistering van Stalins naam Aardbeving in Libanon eist 130 doden In Nicosia gezinnen Maandag 19 maart 1956 a Politieke actie zou belang van beklaagde schaden Mgr. J. G. van Schaik uit voorzorg bediend Tiflis weer rustig Noodlottige brand in Amsterdamse volksbuurt Dr. M. J. de Jong Borstkruis voor mgr. Nierman Mgr. J. P. Huibers maakte bedetocht mee Overeenstemming tussen Tunesië en Frankrijk Bioscoop-balkon stortte omlaag Is Kroesjtsjef in Polen gebleven? Harding betreurt vele maatregelen WEERBERICHT mmm m. VERKLARING VOOR 'AMERIKAANSE TELEVISIE Newyorkse hoogleraar sluit zich aan bij Nederlandse advocaten Novene in Tilburg Benoemd tot secretaris van het Bisdom Rotterdam Geschenk van Hilversumse St.-Vitusparocliie Gered op het dak Reacties van buitenlandse partijen 42 doden in Egypte EERSTE KIEVITSEI Doch niet voor Koningin 100 AUTO'S zonder Chauffeur Autoverhuurbedrijf BEREND NIJMAN ft- De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking. Geen regen van bete kenis. In het noorden van het land iets war mer, overigens weinig verandering in tempera tuur. Matige tot krachtige wind tussen oost en zuid-oost. Dinsdag 20 maart: zon op 6.45, onder 18.55. Maan op 11.36, onder 3.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In „Vrijheid en Democratie" het week blad van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie van zaterdag j.l. is de vol gende mededeling opgenomen van prof. hir. p. J. Oud, namens de Tweede Ka merfractie van de V.V.D. over de zaak Jungschlager. „Naar aanleiding van uit de partij tot baar gekomen vragen, waarom de frac tie de zaak-Jungschlager niet in de Ka mer heeft aanhangig gemaakt, acht de Tweede-Kamerfractie van de V.V.D. bet nuttig ter kennis van de partij te brengen, dat zij deze vraag een en an dermaal zeer ampel heeft overwogen. De fractie is daarbij tot de slotsom ge ltomen dat zij met een actie die de zaak Zuiver 'in het politieke vlak zou brengen, op dit. ogenblik de belangen van de be- schuldige, waar 't toch in de allereer ste plaats om moet gaan, allerminst zou dienen De partij kan ervan verzekerd zijn, dat de zaak-Juigschlager dag aan dag door de fractie met de grootste aandacht l^ordt gevolgd en dat zij niet zal aarze len om, zodra zij meent, dat het daar voor geschikte tijdstip is gekomen, zo nodig een parlementair initiatief ter za ke te nemen. Het zal wel overbodig zijn daaraan toe te voegen, dat de gevoelens van ver ontwaardiging, die het proces-Jungschla- fier heeft gewekt, ook bij de fractie van de V.V.D. ten volle leven. Het belang van de beklaagde zou echter met een politieke actie, welke Seen rekening houdt met de realiteit, meer worden geschaad dan gediend". Prof. dr. Henry P. de Vries, professor m de rechtswetenschappen aan de Co- lumbia-universiteit te New York, heeft Zaterdagavond in het N.T.S.-journaal Voor de televisie de volgende verklaring h'tgesproken: „Vertegenwoordigers uit de Amerikaan- internationale verplichtingen op zich heeft genomen. Het is uiteraard moeilijk tot in bijzon derheden de vele aspecten te bestuderen van een strafproces, dat op zulk een af stand wordt gevoerd. Door waarnemers ter plaatse is echter geconstateerd, dat de fundamentele mensenrechten op in grijpende wijze geweld is aangedaan. Het geweten der mensheid is hierdoor getart. Als Amerikaans advocaat en als hoog leraar in de rechtswetenschappen sluit ik mij aan bij het beroep van de Nederland se orde van advocaten. Ik doe dit in de hoop, dat de Indonesische rechtspraak deze gelegenheid zal aangrijpen om te tonen, dat zij zich boven de sentimenten en vooroordelen van politieke overwegin gen weet te verheffen", In de Hasseltse kapel te Tilburg .zal een novene worden gehouden voor Leon Jungschlager. Omdat men er van over tuigd is, dat hier van een juiste gang van zaken geen sprake is, hebben enkele Til- burgers, in samenwerking met pastoor Martin van de Hasseltse parochie het initiatief genomen tot deze gebedsactie in de kapel, waar altijd vele Tilburgers ko men bidden. De Nederlandse rechtsgeleerde mr. A. C. van Empel verliet een dar; voor het verlopen van zijn bezoekersvisum de In donesische hoofdstad. Hij had de ver dedigster van de heer Jungslager, mevr. M. Bonman, met raad terzijde gestaan, nadat hij door de rechter was geweigerd als verdediger van de beklaagde. Van Djakarta is hij naar Singapore vertrok ken om van daaruit mevr. Bouman ver der te adviseren in de rechtszaak. Op de foto zien wij de heer Van Empel (mid den) voor zijn vertrek van het vliegveld van Djakarta in gezelschap van mevr. Bouman (rechts) en mr. Bonn, lid van het Nederlandse Hoge Commissariaat. (Van onze Utrechtse redacteur). Gistermiddag zijn aan de 85-jarige mgr. J. G. van Schaik, proost van het metropo- litaan kapittel te Utrecht en geestelijk adviseur van de K.A.B., uit voorzorg in het St.-Elisabetsziekcnhuis te Amersfoort de H.H. Sacramenten der Stervenden toe gediend. De bediening werd verricht door deken G. C. Smit. Mgr. Van Schaik lijdt aan een algemene verzwakking en een niet ernstige trombose. Enkele weken geleden is mgr. Van Schaik in het St.-Antonius- ziekenhuis te Utrecht verpleegd geweest, doch hij was nadien weer naar zijn woning bij de Zusters van St.-Jozef op de Vlas akkers in Amersfoort teruggekeerd. Kroesjtsjefs aanval op Stalin, waarvan wij zaterdag melding maakten, wordt overal in de Sovjet-Unie vrijelijk besproken, zo seint Reuters corres pondent, Sidney Weiland, uit Moskou. De 26 miljoen partijleden en leden van de jeugdorganisaties van dc partij zijn op de hoogte gebracht van de juiste inhoud ran dc toespraak, doch ook in veel bredere lagen der bevolking dringt dc inhoud door. Zelfs taxi-chauffeurs spreken er over met I buitenlanders. Officieel is er door bri Kremlin niets meer meegedeeld dan dat Kroesjtsjef inderdaad een geheime rede over de schadelijke ,,persoon> •eullus" heeft gehouden, wcikc „met een reeks voorheelden werd toegelicht. De zaak is formeel nog steeds een interne partij-aangelegenheid. In de verschillende plaatselijke afdelingen in de Sovjet-Unie zijn duizenden „agitatoren" uitgezonden partijfunctionarissen, die tot taak hebben de officiële besluiten van dc partij wereldkundig te maken en te verklaren aan het werk om uitleg te geven aan dc recente „ontluistering van Stalins naam". Uit het feitdat er alleen in Tiflis 15.000 van deze agitatoren zijn ingezet (in Moskou werken er 37.000) wordt afgeleid, dat er wel degelijk onrust in de hoofdstad van Stalins geboorteland is geweest, al worden de berichten daarover in de buitenlandse partijpers „verzinsels voor rekening van som mige buitenlandse ambassades in Mos kou" genoemd. In de binnenlandse pers in de Sovjet-Uriie wordt over het oproer in Georgië niets gemeld. Wel moedigt de „Pravda" de discussies over de persoonsverheerlijking aan als middel om deze cultus „uit te roeien". Tot nu toe zijn er weinig aanwij zingen, dat gedenktekens voor Stalin verwijderd zullen worden. Eén buste is echter reeds verdwenen uit het Mos- kouse museum van het Sovjet-leger. Het was ook opvallend, dat de Sovjet pianist Emil Gilels vrijdagavond aan gekondigd werd zonder de vermel ding: „Drager van de Stalin-prijs", zo als steeds de gewoonte was bij kun stenaars met deze onderscheiding. Reuter meldde gisteravond uit Mos kou, dat het er naar uitzag, dat de partij de situatie jn Georgië meester was. Over het oproer, dat op S maart in Tiflis losbrakzijn in Wenen nog verscheidene bijzonderheden bekend (Van onze Amsterdamse redactie) BÜ een uiterst felle brand, die van nacht om 4 uur uitbrak in het voorhuis «Pje eerste etage van een door zes ge- aan te sluiten bij een beroep, dat de Ne- bewoond perceel in de Tweede jterlandse orde van advocaten heeft ge daan op de regering van Indonesië, ten einde de rechtvaardigheid van het pro ces van Leon Jungschlager te Djakarta nader te onderzoeken. De Indonesische officier van Justitie heeft de doodstraf geëist wegens ten las te gelegde subversieve activiteiten. Al beseffen wij, dat de ontbinding van de voormalige betrekkingen tussen Neder land en Indonesië noodzakelijkerwijs tot spanningen zou leiden, toch leggen juist die spanningen Indonesië in het bijzonder de plicht op een rechtvaardige behande ling van individuele personen te waar borgen. zulks in overeenstemming met de ^'aardigheid van een staat, die onlangs Z.H.E. Mgr. M. A. Jansen, Bisschop Van Rotterdam, heeft in overleg met ^•H. Exc. Mgr. J. P. Huibcrs, Bisschop Va« Haarlem, benoemd tot secretaris Van het bisdom Rotterdam, de zcereerw. 2ecrgel. heer dr. M. J. de Jong thans Secretaris van het bisdom Haarlem. Mattheus Johannes de Jong is 15 "lei 1919 geboren te Waddinxveen en Priester gewijd op 3 juni 1944. Hij was eerst kapelaan te Lutjebroek en stu deerde daarna te Rome van 1946-1949 in de beide rechten. Op 20 augustus 1949 Yterd hij benoemd tot kapelaan aan het Begijnhof te Amsterdam. Op 19 augus- Us 1950 volgde zijn aanstelling tot se cretaris van het Bisdom Haarlem. De parochianen van de St.-Vitusparochte te Hilversum hebben het initiatief ge nomen aan de nieuwe bisschop van Gro ningen, mgr. Nierman, die oud-pairochiaan Is van hun parochie, ter gelegenheid van zÜn consecratie een gouden borstkruis en ketting ten geschenke te geven. Alhoewel het nog niet zeker is of de W-jarige moeder van mgr. bij diens consecratie aanwezig zal zijn, zal zij in teder geval- de pontificale mis bijwonen, d'e mgr. Nierman de zondag na zijn consecratie in de St.-Vituskerk te Hilver sum zal opdragen. Nassaustraat U> een volksbuurt in Am sterdam-West, zijn twee mensen omgeko men. Het zijn een 59-jarige man. Van Boven genaamd en een 55-jarige nicht van Jos. Mullens, de bekende circusdi recteur, bij wie het tweetal ook in dienst was. De justitie stelt een diepgaand on derzoek in naar de oorzaak van de brand, die, naar voorlopig wordt aangenomen, onder verdachte omstandigheden moet ziin ontstaan. Buren hebben namelijk verklaard, dat de man en dc vrouw vlak voor het uit breken van de brand woorden zouden hebben gehad. De brandweerlieden von den de volkomen verminkte stoffelijke overschotten van de kennelijk bij de vlucht voor het vuur tóch nog verraste bewoners in dc deuropening van de ka mer naar het portaal. De officier van justitie, mr. W. P. Bak hoven, was ter plaatse aanwezig. Be schermd met een zuidwester ging hij zich in de woning op de hoogte stellen van het gebeurde. Het drie verdiepingen tellend pand werd geheel door de verzengende vltmmenzee verwoest. Vlak achter elkaar hebben enkele bu ren cn een voorbijganger vannacht <4° bri-mdweer gewaarschuwd. Een meisje, w&nend aan de overkant, dat de vlam men uit het raam zag slaan, zette de ge hele buurt in rep en roer door uit het venster luid „brand, brand" over straat te schreeuwen. In het brandende pand, dat zestig jaar oud is, zeer houtrijk en een voor. cn achterhuis heeft, rende de heer T. v. d. Tas die op drie hoog woont en juist was thuisgekomen, de trappen op en 'af om de buren te alarmeren. Overal trapte hij de deuren jn en dank zij zijn snelle actie wisten de andere vier gezin nen, waaronder een met drie kleine kin deren en een met een baby, allerf nog in nachtkleding op het laatste nippertje aan het woedende vuur te ontkomen. Van der Tas zelf vluchtte met zijn vrouw door een orgie van vuur, rook en brekend glas via de branddeur naar de zolder van het belendende pand. Een oude man was op het dak gekropen waar hij even later door een agent vandaan werd gehaald. De anderen vluchtten alle maal langs de reeds brandende trappen naar buiten. De vlammen hadden inmiddels op de eerste etage via een luchtkoker een uit weg gevonden en joegen vervolgens ra zend snel door het gehele perceel, dat binnen een minimum van tijd als een fakkel brandde. Het vuur was zó hevig dat de spuitgasten geen kans meer zagen het perceel te betreden. Zij bestreden de laaiende vlammen met zeven stralen. Het vuur, dat inmiddels ook al de zolder had vernield, sloeg teen over naar de kap van het perceel nr. 13, doch daar kon men de vlammen smoren. Om vijf uur was men het vuur meester. Van de in boedels, die slechts ten dele waren verze kerd, kon niets meer worden gered. De voorhuizen, behalve een sigarenwinkel op de begane grond, waren totaal uitge brand; de door een plat daarvan geschei den achterhuizen gedeeltelijk. Petroleumlamp de oorzaak Buren namen de dakloze gezinnen lief derijk in huis. In de woning op de eerste verdieping troffen de spuitgasten de resten van een petroleumstel aan. Of door dit stel de brand is ontstaan wordt momenteel nog uitgezocht. De nablussing vergde nog ge ruime tijd. geworden. In tegenstelling met wat eerst was gemeld, zijn er waarschijn lijk geen slachtoffers gevallen. De po litie weigerde tegen de demonstranten op te treden en de troepen, die toen in actie moesten komen, hadden het strenge bevel niet te vuren. De betogingen zouden zijn begon nen, toen partijleden in fabrieken en bedrijven zinsneden uit de rede van Kroesjtsjef hadden voorgelezen. Daar op blokkeerden tientallen duizenden Georgiërs de straten van Tiflis. De me nigte vernielde in het plaatselijke par tijbureau de portretten van Kroesjtsjef, Boelganin en Mikojan, droeg banieren met „lang leve Stalin" en eiste het ontslag van Kroesjtsjef en de andere leiders. Het telegraafkantoor en de gebouwen van een krant werden bezet. De, plaatselijke partijsecretaris die een menigte wilde toespreken, werd uit gejouwd. Men zond een delegatie naar een buitenverblijf nabij Tiflis, waar op dat ogenblik maarschalk Tsjoe Teh, vice-president van communistisch China vertoefde, die een reis door de Sovjet-Unie maakte. Men vroeg hem een speech over Stalin af te steken. Tsjoe Teh zou hebben laten weten, dat hij ziek was en iemand uit zijn gevolg hebben gestuurd, die bij het aanschou wen van de mensenmassa voor het partijgebouw aldus de berichten uit Wénen beschouwen ons nog steeds als leer lingen van Stalin". Ook tijdens het proces tegen Beria, die eveneens uit Georgië kwam, zou den dergelijke betogingen hebben plaatsgevonden. Woordvoerders van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken hebben zaterdag meegedeeld, dat de Amerikaanse ambassade in Moskou heeft gerapporteerd, dat er in Moskou geruchten gingen over de ongeregeld heden in Tiflis. Aan buitenlanders, die op het ogenblik in Moskou een reisver gunning voor Georgië trachten te krij gen, wordt meegedeeld, dat deze „niet beschikbaar" zijn. In Parijs heeft de pas uit de Sovjet- Unie teruggekeeerde oud-president Auriol verteld, dat hij in de vroege morgen van 8 maart Tiflis, waar hij daags te voren op zijn rondreis door de Sovjet-Unie was gearriveerd, had ver laten. Hij had daar niets van onrust bemerkt. In de partijen in het buitenland is de reactie op de gebeurtenissen der laatste weken in de Sovjet-Unie ver schillend. Walter Ulbricht, de Oost- duitse partijleider, van wie aanvanke lijk was gemeld, dat hij een hartaan val had gehad, heeft volgens het Oost- duitse officiële persbureau op een partijvergadering opnieuw gesproken over „de les van het recente Moskouse partijcongres". Hij gaf toe dat zijn eerste mededelingen daarover enige onrust in de partij hadden gewekt. Feller echter nog dan twee weken geleden veroordeelde hij nu de Stalin- cultus opnieuw. Stalin stond aldus dit officiële verslag altijd bekend als de „man, die Hitier versloeg, doch onze partij documenten verklaren, dat het fascisme werd verslagen door de heldhaftigheid van het Sovjet-leger." Volgens zijn levensbeschrijving was Stalin „de geniale generalissimus, zon der wie geen belangrijke beslissing ge nomen werd en die alleen het land naar de overwinning leidde. Dit is niet juist. Stalin schreef dit eigenhandig in zijn biografie. Het is in tegendeel be kend geworden, aldus Ulbricht, dat Stalin het land niet voldoende op de oorlog voorbereidde". Ulbricht sprak zelf over „persoon lijk despotisme" en het Oostduitse par tijblad „Neues Deutschland" nam deze term gisteren over. Aan het slot van zijn rede verklaarde Ulbricht dat ge streefd moest worden naar verminde ring van de spanning in Duitsland en in Berlijn en dat toenadering gezocht moest worden met de Westduitse en in het bijzonder met de Westberlijnse so ciaal-democraten. De Franse „Humanité Dimanche" reageert minder fel en zegt, dat Kroesjtsjef op het partijcongres een diepgaande analyse gaf van de persoon en activiteit van Stalin, zijn verdiensten en fouten". Het Italiaanse par tijorgaan ,,Unita" gaf een duidelijker ver slag van de redevoering van Kroesjtsjef. Even traag als de Franse reageert ook de Nederlandse partij. Paul de Groot, die het congres tn Moskou bijwoonde, schreef za terdag in een nabeschouwing in ,,De Waar heid": „Niets is in staat de nagedachtenis te bezoedelen van de onvermoeide strijder, die voor honderden miljoenen in de gehele wereld, gedurende bijna een mensenleven, de belichaming was van het Sovjet-volk..". De Groot herinnert aan Stalins „enorme populariteit als opperbevelhebber van de heldhaftige Sovjet-legers". Wel geeft De Groot het verderfelijke van de persoonsver heerlijking aan, doch zegt „wij mogen ons., niet laten verleiden om de discussie over Stalin in de persoonlijke sfeer te beschou wen. Het gaat niet om zijn persoon, maar om zijn werk. Stalins werk werd in een be paalde periode verricht en het mag alleen in het raam van die periode en de toen bestaande situatie beoordeeld worden." In Joegoslavische partij kringen wordt erop gewezen dat de huidige Sovjetmachthebbers klaarblijkelijk hetzelfde oordeel over Stalin hebben, als dat, wat men in Joego-Slavië al sedert jaren over hem koesterde. Het partijblad „Borba" spreekt van een „nieuwe geest, welke het gehele leven van de Sovjet-Unie, doordringt." Onder bijzonder gunstige weersom. standigheden trok in de nacht van za terdag op zondag voor de derde maal de Stille Omgang door de binnenstad van zou hebben verklaard: „Wij Amsterdam. Naar schatting waren er Zaterdag is te Parijs overeenstemming bereikt over een herziening van de protocollen, die het zelfbestuur van Tu nesië onder Franse supervisie regelen. Drie weken laftg hebben de Tunesiërs met de Franse regering onderhandeld inzake defensie en buitenlandse dienst. De onderhandelingen werden zaterdag plotseling afgebroken, naar men aan vankelijk zei, omdat men het niet eens kon worden. Nadat de Tunesische leider, Bourghuiba, echter een onderhoud had gehad met minister Pineau scheen de zaak in het reine gebracht te zijn. Het protocol zou morgen nog worden ondertekend. Robert Lacoste. Franse minister-resi dent voor Algerjje heeft voor radio en televisie dc maatregelen uiteengezet welke Frankrijk in Algerije zal uitvoeren. Daaronder valt een landbouwhervorming, een iandverdeling cn een plan tot ver hoging van de welvaartsstandaard. Lacos- ste kondigde aan, dat in de komende lente grote operaties in geheel Algerije zouden beginnen. Op grote schaal worden schepen en vliegtuigen gevorderd om troe pen uit West-Duitsland cn West-Afrika naar Algerije over te brengen. Uit Duitsland komen twee gemechani seerde divisies. Grondpersoneel van de Franse luchtmacht zal een infanterie- herscholing krijgen en zonodig zullen reservisten worden opgeroepen. De lucht macht in Algerije zal driehonderd ver kenningsvliegtuigen en vele helikopters ter beschikking krijgen. Bijna de gehele vloot zal langs de kust gaan patrouilleren. In Madrid heelt de kalief van Spaans Marokko, prins Moelai Hassan ben el Hehdi, zaterdag een onderhoud gehad met generaal Franco. De kalief, die een neef is van sultan Bcn Joessef, vertegenwoor digt de sultan in het Spaanse protectoraat. Hij verblijft in Madrid voor onderhande lingen. over een eventuele onafhankelijk heid van de Spaanse zone. die zich daarna zal aansluiten bij het inmiddels door Frankrijk onafhankelijk verklaarde voor malige Frans-Marokko. Inmiddels zijn de rebellen in het Riff- gebergte door de Marokkaanse democra tische onafhankelijkheidspartij uitge nodigd woensdag hun wapens neer te leggen bij het paleis van de sultan. In een rondschrijven wordt hun medege deeld, dat zij verschillende waarborgen kunnen krijgen wanneer zij aan de op roep gehoor geven. Zij zullen gerechtelijk worden vervolgd. n. niet In een bioscoop te Kafr Sakr, een Egyp tisch dorpje in het noord-oosten van de Nijldelta, is vrijdag tijdens een voorstelling het balkon ingestort. 42 mensen zijn om het leven gekomen en 53 ernstig gewond. Uit een onderzoek is gebleken, dat't bal kon in een zeer slechte staatverkeerde en te veel mensen bevatte. Het Libanese ministerie van voorlich ting heeft bekend gemaakt, dat bij aard bevingen, die vrijdagavond en zaterdag het land geteisterd hebben, zeker 130 mensen het leven verloren hebben. Het aantal gewonden bedraagt minstens 200. Vrijdagavond deden, zich drie bevingen voor en zaterdag nog een. Een 25-tal dor pen werd zo goed als geheel verwoest. In de hoofdstad Beiroet vielen geen slacht offers, maar tienduizenden zijn in paniek naar de bergen en naar de kust gevlucht. De regering heeft via Radio-Beiroct drie dagen nationale rouw afgekondigd cn om hulp voor de slachtoffers ge vraagd. Er zpn legereenheden naar de getroffen gebieden gezonden voor 't door zoeken van dc ruines en het vervoer van de gewonden. De schade is het grootst in het zuiden van het land. Zaterdagmiddag is in de Lemster- poiders onder de gemeente Lem- sterland (Fr.) het eerste kievitsei gevonden. De vinder, de heer H. Soeten. bood het ei aan de burge meester, mr. M. Krijger, aan, die de vinder de traditionele geldelijke beloning overhandigde. Het ei werd evenwel niet, zoals gebruike lijk, naar H.M. de Koningin gezon den, daar achteraf is gebleken, dat dit eerste kievitsei niet voor con- cumptie geschikt is. <J De Russische minister Georgi Malenkof tijdens zijn bezoek aan Engeland, in druk gesprek met voorman Bill Cramp- ton tijdens een bezoek aan het Battersea krachtstation. Gelukkig voor beiden staat tolk Valentin Koetsnetsof gereed om bij te springen. 35.000 deelnemers, van wie 20.000 van buiten de stad en 15.000 uit Amsterdam zelf kwamen. Totaal hebben derhalve naar schatting 80.000 mannen en jonge mannen uit het gehele land en uit het buitenland dit jaar aan de Stille Omgang deelgenomen. Er waren 21 extra treinen en 240 bussen, hetgeen meer dan normaal is, om dat nog steeds de te geringe deelneming aan de eerste Stille Omgang moest wor den ingehaald. Onder de deelnemers bevonden zich groepen militairen onder andere uit Weesp, studenten uit Delft. Volendam- mers in hun karakteristieke kledij, als mede grote groepen uit Limburg, Rotter dam en het Westland. Utrecht, de Bol lenstreek, Friesland. Oost-Gelderland, de Betuwe en Tilburg. Mgr Huibers. bisschop van Haarlem, heeft zaterdagavond een plechtig lof ge celebreerd en zondagmorgen een ponti ficale H. Mis opgedragen in de Begijnhof kerk, waaronder de bisschop heeft ge- gepreekt. Ook mgr. Huibers heeft de Stil le Omgang gemaakt. Het Poolse persbureau PAP meldt het vertrek van de Russische delegatie, die de begrafenis van de Poolse communisti sche leider Bierut heeft bjjgewoond. Het noemde alle leden bjj de naam, maar maakte geen gewag van Kroesjtsjef, die de delegatie leidde. ANGLIA '56 6.— p. d. 6 c. p. k.m. CONSUL '56 7.— p. d. 7 c. p. km. ESSENBURGSINGEL 128 b (west) Telefoon 36407 HEBRONSTRAAT 10 C (OOSt) Telefoon 21268 PUTSEBOCHT 193 c (zuid) Telefoon 174922 De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, heeft gisteren op een perscon ferentie verklaard, dat hij vele van zün maatregelen betreurde, maar dat hij er van overtuigd was, dat deze noodzakelijk waren. Indien Groot-Brittannië zich thans uit Cyprus zou terugtrekken, zo verklaar de Harding, zou dit slechts tot nog meer moeilijkheden leiden voor de vrije wereld. Antwoordend op een vraag over de be langstelling, die de V.S. hadden getoond na de deportatie van aartsbisschop Ma- karios zeide de gouverneur, dat Groot- Brittannië adviezen altijd op prijs stelde, maar, dat de kwestie Cyprus geheel on der verantwoordelijkheid van de Britten viel. In het afgelopen weekeinde zijn er ver schillende incidenten op het eiland ge beurd. De Britten hebben gisteren een Turk doodgeschoten, toen hij geen ge volg gaf aan een waarschuwing om halt te houden. Later bleek dat de Turk doof was. Een Britse soldaat werd gedood en drie anderen gewond toen een militair voertuig werd opgeblazen. Vier gemasker de bandieten hebben gisteren tijdens een godsdienstoefening een Griekse Cyprioot vermoord. Zaterdag hebben de Britten ingevolge een bevel van ae gouverneur tien gezin nen in Nicosia uit hun huizen gezet en achttien winkels doen sluiten als collec tieve straf voor verzetsdaden. De ruim zestig mensen moesten in stoelen op met prikkeldraad afgezet plein gaan zit ten, waar zij een voor een gefouilleerd werden. Daarna konden zij naar elders vertrekken. De huizen blijven 3 maan den leeg staan. Alle panden liggen in de wijk, waar woensdag een Britse po litieman is doodgeschoten. De uit hun huizen gezetten mochten alles behalve zwaar meubilair meenemen. De gouverneur heeft gisteren het dorpje Yialoussa een collectieve boete van 2000 pond sterling opgelegd. In de omgeving van het dorpje was een mijn gelegd. Voor het eerst sinds de Anti-Griekse rel letjes in Istamboel, in september van het vorige jaar, hebben zaterdag weer Grie ken aan een NATO-oefening deelgeno men. Twee Griekse duikboten oefenen sa men met Amerikaanse, Britse, Turkse en Italiaanse eenheden in de Tyrrheense Zee,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1