Brand in Haagse groothandel Ontwapeningsgesprek in Londen weer op gang gebracht Bondsdag bewees Berlijners een goede dienst „DE DWAZE DOCHTER" De „ongelukkige formulering" Koningin woonde bijeenkomst bij „Natuurmonumenten" vierde gouden feest in Amsterdams Concertgebouw Ben Goerion: „Oorlog op komst" V.S. weigeren steun aan Brits-Frans plan speelde Lope de Vega Goede wijn behoeft geen krans Maandag 19 maart 1936 PAGINA 3 Zes bos- en vogelwachters onderscheiden Biesbosch moet gespaard blijven! In 10 provinciën vaste voet Noodkreet Artsen onderzochten brandweerlieden op gevolgen van de rook Broertje uit ivater gehaald REDSTERTJE ONDERSCHEIDEN Zwartkijkers in de ether Televisietoestelbezitterg geverbaliseerd Is controle op produktie van atoomwapens voel mogelijk Tiene de Vries en Piet Romer in „De dwaze dochter Geen stemrecht voor afgevaardigden van vroegere hoofdstad Man bij brand omgekomen Ned. Antillen weldra zelfstandig bisdom? BENOEMING BISDOM HAARLEM H.H. WIJDINGEN tt gelegenheid van het gouden jubi- RliYS' HANDKÏjSVFKEËNIGI!YG ten. ^er bij het icht iing van de xofd >dat 'erd aart 100I op- mse ÏUW tast ort- ige- rze- zit- jere ?ter au- den en bij oor no- um. ror- um. ^er van ek- oor van tie- rag an- in- rag de en in- nte ge- ler- Ha~ Au- »uw likt ere an- mst irin te Ker ens aaf sie- eu- 936. ing ge ien een fde in vijs de ek- of- mst zij de- ,250 ing •n. ,at- nst ien ide ;lo- 3 en aan er- 540. rag ve- ant agt ONZE beschuldiging van „vals spel", gericht aan het adres van het ,-Haagsch Dagblad" en „Het Parool", in verband met hun houding in de zaak- Schokking, heeft aan „Het Parool" een ■Wederwoord ontlokt. Men zal zich herin heren, dat wij h'et „Haagsch Dagblad" be tichtten van „vuile politiek", omdat het, uitdrukkelijk ter verdrijving van mr- Schokkimg als burgemeester, niet slechts overging tot publikatie van een een- tijdige schildering van het gebeurde te Hazerswoude, doch daarbij bovendien te verstaan gaf, 'dat het bij een voor het blad meer bevredigend bewind van de heer Schokking in Den Haag, wel over dit in cident van 1942 zou zijn heengestapt. „Het Parool" verweten wij zich nimmer van dit door het „Haagsch Dagblad" in genomen standpunt gedistantieerd te heb ben, doch zich, integendeel, daarmee te hebben vereenzelvigd door het afstaan van publikatie-materiaal aan het zuster- orgaan. Wij hebben vervolgens betoogd- dat de morele verwerpelijkheid van de ie houding de beidie bladen het recht ontnam om thans als beoordeelaars van de zaak- Schokking op te treden. DE kern van het verweer in ,-Het Pa rool" draait uiteraard om de inter pretatie. welke wij aan de berucht geworden commentaar iin het „Haagsch Dagblad" van 1 februari gaven. Mag hier van een „ongelukkige formulering" ge sproken worden, zoals prof. Barents enige tijd geleden in „Het Parool" deed? Wi.i zijn dankbaar voor de erkenning van „Het Parool" dat ,,het artikel (van 1 februari), °ok voor wie bet niet graag verkeerd Wilde begrijpen, aanleiding kón geven tot misverstand". Maar dat het „Haagsch Dag blad" zich in zijn vervolgartikelen zou hebben „gerevancheerd" is, ook na wat „H'et Parool" thans te berde brengt, een loze bewering. Wij kunnen „Het Parool" verzekeren, dat wij, alvorens onze be- ®chuldigiing van „vals spel" neer te schrij - Ven, de „ophelderende" artikelen in het •■Haagsch Dagblad", waarnaar „Het Pa~ tooi" thans verwijst, nog eens met zorg hadden nagelezen. Maar noch in het ar tikel van 3 februari, noch in diat van de Volgende dag, werd er enig blijk van ge- 8even, dat het blad zich verontrust toonde Over het openbaar maken van een zaak, tiie destijds, zoals de Haagse officier van •Justitie dezer dagen nog eens heeft ver gaard, aan de procureur-fiscaal geen Aanleiding gaf tot het openen van een mstructie. Evenmin werd anders dan tiiet een oppervlakkige zinsnede iege- ®aan op de onmiddellijk gerezen protes- tegen het publiceren van dergelijke £®gevens, die voor een beoordeling van het Haagse gemeentebeleid van de hleer Schokking niest noodzakelijk en niet ter Zake waren. En tenslotte werd er met geen ^oord meer gerept van de kwalijkste uit lating van het eerste commentaar, nl. dat het „Haagsch Dagblad" zelf van publi catie" zou hebben afgezien, ware de heer Sehokking wat flinker geweest. Hier van een „ongelukkige formulering" 'o gewagen, als prof. Barents deed, is een voudig belachelijk. Hét is alsof een ad vocaat de met bewijzen gestaafde beken- Jsnis van de verdachte wil ontzenuwen 'bet de bewering, dat zijn client zich wat slordig heeft uitgedrukt! Het „Haagsch Dagblad" heeft zijn bedoelingen en ge- dachtengamg integendeel zo uitstekend geformuleerd, dat ,,er uit praten" niet doenlijk was- Zij waren terstond voor iedereen duidelijk en zijn voor zover bekend behalve indirect door „Het irool" (op 4 februari) dan ook door geen 'bder blad in bescherming genomen. Het PAROOL" geeft thans zelf een interpretatie van de genoemde ar tikelen. „Wat is het in die drie arti kelen vastgestelde betoog van het H. D. ge weest", vraag het zich af, „Dat de fout van 1942 een uitvloeisel was van de persoonlijk heid van de betrokkene en niet „een vlaag van zwakheid van een krachtig man". Dat het falen van mr. Schokking als burge meester van Den Haag dus eveneens daar van een gevolg was en dat er aldus een onverbrekelijke samenhang was tussen heel zijn beleid van 1942 af tot 1936 toe". Deze nieuwe „reddingspoging" be- Zchuldigt, als wij goed zien, de redactie an het „Haagsch Dagblad" ook nog van Volslagen reidteloosheid. Op grond van zijn i aagse ervaringen, zo beweert dit blad 'miners, was hot reeds lang van „de slap- beid" v'an de heer Schokking overtuigd, tiad de blote constatering van die „on verbrekelijke samenhang" dian enige zin? maar hoe dat zij, de vraag waar het om gaat is; welk argument schuilt in deze merkwaardige interpretatie ter rechtvaar diging van de onthulling van 1 februari? G<mn enkel. Intussen hebben wij in de elkaar op volgende commentaren van het „Haagsch Dagblad" wèl een duidelijke verschuiving van accent te zien gekregen, waarbij dit mad minder zijn opzet om de heer Schok king tg verdrijven benadrukte, doch daar entegen Ide gebeurtenissen van 1942 meer en meer op zichzelf ging beschouwen en er daarbij zelfs toe kwam te schrijven: '•Het ware een daad van onrecht geweest, "idien het zou zijn verzwegen" (21 febr-l, Gemakshalve verzwijgend, dat het op 1 ebruari van een geheel ander uitgangs punt gestart was. HET is jammer en niet geheel logisch dat „Het Parool" na met jnstem- ming onze kritische kanttekeningen 3J prof Romme's radiopraatje gevolgd te bobben, onze kritiek op het „Haagsch agblad" en „Het Parool" ineens aan "Partijzucht" meent te mogen toeschirij- v<m en blijkbaar zelfs niet de mogelijk heid wenst open te laten, dat wij ons bij bot kiezen van ons standpunt hebben la- 'etl leiiden door bezorgdheid voor de band- aving van zuivere perszeden. De kop bo- en het artikel: „Afleiding van de hoofd alt" ademt dezelfde verdachtmakende j-fe?t. Tenzij men erin wil lezen, dat „Hat ®T0°I" zelf de aandacht van wat in ons i ïkel de hoofldzaak was, wil afleiden, m hóófdzaak was uitdrukkelijk een an- me dan die in de zaak-Schokking zelf. 'J Geloven, dat dat uit de door „Het Pa- aangehaalde citaten ook duidelijk Prak. Inderdaad zijn wij, ook zonder dat de vf p.aroo,I" het van ons vraagt, bereidt jjl m^idiredaoteui- van het „Haagsch Dag- j b in zijn woord te geloven, maar he- nief .tien zijn latere woorden de eerste heeffmiinder.. gelooïwaard!ig gemaakt. Hij t noch zijn motieven noch zijn gedach- beid^ru k.unnen vrijpleiten van onzuiver- Dit is een ernstig verariip tegen de '"szetien. waartegen men zich niet scherp oeg kan (blijven) verzetten. (Van onze Amsterdamse redactie) Het gouden feest van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land, zaterdagmiddag in het Amsterdamse Concertgebouw plechtig gevierd met een herdenkingsbijeenkomst, kreeg grote luister door de aanwezigheid van H.M. koningin Juliana, die Beschermvrouwe der vereniging is, en vele regeringsautori teiten, onder wie minister Cals. Voor een zestal boswachters en opzichters der vereniging, die reeds meer dan een kwart eeuw in dienst zijn, werd het helemaal een bijzondere dag, want aan hen reikte de bewindsman koninklijke onderscheidingen uit. De hoofdboswachter D. Brinksma van het Nationale Park „De Veluwezoom" kreeg de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst gespeld, de boswachters J. C. Pcynenburg van de Loonse en Drunense duinen, G. H. Willems van het landgoed Hilverbeek te 's-Graveland, G. H. Bienenman van de Mooker Heide en B. J. Teunissen van het landgoed Beekhuizen bij Velp de zilveren eremedaille, terwijl de vogelwachters C. Boot en T. Brouwer van de Texelse broedplaatsen de bronzen medaille kregen. Onder het applaus waarmee deze werkers zich door een vol Concertgebouw zagen beloond, behoorde ook dat van de Koningin H. M. was om kwart voor twee met een klein gevolg door het bestuur van het Concertgebouw en de voorzitter van de vereniging, dr J. A. Steyn, ontvangen, waarna zij in de Mengelbergfoyer ver welkomd werd door minister Cals, dr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in Noord-Holland en wethouder De Roos na mens Amsterdam's burgemeester. Nadat het achtjarige dochtertje van de heer G. van Tienhoven,, een neef van een der pioniers van de natuurbescherming, met een charmante révérence de Koningin een tuil bloemen had aangeboden, wérd H.M. nog aan enige pestuursleden van de vereniging voorgesteld, waarna zij op het balcon plaats nam. Daar waren ook een aantal leden van het algemeen bestuur, onder wie de commissarissen der Koning in in de provincies Friesland, Drente, Utrecht en Groningen gezeten. Vanaf het fraai met bloemen versierd podium heet te dr. Steyn de gasten, onder wie zich o.m. nog bevonden, vertegenwoordigers van de ministeries van Landbouw, Justi tie, Financiën, Oorlog, Sociale Zaken en Volkshuisvesting, hartelijk welkom. In de aanwezigheid van H.M. z'ag hij een be kroning van vijftig jaar noeste arbeid. Een speciaal woord van gedachtenis wijdde hij aan de overleden pioniers en een eresaluut bracht hij aan de „vijftig jarigen", waarvan de vereninging er der tien telt en van wie er zeven de bijeen komst bijwoonden. Minister Cals getuigde namens de re gering en het Nederlandse volk van de diepe waardering en dankbaarheid voor de impuls die de vereniging gegeven heeft om „plaatsen waar het goed is te blijven" voor land en volk te doen behouden. Het bestuurslid mr. H. Westerman hieid ver volgens eén uitvoerige feestrede, waarin hij langdurig stilstond bij wat er in afge lopen halve eeuw op het terrein van de natuurbescherming dank zij de vereniging allemaal gebeurd en ondanks het streven van de vereniging niet gebeurd was. Hij releveerde de grote verliezen die niet te gengehouden konden worden, zoals de Pietersberg. Dankbaar toonde hij zich dat de vereniging nu in alle provincies op Zeeland na vaste voet heeft gekregen en een bezit van in totaal 14 tot 15.000 ha. heeft veilig weten te stellen. Hij beklem toonde dat er nog veel te doen staat nu tal van factoren de nog overgebleven „woeste gronden" bedreigen. Wij zullen in de toekomst een Gideonsbende moeten zijn", zo riep hij uit, Het comité „Recrea tie en Natuurbehoud" heeft nog een enor me educatieve taak te vervullen, voorol nu ons volk een vijfdaagse werkweek staat te wachten en vele tienduizenden meer verpozing in de vrije natuur zullen zoeken. Hun dienen liefde en eerbied voor en ook kennis van de natuur en een ver hoogd sociaal besef tegenover de mede mens te worden bijgebracht. Zich richtend tot de overheid vroeg mr Westerman: „Verblijdt ons nu toch ein delijk met een Natuurbeschermingswet, waarop we sinds 1928 wachten. De situa tie nijpt en niet alles kan aangekocht worden". Spreker besloot met de nood kreet: „En zo als vijftig jaar geleden het Naardermeer in het centrum van de strijd om het behoud van de natuur stond, zo staat daarin thans de Biesbosch. Laat dit unieke gebied niet verloren gaan! Spaar onze Biesbosch, het kan nog!". Tijdens de pauze werd H.M. voorge steld aan enkele buitenlandse gasten en werd Haar door de voorzitter het eerste exemplaar van het prachtige rijk geïllu streerde gedenkboek ter hand gesteld. De Koningin woonde tijdens het tweede deel der bijeenkomst nog de vertoning van lichtbeelden door mr H. P. Gorter, over het bezit van de vereniging bij, waarna zij om vier uur door een erehaag van de onderscheiden bos- en vogelwachters het Concertgebouw verliet. Een groot aan tal sprekers feliciteerde vervolgens het bestuur van de vereniging. Namens het personeel werd een gecal- ligrafeerde kaart van de terreinen aan geboden. Terwijl militairen, enige verkeersbriga- dierljes en mannen van de B.B. het pu bliek op een afstand hielden, ging de Haagse brandweer uitgerukt met drie motorspuiten een ladderwagen en een materieel wagen met drie gewone slra'-n en drie waterverstuivers het vuur te 'ÜG 'lel zate—I woedde in de >!- handel in kruideniers- en grutterswaren van de N.V. Gebr. Geenen aan de Pavil joenstraat. Ofschoon er zover men heeft kunnen nagaan nergens vuur was gebruikt er was trouwens een rookverbod voor het personeel was er om ongeveer half vier op de zolderverdieping van het pand brand uitgebroken.' Drie kwartier later hadden de vlammen het dak reeds aan getast, maar het vuur lekte nog niet naar buiten. Wel gulpten geweldige rooktongen uit ramen en deuren. Om ongeveer half vijf was de brandweer het vuur meester maar daar er op de zolderverdieping zeer veel closetpapier was opgeslagen, bleef het vuur nog lang nasmeulen. De nablus sing nam zodoende nog heel wat tijd in beslag. Het bleek, dat het dak nagenoeg geheel was verbrand. Zowel aan gebouw als aan de opgeslagen levensmiddelen is vrij veel waterschade toegebracht. Een geluk was, dat grote hoeveelheden daarvan waren af gedekt met zeilen, zodat het water deze voorraden niet kon aantasten. Tijdens het blussingswerk de nevel- spuiters toonden zich zeer doelmatig waren ook de artsen Labardie en Van der Meulen van het ziekenhuis Zuidwal aanwezig. Zij maken -een studie van de invloed van rook op de mens en na afloop van de brand werd de bemanning van een brandweerwagen in het zieken, huis onderzocht. De oorzaak van de brand is tot nu toe nog onbekend. De N.V. was verzekerd. Op het gemeentehuis te Arcen heeft burgemeester Gubbels namens het Car negie Heldenfonds een polshorloge met inscriptie „uitgereikt voor moedig ge drag" overhandigd aan het 7-jarige dochtertje van de familie Hendriks. Het meisje redde verleden jaar haar 4-jarig broertje van een wisse dood, toen het knaapje in de Maas was gevallen. De jon gen werd eerst door de stroom meege sleurd maar daarna tegengehouden door een tak van een over het water hangen de struik. Het meisje heeft zich hier aan vasthoudend tot over het middel in het water begeven om bij haar broertje te komen, dat zij op de vaste wal heeft we ten te brengen. De opsporingsambtenaren van de Dienst Luister- en Kijkgelden hebben reeds twee honderd processen-verbaal moeten op maken tegen bezitters van televisie-toe stellen, die van dit bezit geen aangifte hadden gedaan. Ter leurh van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten werd zaterdagmid dag een herdenkingsbijeenkomst gehou den in het Concertgebouw te Amster dam, welke ook werd bijgewoond door H.M. de Koningin. De Israëlitische premier, Ben Goerion, heeft gisteren voor een vakbondscongres te Tel Aviv verklaard, dat Egypte zeker in de eerstkomende maanden Israel zal aanvallen, wanneer dit laatste land niet in de onmiddellijke toekomst de benodigde wapens krijgt, Ben Goerion, die tevens minister van defensie is, zeide verder, dat het con tract dat Egypte met Tsjecho-Slowakije heeft gesloten een oorlog naderbij heeft gebracht. Terwijl Israël geen enkele tank rijk is, aldus de premier, die het kan op nemen tegen die welke de Arabische sta ten bezitten en geen enkele straaljager heeft die even snel is ais een Migjager heeft Egypte 200 Mig straaljagers ont vangen, zestig Ilushin bommenwerpers, dozijnen Stalintanks en een aantal onder zeeërs. Nasser zou ecjiter niet tot de aanval willen overgaan, wanneer hij er zeker van was, dat Israël beschikte over wapens, die niet slechter waren, dan die waarover zijn leger beschikte, omdat de persoonlijke kracht van de Israëliërs be ter is dan die van de Arabieren. In Cairo is de conferentie tussen de staatshoofden van Egypte, Saoedie-Arabie en Syrië beëindigd, nadat koning Hoessein van Jordanië de Arabische leiders had geantwoord op hun aanbod om de finan ciële hulp welke Jordanië jaarlijks van Groot-Brittannië krijgt over te riemen. Waarnemers in Cairo zijn van mening, dat koning Hoessein het aanbod heeft af geslagen hoewel gisteravond bekend werd dat Egypte 100.000 Egyptische ponden ter beschikking van het Arabische Legioen heeft gesteld. De koning zou de banden van Jordanië met Groot-Brittannië niet willen verbreken, terwijl hij tevens alle ongenoegen met de koninklijke familie van Irak zou willen vermijden. De beide families zouden teveel gemeenschappelij ke belangen hebben, dan dat zij een te genstrijdige politiek zouden kunnen voe ren, zo menen waarnemers. In dezelfde kringen is men van mening, dat koning Hoessein zijn pogingen om een vergade ring van alle Arabische staatshoofden te arrangeren nog steeds blijft vo.ortzetten. Hierdoor zou hij in staat zijn de druk die_ van twee kanten op hem wordt uitge oefend n.l. Cairo en Bagdad te ver kleinen. De ontwapenings-experts van de vijf belangrijkste „atoomnaties" de V.S., Frankrijk, Groot-Brittanaië en de Sovjet-Unie zijn lieden na middag te Londen in Lancaster House bijeengekomen voor hun eer ste besprekingen in een nieuwe fase van het ontwapeningsgesprek dat, naar men verwacht, minstens zes weken zal duren. De vijf landen, die vertegenwoordigd zijn in de V.N.- subcommissie voor de ontwapening, doen een nieuwe, poging te komen tot een algemene overeenstemming ten einde het gevaar voor een atoomoor log te bezweren. De conferentie start kort na het beroep, dat president. Eisenhower op 1 maart j.l. in een brief aan premier Boelganin deed op de Sovjet-Unie om alles in het werk te stellen.enige vordering inzake de „con trole van de atoomdreiging" te bereiken. Zij wordt gehouden op last van de Alge mene Vergadering der V.N., die in decem ber van het vorige jaar hiertoe besloot De subcommissie werd bij die gelegen heid gevraagd met de meeste spoed aan het werk te gaan om overeenstemming te bereiken inzake president Eisenhowers befaamde „luchtinspectieplan" en premier Boelganins „grondinspectieplan". Dit laatste beoogt de instelling van weder zijdse controleposten op belangrijke stra tegische punten. Deze "beide plannen zijn thans echter verwerkt in een nieuw „allesomvattend" Brits-Frans ontwapeningsplan, dat waar schijnlijk nog heden ter tafel zou worden gebracht. De voorbereidende besprekin gen in de afgelopen dagen hebben zich geconcentreerd rond dit plan, dat evenwel de Amerikaanse steun moet ontberen. Volgens de Amerikanen zou het n.l. con cessies aan de Russen bevatten, welke de westelijke verdediging zouden verzwak ken. Het Brits-Franse plan is gebaseerd op nieuwe voorstellen van de leider van de Franse delegatie, Jules Moch. Premier MoIIct verwierf ervoor bij zijn onlangs gehouden besprekingen op „Chequers" de steun van premier Eden. Moch's plan is „allesomvattend" inzovcr het niet alleen beperkingen ten aanzien van de conven tionele bewapening (personeel en mate rieel) voorstelt, maar zich ook bezig houdt met de controle op de produktie van atoomwapens. Algemeen is men van opinie, dat de bestaande voorraden van kernwapens in de huidige situatie ontsnappen aan een doeltreffende inspectie en controle en dat daarom dit aspect van de atoomontwape ning voor het ogenblik buiten beschou wing moet worden gelaten. Nu het plan wèl betrekking heeft op de aanmaak van kernwapens, betekent het een aanzienlijke vooruitgang in ver gelijking met de Britse positie van enkele maanden geleden, zoals die door de toen malige Britse minister van buitenlandse zaken. Macmillan, werd uiteengezet op de herfstconferentie van de Grote Vier te Genève. Tóen betoogde Groot-Brittannië, dat slechts vooruitgang mogelijk was in zake de controle en inspectie van conven tionele bewapening. Atoomontwapening was bijzonder moeilijk te bereiken, zowel wat betreft de produktie als wat be treft de bestaande voorraden. Volgens diplomatieke kringen in Lon den staan de V.S. nog altijd op dit stand punt. De Amerikaanse delegatie komt dan ook alléén met een partieel ontwapenings programma, dat de kwestie der atoom ontwapening buiten beschouwing Iaat. Men verwachtte vanmorgen, dat het ge zamenlijke Brits-Franse plan ondanks de Amerikaanse bezwaren töch ter tafel zou worden gebracht. Tot even voor de aan vang van de conferentie heeft men even wel pogingen ondernomen om de Ameri kaanse bezwaren uit de weg te ruimen. Bondskanselier Adenauer heeft, zoals gemeld, in verschillende boodschappen aan de premiers Mollet en Eden, verzocht zijn regering op de hoogte te houden van de vorderingen der besprekingen, die mede nauw verband houden met het lot van West-Duitsland In verband hiermee werd dezer daeen in Bonn de verklaring van minister Pineau van begin maart in herinnering gebracht. Volgens deze ver klaring hebben naar de mening van Frankrijk het ontwapeningsvraagst.uk en het verminderen van de internationale spanning voorrang boven een regeling van het Duitse vraagstuk. In Bonn. waar men tot nog toe alles in het werk heeft gesteld om te voorko men, dat een regeling voor de koude oorlog zou worden gevonden, die voor ziet in een bestendiging van de verde ling van Duitsland, zou men thans even eens tot de mening neigen, dat de ont wapeningsvoorstellen de beste wijze vormen om het Duitse vraagstuk te be naderen. Indien de grote mogendheden tot een overeenkomst zouden geraken, zal hiermee tevens de sfeer geschapen zijn waarin gepr&at kan worden over de hereniging van Duitsland. In het Sovjetblad „Isvestia" werd zon dag verklaard, dat het nieuwe Franse plan „zeer gunstig" door de internationale pu blieke opinie is ontvangen. Onderminister Gromyko leidt de Rus sische delegatie ter conferentie. Hij arri veerde gistermiddag in Londen. IVan onze correspondent3 BONN, maart. Wanneer in september 1957 rle volgende Bondsdag wordt gekozen, dan zal dat gebeuren op basis van een verkiezingsstelsel, dat in feite een evenredigheidsstelsel is. In grote lijnen verschilt het thans door de Bondsdag aanvaarde kiesstelsel nau welijks van het stelsel, dat voor ds Bondsdagverkiezingen van 1953 gold. Aan de middelgrote partijen wordt al dus een ruime kans geboden in het nieu we parlement met nagenoeg hetzelfde aanta] zetels vertegenwoordigd te zijn, als op het ogenblik, gesteld dan dat de kie zers deze partijen trouw blijven. Tot die partijen behoren de Vrije Democraten, (liberalen van Dehler) de Duitse Partij en de Vluchtelingenpartij. De mogelijkheid bestaat, dat in de nieuwe Bondsdag ook de Beierse partij die in 1953 niet in staat wa meer dan de vereiste 5 pet te halen, daarin thans wèl zal slagen. De huidige Bondsdag bestaat uit 484 stemgerechtigde afgevaardigden, drie overgangszetels en 22 niet-stemgerechtig- de afgevaardigden uit West-Berlijn en telt dus in het totaal 509 leden. De nieuwe Bondsdag zal uit 506 leden bestaan. Een voorstel om dit aantal te verminderen werd door een grote meerderheid ver worpen. Dit was te voorzien, want een drastische zetelvermindering zou ook de herverkiezing van een groot aantal afge vaardigden, ook van de leidende partijen gevaar doen lopen. Het is zo langzamerhand gewoonte ge worden, dat de Sociaaldemocraten hnn verlangen uitspreken dat ook de 22 afge vaardigden van W-Berljjn door het «olk gekozen moeien worden cn stemrecht moeten verkrijgen, hetgeen zjj tot nn toe niet hadden. Wederom hebben de Weste lijke mogendheden, zoals bij vroegere ge legenheden, hun afkeuring over dit voor stel uitgesproken. In feite zouden de ver kiezing van de Westberlijnse afgevaar digden en de toekenning van het stem recht op zich een gevaar zijn voor West- Berlijn. De Russen zouden dan immers met recht kunnen spreken van een schending van het viermogendhedenbesluit en daar uit dan de consequenties kunnen trekken en verklaren: „Aangezien de viermo- gendhedenovereenkomst met betrekking tot Berlijn niet meer bestaat, zijn de Rus sen gerechtigd geheel Berlijn te bezetten" Zij zouden dit waarschijnlijk niet ineens doen, maar zij zijn in de gelegenheid de Westberlijners nog meer last te bezorgen dan nu reeds gebeurt. Derhalve was het een kwestie van verantwoordelijkheidsge voel om de wens van de Berlijnse sociaal democraten af te wijzen. Op enkele uit zonderingen na hebben niet alleen de CDU-CSU maar ook de FDP, de DP en de BHE het voorstel van de SPD-fractie afgewezen. Daarmee heeft men de bevol king van West-Berlijn een goede dienst bewezen. Zondag in de vroege ochtend is tijdens cn hevige brand in een boerderij aan de orpsstraat te Cadier en Keer bij Maas- richt. de 68-jarige G. Schijns om het le- an gekomen. De alleenwonende man 7as 's nachts Iaat thuisgekomen en in 'et hooi gaan slapen, vermoedelijk heeft "11 gerookt. Schuur en stallen brandden geheel uit, ®°eh het woonhuis bleef behouden. Ver zekering dekt de schade. Onder regie van Cas Baas heeft de to neelgroep Puck .zaterdagavond de premi ère gegeven van ..De dwaze dochter" van Lope de Vega. Het stuk heeft niet veel om het lijf. Wij worden weer geconfron teerd met een huwelijksaffaire waarbij verschillende minnaars dingen om de hand van enkele dochters. Lope de Vega heeft in zijn carrière ongeveer een paar duizend stukken geschreven, waarbij steeds een genoeglijk amusement op de voorgrond staat. In „De dwaz'e dochter" zijn het twee zusters, de een vol verstand en charme, de ander van een bepaald stupide allooi, maar begiftigd met de toe zegging van een bruidsschat, die hunke ren naar de huwelijkse staat. In het kort komt de fabel hier op neer, dat de dwaze dochter uiteindelijk niet huwt met de gene, die voorbestemd is voor het huwe lijk, maar met de man, die welliswaar primair zijn avances maakt omdat de bruidsschat hem lokt, maar die uitein delijk ervaart, dat met het klimmen der ervaring ook de genegenheid een rol van betekenis gaat spelen. Cas Baas heeft met zijn regie er naar gestreefd om alle mogelijke vaart in het stuk te houden. Overal waar het mogelijk was heeft hij afwisselling gebracht in de mise en scène en ook heeft hij een ge noeglijke wending gebracht in het slot. De verstaanbaarheid was, voor zover wij het konden ervaren goed, hoewel de Van Nispenzaal zich er niet voor leent om op dezelfde avond uitvoeringen in hetzelfde gebouw te hebben. De, overigens met I verve gebrachte proloog van Tine de Vries werd onderbroken door vreugdevolle erupties van een aangren zende zaal, die niet bepaald afgestemd waren om de sfeer in de toneelzaal te verhogen. De decors en de kostuums van Noni Lichtveld en Herman van Elteren waren zeer verzorgd en met name de kos tumering was bijzonder goed van stijl en allure en men zag met genoegen dat de actrices en acteurs van Puck wisten hoe zij de vreemde kledij moesten dragen. Wim van de Heuvel was naar onze me ning een van de acteurs die opviel door een bijzondere vaardigheid waarmee hij zijn rol gestalte wist te geven. AlsLauren- tio,de aanbidder van Nise, de knappe maar arme dochter, was hij een toneelfiguur, die men met genoegen aanschouwde. Maar het redelijke verstand doet hem „uitwijken" naar Finea, (Tine de Vries), de dochter die nu niet bepaald uitblinkt door verstand en redelijk inzicht. Uitein delijk wint echter de ervaring het van de intuïtie en Lope de Vega, de man die wist wat de bittere ervaring voor het leven betekende omdat hij nauwelijks het vege lijf kon redden bij de tocht van de Ar mada, heeft met een milde spot de ver standelijke faculteiten laten zegevieren. Leen Jongewaard als de knecht Van Liseo was speels en dartel, precies die typische figuur, die iets van het commedia dell arte type heeft om de sfeer van het stuk van Lope de Vega te bepalen. Jan Grevel had wat moeite om op ..dreef te komen, maar nam naderhand revanche. Uiteindelijk worden vier huwelijken ge sloten en tot slot wordt de clementie in geroepen van degenen, die met een voor opgezette bedoeling om kritiek te leveren aanwezig zijn om de twee afgewezen min naars niet te z"waar te beoordelen. Een koddig einde van een vlotte voorstelling. Maar het moet ons van het hart. dat de Van Nispenzaal dit nadeel heeft dat het vrijwel onmogelijk is om zijn plaats te vinden. Wellicht schuilt hierin de oor zaak, dat ruim een half uur te laat werd begonnen met de voorstelling. De vertaling in verzen van Paul Ro- denko was bijzonder geschikt voor het theater. BU. In het Caraïbische gebied zijn dezer dagen verscheidene missles tot zelfstan dige bisdommen verheven. Tegen de ver wachting in van velen waren daar de Nederlandse Antillen niet bij. Men had er te meer op gerekend, omdat een plaatselijk comité onder voorzitterschap van het Statenlid mr. I. C. Debrot enige jaren geleden een desbetreffend verzoek had gericht tot de H. Stoel. Het A.N.P. weet nu uit Willemstad te melden, dat men in Rome aanvankelijk heeft willen wachten tot het statuut voor het nieuwe koninkrijk van kracht zou zijn en de nieuwe staatkundige verhouding in werking zou zijn getreden. Daarna is ech ter een nieuwe vertraging opgetreden door de gezondheidstoestand van de tegen woordige apostolische vicaris, mgr. Van der Veen Zeppenfeldt O.P. Het schijnt echter, aldus het bericht, in de lijn der verwachtingen te liggen, dat ook de Nederlandse Antillen binnen niet al te lange tijd ben zelfstandig bisdom zullen worden. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Blaricum de weleerw. heer J. C. M. Andriessen. die kapelaan was te Hilversum (H. Hart). Z. H. Exc. mgr. L. Morel heeft vandaag in de kapel van het Missiehuis „Bisschop Hamer" te Nijmegen het H. Subdiaconaat toegediend aan de eerw. fraters H. van Doormalen Th. Goossens, F. Hölscher. G. Jacobs, A. Mast en C. Trommelen, allen van de Congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria (Scheut) en aan de eerw. fraters A. van der Staak en H. Bekker, van de Congregatie van het Allerheiligst Sacrament.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3