bouwt en schildert BH i Graaf Egbert DE VIJFDE COLONNE PUZZEL Rand van ministers onderling sterk verdeeld Oostenrijk wil Nederlands kapitaal aantrekken GUNSTIGER RESULTATEN BIJ VAN NIEVELT GOUDRIAAN ...a&yd weel/ Onze dagelijkse Eén dode op de weg tl*, BR UN O TT Veel talent in het bouwkundige Etsen en houtsneden gestrand in het ijs! Z.-Korea wil opzegging bestandsovereenkomst Dividend verhoging tot 20 (15) pet.; uitgifte van f 10 miljoen aandelen a 150 pet. MAANDAG 19 MAART 1956 "AO IN A 4 50 jaar moderne kunst in de U.S.A. Tussen Göteborg en Amsterdam VRIJLATING KOLENPRIJZEN IN DE K. S. G. FORD MOTOR COMP. OF CANADA Om van Duitsers geconfis queerde bedrijven te moderniseren Oplossing van zaterdag IN BERGEN OP ZOOM DRAAIEN BIOSCOPEN WEER PRODUKTIE IN JANUARI GEDAALD Index voor gemiddelde dagprod. belandde op 143 (v.m. 157) WENENDEMADONNA VAN NEW-CASTLE NATUURLIJK VERKLAARBAAR TWENTSCHE BANK SUBSIDIëRING ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Adviescommissie opleidingseisen OLIE- EN VETMARKT ONREGELMATIGE CACAOMARKT GEZONDHEIDSZORG VOOR BEJAARDEN Studiebijeenkomst Wit-Gele Kruis Nieuwe schepen besteld jpL Ve, toiewótC W ft FRANSE MODELLEN jjwA' //VERLOVINGSRINGEN EVAN JOHN Oorspr. titel The Network Vertaling H. de Graaf f Afschrijvingen op vervangingsbasis Amerika ZOUDT u wllen weten of en hoe de Amerikaanse kunst zich in de laat ste jaren zelfstandig ontwikkelde, dan raden wü u aan een bezoek te bren gen aan het Gemeentemuseum te 's-Gra- venhage. Een tentoonstelling zoals men ze niet alle dagen tegenkomt, geheten „Vijftig Jaar Moderne Kunst in de U.S.A.", en samengesteld in Amerika zelf, toont u in de Hofstad op zeer duide lijke wijze hoe Amerika schildert, beeld houwt. fotografeert, prenten maakt en bouwt. Wij hebben, hier in Europa, nu niet zo hoog gestemde ideeën omtrent de waarde der Amerikaanse cultuur. Wij zijn geneigd wat Amerikanen cultuur noemen, voor technocratie te houden, die hier en daar en dan vrij grillig doorschoten is met enige min of meer herkenbaar gebleven restanten van Europese cultuur. Heeft er daarginds onder de „stars and stripes'' wel ooit iets opgeklonken van ontwijfelbaar cultuur gehalte, dat niet in het Avondland gebo ren was? Ik geloof niet dat ere expositie in staat is de hier vertolkte scepsis geheel te overwinnen. Misschien blijft het ant woord te zeer afhankelijk van het ge wicht dat de Amerikaanse literatuur in de balans zou vermogen te werpen helaas een materie die op zo'n expositie als 's-Gravenhage biedt, niet gehanteerd kan worden, hetgeen ook geldt voor de toonkunst, het toneel, het ballet etc. Om van de film liever barmhartig te zwij gen. HOE dit zij, zolang wij ons houden bij de feiten die de expositie ons ver gunt te constateren, zie ik niet veel kans de scepsis er goed onder te krijgen. Zelfs in het meest indrukwekkend ge bied, dat der bouwkunst, schijnt Europa de creatrix. Maar hier staat de zaak er toch fundamenteel gunstiger voor dan op het terrein der beeldende kunst. Én zeer bepaald hebben wij hier geen recht te spreken over Amerika's cultuur als 'n technocratie, waarin de restanten van Europese geest zich pogen overeind te houden. Want als Europa de huidige Ameri kaanse bouwkunst „geschapen" heeft, Amerika is meer dan de „aannemer" of de „ontlener". Het beschikt kennelijk over veel talent in het bouwkundige en heeft daarmee de ontvangen leerstof productief gemaakt op zodanig overtui gende en overtuigde wijze, dat de kan sen voor een zelfstandige ontwikkeling heden gereed schijnen te liggen. Hier is werkelijk cultuur aan het leven, en de geschiedenis kan ons vertellen dat de bouwkunst bü uitstek de springschans ls.waarop een cultuur zich by voorkeur het eerst in tastbare gedaante vertoont, wanneer zü zich opmaakt alle terreinen van kunst en leven binnen te glijden. Amerika kan vandaag triomfant be weren wat hier in Nederland nog altijd niet geheel waar is, n.l. dat daar de zo genaamde „traditionele" architectuur dood is en zelfs al begraven. Er wordt daar op ieder gebied van bouwkunst goed modern werk gemaakt. Dat werk is over het algemeen gestandaardiseerd, maar het is niet eenvormig. Het func tionele heeft het organische niet ver drongen, en evenmin verdringt het orga nische het functionele. Er is die ware zorg voor de „ruimtelijke" werking van een gebouw, zonder welke geen waar- Horizontaal: 1 afdeling in een geschrift, 9 kippeneigenschap, 10 bloeiwijze, 12 soort takel, 14 afbeelding, 16 vr. munt, 17 nieuw (lat.), 18 vrucht, 19 voorzetsel. 20 metaal, 24 vorm van sussen, 27 deel van het oor 28 insekt, 29 man (ind.), 31 vloeibaar vet, 33 liefkozing. 34 straat (Fr.), 35 stilstand, verhindering. Verticaal: 2 niemand uitgezonderd, 3 danskoor, 4 vertegenwoordiger, 5 beuren, 6 bloeiwijze, 7 strijdperk, 8 alarmklok, 11 haperend spreken, 12 vlaktemaat, 15 aan slibbing, 21 ijzerhoudende aarde, 22 af beelding, 23 taak van de regisseur, 24 he vige wind, 25 meisjesnaam, 26 jongens naam, 30 dwaas. 32 vadsig. achtige bouwkunst ontstaat, een aan dacht voor groeperingen die zich niet tot de constellatie van het werkstuk be perkt, maar daarin die van de omge ving, vooral die van de aangrenzende gebouwen, betrekt. Bij dat al ziet nu ook de Amerikaan de architectuur niet meer als louter een aspect van de prak- tisohe zijde der beschaving; waarden als schoonheid, karakter, gratie,- elegance, eenmaal uitgebannen voor louter mate riële overwegingen omtrent afmetingen waarmee te épateren valt of later omtrent geld waarop bezuinigd moest worden, zijn n-u in ere hersteld. De gebouwen van Lever Brothers in New-York, General Motors in Detroit, en de Johnson Wax Company in Ra cine, ook de winkel van V. C. Morris aan Maiden Lane te San Francisco, ge tuigen ervan dat er een goede levens basis onder de schoonheid ligt. Want die gebouwen zgn zakenpaleizen en het is de zakenwereld die tot het verwer- kelüken der schoonheid, ook al is deze in eerste instantie duurder dan de functionele „oplossing", en zij het uit interesse voor de reclame die zij biedt, opdracht geeft. De laatste twee der gebouwen die ik u noemde, zijn ontworpen door de oude Frank Lloyd Wright, de grootmeester onder de Amerikaanse architecten, se- (Van onze Amsterdamse redactie) Het Stedelijk Museum te Amsterdam wacht al geruime tijd in spanning op de aankomst van een collectie etsen en hout sneden, afkomstig uit het Londense Al- bertmuseum. Deze verzameling is ten toongesteld geweest in Göteborg en zou vandaar naar Amsterdam komen, waar zij zaterdag 10 maart zou worden geëxpo seerd. Een maand geleden berichtte de directie van het Zweedse museum aan het Stedelijk Museum in Amsterdam, dat de kunstwerken per boot over de Oostzee werden vervoerd en daarna verder per tredn over land naar Amsterdam zou wor den doorgezonden. Het betrokken schip raakte echter vast in het ijs. De directie van het Göteborgse museum heeft toen medegedeeld, dat zij de wagon, waarin de collectie was geborgen, van het schip zou laten halen en dat die dan ver der over land naar Amsterdam zou gaan. Tot dusver is. er echter nog niets aange komen. Men wijt de vertraging uitsluitend aan transportmoeilijkheden en maakt zich dan ook niet ongerust over het lange uitblij ven van de kunstwerken. Aldus vertelde men ons op het secreta riaat van het museum. Er is geen reden om te vermoeden, dat de collectie zou zijn gestolen of zoek geraakt. Zaterdagmiddag sprong te Amsterdam op de hoek van de Oran jevrijstaatkade en de Fronemanstraat de 14-jarige J. Soeters uit de Vrolikstraat op een wegrijdende aanhangwagen. Vermoedelijk is de jongen daarbij geval len. Hij kwam in ieder gewl onder een achterwiel van de aanhangwagen terecht: op weg naar het Wilheiminagasthuis is hi.i overleden. Te Seoel is zondag van gewoonlijk be trouwbare Zuidkoreaanse zijde vernomen dat Zuid-Korea de V.S. heeft verzocht de Koreaanse wapenstilstandsovereenkomst op te heffen. Het verzoek werd gedaan in drie me moranda waarin resp. de diplomatieke, economische en militaire kant van het Zuidkoreaanse voorstel werden belicht welke zaterdagavond aan de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Foster Dulles te Seoel zijn overhandigd. De Zuidkoreaanse regering heeft de Amerikaanse autoriteiten verder verzocht haar oude eis om onmiddellijke terugtrek king van de Tsjechoslowaakse en Poolse leden der neutrale bestandsrommissie voor Korea te steunen. De Zuidkoreanen noemen deze leden „Communistische spi onnen". Het Alcougebouw, een ontwerp van Harrison en Abramovitz. dert hij een twintig jaar geleden, toen al op leeftijd, het reeds overleefde standpunt van zijn jeugd ook zelf wist te achterhalen en een vitaliteit won die sedertdien verwonderlijk is blijven toe nemen. Zeldzaam wendbaar, onderne mend en vernuftig is zijn geest, hij is de Amerikaanse Le Corbusier. De grote namen in Amerika's hedendaagse archi tectuur zijn overigens veelal die van prominente Europese bouwmeesters, die zich in de Staten gevestigd hebben, zoals de zeer klare,groot-eenvoudige Mies van der Rohe, of Gropius, Neutra en Mendelsohn. Met de Europese erf genaam Wright zijn zij het, die de toon aangeven waarin indrukwekkende reek- I sen van jongere Amerikaanse arohi- I tecten zeer zuiver weten voort te zin gen. NIET alleen foto's, maquettes en plans geven ons ter expositie kijk op het voorgaande, maar ook een groot aantal stereoscopische opnamen, te bezien door kijkertjes langs alle wan den van een der tentoonstellingszalen; in enkele gevallen zijn die zo goed ge slaagd, dat een blik in de kijker u de sensatie geeft voor of in het voorge stelde gebouw zelf te staan. Over Amerika's beeldende kunsten, zal ik uiterst kort zijn ik zou op de expositie, behalve van enige voormalige Europeanen als Feininger, geen enkel schilderij of beeld en nauwelijks een constructie weten aan te wijzen die ik voor kunst houd. Ik geloof dat hier de Amerikanen aan een misverstand ten prooi zijn. Een misverstand niet alleen ten aanzien van wat kunst is, maar misschien ten aanzien ook van de voor waarden die geestelijk leven in het al gemeen stelt; het is erg boud gespro ken. maar ik kan het niet verhelpen sedert ik dit reeds bejaard in mij aan wezige vermoeden zo tastbaar beves tigd vond in een beeldhouwwerkje van William Zorach, geheten: „Christuskop". Die kop namelijk, drukte voor mij niet zozeer Christus uit als we! een was echte Amerikaan, zoals ik die vanouds voor ogen heb als hij mij op zijn on- verdraaglijkst voorkomt: die kop zegt hoorbaar en zo aanstonds zal hij gaan kauwen „Take it easy, relax, keep smiling', pal". Men ga dan liever bij de fotografen te gast. K. S. Ford Motor Comp. of Canada heeft d.m. v. haar bedrijven in Canada in 1955 een netto winst behaald van 4.6 (v.j. S 2.0) miljoen. Dividenden van overzeese doch termaatschappijen brachten t 1.61 (12.3) miljoen op. Opgemerkt wordt dat de winst over 1955 de winstcapaciteit niet juist weergeeft, daar het cijfer gedrukt werd door de kosten van een staking in het begin van het jaar en de kosten van de overgang op een nieuw model welke van 1954 naar het boekjaar 1955 waren overge bracht. De raad van ministers van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap heeft geen overeenstemming kunnen bereiken omtrent de vraag of de kolcnprijs vrjj moet worden gelaten dan wel of er voor alle of slechts voor sommige bekkens ms - itmironriizen moeten worden vastge steld resp. gehandhaafd. Op het ogen blik zijn er alleen maximumprijzen voor de kolen uit de Roer en uit de Franse bekkens Nord en Pas-de-Calais. De meningen in de ministerraad waren scherp verdeeld. Nederland (dat door mi nister Zijlstra was vertegenwoordigd), Frankrijk en Italië waren voor maximum prijzen. Westduitsland en Luxemburg wa ren tegen. België nam een enigszins wei felende houding aan. Daar de vereiste eenstemmigheid voor een advies aan de Hoge Autoriteit dus niet kon worden be reikt, is de laatste nu vrij haar eigen be slissingen te nemen. De voorzitter van de Hoge Autoriteit, René Maver. heeft aan het einde van de besprekingen van de ministerraad ver klaard, dat de discussies voldoende aan wijzingen hadden gegeven omtrent de wensen van de zes regeringen om de Hoge Autoriteit in staat te stellen haar stand punt te bepalen en de nodige maatrege len te treffen, die op 1 april a.s. van kracht moeten worden. Het Duitse standpunt was, dat, indien het principe van maximumprijzen zal worden gehandhaafd, deze dan ook zou den moeten gelden voor alle bekkens, aan gezien de tegenwoordige toestand een dis criminatie t.o.v. bepaalde bekkens bete kende. De drie landen die voor maximumprij zen waren, verklaarden naar aanleiding van een schriftelijke vraag van de Hoge Autoriteit of deze voor alle of alleen voor bepaalde soorten van kolen zouden moeten gelden, dat zij het gewenst vonden dat Na het herstel van zijn onafhankelijk heid is Oostenryk In het bezit gekomen van enkele honderden bedrijven uit het vroegere Duitse bezit, die tijdens de Rus sische bezetting geheel of gedeelteiyk buiten het economische geheel vielen. De ze bedrijven zijn sterk verouderd en veel- al niet geschikt voor een lonende exploi. tatie. Een reorganisatie vraagt de inves tering van grote kapitalen en het zou van Oostenrükse zyde ten zeerste worden toegejuicht indien ook Nederland voor deze investeringen belangstelling zou to nen. Dit werd verklaard door de handelsge delegeerde van Oostenrijk in Nederland, dr. F, A. Grohmann tijdens een onderhoud op de jaarbeurs te Utrecht. De heer Groshmann deelde mede, dat de Oostenrijkse regering over de betrokken bedrijven beheerders heeft aangesteld en thans onderzoekt of <pok andere dan Duit sers rechten op het eigendom van deze bedrijven kunnen doen gelden. De vroe gere Duitse eigenaars hebben hef eigen dom over deze bezittingen verloren. Het spreekt vanzelf, zo meende de heer Groshmann, dat Oostenrijk slechts dan op deelneming van buitenlands kapitaal kan rekenen, indien de voorwaarden voor transfer van dividenden en uiteindelijk van het geïnvesteerde kapitaal, worden verzekerd. De heer Groshmann zag voor deelne- ming van Nederlands kapitaal drie mo gelijkheden. Gelijksoortige Nederlandse bedrijven zouden volgens hem door investering van kapitaal en terbeschikkingstelling van „knowhow" aan de in aanmerking komende bedrijven kunnen deelnemen. In dit verband ztouden de Nederlandse banken hun medewerking kunnen ver lenen. Het Douane-instituut in Rotterdam (Advertentie) Horizontaal: 1 Coba, 4 taart, 8 ober. 12 lor, 13 eed, 14 Eos, 16 Ede. 17 oke. 19 Est, 21 tak, 23 bleu, 25 amper, 27 reus, 29 arren, 31 ahorn, 33 ik, 34 Amsterdam, 37 op 39 esp. 40 ore, 41 lam, 43 koe, 44 lot, 45 Ems, 46 ark, 47 Leo, 49 Epe, 51 tik, 53 re, 55 formulier, 58 n.l., 59 Sofia, 61 Drent, 63 Eppe, 64 massa, 67 neon, 69 ent. 71 ATO, 72 het. 73. nor, 76 uur, 77 lel, 79 Eva, 81 drab, 82 idool, 83 glad. Verticaal: 1 club, 2 o.o.. 3 broer, 4 te, 5 adem, 6 rete, 7 To, 9 beker, 10 Ed, 11 reis 13 Ee, 15 St.. 18 kuras, 20 speer, 33 aroma 24 lak, 25 Ans, 26 rad, 28 UNO, 30 em plooi, 32 halster, 33 imker, 35 totem, 36 reëel, 38 pekel, 39 eel, 42 mak. 48 effen, 50 puist, 52 Irene, 54 esp, 56 ram, 57 Ida, 58 NTO, 60 opera, 62 netel, 63 eind, 65 aard, 66 solo, 68 naad, 70 tu, 72 hl, 74 or. 76 ui, 78 el, 80 va. Na een protestsluiting gedurende on geveer twee weken omdat de gemeente geen verlaging van vermakelijkheidsbe lasting gaf, gaan vandaag de twee bio scopen in Bergen or> Zoom weer voor het publiek open. Niet omdat de gemeente toegeeft, maar omdat verder sluiten geen zin heeft nu van B. en W. geen initiatief is te verwachten, nadat de gemeenteraad zich zo pas resoluut tegen verlaging (van 35 naar 25 procent) heeft uitgesproken, intussen had de middenstand al laten weten, dat het sluiten van de bioscopen sommige zaken veel kwaad deed. Per week-einde schatte men het verminderde bezoek van buiten aan Bergen op Zoom op ongeveer duizend personen. 26 CENT heeft reeds stappen gedaan om Neder landse banken hiervoor te interesseren. Een tweede mogelijkheid zag de heer Groshmann in het verstrekken van lenin gen. In dit verband wees hij op het be nodigd kapitaal voor de uitbreiding van de grote waterkrachtcentrales. Tenslotte zou, volgens hem, de Oosten rijkse staat ten behoeve van de in aan merking komende industerieen de gerantie op zich kunnen nemen van de uit te ge ven leningen. Deze laatste mogelijkheid noemde hij evenwel de minst waarschijn lijke, aangezien de Oostenrijkse regering voor een dergelijke constructie niet veel voelt. De algemene produktie-index van de industrie, (basis 1949 is 100) is in Janua ri (24 werkdagen) blijkens het CBS ge daald tot 146 en de index voor de gemid delde dagproduktie tot 143. In december (2S54 werkdag) waren dienovereenkom stige cyfers 157 voor elk. en in januari 1955 resp. 136 en 139. Enige indexcijfers per bedrijfsfclasse resp. januari 1956, december en januari 1955: bouwmaterialen en aardewerk 122. 126. 104. chemische nijverheid (excl, aard- olieprodukten) 154, 153, 147. leder en rub ber. 131, 131, 147, mijnbouw 109. 112, 108, metaalwaren 179, 188, 166, papierin dustrie niet beschikbaar, 165, 161. textiel 151 150, 135, openbare nutsbedrijven 198. 195, 181. voedings- en genotmiddelen 110. 138, 105. alle belangrijke kwaliteiten aan maximum prijzen zouden worden onderworpen. De ministerraad heeft zich akkoord ver klaard met het voorstel van de Hoge Autoriteit de direkte spoorwegtarieven voor kolen en staal, die oorspronkelijk uit sluitend waren bestemd voor het vervoer binnen de gemeenschap, van 1 mei af ook te laten gelden voor vervoer uit en naar derde landen zowel als voor vervoer via de gemeenschap. Ten slotte heeft de raad de Hoge Autoriteit bepaalde richtlijnen ge geven voor haar onderhandelingen met Zwitserland, die thans gaande zijn. Een wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond, dat het wonder van de we nende Madonna te Newcastle in Noord- Oost-Engeland geheel en al natuurlijk ver klaarbaar is. Dr. Fothergill, verbonden aan het Kings College te Newcastle heeft een rapport over deze „herhaling van Syracuse" sa mengesteld. Hierin geeft hij een beschrij ving van het gipsen reliëfbeeld, dat O. L. Vrouw met het Kind Jesus op haar arm voorstelt. Dit hing tegen de muur, In ok tober van het vorig jaar zou het linker oog van de beeltenis tranen hebben ge schreid. Druppeltjes water vielen gedu rende een half uur uit het linkeroog, of schoon de beeltenis voor de rest droog aanvoelde. Bij onderzoek bleek nu, dat de beeltenis aan de voorkant was geverfd en gevernist, de achterkant hing tegen een onbehangen muur. die zeer vochtig was. Door het vochtige weer zoog het gips vocht uit de muur op. Aan de voorkant vertoonde bet linker ooglid enkele kleine gaatjes, zodat bij oververzadiging van het gips het water aan de voorkant via het linker oog naar buiten kwam. Dr. Fother gill komt dan ook tot de conclusie dat er met het reliëfbeeld niets bijzonders aan de hand is. In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhoudrers van de N.V. Twent- sche Bank, is mr. J. D. Boltjes afgetre den als lid van de directie. Hij blijft echter als commissaris aan de venootschap ver bonden. Van directiezijde werd medegedeeld, dat de werkzaamheden van de Twentse Investerings Mij. tot tevredenheid stem men. Opgemerkt werd, dat niet gezegd kan worden hoe de resultaten in 1956 zullen zijn. Belangrijk zal ziin of een verhoging van de arbeidsproduktactiviteit in de pas zal lopen met een nieuwe loonronde. De minister van Maatschappelijk Werk heeft ingesteld een commissie (advies commissie opleidingseisen bij subsidie ring algemeen maatschappelijk werk), welke tot taak heeft de minister van Maatschappelijk Werk op diens verzoek schriftelijk van advies te dienen omtrent de toepassing van de regeling ten aan zien van de opleidingseisen, enz., gel dend gedurende het jaar 1956 bij de sub sidiëring van het uitvoerend algemeen maatschappelijk werk en verdere aange legenheden, waaromtrent door de minis ter van Maatschappelijk Werk haar ad vies wordt gevraagd. Tot lid tevens voorzitter is benoemd de heer B. Diesbergen, secretaris van d» algemene diaconale raad van de Ned- Herv. Kerk. Tot leden zijn o.m. benoem" drs. F. J. J, de Bont, directeur van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum in het bisdom Breda; mr. H. J. P. J- Goedmakers, directeur van het Dioce»- saan Sociaal Charitatief Centrum in he* Bisdom Haarlem en mej. M. M. A. Noe' directrice van de r.-k. school voor maat schappelijk werk te Sittard. In de eerste week van deze veertien daagse berichtperiode was er voor Noord- Amerikaanse talken geen kooplust, ten gevolge waarvan de prijzen sterk afbrok kelden. Ze kwamen zelfs tot iets onder het laagste niveau van enige tijd geleden. Toen ontstond er plotseling levendig® vraag, zowel in verschillende Europese landen als in het Verre Oosten, waarna de prijzen weer flink stegen. Toch ligt het slot nog enkele dollars onder het uit gangspunt van 1 maart. Ook in Australië/Nieuw Zeeland en op de Engelse Home Market daalden de prij zen voor talken enz. met enkele Ponden per ton, voor ons land blijven ze echter nog steeds onaantrekkelijk. In eetbare dierlijke vetten blijven de omzetten klein, aldus bericht ons de fa. Bessem De Schepper te Rotterdam. De situatie in de plantaardige sector was uiteenlopend. Cocos- en palmpitolie bleven aanvankelijk vrijwel onveranderd, liepen echter sterk op toen er enige vraag ontstond. Ook palmolie werd na enkele zaken 1 per 100 kg. verhoogd. Lijnolie kon zich niet op het hoge niveau hand haven, de prijzen brokkelden langzaam af, met een reactie aan het slot. Andere liquide oliën ails soya- en katoen bleven daarentegen nog verder stijgen. Vetzuren blijven schaars, slechts af en toe gaat er iets om, gedeeltelijk tot on veranderde prijzen, terwijl voor bepaalde soorten weer hogere prijzen werden be taald. De handel was in de afgelopen veertien dagen matig bevredigend. In de week van 10 t.m. 16 maart had de cacaomarkt een lusteloos en kalm ver loop. De tendens was onregelmatig. Ko pers, zowel als verkopers, opereerden voorzichtig en namens meestentijds een afwachtende houding aan. Bahia kwam met verschillende offertes aan de markt. Op de positie augustus september kwamen enige transacties tot stand. De positie van Bahia is overigens nog onduidelijk. Betrouwbare gegevens omtrent de raming van de Temporao- oogst ontbreken nog, terwijl juist de om vang van deze oogst bij de toekomstige marktontwikkeling nog een belangrijke rol zal spelen. De markt sloot kalm; aldus een bericht van de fa. C. W. M. Heslen- feld. Dinsdag 17 april belegt de nationale fe deratie van het Wit-Gele Kruis te Utrecht een studiebijeenkomst over gezondheids zorg voor bejaarden. Zij wordt georgani seerd in het kader van de Katholieke Volksgezondheidweek van 15 Vm 21 april. De bedoeling van deze week is voorlich ting te geven over al hetgeen met de ge zondheidszorg voor bejaarden samen hangt. De organisatie berust bij het Wit- Gele Kruis en de Kath. Nationale Fede ratie voor Bejaardenzorg Sprekers op de studiebijeenkomst van 17 april zijn de heren H. van de Hombergh en Chr. Mol. Het jaar 1955 was voor de trampreders gunstig. De in het najaar van 1954 inge treden opleving van de vrachtenmarkt heeft er toe geleid, dat de in 1955 te bedin gen vrachtcyfers en huren voor tijdcharters een zeer behoorlijk niveau bereikten en tevens een meer stabiel karakter kregen. De oorzaak hiervan is de in 1955 toegeno men wereldhandel met als voornaamste factor de omvangryke kolenverschepin- gen van de V. S. naar Europa, aldus het verslag over 1955 van Van Nievelt, Gou- driaan Co's Stoomvaart My. te Rotter dam. Voor een gedeelte van de voor de trampvaart beschikbaar gekomen schepen der maatschappij werden door Van Nie velt contracten uit de markt genomen te gen aantrekkelijke vrachtcijfers. Voorts werden enige schepen tegen winstgevende charterhuren aap Nederlandse en buiten landse lijnrederijen verlhuurd. De door de maatschappij behaalde re sultaten in de algemene vrachtvaart wa ren dientengevolge gunstig. De schommelingen in het peil van de lijnvrachten worden door verschillende factoren geremd en komen daardoor in vergelijking met de trampvrachten ver traagd en in zeer verminderde mate tot uitdrukking. De financiële resultaten, behaald in de lijndiensten lagen boven die van het vo rige jaar. Daar de beide motortankers van de maatschappij tegen aantrekkelijke vrachtcijfers en voor lange tijd zijn ver huurd, waren de resultaten in de tank vaart behaald gunstig. De vrachten in de algemene kustvaart bereikten in de loop van het jaar een hoog peil, zodat ook deze tak van scheep- vaart op een gunstig jaar kan terugzien. Het vervoer op de Rijn nam aanzien lijk toe. De vrachten voor massa-ladiing stegen door gebrek aan scheepsruimte aanzienlijk, hetgeen tot gevolg had dat ook de huren voor Rijnschepen sterk op liepen. Daartegenover waren de stuk- goed-rederijen verplicht al hun schepen beschikbaar te blijven stellen voor het vervoer van dit soort lading, waarvan de vrachten op een laag niveau voor geheel 1955 waren vastgesteld. De resultaten van het Rotterdamsch Rijnvaartbedrijf N.V. werden hierdoor ongunstig beïn vloed. De resultaten van de firma Van Nie velt Goudriaan Co waren over 1955 zeer gunstig. Door deze firma was in het begin van het jaar een twaalftal kust vaartuigen op timecharter genomen. Doof de oplopende vrachtenmarkt kon met deze schepen een goed resultaat behaald worden. De baten uit andere binnen- en buitenlandse deelnemingen waren tevre denstellend. Zoals reeds gemeld is aan de Werf de Noord, te Alblasserdam, opdracht gege- ven tot de bouw van vier lijnschepen met een accomodatie voor 12 passagiers en met een draagvermogen van ca. 9200 ton. Ernstige overweging van alle factoaen heeft de Raad van Beheer de overtuiging gegeven, dat het gewenst was opdracht te geven tot de bouw van nog een vier- tal lijnschepen van dezelfde klasse. De werf De Noord kreeg opdracht voor de houw van twee hiervan. Boele's Scheeps werven te Bolnes voor de andere twee. Wanneer deze schepen opgeleverd zijn zal men_ beschikken over voldoende mo derne lijnschepen om de vooraanstaande Positie in de Z.-Amerika vaart te hand haven. Voorts werden twee kustvaartuigen van 850 ton en een drietal motorschepen ten behoeve van het Rijnvaartbedrijf van ca. 1000 ton besteld. De financiering van bovengenoemde schepen, die zich over vier jaar uitstrekt) acht de Raad van Bestuur verzekerd. De gunstigere uitkomsten van de ge maakte reizen uiten zich in een verhoogd exploitatiesaldo. Dit beloopt f 12.905.625 tegen 7.282.035 vorig jaar. Baten uit deelnemingen belopen ƒ2.259 (2.010) en die uit interest ƒ120.839 (97.841). Hierbij kwam nog een avans op verkochte kust vaartuigen van ƒ972.998 WINKELCENTRUM - BINNENWEGj 4) HOOFDSTUK 2. De dag was gekomen en voorbijgegaan. De spoorwegen rondom Londen herstelden zich geleidelijk van de vernielingen in '41 maar nu waren de vliegende bommen ge komen. De treinen reden langzamer dan in vredestijd, en de lichte mist van een februari-avond maakte dat ze nog langzamer reden. Die welke uit Londen vertrokken, waren even vol als altijd een andere trein die in tegenovergestel de richting reed en om 5.45 uur op Water loo Station moest aankomen wa$ be trekkelijk leeg. Kapitein Wishart had maar één medereiziger in zijn coupé en hij be steedde erg weinig aandacht aan hem. De kapitein zat drukproeven te corrigeren voor het eerstvolgende nummer van zijn militaire tijdschrift. Hij was in uniform en naast hem op de bank hing een oude re genjas over zijn koffer. Zijn innemend, in telligent en nogal romantisch gezicht was echt ouderwets-militair. De wat bedaagdere man tegenover hem. die hem tersluiks over zijn krant heen ga desloeg, zag er heel wat minder innemend uit. Hij droeg een eenvoudig kostuum en daaroverheen 'n half dichtgeknoopte grij ze overjas, Zijn gezicht was opgeblazen en ongemakkelijk en de kale schedel daar boven niet glad en glimmend, maar dof en oneffen. Hij had een paar gemelijke opmerkingen over het weer en de ongemakken van de spoorwegen, die geen staatsspoorwegen waren. Dat was geweest toen hij te Basing stoke instapte. Hij had er hoegenaamd geen antwoord gekregen. Nu, terwijl zij de voorstad naderden, zag Wishart tot zijn verwondering hoe de krant omlaag ging en hoorde hij zich opnieuw aan spreken, met een stem, die haar korze ligheid even verloor. Neem u mij niet kwalijk, maar bent u niet mijnheer Wishart? Ja inderdaad. Kapitein Wishart. Maar ik vrees dat -eh- uw naam mij ontschoten is. Een ogenblik verscheen er een uitdruk king van teleurstelling, van terugkerende korzeligheid om zulk een onvergeeflijke onwetendheid in de kraaloogjes. En u kent mijn gezicht ook niet meer? Nu, we hebben elkaar ook maar één keer eerder ontmoet. Dat was bij de Simmondsons thuis. Of u moest mijn foto al eens in de kranten gezien hebben. Bij de Simmondsons O, ja, toen ik nog in .Wimbledon woonde. Op één van hun... Wishart voltooide zijn zin niet en zette een potloodstreep door een zin in de drukproef. Op één van hun -eh- muziekavondjes De vreemdeling legde de nadruk zodanig dat de woorden dubbelzinnig leken. Ja, zo was het, geloof ik, zei de ver strooide redacteur. Ik ben een poosje geleden naar Noord-Londen verhuisd. Ik denk niet dat we elkaar nog eens bij de Simmondsons zullen ontmoeten. Nee het is misschien beter als we el kaar nergens meer ontmoeten. De woorden klonken nog dubbelzinniger dan daarnet. Het zou beter zijn als ik u direct in contact bracht met een paar van mijn vrienden. Er is er één waarmee ik u bijzonder graag in kennis zou brengen. O, een zeer interessant iemand! De geheimzinnigheid kreeg sterker nadruk doordat de stem nu duidelijk een buiten lands accent verraadde. Jacob Brunenstein zoals hij tijdens zijn jeugd te Warschau geheten had, had sindsdien in vele landen vertoefd en een grote verscheidenheid van namen aangenomen. Kapt. Dugald Wishart bezat minder opmerkingsgave dan de meeste mensen met een journalistenloop baan, en doordat hij in Schotland geboren en getogen was, had hij geen oor voor de nuances van het Lpndens. Maar wel be speurde hij iets onaangenaams in het ge drag van de man, die vastbesloten scheen hem ongevraagd in een gesprek te be trekken. Hij bromde wat en vatte zijn werk weer op, Zijn reisgenoot had echter nog lang niet al zijn iiarclAekkigfeeid jftytjyydd^ta imea-. dien beschikte hij zelfs over een zeker soort charme, die hij zonodig te hulp riep. Ik heb vernomen, dat u de Wimble- dongroep hebt verlaten, zei hij. Ik neem aan dat de Hampstead-kring u meer be vredigt. Het werk, dat daar gedaan wordt. is veel waardevoller. Men heeft mij gezegd, dat u misscien uw steentje zou willen bijdragen. Dat wil ik niet tegenspreken. Inder daad heeft men zich bij enkele gelegen heden reeds in die zin tegenover mij uit gelaten. Kan dat niet binnen het kader van onze branche geregeld worden? Dat zou wellicht mogelijk zijn als u het voor het zeggen had. We staan nu een maal allen onder gezag, mijnheer Wishart in het begin althans De pil werd dade lijk verguld: En zoals ik al zei, u zoudt het misschien op prijs stellen direct in contact gebracht te worden Gezag - alles goed en wel, wierp Wishart tegen. Maar een toevallige ont moeting in een trein is nog iets anders. Weet u zeker, dat dat woord toeval lig goed gekozen is Ik zou in alle be scheidenheid willen opmerken, dat u nog het een en ander te leren hebt, wat be treft het voorbereiden van ontmoetingen. Om u de waarheid te zeggen, is dat zelfs een essentieel onderdeel van ons werk. Het zal u zeker interesseren daarover meer te leren. Dus u bent er van overtuigd, dat ik iets wil leren Ik heb rapporten gekregen, zeer goede rapporten, over uw ontwikkeling. Het leek mij wel goed mij eens persoon lijk te overtuigen, yoordat we ej elkaar niet meer te zien. Het lijkt me het beste, dat ik u hierna op uw kantoor laat opbellen door een vriend van mij ..O, uw nummer ken ik. Er zouden dan maatrege len getroffen kunnen worden voor meer ontmoetingen, misschien wel met mensen die u zeker veel belang zouden inboeze men. De sfeer in de coupé was nu onmis kenbaar, en het leed evenmin twijfel, dat de kapitein zich in beginsel ge wonnen gegeven had. Het afnemende ge dender van de wielen, nu de trein gestadig vaart minderde, scheen volkomen in stijl met de situatie, en leek wel een geschikt voorspel tot de volgende gebeurtenis, het „Samenzweerder No. 1 af", dat kennelijk op handen was. De kaalhoofdige man stond op en reikte naar zijn hoed in het bagagenet, onderwijl zijn jas dichtknopend over een buik van welvarende afmetingen. Maar voor hij daarmee klaar was, stak hij een hand in zijn binnenzak en haalde een oude portefeuille voor de dag, als wilde hij zijn visitekaartje overhandigen. Deze beweging werd gevolgd door een korte pauze, alsof mijnheer Jacob Brunen stein om niet bekende redenen er tegen opzag een gedrukt bewijs van zijn huidi ge identiteit achter te laten. Ik zie, dat ik niet al te dik meer in mijn kaartjes zit zei hij, kennelijk het dikke pakket, dat uit z'n portefeuille puil de, over het hoofd ziend. George Broom is mUn naam George Broom. (Wordt vervolgd). Na o.a. afschrijvingen op de vloot van ƒ11.920.000 (7.211.498), toevoeging aan de reserve voor vlootvernieuwing van ƒ2.000.000 en toevoeging aan de re serve voor verzekering eigen risico van 500.000 (onv.), wordt voorgesteld een dividend uit te keren van 20 (15) pet. in contanten en aan de algemene reserve toe te voegen 500.000 (onv.), waarna 496.535 (463.319) naar nieuwe rekening overgaat. In aansluiting hierop deelt de Raad van Beheer mede. dat het in het voornemen ligt, binnenkort over te gaan tot uitgifte yan 10 miljoen aan aandelen/certifica- ten, waarop de inschrijving, uitsluitend voor houders van aandelen/certificaten, zal worden opengesteld tegen de koers van 150 pet. De afschrijving op de vloot heeft plaats gevonden op basis van vervangingswaar de en een levensduur van 20 jaar. Ook in het verleden is op die basis afgeschre ven. De voortdurend stijgende prijzen voor nieuwbouw maken niet alleen jaar lijks steeds hogere afschrijvingsbedragen noodzakelijk, doch vergen tevens verho- ging van de in het verleden toegepaste afschrijvingen. Voor dit laatste doel wordt dit jaar 2 miljoen toegevoegd aan de reserve vlootvernieuwing welke hier door stijgt tot 18 miljoen. Onder crediteuren en te betalen posten komt in de balans een bedrag van millioen voor tegen latente belastingver plichtingen, voorspruitend uit vervroegd afschrijven. De nog te betalen termijnen op schepen in aanbouw bedragen ongeveer 71 miljoen. Wat de toekomstverwachtingen betreft merkt de Raad van Bestuur in het ver slag op, dat hoewel de nog steeds styge"' de nieuwhouwpryzen grotere bedrage" voor afschrijving en reservering zulle" vergen, hy de vooruitzichten voor toch gunstig acht. De reeds gesloten con tracten en tydcharters voor 1956 zyn aa" deze prognose niet vreemd. Daar de maatschappij nog behoefte heeft aan een aantal lijnschepen in de grootte van 1000 ton en het streven van de maat schappij er op is gericht voor de wilde vaart tot een uitbreiding met modern® tonnage te komen, zullen aan de maat schappij verhoogde financiële eisen worden gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4