Over 1955 uitkering van 3 procent toegestaan; voor 1956 gedifferentieerde verhoging van 0 tot 6 proeent m Na ontluistering Reactie der Sovjet-bevolking groter dan voorzien van Stalin Vakbonden tevreden over het bereikte resultaat LENTE begint gunstig Malenkof twintig minuten op 10 Downing Street ■-3» DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN BESLISSING VIEL Maar nu uitvoering van loon-accoord Prijsstabilisatie mag niet ivezenlijk worden aangetast Hij doet beleefd maar lijkt afwezig Malenkof onthult Dinsdag 20 maart 1936 Alleen verhogingen tot 3 procent kunnen Voor doorberekening in aanmerking komen Uitkering over 1955 Wijzigingen in 1956 St ian zélf naar Moskouse fabriek Mikoj; oldoening over vasthouden aan prijsstabilisatie Voorzitter K.A.B.: Niet onbevredigend Mej. Pino doet beklag bij Hoge Raad Soekarno in juni naar Amerika? N.V.V.-bestuurIn het algemeen voldaan Voorzitter C.N.V.: Tevreden Werkgevers: ïiooj meen commentaar Oostduitse kinderen moeten zelf beslissen Sneeuw eist 100 mensen levens in V.S. Dreischor heeft nu een Jan Kipstraat WEERBERICHT Van regeringszijde is gisterenavond liet volgende communiqué Verstrekt: „De ministerraad heeft heden op grond van de vrijdag j.l. in de Stichting van den Arbeid bereikte overeenstemming een beslis sing genomen over het vraagstuk van de lonen. Hierbij is de hiinisterraad er van uitgegaan, dat de prijsstabilisatiepolitiek van de regering door een verhoging der lonen en een verbetering der andere arbeidsvoorwaarden niet wezenlijk mag worden aangetast. 1 september einddatum voor beslissing „De verhoging der rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden kan ingaan na de afloopdatum van een collectieve arbeidsovereenkomst. Voor c.a.o.'s, welke niet vóór 1 september 1956 aflopen, kunnen per die datum wijzi gingsvoorstellen worden goedgekeurd. Voor bindende loonregelingen kunnen voorstellen worden goedgekeurd, welke niet vroeger ingaan dan een jaar nadat de Ioonbepalingen van de regeling laat stelijk zijn gewijzigd, dan wel vastge steld. Indien deze datum na 1 septem ber 1956 zou vallen, kunnen de voorstel len per 1 september worden goedge keurd". Zaak-Schokking Driehonderd miljoen' Doorberekening Geen publikatie Intussen heeft het officiële partijblad, de „Pravda", maandag verklaard, dat een „uitleg in brede kring" van de huidige aanval op de „persoonsverheerlijking" zal leiden tot «en versterking van de activi teit in de partij en onder de massa. Commentaar uit Georgië „Zaria Wostoka", het orgaan van het centrale partij-comite in Georgië, heeft in Nederlandse communisten „in beraad" Welke godsdienst? t- Storm teisterde Ne tv York De zeereerwaarde heer dr. M. J. de Jong, die is benoemd tot secretaris van het bisdom Rotterdam. 105-jarige onthulde zelf het naambordje De weerverwaehting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen en wat regen. Vrij zacht. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuid. Woensdag 21 maart: zon op 6.41, onder 18.57 uur. Maan op 12.53, onder 3.52 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT REGERING NAM BESLISSING OVER DE LONEN niet rechtens geldende Ionen, komen voor goedkeuring in aanmerking. Hierbij wordt buiten beschouwing ge laten de voor 1956 geopende mogelijk heid tot verruiming der secundaire ar beidsvoorwaarden, waaromtrent de re gering in september 1955 een beslissing heeft genomen. Slechts indien de voorstellen niet verder gaan dan een verhoging der rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden met drie pro cent, kan maar uitsluitend indien aan de minister van Economische „Deze beslissing houdt in de eerste plaats in, dat door het College van Hij ksb ©middelaars de mogelijkheid sal worden geopend tot het geven van een uitkering over 1955, welke een bedrag van drie procent van het jaarloon niet mag overschrijden. Deze uitkering is gebonden aan de Voorwaarde, dat zij uit de winst geschiedt. Zij mag dus niet tot prijs verhoging leiden. Waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, zal in het bedrijfstakgewijze overleg tevens de wijze, waarop dit zal ge- sohieden, dienen te worden uitge werkt. Het is zeer gewenst, dat dc Uitkering niet ineens, doch in enkele termijnen wordt verstrekt en wei zoveel mogelijk vóór 1 mei a.s. of t óór een in de bedrijfstak overeen gekomen latere datum. „Voorts heeft de regering het College van Rijksbemiddelaars gemachtigd om, 'ekening houdend met het navolgende, Voorstellen tot verhoging van de rcch- ens geldende Ionen en andere arbeids- oorwaarden goed te keuren, mits hier uit geen prijsverhogingen voortvloeien. Met de Stichting van den Arbeid zal op «orte termjjn nog nader overleg worden Sepleegd over de verdere uitwerking van de hiermee beoogde meer gediffe- rentieerde loonpolitiek. De wijzigingen, welke in deze voor stellen zijn verwerkt, zullen slechts tot ef.9 beperkte uit de winst te betalen stijging van de loonkosten mogen lei den. Voorstellen die zouden neerkomen dP een verhoging van de lonen en an dere arbeidsvoorwaarden met in totaal •Peer dan zes procent van de thans Zaken of aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de noodzakelijkheid wordt aange toond gehele of gedeeltelijke door berekening in de prijzen worden aanvaard. Doorberekening zal der halve nimmer zijn toegestaan in geval de verhoging van de rechtens geldende lonen en andere arbeids voorwaarden meer dan drie procent bedraagt. President Eisenhower zoekt in zijn bu reau een passend souvenir voor Clara Jo Proudfoot, die-hem de eerste paas zegels waarvan de opbrengst be stemd is voor kreupele kinderen heeft verkocht. Clara kon, wat haar verkoop aan de president betrof ook best tevreden zijn. Vijf dollar was de opbrengst van de transactie. Volgens Harrison Salisbury, voormalig correspondent van de „New York Times" te Moskou, zjjn in sommige delen van de Sovjet-Unie bepaalde veiligheidsmaatrege len getroffen. Deze houden verband met de weerslag, die de onthullingen, over wij len Stalin hebben gehad. Salisbury schrijft, dat berichten, die di plomaten in de V.S. hebben ontvangen, er op wijzen dat de Sovjet-regering ten volle vertrouwt reacties op de onthullingen on der controle te kunnen houden. Volgens Salisbury werd ook gemeld, dat de uitwerking der onthullingen op sommige Sovjet-burgers groter was, dan de regering had voorzien. Zo zouden onder Moskouse arbeiders verzoekschriften de ronde doen, waarin de regering wordt verzocht Sta- Mr. Ter Laan heeft thans van mej. Pi no volmacht gekregen om namens haar die maatregelen te treffen, die nog open staan om de zaak van haar overleden broer en familie tot een voor de nabe staanden bevredigend einde te brengen. °it houdt in, dat als eerste maatregel *en beklag, als bedoeld in artikel 12 Wet boek van Strafvordering, zal worden ge- baan bij de Hoge Raad. Het is volgens welingelichte kringen in "Jakarta mogelijk, dat president Soe- *arno in juni een beozek aan de V.S. zal "fengen. Tijdens zijn bezoek aan Indo- nesië heeft minister Dulles de vorige iveek president Soekarno namens presi dent Eisenhower officieel voor een be- z°ek uitgenodigd. Verwacht wordt, dat Soekarno op weg naar de V.S. een bezoek zal brengen ®an Malakka en op de terugweg aan Hieuw-Zeeland. De voorzitter van dc KAB, de heer J. A. Middelhuis, ziet in de beslissing van de ministerraad eigenljjk geen nieuws. Zjj komt immers neer op het door de werk gevers en werknemers bereikte akkoord en z\j wordt door dc heer Middelhuis in het algemeen niet onbevredigend geacht. Tevreden was hij er over, dat de prijs stabilisatie door de regering primair is gesteld. „D*at opent voor de arbeiders mo gelijkheden om bedrijfstakgewijze te delen in de verhoogde welvaart. Het betekent voorts, dat wij zeer nauwlettend zullen toezien op dc prijzen, want bij verhoging zouden wij er reëel niet mee opschieten", aldus dc voorzitter van de KAB. Hij hoopt op een loyale medewerking van het be drijfsleven. „Nu kunnen de bonden overal vooruit, %vat betreft de c.a o.'s". Het Verbondsbestuur van het NVV ver klaart zich in het algemeen met de rege ringsbeslissing te kunnen verenigen. Het is van oordeel, dat in grote lijnen is vol daan aan de voorstellen van de drie bona fide vakcentralen. Het Verbondsbestuur acht het van bij- Zonder belang, dat de regeringsbeslissing voor alle bedrijfstakken onder meer de mogelijkheid opent voor een loonsverho ging van 3 pet. bij het aflopen van c.a.o.'s, doch uiterlijk 1 september a.s. Hiermede is het element van de coördinatie van de loonpolitiek dat het NVV essentieel acht, gehandhaafd. Dc heer M. Ruppcrt, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, ver klaarde over het geheel genomen tevreden te zijn over de bereikte resultaten. Het algemene uitgangspunt van de re gering, dat dc prijsstabilisatie niet wezen- (Van onze weerkundige medewerker) De lente is er dit jaar, althans op de kalender, vroeg hij, want officieel is zij heden middag om negen minuten voor half vyf begonnen. Dat het dit jaar een dag vroeger Is dan gewoonlijk, is toe te schrijven aan het schrikkeljaar. In de zuidelijke helft van Nederland heeft men zondag al kennis met de lente gemaakt, toen de temperatuur daar tot 12 a 14 graden C. steeg, tegen slechts 3 graden C. op de Wadden. Gister middag was 11 graden C. in het zuiden de hoogste temperatuur tegen 5 graden C. in het noorden. Een uit Frankrijk afkomstige storing heeft in een groot deel van °ns land wat lichte regen gebracht. In Den Helder werd tot vanmorgen 3 mm geme ten. Vooral in de noordelijke helft van Nederland viel ook vandaag nog langdurig lichte regen. Toch wordt het langzaam in geheel Nederland beter lenteweer. De aangevoerde lucht is vrij vochtig, maar zacht. Er komen ook morgen weer opkla- tingen. maar boven de oceaan treffen wij enkele actieve depressies aan, die hun "vloed geleidelijk in de richting van Frankrijk en onze omgeving uitbreiden. De Wind blijft daardoor nog in de zuidoost-hoek. Het weer heeft nu na een periode met veel te lage temperaturen een voor maart meer normaal karakter gekregen «et hogedrukgebied boven Rusland blijft zich daar nog handhaven, en veroorzaakt °0k in Scandinavië nog koud weer, met 's nachts op de meeste plaatsen 5 tot 10 graden vorst. lijk mag worden aangetast, acht het CNV niet alleen een juist standpunt, maar ook en vooral een standpunt, dat in het be lang is van de loontrekkendei., van de vergeten groepen en van het gehele volk- De uitkering ineens over 1955 van ten hoogste drie procent van het jaarloon is geen verplichting, maar een vergunning. De verwezenlijking hangt dus af van de bedrijfsuitkomsten over 1955. Zij moet in het bedrijfstakgewijze overleg overeen gekomen worden en bovendien moet zij uit de winst geschieden en mag dus niet leiden tot prijsstijging. De centrale werkgeversorganisaties zul len deze uitkering ineens met kracht bij hun leden aanbevelen met dien verstande dat daar waar reeds bijzondere voorzie ningen voor uitkeringen uit dc winst zijn getroffen, de zaak wordt overgelaten aan het bedrijfstakgewijze overleg. De uitkering, waarmee een bedrag van naar schatting 300 miljoen gulden gemoeid is, zal zo mogelijk voor 1 mei a.s. geschie den, tenzij in het bedrijfstakgewijze over leg anders wordt overeengekomen. Deze spreiding in de tijd acht het CNV gewenst om twee redenen: a- de liquiditeitspositie van de ondernemingen; b. geen druk op de prijzen met het oog op een plotselinge toeneming van de kooplust. Bovendien kan de spreiding bevorderen, dat het aantal werknemers, dat de uit kering ontvangt, groter wordt. Zoals reeds eerder is beslist, zullen de zogenaamde secundaire arbeidsvoorwaar den (waaronder ue vakantie) verruimd mogen worden met drie procent. Dit zal in het bedrijfstakgewijze overleg overeen gekomen moeten worden en mag eveneens in het algemeen niet leiden tot prijsver hoging. Bij het aflopen van een c.a.o. kan een loonsverhoging tot stand worden gebracht. De regering neemt niet bij voorbaat aan, dat deze loonsverhogingen in de prijzen worden doorberekend. Slechts indien de verhoging niet groter is dan drie procent, kan in gehele of gedeeltelijke doorbereke ning worden berust, indien aan de minis ter van Economische Zaken of van Land bouw kan worden aangetoond, dat zonder doorberekening de loonsverhoging beslist onmogelijk is. Gaan de voorstellen' tot loonsverhoging verder dan drie procent, dan zal de loon stijging geheel uit de winst moeten wor den betaald. De loonsverhoging zal dan dus tot geen enkele prijsstijging mogen leiden. Met andere woorden: de eerste drie procent zal praktisch algemeen wor den, aldus de heer Ruppert. De „richtlijnen" voor de loonpolitiek worden niet verhoogd, omdat zulk een richtlijnverhoging tot een automatische doorberekening van de gestegen loonkos ten in de prijzen pleegt te leiden. Formeel is er dus geen richtlijnverhoging, maar in werkelijkheid zal het algemene loonpeil met drie procent stijgen. Deze oplossing wordt door het CNV eerder beter dan slechter geacht dan het geen de werknemers voorstelden. Immers, nu behoudt de regering een wapen in de hand om zich tegen doorberekening te verzetten. En omdat het nu eenmaal niet gaat om een stjjging van het geldloon, maar om een verbetering van het werke lijke loon. vindt het CNV deze oplossing uitstekend. Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond heeft desgevraagd medegedeeld, dat men dezer dagen in bestuurskringen zal overleggen wat de consequenties zijn van de beslissing van de ministerraad over het vraagstuk van de lonen. Met het oog daarop onthouden de werkgevers zich voorlopig van commentaar- Gisteren woonde minister Malenkof te Londen een voetbalwedstrijd bij tussen Arsenal en Manchester United. Breed lachend en vergezeld van Jacob Malik, de Russische ambassadeur en diens echtgenote, arriveert de Russische gast aan het voetbalveld. lins gebalsemde stoffelijke overschot uit het mausoleum op het Rode Plein waar het naast dat van Lenin ligt opgebaard te verwijderen. Vele Moskou-ers bezoeken thans dage lijks het mausoleum, klaarblijkelijk om zich ervan te overtuigen, of hierin geen veranderingen zijn aangebracht. Volgens de berichten, waarvan Salisbury gewag maakt, is het luchtverkeer naar Tiflis, de hoofdstad van de Sovjet-repu bliek Georgië (Stalin was, evenals wijlen Beria, een Georgiër), Erivan, de hoofdstad van Armenië, Sotsji, een befaamd vakan tie-oord aan de Zwarte Zee, dat veelvuldig door Stalin werd bezocht, en Bakoe, de hoofdstad van Azerbeidsjan, geschorst. Deze gebieden zijn sinds acht dezer de tweede dag van de betogingen te Tiflis voor vreemdelingen gesloten, terwijl ook het reizen erheen voor Sovjet-burgers be perkt is. Salisbury meldt tenslotte nog dat er vol gens deze, door diplomaten ontvangen be richten, in Moskou aanzienlijke opwinding blijft heersen. Deze commentaar wordt te Moskou be schouwd als een nadere bevestiging van het grootscheepse optreden van „agitators" om de aanval van Kroesjtsjef op Stalin aan het volk te verklaren. Naar hedennacht uit Moskou werd vernomen is vice-premier Mikojan gis teren persoonlijk naar een Moskouse fa briek gegaan om de „besluiten'' van het jongste partijcongres en de aanval van Kroesjtsjef uit te leggen. In welingelichte kringen in Moskou wordt dc veronderstelling geopperd, dat de regering het zal laten bij de huidige grootscheepse „fluister-campagne" om de bevolking over Stalin in te lichten. De regering zou hopen, dat de gewijzigde opvattingen over Stalin genoeg bekend zullen worden en dat een zwart op wit stellen van Kroesjtsjef befaamde speech niet nodig zal blijken. het nummer van 17 maart dc persoonsver heerlijking op scherpe wijze veroordeeld, zonder overigens de naam van Stalin te noemen. In het blad wordt uitvoerig gesproken over de „beslissende rol van de volks massa's in de geschiedenis". De Georgiërs worden er aan herinnerd, dat „er in de laatste jaren door de communistische par tij herhaaldelijk is gewezen op de noodzaak om tegen uitingen van persoonsverheerlij king te strijden". In het nummer van 16 dezer had het blad zijn lezers gewaarschuwd tegen „spo ren van het kapitalisme in het geweten van het volk, die bijzonder hardnekkig zijn op het gebied van de nationale betrekkin gen". „De vijanden van het Sovjet-volk'', aldus „Zaria Wostoka", „streven er naar de vriendschap tussen de volkeren te ver zwakken, het burgerlijke nationalisme te doen herleven en aan te wakkeren en hierdoor de uit vele nationaliteiten be staande socialistische staat te verzwakken. Deze berekeningen lijden juist schipbreuk, doordat de Sovjet-volkeren nauw om de partij zijn verbonden en als een groot verenigd gezin aan het commnnisme bou wen". (Van onze Amsterdamse redactie). Onze pogingen om bij de communis tische partijleiders in de hoofdstad nader commentaar te krijgen op de jongste ont wikkeling in Sovjet-Rusland leden gister middag bijna alle schipbreuk. Het bleek namelijk, dat zowel het bestuur van het district Amsterdam als het hoofdbestuur van de C.P.N. in vergadering waren, waarbij de heren beslist niet gestoord wensten te worden. Alleen de heer Gort zak kregen we tenslotte aan de lijn Hij zei: „Geen enkel commentaar; als ik wat te melden heb, dan doe ik dat wel in de communistische pers. Bij de communistische boekhandel Pegasus informeerden wij of de werken van StaKn nog verkrijgbaar waren, nu in Rusland Stalins naam zoveel mogelijk ontluisterd en de herinnering aan hem verbannen wordt. ,,Ja zeker", zei Pegasus, de mening verkondigend, dat „er immers niets aan de hand is". Op onze vraag of er een verhoogde of verminderde belang stelling voor de werken van Stalin te constateren was, wilde men geen ant woord geven. Het schijnt, dat de Nederlandse commu nisten zich nog geheel aan de nieuwe situatie moeten aanpassen. Wellicht, dat op de vergadering op hoog niveau van gistermiddag door de „rode bonzen" de te volgen gedragslijn in Nederland uitge stippeld is. De voormalige Russische premier Ma lenkof; thans minister voor de elektrici teitsvoorziening, heeft gisteravond een onderhoud van twintig minuten gehad met de Britse minister-president Eden. De ontmoeting vond plaats in Edens ambts woning, 10 Downing Street. Men wijst er op, dat het bezoek te kort heeft ge duurd om een diepgaand gesprek tussen beide staatslieden over de jongste ont wikkeling in de Sovjet-Unie mogelijk te maken. RB V Volgens niet-officiële berichten zou Ma lenkof een boodschap van partijsecretaris Kroesjtsjef aan sir Anthony Eden hebben overhandigd. Deze boodschap zou, volgens geruchten, dienen om de mening van de Britse regering te peilen over de nieuwe richting in de politiek der Sovjet-Unie en in het bijzonder over de anti-Stalinistische reactie. Verder zou deze boodschap de economische betrekkingen tussen het wes ten en het oosten behandelen. Tevoren had Malenkof een bezoek ge bracht aan Engelands voornaamste insti tuut voor onderzoekingen op het gebied der kernenergie te Harwell, Waar hem en zijn delegatie niet-geheime wetenswaar digheden werden getoond. Het is de journalisten, die Malenkof op zijn reis door Engeland volgen, op gevallen, dat de Russische minister de andere leden der Russische delegatie vermijdt, aldus meldt Reuter. Men krijgt de indruk, dat hij uit be leefdheid alle bezoeken die op het pro gram staan, aflegt, doch dat hij zo min mogelijk tijd verspillen wil met het oog op andere bezigheden. Wat deze bezig heden zijn, weet men niet, mogelijk houden zij verband met het komende bezoek van Kroesjtsjef en Boelganin aan Groot-Brittannië. Bij zijn bezoek aan Harwell stelde Ma lenkof geen vragen. Hij knikte ernstig als hem iets uitgelegd werd, doch over het algemeen keek hij voor zich heen, alsof zijn gedachten elders waren. De Britse ambassadeur te Moskou, sir William Hayter, heeft het Russische volk gisterenavond in een televisie-uitzending medegedeeld dat Groot-Brittannië een vrije uitwisseling van Britse en Russische toeristen, waarbij de gewone Russische burger Engeland op dezelfde wijze zou kunnen bezoeken als de ingezetenen van andere landen, zou toejuichen. Dit was de eerste maal, dat een westers ambassadeur in een Russische televisie-uitzending ver scheen. Sir William sprak naar aanleiding van het komende bezoek van premier Boelga nin en partijsecretaris Kroesjtsjef aan Londen. Hij zei, dat tijdens dit bezoek „ernstige besprekingen" zullen worden gehouden. Over vele kwesties verschillen Groot-Brittannië. en Rusland „meer wat de methode betreft dan wat doelstelling aangaat", aldus de Britse ambassadeur. „Ieder van ons acht zijn eigen stelsel en manier van leven beter, doch we komen tot dit oordeel, zonder dat wij de andere manier van leven hebben gezien. Dit is hetgeen we moeten corrigeren". De president van de Volkskammer in Oost-Duitsland, Dieckmann heeft aan het centrale orgaan van de Oost-Duitse com munistische partij een brief gericht, waar in hij verklaart, dat thans alle kinderen van 14 jaar zelf opnieuw dienen te be slissen of zij tot een godsdienstgemeen schap of een kerkgenootschap willen be horen. Hij verklaart in dit schrijven, dat ver zoeken om godsdienstonderricht niet meer door de ouders mogen worden ingediend maar door het kind zelf. Dit verzoek moet verder gericht worden aan het kerk genootschap, waartoe hij tot dusverre be hoorde, en niet aan de scholen, die hij be zoekt. De president wijst er verder op, dat de scholen geen ruimte voor gods dienstonderricht beschikbaar mogen stel- 'en. Hij beroept zich hierbij op de grond- 'et van Oost-Duitsland. Aldus meldt het t.N.P. Tijdens een diner, dat hem gisteravond werd aangeboden door de Uitvoerende raad van de Labourpartij heeft Malenkof er de nadruk op gelegd, dat Rusland thans bezig is „grote schoonmaak" te houden en de fouten van het Stalin-regiem te herstellen. Leiders van de Labourpartij verklaar den later, dat Malenkof zich bij het be antwoorden van de vragen duidelijk had gedistantieerd van de politiek van zijn vroegere superieur, die hij na diens dood voor korte tijd opvolgde. Malenkof maakte duidelijk, dat hij het eens is met de redevoering van partij secretaris Kroesjtsjef op het recente con gres van de communistische partij in Moskou, waarin Stalin werd gekritiseerd. Uit zijn antwoorden op de elkander in snel tempo opvolgende vragen, die door een tolk werden vertaald, bleek dat Rus land na de dood van Stalin „grote schoonmaak" heeft gehouden en dat het Westen als een feit moet aanvaarden, dat Rusland vriendschap en vrede wenst. In antwoord op vragen over recente ongeregeldheden in Georgië, verklaarde Malenkof, dat. de berichten hierover in de Britse pers overdreven waren. Er heb ben zich geen ongeregeldheden voorge daan. doch slechts demonstraties, zo zei hij. De Russische minister zei verder, dat Rusland thans collectief wordt geregeerd en dat de dagen van eenmansregeringen voorbij zijn. De algemene secretaris van de Labour partij, Morgan ëPhillips, verklaarde na het diner: „Het was een zeer openhar tige bespreking. Hij is een zeer scherp zinnig man een van de scherpzinnigste die ik ooit heb ontmoet". Tengevolge van de hevige sneeuwval der laatste dagen in het oosten van de Verenigde Staten, zijn, naar uit New York gemeld wordt, tenminste 93 personen om het leven gekomen. In Nlew York lag de sneeuw gisteren 30 cm. hoog. Duizenden voertuigen zijn in sneeuwverstuivingen achtergelaten. De storm, waarmee de sneeuwval gepaard, ging, heeft voornamelijk Pennsylvania, New York en Maine geteisterd. Een feestelijk vlaggend Dreischor heeft gisteren de verjaardag van de oudste mannelijke inwoner in Nederland, de heer Jan Kip, gevierd, die zondag 105 jaar is geworden. Na een défilé van de school kinderen en alle Dreischorse verenigin gen, waaronder de voltallige Schouwse ruiterij, werden namens de dorpsgemeen schap een speciaal vervaardigde leun stoel en een radiotoestel aangeboden. Na een toespraak van burgemeester A. H. Vermeulen begaf de 105-jarige zich in een druilerige regen naar de Ring bij de kerk. Daar las de burge meester een besluit van de gemeente raad voor. waarbij een nieuwe straat in Dreischor genoemd zal worden Jan Kip straat Onder de vrolijke muziek van de dorpsfanfare onthulde de heer Kip het naambordje. Nog was het feest niet voorbij, want in het bij de rand van alle groen ont luisterde dorp plantte de jarige de eerste van een vijftigtal bomen, waarbij het Zeeuwse volkslied ten gehore werd ge bracht. De tweede boom in Dreischor werd geplant door de 95-jarige Leen Heyboer. De gehele dag bleef het feest in het dorp, met volksspelen een lampionop tocht en een kampvuur. Uit Zierikzee wa» een autobus gekomen met een veertigtal personen, allen, boven de 80 jaax.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1