Minister ivijst alle beperking aftrekmogelijkheden af van ■ÉH i Berlijnse „Stalin-allee" wordt omgedoopt <2 Suurhoff plaveit verzekeringsweg voor de ouderdom Weduwen beneden 65 jaar behouden half jaar langer pensioen TWEE KINDEREN ZIEN DOOR DON GNOCCHI'S OGEN Oostduitse partij trekt rigoureus consequenties Nog geen reactie in eommunistisch-China Woensdag 21 maart 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN T waalf duizend verschillende regelingen In Duitsland verongelukt f F Een „ogenbank'' in Rome „Zuivering m bibliotheken Vliegveld Rotterdam in september open? Parachutesprongen van 27 km. hoogte Gepensioneerden weer aan de slag WEERBERICHT 's-GRAVENHAGE, 20 maart 1956. Aan het einde van zijn meer dan drie en een half uur lange rede, heeft minister Suurhof na talloze details te hebben behandeld nog eens gewezen op de enorme betekenis van de algemene ouderdom®- verzekering, die dezer dagen in de Kamer aan de orde is. Om het in cijfers uit te drukken deelde hij mede, dat tot aan 1 januari 1957 volgens de Noodwet-Drees 369.000 uitkeringen worden gedaan tot een bedrag van 279 miljoen. Als op dat tijdstip de definitieve ouder- domsverzekering in werking zal treden, zal dit aantal stijgen tot 712.000 uitkeringen en tot een bedrag van 722 miljoen. Hij merkte op, dat in de worsteling met dit probleem een synthese was bereikt, een nieuwe eenheid op een hoger plan. Dit is wezenlijk een synthese, aldus constateerde hij, en geen slap compromis; het. is de nationale oplossing voor een nationaal probleem en deze oplossing kan niet door een bepaalde partij worden geclaimd. Wel noemde hij in dit verband de namen van enige personen, die aan de totstand koming van deze wet hadden medegewerkt, n.l. dr. Veldkamp en de heer Berger. Ik claim wel, aldus de minister, de vormgeving en de indiening cr van, maar ik zal het niet op prijs stellen, als men in de toekomst niet meer zou zeggen te trekken van Drees, maar van Suurhoff. En u hoort wel, zo voegde hij er aan toe, dat dit ook niet klinkt. Intussen zeide de minister er trots op te zijn, dat in de toekomst de bejaarden niet meer aan het kortste eind zullen trekken bij het verdelen van hel nationale inkomen. Groot algemeen belang Tegemoetkoming aan weduwen ||||l' Vrachlautó's botsten Weduwen en wezen Invaliditeitsverzekering Kleine zelfstandigen Uitkering aan ongehuwden 31 - De aartsbisschop van Milaan, Mgr. Montini, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan hel ziekenhuis, waarin de twaalfjarige ver minkte Silvio Calogrande en de 18-jarige Amabile Battistello de operatie hebben ondergaan, ivaarbij een oog van de overleden Don Gnocchi, de apostel der kleine oorlogsverminkten, op hen is „over geplant". De operatie werd verricht door prof. Galeazzi, een bekend oogarts en chirurg. Mgr. Montini vertoefde geruime tijd aan de bedjes van de twee verpleegden. Beide hebben nog een bandage voor de ogen, die slechts af en toe even wordt afgenomen, opdat gecon stateerd kan worden, lioe het. verloop van de operatie is en hoe de aangroei plaats vindt. De aartsbisschop sprak beiden moed en ver trouwen in en gaf hun zijn zegen. Het zal nog wel een tiental dagen duren, alvorens het verband kan worden afgenomen en daarna zullen de patiënten nog enkele maanden in het ziekenhuis ter observatie moeten blijven. Verhitte gemoederen Mao Tse Toeng Waar is Kroesjtsjef? Nieuive Engelse aanvraag voor opening luchtlijn Personeelsgebrek bij Gistfabriek en Spiritusfabriek te Delft De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt.: Veranderlijke bewolking met nu en dan wat regen, maar enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Donderdag 22 maart: zon op 6.40 uur, onder 18.59 uur; maan op 14.14 uur, onder 4.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Aanpassing belangrijkste strijd punt bij ouderdomsverzekerin Het belangrijkste punt, dat minister Suurhoff in de warwinkel van opmerkin gen en h\j vergat er niet een te be handelen had, was wel dat van de aan passing. Hij noemde het met de Kamer het belangrijkste strijdpunt, want het be trof hier niet minder dan het inbouwen van een aanpassingsregeling, die toepas selijk moest zijn op twaalfduizend ver schillende -egelingen. Echter ook vol gens de S.E.R. zal in een aantal gevallen aanpassing nodig zijn en het georgani seerd overleg, aldus de minister, is in grote meerderheid akkoord gegaan met een zekere aanpassing. De centrale van hoger rijkspersoneel had het, zo deelde hij enigszins sarcas tisch mede, niettemin maar het eenvou digste geoordeeld de minister te advise ren artikel 60 uit de wet weg te laten, niet eens beseffend, dat na de wijziging van het wetsontwerp de aanpassings regeling in de artikelen 61 en 62 was ondergebracht. Zij deed dit met de be doeling, dat de ambtelijke pensioenen niet zouden worden aangetast, maar be sefte evenmin, dat deze er niets mee te maken hebben, omdat daarvoor een aparte wetsregeling zal komen. Nu de wet zal ingaan zonder overgangs regeling, zo betoogde minister Suurhoff, is dit van enorme betekenis voor vele mensen, die van diepe dankbaarheid zijn vervuld. Iedereen komt in deze verzeke ring, maar dan moet men het ook goed vinden, dat er geen onredelijke cumulatie ontstaat. Een te sterke cumulatie achtte de minister ongewenst. Dit wetsontwerp is een poging om de materiële verzorging van alle bejaarden een stevige bodem te verschaffen. De gelden daarvoor komen uit de consump tieve uitgaven van de werkende groep. Er moet dan echter ook een redelijke verhouding bestaan tussen het pensioens- en het arbeidsinkomen en deze verhou ding stelt men gewoonlijk als 70 100. Die verhouding kan niet worden ver schoven zonder onevenredige offers te vragen en het zou volgens de heer Suur hoff een slechte politiek zijn een verhou ding 100 100 uit te lokken zonder mo gelijkheid tot redres. De heer Oud had gezegd, dat aantas ting van verkregen rechten alleen geoor loofd zou mogen zijn als het algemeen belang dit noodzakelijk maakt. Hier, aldus de minister, is een groot algemeen belang aan te wijzen, nl. de noodzaak, dat de verhouding tussen pensioens- en arbeids inkomen niet zal verschuiven. Er zijn, zo betoogde de bewindsman verder, pensioenfondsen, die een aanpas singsmogelijkheid kennen; vervolgens fondsen een kleine minderheid waarin iedere aanpassing wordt verboden en tenslotte fondsen, waarin niets hier omtrent wordt bepaald. Wanneer nu de wet over dit vraagstuk zwijgt, dan kan wen in de gevallen van de tweede cate gorie niets doen; de derde categorie kan dan een aanpassingsregeling opnemen, waar met de kwade kans van een beroep op de rechter, met b.v. het argument van een aanstellingsbrief. waarin het pensioen was bepaald. Als de rechter dan zuiver juridisch een uitspraak zou doen, zo zeide de minister, dan zou de E.V.C. geen juri disch bureau hebben als zij het land daarna niet deed daveren van processen. Opent men de mogelijkheid van aanpas sing niet, dan wordt het zuiver een hazardspel, waar wel en waar niet zal worden aangepast. De minister zeide te vertrouwen op de besturen van de pen sioenfondsen. Er was, zoals de heer De Kort ook had betoogd, herhaaldelijk geprobeerd een garantiemogelijkheid in de wet in te bou wen. Maar met een aanpassing aan 12.000 verschillende regelingen was dat wets technisch onmogelijk gebleken. Vervolgens besprak de minister het amendement-Van Lier (P.v.d.A.) dat be doelt in ieder geval 20 procent van het hodempensioen onaangetast te laten. Dat geeft echter volgens de heer Suurhoff geen garantie tegen misbruik en boven dien staat het z.ï. niet vast, dat zulks redelijk is. Van de regeling, zoals de heer De Kort die had voorgesteld, zeide de minister, dat deze evenmin waterdicht was; dat zij ten aanzien van sommige gepensioneer den nadelig zou kunnen werken en door de fondsen onredelijk zou kunnen worden gehanteerd. De heer De Kort had nl. voorgesteld. dat niet meer zou mogen worden gekort dan een en een kwart pro cent per premiejaar, wat dus ongeveer 50 procent van de eventueel overblijvende tachtig procent zou betekenen. De minis ter wees dus alle beperkingen af en wenste deze zaak geheel over te laten aan de besturen van de pensioenfondsen. Een premievordering van inkomens be neden 2100 gulden wees de minister even eens van de hand. Of de premie 6% of 7 procent zal be dragen, was nu nog niet te zeggen. Dit moest men zo Iaat mogelijk vaststellen om van de meest recente gegevens ge bruik te kunnen maken. Inning van de premie door de Sociale Verzekeringsbank wees hij af op grond van administratieve en financiële bezwaren. De belasting dienst blijft volgens hem daarvoor het aangewezen orgaan. Nadat in de middagvergadering nog vier afgevaardigden het woord hadden gevoerd, van wie alleen ds. Zandt, hoewel hij het verzekeringskarakter van dit wets ontwerp ontkende, toch een slag om de arm hield, was de minister met zijn rede begonnen. "ii behandelde eerst allerlei detail kwesties, welke waren aangesneden. Een van de belangrijkste verklaringen daarbij was wel, dat de minister bereid was in te gaan op de gedane suggestie om de weduwe van een gepensioneerde na diens overlijden, indien zij nog geen 65 .jaar zou zijn. nog een jaar de uitkering te laten in plaats van het voorgenomen half jaar. Ds. Zandt had het ook gehad over de vrijstelling voor gemoedsbezwaarden. Het wetsontwerp bepaalt voor hen, dat zij dan hun premie niet als premie behoeven te betalen, maar wel als belasting. Hun uitkering blijft dan van kracht. De heer Lemaire vond dit ook maar een vreemde regeling. Hij had dan maar liever ook geen uitkering voor gemoedsbezwaarden, maar de minister wees erop, dat men, als men deze personen geheel vrijstelt, de deur wagenwijd openzet voor allerlei uit zonderingen. (Advertentie) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HA£ET. BEDDEN. EN STAAIWARENf ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Dc 37-jarige A Keck uit Barneveld is gistermorgen vroeg omgekomen b\j een auto-ongeluk op de autoweg Keulen- Frankfort in de buurt van Deesen. De vrachtwagen, waarin hij als bijrijder zat, reed op een geparkeerde Duitse vrachtauto met aanhangwagen in. De chauffeur, de heer Van Leeuwen, werd zwaar gewond in het ziekenhuis té Dier- dorff opgenomen. Beide voertuigen wer den zwaar beschadigd. De Nederlandse auto was eigendom van een bedrijf te Barneveld. Voor gepensioneerde mijnwerkers zou ontheffing wellicht mogelijk zijn op grond van art. 31, lid 4. Over de weduwen van pensioentrekkers was met de toezegging van een jaar uit kering door de minister het laatste woord nog niet gezegd. Hij gaf toe, dat het hier een geval is van sociale hardheid, maar daarom kan men haar bijvoorbeeld boven haar zestigste jaar toch niet het pensioen laten behouden, omdat men dan een stuk weduwenverzekering in deze ouderdomsverzekering brengt. Men weet dan wel waar men begint, maar niet waar men eindigt, aldus de minister. Er zijn immers tal van analoge gevallen, zoals b.v. wanneer iemand vlak voor het in werkingtreden van deze wet overlijdt en een jongere vrouw achterlaat. Zo was het volgens hem ook met de kwestie van de gehuwde vrouw-kostwinster. Dat zou dan moeten gelden voor alle vrouwen, ook van kleine zelfstandigen. De minister achtte het niet juist in deze wet vreemde rege lingen op te nemen. De heer Van der Ploeg (K.V.P.) had de minister verweten, dat hij ook had moe ten zorgen voor een noodvoorziening voor weduwen en wezen, zoals de K.V.P. die had voorgesteld Deze zaak was, deelde minister Suurhoff mede, verschillende malen in het kabinet bezien. Ook met enkele wijzigingen bracht dit voorstel echter geen werkelijke oplossing. Een groot deel van dc betrokken groep werd met de daar voorgestelde bedragen niet buiten de armenzorg gebracht, zodat men veel hogere uitkeringen zou moeten geven dan de K.V.P. bad voorgesteld, maar daarmee zou men weer te veel op de definitieve regeling vooruit lopen. Daarom had de regering ten slotte be sloten deze zaak aan de S.E.R. voor te leggen en hij hoopte spoedig het des betreffende advies te zullen ontvangen. De S.E.R. was eveneens doende met een advies inzake een algehele invaliditeits verzekering. Zulks was van belang in ver band met de uitkering van een alleen staande, die nog invalide kinderen te zijnen laste zou hebben Deze zouder onder die definitieve regeling moeten val len en niet onder de ouderdomsvoorzie ning daar dan de alleenstaande met zijn invalide kinderen te beschouwen zou zijn als een gezin. Ook hier noemde de mi nister weer allerlei analoge gevallen als van een oudere broer samenwonend met een jongere zuster of een vader met een dochter, die men óók als een gezin zou moeten beschouwen. Reden waarom de suggestie van de heer De Kort (K.V.P.) om in zulke gevallen van invalide kinde ren de gehuwdenuitkering te betalen, door de minister ernstig werd ontraden Ernstig bezwaar had de minister ook tegen de idee van dc heer De Kort om kleine zelfstandigen, die nog geen defin' tieve kinderbijslag ontvangen tegemoet t komen door het bedrag, dat zij bij eer definitieve kinderbijslag zullen ontvangen nu van hun inkomen af te trekken, zodat zij minder premie zouden betalen. Minis ter Suurhoff wees erop, dat de premie dan door het rijk, indien hun inkomen daardoor zou dalen beneden 2100. of door anderen bij een daling beneden 3100 zou moeten worden opgebracht- Bovendien zou het heel moeilijk zijn dan later de zaak terug te draaien, als zij definitief kinderbijslag zouden ontvangen en dan zou ook die kinderbijslagwet nog maar weinig attractief zijn voor deze groep. Hij deelde bovendien mede, dat het wetsontwerp op de definitieve kinder bijslag zo goed als gereed is. Een verhoging van de uitkering aan ongehuwden zou een aanzienlijke stijging van de kosten veroorzaken, waartegen de minister wel bezwaar had. Bij het vast stellen van de verhouding tussen gehuw den en ongehuwden moest men vooral rekening houden met het feit. dat tal van alleenstaanden na het overlijden van hun huwelijkspartner geen eigen huishouden meer voeren. De minister zag de ontwikkeling aldus, dat het het meest waarschijnlijk was, dat met deze wet ook dc particuliere voor zieningen 2Ó zouden toenemen, dat het bedrag niet zou behoeven te worden ver hoogd Om deze ontwikkeling te bevorderen achtte de minister het nog niet gewenst nu reeds algemene bedrijfspensioenfond sen verplicht te stellen. Het was beter die ontwikkeling eerst eens af te wachten. Daarna werd in de late avond nog ge repliceerd. De heer Van der Ploeg (K.V.P.) ver klaarde daarbij niet geheel tevreden te rijn over het antwoord inzake het pensioen der ongehuwden. Zestig procent van het gehuwdenpensioen bleef hij aan de lage kant vinden. Wat de aanpassing betreft handhaafde de heer Stapelkamp (A.R.) zijn bezwaren ten deze, terwijl de heer Van Lier (PvdA) betoogde, dat er moet worden gewaakt tegen onredelijk gebruik van de mogelijk heid ertoe. Zijns inziens moet de eis van vrijwilligheid van medewerking worden gesteld. De heer Oud bleef erbij, dat z.i. ver kregen rechten niet mogen worden aan getast en dat de wet zonder „de vlek van de aanpassing" moest tot stand komen. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) tenslotte verklaarde te overwegen de tekst van zijn amendement in deze geest te wijzigen, dat daarin wordt uitgesproken, dat er alleen aanpassingsmogelijkheid zal zijn voor in de toekomst op te bouwen pensioenen. Morgen zal de minister antwoorden. F. S. 1" assSSÜ? w 1 f- - -.v De chirurg, die een oog van Don Gnocchi bij een van diens blinde discipelen overplantte, zegt tot de voormalige blinde: je kunt zien, je kunt zien blijft altijd bestaan, dat het licht weder uitdooft, wanneer het oog van de patiënt op den duur de nieuw aangebrachte delen niet goed assimileert. Intussen heeft het gebeuren hier en daar enig commentaar uitgelokt. Er waren katholieken, die zich afvroegen, of het weggeven van een oog door een levende wel geoorloofd is. In de „Osservatore del- la Domenica", de zondagsuitgave van het pauselijk blad „Osservatore Romano", heeft een Dominieanerpater in een ru briek. welke speciaal aan dergelijk» moei lijkheden is gewijd, als zijn mening gege ven. dat het bij de z.g. transplantatie van een oog om enkele onderdelen van dit oog gaat. Zijns inziens is dit geoorloofd en kunnen ook levende personen met het doel. anderen te doen zien, over hun oog beschikken- Deze opvatting wordt door vele moralisten gedeeld. Hiertegenover staat, dat er weer zijn, die een onder scheid maken tussen het wegschenken wanneer de schenker nog leeft en de mo gelijkheid, dat hij bepaalt, dat een lichaamsdeel kan worden weggeschonken na zijn dood, in casu een oog. Radio Vaticana heeft in een speciale uitzending een resumé van het voor en tegen gegeven. Er kwamen verscheidene bekende persoonlijkheden op wetenschap pelijk en juridisch gebied aan het woord. Vervolgens besprak prof. Ermenegildo Lio. professor in de moraal aar het Pon- tificio Ateneo Antoniano. de ethische as pecten. Hij herinnerde er aan. dat de Er bestaat altijd nog een kans, dat het gezichtsvermogen beperkt zal blijven en zelfs geheel verdwijnt. De medici kunnen geen honderd procent zekerheid geven. Maar een groot voordeel is inmiddels, dat door de liefdevolle daad van Don Gnocchi eindelijk de stoot is gegeven tot de oprichting van een z.g. ogenbank, een instituut, waar ogen van overledenen, die voor het doel beschikbaar werden gesteld bewaard worden, om eventueel over geplant te worden bij blinden en mensen, die het gezicht verloren hebben. Wat me dici en juristen in een strijd van vijf ja ren niet gelukt is. werd thans een feit. Het is in Italië bij de vet verboden, bij een dode de ogen of andere ledematen weg te nemen- Maar thans is een special» wet gemaakt, die door het parlement s-nei zal worden aangenomen. De z.g. ogen bank is te Rome opgericht. Wat de operatie betreft, het was gelijk gemeld voor dr. Galeazzi een grote vol doening. toen op een gegeven ogenblik, drie dagen nadat het oog overgeplant was, de vroeger blinde Silvio de vingers van zijn hand kon onderscheiden. Enkele dagen later kon hij ze zelfs tellen, toen de medicus zijn hand op een flinke afstand hield en het gezicht wordt allengs beter. Het gaat inmiddels niet om de overplan ting van het hele oog. maar van de voor naamste delen van het hoornvlies. Helaas kan de betreffende operatie slechts bij tien procent van de blinden worden uit gevoerd en zoals gezegd, de mogelijkheid A. F. P. meldt uit Berlijn, dat de Oostduitse communistische partij een einde zal maken ran alle uitingen van de tot nog toe in Oost-Duitsland zozeer beoefende Stalin-cultus. Aan liet partijcongres, dat zaterdag a.s. zal beginnen, zouden in verband daarmee belangrijke voorstellen ter goed keuring worden voorgelegd. In bet centrae comité wordt op bet ogenblik onder hoogspanning gewerkt. Men laat cr zich niet over uit, welke de aan bet congres voor te stellen maatregelen precies zullen zijn, maar men doet wel verstaan, dat de eliminatie van de persoonsverheerlijking met de meeste regoureusiteit zai worden doorgevoerd. De Oostduitse communistische partij is de partij die, bij monde van baar secretaris Ulbricht, het eerste en het hardste is gaan meezingen in bet anti-Stalinistische koor. De A. F. P.-correspondent te Berlijn weet naar aanleiding van het bovenstaan de te melden, dat de fameuze Stalinallec (waar de opstand van 17 juni begon) zal worden omgedoopt. Geruchten gaan zelfs- dat men van plan is het enorme Stalin- monument in Oost-Berljjn en de stand beelden in de andere grote steden van de „democratische republiek" te laten verdwijnen- De „Stalin Wcrkc" zouden een andere naam krijgen en ook „Stalin- stadt", de eerste socialistische stad in Duitsland, zou ou de nominatie staan her doopt te worden. Men zou zelfs de uiterste consequenties van de veroordeling der persoonsverheer lijking trekken door aanduidingen als „Walter Ulbricht Stadion" en soortgelijke combinaties met de namen Wilhelm Pieck en Otto Grotewohl te verwijderen. Reeds zijn de werken van Stalin. met name ..De economische politiek", „Funda mentele vraagstukken van het leninisme" „De geschiedenis der Bolsjewistische par tij" en de officiële biografie van Stalin uit de openbare bibliotheken en uit de boekhandels verwijderd, afaus deze cor respondent van A.F.P. Aangekondigd is een herziene editie van Ulbrichts drie delige „Geschiedenis van de Duitse ar beidersbeweging". Het centrale partij- comité heeft voorts opdracht gegeven snel een compilatie van de werken van Lenin het licht te doen zien welke de werken van Stalin als leidraad bij de vorming van het partijkader moet vervangen. Men verwacht ook maatregelen als ge volg van een rigoureuze toepassing van hst principe van het collectieve leiderschap. De Berlijnse partijafdeling, welke dezer dagen heeft vergaderd, heeft ©en uitvoe rend comité van twaalf personen aange wezen. Het partijcongres zal ongetwijfeld een soortgelijke beslissing nemen. Een en ander zal mogelijk enige wijziging mee brengen in de juridische positie van de eerste secretaris, Walter Ul'bricht. Hoewej men in partijkringen zwijgt over moge lijke persoonswisselingen, meent men te weten, dat verschillende belangrijke par tijleden, tegen wie indertijd op verzoek van Ulbricht sancties zijn genomen, zul len worden gerehabiliteerd. Onder hen zijn figuren als Dahlem, Jendretski, Zais- ser en Herrnstadt. Op een conferentie van plaatselijke partijfunctionarissen te Fios-terwalde is het zondag tot een vechtpartij geko men, aldus meldt de Westberlijnse commissie van onderzoek van de Ver eniging van Vrije Juristen. De vecht partij werd geleverd, toen bij een de bat over de betekenis van Stalin voor de partij de gemoederen steeds meer verhit raakten. De volkspolitie. die ge waarschuwd werd, greep niet in- doch bepaalde zich ertoe het gebouw, waar vergaderd werd, af te zetten. De bladen van communistisch-China hebben tot nog toe gezwegen over de aan vallen en dc verwerping van de persoons verheerlijking. zo seint Reuter uit Hong kong. Aangezien de Chinese leider, Mao Tse Toeng, het centrum is van een enorme heldenverering en -hij een welhaast stali nistische positie inneemt, wenst hen ken nelijk geen te nauwkeurige vergelijking met Stalin. Mao heeft zich bovendien her haaldelijk met de grootste bewondering uitgelaten over de vroegere Sovjet-leider. Men vraagt zich af, of in de Chinese ver sie van het vers-lag van het twintigste partijcongres, waarvan de publikatie kort. geleden werd aangekondigd, de befaamde rede van Kroesjtsjef wel zal worden opge nomen- In "L' Humanité", het partijblad in Frankrijk, schrijft de Moskouse corres pondent, Pierre Hentges o.m., dat de reactie in de Sovjet-Unie op de ver klaringen van het twintigste partijcon gres in omvang toeneemt. Hentges noemt Kroesjtsjefs rapport in de allereerste plaats van intern belang voor de com munistische partij. Het verslag handelt immers over het interne partij leven in de jaren 1933 tot 1953, toen inbreuk werd ge maakt op het beginsel van het collectieve leiderssehap". „De studie van dieze periode brengt een beoordeling van de persoon en van het werk van Stalin met zich mee" Hentges geeft voorts een overzicht van Kroesjtsjefs toespraak en van de daarop volgende partij-activiteit. Dit is het eerste min of meer volledige verslag over de recente gebeurtenissen in de Sovjet-Unie dat in de Franse pers is verschenen. Reu ter tekent hierbij aan, dat de Franse partij reeds lang als een der meest „stalinisti sche" partijen buiten de Sovjet-Unie wordt beschouwd. Het ziet er naar uit, dat zij trager is geweest bij het aanvaar den van de nieuwe partijlijn. Dinsdag nog sprak ..L'Humanité" over ,,de verdiensten van Stalin" zowe] als o-ver „de dwalin gen". In Hentges' berichtgeving uit Mos kou wordt nog met klem gewezen op de „hoofdrol" van Stalin bij het verslaan van de afdwalende riehtingei. in de dagen na Lenins dood. „Als deze strijd niet ge streden was, zou de Sovjet-Unie haar successen niet hebben kunnen consolide ren" Reuter merkt verder op, dat de Franse communistische leider Duclos nog op 9 maart verklaarde, dat ..Statins ver diensten in de geschiedenis gegrift staan" Intussen verscheen de naam Stalin gis teren voor het eerst weer op de voor pagina van de „Pravda" en de „Isvestia" waar melding gemaakt werd van de uit reiking te Damascus van de -talin-vredes- prijs aan sjeik Mohammed el Asmar. Men ziet hierin een aanwijzing, dat de afbraak van de Stalin-cultus zoveel mogetijk ge leidelijk moet geschieden. Naar Sidney Weiland, Reuters corres pondent in Moskou gisteravond seinde, hebben de pairtij-afdelingen een brief over de situatie ontvangen van het cen trale comité. De brief was ondertekend door Kroesjtsjef en Boelganin en zij dien-; om tijdens de plaatselijke vergaderingen voorgelezen te worden, hetgeen twee en half uur tijd vergt. Zeis de Russische employé's van de bui tenlandse ambassades in Moskou zijn door hun vakbonden opgeroepen om in ver gaderingen Kroesjtsjefs speech te bespre ken. Uit ,-Rode Ster", het blad van het leger, blijkt dat °ok in leger en vloot de situatie besproken wordt. De ballerina's, musici en andere artiesten van het Bolsjoi- theater vergaderden gisteren in het thea ter over dit onderwerp. Behalve Mikojan is ook eerste vice premier Pervoechin persoonlijk naar Moskouse fabrieken ge togen om de beslissingen van het partij congres toe te lichten. Buitenlandse waarnemers in Moskon vragen zich af, waar Kroesjtsjef zich op het ogenblik bevindt. Er is nog steeds geen bericht geweest dat hij vertrokken is uit Warschau, na daar de begrafenis van de Poolse leider, Bieroet, te hebben bijgewoond. Men acht het overigens niet uitgesloten, dat ook Kroesjtsjef door de Sovjet-Unie op stap is, om de reacties op zijn speech waar te nemen. Een hevige noord-ooster storm lieeft dezer dagen het Italiaanse vrachtschip „Etrusco" hoog op het strand geworpen in de buurt van de Amerikaanse ha venstad Scituate en Massachussetts. Leden van de kustwacht slaagden erin dertig opvarenden met een wipper toestel in veiligheid te brengen. De foto toont de Etruscomuurvast in zijn verkeerde element, de wagens op de voorgrond zijn van nieuwsgierigen, die naar het wrak toesnelden zodra de stranding bekend werd. mens geen absolute rechten op het eigen lichaam heeft, maar wel een recht van gebruik en wees vervolgens op zijn beurt op het verschil in opvatting aangaande het wegschenken tijdens het leven of het wegschenken op voorwaarde, dat dit pas na de dood gebeurt. In verband hiermede achtte hij hetgeen door Don Gnocchi gedaan werd. volgens de katholieke mo raal verantwoord. Een andere spreker verklaarde, dat men spoedig een uitspraak van de H. Vader over het onderhavige probleem zal kunnen verwachten. Pater prof. Lio stelde tenslotte uitdruk kelijk vast, dat alle moralisten het eens zijn over de toelaatbaarheid van hetgeen Don Gnocchi deed nl, het beschikbaar stellen tijdens zijn leven van zijn ogen, met de bedoeling, dat die zo spoedig mo gelijk na zijn afsterven zouden worden weggenomen. Wat het 18-jarige meisje betreft, dat het hoornvlies van een oog van de apostel der kleine verminkten heeft gekregen, de operatie is tot dus-,'er niet zo succesvol gebleken als bij Silvio, maar de chirurg meent toch. dat het uiteindelijk tot een bevredigend gezichtsvermogen zal leiden. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat hier te lande sinds enkele jaren een zogenaamde ogenbank bestaat, dank zij de zorgen van het Rode Kruis. Gemiddeld worden hier tweemaal per week door transplantatie, die niet bij de wet verboden is. aan bijna of geheel blinden het gezicht weergegeven. In de laatste vijf jaar zijn aldus onge veer 800 personen geholpen. De operaties worden aan de verschillende universi teiten uitgevoerd. De Britse charter luchtvaartmaatschap pij „Momon Air Services Ltd", die ge vestigd is op het vliegveld Croydon bij Londen, heeft aan de Engelse instanties vergunning gevraagd voor het onderhou den van een dienst tussen Londen (van Croydon en-'of het vliegveld Gatwick) en Rotterdam. De maatschappij zal de dienst uitvoeren met de Havilland „Dove"- vliegtuigen. Het is haar bedoeling van twee tot vijf vluchten per dag te maken. Zij vraagt de vergunning aan voor een tijdvak van tien jaar, te beginnen op 1 september 1956. Twee officieren van de Amerikaanse luchtmacht z(jn van plan in de komende herfst op 27 km. hoogte vanuit een ballon parachutesprongen tc maken. Dat is twee maal zo hoog als het huidige record. Met de proeven wil men nieuwe reddingsmid delen voor vliegers van snelle vliegtuigen op grote hoogte beproeven. De twee officieren, kapitein Edward Sverry en luitenant Henry Nielsen, zijn houders van het huidige hoogterecord pa rachutespringen. Zij vestigden dit in 1954 door boven de Golf van Mexico op 13.776 meter hoogte uit een bommenwerper te springen. De nieuwe sprongen zullen bo ven de woestijn van Nieuw-Mexico wor den uitgevoerd. Vermoedelijk zullen de officieren pro beren geleidelijk tot de hoogte van 27 km te komen, door vooraf sprongen van 19.500 m waarbij de parachute zich pas op 4-500 m openen moet en 23,000 m te ma ken. De N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft kampt met personeels gebrek. Werd dit al eerder gevoeld bij de penicilline-inpakafdeling. thans hebl ben verscheidene afdelingen er onder te lijden. Nu bovendien n a 31 maart ver scheidene pensioengerechtigde leden van het personeel de onderneming zullen gaan verlaten, heeft de directie een beroep gedaan op de gepensioneerden om. zo mogelijk van april tot september, nog woer eens actief aan de fabriek te ko men meewerken. Ook zal een beroep worden gedaan op werkstudenten en scholieren om in de paasvakantie te ko men helpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1