Commissie van vijftien regelt ontwapening in drie fasen Koning Winter geëmigreerd? ANGST voor vluchtelingen Soenarjo blijft bij doodstraf Uitspraken zaak Joodse oorlogs pleegkinderen Nieuw overleg over aanpassing aan ouderdomspensioen Min. Suurhoff gaat praten over amendementen OLIELEIDING naar Iioersebied l Westen kijkt toe want 't zit Russen toch niet lekker Plan afhankelijk van Duitse eenwor ding en andere politieke kwesties Zeven proeent voor rijkspersoneel Deportatie-deskundige organiseert bescherming van Sovjet-léiders Weer H-hom-explosie in Sovjet-Unie „Volksvijanden" vrijgelaten - DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN .s f IJ Donderdag 22 maar 11950 WFF.RKFRIC.m Amerikaanse bezwaren Zelfs tegen Veiligheidsraad in Eerste fase het moeilijkst Malenkof bloosde In mei vakantietoeslag 4 pet.) en uitkering ineens (3 pet.). X Ongezouten kritiek in „Daily Worker' op Moskou's partijcongres Malenkof zenuwachtig Uitspraak vermoedelijk eind april V andaag is de behandeling van de zaak-Jungsclilager voor het land- gerecht te Djakarta voortgezet. In zijn repliek persisteerde de officier van justitie, Soenarjo, bij zijn eis tot doodstraf. De dupliek van mevr. Bournan is vastgesteld op vrijdag 13 april. Rechter Maengkom zal waarschijnlijk eind april uitspraak doen. Er was vrij veel publiek, maar het bleef rustig. Nog meer Kajotters NAAR TANGANJIKA W Kamer bereikte voordelen voor de pensioentrekkers Royale communisten In cle Sovjet-Unie Belijdenis van prinses Beatrix O 1 onwtrekken" tussen Rotterdam en Willielmsliaven De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Koude nacht met weinig bewolking. Morgen overdag van het zuiden uit toenemende bewol king met later enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 23 maart: zon op 6.38 uur, onder 19.00 uur; maan op 15.35 uur, onder 4.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Plan: verbod van kernwapens Gisteren zijn in Londen bijzonderheden bekend geworden over hel gezamenlijke FransBritse ontwapeningsplan, dat maandag door de-ver tegenwoordigers van beide landen is voorgelegd aan de V.N.-subcommissic voor de ontwapening, die op die dag te Londen voor de eerste maal bijeen kwam in een nieuwe serie oulwapeningsbesprekingen. Zoals bekend koesterende V.S. verscheidene bezwaren tegen dit Frans Rritse plan, dai in hooldzaak het werk is van de Franse afgevaardigde. •Uiles Moc.il. Op de tweede bijeenkomst van de subcommissie heeft de Russische afgevaardigde, Gromyko, meegedeeld, dat hij het plan innr Moskou heeft gezonden en nadere instructies afwacht. De Canadese afge- 1 aardigde, Norman Koberlson, heeft in de afgelopen dagen gepoogd te bemiddelen tussen het Amerikaanse en FransBritse standpunt. Zoals bekend, hebben Frankrijk, Groot-Brittannië, dc V.S., Canada en de Sovjet- Ijnie zitting in dc subcommissie. Het plan van Mnch bevat een ontwapeningsschema, dat in drie fasen zou moeten worden uitgevoerd, onder leiding van een uitvoerende commissie van» vijftien landen. Deze commissie zou alle ontwapeningsmaatregelen kunnen schorsen als zij «an mening is, dat de vrede in gevaar is. Het tempo 'ier uitvoering zal afhankelijk zijn van de vorderingen, die gemaakt worden bij het oplossen van de grote internationale vraagstukken, zoals b.v. de t'énmaking van Duitsland. De ontwapening zou- zich behalve tot dc con ventionele bewapening óók moeten uitstrekken tot dc kernwapens. In grote lijnen worden in de eer ste fase de voorbereidende maat regelen getroffen. Tevens worden in deze fase conventionele bewapening «n legersterkte op liet bestaande peil bevroren". In de tweede fase wor den de proeven met kernwapens be perkt en worden conventionele be wapening en legersterkte verminderd. Nadat ook de produktie van de grondstoffen voor kernwapens is gestaakt, zal de derde fase beginnen met een verbod van alle proeven met kernwapens en een aansluitend verbod van de vervaardiging van deze wapens zelf, terwijl de civereen- gekomen vermindering van de con ventionele bewapening in d/eze fase Wordt voltooid, In details zullen in de eerste fase de volgende maatregel-en worden ge troffen: H) Alle landen verklaren zich te zullen onthouden van het gebruik van kern wapens, behalve tegen agressie. '2) Bovengenoemde uitvoerende com missie wo-rdt samengesteld Behalve de V.S., de Sovjet-Unie. Groot-Brit tannië, Frankrijk en communi-stisch- fchina zullen tien andere gekozen landen daarvan deel uitmaken. De Grote Vijf ..bevriezen" hun bewa pening. legersterkte en militaire uit- gaven Uitvoering van een inleidend plan, dat gebaseerd is op Eisenhowers voor. stel tot wederzijdse luchtinspectie en Boelganins plan tot wederzijdse grondinspectie (inspectieploegen op strategische punten). '5) Een internationale ontwapeningscon ferentie komt samen om de maximale, legersterkte vast te stellen va-n de landen buiten de Grote Vijf. De Grote Vijf beginnen met de ver mindering van de conventionele be- n\ wapening. t') De uitvoerende commissie treft voor bereidingen voor de beperkingen en proeven met kernwapens, de tweede etappe worden In f Proeven inderdaad beperkt. De Grote Vijf verminderen hun conventionele be wapening en peraoneelsterkte met vijftig procent van de overeengekomen vermin dering. De overige landen beginnen nu ook met vermindering. Vervolgens wordt de produktie van grondstoffen voor kern wapens- gestaakt. In de derde fase worden alle Proeven met en vervolgens de produktie ran kernwapens verboden. De Grote Vijf roeren de volgende vijfentwintig procent «er verminderingen u-it. Dan volgt een ^oso-luut verbod van het gebruik van kern- Wapens. voor welk doel ook. De andere landen beginnen aan de tweede helft van de voor hen vastgestelde ontwapening De Grote Vijf besluiten het ontwapenings schema met de uitvoering van de laatste vijfentwintig procent van hun aandeel. Het plan erkent, dat het nog onmoge lijk is verborgen voorraden kernwapens op te sporen en stelt daarom voor, dat aan het einde van de slotfase een inter nationale conferentie van natuurkundi gen wordt belegd om te beslissen, hoe dat probleem moet worden aangepakt en hoe militaire voorraden voor vredes- gebruik geschikt kunnen worden ge maakt. Aan het einde van elke fase moet de uitvoerende commissie van vijftien van oordeel zijn. dat de betrokken fase inder daad voltooid is en met een volgende kan worden begonnen. Er zal een pauze zijn. waarin de grote mogendheden zullen moe ten beslissen, of de gang van zaken de verdere uitvoering van het plan recht vaardigt. De uitvoerende commissie kan op elk tfjdstip bij meerderheid van stemmen be sluiten tot opschorting van alle ontwa- peningsmaatregelcn, als zij van oordeel is, dat er een gevaar voor de vrede is ont staan. Zjj moet dat kunnen doen, zelfs indien de Veiligheidsraad van de V.N. niet van het bestaan van zulk een gevaar overtuigd zou zijn. De uitvoerende com missie zou wèl verbonden zijn met de organisatie van de V.N-, maar niét onder het gezag daarvan staan. Men is in diplomatieke kringen in Lon den benieuwd naar de reactie van de Sovjet-Unie. Gromyko gebruikte gisteren de tweede bijeenkomst der subcommissie voor het stellen der vragen. De eerste reactie van Amerika is. zoails gezegd, reeds bekend. De V.S. gaven de voorkeur aan gedeeltelijke ontwapening en de uit voering van een oroefplan. Zij koesteren bezwaren tegen het zo spoedig vaststellen van maximale sterkte, voelen weinig voor beperking van atoomproeven en willen zich tenslotte liever niet tevoren moreel verplichten geheel af te zien van het ge bruik van kernwapens. Dc indiener» van het plan geloven, dat de uilvoering van de eerste fase het moei lijkst zal zijn. In een elektrische centrale heeft Ma lenkof gisteren voor de eerste maal op niet-communistische bodem gebloosd, toen een 18-jarig meisje de Rus een dikke kus op zijn wang drukte. Malenkof werd tijdens de rondgang door de centrale plotseling aangehouden door een kantinemeisje, dat hem een stuk papier voorhield en hem vroeg dit te signeren. Terwijl Malenkof schreef ging 't dienster tje plotseling op haar tenen staan, greep Malenkof bij zijn schouders en kuste hem op zijn rechterwang. Malenkof bloosde, keek eens rond en begon toen te gieche len. Maar het dienstertje kreeg zijn hand tekening. (Van onze Haagse redactie) Het georganiseerd overleg in ambte narenzaken heeft de ministerraad voorgesteld aan het rijkspersoneel in de eerste week van mei zowel een uit kering ineens van 3 pet. over het jaar salaris van 1955 als 4 pet. vakantietoe slag uit te betalen. Ambtenaren, die in 1955 met pen sioen zijn gegaan, zullen een uitkering ineens krijgen, waarvan het bedrag afhankelijk zal zijn van het aantal maanden, dat ze in dat jaar nog in dienst waren. De tegemoetkoming in ziektekosten voor 1956 is door het overleg geadvi seerd op 93.40 voor gehuwden en 46.20 voor ongehuwden. Tenslotte is besloten de regering voor te stellen de overgangstermijn van zes weken bezoldiging voor wedu wen met ingang van een nog vast te stellen datum te verlenen tot dertien weken. w'.1 Dc Tunesische premier Taliar Ben Am- mar (links) en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau (rechts) gefotografeerd tijdens het on dertekenen van de Tunesische onafhan kelijkheidsverklaring, De plechtigheid vond plaats aan de ..Quai d'Orsay" in Parijs. Generaal Iwan Serof, de 50-jaiige chef van de Russische veiligheids dienst, zou vandaag naar Londen vertrekken om in samenwerking met de Britse politie maatregelen tc treffen voor het aanstaande hezoek van Boelganin en Kroesjtsjef. Generaal Serof zal een van de hoofd figuren zijn. die voor de veiligheid van de Russische leiders tijdens bun bezoek van tien dagen, beginnend p 18 april, moeten zorgen Hij was ook belast met de veilig heid van de Russische leiders tijdens hun reis door India. Het valt te verwachten, dat hij van Scotland Yard en Pd I 5 (de Britse binnen landse veiligheidsdienst) de meest ver gaande maatregelen zal eisen, die ooit ge troffen zijn voor een. bezoek van buiten landse staatshoofden. Vooral van de zijde van het kwart-mil joen vluchtelingen van achter het „ijzeren gordijn", die in Engeland wonen, neemt het aantal protesten tegen dit bezoek toe De autoriteiten breken zich dan ook het hoofd over maatregelen die de veiligheid der hoge Russische gasten voortdurend moeten verzekeren. Nu heeft juist het feit, dat generaal Serof deel uitmaakt van de delegatie, de woede opgewekt van deze vluchtelingen, aangezien aangenomen wordt, dat hij per soonlijk verantwoordelijk is voor de mas sadeportaties die gedurende en na de tweede wereldoorlog plaats vonden uit dc vroegere Oostzeestaten, uit Polen en uit Oost-Duitsland. Malenkof is zich van het naderende be zoek van Boelganin en Kroesjtsjef ten zeerste bewust, zo meent Reuter. Hij ge draagt zich meer en meer als een good- will-amhassadeur en poogt de stemming onder het Britse volk ten aanzien van de Sovjet-Unie te peilen. Bij zijn bezoek aan een grote centrale had hij gisteren maar weinig belangstelling voor dc machine rieën, die hem werden getoond. Zijn aan dacht, richtte zich meer op de arbeiders, die hij bij zijn rondgang door de centrale ontmoette. Malenkof was gisteren kennelijk zenuw achtig. Tijdens de rit naar de centrale Het hij zijn wagen stopnen om wat frisse lucht te scheppen, terwijl ook zijn brede glim lach was Ook op de terugweg stapte hij uit zijrT wagen en liep enige tij-d langs de weg. Ook in Groot-Brittannië hebben de ver oordeling van Stalin en de nieuwe partij politiek in het „moederland" de commu nistische gemoederen in beroering ge bracht. Het communistische partijblad „The Daily Worker" heeft zoiets was nog nooit eerder -ebcurd in haar '-•bommen zelfs kritiek opgenomen van de leden der partij, die al even gaarne ingezonden stukken blijken te schrijven als hun niet- communistische bondgenoten. Een van de inzenders schreef ongezou ten, dat de verregaande vervloeking van alles wat met Stalin in verband heeft gestaan even vernederend als on-Marxis- tisch is als de persoonsverheerlijking, waarmee men al die jaren de figuur van Stalin omgeven heeft. Een ander verklaarde, dat na er een onderzzoek was ingesteld naar de fouten van Stalin, het goed zou ziin wanneer een dergelijke actie ook in Groot-Brit tannië plaats zon vinden. Een verklaring van de hoofdredactie van het blad zegt, dat de „Daily Wor ker" een stroom brieven heeft gehad naar aanleiding van het twintigste par tijcongres. Soenarjo begon zijn repliek met de me dedeling, dat hij een wijziging in de ten- lasteleging wilde aanbrengen, namelijk de toevoeging van de woorden „met op zet". Mevrouw Bouman had hiertegen bezwaren. Terwijl de eerste ploeg kajotters, leden van de katholieke arbeidersjeugd in Ne derland. zich in Tanganjika oriënteert, heeft de leiding van de K.A.J. de tweede ploeg aangewezen. Deze wordt gevormd door: Gerard Mommers uit Tilburg, elek tricien, Piet de Ridder uit Noordwijk. metselaar en Wout Lagerberg uit Leiden, timmerman. Deze ploeg zal 8 of 9 mei per ..Raptim"-vliegtuig vertrekken naar Tanganjika. 'et gerechtshof te Amsterdam heeft anninrgen uitspraak gedaan in de zaak y?n de verdwenen Joodse oorlogsplecg- 'nderen Anneke Beekman en Betty Mcl- I*do (de laatste werd in maart 1954 in cn De'gïsch klooster opgespoord). De 53-jarige ex-pleegmoeder van An neke, mevrouw G. M. L.-van M„ die se- rfri de uitspraak van de rechtbank op T* oktober 1955 voortvluchtig is, werd ,°°r het hof veroordeeld tot drie maan- rf.n gevangenisstraf met bevel tot on middellijke gevangenneming De procu- i-oIlPneraa' hcid bevestiging van het echtbankvonnis acht maanden gevan genisstraf geëist. De 57-jarige zuster van de ex-pleeg moeder. „tante Bets" E. M. van M. oie nu reeds zeven jaar met Anneke Is 'ndergedoken werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Ook tegen aar had de procureur-generaal beves- r„o n",van hei reehtbankvonnis twaaif maanden geëist. v Pe 72-jarige oud-moeder overste van et klooster Mariën'ourg te Bussum uit vianen. die wel ter zitting van het hof was verschenen, werd evenals destijds uoor de rechtbank, vrijgesproken. Tegen naar had de procureur-generaal een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist. met bevestiging van het rechlbankvon- ms sprak 't. hof voorts do vierde verdach- xe. de 33-jarige mevr. E, M. D. van M, uit Overveen, een nicht van de hoofd verdachte, vrij van het haar ten laste ge legde tijdelijk onderdak verlenen aan dc beide meisjes. Tegen haar had de procu reur veertien dagen geleden twee maan den voorwaardelijk geëist. Ten aanzien van de dagvaarding tegen de vijfde verdachte, de 67-jarige moeder overste van het klooster Ave Maria te Valmeer in België, verklaarde het hof de officier van justitie niet ontvankelijk in zijn vervolging. Het hof vernietigde het vonnis van de rechtbank, die deze moe der-overste in eerste aanleg tot zes maan den had veroordeeld. Wel was zij van Ne derlandse nationaliteit, doch het hof was van mening, dat bij de Belgische wetten op de haar ten laste gelegde feiten (ver borgen houden van de meisjes in het klooster) geen straf is gesteld, 't Hof hief voorts het destijds door de rechtbank te gen haar gegeven bevel tot gevangenne ming op. Ten slotte werd ook het vonnis van de rechtbank tegen de 45-jarige vertegen woordiger C. J. F. B. uit Voorschoten, aan wie vier maanden was opgelegd, ver nietigd. De procureur had van dit. vonnis bevestiging geëist. Het hof legde deze vertegenwoordiger thans twee maanden met aftrek op en wel op grond van mede plichtigheid aan het misdrijf van opzette lijk een minderjarige onttrekken aan het over haar gestelde gezag. 's-GRAVENHAGE, 21 maart 1956. Het verloop van de verdere behandeling van de definitieve ouderdoms- verzekering is wat deze middag betreft gauw verteld. Het was de dag van de amendementen, die altijd eerst aan de beurt komen, als na de algemene beschouwingen en de replieken de artikelen van een wetsontwerp aan de orde zijn. De belangrijkste echter, namelijk die betreffende de aanpassing en welke betrekking hebben op de artikelen 61 en 62, kwamen niet in behan deling. Toen de Kamer om vijf uur genaderd was (ot art. 60, vroeg minister Suurhoff verdaging van de beraadslagingen om, voordat de aanpassing en dc ingediende amendementen zouden worden besproken, eerst nog overleg tc plegen met de commissie van voorbereiding. Op zijn vroegst kan men dus eerst morgen ervaren wat er van die besprekingen uit de bus zal komen. Waar schijnlijk zal er over enkele punten wel overeenstemming worden bereikt, zodat dan een aantal amendementen kan worden ingetrokken. Maar dat zal men moeten afwachten. Bij de amendementen, welke deze mid dag wel werden behandeld, viel het weer eens op, hoe eenvoudig de communisten zulke zaken behandelen. Zij vragen een voudig miljoenen méér zonder er rekening mee te houden, dat dan ook de premie óók voor de arbeiders belangrijk zal moeten worden verhoogd, en zij doen dat alleen maar om er daarna politieke munt uit te slaan. Zo wenste de communistische heer Reuter bijvoorbeeld ook iedere vrouw van 65 jaar een uitkering te geven, ook al is haar echtgenoot jonger. Verder wilde hij maar even de uitkering van ongehuw den van 804 op 1152 en voor de ge huwden van 1338 op 1656 brengen. Dat zou per jaar een kwart miljard meer kos ten plus een premieverhoging voor de arme arbeiders tot rond 9 pet., maar daar trekt men zich dan eenvoudig niets van aan. Dat behoeft men de arbeiders immers niet te vertellen. Verder wilde hij nog de grenzen van 1500 en 2100, waar bene den geen premie behoeft te worden be taald, verleggen naar 2100 en 3000 met een gedeeltelijke premieheffing van 3000 tot 4000. Al deze voorstellen werden natuurlijk bij zitten en opstaan verworpen. Toch waren er enkele amendementen, die wel werden aangenomen, hoewel zij eigenlijlj een aantasting betekenden van het karakter dezer wel, zij biedt nu echter eenmaal een goede gelegenheid om in enkele gevallen hulp te verlenen. Zo was er een amendement-Van Lier (PvdA), dat mede was ondertekend door de heer De Kort (KVP) om aan vrouwen van 65 jaar, die kostwinster zijn en een jongere echtgenoot hebben, het pensioen toch toe te kennen. Dit amendement werd aangenomen met 68 tegen 10 stemmen. Te gen de A.R. Een amendement-De Kort om voor al leenstaande mannen en vrouwen van 6-5 jaar en ouder, die nog invalide kinderen te verzorgen hebben, de samenwoning te beschouwen als een gezin en hun dus de gehuwdenuitkering toe te staan, werd daarna verworpen bij zitten en opstaan, nadat de heer Van Lier namens de PvdA had verklaard te zullen tegenstemmen. Dit was te merkwaardiger, omdat minister Suurhoff had verklaard dat na aanneming van het amendement-Van Lier de weg open was voor deze afwijking. Het valt te begrijpen, dat de bewinds man van zijn wetsontwerp door allerlei wezensvreemde elementen, zoals hij het noemde, geen broddelwerk wilde maken. Waarschijnlijk ook daarom wilde hij over de aanpassing eerst nog eens overleg met de commissie van voorbereiding. Een amendement-Kikkert (CH) om het pensioen van een alleenstaande, die vroe ger gehuwd was, te brengen op 936 werd ingetrokken. Het améndement-Van Lier om de uitke ring voor een weduwe, die nog geen 65 jaar is na het Overlijden van haar min stens 65-jarige man gedurende een jaar voort te zetten in plaats van een half jaar werd door minister Suurhoff overgenomen' Het amendement-De Kort om voor zelf standigen, de verwachte kinderbijslag van het inkomen af te trekken, waardoor velen minder premie zullen hebben te betalen, werd bij zitten en opstaan aangenomen, ondanks het feit, dat de minister dit had ontraden. Een amendement-Van de Wetering (CH) om voor personen, die zijn aangeslagen in de vermogensbelasting, de mogelijkheid te handhaven om indien hun inkomen daartoe aanleiding zou geven in aan merking te komen voor premie-vrij pen sioen of voor een betaling van een lagere premie, werd bij zitten en opstaan ver worpen. Vermelding verdient verder slechts nog, dat minister Suurhoff in zijn antwoord op de replieken in het begin van de mid dag meedeelde, dat de regeling voor per sonen, die in het buitenland vertoeven, dus ook voor artsen, missionarissen, mis siezusters, zendelingen enz. aldus is, dat zij de jaren buitenslands doorgebracht voor het pensioen kunnen inkopen, als zij in Nederland zijn teruggekeerd. Keren zij terug na hun 65ste jaar, dan is er niets meer aan te doen. Morgen zullen wij dus waarschijnlijk vernemen, hoe het zal gaan met de aan passing. F.S. De rechter besliste, dat zij. die in haar dupliek ter sprake zou moeten brengen. De officier van justitie zei verder, dat de eis tot doodstraf hoog was in vergelij king met de vonnissen in de zaken van Sultan Hamid en Andi Aziz, mar hun ac ties hadden niet zoveel doden tot gevolg als de acties, die geleid werden door be klaagde, waarbij duizenden omkwamen. Soenarjo betoogde, dat de verklaringen van overste Soetoko. van de politie te Djambi en van De Bont (van de lucht macht) dat hun geen subversieve acties gebleken waren, niet willen zeggen, dat er geen subversieve acties gepleegd ziin. Hij bestreed de stelling van de verde diging, dat verklaringen van horen zeg gen geen bewijskracht hadden aan de hand van een arrest van de Hoge Raad in 1926, dat zulke verklaringen dienstig zijn als middel tot bevestiging van de overtuiging van rechter. Verder bestreed h\j dat één getuige géén getuige is aan de hand van een betoog van prof. Van Bemmelen en het herziene inlands regle ment, dat de onderlinge samenhang van verklaringen van getuigen tot het staven van een bepaald feit strekt. Ten aanzien van de getuigen a déchar ge merkte hij op, dat het geen geheim was, dat vele Nederlanders er niet mee ingenomen waren, dat Indonesië een vrij, geordend land zou worden; daarom wer den subversieve acties gepleegd. Het is het belang van die Nederlanders, dat de ze acties onbekend blijven en daarom is alles in het werk gesteld om de bewijzen te niet te doen. Hij bestreed de stelling, dat men niet in het geheim Indonesië' kan verlaten door te herinneren aan het illegaal ver trek van een tot gevangenisstraf veroor deelde Nederlander nog in november van het vorig jaar. Al heeft de winter dan nu wel definitief afscheid genomen van Europa, in Ame rika, waarheen Koning Winter lijkt ge ëmigreerd te zijn, ondervindt men er nog alle hinder van, niet het minst in de staat Neiv York, waar een sneeuwval, zoals men die de laatste acht jaar niet meer heeft gekend, het verkeer volko men heeft ontwricht, Er werden in en om de stad New York zoveel wagens in de sneeuw achtergelaten, dat het bijna onmogelijk ivas de wegen op normale wijze met sneeuwploegen vrij te maken. De foto toont een aantal verlaten en vastgelopen wagens in de sneeuwwoes- tijn van het New Yorkse voorstadje Queens. Het Britse ministerie van defensie heeft gisteravond bekend gemaakt dat kortgeleden in de Sovjet-Unie proeven met kernwapens zijn gedaan. Nadere bij zonderheden werden niet gegeven, doch de mededeling werd later bevestigd door een communiqué van dc Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Daarin verklaarde de voorzitter van de commis sie, Lewis Strauss, dat in de afgelopen dagen een nieuwe Russische proef met een kernwapen was geconstateerd. De mededeling te Londen kwam kort na de afloop van de tweede zitting van de V. N.-subcommissie voor de ontwa pening die op het ogenbfik in Lancaster House te Londen besprekingen voert. Andrei Boebnof, een van de pioniers van het bolsjewisme die commissaris van onderwijs was, toen hij in 1937 als „vij and van het volk" werd „gezuiverd", is onlangs in vrijheid gesteld. Aldus vernam AFP gisteren te Moskou. Boebnof, die 72 jaar is, trad in 1903 toe tot de communistische partij, waar hij in 1912 lid' van het centrale partijcomité werd. In 1917 werd hij lid van het poli tieke bureau cn het militaire revolutio naire comité, dat de machtsovername door de bolsjewieken organiseerde. In de burgeroorlog was hij majoor en werd later hoofd van de politieke afdeling van het rode leger. Een andere overlevende van de „zuive ringen" onder Stalin, een zekere A. V. Kosaref. die eerste secretaris van de Komsomol (de Sovjet-jeugdbeweging) was totdat hij in 1938 als .volksvijand" werd veroordeeld, is ook kortgeleden op vrije voeten gesteld. Op zondag 25 maart zal ds. H. J. Kater, Nederlands Hervormd predikant te Am sterdam, in de Nieuwe Zijdskapel te Am sterdam een bevestigingsdienst leiden- waarin ongeveer 40 van zijn catechisanten als lidmaten van de Ned. Hervormde kerk zullen worden bevestigd. Tot deze catechisanten behoren ook prinses Beatrix en enkele van haar klas genoten. Een gedeelte van de kerkdienst, die in de morgenuren zal worden gehouden, wordt van 18.30 uur tof ca. 19.15 door het I.K.O.R. uitgezonden. hiertoe in staat ge steld door de V.P.RO., die zijn zendtijd op Palmzondag voor dit doel aan het I.K.O.R. heeft afgestaan. Nog altijd is de vraag onbeslist of de pijpleiding, die olie naar het Roergebied zal voeren, in RotterdamPernis zal be ginnen, dan wel in Wilhelmshaven. In Rotterdam wacht men gelaten de beslis sing af en in havenkringen aldaar is men leggen. andere oliemaatschappijen en aangezien dan o.m. het Amerikaanse kapitaal een woordje mee gaat spreken, kan men wel aannemen, dat de exploitatiemogelijkheden een groot gewicht in de schaal' zullen in het algemeen an oordeel, dat indien niet de nationale gevoelens van de Duit sers de doorslaggevende factor worden maar het economisch inzicht, zonder twij fel de keuze op Rotterdam zal vallen. Als vaststaand kan reeds worden aangenomen, dat de grote olieraffinaderij voor de Duit se bondsrepubliek door de Esso A.G. uit Hamburg aan de noordkant van Keulen zal worden gebouwd, tegenover de „Far- ben '-fabrieken van Leverkusen. Het zou een project zijn van ongeveer 500 miljoen rijksmark. De financiering zou in handen zijn van de Standard Oil Cy te New Jer sey, in samenwerking met- een achttal In de eerste plaats wijst men van Rot terdamse kant op het feit, dat Rotterdam ongeveer 50 km dichterbij ligt, hetgen op de aanleg al een besparing van onge veer 50 miljoen mark zou betekenen. In de tweede plaats is men van oordeel, dat ongetwijfeld het feit zal meetellen, dat de route naar Wilihelmshaven 250 zeemij len langer is, hetgeen heen en terug voor de tankschepen een tijd- en kostenverlies van bijna twee dagen kan betekenen, waar ingeval van een eventueel gewapend conflict nog bijkomt dat de schepen dan ongeveer twee dagen langer het gevaar kunnen lopen van aanvallen op zee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1