Mislukkingen die miljoenen kosten M V Waar „Willem en hoe Beukelsz" .voor het eerst in de golven Verkeersonderwijs op lagere scholen wordt verplicht diep zit haring Honderd jaar geleden werd Taylor geboren Niet elk vliegtuigontwerp blijkt een succes 1 ivv v v- 4ê Subsidiëring algemeen maatschappelijk werk Irene Joliot-Curie ter aarde besteld natuur sluimert in de knop Visserij-onderzoekvaartuig op Noordzee aan regering overgedragen Verbond voor Veilig Verkeer: ook bij voortgezet onderwijs fa* Indonesiërs voelen zich misleid I België en het Delta-plan DONDERDAG 22 MAART 1956 PAGINA 3 §ÊMm Adviescommissie opleidingseisen geïnstalleerd (Van onze luchtvaartmedewerker) ER IS DE LAATSTE JAREN in Engeland nog al eens bedenkelijk met het hoofd geschud, wanneer men de prestaties van de Engelse vlieg tuigindustrie de revue liet passeren. Zo op het eerste gezicht zou men inderdaad geneigd zijn te veronderstellen, dat de Britse constructeurs weinig geslaagde ontwerpen hebben gelanceerd. Ontwer pen, die alleen maar een enorm kapitaal verslonden, zonder dat daar veel voordeel tegenover stond. Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur, tijd goor 'n paar Bennies! Herhaalde malen Het is echter niet alleen Engeland, dat op aviatisch terrein vele tegenslagen te incasseren kreeg, ook aan de overzijde van de Oceaan heeft men met al even kostbare mislukkingen te maken. Het verschil tussen beide industrieën is echter, dat de Engelse veel kleiner van omvang is dan die der Ver. Staten, zodat in het land van Uncle Sam de vergissingen niet zo direct in het oog springen. Het is in verband hiermede dan ook interessant om eens enige vergelijkingen te maken. Er ligt ook een stukje natuur besloten in de King rol. Wanneer U deze opent, kunt U genieten van de weldadige eigenschappen van het edele natuurproduct, waaruit King pepermunt is bereid. natuurzuivere Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Het geval-Sivift dit 111/ I Deze zomer aan het werk Minister aan het roer Laboratorium aan boord F" m*. Honderd wensen nationaliteit terug Herdenkingsbijeenkomst in Den Haag v A ,w ■r v v: w's V A, Vy -X ,v Datum interparlementaire Beneluxraad nog niet vastgesteld JAN OTJT WEER HERSTELD De minister van Maatschappelijk Werk. mr F. van Thiel, heeft vanochtend de on langs door hem ingestelde „adviescom missie voor de opleidingseisen bij de sub sidiëring van het algemeen maatschap pelijk werk" geïnstalleerd. De bewindsman merkte op, dat er in het maatschappelijk werk een ernstig te kort is aan gediplomeerde krachten. Daar er echter vele functionarissen op dit ter rein werkzaam zijn. die nog niet over een diploma van een school voor maatschap pelijk werk beschikken, leek het de mi nister van belang, ook deze voor subsidie in aanmerking te brengen, indien zij vol doen aan een aantal minimum-voorwaar den, neergelegd in de desbetreffende re geling voor de opleidingseisen. Daarbij is een indeling gemaakt naar leeftijdsgroepen. De bewindsman wil aan personen boven 35 jaar, die over een ruime ervaring beschikken, maar geen volledige theoretische scholing ontvingen, minder zware eisen stellen wat betreft hun opleiding dan aan degenen die jon ger zijn dan 35 jaar. De Douglas DC-8, zoals deze over weinige jaren Nederlands vlag hoog zal houden over oceanen en continenten tn een tijd, waarin luchtmachtstaven steeds meer snellere en zwaarder bewa pende vliegtuigen verlangen, zien de vliegtuigen twerpers over de gehele we reld zich voor een bijkans hopeloze taak gesteld. Zij worden vaak voor opdrach ten geplaatst, waarbij theoretische mo gelijkheden 'in werkelijkheid moeten worden omgezet op een wijze, waarbij zij zich gaan afvragen, of ze soms een handeltje in ijzerwaren hebben en over de toonbank moeten verkopen. Bijkans de onmogelijkste problemen moeten zij trachten te overwinnen en het kan dan ook in vele gevallen niet anders dan dat het bij trachten blijft, wat dan dikwijls het verongelukken van een of ander prototype tot gevolg heeft. Ook worden vaak tegenstrijdige eisen gesteld, zodat eien nieuw ontwerp ten slotte toch niet aan de verwachtingen voldoet. Dat bij dergelijke mislukkingen thans de publieke opinie een woordje gaat meespreken, terwijl vóór de laatste oor log zoiets min of meer binnenskamers bleef, is logisch, wanneer we bedenken, dat <te prijs van één moderne jager laten we zeggen de Hawker Hunter overeenkomt met de prijs van twee complete squadrons Hurricanes! De tijd is voorbij, dat we alleen ai door het gebruik van een krachtiger motor ook een sneller vliegtuig kregen. Een voorbeeld hiervan ds de Amerikaan se F-102. Ondanks het feit, dat het pro totype van deze jager met een enorm krachtige motor was uitgerust, was het onmogelijk om horizontaal sneller dan het geluid te vliegen, hetgeen wel de verwachting was geweest. Nieuwe on derzoekingen begonnen en nieuwe kapi tale sommen werden in het ontwerp ge stoken met de kans op een mislukking. Dank zij dit onderzoek kwam mien tot een nieuwe vorm van de romp met een Op het kleine binnenplein van de Sor- j bonne te Parjj s is gisterochtend een sobere plechtigheid gehouden bij de met de Franse driekleur bedekte katafalk, waarop de stoffelijke resten van Irene Joliot-Curie rustten. De plechtigheid werd bijgewoond door familieleden van de overledene, een ver tegenwoordiger van het Franse staats hoofd. de hoge commissaris voor atoom energie, universitaire autoriteiten en voorts door de communistische leiders Duclos en Cachin. De minister van onder wijs, de heer Villères, wees in een toe spraak op het belangrijke werk van de overledene. Na afloop van de korte plechtigheid werd het stoffelijk overschot bijgezet in het familiegraf op het kerkhof van Sceaux bij Parijs. Dinsdagavond hadden talrijke Parijzenaars haar nagedachtenis geëerd bij de katafalk, die was opgesteld in de kapel van de Sprbonne. (Aovertentle) Wéér een avond oedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten ai viel t verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Kennies redding brachten. Onmid dellijk! 'n Wonder die Kennies - u gebrulki *e toch ook7 In Iedere apotheek en dro gisterij verkoopt men U Rennles graag. z.g. wespentaiilile en zie. met hetzelfde motorvermogen bleek de F-102 thans wèl in staat tot supersonische snelheden- Dit voorbeeld laat wel duidelijk zien, dat de ontwikkelingskosten van een mo dern vliegtuig enorm hoog zijn. Blijkt het dan tenslotte zo te zijn, dat er met een bepaald type eenvoudig niets aan te vangen is, of zelfs verscheidene toe stellen van een bepaald ontwerp, de'een na de ander verongelukken, dan kan het haast niet anders of de publieke mening komt er aan te pas. Bij elk land met een uitgebreide vliegtuigindustrie, komen deze mis lukkingen heden ten dage herhaalde lijk voor. In het afgelopen jaar ver ongelukte in Amerika de nieuwe Mar tin „Seamaster" straalvliegboot; de Convair „Sea Dart" explodeerde in de lucht, "terwijl hij voor autoriteiten werd voorgevlogen. Onlangs explo deerde in de lucht eveneens een kolos sale Boeing B-52 intercontinentale bommenwerper tijdens een proef vlucht. Al deze ongelukken behoeven niet altijd te leiden tot het geheel los- i laten van een bepaald ontwerp. Wc i herinneren maar aan de ongevallen met de super-sabres. Nadat men de fout gevonden had, welk onderzoek vele duizenden dollars kostte, behoort deze machine thans tot een der beste van haar klasse. We kunnen het lijstje van Ameri kaanse mislukkingen verder voortzet ten. Twee Bell X-I raketvliegtuigen explodeerden, terwijl zij door het moe dervliegtuig omhoog werden gebracht. De Douglas X-3 gebouwd voor vluchten 3 maal zo snel als het ge luid, een ontwerp dat miljoenen verg de staat ergens verlaten op een vliegveld omdat de motoren niet vol doen. Bovendien is dit toestel zo moei lijk te vliegen en zijn de risico's zo hoog, dat men het niet waard vindt, dat het verder wordt beproefd. De moeilijkheden met ditzelfde type motoren zijn er ook de oorzaak van, dat verschillende andere ontwerpen van diverse fabrieken, die op dit motortype gebaseerd waren, een mislukking wer den. Sommige series heeft men met an dere motoren kunnen uitrusten, in an dere gevallen ging dit niet. Zo b.v. bij de McDonnell „Demon" 5 toestellen ver ongelukten, hij 4 andere heeft men een niet geslaagde poging gedaan andere motoren in te bouwen en 21 stuks mogen alleen voor grondtraining gebruikt wor den zonder ooit te vliegen. Alleen dit verlies komt Amerika al op ruim 700 miljoen gulden te staan. kreeg dn de mislukkingen. Een typisch voorbeeld hiervan vormt de Vickers „Swift". Het heeft maar een haar ge scheeld. of onze Kon. Luchtmacht was met dit type uitgerust. Aanvankelijk leek de Swift superieur aan de Hunter, doch na enkele veranderingen aan de laatste, bleek deze machine zó goed, dat men thans in Engeland de Swift niet meer als jachtvliegtuig gebruikt, doch de toe stellen voor verkenningsdoeleinden be zigt- gebruikt wordt, uit de zak van de belas tingbetaler komt. Tal van ontwerpen worden door de fabrieken zelf uit eigen middelen bekos tigd. Dit is b.v. het geval met de Fairey „Gyrodyne", de FD-1 en de Fairy „Gan- net". Handley Page bekostigde zelf de bouw van de viermotorige „Herald", waarmede toch een bedrag van meer dan 22 miljoen gulden gemoeid was. De nieuwe Vickers Vanguard, een verdere ontwikkeling van de beroemde Viscount, wordt ook door Vickers zelf betaald. De succesvolle lichte jager van Folland, de Gnat, werd door Folland uit eigen mid delen gefinancierd. Bepaald vreemd doet het aan. dat, ondanks het feit. dat de Gnat al geruime tijd vliegt en aan al'.e I verwachtingen voldoet, dit toestel door de Nato niet is aanvaard en aan de Fiat- vliegtuigenfabriek in Italië een proef- order werd gegeven voor een model, dat alleen nog maar op de tekenplank be staat en waarvan men nog maar moet afwachten hoe het uitvalt „Waar gehakt wordt, vallen spaanders", zegt het spreekwoord en we zien dan ook, dat elk land met een eigen vlieg tuigindustrie, met een zeker percentage mislukkingen rekening moet houden- Hoe kleiner echter de vliegtuigindustrie, hoe meer het in de gaten loopt. i - :'A: Vy,.': Bepaald een mislukking was de Braba- zo-n, die maar liefst meer dan 65 miljoen gulden opslokte en toen naar de sloper giing. Ook de AVRO „Tudor" vliegtuigen hebben slechts een zeer korte rol in het luchtverkeer gespeeld. Op experimen teel gebied gingen alle drie de prototy pen van de De Havi'lland DH-108 Swal low verloren, evenals de eerste AVRO 70". de Handdey Page HP-88 en de Boui- ton Paul 120. De „Apollo". een viermoto rig propeillerturbin-evliegtuig. eiste ruim 12 miljoen op, doch dit geld was niet geheel weggegooid, want de mogelijk heid was niet uitgesloten, dat de Vis count van Vickers niet geheel aan de verwachtingen zou voldoen- I-n de prak tijk bleek evenwel, dat de Viscount uit zonderlijk goed geslaagd was, zodat men de Apollo die men dus achter de hand had niet verder heeft ontwikkeld, doch een uitgesproken mislukking was het toestel zeker niet. 1C u elf uur precies bij Hoek van Holland king no-mpnennn6a,^ma Soel\ misluk" i voor de eerste maal de kop in de sang noemen, ondanks de grote moei- ,r 1 lijkheden, die men hiermede ondervond golven van de iNoordzee gestoken. Dit was pioniersarbeid en Engeland 1 Vier uur later is liet schip in volle stond met dst vliegtuig aan de spits van Het nieuwe onderzoekingsvaartuig voor de visserij „Willem Beukelsz" (V.O. 2) heeft gisterochtend om het burgerluchtverkeer. Niet alleen de constructeurs ka.n mien verwijten, dat kapitale sommen verloren gingen -- voor zover er tenminste van het maken van verwijten sprake kan zijn de ontwikkeling van de enorme Princess- vliegboten en de bouw van de Vickers V-1000 werden op last van de overheid stopgezet, waarmede een totaal van meer dan 100 miljoen gulden eenvoudig wevd prijsgegeven, zonder dat hier van niet- geslaagde ontwerpen sprake was Nu is het zo. dat niet al bet geld, dat voor de bouw van nieuwe vliegtuigen De nieuwe Douglas B-66 bommenwer per heeft te kampen met -moeilijkheden op aërodynamisch terrein, zodat er wel het een en and-er aan de vorm gedokterd zal moeten worden. Ook de F-84-F „Thundersteak", welke Nederland thans ook in dienst heeft, heeft 4 jaar nodig tgehad om te worden, wat hij thans is. Moeten wij dit Amerikaanse lijstje nog verder voortzetten? Wij zouden u nog kunnen vertellen over de Grumann F-10-F, waarvan het eerste prototype verongelukte en het tweede toestel er gens op een vliegveld staat als gronddoel voor tanks en artillerie. Het is dan ook wel vanzelfsprekend, dat de Engelss industrie ook haar deel Op de lagere scholen zal het verkeers onderwfjs verplicht worden gesteld. Een desbetreffend voorstel tot wijziging van de Lager Onderwijswet zal binnen enkele dagen het departement van O. K. en W. verlaten. Aldus deelde minister Cals me de, nadat hij van de voorzitter van het dagelijkse bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr Th. Röeli, het rapport 'n ontvangst had genomen, dat door een door het verbond ingestelde commissie *as samengesteld over het verkeerson derwijs bij het voortgezet onderwijs. In het betrokken rapport wordt, zoals Wij gisteren reeds in een deel van onze °Plage meldden, geconstateerd, dat de noodzaak van het geven van verkeerson derwijs aan leerlingen van voortgezet on derwijs algemeen gewenst wordt. Het rapport spreekt hier van een ge- vaarlijk manco en toopt dit aan met sta- te bjgien.' zien het. aantal slachtoffers van verkeers ongevallen in de leeftijdsgroepen van de niet-Ieerplichtige leerlingen, de noodzaak tot onderricht in de verkeersvraagstukken duidelijk in het oog springt. Het onderwijs als bedoeld, dient in de eerste plaats te zijn ingesteld op psychologische fouten, ziekelijke instellingen als verdrongen agressiviteit, neiging tot risico nemen, in fantiele sensatiezucht enz. onder de aan dacht te brengen. De commissie wil ook hieraan aandacht geschonken zien bij examens. Zo veel mogelijk zou het onderwijs die nen te geschieden in alle leerjaren, maai minstens in de laagste drie, minstens 15 a 20 minuten per week. Dit onderwijs zou verplicht moeten worden gesteld. Tenslotte geeft de commissie in over weging, een verkeersonderwijsdag te hou den, ten einde dit vraagstuk in groter ver- Gewapend met fel-sissende snijbranders is een legertje arbeiders op de terreinen van de Hollandia-IJzerhandel aan de Am sterdamse Schroothaven reeds enige tijd bezig om de laatste stoomlocomotieven van de Nederlandse Spoorwegen dat zijn er nog een 260 op maat te snijden voor de gretige muilen van de hoog ovens. Voor Mei 1958, zo hebben de Spoorwegen beslist, moet de laatste Stoomloc van de rails zijn verdwenen en daarmee was dan het doodvonnis van de vertrouivde puffende hardlopers •gete kend: aan de snijdende slopers zal het in elk geval niet liggenDe foto laat zien hoe een van de stalen kolossen wordt kleingemaakt. zee ter hoogte van Katwijk en Noord- wijk door de reder overgedragen aan ir. G. J. Lienesch, directeur der vis serijen, als vertegenwoordiger van de regering. De bouw van de „Willem Beukelsz" is mogelijk gemaakt door gelden uit de tegenwaarderekening van het plan Mars hall. Het schip zal, evenals het onder zoekingsvaartuig voor de visserij „Antoni van Leeuwenhoek" (V.O. 1), dat sedert begin 1949 in de vaart is, worden ge bruikt voor het onderzoek van de vis stand^ op de Noordzee, waarmede het Rijksinstituut voor het Visserijonderzoek is belast. Gistermorgen was het schip uit Vlaardingen vertrokken voor de officiële proefvaart. Aan boord van het 287 ton metende vaartuig waren verscheidene autoriteiten van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, als mede personen, die op enigerlei wijze bij de bouw en inrichting waren betrokken. Nadat schipper N. Pronk uit Scheve- ningen voor de kust van zijn woonplaats het anker had beproefd en voorts op de verdere vaart nog enkele technische proe ven had genomen, stelden de genodigden en de bemanning zich rond de vlagge- mast op, en de schipper schreef in zijn logboek: „vijftien uur plechtige over dracht van het schip". Nadat de heer J. H. Boot, directeur van de scheepswerf „De Dageraad" te Wou- LCIIV JVU IJ Volgens de biologen, die met de „Wil- J. lem Beukelsz" zullen varen, heeft het onderzoek naar het gedrag van de ha ring twee aspecten, namelijk in welk gebied kan onder bepaalde omstandig heden haring worden verwacht en op welke diepte bevindt de haring zich zo wel overdag als des nachts. Ten aanzien van het eerste aspect wil men de factoren leren kennen, waarop de haring reageert, of er verscheidene groe peringen haringen zijn en hoever de groe pen zich verplaatsen. Ten aanzien van de diepte, waarop de haring zich bevindt zijn er reeds aanwijzingen, dat deze ver band houdt met de temperatuur van het water. In het onderzoek zal ook de overbevis- sing worden betrokken. Men neemt aan, dat er thans nog geen sprake van over- bevissing van haring is, doch in ieder ge val wordt het van belang geacht te we en, ook al zou de visserij op haring moeten worden beperkt, op welke wijze zo economisch mogelijk kan worden gevist. Na een tocht in begin april naar Enge land ter kennismaking, zal de „Willem Beukelsz" reeds in de komende zomer zijn werkgebieden, de Doggersbank en het Kanaal, doorkruisen. brugge, waar het schip is gebouwd en de heer J. v. d. Leun, namens v. d. Leuns Technische Onderneming te Slie- drecht welke de uitrusting van het schip had verzorgd, het woord hadden gevoerd aanvaardde ir. Lienesch het schip namens de regering. Ir. Lienesch zeide o.m. dat het doel is met dit schip Nederland een plaats te geven in het internationale visserijonder zoek. Ons land zal met de „Willem Beukelsz" ongetwijfeld een zeer goede indruk bij de buurlanden maken. De mi nister, zo zeide ir. Lienesch voorts, is zeer „zee-minded". Hij hoopt donderdag na Pasen een tocht met dit schip te ma ken en thans reeds vroeg ir. Lienesch de schipper zijn plaats achter het roer dan enige tijd aan de minister af te staan. Nadat ir. Lienesch nog de medewer king van de bemanning had ingeroepen om de „Willem Beukelsz" een goede vaart te geven, werden de hoofden ont bloot: de blauwe vlag van de rederij werd neergehaald en de Nederlandse driekleur werd gehesen. Het schip heeft een lengte over alles van 35.05 meter een breedte van 7.20 me ter en een holte van 3.70 meter. Aan boord is logiesruimte voor twaalf man en voor zes leden van de staf in een-, twee- of drie-persoonshutten. Volle kracht varende kan het schip tien dagen op zee zijn. Aan de voorzijde van het dek huis is een ruim laboratorium volgens de moderne eisen ingericht, zodat ook tij dens de vaart biologisch onderzoek kan worden gedaan. De „Antoni van Leeuwenhoek" is aan zienlijk kleiner dan de „Willem Beukelsz.' en niet bruikbaar voor haringonderz'oek. Aangezinen de haring voor Nederland echter van het grootste belang is, is dit nieuwe schip gebouwd. (in Suriname) Een honderdtal Indonesiërs heeft zich deze week bij het commissariaat van dc republiek Indonesië te Paramaribo gemeld met het verzoek, de Indonesische nationa liteit terug te krijgen. Zij hadden twee jaar geleden geopteerd voor het Neder landerschap. Tegenover functionarisser van het commissariaat verklaarden zij zich misleid te voelen. Ongeveer 8000 Indonesiërs in Suriname hadden destijds, bij de overdracht der soe vereiniteit aan Indonesië, voor het Neder landerschap geopteerd. Ze behoorden na genoeg allen tot de Kaum Tani Persatuan wier voorzitter, Iding Soemita, lid van de Staten van Suriname is- Om voortaan tei stembus te kunnen gaan, moesten deze mensen het Nederlanderschap aannemen Sedert geruime tijd meldden enkelingen zich bij het commissariaat om het Indo nesische staatsburgerschap terug te krij gen. Dit is evenwel niet mogelijk, daar men 5 jaar in Indonesië gevestigd moet zijn om genaturaliseerd te kunnen worden, waarop de aanvraag immers neerkomt. Het was deze week de eerste keer, dat zo'n groot aantal mensen zich tegelijk meldden. Honderd jaar geleden werd de vader van de wetenschappelijke bedrijfsvoering, Frederick Winslow Taylor, in German- town, een voorstadje van Philadelphia, geboren. Ter herdenking van dit feit werd woensdagavond te 's-Gravenhage een ge meenschappelijke. dinervergadering ge houden door de Haagse afdeling van het Nederlands Instituut voor Efficiency en de afdeling voor technische economie van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Tijdens deze vergadering hebben prof. dr. H. A. Hutte, sociaal-psychologisch ad viseur te Haarlem en buitengewoon hoog- v K - n V A V-, yH U.' 'HA A - V"- v y' Ns r v* i. (Van onze Brusselse correspondent) In de Belgische senaat kwam gisteren bij de bespreking der begroting van Buitenlandse Zaken weer de kwestie der waterwegen te pas. Er werd daar vooral over gesproken door de heer Segers, kamerlid voor Antwerpen en. gewezen minister van P.T.T. De minister van bui tenlandse zaken. Spaak, antwoordde slechts weinig op de hem gestelde vra gen. Hij beriep zich op besprekingen met Nederland. De uitweg naar de zee. aldus de heer Spaak, is voor Antwerpen en der halve voor geheel België, een levens kwestie. De Nederlanders weten dat en hebben bij gevolg aanvaard, dat Belgische ingenieurs aanwezig zijn in hun labora toria bij het uitwerken der plannen. Een zeer belangrijke vraag, aldus de minis ter, is de volgende: waar zal het water heenvloeien als Nederland de zeearmen sluit? Concluderend zei de heer Spaak: de regering neemt de nodige voorzorgen en volgt al deze problemen van zeer nabij. ..vi (Vam onze Brusselse correspondent) Een Nederlands blad had gemeld dat •■e interparlementaire Beneluxraad op 7 juli zou vergaderen om te confereren over de maatregelen die voor zijn werking ge troffen moeten worden- In de betrokken Brusselse kringen merkt men naar aan leiding van dit bericht op, dat de daarin vermelde datum nog zeer voorbarig is. I daar de behandeling van het ontwerp voor I h-t tot stand brengsn van deze raad in ue parlementen der drie Benefttxlanden I»og hanglende is. leraar In de sociale psychologie aan de rijksuniversiteit te Groningen en dr. ir. M. G. Ydo adviseur voor bedrijfsorganisatie te Amsterdam inleidingen gehouden. Na het diner heeft prof. dr. H. A. Hutte enkele sociaal-psychologische beschou wingen gegeven over het leidinggeven in de bedrijven, ter inleiding op het eigenlijke thema van de avond: „the scientific management" van Taylor, dat door de heer Ydo werd behandeld. Ydo begon zijn voordracht met te her inneren aan een wedstrijd, die hjj zag van het Nederlandse hockey-elftal. Zulks ter illustratie van de twee vormen van team-spirit: a. die met een positieve, sti mulerende invloed op de leden van het team; b die met de negatieve, remmende invloed. Zo bleek bij wetenschappelijke bedrjjfsonderzoeken in de V.S., dat iedere werker in de groep bewust minder pro duceerde dan hij kon, voorts dat de groep als geheel een norm had voor de grootte van de dagtaak, welke norm belangrijk lager lag dan hetgeen zij per dag kon produceren en dat geen enkele werker boven deze norm mocht uitkomen. Taylor nu neeft alles in het werk ge- steld om de mensheid de weg te wijzen die hij gevonden had om de negatieve in vloed, die van de werkplaats op het ka rakter van de individuele werker uit gaat, om te vormen tot een stimulerende invloed, waardoor de arbeiders zich ook tijdens hun werk konden ontplooien. Om dat doel te bereiken heeft Taylor een nieuwe wijze van leidinggeven ontwik keld, die later door anderen „scientific ihanagement" genoemd is. Het doel was primair, de technieken secundair. Taylors technieken nu heeft Dien wel begrepen, maar zijn doelstellingen niet. Uitvoerig schetste hij vervolgens de per. soon Taylor. (Van onze correspondent) De eerste dirigent van het Gelders Or kest te Arnhem, de heer Jan Out. is van zijn ziekte hersteld. Hij zal vrijdag a.s. zijn werkzaamheden weer kunnen her vatten. Wij vernemen, dat de wensen, welke in het bekende memorandum door de leden van het Orkest naar voren zijn gebracht en diie voornamelijk drie punten omvatten nl. meer concerten voor de twee de dirigent Leo Pappenheim, het optreden van een gastdirigent en de instelling van commissie, niet voor onmid- dellijke realisatie in aanmerking komen. Nochtans heeft het bestuur va-n het Gel ders Orkest de toezegging gedaan de/.e desrderatie met de meeste zorg te bestu deren. Of zij voor inwilliging in aanmer king kunnen komen, hangt af van tal van factoren, waariaij irgast de artistieke ook de financiële een rÈet geringé rol spelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3