Ouderdomsverzekering hing zijden draadje rammelde aan Minister Suurhoff met de portefeuille Geen abnormale (vorst) winsten op groente en aardappelen SER OF arriveerde in Londen ZO SNEL ALS EEN HAAS Nenni zingt niet mee in liet anti-Stalin-koor STAKING te IJMUIDEN wordt voortgezet Ouderdomspensioen en de propaganda- molen van de Vara „MOETEN WIJ DEZE JAKHALS ONTVANGEN? vraagt Britse pers DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN zo maart i v>~3 WEERBERICHT VARA stond te vroeg klaar voor interview Eén woordje Vriendenhulp G rondwetsiv ijziging Ministeriële wig tussen zand- en weideboer Half ei heter dan lege dop Intrekking of ik treed af Sovjet-leiders stuurden deportatie- pet per ue ,,.r riesiand officieel in dienst gesteld Grote trom ging door enkele deur geen Moeilijke dagen voor Togliatti Heiligschennende Paaszaterdag geen vas ten of onthoudingsdag Bedrijfssluiting op Goede Vrijdag deskundige vooruit Voor West-Duitsland geen pas meer nodig? Bondsregering overweegt afschaf fing der verplichtingen (Van onze Haagse redactie) Motortreiler „Amsterdam" kwam nog niet aan zijn maidentrip toe diefstal Harding ontslaat Cyprisch personeel De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis. Matige tot krachtige zuid-oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 24 maart: zon op 6.36 uur, onder 19.02 uur; maan op 16.55 uur, onder 5.16 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VARA te vroeg voor interview 's-GRAVENHAGE, 22 maart 1956. Ook vandaag is de Tweede Kamer nog niet tot de eindstemming en dus de aanvaarding van het wetsontwerp inzake instelling van de algemene ouder domsverzekering toegekomen. Er waren vanmiddag nog vier amendementen te behandelen. Een van de heer Yan Lier (P.v.d.A.) die niet wilde, dat twee Pensioenen tweemaal zouden kunnen worden gekort en waarbij hij beoogde het pensioen dat een weduwe geniet uit de dienstbetrekking van haar echt genoot, terwijl zij bovendien een pensioen uit eigen dienstbetrekking heeft, onaangetast te laten. Dan was er nog het amendementVan Lier om twintig Procent van het pensioen in ieder geval vrij te laten van aanpassing. Een ®mendement-Van Leeuwen (V.V.D.) wilde de reeds ingegane pensioenen Witsluiten van de aanpassing en een amendementDe Kort (K.V.P.) wenste die aanpassing te beperken tot een aftrek van 114 procent per premiejaar. Dat was alles. Men had gedacht, dat dit in de middagvergadering wel zou hunnen worden afgedaan. De mensen van de V.A.R.A. waren al in de Kamer aanwezig om direct na het aannemen van het wetsontwerp een gesprek met Piinister Suurhoff na het behaalde succes uit te zenden. De propagandamolen stond dus al klaar ondanks de verklaring van minister Suurhoff van een dag te voren, dat hij geen prijs zou stellen op de uitdrukking „trekken van Suurhoff". Wat de communist Wagenaar aanleiding gaf om te zeggen, dat Drees straks toch zou gaan trekken van Suurhoff. Het feest ging echter (nog) niet door en dat tengevolge van één enkel tvoordje. Het begon al bij de aanvang van de Vergadering, toen men met de behande ling van het wetsontwerp nog niet direct hon voortgaan, omdat 'net verslag van het uiondeling overleg nog niet gereed was. Toen het eindelijk kwam en bestudeerd Was, bleek, dat de minister met de com missie van voorbereiding niet tot overeen- £temming was gekomen. De enige toezeg- Sing was. dat hij het amendement-De Kort °m niet méér te mogen aanpassen dan 'i' pet per premiejaar alleen zou kunnen sanvaarden, als dit werd gewijzigd in l'i Pet per premiejaar met nog een enkele bijkomende wijziging. En er stond bij, dat tie minister anders dit amendement, mits gaders het amendement-Van Leeuwen, dat de aanpassing voor de reeds verkre gen pensioenen ongedaan wilde maken, onaanvaardbaar zou verklaren. Nu werkt het wbord ..onaanvaardbaar" de heer Oud als de bekende rode lap °p de nog meer bekende stier. En dus stapte hij de katheder op om de minister geleerd sinds de debatten van verleden jaar mei over de huurverhoging, toen de heren Wiilems en Burger hetzelfde had den verklaard, wat nu prof. Oud ver klaarde. De heer Wiilems interrumpeer de, dat hij dat nooit had verklaard. Ook goed, zei prof. Homme. dan heeft de heer Van Lier iets geleerd. Maar met dat al was het hek van de dam. De heer Schouten kwam ter kathe der om te verklaren, dat hij het er ook weer niet mee eens was. Volgens hem was er nog geen onaanvaardbaar gespro ken en was prof. Romme te voorbarig geweest. De heer Burger kwam vertel len, dat hij het. toen hij in mei dr. Drees naar huis zond toch zo goed had gedaan En eindelijk kwam dan om zes uur mi nister Suurhoff aan het woord, de man het moet gezegd die dit wetsontwerp rechtop, met kennis van zaken en in de lijn blijvend van zijn wetsontwerp, prachtig had verdedigd om te zeggen, dat hij niet in de fout wilde vervallen van de Kamer om deze zaak te trekken in de sfeer van de algemene politieke be- vasthouden, ook al omdat hij overtuigd was, dat na minister Suurhoff toch een andere minister deze zaak zou afmaken. Hij kwam ook terug op de bestrijding van prof. Romme en zeide nu, dat ook de Kamer haar eigen verantwoordelijk heid heeft voor haar beslissing. Prof. Romme vond, dat een en ander verhelderend had gewerkt. Prof. Oud, zo zeide hjj. gelooft eenvoudig niet aan on aanvaardbaarheid en dat weten we dan tenminste, als hij weer eens minister zal zijn. Maar ik neem het woord van de re gering serieus, zo zei prof. Romme, al betreur ik dan ook deze onaanvaardbaar heid. Want al moge prof. Oud dan menen, dat een andere minister het dan wel zal doen, hij moet even goed weten, dat de ouderdomsverzekering dan op 1 januari geen werkelijkheid zal worden. De heer Burger ging ouderwets weer eens een beetje als een wildeman in de politiek te keer. Merkwaardig was, dat hij betoogde, dat net dwaas was van zo'n klein onderdeel zo'n halszaak te maken en dat daarvoor de minister nu om het tegen de Kamer te kunnen opnemen het onaanvaardbaar moest uitspreken, maar hij realiseerde zich geen ogenblik dat de minister, als het werkelijk zo'n kleinigheid betrof, dit dan niet had mo gen doen. Hij trok daarmee zonder het te willen, eigenlijk de stoel onder de mi nister weg. Nog eens haalde de socialistische frac tieleider de politiek er bij door te zeg gen, dat er zonder deze minister wel een nieuwe, maar geen betere regeling zou komen en zeker nietmet de P. v. d. A. in het kabinet. De heer Suurhoff had dus meer steun maar de hemel behoede je' voor zulke vrienden dan minister Di-ees verleden jaar mei had in de heer Burger. Met al dit krakeel was echter de avond voorbijgegaan, maar morgen zal er dan toch eindelijk over de amendementen en het wetsontwerp zelf worden gestemd. Zin had dit hele debat eigenlijk niet. De neuzen waren al lang geteld en vast staat, dat het gewijzigde amendement-De Kort zal worden aangenomen, terwijl het amendement-Van Leeuwen zal worden verworpen. En het wetsontwerp zal daar na natuurlijk worden aanvaard. Bij de mededelingen over de agenda, welke na Pasen, te beginnen 10 april, zal worden behandeld, waren de wetsontwer- (Van onze parlementaire redacteur) jje melkprijs Bij de aanvang van de gisteren gehou- fe vragen wat dit nu weer betekende. Hij Rcn°uwingen op hoofdstuk T van de Rijks hieende, dat hier weer een nieuwe vorm Laat mij nu eerst even de za- yan onaanvaardbaarverklaring werd ge ïntroduceerd. Er stond immers in het ver lag, dat de minister zich in deze geval- genoodzaakt zou zien schorsing van A beraadslaging te vragen, teneinde met bet kabinet in overleg te treden. De heer Dud stelde nu: onaanvaardbaarverkiaring betekent aftreden en dat is hier niet aa.n de orde óf schorsing. Er is echter ®'leen maar kans op schorsing, omdat minister eerst nog met het kabinet 'boet spreken en de Kamer weet dus niet yyaar zij aan toe is. Overigens achtte de VVD-fractieleider de verantwoordelijk- beid voor een schorsing geheel voor re maning te komen van de minister. Intussen debiteerde hij echter nog een "^lelijkheid tegenover de heer De Kort, 0ïndat deze volgens hem de weg van de ^inste weerstand zou hebben gekozen door de VA pet van de minister te aan- vaarden en op de vlucht zou zijn gesla gen. Dat was natuurlijk helemaal niet het Seval. De heer De Kort had eenvoudig de zaken praktisch afgewogen. Zijn amendement van aftrek van VA Premiejaar zou worden verworpen dit stond vast, daar de meerderheid van de j commissie van voorbereiding tegen was maar dan zou de concessie van de mi"" nister om hiervan l!4 pet te maken niet meer aan bod komen! Politiek is nu een- i maal de kunst van het bereikbare en daarom koos de katholieke afgevaardigde eenvoudig liever een aftrek van VA pet fcer premiejaar dan niets. Pr°f- Romme liet het er echter niet bij uten. Hij betoogde allereerst, dat ook be Kamer een verantwoordelijkheid heeft oor de eigen uitgebrachte stem en hij ^os bovendien zeer verheugd, dat ook de beer Van Lier (P.v.d.A.) dit had betoogd. eze had dus, zo zeide prof. Romme, iets kelijke bezwaren bestuderen, zei hij. op dat ik daarop kan antwoorden. Zodat de zaak moest wachten tot de avondverga dering. Minister Suurhoff heeft toen het on aanvaardbaar nader verklaard. Dc kans was groot, zeide hij. dat het kabinet na de schorsing zou besluiten tot intrekking van het wetsontwerp over te gaan, indien de artikelen 61 en 62 zouden worden ver worpen of indien het amendement-Van Leeuwen zou worden aanvaard. Zou het kabinet echter niet besluiten tot intrek king. dan zou dit voor de minister, zo zeide hij, persoonlijk politieke gevolgen hebben. Met andere woorden, dan zou hij i ten. Voor een extra aftreden. Daarmee was het laatste woord natuur lijk niet gesproken. De heer Oud meende, dat hij toch aan zijn afwijzing van de art. 60 en 61 moest den vergadering van de Tweede Kamer zijn door de communisten enkele series vragen gesteld voornamelijk aan de minis ter van Landbouw over de prijsontwikke ling van groenten en aardappelen, de schade aan de gewassen door de vorst periode en de prijs van de melk. Op al deze vragen heeft minister Mans- holt medegedeeld, dat de priizen van groenten en aardappelen de veilingprijs hebben gevolgd en in de vorstperiode praktisch niet zijn gestegen. Ook de con- servenprijzen zijn niet gestegen, uitgezon derd die van de zuurkool Besprekingen met de zuurkoolfabrieken hebben echter reeds tot lagere prijzen geleid. Er zijn. aldus de minister, geen excessieve win sten gemaakt en er is dus geen reden tot het nemen van maatregelen. Wat de aardappelen betreft zeide de mi nister dat door de toenemende vraag u's het buitenland de prijzen op de binnen landse markt zijn gestegen, er is echter in het binnenland geen gevaar voor 'n tekort en de voorraad wordt nauwkeurig in het oog gehouden. Van zeer grote winsten is de minister ook hier niets gebleken, er is slechts sprake van een stijging in de marge door de grotere kosten, welke de handel heeft gehad om tijdens het ver voer bevriezing te voorkomen. Voor het nemen van maatregelen is dus volgens de minister ook ten aanzien van de aardap pelen geen enkele reden. De schade door de vorst is, naar mi nister Mansholt mededeelde, nog niet ge heel vast te stellen. De minder winter- vaste rassen zijn voor een dee] uitgevro- ren. Voor de tuinbouw valt de schade mee, voor de boomkwekerij is deze ern stiger en voor de bollen nog niet vast te stellen. De prijsstijging van zaaizaad is veroorzaakt door de grote buitenlandse vraag. Voor de binnenlandse voorziening zijn evenwel geen moeilijkheden te duch- - - toeslag voor vorst- schade acht de minister geen termen aan wezig daar dit behoort tot het normale risico van de tuinders. Ook aan een spe ciale credietregeling bestaat volgens de minister geen behoefte. Bü de kwestie van de melkprijs ont stond er een onprettig ogenblik voor de minister, toen de heer Engelbertink (K.V.P.) hem een vraag stelde over zijn mededeling a»n het landbouwschap, dat de Kamer zijn melkprijsbeleid had goed gekeurd, terwijl bij de debatten dienaan gaande in de Tweede Kamer duidelijk was gesteld, dat het gesprek over de melkprijs open zou blijven. Minister Mansholt antwoordde daar nu maar op, dat dat gezegd was in de openhartige sfeer van de besprekingen in het land bouwschap en niet zo precies en serieus was bedoeld. Maar een feit blijft, dat nu voor dc derde maal na Heerenveen en Lochem door de minister een wig wordt gedreven tussen de zand- en weideboeren, welke eerste hij z.g. zou willen helpen ten koste van de tweede. De beer Engel bertink had, daar het hier slechts vragen betrof, echter geen gelegenheid hierop een toelichting te geven. pen: handelingsonbekwaamheid voor de gehuwde vrouw, de vervreemding niet- iandbouwgronden, de merken wet, de uit- verkoopwet en de uitgifte van culturele gronden in de IJsselmeerpolder. Prof. Gerbrandy probeerde het vraag punt over de handelingsonbekwaamheid van de agenda te voeren, omdat volgens hem deze procedure niet deugde. De mi nister had volgens hem eenvoudig een ontwerp in te dienen om dan te zien. wat de Kamer ervan zou zeggen. Dit voorstel werd echter bij zitten en opstaan verwor pen, zodat ook dit ontwerp op 10 april op de agenda zal verschijnen. In de tijd dat de Kamer moest wachten op de uitslag van het overleg van mi nister Suurhoff met de commissie van voorbereiding inzake de ouderdomsver zekering, handelde zij een initiatiefvoor stel-Oud af over een Grondwetswijziging betreffende het tijdstip van aftreden van de leden der Staten-Gcneraal. In het kort komt dit hierop neer, dat de leden pas aftreden met ingang van de dag. waarop de nieuwe Kamer voor de eerste maal samenkomt. Dit om een her haling te voorkomen van de situatie na de laatste oorlog, toen het land het en kele maanden zonder een wettig gekozen Kamer moest doen. Daar het hier een initiatiefvoorstel be trof, had niet minister Beel het te ver dedigen, maar de indiener, de heer Oud. Er werd echter niet over gedebatteerd. Minister Beel legde alleen de verklaring af, dat de regering zich haar oordeel over dit ontwerp voorbehield, daar het na aan neming door de beide Kamers in eerste lezing door de regering eerst nog aan de Raad van State moet worden voorgelegd. De Kamer nam het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aan, waarna de vosrzitter de heer Oud opdroeg het ont werp in de Eerste Kamer te verdedigen Daarna begon de Kamer nog aan de be handeling van de gemeenschappelijke ver klaring over een supra-nationale regeling voor de zaak der atoomenergie in Europa. Morgen komen we hierop terug. F. S. Zondag a.s., Tweede Passiezondag, zul len weer grote kinderoptochten door de straten van de Limburgse dorpen en steden trekken. Alle kinderen zullen zijn voorzien van een rijkelijkversierd'.„palm hout je", zoals op de foto is afgebeeld. praktisch afgewogen. *.ijn i t-, - De cmlerzeebootjager Hr. Ms. Fries land. gebouwd bjj de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te Amsterdam, is gister middag op deze werf door de bouwers overgedragen aan de Koninklijke Marine en daarna officieel in dienst gesteld. De „Friesland", de elfde Nederlandse oorlogsbodem van die naam, is de eerste onderzeebootjager van de B-klasse, waar- De Italiaanse linkse socialisten, de zgn. abni-soeiaïistcn, die sedert de oorlog 'uw verbonden zijn met dc communis- n. willen niet meedoen aan de „posthume veroordeling van Stalin". Volgens een "ofdartikei in hun blad „Avanti heb- JA? dc Sovjet-leiders geen voldoende '"f."en gegeven voor een aanval op l'i*i. Het blad kritiseert daarom scherp ■yr°es.its,jef en klaagt, dat „wij op dit yenblik zelfs nog niet de inhoud van eoes.jtsjefs geheime rede kennen". Op e manier waarop Stalins veroordeling nu Geschiedt, kan, volgens „Avanti", de democratische ontwikkeling van de ar- e'dersbeweging" worden geschaad. Het blad roept de communisten in de ^ovjet-Unie en daarbuiten op een grondig nderzoek in te stellen naar de redenen van de plotselinge aanval en de mogelijke sevolgen daarvan. Zondag zal „Avanti". haar de redactie aankondigt, een artikel "evatteri van Pietro Nenni zelf, die win baar is van de „Stalin-vredesprijs". Men verwacht, dat hij de kritiek van zijn partij "aar aanleiding van de aanval op Stalin zal toelichten. Intussen zouden vandaag de Italiaanse communistische volksvertegenwoordigers "Dnieuw achter gesloten deuren bijeen komen, om de ontwikkeling in de Sovjet unie te bespreken. Reuter meldt uit Rome, dat Paimiro Togliatti, de leider van de grootste communistische partij in de vrije wereld, er niet in geslaagd is alle com munistische kamerleden tevreden te stel len met, zijn verslag over het partijcongres te Moskou waar de persoonscultus werd veroordeeld. Togliatti zou hebben betoogd, dat de aanval op Stalin met zo onverwacht was gekomen, als velen wel menen, doch eigen lijk een logische ontwikkeling was van een proces dat was ingezet onmiddellijk na Stalins dood. Maar tenminste drie van de communistische afgevaardigden schij nen fe] van leer getrokken te zijn tegen de communistische leider, omdat hij de Italiaanse partij niet voldoende heeft voor bereid op de plotselinge volte-face. Zij zouden ook kritiek hebben uitgeoefend op de partijleiders te Moskou. „L'Humanité" publiceerde gisteren in Parijs de tekst van een resolutie, die is aangenomen aan het slot van een twaalf uur durende vergadering van het cen trale comité van de Franse communis tische partij. Uit de resolutie blijkt, dat de Franse partij zich thans aan de „new look" aanpast en instemt met de kritiek van het twintigste partijcongres op sommige van Stalins theorieën en op zijn regeringsmethoden gedurende een zekere periode". van er nog drie op de genoemde werf, en in totaal acht worden gebouwd. De jagers van deze klasse zijn de grootste en snelste, die ons land tot nu toe heeft gehad. De maximum snelheid is ruim 35 zeemijlen per uur (60 70 km.), d.w.z. het schip vaart net zo sne] ais een haas loopt. De kiel werd op 17 december 1951 gelegd en de echtgenote van de minister van Oorlog verrichtte op 21 februari 1953 de tewater lating. Ir. A. A. Gaasteriand, Fries van ge boorte, droeg namens de N.D.S.M. en Werkspoor het schip over aan de vlag officier materiaal schout bij nacht W. J. Kruys, waarna de vlagwisseling volgde. De commandant van de „Friesland", ka pitein-luitenant ter zee F. L. Capel, ont ving daarna van de commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal F. T- Burghard, de order het schip in dienst te stellen. Deze plechtigheid werd met een driewerf hoezee op H. M. de Koningin besloten. De commissaris der Koningin in Fries land, mr. H. P. Linthorst Homan, zeide niet weinig trots te zijn, dat het schip de naam van zijn gewest droeg. Namens Ged. Staten schonk hij een scheepsbel en voegde hier als persoonlijk geschenk een zilveren wisselbeker aan toe, als prijs voor te houden wedstrijden aan boord van het schip. Het departement Leeuwar den en omgeving van de Maatschamr van Nijverheid en Handel bood vier etsen van Dick Osinga aan en tenslotte schon ken de N.D.S.M. en Werkspoor een com-, pleet stel instrumenten voor een jazzband. Tot grote hilariteit merkte ir. Gaas teriand hierbij op, dat de grote trom van het drumstel door geen enkele deur naar binnen kon, zodat hij advi seerde dit instrument dan maar als „ge heim wapen" in de top van de mast op te bergen. De Kon. Marinierskapel luisterde de plechtigheid op, die door een groot aan tal marine- en burgerlijke autoriteiten en genodigden werd bijgewoond. Het secretariaat van het aartsbisdom deelt, om verwarring te voorkomen mede, dat in de Nederlandse kerkprovincie paas zaterdag geen vasten- of onthoudingsdag is. Waar ter wereld paaszaterdag nog vastendag is. wordt deze volgens de nieuwe orde van de Goede Week-viering niet meer zoals tot nu toe 's middags om twaalf uur beëindigd, maar duurt hij voort tot aan de paaswake. Daaruit blijkt, dat het de bedoeling van de Kerk is, dat de geest en de sfeer van de vastentijd zullen voortduren tot aan de nachtelijke paasviering, ook daar waar paaszaterdag geen voorgeschreven vasten- en/of ont houdingsdag is. De Kring Tilburg van de Katholieke Werkgeversvereniging in het bisdom Den Bosch heeft alle katholieke fabrikanten geadviseerd op Goede Vrijdag de bedrijven om half vijf te sluiten, om op deze wijze ook de arbeiders in de gelegenheid te stellen de plechtigheden op die dag bij ,te wonen. Als voorwaarde wordt gesteld, dat de vrije tijd op een andere dag wordt inge haald. Het advies geldt uitsluitend voorde arbeiders, die in enkele ploeg werken. Generaal Iwan Serof, sisclie geheime polilie, is gisteren in Lon den aangekomen. Hij zal daar maatregelen treffen voor de veiligheid van Boelganin en Kroesjtsjef tijdens hun bezoek aan Groot-Brittannië, volgende maand. Toen hy uit het Russische straalvlieg tuig stapte, werd hij omringd door de strengste veiligheidsmaatregelen, die ooit op het vliegveld van Londen zijn geno men. chef van de Rus- Naar wjj vernemen overweegt de Duifne Bondsregering éénzydig de paspoortver plichting voor Nederlanders, die de Wcst- duitse republiek willen bezoeken, op te heffen. Van Duitse zyde is reeds herhaal- deiyk getracht met Nederland tot een overeenkomst te komen betreffende we derzijdse afschaffing van deze verplich ting. In Dcn Haag heeft dit streven tot nu toe weinig weerklank gevonden. Bonn zou het bereiken van zün doel nu willen bevorderen door over te gaan tot een eenzydige maatregel in de verwachting dat Nederland over enige tijd dan wel zal moeten volgen. Men zal zich herinneren, dat de Westduitse regering indertyd de zelfde politiek heeft gevolgd om te komen tot afschaffing van het visum. Dc Britse bladen beschreven hem reeds voor zön aankomst als „jakhals", „mon ster" en „Iwan de verschrikkelijke". De verslaggevers en fotografen werden op een afstand van 300 meter gehouden, maar Serof. die een donkere overjas en een groene hoed droeg, liep tot op onge veer 15 meter afstand van hen, glimlachte en wees trots op het Russische vliegtuig, De hevigste aanval op de komst van Serof is wel verschenen in de Daily Mail, die schrijft, dat de meeste mensen Boel ganin en Kroesjtsjef tenminste een be leefde en vriendelijke ontvangst willen bereiden. ..Al kunnen wij dan een begroe tende glimlach voor deze staatshoofden opbrengen, moeten wij daarom ook de met bloed bevlekte hand van hun beu] schudden? Al ontvangen wij de beer, moeten wij daarom ook de jakhals be groeten?" vraagt het blad zich af. In de Manchester Guardian is een hoofdartikel verschenen onder de titel: „Ga terug. Serof" waarin verklaard wordt dat het verhaal van Serofs loopbaan „af schuwwekkend" is. „Hij was het" zegt het blad. „die in 1941 en 1942 de gewelddadige deportaties uit voerde, waarbij gehele bevolkingen van de Kaukasus naar Siberië verplaatst wer den". Een woordvoerder van het Foreign Of fice verklaarde: „Wij hebben de Sovjet- regering uitgenodigd ons een functionaris te zenden, die met ons samen kan werken op het gebied van ^veiligheidsmaatregelen voor het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef. De Sovjet-regering was zich „ongetwijfeld bewust" van de reacties, die hier verwacht konden worden op hun keus van Serof". Het vliegtuig, een FU 104, waarmee generaal Serof naar Londen gekomen is, leek een civiele uitvoering van het Rus sische type 39 (Badger), een tweemotorig straalvliegtuig met pijlvleugels. Het zil verkleurige toestel, dat de rode en blau we kleuren van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot voerde, zou een maximumsnelheid van 900 km per uur hebben. De twee gasturbines, die vlak bij de romp zijn aangebracht, schenen onge veer even groot te zijn als vergelijkbare motoren van het westen. Het vliegtuig, vermoedelijk een ontwerp van de vermaard geworden Andrei Tupo- lev, heeft ongeveer de afmetingen van De Havilland Cornet 3. De TU 104" landde op London Airport, het is daar onder strenge bewaking geplaatst. Het toestel heeft de afstand MoskouLonden (2560 km) zon der tussenlanding afgelegd. Het kan ver moedelijk 40 passagiers vervoeren. Vol gens het communistische blad Daily Worker nam de vliegtocht drie en een half uur in beslag. Het is voor het eerst dat een Russisch verkeersvliegtuig met straalmotoren in West-Europa een landing maakt. O Re In het Duitse grensdorpje Hassum, te genover het Noordlimburgse grensplaatsje Siebengewald, hebben inbrekers het ta bernakel uit de kerk aldaar ontvreemd. De koster kwam tot deze ontstellende ont dekking toen hij 's morgens de kerkdeu ren opende. Enkele kilometers verder heeft men la ter het opengebroken tabernakel terug gevonden. De ciborie, de kelken en de kostbare monstrans waren verdwenen. nieuwe motortreiler „Amsterdam" (IJM 28) van de rederij D. Joh. Kryger te IJmuiden, die enige weken geleden zijn proefvaart heeft gemaakt op de Nieuwe Waterweg, doch als gevolg van het con flict in dc treilervissery nog niet aan de maidentrip toe kwam, zou vanochtend als eerste vissersschip met treilcr-outillage naar de Noordzee met volledige beman ning zyn uitgevaren, indien in de gisteren avond gehouden stakersvergadering te IJmuiden dit plan niet met algemene stemmen was verworpen. Het schip zou nl. gaan varen op de loon- en arbeidsvoorwaarden van de thans geldende C.A.O., d.w.z. dat de vaste gage het grote strijdpunt in deze sta king die nu al sinds begin januari duurt voor deze treiler behouden blijft. De heer Krijger zeide, dat hij met zijn treiler „Amsterdam" nog niet is aangeslo ten bij de vereniging van reders van vis- rersvaartuigen te IJmuiden en dus voor dit schip ook geen ondertekenaar is van de thans geldende C A.O. Hij zou ten op zichte van de loonvoorwaarden even vrij staan als de rederijen in Vlaardingen, die eveneens nieuwe grote treilloggers lieten varen op speciale regelingen. De beman ning was een schriftelijke toezegging ge daan, dat de werkgever tot 31 decembei' van dit jaar zou vasthouden aan het loon systeem met vaste gages. De rederij had zich verder verplicht, direct na het uit varen van de treiler ernstige pogingen in het werk te zulien stellen, tot het openen van besprekingen over verbeteringen in de C.A.O. betreffende de loon- en ar beidsvoorwaarden voor de treilvisserij. Er was voorts een bereidverklaring ver kregen over de volgende punten: verho ging van de vaste landgages, uitbetaling van het zg. lever- en kuitgeld aan de be manning. verbetering van de vakantie rechten. verbetering van de voeding aan boord en vergoeding van de oliekleding. Dc ue lokt na het n at warmer wordt. !\1et de schoenen in de hand worden de eerste stappen in zee gedaan in Zandvoort. De overeenkomst kon worden opgezegd door de vissers, wanneer zij meenden, dat binnen twee maanden na ondertekening der overeenkomst niet voldoende vorde ringen met de besprekingen over de ver beteringen zouden zijn gemaakt. Het onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties, de niet erkende vak groep die de staking steunde, had zich met deze procedure akkoord verklaard. De zaak zou evenwel gisterenavond in een algemene stakersvergadering te IJmuiden eerst aan de deelnemers aan de treileractie worden voorgelegd. De vergadering was echter van oordeel dat de vertrouwenscommissie, die het besluit tot uitvaren had genomen, niet be voegd was hierover buiten een algemene vergadering om, een dergelijk besluit te nemen. Hoewel er op gewezen werd, dat het „doorbreken van het redersfront door één reder" de heer D. J. Krijger dus, die bereid was de vaste gages te handhaven, niet van belang ontbloot is, werd in de zaal geroepen: „Wat hebben we er aan, doorzetten die staking". Bij zitten blijven en opstaan werd ge stemd en een plan om de „Amsterdam" te laten uitgaan werd toen met algemene stemmen verworpen. De heer Krijger ont hield zich voorlopig van commentaar op deze gang van zaken. Dc Britse gouverneur op Cyprus, Sir John Harding, heeft alle Cyprische bedien den, die in het eoüverneurspaleis werk ten, ontslagen. Hij is tot deze maatregel overgegaan na de mislukte aanslag die dinsdag op de gouverneur werd gepleegd, waarschpnlijk door een van de Cyprische bedienden. Voorlopig zullen de werk zaamheden worden gedaan door Britse militairen, totdat er personeel uit Groot- Brittannië is gearriveerd. Gisternacht zijn er in Nicosia vier aanslagen gepleegd op winkels van Griek se Cyprioten. De bommen veroorzaakten slechts materiële schade. Gisteren wer den 52 Cyprische winkeliers uit Nicosia voor het gerecht gebracht, omdat zij door hun winkels te sluiten na de deportatie van aartsbisschop Makarios, de onwetti ge staking op het eiland zouden hebbeB bevoordeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1