Tweede Kamer zwichtte voor 's ministers laatste redmiddel Toch aanpassing van pensioenen nader beperkt MENINGSVERSCHIL OVER LOONSBESLUIT Lentelucht toestromen Scotland Yard niet gesteld op komst van Russische politie Soedan overweegt aankoop van Tsjechische wapens DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Er is nog al wat te doen over rood bezoek aan Londen Generaal Lonardi plotseling overleden Moeilijkheden over Londense verblijf- 4 plaats van ,,B. en K." Russen leiden in Polen Egyptische officieren op DE LOEP Zaterdag 24 maart 1956 WEERBERICHT Beperking van de korting -(Van onze weerkundige medewerker) Verdere beperkingen op aftrek Kleinigheid voor de weduwe Winst voor kleine zelfstandigen VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUD RAGEN Telt verbetering secundaire arbeidsvoor waarden mee bij de zes procent? (Van onze Haagse redactie) De regeringsbeslissing over de Ionen wordt in een enkel opzicht door werk gevers en werknemers verschillend ge- interpreteerd. Men is het namelijk niet eens over de vraag of hij thans in ver nieuwing zijnde collectieve arbeids overeenkomsten reeds overeengeko men verbeteringen in de secundaire arbeidsvoorwaarden al dan niet beho ren tot de 6 pet, waartoe de stijging van Ionen en andere arbeidsvoorwaar den moet beperkt blijven. De Stichting van den Arbeid heeft gisteren langdu rig over dit probleem vergaderd. Zij is niet tot èen oplossing gekomen en thans zal aan de regering worden gevraagd hoe in het omstreden geval haar bc- De uitkering ineens over 1955 Vandaag beschikking rijks- bemiddelaars in Staats- courant .Kustvaarder vastgezet in Nieuwe Waterweg Quite enJHoStnw 5cl>il$erijen S.lWjes 6stljem»fg 3? tel: 22320 pUter&am (opvolger van Peron) (Telefonisch van onze correspondent) LONDEN, vrijdagavond De gebeurtenissen van de laatste dagen in Londen hebben de door de Sovjet-machthebbers zo zorg vuldig gekweekte toenadering wel in gevaar gebracht. De oorzaak hiervoor ligt niet bij de Britten. Maar het zijn de Russen die m het vriendschapseten gooien door de chef van hun geheime politie, Serof, naar Londen te zenden om met de Londense politieautoritei ten het bewakingssysteem te be spreken, waarmee Boelganin en Kroesjtsjef volgende maand bevei ligd zullen worden. In Claridge's Het scherm op? HET heeft geen zin om de vraag op te werpen, waarom Kroesj tsjef wijlen vadertje Stalin zo staal-hard van diens voetstuk heeft getrokken. Niet, dat het niet hoogst interessant zou zijn om te weten, wat de huidige machthebber van het Kremlin daarmede voorheeft., doch o.i. zou het toch niet geluk- men kritiek oefent is een goed recht, I jcen om achter de bedoelingen Van maar het is iets heel anders om onze deZ(, onttroning te komen. Maar goed, Stalin was een ter rorist, dit feit, hetwelk het westen al jaren had vastgesteld, was de Russische machthebbers natuur lijk ook wel bekend, doch niemand durfde het te zeggen. In tegen deel, in communistische kringen voor en achter het ijzeren gordijn lag men voor de rode dictator heel ondemocratisch in het stof! Stalin is intussen tot stof weder gekeerd en na jaren heeft hij thans stof voor een belangrijk hoofd stuk in de historie. De eerste blad zijden zijn thans geschreven; wat zullen de volgende bevatten? Daarnaar is men natuurlijk nieuwsgierig. Doch de volkeren zijn nog naar iets anders nieuws gierig. N.l. of zij in Moskou, die de terreur van Stalin veroordeel den, nu zelf ook niet langer als terroristen zullen blijven handelen. Of zij dus op de eerste plaats alle geestelijken, slaven-arbeiders en politieke gevangenen de vrijheid zullen geven. Verwerpen Kroesjtsjef c.s. de terreur en dictatuur echt gemeend, dan dienen zij de democratische rechten aan de volkeren achter het ijzeren gordijn te geven. Dan zou voor een gelukkiger we reld het scherm kunnen opgehaald worden. Analist Britse ketelbouwers verbolgen op Malenkof De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht hier en daar mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind en weinig verandering in temperatuur. Zondag 25 maart: zon op 6.33 uur, onder 19.04 uur; maan op 18.14 uur, onder 5.38 uur. Maandag 28 maart: zon op 6.31 uur, onder 19.05 uur; maan op 19.32 uur, onder 5.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Van onze sociaal-economische redacteur) Het enige punt, waarmee minister Suurhoff bij de behandeling in de Tweede Kamer van de Ouderdomswet (voor hoofdpunten van wetsinhoud zie ons blad van 16 maart j.l.) serieuze moeilijkheden kon krijgen, was dat van de aanpassing van reeds ingegane of toegezegde ondernemings pensioenen in verband met de invoering van het wettelijke basispensioen. De K.V.P. had zich wat dit punt betreft reeds lang uitgesproken voor eerbiediging van verkregen rechten; de P.v.d.A. voelde er ook weinig voor deze aan te tasten, de christelijke partijen evenmin, terwijl de liberalen zich absoluut tegen verklaarden. Onder druk van alle kanten is de minister dan ook met de rug tegen de muur komen te staan en slechts door liet laatst beschikbare redmiddel aan te grijpen, heeft hij zich zelf en het wetsontwerp van de politieke ondergang weten te redden. De Kamer is gezwicht voor het dreigement, dat het kabinet liet ontwerp zou terugnemen en dat minister Suurhoff zijn ontslag zou nemen, wanneer de aanpassingsartikelen van liet wet?- ontwerp niet zouden worden aangenomen. Toch zijn op dit punt, als gevolg van de alom in den lande geleverde kritiek en van de aandrang in de Kamer, belang rijke wijzigingen in de oorspronkelijke op zet aangebracht. Reeds vóór de behande ling in dc Tweede Kamer had de minister de toepassing van de a'anpassingsregeling beperkt tot die pensioentoezeggingen, wel ke door intermediair van een pensioen fonds worden verwezenlijkt. Andere pen sioentoezeggingen in het bedrijfsleven val len er dus buiten en blijven zonder meer gebonden aan de voorschriften van <3e Pensioen- en Spaarfondsenwet, welke de nodige garanties voor verkregen rechten bevat. Volgens de nieuwe artikelen 61 en 62 kunnen echter in de reglementen van pen sioenfondsen. ook wanneer deze het te gendeel inhouden, bepalingen worden op genomen. volgens welke het basispen sioen geheel of gedeeltelijk in mindering wordt gebracht op in uitzicht gestelde of reeds toegekende pensioenen. De minister ziet in het feit, dat werk nemers in de fondsen gelijke stem hebben als de werkgevers, een garantie, dat de aanpassingsregeling billijk zal verlopen. Vele anderen zijp daar echter nog niet zo zeker van, temeer, daar de reeds gepensio neerden meestal niets meer te zeggen hebben. Omdat volledig schrappen van de aan passingsartikelen niet ie bereiken viel, hebben de heren °e Kort (K.V.P.) en Van Lier (P.v.d.A.) wederzijds ondersteunde amendementen ingediend, welke ook door de Kamer zijn aanvaard. Het amendement-Van Lier komt syste matisch op de eerste plaats. Het is toe gevoegd aan artikel 60. dat nadere voor schriften voor de korting geeft in geval pensioenreglementen reeds de mogelijk heid van korting hebben opgenomen. Dit amendement stelt in zo'n gevat 20 pet van het basispensioen veilig. De korting op het ondernemingspensioen mag dus ten hoogste 80 pet van het basis pensioen bedragen. aan1r? 6ei dat vo~orpfnaïUntond'en!'die i' fn dagenlang treffen wij boven Rusland een hogedrukgebied aan, geen kortingsbcpaling in de reglementen dat behalve ln Rusland, ook in Scandinavië nog steeds voor koud weer blijft kennen, toch de mogelijkheid tot korting zorgen met 's nachts matige en plaatselijk nog strenge vorst. Dit hogedruk gebied is er oorzaak van dat de oceaandepressies, welke snel tot West-Europa weten door te dringen, gedwongen worden naar het noorden af te buigen, zodat de regenkansen in ons land nog steeds vrij klein blijven. Een depressie bij de Golf van, Biscaye houdt daarbij een zuidelijke luchtstroming in stand, waarmee vrij warme lucht uit Zuid-Europa naar het noorden wordt geblazen. Zo kon de temperatuur gisteren bij zonnig weer in het westen van Nederland tot 16 gr. C stijgen. In de afgelopen nacht ontstond in de noordelijke provincies een dichte mist, die in de loop van de morgen langzaam optrok. Regen van betekenis verwachten wij dit weekeinde niet, al kan in de komende avond of nacht een zwak storingsfront passeren, dat vanmorgen Noord-West- Frankrijk had bereikt. De temperatuur blijft voor eind maart aan de hoge kant. Ondanks de kennelijke tegenzin van de minister heeft de Kamer nog een tweetal andere amendementen aanvaard, waar door de aftrekmogelijkheden verder aan banden worden gelegd en wel in die ex treme gevallen, waarin onder eerbiediging van de wettekst, de aftrek groter zou kun nen zijn, dan het basispensioen bedraagt. Dit zou zich kunnen voordoen, wanneer iemand gelijktijdig naast elkaar twee pen sioenen heeft opgebouwd, waarop volgens de wet dan in beide gevallen 60 pet zou mogen worden gekort Dit gaat uiteraard niet op. Het zou zich ook kunnen voor doen hij 'n weduwe, die weduwenpensioen geniet en tevens pensioen uit eigen dienst betrekking. Door deze amendementen wordt korting van meer dan het basis pensioen uitgesloten. Voor de weduwe heeft de Kamer overi gens toch nog een klein voordeeltje weten te bereiken. Elke voorziening voor de we duwe, die nog jonger is dan 65 jaar, werd door de minister afgewezen, althans in het kader van deze wet. En daarin stond de minister sterk, want deze wet is daar nu eenmaal niet voor. Maar om dc overgang na de dood van haar 65-jarige of oudere man te verge makkelijken. is bfl amendement de ter mijn, waarin de weduwe (jonger dan 65 jaar) nog in. het genot blijft van het ge huwdenpensioen verlengd van 6 tot 12 maanden. Is (of wordt) zij 65 jaar, dan houdt het gehmvdenpensioen na zes maan den op om plaats te maken voor onge- huwdenpensioen. In geval een vrouw- ouder is dan haar man en bovendien kostwinner is, krijgt het echtpaar reeds gehuwdenpensioen, wanneer de vrouw 65 jaar wordt. Het hoeft dus niet te wachten tot de man 65 jaar wordt. Sterft de vrouw, dan houdt de man nog ongeveer 6 maanden gehuw- denpensioen daarna niets, tenzij hij even eens 65 jaar wordt (of is). In dit laatste geval krijgt hij ongehuwdenpensioen. De verlenging van de overgangstermijn tot een jaar geldt niet voor de overlevende echtgenoot. De positie van dc weduwe blijft ook na dit amendement bijzonder onbevredigend. Met de meeste aandrang moet dan ook om spoed worden gevraagd bij de behandeling van dit vraagstuk, waarover de S.E.R. nog steeds advies moet uitbrengen. Tenslotte heeft dr. De Kort en dat was ook wel van hem te verwachten zich het lot van de kleine zelfstandigen aangetrokken. In het verleden is altijd beweerd, dat invoering van de ouder- domsverzekering zonder gelijktijdige in- Na de behandeling in de Tweede Kamer van het ontwerp Ouder domswet zal het menigeen nog niet duidelijk zijn, hoe dit ontwerp door de Kamer op verschillende punten is gewijzigd. Daarom geven wij hiernaast een overzicht van de voornaamste amendementen en hun gevolgen. zwaar zou maken. Nu deze KB voor zelf standigen er nog niet is, stelde dr De Kort voor, dat zelfstandigen, voor bere kening van de premie der ouderdoms- verzekering, hun inkomen mogen ver minderen met het bedrag aan KB, waar op een werknemer aanspraak kan maken vanaf het derde kind. Dit voorstel is aan genomen. Zelfstandigen met drie of meer kinde ren kunnen hun ikomen dus verminderen met de KB welke voor werknemers geldt vanaf het derde kind. Blijft dit inkomen nog boven de 6.000, dan moet deze zelf standige de maximale premie voor bet ouderdomspensioen betalen. Daalt het daarbeneden, dan begint de regeling voordelig voor hem te worden. Daalt het aldus zelfs beneden de 3100 (gehuw den) resp. 2500 (ongehuwden), dan moet de Staat de premie voor een deel voor zijn rekening nemen, daalt het be neden de 3100 resp. 1500, dan hoeft - deze zelfstandige geen premie meer te SES"!. Vfn (kinde/ ^g ZiïïJntT 1 stalen, maar wordt dit voor hem door digen, de lasten van deze ouderdomsver- de gedaan zekering voor de kleine zelfstandigen te De lasten voor de Staat worden op de ze wjjze dus vergroot. Dit kan slechts een prikkel inhouden, te zorgen, dat zo spoe dig mogelijk een kinderbijslagregeling ook voor zelfstandigen tot stand komt. De minister heeft doen weten, dat zijn wetsontwerp Algemene kinderbijslagver zekering vrijwel gereed is. Er is dus veel kans, dat geen sprake hoeft te zijn van een extra aanspraak op 's Rijks kas ten behoeve van de kleine zelfstandigen. opent. Het amendement-De Kort zegt ech ter: korting van ten hoogste 1)4 pet per deelnemingsjaar, d.w.z. bij maximaal 40 deeinemiingsjaren in het ondernemings pensioenfonds, maximaal 60 pet van het basispensioen. Bü een volledig pensioen mag de kor ting hierop du» niet meer bedragen dan 6# pet van 1338, d. i. 803 (gehuwden) of 60 pet van 804. d.i. 482. Eg onvolledige Pensioenen worden de kortingen dus even redig minder. Steeds niet meer dan 1H Pet per deelnemingsjaar in het pensioen fonds. Oorspronkelijk had de heer De Kort voorgesteld 11 i pet per jaar. dus maximaal 50 pet. doch de minister had hiertegen onoverkomelijke bezwaren. Zoals bekend, komen volgens het wets ontwerp de eventuele latere verhogingen van het basispensioen, dat nl. aan de loon index is gebonden, ook niet voor aftrek van ondernemingspensioen in aanmerking. De staatscourant /an vrijdag bevat een beschikking van het college van rijksbe middelaars, waarbij vergunning wordt verleend om, wanneer in het onderlinge overleg tussen werkgevers of werkgevers organisaties enerzijds en werknemersor ganisaties anderzijds in de verschillende bedrijfstakken hierover overeenstemming js bereikt, een uitkering over 1955 toe te kennen tot een bedrag van ten hoogste 30/0 van het jaarloon van de betrokken werknemers. broef zitten kapitein Koopmans en twee zijner mannen op het omgeslagen schip, wachtend op bergingsboten en een kraan. "WlUBrr Vier sleepboten hebben gisteren de 364 ton metende kustvaarder „Condor die op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Maassluis plotseling met zware slagzij te kampen had en reeds gedeeltelijk was ge zonken, naar de noordelijke walkant ge trokken en op de rivierbodem vastgezet.. Het schip, dat afkomstig is uit Delfzijl, was met een lading stukgoederen van Rotterdam naar Le Havre vertrokken; twee kilometer boven Maassluis begon, vermoedelijk doordat men moeilijkheden met het roer kreeg, de deklast te werken. Toen tenslotte het water ging binnenstro men en het achterschip begon weg te zinken, schijnt de kapitein, de heer Koop- mans, nog te hebben getracht, uit de vaargeul te gaan om zijn vaartuig tussen de strekdammen aan de noordwal aan de grond te zetten, maar de situatie aan boord was toen al zo hachelijk, dat de be manning zich niet vrij meer kon bewe gen. Toch slaagde men er ten dele in, bij te draaien, nog voor de sleepboten wareq gearriveerd. Omstreeks half drie lag het schip ste vig aan de grond; de sleepboten die as sistentie verleenden waren de Argus, de Alblasserdam de Atlas en de Maassluis. Vier opvarenden waren inmiddels aan land gebracht; bet waren de echtgenote en een vijfjarig dochtertje van de kapi tein, de kok en een lid van het personeel van de machinekamer. De overige vijf opvarenden bleven aan boord. Spoedig nadat het schip was vastgezet zijn inspecteurs aan boord geklommen om de situatie op te nemen en de maatrege len te bespreken om het schip te kunnen lichten. slissing dient te worden uitgelegd. Het verschil in interpretatie is het scherpst aan het licht gekomen bij de loononderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in groot-metaal. In deze bedrijfstak was men het verleden jaar eens geworden over een vernieuwing van de c.a.o. met ingang van 1 januari, welke o.m. inhield een beperking van het aantal wachtdagen bij ziekte tot één, verbetering van de jeugdlonen en de pensioenen en invoering van bepaajde toeslagen. Han gende het centraal löonoverleg is de in voering van de nieuwe c.a.o. echter op geschort en is de oude overeenkomst ver lengd tot 1 april as. De werkgevers in groot-metaal zijn nü van mening, dat deze reeds overeengekomen verbeteringen neerkomen op een lonosverhoging van 2 pet. de door de regering geschapen mo gelijkheid tot loonsverhoging beperken tot maximaal 4 pet. De werknemers daar entegen zijn van oordeel, dat deze verbe teringen niet begrepen zijn in de vergun ning van maximaal 6 pet. In de Stichting van den Arbeid is men er niet in geslaagd dit verschil in inzicht te overbruggen. Ook tussen de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties blijkt in deze dezelfde controverse te be staan. De werkgevers wijzen er op, dat in het regeringscommuniqué gezegd wordt ,dat voorstellen, die zouden neerkomen (Advertentie) Generaal Eduardo Lonardi, die verle den jaar september de revolutie leidde tegen ex-president Juan Peron en daar na gedurende enige tijd president van Argentinië is geweest, is donderdagavond vrij plotseling in Buenos Aires overleden. Woensdag was generaal Lonardi in een militair ziekenhuis opgenomen met een zware aanval van influenza. Hij was eer der deze maand teruggekeerd uit de V.S. na in Washington een operatie te hebben ondergaan. Generaal Lonardi, die bü iedere op stand tegen het Peron-regime betrokken was, is 59 jaar oud geworden. Hü was de zoon van een in Italië geboren leider van een militair muziekkorps en van een Franse moeder. Hq laat een vrouw, twee zoons en drie dochters na. Het stoffelijk overschot van Lonardi is gisteren opgebaard in een chapelle ar- dente, waarvoor de Argentijnen in lange rijen stonden te wachten om de oud-pre sident de laatste eer te bewijzen. De ge neraal zou vandaag een begrafenis krij gen met volledig presidentieel eerbetoon. Nu Pasen in aantocht is worden met grote ijver de paaseieren gekleurd. Vit is altijd een groot feest, vooral als het in het voorjaarszonnetje gedaan kan worden. al '•V'.L* - op een verhoging van de lonen en an an dere arbeidsvoorwaarden met in totaal "C"vk„ut"." -Lu* "7 meer dan 6 pet van de thans rechtens U1^ berekening roet geldende lonen, niet voor goedkeuring in aanmerking komen". De werknemers menen echter, dat een strikte interpretatie van het rege ringsbesluit tot onbillijkheden zal lei den. Zij zijn van oordeel, dat hierdoor de arbeiders, die verleden jaar een nieuwe c.a.o. hebben afgesloten, in een gunstiger positie zouden komen dan zij, wier c.a.o. toevallig dit jaar afloopt Of die een vernieuwing hebben uitgesteld met het oog op het centraal loonover- leg. Het officiële communiqué over de ver gadering, welke de Stichting gisteren heeft gehouden, luidt: Het bestuur van de Stichting van den Arbeid is vrijdag een goed deel van de dag bijeen geweest. Men is er nog niet in geslaagd een advies aan de regering vast te stellen over de procedure, welke dient te worden gevolgd bij de vrijere loonpolitiek, waartoe de regering heeft besloten. De Britse pcrs heeft zoals we reeds in het kort meldden ongewoon fel ge reageerd. De „Daily Mail" noemde Serof dc „Himmlcr van Sovjet-Rusland" en de „jakhals van het Kremlin". Het blad vraagt zich af, of het niet teveel ge vraagd is, dat het Britse volk een der gelijk persoon moet ontvangen. Ook dc j anders zo serieuze „Manchester Guar dian" refereerde aan Serofs afschuwe- Hjke staat van dienst en schreef in een hoofdartikel; „Serof, ga naar huis!". Het felst was de „Daily Mirror", die een op- lage heeft van 4V4 miljoen en dus wel als de stem des volks beschouwd kan worden. Gistermorgen publiceerde het blad op de voorpagina een groot artikel van de bekende journalist Cassandra. Hij schrijft o.m.: „Een afgrijselijke massamoordenaar is hier gearriveerd. Hij is de Himmler van de Sovjet-Unie en zijn levensweek bestaat uit moorden en deporteren. Ik ben voor de komst van Kroesjtsjef en Boelganin, doch zij hebben een kolossale blunder begaan door deze cipier hierheen te zenden. Deze korte, gedrongen, grijzen de revolverheid heeft vijfentwintig jaar lang het vuile werk van het Kremlin op geknapt. In het begin van de jaren der tig doodde hij duizenden Oekraïnse boe ren. Na de oorlog volgde hij het plunde rende Rode Leger naar Berlijn en spoe dig had hij het druk met het verzamelen van duizenden slaven voor de uranium- mijnen. In totaal moet hij vijf tot tien miljoen doden op zijn naam hebben staan. Het is van het Britse volk teveel ge vraagd deze gorilla te moeten ontvangen. Als sir Anthony Eden al niet bij het Kremlin zijn diepe teleurstelling heeft duidelijk gemaakt over het karakter van Ruslands laatste afgevaardigde, dan zal het Britse volk in ieder geval zelf laten weten, hoe het denkt over deze schoft". gen van achter het ijzeren gordijn, die in Engeland asiel hebben gevonden, moord aanslagen op de Russische staatslieden zul len beramen. Hij vertrouwt blijkbaar al leen op zijn eigen beschermingsmaatrege len. Scotland Yard acht zich zelf daar entegen uitstekend in staat de beveiliging van de bezoekers op zich te nemen en wil daarom niet meer dan tien Russische po litiemannen op Russische bode: toelaten. Dan is er nog de binnenskamers uitge streden twist over de vraag, waar „B. en K." tijdens hun bezoek aan Londen zullen logeren. De Britten achten het mondaine „Claridge's Hotel" de aangewezen plaats. Maar Serol prefereert de Russische am bassade, die volgens hem beter beveiligd kan worden. Vandaag bracht Serof twee uur lang een bezoek aan „Ciaridge's" om ter plaatse de situatie in ogenschouw te nemen. Het Britse „Foreign Office" heeft giste- de behandeling en het gebruik ren bekend gemaakt, dat Egyptische offi eieren en onderofficieren in Polen door Russische instructeurs worden getraind in van de Tsjechische wapens, die Egypte sinds enige tijd uit Tsjecho-SIowakije betrekt. De cursussen worden gegeven in een kamp nabij de Poolse haven Gdynia. Iedere drie maanden wordt dc helft van het aantal cursisten vervangen door nieu we. Ongeveer 200 officieren en onder officieren zouden in Polen worden geïn strueerd, zo maakte het „Foreign Office" bekend. De Egyptische ambassade in Lon den weigerde ieder commentaar op deze bekendmaking- De Egyptenaren hebben volgens bekend makingen van dc Israëlische regering tus sen de veertig en de zestig Ilyshin-bom- menwerpers, 200 Mig-straaljagers, ver schillende honderden mortieren en een aantal onderzeeboten aangekocht. Een groot deel van de opleiding van de Egyp. tische vliegeniers voor de Russische toe stellen wordt in Egypte uitgevoerd door Tsjechische instructeurs. Men heeft ver schillende formaties Mig-straaljagers waargenomen boven de woestijn rond Cairo. Westelijke waarnemers zijn van mening, dat de wapenleveranties aan Egypte eea, van de sterkste troeven is, waarmede Rus. land vrienden in het Midden-Oosten tracht te werven. Ook in Khartoem de hoofd stad van de Soedan voeren, zoals wij gis teren meldden, twee Tsjechische ambte naren besprekingen over mogelijke wapen- leveranries. Generaal-majoor Ibrahim Ab- boed, plaatsvervangend opperbevelhebber van de Soedanese strijdkrachten, heeft in verband daarmee gisteren verklaard, dat de Soedan een aanbieding voor een Tsje chische wapenleverantie overweegt. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelde gisteren mee, dat de Britse regering van mening is, dat zij de steun van Amerika en Frankrijk zal krijgen met betrekking tot het donderdag door een publikatie in de „N.Y. Times" bekend ge worden plan voor militaire interventie in het Midden-Oosten, ingeval daar een oor log zou uitbreken. Tot uitvoering van het plan, zo deelde de woordvoerder van het ministerie mede, zou besloten moeten worden na de onderhandelingen tussen de drie landen, die de Driemogendheden- conferentie van 1950 hadden ondertekend. De woordvoerder weigerde details van het plan bekend te maken. In militaire kringen wordt echter gemeld, dat de troepen, die Groot-Brittannië voor een dergelijke inter ventie nodig heeft, naar alle waarschijn lijkheid afkomstig zullen zqn van de uitge breide leger-eenheden, die op het ogenblik op Cyprus zijn gestationeerd. In Beirout de hoofdstad van de Libanon ijn de premiers van Syrië en de Libanon gisteren bijeen gekomen om 4e Arabische problemen te bespreken. De Russen hebben nog geen tijd ge had commentaar te leveren op het ar tikel in de „Daily Mirror". Een hoogge plaatste Rus, die deel uitmaakt van het gezelschap, waarmee Malenkof door Groot-Brittannië reist zijn naam is geheim gehouden verklaarde: „Dat autoriteiten zó aan te vallen. Wij be schouwen zo iets kortweg als een bele diging". Inmiddels zijn de autoriteiten van Scot land Yard de worsteling met generaal Serof begonnen. De generaal heeft de wens te kennen gegeven niet minder dan honderd tot honderdvijftig leden van de Russische geheime politie naar Engeland te doen overkomen om de Londense poli tie te helpen bij de bescherming van Kroesjtsjef en Boelganin. Scotland Yard is hierop, alleen reeds om redenen van prestige, niet bijster gesteld. Bovendien kan zjj weinig sympathie koesteren voor de gedachte, dat honderdvijftig gewapende Russen zullen opereren in een zo demo cratisch land als Engeland, waar de poli tie niet meer wapens bij zich draagt dan een gummi-stok, Serof is echter bevreesd, dat sommige van de honderdvijftigduizend vluchtelin „Ik wens te verklaren, dat er op deze wereld geen betere arbeiders zijn dan de Britse ketelmakers", zo heeft de voorzitter van de bond van Britse Ketelmakers, McKillop, vrijdag ver klaard. Deze verbolgen uitspraak was een reactie op een verklaring van Ma lenkof, de Sovjet-minister voor de elektriciteitsvoorziening, die donder dag bij een bezoek aan een in aan bouw zijnde centrale in Derbyshire had gezegd, dat de Russen voor de bouw van een ketel vier maanden nodig hebben, terwijl er in Engeland achttien maanden over wordt gedaan. ,,Als 'er alle nodige arbeidskrachten zijn, kunnen wij in Engeland zeker even snel als iemand anders een ketel bouwenaldus McKillop.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1