lopen te hoop langs de Rivièra Hadsji Messali, oud-arbeider der fabrieken, de leider Renault- Het Kruis van de Goede Week Zaterdagse mijmeringen Liever arm in een vrij land, dan wel varend onder een vreemd juk SMOKKELAARS EN PIRATEN - Schepen worden geënterd Lijdt niet langer Als het zo doorgaat, zei de rechter, ga ik nog geloven, dat ik de enige schuldige ben... ZATERDAG 24 MAART 1956 PAGINA 3 Het gedeelte van Frankrijks „empire" in Noord-Afrika, dat het langst rustig is gebleven, staat thans in vuur en vlam. Ter wijl het roerige Marokko momenteel een tamelijk vreedzaam beeld biedt en het al zo lang weerstrevende Tunis eveneens met zich zelf en Frankrijk tot een akkoord schijnt te zijn gekomen, woedt zelfs in de hoofdstad van Algerië de burgeroorlog. Het lijkt wel, alsof het centrum van het Arabische verzet in Noord-Afrika zich daar heeft geconcen treerd. Het toeristeuland hij uitstek wordt Het is uiteraard de toestand in de stad Algiers en het zijn de relletjes der Algerijnen te Farijs, die het meeste indruk op de buiten wereld hebben gemaakt. Inderdaad, al ivas Algerië dan lange tijd het rustigste gedeelte, sinds omstreeks mei van het vorige jaar heerste er vooral in het zuiden feitelijk een noodtoestand. Herhaalde lijk werden sindsdien door guerillastrijders de verbindingen naar het noorden verbroken en heden ten dage worden zelfs de verbindingen tussen de grote steden langs de kust geregeld bedreigd en menigmaal afgesneden. geteisterd door een verwoede guerilla. Algerië en zijn hoofdstad Algiers dwingen de Fransen, die er meer dan elders langs de Middellandse Zee ook in etnologisch op zicht vaste voet hehhen verworven, telkens weer nieuwe troepen te zenden. En de Franse kolonisten staan er als het ware tegen het moederland op. Frankrijk kan feitelijk niet op zijn eigen mensen rekenen, in het land dat het als een integrerend deel van de republiek beschouwt. In Parijs lopen de Algerijnen te hoop en plegen verzet Observator deze guerillastrijders, opdat ze onopgemerkt de steden kunnen be zoeken, indien nodig. en... tot dusver zijn tien doden gevallen er Ja, dat zei de rechter in hel proces te Marseille tegen een groen mannen, die de JSederlandse coaster Combinatieter hoogte van Malaga in volle zee hadden geënterd, als echte piraten en zich meester hadden gemaakt van de lading: 2700 kisten met Amerikaanse sigaretten. Dit was inmiddels niet een, twee, drie gegaan. Eerst iverd de Combinatieopgebracht, Het snelle motorvaartuig met de vijf gemaskerde mannen, die hel stoute piratenstukje geleverd hadden, dwongen de kapitein van de Combinatienaar het eilandje Riou langs de Franse Riviera te varen. Daar zouden volgens het plan de 2700 kisten door twee zeilschepen worden overgenomen. Maar toen de „Combinatie en de „Esmé zoals het motorvaartuig heette, voor Riou verschenen, woedde er een flinke storm. Bovendien, de zeil schepen kwamen niet opdagen. Ze waren onderweg door een snelbool tan de Franse douane aangehouden en naar Marseille opgebracht, omdat de opvarenden van smokkelarij verdacht werden. Technische knobbel Nog zo'n figuur Welja, toe maar Een Maria-weg Nieuwe KAB-film En morgen? Harry Prikker. ,nd- sten pas 3ge- :ge- zijn den ■aa.i [no- Van dat t in wit ijfs- iS. em- ssie idcn «re- aak, oed ko- den aris den lle- 29 ns- we der die, van ,vas aag er van de van eze ide re ien DU- DU- die de de, en ten ge est in- or- op, te iat >e- 3at eel ra- >e- oie er )or [en in de en lis de le- il- ai- Det >or in- in- al- ik- .o- al- n- er, an og irr ;ze ;r- Algerijnen Verleden jaar was inmiddels de terreur welke in het zuiden uitbrak, voor de dui zenden Franse kolonisten een volkomen verrassing. Reeds hun grootouders be werkten met Arabische helpers vaak aan de woestijn ontrukte akkers. Door irriga- tiewerken maakten Franse boeren in de vorige eeuw eeuwen lang braak gelegen hebbende gronden weer vruchtbaar. Wat de Arabische heerscharen in de Middel eeuwen verwoestten en.daarna door de z.g Barbarijse piraten volkomen verwaarloosd Werd, kreeg een geheel ander aanzien. Algerië ging een nieuwe bloei tegemoet. Honderdduizenden Arabieren, die in de meest kommervolle omstandigheden leef den, genoten er de voordelen van. Er ontstond hier en daar wat industrie, er Werden mijnen ontgonnen en ook hier vonden velen werk. die anders slechts bedelend in hun onderhoud hadden kun nen voorzien. Maar terwijl ongeveer negenhonderd duizend Franse boeren en ambtenaren voor zichzelf en voor enkele miljoenen in heemsen een zekere welvaart schiepen, hieven er weer negen miljoen in de oude staat van bittere armoede. Dit was in het bijzonder in de steden het geval. Te gelijkertijd behielden de Fransen aller lei voorrechten, die in een vroeger tijd perk normaal leken, maar nu uit de iijd zijn. De Algerijnen bleven zich, al beza ten ze het Franse burgerrecht in meer of mindere mate tweederangs bur gers voelen. En aldus groeide aan al le kanten het verzet. Dit verzet wortelt goeddeels in de heer sende armoede, waarvan de Arabieren de Fransen niet in de eerste plaats een ver wijt kunnen maken. Zoals het echter ge woonlijk gaat, men schuift de schuld van mistoestanten op wat men vreemde in dringers noemt en in zijn fanatisme wijst men de voordelen van de vreemde over heersing af. „De Arabieren" zo stelde onlangs een kenner van het volk vast „zijn liever arm in een vrij land, dan welva rend onder een heerschappij, die niet Arabisch is". Het klinkt nogal simplis tisch, maar toch, in werkelijkheid is het zo. Hierbij komt, dat men gelooft, het zelf even goed te kunnen. Ook elders in de Wereld kan dit verschijnsel geconstateerd worden. We hebben in ons artikel over Nigerië, ter gelegenheid van het bezoek van koningin Elizabeth de woorden van een der leidende figuren aangehaald. De ze eiste het recht op, voor de negers, om zélf, desnoods fout op fout makend, hun eigen lot in handen te nemen Deze mentaliteit verklaart enigszins, hoe het mogelijk is, dat betrekkelijk kort ha de grote veldtocht, waarin de z.g. re bellen van Aurès verpletterd werden, tot onder de muren van Constantine het ter rorisme oplaaide. Die rebellen van Aurès wisten zich echter op het moeilijk toegan kelijke plateau bij de grens van Tunesië staande te houden en van daaruit onder- ramen ze steeds stoutmoediger stroop tochten. Een der meest extremistische leiders, Allal El Fassi. riep de Heilige Oorlog uit, welke de z.g. fellagha's bij duizenden te hoop deed lopen Meer dan honderd vijf en twintig jaren wappert de Franse vlag boven Algerië. Frankrijk maakte van „la Barbarie" een op zijn minst goed geordend land, een ver lengstuk van het moederland. Het ver deelde Algerië in drie departementen, die dezelfde rechten kregen als de 89 depar tementen. waaruit Frankrijk zelf bestaat Oran, Algiers en Constantine. welke door prefecten en onderprefecten bestuurd worden. Dit Algerië heeft zijn eigen par lement, de Assemblée Algériene zijn eigen kiezers, die inmiddels niet allemaal gelijke rechten hebben. Na de verovering van i,la Barbarie" door generaal Bugeaud in 1830, die het verzet van de laatste „bey" brak, nam de welvaart zichtbaar toe en in tegenstelling met Tunesië en Marokko, die een geschiedenis van eeu wen onafhankelijkheid achter zich hebben al erkenden ze evenals de piraten van Algiers min of meer de soevereiniteit van de sultan té Stamboul, ontstond er in Algerië ook in het begin van deze eeuw en zelfs niet eens na de Eerste Wereld oorlog een nationale beweging. Er_ was eenvoudig geen Algerijnse natie in de traditionele zin van het woord. Pas na de oorlog van 1940-1945 begon de agitatie van de Arabische Liga en die der communisten invloed uit te oefe nen in Algerië. Toch bleef het land bijna tien jaar rustig ondanks een zekere politieke agitatie tot opeens, mede als gevolg van steun uit het buitenland, het terrorisme losbarste. De grootste moei lijkheid voor de Fransen lag direct al hierin, dat ze niet te doen kregen met leiders, waarmede ze op redelijke grond slag konden onderhandelen. De enige, die hiervoor in aanmerking kwam en een aan wijsbare beweging achter zich had, was Hadsji Messali, een in de stad Tiemcen geboren, voormalige arbeider van de Pa- rijse Renaultfabrieken Deze Hadsji Messa li trad in 1926 in Frankrijk uit de com munistische partij en stichtte een natio nale Algerijnse beweging, de „Etoile nord- africain", de Noordafrikaanse ster. Hij voerde zijn propaganda in het blad „El Ouma". De Fransen traden van het be gin af aan krachtdadig tegen hem op en Hadsji Messali zwierf van de ene gevan genis naar de andere. Zijn partij Werd verboden en dook dan weer onder een an dere naam op. Met Hadsji Messali en zijn verboden partij, de M.T.L.D. (Mouvement pour le tnomph des libertés democratiques, be weging voor de zegepraal der democra tische partijen) is het voor de Fransen vrijwel onmogelijk, te onderhandelen. Bo vendien, de partij is herhaaldelijk door splitsingen verzwakt. De Fransen reken den er aanvankelijk op, dat de Algerijn se nationalisten in onderlinge tweespalt ten gronde zouden gaan, maar hebben zich te dien aanzien deerlijk misrekend. De M.T.L.D. heet nu in Algerië Algerijnse Nationale beweging. In juli 1954 hield ze in Luik een geheim congres, waarin een verklaring werd aangenomen, welke als volgt luidde: Het onderhandelen of het sluiten van overeenkomsten met het im perialisme, ook om tactische redenen is onmogelijk. Onze beweging is gesticht, om het Algerijnse volk de waardigheid van een natie te verlenen. Het belang rijkste middel, om hiertoe te geraken, is internationalisering van de Algerijnse kwestie. Met deze internationalisering is men een flink eind gevorderd. In Kairo is het hoofdkwartier gevestigd van het Algerijn se Bevrijdingsfront en Radio Boekarest, alsmede Radio Kairo beijveren zich, om de opstandelingen in Algerië aan te vu ren. Premier Nasser van Egypte heeft ontkend, dat in Kaïro rekruten voor het Algerijnse bevrijdingsleger zouden wor den aangeworven en opgeleid maar de Fransen zijn er zeker van, dat via Libié tal van vrijwilligers voor het bevrijdings leger worden aangevoerd. Ze hebben er varen, dat vele „fellagha's" geen Alge rijnen zijn. De Algerijnen zelf zijn trou wens verdeeld over bet vraagstuk der volledige onafhankelijkheid en de midde len, welke hiertoe moeten worden aan gewend. De merkwaardige Hadsji Messali is wel een typische exponent van wat er onder de Algerijnen leeft. Zoals gezegd, behoorde hij aanvankelijk tot de commu nistische partij. Hij verliet deze en ont kende later, ooit volledig lid te zijn ge weest. Hij zou slechts tot een mantelorga nisatie behoord hebben. Hadsji Messali is een verklaard tegenstander van het Na tionale Bevrijdingsfront en zijn invloed in Algerië is tamelijk groot, ofschoon hij sinds 1952 door de Fransen in Frankrijk wordt vastgehouden. Hij mag niet naar Algerië en staat onder strenge politiebe waking te Angoulême, waar hem een tij delijke verblijfplaats is toegewezen. De Franse regering stond hem in februari toe aan een aantal journalisten een inter view te verlenen. Hij verklaarde in staat te ztijn aan de opstand een halt toe te roepen. Zijn eerste voorwaarde was ech ter dat Frankrijk Algerië's volledige on afhankelijkheid zou erkennen. Na zijn „staakt het vuren" zouden er onderhan delingen met de voornaamste leiders kunnen plaats vinden en de Franse rege ring zou in staat moeten worden gesteld, I Koffer of doodkistDit heeft Hadsji Messali gezegd, de man, die Algerië's volkomen onafhankelijk heid eist. De Fransen kunnen hun koffer pakken of gaan anders ae doodkist inHadsji Messali behoort tot de onverzoenlijken in een in hoofdzaak door Arabieren bewoond, maar door de Fransen gekoloniseerd land. dat momenteel door een ernstige opstand geteis terd wordt. na te gaan, hoe groot de invloed der af zonderlijke leiders is en hoe groot het ge- al hunner .volgelingen. „Volledige onaf hankelijkheid" zei Hadsji Meésali de mo hammedaan, die er met zijn lange baard uitziet, als een, Griekse patriarch, „dan zal Algerië er rekening mede houden, dat het dicht bij Frankrijk ligt en tevens zorg dragen, de strategische belangen der geallieerden niet in gevaar te brengen". Dat hij het grootste aantal aanhangers in het land heeft, meent hij te mogen af leiden uit de successen, welke hij bij de verkiezingen van 1946 en 1947 behaalde. Hadsji Messali is in zoverre ook weer een typische Algerijn, doordat hij in de Eer ste Wereldoorlog uit overtuiging voor Frankrijk gevochten heeft. Toch begon hij Hadsji Messali, een der voornaamste politieke leiders van de Algerijnse opstandige ben:eging. Hij leeft in ballingschap in Frankijk. zijn strijd voor Algerië's onafhankelijkheid toen de meeste Algerijnse partijleiders nog niets voor een losscheuring van Frankrijk voelden. In Algerië zelf is zijn grote concurrent Ferhat Abbas, die nog slechts autonomie wenst. De „generale staf' van Ouamrane, de leider der fellagha's in Algerië. hebben zich onherkenbaar gemaakt Met Palmzondag beginnen we dan aan de Goede Week. Een week van bij zondere plechtigheden, dit jaar in nieuwe vorm. Met de bedoeling van de H. Vader, dat de gelovigen de geboden kansen van meer medeleven door ver anderde „diensturen" zullen, waarne men. Een belangrijke geste van de Paus ten behoeve van de geestelijke wel vaart. Laten we hopen, dat een „ver hoging" van de godsdienstzin duidelijk zal zijn te constateren. Immers een groot aantal christenen is zo aan de materie vastgekleefd, dat geestelijke zaken maar moeilijk pakken en ziele- vreugde kunnen verwekken. De viering van de Goede Week kan een maatstaf zijn voor de al dan niet aanwezige geestdrift. Morgen vangen we aan met het Koningsfeest in Jeru salem. Altijd weer een echt feest, voor hen, die de bijzonderheden van het ge beuren en de tekst der liturgie op zich laten inwerken. Trouwens dat is de hele week het geval. Wie terdege meeleeft zal met Pasen kunnen verklaren: Wat winden we ons in het gewone leven toch be lachelijk op over onmogelijke feitjes. De grote les van de week wordt morgen gegeven in het epistel, een stuk uit een Paulusbrief, waarin de Apostel ons oproept dezelfde gezind heid te bezitten, die in de Christus was! Voorbeeld bij verstek van offer vaardigheid tot-het-uiteinde in liefde voor God en de evenmens. Wanneer zullen de „anderen" ons, katholieken aan een dergelijke houding herken nen? Die levenshouding van ootmoed en zich geven voor anderen is natuurlijk niet zo eenvoudig. Doch ons voorbeeld dan? Van Wie wij de naam christenen ontvingen. Hij heeft zich geofferd, aldus Isaias totdat er geen gedaante en schoonheid meer aan Hem was. Hij werd de ver smade en de geringste, de Man der Smarten. Men hield Hem voor melaats en een door God geslagene en verne derde. Oorzaak? De Onschuld Zelf werd verbrijzeld om onze misdaden. Als een lam is Hij ter slachtbank geleid ter uitwissing van onze ongerechtigheden. En ons leed en ons berouw? Kunnen wij in ernst de spalmist nazeggen: Als rook verdwijnen mijn dagen en mijn gebeente is als in een oven gedroogd? Zijn we niet te veel bezeten van ver langen naar volkomen bevrediging in de sector van het materiële en te wei nig vaardig in oprecht streven naar geestelijke opgang? Levensblijheid is een gezonde ehris- telijke deugd, maar men moet die deugd ook kunnen demonstreren, wan neer ziel en lichaam eigenlijk kreunen van de beproevingen door de Goddelij ke Voorzienigheid opgelegd. Als alles voor de wind gaat is vro lijkheid niet zo'n kunst. Pasen vieren is gemakkelijk, maar het kruis van de Goede Week dragen jaren lang, dat is levenskunst. En die is niet te koop. Met geen zes procent loonsverhoging. Die kunst eist zielegrootheid. Maar daarvoor is de leerschool onder het Kruis en dicht bij het Tabernakel. (Advertentie) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat ver drijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Zuivert de nieren, is on schadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. SIGARETTENOORLOG middeifwe?' ra^d S™kkelen' wisten in" stelde *Un schuld aan het piratenstukje m d wel ïaad. Ze dwongen nu de onomstotelijk vast. Inmiddels tast men nog in het duister aangaande zijn mede plichtigheid in het „oprollen" van de ben de van zijn voornaamste concurrent, een zekere Salicetti, Corsicaan van ge boorte. Deze Salicetti, bijgenaamd ,,le saint de heilige, stierf onder de kogels van een onbekende schutter, die hem toen hij in zijn limousine over dp Pariise Champs Elysées reed, met een stengun beschoot en hem letterlijk doorzeefde. Sa licetti werd intussen opgevolgd door zijn twee „luitenants". Antoine Paoloni, bij genaamd ,,La Planche" (de plank), omdat hij zo mager was als., een ram en Domi nique Venturi, bijgenaamd „Nick", bei den evenals hij Corsicanen. Hit is de vijfjarige Gerard Serva>t, zoontje van Franse kolonistendie kort geleden in het binnenland van Algerië op hun boerderij door op standelingen overvallen werden. Ze doodden Gérards ouders, alsmede zijn grootouders en brachten hem zware verwondingen toe, zodat hij in een ziekenh#** te Algints Ier verpleging moest worden opgenomen. o—* nu Combinatie' naar Corsica te varen en daar werden door handlangers de „blond jes", zoals de smokkelaar in het smok kelaarsjargon heet, van boord gehaald en vermoedelijk ergens in een grot langs de kust voorlopig opgeborgen, zonder dat de douane daar er de lucht van kreeg. De kapitein van de „Combinatie", die zijn lading te Tanger had opgedaan, deed er aangifte van het hem overkomen avon tuur. Inmiddels was de Franse politie in samenwerking met de Interpol de interna tionale politieorganisatie, ertoe overge gaan de smokkelaarsbenden van de Fran se Riviëra uit te kammen. Ze wist, dat in de piraterij een Amerikaan de hand moest hebben gehad, een zekere Elliott Forrester, een reus van een kerel en lei der van een der actiefste smokkelaars benden in de Middellandse Zee. Vier jaar lang zat de Franse politie reeds achter hem aan. Haar onderzoekingen ieiden tot het proces te Marseille, waarin de rechter de boven aangehaalde woorden sprak. Er stond daar van de 35 in staat van beschul diging gestelden slechts een twaalftal te recht, hoofdzakelijk figuren van het twee de plan, helpers en helers, inbegrepen de bemanning van de twee zeilboten, aan wie eigenlijk niet zo heel veel ten laste kon worden gelegd. Elliott Forrester en zijn handlangers, alsmede de leiders van andere smokkelaarsbenden, ontbraken op het appèl. Ze waren onvindbaar geble ken. Maar., de vendetta heerste onder hen en oefende er zijn terreur uit. Er was een wilde vete ontstaan tussen Elliott Forres ter en de leider van een concurrerende bende. Deze twee oefenden vrijwel een monopolie uit, doch zoals het vaak gaat, de een vond op den duur de ander een ietsje te veel.... Elliott Forrester werd bij verstek veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf en een boete van miljoenen francs. De rechtbank Hoe de historie zich na Salicetti's dood precies ontwikkelde, is nog steeds niet opgehelderd. Naar het schijnt, heeft Pao loni een bondgenooschap met de Ameri kaanse bendeleider gesloten, met het doel, zijn „compagnon" te liquideren en in Frankrijk het monopolie in de smokke larij van Amerikaanse sigaretten te ver werven. Elliot Forrester zou voor het vervoer zorgen en eventueel concurrenten op zee onschadelijk maken. In de vrijhaven Tanger doen Ame rikaanse sigaretten tussen de 25 en de 30 francs per pakje. In volle zee worden de sigaretten aan handelaars verkocht, die er direct honderd procent op leggen. Doch in de Franse steden brengen ze veel meer op, al naar gelang de straathande laar er voor kan maken. Het is voor alle partijen een uiters winstgevend be drijf. Paoloni wilde de sigarettenkoning van de Riviéra worden. Ogenschijnlijk leek de Amerikaan zijn trouwe medewer ker. In werkelijkheid viel hij echter ook de smokkelaarsschepen aan wier lading voor Paoloni en Venturi bestemd was. Deze kwam er achter, dat een Ame rikaan in Tanger, die hem smokkelladin- gen stuurde, met Forrester onder, één hoedje speelde. Hij verkocht eerst de si garetten contant aan Venturi en Paoloni, gaf echter Elliott tegelijkertijd een sein tje, die dan de schepen, waarmede de la ding werd vervoerd, in volle zee enterde en de lading weer voor gezamenlijke reke ning naar een smokkelaarsbende in Italië verkocht. Deze bendezou worden geleid door Lucky Luciano, een Siciliaanse gang ster, die enkele jaren geleden uit Ame rika gedeporteerd werd en zich in Rome vestigde. Paoloni fungeerde als tussenper soon. Nadat Venturi hieromtrent zekerheid had gekregen, verklaarde hij Paoloni en For rester de oorlog. Het eerste gevolg hier van was een schietpartij op Corsica, waar een voormalige, rijk geworden smokke laar, die het tot burgemeester van zijn geboortedorp had weten te brengen, als be middelaar wilde optreden. Hij werd neer geschoten en loopt nu op twee kunstbe nen. Dit alleen, omdat hij 't voor Venturi bad opgenomen. Kort daarna werd Paoloni in Marseille beschoten. De kogels troffen geen doel. Een zijner handlangers viel bij Ajeccio Venturi zat niet stil. ..Kort daar op werd een van zijn mannen zwaar gewond bij een schietpartij. Een maand later vond men op de boulevard Mireille- Lange te Marseille het met twaalf kogels 'doorzeefde lijk van Jacques Oliva, Paolo- ni's trouwste vriend. Zo ging het door, tot het tiende slachtoffer viel. Paoloni zelf was de negende, maar de Franse politie neemt aan, dat hij door zijn eigen man nen werd neergeknald, omdat die het oor den moe waren en., voor hun eigen leven vreesden. Het tiende slachtoffer werd bijna Jean Sussini, een der mannen, die de „Combi natie" geëterd hadden. Hij wandelde met een drietal vrienden op een pleiS. toen opeens uit een donkere hoek eenTnan met een stengun te voorschijn trad en bet vier tal met kogels besproeide. Niet Jean Sussi ni, op wie het klaarblijkelijk gemunt was, stortte dood neer. maar een der vrien den. Hij beantwoordde onmiddellijk het vuur. De schutter stortte gewond neer, maar op hetzelfde ogenblik verscheen er een grote auto. Twee mannen sprongen er uit en sleepten de gewonde schutter naar bin nen. Jean Cussini en zijn vrienden brach ten de gewonde een café binnen. Ze mer- ten nog bijtijds, dat de grote auto omkeer de en recht op 't café reed. Ijlings wer pen ze zich, evenals de aanwezige gas ten, op de grond en overleefden aldus een nieuwe schietpartij Of de vendetta onder de sigarettensmok- kelaars van de Riviéra thans geëindigd is, kan niemand met zekerheid zeggen. Men vindt het overigens in Nice en Mon te Carlo erg prettig, dat de smokkelaars bun veten in Marseille of Parijs uitvech ten. Elliat Forrester, de Amerikaan, die de „Combinatie" enterde, de coaster opbracht en de gestolen smokkel- lading sigaretten naar Corsica ver voerde. Men ziet hem hier aan het. stuur van zijn auto, met enkele „vrienden" DE AMERIKAANSE katholieke pries ter, pater Julia.no, professor in de filo sofie en een groot vriend, van de tech niek, heeft het Amerikaanse publiek een nieuw automodel gedemonstreerd. Au rora genaamd. Pater Juliano noemt zijn Aurora „de veiligste wagen ter wereld". De wagen, die het resultaat is van jaren lang geexperimenteer en studie, is spe ciaal bedoeld voor lange afstanden op de Amerikaanse autowegen. Het bovenge deelte van de carrosserie van de Aurora is van doorzichtig synthetisch materiaal, De Aurora komt reeds in de herfst 1956, zij het dan in kleine aantallen, op de markt. De schepper van de Aurora is ere voorzitter en leider van de ontwerpafde ling in de naar hem genoemde autover eniging Juliano Customs Cars Incorpo rated". Aanleg en liefhebberij, twee belang rijke factoren voor succes. OSMUNDO AGUILAR, een Philippijns katholiek priester wil de eerste dieren tuin op de Philippijnen openen, Persoon lijk heeft deze Philippijnse priester uit liefhebberij reeds meer dan 500 dieren verzameld: leeuwen, luipaarden, tijgers, verschillende apensoorten en een groot aantal Philippijnse en uitheemse vogels. De katholieke Eerste Minister van Zuid- Vietnam, Ngo Dinh Diem schonk twee olifanten. De katholieke Philippijnse pre sident Ramon Magsaysay zal eveneens verscheidene dieren schenken. Zo is weer bewezen, dat priesters ook mensen zijn, die in het volle leven weten te staan. DE REGERING van Madras over weegt de invoering van sterilisatie op grote schaal, aldus de minister van Volksgezondheid van Madras, A. B. Shetty. De sterilisatie wordt dan alleen toegepast bij personen, die daartoe be reid zijn. Het zou helemaal wat fraais zijn, als die operatie zonder goedkeuring van de desbetreffende persoon zou geschieden. Maar al met al is de zaak toch wel ern stig voor een pas vrij geworden land. Bedenkelijke vrijheid. GROTE interesse heeft in Portugal het plan gewekt om Rome met Fatima te verbinden middels een „Strada Mariana" een Mariuweg, die zou lopen van Rome via Lourdes in Frankrijk en Santiago di Compostella in Spanje graf van de Apostel Jacobus naar FatimaHet is de bedoeling, dat deze verbinding ver wezenlijkt is in 1958, het eeuwfeest van Lourdes. Het is maar goed, dat die weg niet via s-HertogenboschUden of het Zandt loopt. Dominee Zandt zou geen uur rust meer kennen. Wat een interpellatie zou dut weer worden in de Kamer DOOR HET verbondsbestuur is op verzoek van het werkcomité* Naar de 400.000 aan Profïlti-Polygoon op dracht gegeven tot het maken van een korte propagandafilm, ter ondersteuning van de actie. Als hoofdthema is volgens „Ruim Zichtgekozen de ontreddering van ons land na de oorlog, de fantas tische wederopbouw en de daardoor toe genomen welvaart. De vraag wordt dan vervolgens gesteld wat het aandeel van de arbeidende bevolking is in die toe ge- nomen welvaart, tvaarbij de K.A.B. da gelijks op de bres staat om te zorgen dat de groter geworden maatschappe- lijk e koek nu ook zo eerlijk mogelijk tvordf verdeeld. Een goed idee. Er zijn immers nog vele leden en een nog groter aantal ongeor ganiseerden, die van de organisatieacti viteiten vandaag nog weinig notie heb ben. MORGEN is het weer zondag. Het feest van de blijde intocht met palmen. Gaat u ook naar de plechtigheid van palm wij ding en processie. Offer in ieder geval een flink palmtakje op de schaal voor de nieuwe kerken. Voor de rest een schone Palmpaas met het vreugde-gelaat van de K.V.P.er die zegt: het bodempensioen is binnen. Nou de rest nog!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3