De aanpassing van de overheids- pensioenen Rotterdamse graanmarkt Meubilair met apart cachet ,.h.Toorenburg Damme Onze dagelijkse RADIO PROGRAMMA Detailhandel in Nederland en België sterk overbezet Voorlopig programma van koninklijk bezoek aan Amsterdam f VONDST in T ZOEKLICHT Margaret Truman in de familie Prins Bernhard installeerde bestuur Nederlandse organisatie voor internationale bijstand stuntte Ambtenarencentrum teleurgesteld door regering Duizenden Chinezen illegaal naar de V.S. O.-Berlijn weigert over leg met kerkelijke autoriteiten Bioscoopconflict thans uit de wereld Meer verkeer (en meer ongelukken) op de Rijn Specialiteit: Eethoeken in diverse stijlen Mooie collectie Perzische tapijten Steun aan landgenoten in Indonesië keelpijn he ne ZATERDAG 24 MAART 19*6 PAGINA 1 De strijd om het godsdienst onderricht „ZIJN KIND WIL IN HET KLOOSTER" Waarschuwing aan oversten van Brabantse kloosters WESTERN GULF" OPGELEVERD Grootste vrachtschip tot nog toe in Nederland gebouwd Bergen op Zoom NIET-EFFICIENTE BEDRIJVEN RATIONALISEREN OF OPHEFFEN Nwe Binnenweg 340-344 Vraagt toezending modelboekje in kleuren. ZWARE STRAFFEN GE-EIST TEGEN ETHERPIRAAT OFFERBLOKKEN IN KERK GEPLUNDERD TWEE CLANDESTIENE ZENDERS UIT DE ETHER B. M. R. S. Om file achter-volgers kwijt te raken Schoonmaak in Monaco B. M. R. S. tot Het ambtenarencentrum is, haar het in regering zelf de aanpassing zonder deze een adres aan de Tweede Kamer te ken- I maatregelen met verantwoord acht, zou- nen geeft, teleurgesteld door de indiening den de desbetreffende wetten dus ook van het wetsontwerp, waarin de aanpas sing der overheidspensioenen aan het al gemeen ouderdomspensioen wordt gere geld. Deze teleurstelling geldt niet het voorstel tot aanpassing op zichzelf, doch het feit, dat daarin voorstellen tot pen sioenverbetering, die tegenover de aan passing hadden moeten staan en ten dele ook wel door de regering als noodzakelijk zijn erkend, achterwege zijn gebleven. Wel heeft de regering toegezegd op korte termijn voorstellen te zullen indie nen tot aanpassing der ambtelijke pen sioenen aan het geldende bezoldigings peil, maar, aldus het adres, een eenmalige aanpassing is niet voldoende en in ie toe lichting bij het wetsontwerp ontbreekt een toezegging voor een blijvende automa tische aanpassing van de verleende pen sioenen aan het bezoldigingspeil. Volkomen begrijpelijk is het volgens het adres, dat de centrales van overheids personeel, hoewel zij zich in meerderheid met de aanpassing konden verenigen, in het georganiseerd overleg bezwaar heb- ben gemaakt omtrent het wetsontwerp advies uit te brengen, voordat wijzigingen in de pensioenwetgeving ter compensatie van deze aanpassing ter tafel waren ge komen. Minder begrijpelijk is het, dat de regering, ondanks het unanieme stand punt. der centrales van overheidsperso neel, toch heeft gemeend de aanpassings wet bij de Kamer te moeten indienen. Welke haast was hierbij? De beide maat regelen, waaromtrent de regering toezeg gingen heeft gedaan, n.l. de optrekking van de oude pensioenen en de herziening van het geldende degressieve pensioen berekeningsstelsel. moeten immers ook bij de wet geregeld worden en daar de vóór 1 januari 1957 tot stand moeten zijn gekomen. Welk bezwaar, zo wordt in het adres gevraagd, bestond er dan tegen, de aanpassing en de compensatiemaatrege len tegelijk te behandelen? Adressant verzoekt de Kamer er bij de regering op aan te dringen, dat de toege zegde voorstellen betreffende het optrek ken der reeds verleende pensioenen en de wijziging van het pensioenberekenings stelsel, alsmede voorstellen voor een automatische aanpassing van de pensioe nen aan het bezoldigingspeil, op een zo danig tijdstip bij haar worden ingediend, dat zij in de gelegenheid zal zijn ze in sa menhang met het reeds ingediende ont- werp-aanpassingswet in beschouwing te nemen. Het „State Department" heeft bijzon derheden bekend gemaakt over een uit gebreide organisatie in Hongkong, die dui zenden Chinezen tegen betaling in staat stelt met valse papieren de V.S. binnen te komen. Onder deze Chinezen zouden zich communistische agenten kunnen be vinden Met het oog hierop is aan een commisise voor toewijzingen uit het Huis van Afge vaardigden gevraagd, een aanvullend be drag toe te staan voor een versterking Na herhaalde telefonische verzoeken om een onderhoud heeft gisteren het secre tariaat van het Berlijnse bisdom van de Oost-Berlijnse autoriteiten ten antwoord gekregen, dat „een onderhoud nog niet nodig wordt geacht". Dit antwoord zou volgende week in een brief bevestigd wor- den. Deze weigering van het Oostberlijnse ge zag om overleg te plegen met de kerke lijke autoriteiten kwam na het officiële protest van mgr. Weskamm tegen de maatregelen, welke het godsdienstonder wijs op de lagere scholen bemoeilijken en -op de middelbare scholen onmogelijk maken. Nieuwe aanvallen van communistische functionarissen wijzen op voortdurende verscherping van de strijd om het gods dienstonderwijs. Herbert Becker, onder- wijsadviseur van het Oostberlijnse stads bestuur, verklaarde woensdag op een bij eenkomst van onderwijzers: „Wij dulden op onze scholen geen godsdienstleraren, die in West-Berlijn opgeleid zijn, om tegen de macht van arbeiders en boeren te age ren". Hij deelde voorts mede, dat de maat regelen tegen het godsdienstonderwijs wa ren genomen op verzoek van de ouders der schoolkinderen. De Oostduitse scho len kennen inderdaad ouderraden, waar van het lidmaatschap echter voorbehouden is aan communisten. Aldus meldt het KNP. De oversten van kloosters in het bisdom Den Bosch worden, naar wij in „St.-Jans- klokken" lezen, gewaarschuwd tegen een zich keurig voordoende man van om streeks 50 jaren, die zich aandient als de vader van een kind, dat in het klooster wil treden, doch bij een volgend bezoek niet alleen die intrede nog eens komt be spreken, maar ook reisgeld van de overste tracht te verkrijgen naar een meestal zeer ver gelegen plaats, omdat hij toevallig niet genoeg geld meegenomen heeft of zijn portefeuille verloren heeft. Hij geeft ver- echillende namen op. o.a. Terpstra en v. d. Lee. Als plaats van herkomst wordt nog al eens Groningen of Leeuwarden ge noemd. De man wordt door de politie ge- Gisteren is bij de Nederlandsche Dok en. Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam het 37.000 tons d.w. turbinetankschip „Western Gulf" aan de Afran Transport Company in Liberie, een dochteronder neming van de „Golf Oil" opgeleverd. De „Western Gulf" is tot nog toe het grootste schip, dat voor vrachtvervoer in Neder land werd gebouwd. Het is bijna 212 m lang en ruim 27 m breed en heeft accom modatie voor een bemanning van 65 per sonen. De „Western Gulf' is het eerste schip van de opdracht van twee zusterschepen. (Van onze correspondent) Met 12 stemmen voor en 8 tegen is vrij dagavond in de raadsvergadering te Ber gen op Zoom de vermakelijkheidsbelas ting op het vertonen van gewone films toch nog verlaagd met 10 pet en, zij het na een lang debat, teruggebracht op 25 pet. Maar de belasting op de vertoning van culturele films is van 20 pet op 25 pet gebracht. In de raadsvergadering van 24 februari werd in de raad de 35 pet be lasting gehandhaaft met 14 stemmen tegen 6 stemmen. Om dit doel te bereiken hadden zoals gemeld, beide bioscoopexploitanten te Bergen op Zoom hun zaken ongeveer veertien dagen voor het publiek gesloten. van het Amerikaanse consulaat-generaal te Hongkong met zestien man. Volgens schatting van de consul-gene raal Drumwright waren in de afgelopen vijf jaar de kandidaten voor toelating tot de V.S. voor minstens dertig procent niet de personen, voor wie zij zich uit-javen, terwijl zij voor meer dan tachtig procent hun aanspraken baseerden op een of an dere vorm van bedrog. Als gevolg van dit „fantastische stelsel" is het aantal Chinezen in de V.S. van 1940 tot 1950 van 77.000 tot 117.000 gestegen. In december hielden zich in Hongkong minstens 124 kantoren met dit verval- singswerk bezig. De kosten bedroegen per persoon 500 dollar contant en 2.500 dollar te betalen bij aankomst in de V.S., aldus het rapport van het „Sate Department". Volgens de Economische Commissie der Ver. Naties voor Europa is het „sterk overdreven" te noemen, dat de huidige geringe omvang van de werkloos heid vrij nauwe grenzen stelt aan de ver dere uitbreiding van de industriële werk gelegenheid. In haar negende jaarover zicht van de Europese economie merkt de E.C.E. op, dat het aanbod Van ar beidskrachten nog steeds wordt beperkt door kunstmatige belemmeringen, die grotendeels een erfenis zijn van de perio de van grote werkloosheid tussen de bei de wereldoorlogen. Nu er in de industriële sector volledi ge werkgelegenheid is, wordt het naar de mening der E.C.E. mogelijk en noodza kelijk met veel meer energie dan tot dus verre geschiedde de rationalisatie ter hand te nemen van die sectoren van de economie, waar de produktiviteit van oudsher gering is, zoals de detailhandel, de landbouw en de bouwnijverheid en in het algemeen de takken van nijverheid, waar de omvang der ondernemingen meestal klein is. De overbezetting in de detailhandel, die volgens de E.C.E. bijzonder ernstig schjjnt te zijn in België en Nederland, wordt in de hand gewerkt door particu liere monopolistische praktijken en wette lijke maatregelen, welke de tot standko- ming van grote ondernemingen verhinde ren en strekken tot beperking van de concurrentie door de vestiging van nieu we bedrijven aan banden te leggen. Het bevorderen van de rationalisatie door dergelijke bedrijven zonder steun te laten en bankroet te laten gaan is in de tegenwoordige omstandigheden ongewenst en onaanvaardbaar, maar naar de me ning der E.C.E. moet het mogelijk zijn een politiek "te ontwikkelen, die beide uitersten vermijdt. Men zou b.v. bij het steunen van de kleine ondernemingen die ondernemers kunnen begunstigen, die initiatief tonen voor het verbeteren van hun produktivi teit. Een andere methodel die dikwijls mogelijk zal zijn, is de onefficiënte on derneming te bewegen, of zelfs te dwin- gen, tot opheffing tegen een behoorlijke droeg m het afgelopen jaar -1 slechts 46 in 1954. •Voor het lopende schecpvaartjaar ver wachten rederijen en expeditiebedrijven op de Rijn en de hiermede in verbin ding staande waterwegen een nog groter verkeer dan in 1955. In dat jaar werd voor de Rijn een totaal verkeer bereikt van ongeveer 90 miljoen ton, dat is 10 miljoen ton meer dan in 1954. Voor dit jaar verwacht men een stijging met 6 a 7 miljoen ton. De stijging komt voornamelijk voor re kening van de invoer van kolen en ertsen alsmede de grotere uitvoer van ijzer- en staalprodukten. Vooral via het grenssta tion Emmerik viel in het afgelopen jaar een aanzienlijke stijging van dit verkeer vast te stellen. In het algemeen werd de drukte voorts in gunstige zin beïnvloed door de invoer van olie, waarvoor ook voor het lopende jaar een verdere stijging wordt verwacht. De toeneming van het verkeer op de Rijn en de zich steeds verder uitbreidende motorisering der vaartuigen heeft geleid tot een stijging van het aantal ongeval len. Het aantal, scheepsongevallen binnen het district Duisburg—Ruhrort b.v. be- 308 tegen schadeloosstelling. (Advertentie) H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins aan de overkant van het IJ en een korte der Nederlanden hebben, zoals gezegd, het voornemen, van 18 tot 22 april een bezoek aan Amsterdam te brengen. Het voorlo pige programma vermeldt op woensdag middag 18 april, na aankomst van het Koninklijk Paar in het Paleis op de Dam, een autotoer van de Koningin naar Slo- termeer, waar zij „Ons Huis" zal bezoeken en naar de tuinstad Geuzenveld, waar zij een bezoek brengt aan het wijkcentrum. De prins bezoekt dan het opleidingsschip „Pollux". De dag wordt besloten met een diner ten paleize. De donderdagmorgen is bestemd voor een bezoek aan het „ShelT'-laboratorium Horizontaal. 1. aanw. vnw.; 4. vliegveld in Nederland; 8. deel v. e. boom; 11. het zelfde; 13. vroeger; 15. op dit ogenblik; 16. deel van het been (meerv.); 18. deel v. h. ïioofd; 20. plotselinge inval; 22. bijb- naam; 23. eenh. v. stroomsterkte; 25. ont kenning; 27. Duits lidwoord; 29. jongens naam; 30. vernis; 32. meisjesnaam; 34. peinzen; 36. bloem; 38. ironie; 40. mep; 42. vervoerbedrijf; 43. sprookjesfiguur; 45. leeftijd (Eng.); 47. zoals de akten getuigen (Lat. afk.): 48. aanw. vnw.; 50. muziekin strument; 53. larie; 55. plaats in Frank rijk; 56. Eng. bier; 58. beetje; 60. de som ma van (afk.); 61. kleine afgesloten ruimte; 63. stand; 65. koorts bestrijdingsmiddel; 68. rijdier; 70. dierenverblijf; 72. treurig (Eng.); 73. Egypt, farao; 75. ambtshalve .(Lat. afk.); 76. werelddeel; 79. adell. per sonen; 81. uitheems zoogdier; 82. laten zien; 83. kloosterzuster- Verticaal: 1. deel van een huis; 2. voor zetsel; 3. nobele; 4. onderscheiden; 5. bloem; 6. verlaagde toon; 7. bijwoord; 8. selenium (afk.); 9. niet helder; 10. vrucht je; 11. land in Europa; 12. voegwoord; 14. onverstandig; 17. stofmaat; 19. goud (Fr.); 21. schrijfbehoefte; 23. persbureau; 24. ne men; 26. land in Europa; 28. nieuwe we reldtaal; 31. plaats in Drente; 33. spil; 35. volk; 37. Turkse titel; 39. deel van een gebouw; 41, kledingstuk; 44. leerling (Fr.); 46. niet fout; 49. plaats in Noord-Holland; 51. deel van Amerika: 52. zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 54. zout; 57. bijeen voegen; 59. schouderholte; 62. hijswerk tuig; 64. plaats in Duitsland; 66. dieren geluid; 67. gevangenis; 69. voorzetsel; 71. palm; 73. Amer. filmonderneming (afk.); 74. jongensnaam; 77. zangnoot; 78. hetzelf de (afk.); 80. soort onderwijs (afk.) Oplossng van gisteren Horizontaal: 1 oma, 3 dar, 6 l.s.k., 9. r.o„ 10 nevel, 12 l.o„ 13 kogel, 15 Marie, 17 Ier, 19 dek, 20 noteren, 24 ree, 23 sop, 26 vermist, 30 oer, 31 pad, 33 noria, 35 ma len, 37 er, 38 erker, 40 le. 41 ode, 42 mot, 43 pil. Verticaal: 1 ork, 2 mooi, 3 del, 4 a.v„ 5 rem, 7 slik, 8 koe, 10 nero, 11 lade, 14 genever, 16 renstal, 18 de, 21 tor, 22 rui, 23 spa, 27 erie, 28 mi, 29 spar, 30 oord, 32 Dedi, 33 neo, 34 arm, 35 met, 36 nel, 39 k.o. rondrit, 's Middags zal Hare Majesteit zich naar de Mamixstraat begeven, ter be zichtiging van de nieuwe, moderne was-, bad- en zweminrichting. De prins brengt die middag een bezoek aan Amsterdam noord. Om 21 uur zal een avondontvangst ten paleize van Amsterdamse autoriteiten en vertegenwoordigers van Amsterdamse instellingen worden gehouden. Vrijdagmorgen maken Koningin en prins per auto een rondrit door enige stadswijken. Des middags zullen zij de goederen- en effectenbeurs en het studen tenbioscooptheater „Kriterion" bezoeken. Op zaterdagmiddag zullen Hare Ma jesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid een rijtoer per calèche maken. Tijdens deze rit zal een bezoek worden gebracht aan het Pedologisch Instituut aan de Vossius- straat, dat 25 jaar bestaat, 's Avonds wordt een voorstelling van de Nederland se Comedie in de Stadsschouwburg bijge woond. Zondagmorgen zullen Koningin en Prins ter kerke gaan. Het noenmaal wordt met het dagelijks bestuur van de vemeente ge bruikt. Des middags wordt een bezoek gebracht aan het Joods Historisch Mu seum in het Waaggebouw. Later op de middag vertrekt het Koninklijk Paar naar Soestdijk. Verscheidene details van het bezoek moeten nog nader worden vastgesteld. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanma- kelaars, Rotterdam)* Is de traditionele hausse tussen Pasen en Pinksteren dit jaar vervroegd? Het heeft er alle schijn van. Het blijkt wel dat de handel na afloop van de ijsperiode niet over voldoende voergranen beschikte om de onverwachte zeer grote vraag op te vangen, welk feit natuurlijk een hausse in spoedig goed tengevolge heeft gehad. Bovendien moet men niet vergeten, dat onze voornaamste leverancier, de CCC in de Ver. Staten, waarschijnlijk om verkie zingsredenen, niet scheutig is met zijn af gifte van diverse soorten graan, zodat ook op aflading de prijzen zeer zijn gemon teerd. Het feit van de dag was, dat enige schippers bij de eerste inschrijving in Ar gentinië voor 30.000 ton platamais nieuwe oogst een zeer hoge prijs hebben betaald, waarop andere afladers zich hier uit de tweede hand trachtten te dekken, het geen uiteraard eveneens tot een sterke stijging der prijzen aanleiding^ gaf. Ook Zuid-Afrika mais, zowel disponibel als op aflading, kon hiervan zeer profiteren. Het derde feit was, dat Duitsland plot seling tnet invoerconsenten voor 60.000 ton Austr./Arg./Z.-Afr./Can. of West-Eur haver op de proppen kwam. Hierdoor kwam onze inlandse haver eensklaps op een heel ander niveau te liggen, daar Ne derland ais enig Westeuropees land haver te missen heeft Frankrijk en België bijv. zijn ook reflectant voor deze graansoort. Al met al is begrijpelijk, dat de handel een zeer enerverende en drukke week achter de rug heeft. MAIS: Wij schreven boven reeds dat de CCC alle pogingen in het werk stelt om betere prijzen voor mais te maken, opdat de Amerik. boeren, die met bun inkom sten tegenover de industrie de laatste ja ren een pover figuur slaan, tegen de ver kiezingen wat beter te spreken zullen zijn over de regprende regeringspartij. Als men veel geld heeft kan men door tijdelijk van de markt te verdwijnen, zoals de CCC heeft gedaan, een zeker gebrek aan mate riaal veroorzaken en dit vindt op het ogenblik plaats. Hierdoor bestaat er mo menteel weinig stomende mais en is af lading duur. Roemeense mals is er alleen nog dispo nibel, van verder materiaal hoort men niet. GERST tn spoedige positie zeer schaars, zodat ladende nartijen grote premies brengen. Ook 2 Western gerst, alsmede Irakgerst en Syrische gerst, konden van de betere stemming gebruik maken en meer opbrengen. MILO weinig in spoedige levering te koop. waardoor ook afladingen vlot wer den gekocht. HAVER van hetzelfde laken een pak ais milo, hoofdzakelijk zaken in N: Am. ha ver, en een enkele post Australische ha ver. Platahaver bracht in het buitenland hoge prijzen op. ROGGE zeer schaars en boven gerst noterend. Spoedige rogge bleef voor de meelfabrieken gezocht. INL. GRANEN zeer schommelend, voor al haver voerde de boventoon en op som mige dagen waren de prijsverschillen in enige uren tot f 1.50/1.75 per 100 kg. voor dezelfde posities. De grote premies voor latere leveringen gingen teniet nu april- levcring voor Duitsland mooie prijzen op bracht en men alle tijd nodig heeft om deze haver tijdig gepunt te krijgen. Gerst en rogge met weinig handel, doch vast te noemen. WE HEBBEN NIEMAND minder dan ning van koningin Elisabeth en „lnslSa Margaret Truman, zangeres en doch- stories" van hetgeen zich na de dood van ter van een beroemd president, in Stalin in Sovjet-Rusland afspeelde. Gedu- onze familie gekregen. En wel dank zij rende de hele Tweede Wereldoorlog wal een collega, die in ons beroep een goede hij correspondent in de voorste linies faam geniet. Clifton Daniel heet eigenlijk Elbert Da- Margaret Truman is nl. met een journa- niel. Maar hij nam de naam Clifton aan, lyist verloofd. De dochter van de president, teneinde verwarring met het hoofd van die nogal opzien baarde, toen hij een jour- het bureau van zijn krant te Londen, die nalist in dit geval een muziekcriticus Daniell met twee „l'"s heette, te voor- schriftelijk uitfoeterde, omdat hij nogal komen. Het was niet de eerste keer, dat kritisch was geweest, trouwt met een pers- hij moeilijkheden had met zijn naam. De muskiet hoofdredacteur van het eerste blad. waar- De* man, door wie Margaret in de fa- voor hij werkte, heette Daniels, milie wordt gebracht, heet Daniel Clifton Zyn conega's in Londen zeiden Indertijd, en hij is uit North Carolina afkomstig, dat yy er qjtzag ails de best geklede En- spreekt dus Amerikaans met het milde ge]SG diplomaat van Whitehall. Wel een accent der cavaliers. onderscheiding voor een Amerikaan. Maar Als journalist behoort hij tot de pioniers deze journalist laat zijn kleren in de van het nieuws en hij haalt het overal chique Londense Saville Row maken, vandaan. Clifton Daniel „covers" zoals Clifton Daniel is thans assistent van het in de Angelsaksische vakterm luidt, de chef buitenlandse redactie van „The „big stories". Hij verrichtte journalistieke New York Times". Hij ontmoette Marga- prestaties in Engeland, Sovjet-Rusland ret Truman voor het eerst in november, en Iran. bij wederzijdse vrienden. Ze gaan de vol- Als reizend correspondent van „The gende maand trouwen, in de Episcopaalse New York Times" volbracht hij een stout kerk te Independence, waar Margaret als stukje, waarop elke generaal trots zou zijn. meisje in het koor zong. In 1946 bevond hij zich in de omgeving Clifton Daniels ouders wonen In net van Tabriz. Daar o,pereerdien vrijscharen stadje Zebulon in North Carolina. Zijn va in de rug van de terugtrekkende Sovjet- der drijft een drug store. In deze drug russische troepen, die Iran waren binnen- store kreeg Elbert als twaalf-jarige jongen gevallen. zjjn eerste baantje: boy aan de soda fou- Op weg naar Tabriz bevond zich een tain, contingent troepen van de sjah van Piran, Nadat zijn verloving bekend was gewor- met de opdracht, Tabriz te bezetten. Clif- den, stond de telefoon bij de krant niet ton Daniel, dit vernemend, haastte zich stil. Hij besloot toen maar, in een hotel met een klein detachement der vrijscha- een interview toe te staan Margaret ren naar de stad. Deze was reeds door kwam hem te hulp. Reporters, radio- en de sovjets ontruimd. Hij marcheerde er televisiemensen hielden hen vijftig minu- naar het radiostation, dat gelukkig nog in- ten aan de praat. tact bleek en het eerste wat hij deed, was Margaret weigerde, enkele vragen te een verhaal door te seinen naar zijn krant beantwoorden, omdat ze te persoonlijk wa- over de gebeurtenissen, die zich langs de ren. Verder verliep het interview vlot, wat grenzen van Iran en Sovjet-Rusland had- bij een vlot journalist als hij wel te ver den afgespeeld. Het waren stuk voor stuk wachten viel. n primeurs en er kwam geen militaire een- De man van de „big stones was de suur aan te pas. held van zijn eigen „big story Zijn Op de lijst van zijn „stunts" komen krant wijdde er enkele kolommen aan voor verslagen van de begrafenis van en publiceerde foto's van de verloofden koning George VI van Engeland, de kro- en de wederzijdse ouders. (Van onze correspondent) Dank zij de activiteit van een opspo ringsambtenaar van de PTT werd enige tijd geleden met een peilapparaat de ge heime zender „Prairieroos", in Zuid- Drente uit de lucht „geplukt". Het spoor leidde naar de woning van de 25-jarige landarbeider J. van W. te Exloërmond. Bij de overval op het huis betrapte men Van W. op heterdaad bil het zendappa raat. In zijn zak had hij een nog warme radiolamp en op de pick-up lag dezelfde plaat als men in de ether had gehoord: „O. lieve prairieroos". Alhoewel Van W. ook gisteren voor de arrondissements rechtbank te Assen ontkende, achtte de officier van justitie de feiten bewezen. Hij vroeg voor het uitzenden met de ge heime zender drie maanden gevangenis straf envoor het ontduiken van de auteursrechten van de grammofoonplaat 1000 boete of zes maanden gevangenis straf. Van de laatste straf zou 800 of vier maanden voorwaardelijk opgelegd moeten worden. In de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam heeft Prins Bernhard gistermiddag het bestuur geïn stalleerd van de Nederlandse Organisa tie voor Internationale Bijstand (hulp verlening aan onderontwikkelde gebie den). Tjjdens een redevoering, die Z.K.H. bij deze gelegenheid liiekl, zeide hij o.a., dat er veel kwaad gesticht is en op zjjn zachtst gezegd niets bereikt door goedbedoelde maar psychologisch foutief aangeboden en opgelegde hulp. Het is nu eenmaal geen probleem, dat alléén eco nomisch kan worden aangepakt. Het gaat er om, een groot deel van de wereld, door steun van onze kant aan hun eigen idealen, hun eigen cultuur, er voor te bewaren, dat ook deze landen een prooi worden van extremistische propa ganda of pressie. Ons dient bij dit werk te drijven het goddelijk gebod der naas tenliefde, gepaard aan een gezond en za kelijk inzicht ten einde de beschikbare middelen zo goed mogelijk tot heil en ze gen van de hele wereld te besteden. We staan nu tezamen aan het begin van een Nederlands aandeel aan een grote taak. Een taak die door gezamenlijke inspan ning van de hele westerse wereld moet slagen, wi] onze beschaving niet ten on der gaan. Prof. Dr. E. de Vries, economisch ad viseur en hoofd van de landbouwkundige afdeling van de Internationale Bank te Washington en voorzitter van de werk- commissie van de nieuwe organisatie, sprak hierna. Het-instrument, zo zeide hij, dat Nederland zich nu kiest om uiting te geven aan een gemeenschappe lijk streven, is zojuist uit de fabriek afge leverd. En dit instrument, zo richtte hij zich tot de aanwezigen, die meer dan der tig Nederlandse landelijke organisaties vertegenwoordigden, is nu in uw handen gelegd. De organisatie voor internationale bij stand moet tot daden komen en zal het ontwerpen en uitvoeren, bevorderen en coördineren van acties moeten leiden. De stichting stelt zich ten doel ons volk èn de regering op te wekken tot het geven van een rechtvaardige bijdrage. Het is dus ook een zaak van gerechtigheid als Nederland bijstand aan andere volken geeft, aldus prof. De Vries, wie het ver der voorkwam, dat nader overleg met de staf van de organen der Verenigde Naties noodzakelijk is, alvorens men zich op enige actie kan vastleggen. (Van onze correspondent). Gisteren is een in het najaar van 1954 gepleegde diefstal in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Evangelisatie te Nieuw lande (gem. Oosterhesselen) opgehelderd. Bij deze inbraak werden de offerblokken losgerukt en geledigd. De politie heeft namelijk de hand ge legd op de dadel-, de 21-javige F. F. te Nieuwlande, die een volledige bekentenis aflegde, ook van een in 1955 gepleegde in braak in de woning van de land-arbeider L, Snippe te Nieuwlande, waarbij hij een bedrag van 160 wegnam. Een aantal vooraanstaande landgenoten heeft zitting genomen in een comité van aanbeveling voor de actie „Steun aan Nederlanders in Indonesië". De actie, waaraan o.a. meegewerkt wordt door „Het Kolonel H. 3. Schmidt-Fonds", beoogt de ergste nood te lenigen van die iNeder- landers, die door de veranderde omstan digheden in Indonesië tot diepe armoede zijn gekomen en die onder de meest on gunstige omstandigheden moeten leven. Het actie-comité verspreidt deze maand een folder, waarin door brieven en foto's de vinger wordt gelegd op het leed van deze vergeten groep landgenoten- Het roept op tot geldelijke steun op Post-Giro 8 7 7 van de Kas Associatie N.V., te Am sterdam. Van katholieke zijde zetelt ln het comité van aanbeveling het Tweede-Kamerlid de heer Ch. J. I. M. Weiter. Er wordt volledigheids-halve door ons op gewezen dat deze actie niets heeft uit tb staan met de z.g. Nieuw-Guinea-actie, waarvoor wij onlangs in onze bladen waarschuwden. O ps por i n gsa-m-bten-a r en vain de P. T. T. hebben gisteren, in samenwerking met <J* rijkspolitie, te Harkema-Opeinde twee clandestiene zenders opgespoord en i tt beslag genomen, die uitzonden onder de namen „Alabama" en „De Grote Onher kende". Proces-verbaal werd opgemaaüt tegen de 32-jarige ios-werkman A. R. «n de eveneens 32-jarige gro-ndarbeider K. K* beiden té Harkema-Opeinde ott" Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zaterdag 24 maart 22.00 Verzoekplaten. 23.00 Letters van thuis. 23.30 Vervolg verzoekplaten. 01.0.0 Sluiting. ZONDAG 25 MAART HILVERSUM I. 402 m 8.00 VARA. 12.00 AVRO 17.00 VARA 18.30. VPRO. 19.00 IKOR. 20.00— 24.00 AVRO.' 8.00 Nws. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 caus. 10.00 Componistenportret. 10.40 Met en zonder omslag. 11.10 Lichte muz. 12.00 Mattheus Passion. I. d. pauze (13.4014.00): Boekbespr. 16.95 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. 17.00 Strijkens. 17.30 Het zonderlinge testament, hoorsp. v. d. jeugd. 17.50 Nws. en sportuitsl. 18.05 Sportjoürn. 18.30 Korte Ned. Herv. Kerkd. Prins Rainier van Monaco is van zijn vakantiereis door de V. S„ tijdens welke hij zijn verloving met de Amerikaanse filmster Grace Kelly bekend maakte, teruggekeerd in Parijs, waar hij enkele dagen zal blijven en een bezoek zal bren gen aan zjjn moeder, prinses Charlotte. Voordat de prins gisteren in Le Havre van boord ging, gaf hij een persconfe rentie voor een groot aantal journalis ten. die hem hadden opgewacht. Prins Rainier vertelde daar dat bij van plan was zijn 2500 onderdanen via de radio toe te spreken, dat de plannen en de organisatie voor het aanstaande huwelijk vrijwel gereed waren, dat hij en Grace Kelly op zijn luxe jacht een huwelijks reis van een maand zullen maken, dat hij verwachtte dat zijn bruid goed te gen zeeziekte kon en andere dergelijke zaken, die reeds lang door de publici teit tot in details zijn uitgeplozen. De prins zei ook nog verschillende dingen die niet zo algemeen bekend waren nl. dat de moeder van Grace het bekende sprookje van de schoonmoeder volkomen had gelogenstraft, aangezien dat zij een alleraardigste vrouw is. De prins vertelde ook, dat hij in de V. S. een huwelijkscadeau voor Grace had gekocht, hetwelk echter nog een ver rassing moest blijven en dat hij niet inzag, waarom hij na zijn huwelijk, zijn hobby voor autoraces zou moeten op geven. (De prins doet vaak incognito aan de races mee). Met een zojuist in Amerika gekochte splinternieuwe sportwagen reed de prins vervolgens naar Parijs, waar hij drie kwartier telefoneerde met zijn bruid. Hij ontving daarna verschillende Monegaske autoriteiten om de laatste hand te leg gen aan de plannen voor zijn ouwelijk. Later op de avond maakte hij zich ont zettend kwaad op de Parijse verslagge vers. die als klitten, achter des prinsen wagen bleven hangen. Prins Rainier was met enkele kennis sen uit zijn hotel gekomen, waar tien tallen reporters en andere „belangstel lenden" in hun wagens klaar zaten, om te prins, zodra hij een voet ouiten de deur zou zetten, te achtervolgen. Nauwelijks was de prins met zijn gas ten in zijn auto gestapt, of vele auto's op de parkeerplaats voor het hotel start ten eveneens hun motor en toen prins Rainier koers zette naar het Bois de Boulogne had hij een file auto's achter zich aan. Plotseling ging de prins bovenop zijn rem staan, sprong uit zün wagen en riep met verheffing van stem: „Laat me toch gaan, ik uil met rust gelaten wor den, hoor je!" Deze kreten gingen ver gezeld van een krachtig en dreigend schudden van zijn vuist. Met een brullende motor vervolgde Rainier daarna zijn tocht, doen de ver slaggevers negeerden het vorstelijk ..be vel" en bleven koelbloedig met even hard brullende motor achter de splin- ttrnx-uwe wagen aanrijden. Het werd de prins teveel. Plotseling maakte hij met zijn wagen een draai van 180 graden en vloog even hard terug langs dezelfde weg als hij gekomen was; De verslaggevers namen ook hun draai en de vervolging werd voortgezet. Zelfs toen gaf de geplaagde vorst het niet op. Prins Rainier, die een gemid delde snelheid van honderd kilometer reed om zijn achtervolgers kwijt te ra ken. legde er nog een schepje bovenop, draaide plotseling het trottoir op. stak het naast het voetpad gelegen ruiterpad over, slipte door de bocht een smal landweggetje in en was tenslotte zijn achtervolgers, die niet over zulke cou reurscapaciteiten bleken te beschikken, k wij t. Dit waren dc eerste vierentwintig op windende uren van prins Rainier na zijn aankomst in Europa. Doch in bet vor stendom aan de Azurenkust van de Mid dellandse Zee z(jn de bijna twintigdui zend inwoners ai even geagiteerd ais hun vorst. Het hele vorstendom krijgt een grote schoonmaakbeurt. De wegen worden in allerijl hersteld, de naamoordjes van de straten worden door nieuwe vervangen, evenals de lichtreclames der winkels. De voorgevels van de gebouwen, waar de bruidsstoet langs zal komen, worden opnieuw bepleisterd, de regering heeft zelfs een paar nieuwe stadsbussen aan geschaft, terwijl last but not Last een vierduizend jaar oud fossiel van het. Oceanografische museum uit zijn vilrine is gehaald en afgestoft om het huwelijk van de vorst, zij het dan op een afstand. I ij te rt unen. In het vorstelijk paleis, waar de prins en zijn gemalin na hun huwelijksreis hun intrek zullen nemen is een stoet handwerkslieden, afkomstig uit verschil lende Europese landen, bezig de vertrek ken te verfraaien en te repareren. Enige uren voor de huwelijksplechtig heid zullen in de Darken en plantsoenen en in de paleistuinen duizenden hees ters en bloemen worden geplant, afkom stig uit het buitenland. De proviandeurs van het palcis schat ten het aantal benodigde flessen cham pagne voor de bijna drieduizend gasten op 5000 stuks. Dit is een pover getal, vergeleken bij de voorraad, die de restau rateurs en hotelliers hebben ingeslagen. Aan champagne en wijn moet er in en om het vorstendom, zo menen de hore- caf-autoriteiten. tijdens de Ceestweek zo om en bij drie miljoen, liter gedronken worden 19.00 V. d. kind 19.30 Contact met Nieuw-Zee- land19.35 caus. 20.00 Nws. 20 05 Lichte muz. 20.50 Voordr. 21.00 Lichte muz. 21.40 Hersen- gyrn. 22.00 Lichte muz. 22.20 Even afrekenen, heren! 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23T5 Act. 23.25 24.00 Lichte muz. HILVERSUM II (298 m.) 7.30 KRO. 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 7.30 Nws. 7.45 Palmwijding en plechtige hoogmis. 9.30 Nws. 9.45 Kamerkoor. 10.00 Kerkd. 11.30 Gramm. 11.45 Bas-bariton en orgel. 12.15 Gramm. 12.20 Apologie. 12.40 Zuidafrik, liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws 13.10 Gramm. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gramm. 14.00 V. d. jeugda. 14.30 Recital. 15.00 Caus 15.10 Brabants ork. 16.10 Gramm. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Jeugddienst. 18.00 Repor tage. 18.15 Filmrubriek. 18.30 Overpeinzingen van een dorpsdominee. 18.40 Muz. caus. 18.45 Caps. 19.00 Boekbespr. 19.10 Samenzang. 19.30 Caus. 19.45 Nws. 20.00 De gewone man. 20.05 De springplank. 20.25 Act. 20.35 Caus. 20.45 Pionaspel met gramm. 21.10 Passiespel. 22.10 Promenade ork. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.15—24.00 The Messiah, oratorium (3e deel) (gramm.). Engeland. BBC Home Service. 330 m. ltë.OO Verz. progr. 13.00 Hooirsp. 13.10 Kritie ken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 KLamkb. 14.40 Pianoduo. 16.00 Wenken v d. tuin. 16.30 Filmkron. 16.00 Ork. cone. 17.16 Muz. oaus. met gramm. 13.00 V. d. kind. 13.55 Weerber. 19 00 Nws. 19.16 Caus. 19.30 Lichte muz. 20.15 Muz. caius. 20.45 Avonddienst. 21 25 Liefdiadigh. opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Discussie 22.46 Gramm. 23.00 Caus. 23.45 Epiloog. 24.00—0.08 Nws. Engeland, BBC Light Programme 15.00 en 247 m. 12.00 Have a go! 12.30 Kerkd. 13.00 Verz. progr. 14.15 Ge vair. muz. 14.45 Hoorsp. 15.00 Hoorsp. met muz. 15.30 Gevar progr. 16 30 Idem. 17.00 Hoorsp. 18.00 Lichte muz. 19.00 Dansmuz. 10.30 Vragenbeanitw. 20.00 Nws. 20.30 Hoorsp 21.30 Samenzang. 22 00 Lichte muz. 23 00 Nws. 23.16 Hoorsp. 23.30 Klantob. 24.00 Gramm. 0.46 Progr. overs. 0.50 Weerber. 0.55—1.00 Nws. NDR/WDR. 309 m. 12.00 Omr. ork. en sol. 13.00 Nws. 13.10 Gniir. ork., koor en sol. 16.00 Verz. progr. 16.33 Dans muz. 13.00 Symf ork. en sol. 13.50 Sopr. en piano. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.15 Am us. muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Dans muz. 24 00 Nws. 0.05 Symf. ork. en sol. 1.15 4.30 Gevar. muz. Frankrijk Nationaal Progr. 347 m. 12.00 Orkestconc. 13.00 Nws. 13.20 Hoorsp. 16.30 Gramm. 16.30 Vastenpred i katie17.40 Gramm 20.00 Lichte muz. 22.30 Orkeetcouc 23.45—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Annus, muz, 12.30 Weerber. 12.34 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 V. d sold. 14.00 Opera- en Bel Camtocone. 16.30 Gramm.. 17.45 Sportuitsl. 18,05 Gramm. 13.30 Godsd. halfuur. 1945 Gramm. 20.00 Gevar. progr 21.30 Gramm. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gramm! 484 m.: 12.15 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr 14.30 Gramm. 15.00 Ork. conc. 15.30 en 16.4-5 Gramm. 17.00 Nws. 17.05 Gramm. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Folkloristisch progr. 21.30 Gramim. 22.00 Nws. 22.15 Parijs bij macht. 22.55 Nws. 23 00 Lichte muz. 23.55 Nws. Uitzending vanuit Engels Transit Camp Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zondag 25 maart 22.00 Eens iets anders. 22.45 Jo Stafford zingt. 23.00 Gevraagde platen. 00.30 Sluiting. MAANDAG 26 MAART HILVERSUM I (402 m.). 7.00 VARA 10.1* VPRO, 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Nw% 8.18 Sport. 8.30 Striikork. 9.00 Gym. v. d, vrouw. 9.10 Gramm. 9.35 Waterst. 9.40 Gramm, 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenw. 10.20 Lichte muz. 11.00 Gamm. 11.15 Schoolradio, 12.00 Accordeon. 12.30 Land_ en tuinb.raeded, 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Lichte muz. 13.15 V. d. vrouw. 14.00 HoorspeL 15.20 Gramm. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Gem. zangver. en sol, met ork. 17.15 Piano. 17.30 Roemeens ork. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. 18.20 Act. 18.25 Klarinet. 18.40 Pari. overz. 18.55 V. d. jeugd. 19.05 Jeugd- conc. 19.45 Regeringsuitz. 20.00 Nws. 20.05 Hoorspel. 20.35 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.00 Dansmuz. 21.45 Caus. 21.50 Radio Phllh. ork. 22.40 Gramm. 23.00 Nks. 23.13 Gramm. 23.5524.00 Idem. HILVERSUM II (298 m.). 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gramm, 7.45 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Sport. 8.25 Gramm. 9.00 V. d. zieken. 9.25 V. d. vrouw. 9.35 Mast- klimmen 1005 Gramm. 10.30 Morgend. 11.00 Gramm. 11.20 Gevar. muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gramm. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lentefantasie. 13.40 Gramm. 14.05 School radio. 14.35 Gramm. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Promenade ork. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Barok Ensemble. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gramm. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Koorzang. 18.20 Sport. 18.30 Gramm. 18.40 Engelse les. 19.00 Nws. 19.10 Orgel. 19.30 Caus. 19.45 Kamermuz. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevar. muz. 20.50 Hoorspel. 21.45 Geref. kerkkoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gramm. Engeland, BBC Home Service. 330 m. H2.O0 V. d. scholen. 1300 Gramm. 13.213 Gevar. progr. 13.55 Weerber. 14.00 Nws 14.10 Gramm. 14.40 Ork. conc. 16.40 Caus. 1*6.00 Instr. kwint, 16.30 Gevar. progr 17 45 Joods progr. 18.00 V. d. kind. 18 55 Weerber. 19.00 Nws. 10.15 BuL- tenl. overz.' 19.25 Sport. 19.30 Gramim. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Ork. conc. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22 16 Hoorsp. 23.46 Pari. overz. 24.00 Nws. 0 080.13 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's dagboek. 12.15 Voordr. 12.30 Dansmuz. 13.16 Mil. ork. 13.45 Ork. conc. 14.46 V. d. kind 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Gevar. muz. 17.15 Mrs. Dale's dagboek. 17.30 Hoorsp. 19.00 Gramim. 19.30 Gevar progr. 19.46 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.30 Ge var. muz 21.30 Herseogym. 22.00 Klarnkb. 22.30 Hoorsp. 23,00 Nws. 23.15 Gevar. muz. 23.45 Jazz muz. 24 00 Voordr. 0.15 Dansmuz. 0.45 Progr, overz. 0.50 Weerber. 0.651.00 Nws. NDR/WDR 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Omr. onk 14.16 Gramm. 16.00 Symf. ork. en sol. 17.00 Nws. 17 45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf. conc. 21.45 Nws. 22.10 Dichte muz. 22.45 Amus. muz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz, 1154.30 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Progr. 347 m. 12.00 Orkestconc. 13.00 Nws. 14.30 "wijde muz. 15.00 Orkestconc. 16.50 Kamermuz. 19.30 Gramm. 20.00 Nart. ork. 23.20 Gramm. 23.45— 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: lrl.45 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 V. iesndb. 12.42 Gramm 1'3.00 Nws. 13.15 Grattmn. 14.00 en 16.15 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz 17.45 Gramm, 18.00 Franse les. 18.15 Gramm 18.25 Caius. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19 40 Gramm. 20.00 Ka mermuz. 21.00 Kunstkaleidoscoop21.15 Omar, ork. 22.00 Nws 22.15 Intern, componistentribune. 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 1)2.00 Gramm. H3.00 Nws. 13.15 en 14.00 Gramm. 14.15 Polyfone muz. 14 45 Gramm. 15.00 Ork. conc. 15.45 Gramm. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.16 Gramm. 17.30 Pianorecital. 17.50 Graimm. 18.40 Graimim. 19.30 Nws. 20.00 Kl'ankb. 20.35 Muz. raadsel». 21.00 Ins.tr. kwart. 22.00 Nws, 22.15 Litterair progr, 22.§5 Nws. tV-' 1 op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8