Dr.Rijk ens acht statutair winst aandeel onaantrekkelijk Lacoste: Spanning in Algerije neemt af KRUITDAMP NOG NIET OPGETROKKEN Westduitse liberalen houden het been stijf DE TWEEDE KAMER SPRAK OVER EURATOM Minister Staf over reorganisatie van Nederland Theorie en praktijk van de winstdeling Draagt de kiem in zich van teleur stellingen en wrijvingen Overzicht Tweede Kamer Russische geschiedenisboeken over drijven de prestaties van het Sovjet-leger Saluutschotenuit museumstuk Vluchteling uit Djakarta verscheen niet op Schiphol Groslij ststemming in de K.V.P. /IV-en UITVALLEN Inplaatsvan kaarten 7 Neus Griekse onderschei dingen voor Nederlanders Zuid-Afrika schaft „Union Jack" af Dehler bestrijdt Adenauer's buitenlandse politiek Supranationale organisatie voor controle op splijtbaar materiaal Aantal parate troepen kan niet worden vergroot Verwijt van Rode Ster' Ontbinding van Kominform aanbevolen Nederlanders varen thuis uit Indonesië Nederlandse straaljager verongelukt ZATERDAG 24 MAART 1956 PAGINA Voorkeur voor vast inkomen Wel bezitsvorming Verstekeling van de Oranje verdween in Bangkok (Van onze Amsterdamse redactie) KUSTMIJNENVEGER TE WATER GOES' Sociale hervormingsmaatregelen goedgekeurd VAKANTIEBONNEN METSE LAARS EN STUKADOORS Kiescomité voor dr. Delfgaauw MINISTER BEI JEN Geen kortere diensttijd „Rode Ster", het orgaan van het Sovjetleger, heeft vrijdag een aan- val gedaan op „de kwaadaardige en schadelijke praktiik" van Russi- sche oorlogsgeschiedschrijvers om „successen hij het optreden van Sovjettroepen te overdrijven en tekortkomingen te verbergen". Partijcongres in Berlijn STALIN EN HET VOLKSLIED Besprekingen in Praag Op „Oldenbarnevelt" 950 repatrianten Piloot omgekomen „Wanneer wij het vraagstuk tot. de kern terugbrengen, dan wordt bel duidelijk, hoezeer het tot nu toe is vertroebeld doordat er allerlei elementen in worden betrokken, die niet tot het wezen van de zaak behoren", aldus dr. Paul Rijksen, oud-voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever, tijdens zijn inleiding over „Theorie en praktijk van de winstdeling" voor de zesde Landdag voor Economen, welke vandaag te Nijmegen werd gehouden. De vraag van het voor en tegen der statutaire winstdeling moet beant woord worden uit een oogpunt van doelmatigheid. Het is geen absolute eis van ethiek, zo zeide dr. Rijkens. „Alle sociale ethiek, die zich uitstrekt tot de bedrijfsverhoudingen. moet de wezenlijke kenmerken van de onderne ming, namelijk vrijheid, wisselvalligheid, bestaansonzekerheid en waakzaamheid, in haar overwegingen betrekken. De ondernemer, die een beloningsstelsel ontwerpt voor de groepen die in zijn be drijf samenwerken, dient daarbij zodanig te werk te gaan, dat het stelsel in de eerste plaats de harmonische bedrijfs verhoudingen op de lange duur gezien het beste verzekert, in de tweede plaats er op gericht is. de kracht van het bedrijf waarvan het bestaan der samenwerken de groepen immers afhankelijk is té handhaven en te vergroten". Dr. Rijkens ging hierna in op de positie van de groepen, die in de onderneming tot samenwerking worden gebracht: de ondernemingsleiders, het personeel en de aandeelhouders. Op het eerste gezicht lijkt er een zekere ongelijkheid van be handeling te bestaan. Enerzijds wisselen de tantièmes en dividenden, anderzijds vaste lonen en salarissen. Echter is er ook bjj de kapitaalverschaf fers een categorie, wier positie meebrengt, dat zij de voorkeur moet geven aan een vast inkomen, namelijk de houders van obligaties en preferente aandelen. Boven dien is de ontwikkeling thans zo, dat vele ondernemingen streven naar rcgularisatie van dividend-uitkeringen en dat het ver schijnsel van de tantièmes naar sprekers overtuiging geleidelijk minder zal worden, naarmate het bedrijfsleven groter, moder ner en zakelijker wordt. ,,Het zou dus tegen de ontwikkeling ingaan, wanneer men in de beloning voor de arbeid van het Personeel juist nu het wisselende element ging versterken" De groep werk nemers kan jn jjej. algemeen ook geen grote schommelingen in haar in komen veroorloven. Waarom is dit wisselende winstaandeel dan z? Populaid? De verklaring hiervoor ligt met in het feit, dat het winstaandeel oen wisselend bestanddeel van het in komen is, maar dat het een extra inkomen voorstelt, boven de vaste normen van de nationale loonpolitiek, een middel tot "differentiatie" naar onderneming of be- ^i-ijfstak. Indien wij in Nederland geen 0ffjciele beheersing van het loonpeil had den gehad, zouden vermoedelijk de basis- lonen en de produktiepremies omhoog zijn gegaan, maar zou men geen, of veel min der aandrang" hebben uitgeoefend tot het ■invoeren van statutaire winstdelingsrege- lingW. - - n p'?n v-rdere betoog verklaarde de heerRi.ikens zich er wel voorstander van, de bezitsvorming door arbeiders en kan toorbedienden te bevorderen. Hij beval hiertoe verschillende middelen aan, zoals het openen van een spaarbankloket, de regelmatige aftrek door de salarisafdeling van ®Paarbed(ragen, het geven van toe slagen op de gespaarde hoofdsommen of op d® .Jaarlijks gekweekte rente en ook het voorlopig- financieren van de aankoop van een huis of het op aantrekkelijke voorwaarden ter beschikking stellen van aandelen in de eigen onderneming" Men hewtist (jg bezitsvorming een betere dienst, wanneer men het opzij leggen van spaargelden uit het geregelde, inkomen op dergelijke manieren aantrekkelijk maakt, dan wanneer men haar koppelt aan in- ciden ele en onzekere winstuitkeringen. Sommigen nemen aan, dat door het toe kennen Van een statutair aandeel in de overwinst alle leden van het personeel een zodanig, belang krijgen bjj de winst, dat zi) er naar zullen streven, deze zo hoog jnogeljjk op fe voeren en aldus de kracht van de onderneming te vergroten. Deze redenering kan juist zijn, maar zij berust op de veronderstelling, dat de werknemer, inderdaad in staat zijn het winstcprer in enigszins belangrijke mate te beïnvloeden. Dit laatste nu is alleen bjj bepaalde typen van bedrijven het geval Velen menen, dat in ieder geval van het statutaire winstaandeel toch een be vordering van de goede geest in het be drijf mag worden verwacht. De heer Rijkens betwijfelde dit. Op zijn allerbest kan de invoering van een winstdelings- regeling hetzelfde effect hebben als die van iedere andere sociale voorziening. Zij maakt eenmaal een aangename indruk en wordt daarna als vanzelfsprekend aan vaard. Meer dan andere sociale voor zieningen draagt het rechtens overeenge komen winstaandeel echter de kiem in zioh van teleurstellingen en wrijvingen, die de goede geest in de onderneming be. dreigen, met name op de lange duur, wanneer er onvermijdelijk weer jaren van tegenspoed komen. Al acht spreker het statutaire winst aandeel voor vele typen van bedrijven niet aanbevelenswaardig, de gratificatie in bijzonder goede jaren, gegeven als uiting van erkentelijkheid van de voor spoed van de onderneming en voor de wijze, waarop het personeel zijn taak heeft verricht, juicht hij van harte toe. De resultatengratificatie mag om zinvol te blijven geen automatisch karakter krijgen, maar wanneer de directie haar verleent op tijdstippen, wanneer daartoe aanlei ding bestaat en in een omvang, die haar dankbaarheid uitdrukt voor een uitzonder lijk gunstig jaar, zet zij- daarmede een waardig sluitstuk op alle materiële voor zieningen en organisatorische maatregelen die te zamen de kenmerken vormen van het goed geleide, harmonische en efficient werkende bedrijf" De saluutschoten" ter gelegen heid van de ontvangst van St.-Ni- colaas te Amsterdam, die de aan dacht van enige Eerste-Kamerleden hadden getrokken, vormden niet een saluut in de zin van het „reglement eerbewijzen" der Koninklijke Ma rine, zo heeft minister Staf de Ka mer meegedeeld. Het werd dan ook niet afgegeven door een van de oor logsschepen, doch was afkomstig uit een 3,7 cm. vuurmond (museumstuk) uit de tijd der Atjeh-oorlogen, op gesteld in een roeisloep. De voor naamste bedoeling van de opdracht gever was om door het maken van lawaai een bijdrage tot de algemene feestvreugde te leveren. De enige associatie met het marine-protocol, welke in casu kan worden vermoed, is het getal van elf schoten. Dit ge tal zou een aanwijzing kunnen zijn, dat in de prlvè-waardering van de commandant der maritieme midde len te Amsterdam de in Nederland meest populaire kindervriend ge assimileerd is met een commandeur der Koninklijke Marine, aldus de minister. Journalisten en fotografen hebben gis teravond een vergeefse tocht gemaakt naar Schiphol. Een buitenlands persbu reau had gemeld, dat de 28-jarige heer E. L. van Rouveroy van Nieuwaai, die in Indonesië als cineast heeft gewerkt en daar werd gezocht in verband met de zaak-Jungschlager, kans had gezien als verstekeling aan boord te komen van de ..Oranje" en dat hij op deze wijze clan destien Singapore had weten te bereiken. De immigratie-autoriteiten maakten hier nogal moeilijkheden, maar door bemid deling van het Nederlandse consulaat had hij toch passage kunnen boeken in het K.L.M.-vliegtuig, dat donderdag op weg van Indonesië naar Nederland Singa pore aandeed. Vrijdagavond nu kwam dit toestel op Schiphol aan, waar journalisten en foto grafen de verstekeling opwachtten. Tot hun teleurstelling bleek echter, dat hij niet aan boord was! Even dacht men, dat er een vergissing in het spel was. Daar er ook een brief bestemd voor de heer Van Rouveroy op het vliegveld was binnengekomen een brief, waarmee men zeer geheimzinnig was liet men hem zelfs omroepen, maar hij kwam niet opdagen. Wel bevond zich in het toestel de schaakmeester Leo Prins. Desgevraagd vertelde deze, dat hem bekend was, dat er om een passagier, die in Singapore was ingestapt, enige deining was geweest. Hij had zich de betrokken persoon laten aanwijzen, maar.na Bangkok had hij de man niet meer gezien. Andere passagiers bevestigden dit, en ook de passagierslijst wees uit, dat de ge zochte in Bangkok de vlucht had onder broken. De journalisten zochten toen het nieuws maar bij de heer Prins, die zelf nog een oud-collega van hen is. Hij had een tour nee van bijna drie maanden door geheel Indonesië gemaakt, o.a. op uitnodiging van de Indonesische schaakbond. „Ik heb zeker wel 3000 partijen gespeeld en ook nog lezingen gehouden over Mozart in verband met de herdenking van diens sterfdag", vertelde dè schaakmeester, die zéér enthousiast was over zijn reis. Gistermorgen heeft mevrouw H. ten Kate-Poppinga, echtgenote van de burge meester van Goes, op de werf van de fir ma G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam de doopplechtigheid verricht van de in opdracht van de Koninklijke Nederlandse Marine gebouwde kunstmij-nenveger ..Goes'. Dit sohiip behoort tot de serie van 32 kunstmijnenvegers, die op 14 werven in Nederland voor de marine worden ge- woud. 8 Stuks van deze serie zijn thans afgeleverd. De „Goes" is uitgerust met 2 scheeps- dieselmotoren met een vermogen van 1250 pk. bij 1050 omwentelingen per minuut elk. De grootste lengte van het schip is 46,62 meter, de grootste breedte 8,78 me ter. De bemanning zal worden gevormd door 40 officieren en manschappen. Na afloop van de tewaterlating zei schout-bij-nacht Kruys, dat de tot nu toe gereedgekomen mijnenvegers, gebouwd zonder supervisie van de Amerikaanse regering, binnenkort naar Amerika zul len gaan, om daar a.h.w. een prestatie- schouw te houden. De Franse minister-president in Alge- leid. „Doch Nasser gaf deze verzeke- De Amsterdamse stukadoorspatroonsver- eniging deelt mede, dat de verenigingen van metselaars- en stukadoorspatroons te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, verder gaan tegen de nog niet verhoogde prijs, vakantiebonnen te ver strekken. Omtrent de verhoging van de prijs de zer bonnen, die juli a.s. een feit zal zijn, wordt getracht door het opnemen van contact met diverse instanties, de meest juiste oplossing te vinden voor het nadeel, dat dan zal ontstaan. rije, Robert Lacoste, heeft gisteren het Franse kabinet medegedeeld, dat de nieuwe politiek van Frankrijk ten aanzien van Algerije vruchten begint te dragen en dat de spanning in het gebied zicht baar begint af te nemen. De Europea nen in Algerije, zo verklaarde Lacoste, voelen nu, dat het de Franse regering ernst is om Algerije te behouden als Frans gebied. Het Franse kabinet keurde gisteren verschillende maatregelen goed. die de verhoging van de levenstandaard in Al gerije beogen. De strijd tegen de rebellen wordt met alle kracht voortgezet. In verschillende acties in de afgelopen 48 uur werden ten minste 170 rebellen gedood. Tweehonderd anderen konden ternauwernood ontsnap pen aan de rondtrekkende bewegingen van het Franse leger toen dit een dorp in het gebied van Constantine in de af gelopen week omsingelde. „Niemand zal worden toegestaan als scheidsrechter in Algerije op te treden" aldus heeft de Franse minister van bui tenlandse zaken Fineau gisteren in de Nationale Vergadering verklaard, n.a-v. persberichten, volgens welke de V.S. zouden wensen te bemiddelen tussen de Franse regering en de Algerijnse opstan delingen, Pineau verklaarde verder dat zijn re cente bezoek aan premier Nasser van Egypte '„nuttig" was geweest en dat daardoor een aantal misverstanden uit de weg was geruimd. Premier Nasser had hem zijn erewoord gegeven, dat er thans geen commandotroepen meer in Egypte voor de strijd in Algerije worden opge- ring niet inzake het leveren van wapens aan de Algerijnse opstandelingen" voeg de hij hieraan toe. Een kiescomité heeft een oproep gericht tot de leden van de KVP in Noord- en Zuid-Holland, in Zeeland en in Utrecht om morgen bij groslijststemming de Ka- mercandidatuur te bevorderen van dr. J. G. M. Delfgaauw. Het comité streeft naar een verkiesbare plaats voor dr. Delfgaauw op de lijst, waarmee de KVP in het Wes ten des lands zal deelnemen aan de Ka merverkiezingen. Het kiescomité wijst in het bijzonder op de studies welke dr. Delf gaauw heeft gemaakt over de situatie van de midden- en de vergeten groepen. In het comité hebben zitting C. F. M. Nie- mans, drs. A. N. W. Ploegmakers, W. Schreven, Oh. Sjarbaini, jhr. mr. J. J. Smits van Oyen, A. C. Visser, mevr. C. Visser-Dekker, L. A. 3VL Visser, F. A. L. Vogelpoel, H. Vrouwenvelder, H. P. M. Willebrands, mr. A. M. J. G. Wintermans, P. J. H. Zoun, Henk Zoutendijk, drs. A. C. Arts, F. J. G. M. Aghina, F. W. G. Baten, mevr. E. C. M. de Block-Regout, J. A. Bosse, E. H. A. Dekker Kleijn, mevr. W, Th. M. Erich-Strijbosch. H. L. Gevers, C. J. Henneken, J, M. Hoonhout, A. J. I. M. Janssens, Th. Kuiper, mr. J. J. de Leeuw en mr. J. H. M. Nas. Van onze correspondent) BONN, vrijdagavond. Het partijbestuur van de CDU heeft de Vrije Democratische Partij (groep-Dehler, die 37 afgevaardigden in de Bondsdag telt) om zo te zeggen uit de coalitieregering gestoten, terwijl de CDU-fractie welke alleen bevoegd is om deze daad te bekrachtigen te dien aanzien nog steeds geen besluit heeft genomen. Het is mogelijk, dat zij met het nemen van deze formele beslissing zal wachten tot na het partijcongres van de Vrije Democraten, dat op 20 april a.s, in Wiirzburg wordt gehouden en het daarop volgende congres van de CDU in Stuttgart. Het bestuur van de Vrije Democratische partij heeft intussen van zijn kanat laten weten dat de Coalitie tussen Vrije Demo eraten en Christen Democraten door de schuld van laatstgenoemden is beëndigd en dat er geen sprake kan zijn van een te rugkeer van de Vrije Democraten binnen de coalitie. Maar ook de Vrije Democraten heeft de fractie nog steeds geen besluit genomen, zodat de kwestie der coalitie tot eind april althans formeel onzeker blijft. Intussen stelt de CDU zich echter in op de samenwerking met de Democratische Arbeidersgemeenschap, die wordt ge vormd door z'estien bondsdagafgevaardig den waaronder vier ministers die uit de FDP-fractie zijn getreden en in de Bonds dag een eigen fractie vormen. Onbekom- Toen de lente binnenkwam in grote sierlijke letters, ondertekend door een groentesoep-ingrediënt, was het mijn tijd om te gaan. Al de woorden met u gewis seld de mooie en de lelijke, de ve nijnige en de zachte heb ik zorgvuldig ln een oude schoenendoos gedaan en on der nMn arm meegenomen naar een plaats, waar ze rustig kunnen verbleken. De kritische kanttekeningen over het avontuur van onze wereld liggen er naast het geroddel over uw buurman voetbal lend Marietje ligt er naast Carel en ai- leen de mannetjes, met wie ik u in de dranketablissementen kennis heb laten maken, liggen bij elkaar te zieltogen. Zonder wrok ben ik met de doos on der mijn arm van u weggewandeld. Al leen met wat zeer, met dat beetje voze pijn, dat iemand voelt, wanneer hij een vertrouwd huis, waarin hij als gast nooit teveel was, voorgoed gaat verlaten. Het tikje verdriet van de geregelde bezoeker, die zijn gastheren een definitief vaarwel zegt. Het was goed zo iedere week een keer bij u langs te komen en even te babbelen, over hetgeen mij en hopelijk ook u bezig hield. Ik kwam iedere week met genoegen en plezier bij u. Neen. geen ontroering bij dit afscheid Er gaat niemand met pensioen, geen gou den horloge met inscriptie hoeft hier het gebrek aan genegenheid te compenseren geen bewogen directeur, die zijn uiterste best moet doen om onze tekorten te ver zwijgen en zich het zweet op het voor hoofd praat over onze schamele kwalitei ten Dit wordt een oprecht afscheid met een eerlijke handdruk. U wist wat U aan mij had. Het was niet veel, maar nooit is er gezegd, daar heb je die vent alweer. Neen geen ontroering bij dit afscheid. Ik heb'nooit de gewoonte kunnen begrij pen om bii een afscheid ontroering te veinzen Ieder afscheid houdt de verras sing van een nieuwe kennismaking jn en dat ts reden genoeg om opgetogen te zyn. Nou dan ga ik maar. Met een lichte tred en zonder tranen in de ogen, maar diep in de binnenzak weggestoken het zacht verdriet van iemand, die een goed en vertrouwd huis gaat verlaten, waar hij a's jongeling in gespeeld heeft. De ambassadeur van Griekenland bij het Nederlandse hof en mevrouw Anissas hebben gisteravond een ontvangst ge houden in hun residentie aan de Alexan- derstraat te 's-Gravenhage, die door zeer velen werd bijgewoond. Tijdens deze ontvangst deed de ambassa deur mededeling dat de koning van Griekenland aan een aantal Nederlanders onderscheidingen heeft verleend. De am bassadeur herinnerde daarbij aan de aard bevingen, waardoor een aantal Griekse eilanden werd getroffen en aan de hulp verlening, die door vele Nederlanders particulier en in georganiseerd verband werd verleend. Ir. F. C. C. baron van TuyM van Seroos- kerken van Zuylen, president van het Ned. Roode Kruis is benoemd tot groot kruis in de orde van Phoenix en de oud- commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, tot comman deur in deze orde. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, is benoemd tot officier in de orde van George I. Voorts zijn prof. dr. G. H. Blanken te Amsterdam, mr. A. Goekoop te Den Haag, dr. D. van Lennep te Aerdenhout en mr. Adama Zijlstra. lid van de raad van be heer van de n.v. Mij. Zeebad Sohevenin- gen, benoemd tot officier in de orde van Phoenix. De ambassadeur heeft aan vijf hunner de tot de verleende onderscheiding be horende versierselen uitgereikt. (De heren baron van Tuyll van Serooskerken en dr. Van Lennep, konden niet aanwezig zijn). De heer Anissas heeft daarbij nog eens gewezen op de tussen Nederland en Grie kenland bestaande banden, die opnieuw werden versterkt. In de Zuidafrikaanse Volksraad is vrij dag een initiatief-voorstel ingediend om de Zuidafrikaanse vlag tot de enige offi ciële vlag te verklaren met uitsluiting van de Britse „Union Jack", die op het ogenblik officieel dezelfde status heeft Het voorstel kreeg steun van de regering, evenals een motie om „Die Stem van Suid Afrika" als het enige volkslied te erkennen. Op het ogenblik wordt de Britse nationale hymne bij officiële ge legenheden met „Die Stem van Suid Afri ka" gespeeld- Minister Beijen zal 28 maart met va kantie naar het buitenland vertrekken. Op 4 april houdt hij een voordracht in Milaan. Op 7 april wordt hij in Den Haag terugverwacht. merd over het feit, dat de „rebellen" in de Lander ten dele reeds tot voorwerp van royeringsbesprekingen zijn gemaakt, verklaren zei: „Wij alleen zijn geroepen om alsFDP-poiitici op te treden" Daarbjj wijzen zij op dc omstandigheid, dat alleen zii Adenauer's buiten!.!n"«e politiek voortzetten, terwijl de groep-Deh ler thans de kwestie der hereniging op de voorgrond plaatst en besloten heeft het volk in te schakelen bij de bestrijding van Adenauers buHenJandee „nlitipk. Dat zou echter niets meer of minder betekenen (en daarover zou men het met de „rebellen" eens kunnen zijn) dan dat de groep-Deh ler zich voor de losmaking van de Bonds republiek en een verenigd Duitsland uit het Westelijke blok zal inzetten. Voorlopig behoeft dr Adenauer zich daarover niet bezorgd te maken. De bondskanselier is op het ogenblik onder weg naar zijn vakantieverblijf Porza in Tessin om voor het eerst na zijn ziekte van een langdurige rust te genieten. In tussen doen zijn vertrouwensmannen al 't mogelijke om ;n de hopzem van de FDP ook nog dje afgevaardigden voor zich te winnen, die aanvankelijk geweigerd heb ben een beslissing van hun fractie over ai dan niet uittreding uit de coalitie te steunen. Het lijkt ons thans alleszins aanvaard baar, dat het er voor de bondskanselier bij zijn beslissing inzake de kwestie der coa litie niet op aankomt of nog meer FDP- politici zich al dan niet bii de zestien re bellen zullen aansluiten. Op het ogenblik ziet het er niet naar uit, dat Adenauer zich van de voormalige FDP-ministers Preusker Blücher. Schafer en Neumayer zal losmaken. Het komt er voor hem al 's-GRAVENHAGE, 23 maart 1956. over minister Zjjlstra juist in Rome nog Nadat het wetsontwerp Ouderdoms- weer belangrijke dingen heeft gezegd, ls verzekering door de Tweede Kamer was ee" "er belangrtfke zaak, welke door leen maTr'nn aan nf FDp" Thomas Dehler aanvaard enkel en alleen met aantekening £rWPbare organen als de K.b.G. en de leen maar op aan 01 a ur inomas uemei atoomenergie verder op gang kan worden zal laten vallen, waarna de rebellen weer dat de S.G.P., dat zfln ds. Zandt en de zal laten vallen, waarna de rebellen weer - in de FDP-fractle kunnen terugkeren en beer Van Dis, geacht wensten te worden de partij zich weer bij de coalitie kan te hebben tegengestemd, kwam de Kamer aansluiten. Wanneer dit niet het geval is i aan de conclusie van het verslas van dan zal Adenauer eenvoudig met de de vaste commissie voor Buitenlandse rebellen genoegen moeten nemen en Zaken omtrent de gemeenschappelijke moeten afwachten of de verkiezingen voor verklaring van het „Comité van Actie de Bondsdag, die het komende jaar zullen voor de Verenigde Staten van Europa plaats vinden, verdere wijzigingen te zien me' betrekking tot de bevordering van zullen geven, Daarop zal Adenauer zich een «""^nationale "<"je>>ng vn«r de zaak waarschijnlijk moeten instellen, want het Va" "e atoomenergie in Europa. is niet aan te nemen, dat de FDP zich Na de behandeling van de ouderdoms- reeds thans van Dehler zal ontdoen, hoe voorziening, die alle belangstelling trok, zeer ook diens zigzag-politiek, zijn tegen- verzonk deze kwestie, die als laatste punt uranium en thorium; 2) de producenten strijdigheden en oratorische uitbarstingen ira de a°",naa véér p.ser, stond, 'n beet'e j van het splijtbare materiaal; 3) de ver in de boezem der partij worden om- in het niet en dat was jammer. Want de bruiker, waar dus energie wordt opge- streden. zaak van de Europese integratie, waar- wekt (elektriciteitscentrales, enz.). Spreker zette uitvoerig uiteen, dat een supranationale organisatie in Europa voor de atoomenergie noodzakelijk is. Hij be sprak de aanwending van atoomenergie voor vreedzame doeleinden en achtte het onverstandig thans reeds een verplichting op zich te nemen nimmer in een gemeen schap atoomwapens te produceren. Daargelaten het moeilijke punt ener gebracht. Minister Zjjlstra heeft er in Rome niet voor niets op gewezen, dat het voortbestaan van de oude wereld hiervan afhangt. Men kan deze zaak samenvatten met de rede, die de heer Blaisse (K.V.P.) als eerste spreker hield. Hij stelde voorop, dat men bij een be oordeling van de atoomenergieproblema- tiek steeds een onderscheiding in drie categorieën voor ogen moet houden: 1) de kerngrondstoffen, dus de ertsen, zoals Minister Staf gaat in zijn memorie van verbonden, benevens de voor de lucht- antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroting van oorlog uitvoerig in op de reorganisatie zoals die voor de Neder landse divisie zou kunnen gelden en waarvan hetzjj aan Saceur, hetzij aan de bevelhebber van de landstrijdkrachten centraal Europa, een ontwerp zal wor den voorgelegd. Het doel van de NATO is aldus mi nister Staf, vóór alles een oorlog te voor komen. Daarvoor is nodig, dat de ver moedelijke tegenstander twee dingen ge heel duidelijk worden gemaakt. Het eer ste is, dat op een agressie onmiddellijk een verschrikkelijke vergelding zal vol gen. Het tweede, dat het hem niet mo gelijk zal zijn. Europa in één ren te over rompelen en te bezetten. Voor dit laat ste is nodig, dat een sterk scherm van parate strijdkrachten zo dicht mogelijk bij hem staat opgesteld. Voor dit scherm heeft SHAPE ons nu gevraagd, zo mo gelijk nog een tweede parate divisie te leveren. Het aantal parate troepen dat wij kunnen opstellen, is niet voor vergroting vatbaar. Uit dit aantal worden met de huidige organisatie juist verkregen de ene parate divisie en een evenredig paraat gedeelte van de legerkorps-eenheden, waartoe Nederland zich na grondig over leg met SHAPE in NATO-verband heeft doelartillerie nodige parate troepen. De nieuwe wens van SHAPE komt er dan ook op neer, dat uit één parate divisie plus de parate legerkorpseenheden een paraat legerkorps van twee divisies wordt ge vormd. Aan de wens van SHAPE zal dus al teen voldaan kunnen worden, indien zo wel de organieke sterkte van de divisie standkoming van een gemeenschappelijke markt, waarin deze gemeenschap dan later haar piaats zal krijgen en ten derde de regering zou verzoeken haar beleid te blijven richten op verwezenlijking van de denkbeelden in bedoelde verklaring en te bevorderen, dat zonder verwijl een verdrag in overeenstemming met deze verklaring zal worden gesloten. Verschillende leden voerden hieroveg nog het woord, waarna minister Beyen antwoordde. Dat antwoord kwam hierop neer, dat hij een verduidelijking gaf van het antwoord, dat hij ter zake op 17 februari j.l. heeft gegeven, toen mej. Klompé over Euratom vragen had gesteld. De minister zette daarbij voorop, dat hij nog niet zo heel veel kon zeggen, omdat de eigenlijke re geringsonderhandelingen nog niet waren aangevangen. Hij verwachtte het eind rapport van Spaak eind april en de ver wachting was, dat de ministers van de zes landen dan eind mei bijeen zouden komen om een regeringsconferentie voor te bereiden. Wat minister Beyen vandaag te zeggen had betrof een tweetal punten. Het eerste waj de volledige en zo waterdicht moge lijke controle op het gebruik van splijt bare stoffen, wat alleen mogelijk zou zijn, indien Euratom het volledige monopolie zou bezitten. Een controle dus op alle splijtbare materiaal, waartoe hij een suoranationaal lichaam noodzakeliik achtte. Wat het militaire gebruik betreft, mèende de minister, dat te dien aanzien geen unilateraal besluit zou kunnen wor den genomen. Hij vond het twijfelachtig, of men zich bij de beperking tot vrede lievende doeleinden in Euratom ook naar buiten zou moeten binden, hij meende namelijk, dat zulk een verklaring in bre der kader zou moeten worden afgelegd, bijvoorbeeld in het verband van een inter nationale ontwapening. Het andere punt was de noodzakelijk- eventuele produktie van atoombommen, i heid van de ontplooiing van het gebruik moet toch in ieder geval de mogelijkheid voor vredelievende doeleinden en ook worden opengehouden in overeenstem- daarvoor achtte hij een supranationaal ming met het verdrag van de Westeuro- orgaan de beste waarborg. Het beste zou oes™ TT-.;» 'arische atoomwapens in de dit geschieden in het kader van de OEEC. landen van de gemeenschap voort te bren- Van replieken werd afgezien gen. Wat de eigendom van splijtbaar ma-I prof Gerbrandy vroeg echter hoofde- tenaal betreft verenigde mr. Blaisse zich ,ijk stemmjne over de conclusies van de met de voorstellen van het Comité va- commissie, wat nu in de eerste vergade- Actie die de eigendom van dit materiaal na pasen j geschie<ien. aan de gemeenschap doen toevallen. Zo- s wel bij producenten als verbruikers is privé-eigendom van splijtbaar materiaal niet goed verdedigbaar. De controle, uit te oefenen door de ge meenschap, moet universeel zijn, op alle splijtbare materiaal, alsook op de kern- grondstoffen. Spreker zette uiteen, waar- F. S. kan worden verminderd, alsook een aan- om bij eigendomsoverdracht grote risico's tal thans parate Iegerkorpstroepen door mobilisabele wordt vervangen. Het is ook en vooral met het oog hierop, dat een divisieorganisatie met een sterkte van 13000 a 14000 man, het meest aan trekkelijk voorkomt. Zoals uit het voorgaande duidelijk zal zijn gebleken, onderschrijft de minister de door vele leden uitgesproken mening, dat de opbouw van de landstrijdkrachten, zoals deze in de defensienota van 1954 is uiteengezet, in algemene zin voortgang moet vinden. Dat aan verkorting van de duur der eerste oefening niet valt te denken, in dien men zoals de minister een be paalde parate sterkte wenst te handha ven, behoeft geen betoog. Van hem is dan ook een voorstel tot zodanige verkor ting niet te verwachten. Deze kritiek wordt beschouwd als een onderdeel van de huidige campagne tegen de Stalinistische „persoonsverheerlijking" en als een gevolg van oproepen van de Sov.ietleiding om bij het schrijven van de geschiedenis de waarheid te betrachten. In vele Russische geschiedenisboeken worden nederlagen van het Sovietleger verdoezeld, terwijl vrijwel altijd Stalin beschreven wordt als de grootste oorlogs leider van het land. „Rode Ster" gaf commentaar op het boek ..De verpletterende nederlaag van de fascistische troepen in Wit-Rusland" door een zekere Malanvin. Dit werk aldus het blad. bevat ..verdraaiingen" van histo rische feiten, hetgeen kenmerkend is voor vele eerder gepubliceerde boeken over oorlogsgeschiedenis. „Iedere operatie gedurende de grote patriottische oorlog had haar eigen speci fieke asnecten en karakteristieke moeilijk heden. Er waren fouten in de leiding van eenheden en detachementen, die leidden tot onnodige verliezen van levens en materieel. Het is echter vaak zo, dat de laatste oorlog feiten opsmukken, tekort komingen vergoelijken en moeilijkheden verdoezelen. De lezer krijgt, of hij wil of niet. de indruk dat de Sovjetlegers steeds in triomf oprukten en gemakkelijk alle hindernissen en moeilijkheden op het slagveld overwonnen", aldus „Rode Ster". Volgens waarnemers te Moskou is maarschalk Tsjoekof, de huidige minis ter van defensie, verantwoordelijk voor de actie om de militaire geschiedenis van de Sovjet-Unie te herzien. Het centrale comité van de Oostduitse communistische partij is het eens met de „besprekingen en resoluties" van liet twintigste congres van dc Russische com munistische partij te Moskou, aldus meldt het Oostduitse persbureau A.D.N. Het centrale comité keurde donderdag de opvattingen van het politieke bureau van de partij goed. zoals deze tot uiting zijn gebracht in een artikel en een rede ven de eerste secretaris der partij, Walter Ulbricht. Ulbricht viel daarin Stalin aan met een hevigheid, die zelfs de gepubliceerde rede. voeringen van Sovjetleiders overtrof. Het centrale comité keurde een resolutie goed. welke het herstel van het beginsel van het collectieve leiderschap in de Sovietrussische communistische partij toe juicht en spreekt nver de toepassing ervan in Oost-Duitsland. Voorts wordt gesproken over Marx, En boekjes en werken over de operaties van gels en Lenin, maar de naam van Stalin De Russische radio heeft de uitzending van de gezongen tekst van het Sovjet volkslied bjj het begin van de dag ver vangen door militaire muziek. In weste lijke kringen te Moskou veronderstelt men dat dit verband houdt met mogelijke wij ziging van de tekst van het volkslied, waarin in het tweede couDlet sprake is van „Stalin heeft ons verheven en de trouw aan het volk, aan de arbeid en aan verheven daden bezield". Dit lied is in 1944 voor het eerst in de Sovjet-Unie uit gevoerd ter vervanging van de „Interna tionale", die het lied van de partij is ge bleven. wordt in de resolutie niet genoemd. De besluiten van het centrale comité zullen vandaag behandeld worden op het convrps van de Oostduitse communistische partij, dat vanmorgen is geopend. Een delegatie der Joegoslavische com munistische partij, onder leiding van vice- president Svetozar Vukmanic-Tempo heeft te Praag besprekingen gevoerd met het politieke bureau der Tsjechoslowaakse communistische partij. Dit is het eerste contact tussen beide partijen, sinds Joego slavië in 1948, uit de Kominform werd gebannen. Waarnemers in Belgrado vestigen in verband hiprmee de aandacht op de be richten over de Kominform, welke in de Joegoslavische pers zijn verschenen. De bladen in Belgrado maken melding van een bericht uit Rome. volgens het- welke dc leiding van de Italiaanse com munistische partij zou hebben aan bevolen de Kominform te ontbinden. Velp Joegoslaven zouden gaarne zien, dat dit orgaan, dat zij lieschouwen als een ..overblijfsel van het Stalinisme" zou verdwijnen. Men kon tot dusverre in Belgrado geen bevestiging krijgen op de vraag, of deze aangelegenheid bij boven vermelde ontmoeting ter sprake was gekomen. voor de gemeenschap kunnen ontstaan en een effectieve, sluitende controle ten zeerste wordt bemoeilijkt. De heer Blaisse was zich bewust hierbij af te wijken van de visie van verschillen de leden van de christen-democratische fractie van de K.S.G. Bij kerngrondstoffen behoeft geen eigendom voor de gemeen schap te worden voorbehouden, hetgeen aansluit, bij de verklaring van het Comité van Actie. Als laatste punt stelde mr. Blaièse, dat hij zich goed kan voorstellen, dat produ centen van splijtbaar materiaal openbare nutsbedrijven zouden zijn van de gemeen schap of van de Staten. Voor normale reactoren is de narticuliere ondernemers vorm aangebracht. Voor zover het geen ondernemingen of installaties betreft van de gemeenschap, is ieder land vrij zelf in deze een beslissing te nemen. De conclusie van de ovërerote meerder heid van de Kamer-commissie en dat is het belangrijkste was intussen, dat de Kamer instemming zou betuigen met de verklaring van het „Comité van Actie voor de Verenigde Staten van Europa" van 18 januari 1956, vervolgens uit zou spreken, dat de aanvaarding in beginsel van een supranationale gemeenschap voor Maandag a.s. zal naar verwachting het m.s. Johan van Oldenbarnevelt met circa 950 repatriërenden uit Indonesië de Am sterdamse haven binnenlopen. Onder deze passagiers bevindt zich een aantal patiënten, waartoe een extra medi sche staf medereist. De heer J. Moora, voorzitter van de commissie voor maatschappelijk werk heeft de reis van Port Said naar Amster dam met dit schip mede gemaakt, ten einde na te gaan of reeds gedurende de reis maatregelen kunnen worden genomen welke een goede opvang van de repatrië renden in Nederland kunnen bevorderen. Gisterochtend omstreeks half elf is, naar men ons van de zjjde der Kon. Lucht macht mededeelt, te Nordhom (Did.) de de atoomenergie niet betekent een voor- 23-jarige ongehuwde sergant-vlieger G. J. keur voor een geleidelijke sectorsgewijze integratie, maar dat integendeel bij voort during moet worden gestreefd naar de tot- Vrijdagmorgen is bij de werf van de Vries Lentsch jr. te Amsterdam met goed gevolg de mijnenveger „Goes" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door de echtgenote van de burgemeester van Goes. Op de foto zien we het schip tijdens de tewater- loop. Haver uit Haarlem bii schietoefeningen met een „Thunderjet"-straaljager om het leven gekomen. De vlieger was met het toestel van de vliegbasis Eindhoven op gestegen. Volgens Reuter en D.P.A. zou het vlieg tuig tijdens schietoefeningen in duik vlucht de grond hebben geraakt en daar na in brand zijn gevlogen. De vlieger was reeds overleden, toen toegesnelde voor bijgangers hem uit de brandende resten van het toestel haalden. Het vliegtuig is vernield. MlH 1 \r/'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 9