GROSLIJSTSTEMMING KVP J Felle afrekening duurt voort Ook Oostduits partij-congres kritiseert Stalin Gekapseisde „Condor" weer op de kiel Cokesfabriek te Sluis kil ontsnapte aan verwoesting Gevaarlijke brand vernielde teerdistillatie-afdelin KATHOLIEKE KERK IN VLAARDINGEN MET INSTORTING BEDREIGD Gisteren werden de laatste H. Diensten daarin gehouden V adertje-systeem in Rusland gaat glad van de baan Leden hielden zich over het algemeen aan het advies van verkiezingsraad Rotterdam begroet mgr. Jansen ZWAAR NOODWEER TEISTERT DE COTE D'AZUR Maandag 26 maart 1956 r~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN y Z.E. heer C. v. cL Knaap Dr. H. W. J. Kuipers Schokgolven van 28.800 km per uur Het échte eerste kievitsei gevonden Ulbricht schijnt zeker van herverkiezing Belgische sigaretten duurder Een afdoende restauratie zal waarschijnlijk niet mogelijk zijn Oliekoorts in Sahara en Parijs WEERBERICHT 13 april ontvangst ten stadhuize Secretaris van het bisdom Rotterdam Secretaris van het bisdom Haarlem Geslaagd experiment op Amer. proefstation Voor Togliatti geen probleem Katholiek Vlaardingen en in het hijzonder de parochie van St.-Joannes de Doper is door een grote ramp getroffen. De parochie kerk aan de Hoogstraat, in het centrum der stad, moet wegens instortingsgevaar worden gesloten. Zelf diep onder de indruk van deze onverwachte Jobstijding, heeft pastoor H. A. A. Rouw zondag morgen mededeling hiervan gedaan aan zijn parochianen. Groot medeleven van de parochianen Muren stortten in Werk gaat door V' De toekomst De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Koudere nacht en plaatselijk mist. Overigens wisselende bewolking en droog weer. Weinig wind en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Dinsdag 27 maart: Zon op 6.29, onder 19.07 uur. Maan op 20.49, onder 6.21. uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Zondag is in de afdelingen van de Ka tholieke Volkspartij de groslijststemming gehouden. De voorlopige indruk was zon dagavond een levendige belangstelling van de zjjde der afdelingen en leden. De K.V.P.-leden blijken zich echter over het algemeen aan het advies van de ver kiezingsraad te hebben gehouden, zodat niet verwacht kan worden, dat er veel wijziging in de volgorde der lijsten zal komen. De meeste kieskringen konden zondag avond nog geen inlichtingen geven; de uit slagen zouden eerst vandaag of morgen binnenkomen. Toen gisteravond in Den Haag 11 van de 21 kringen binnen waren, was onge veer 70 pet dér stemmen uitgebracht vol gens advies van de verkiezingsraad. De deelneming van de kiezers was zeer groot. Kieskring Dordrecht meldde een mati ge opkomst. De kiezers hadden zich voor het grootste deel gehouden aan de advie zen van de verkiezingsraad. In Amsterdam was ongeveer 30 procent van de leden opgekomen om deel te ne men aan de stemming, voor de hoofdstad een vrije hoog percentage. Er werden nogal wat voorkeursstemmen uitgebracht, waarvan een klein aantal .op dr Delf- gaauw. Van de kringen Middelburg vallen nog geen bijzonderheden te berichten. De Het ligt in het voornemen van burge meester en wethouders van Rotterdam, op vrijdagmiddag 13 april te half 4 de bis schop van Rotterdam, Z.H.Exc. mgr. M. A. Jansen te begroeten in de Burgerzaal ten stadhuize. Aan burgerlijke en militaire autoritei ten ter stede, alsmede aan vertegenwoor digers van r.-k. organisaties zal daarbij te vens gelegenheid worden geboden, met de bisschop kennis'te maken. 's Avonds tevoren zal katholiek Rotter dam zijn bisschop om half acht een plech tige ontvangst bereiden in de kathedrale kerk. De deken der stad, mgr. J. Niekel. zal daarbij van de preekstoel af mgr. Jansen toespreken tijdens een lof, dat, door de bisschop zal worden gecelebreerd 9 V Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft zaterdag en zondag eer, bezoek gebracht aan zijn familie te Ver,- ray. Zondagmorgen om negen uur heeft de bisschop een stille mis gelezen in de kerk van de paters Franciscanen. Mgr. Jansen bracht vandaag een be zoek aan mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond. Z.H. Exc. de bisschop van Rotterdam lieeft, in overleg met de bisschop van Haarlem, benoemd tot secretaris van het bisdom Rotterdam de zeereerw. heer C. J. v. d. Knaap, die secretaris was van het bisdom Haarlem, in dienst van ae vicaris- generaal. De nieuwbenoemde secretaris werd geboren te Vlaardingen op 9 september 1907. priester gewijd 10 juni 1933 en was vervolgens assistent te Delft, kapelaan te Oude Tonge, Muiden en Heiloo en werd op 26 augustus 1939 benoemd tot secretaris van het bisdom Haarlem, m dienst van de vicaris-generaal. Z.H. Exo. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot secretaris van het bis dom Haarlem de zeereerw. heer dr. H. W. J. Kuipers, thans kapelaan te Halfweg (O.L. Vrouw Geboorte). De nieuwe secretaris werd te Haar lem geboren op 4 mei 1921, priester ge wijd 31 mei 1947. Op 16 augustus kreeg hij de opdracht zijn studies voort te zet ten in kerkelijk en romeins recht te Rome Waar hij op 12 november 1951 promo veerde. Op 8 december 1951 werd hij be noemd tot kapelaan te Halfweg. Steigerwerk in, de kerk, maar de operatie zal wel weinig helpen. kring Haarlem meldde een betere opkomst dan de vorige malen. Volgens voorlopige uitslagen hebben de stemmers in de kies kring Haarlem overwegend het advies van de verkiezingsraad gevolgd. Kieskring Utrecht meldde een vrij groot aantal voorkeurstemmen voor Dr H. Delfgaauw. In de stad Urecht was de op komst matig. Toen de uitslagen van 6 van de 8 afdelingen binnen waren, bleek de meerderheid in de stad Utrecht zich gehouden te hebben aan het advies. Rotterdam meldde een zeer grote op komst. Vooral de leden, die zich bij de K.V.P.-bliksemactie bij de partij hebben aangesloten, hebben van hun recht ruim schoots- gebruik gemaakt. Ruim 30 pet van de stemmen bleek af te wijken van het advies van de verkiezingsraad, hetgeen vergeleken bij andere kringen hoog ge noemd kan worden. In de provincie Brabant zijn de K.V.P.- ers druk ter stembus gegaan. Ook hier hield de overgrote meerderheid zich aan het advies van de verkiezingsraad. In Zevenbergen werden 9200 stemmen uit gebracht, waarvan 7700 op prof. Romme. In Bergen op Zoom kreeg prof. Romme 4900 van de 7900 stemmen; een groot deel van de rest ging hier naar de heer Assmann. Maastricht meldde een redelijke op komst. Ook hier was de algemene indruk: de kiezers hebben zich aan het advies van de verkiezingsraad gehouden. De plaa selijke kandidaat Mr Baeten was favoriet. In Zwolle volgde naar schatting 85 pet het advies. De opkomst was zeer groot, zoals gewoonlijk op het platteland. In de kieskring Groningen kreeg prof. Romme 70 pet van de stemmen; de heer Scheepens kreeg 15 pet en de heren Boer- land en Jansen veroverden ieder ongeveer 6 a 7 pet. Op het platteland was 50 pet der kiezers opgekomen, in de stad Gro ningen 25 pet. Kieskring Den Helder meldde een op-' komst van naar schatting 75 pet. Van de 80 afdelingen was de uitslag van acht afdelingen bekend. Overwegend gingen de stemmen naar prof. Romme.. Er wordt ook hier geen verandering in de lijst ver wacht. Friesland meldde eveneens geen afwij king van de lijst van de verkiezingsraad. Ongeveer 35 pït van de kiezers is hier opgekomen. Bolsward en Franeker stem den voor ruim 80 pet op prof. Romme. Op het proefstation van de Amerikaan se luchtmacht te Everett is men er in ge slaagd schokgolven op te wekken, die een snelheid bereiken van 28800 km. per uur, aldus is gisteren in Washington bekend gemaakt. Het opwekken van deze hoge snelheid geschiedt in een „schokbuis", een soort kanon van circa 32 meter lengte en een doorsnede van 10 centimeter. Door de hoge snelheid ontstaat een temperatuur van 15.000 graden Fahrenheit hoger dus dan aan de oppervlakte van de zon. De proeven duren slechts miljoenste de len van een sekonde, omdat anders de schokbuis smelten zou. (Van onze correspondent) Parijs, zondagavond, Dc Cóte d'Azur, die de afgelopen win ter al voor miljarden schade heeft gele den door de voor dit deel van Frankrijk ongekende koude, waardoor alle gewas sen verloren gingen, is opnieuw aan een ware ramp blootgesteld. De zware re gens die sedert donderdag onafgebroken voortduren en in de omgeving van Nice b.v. in enkele uren van de nacht van vrij dag op zaterdag drie centimeter water brachten, hebben reeds tot gevolg gehad, dat de kleine bergstroompjes zoveel wa ter aanvoeren, dat de gehele kuststrook onder water is gezet. Het schiereiland van Saint Tropez is voor de tweede maal dit jaar geheel ge ïsoleerd en het is dus een waar eiland geworden. Bij Hyères staan de velden over een breedte van verschillende kilo meters onder water en heeft men de boer derijen met behulp van amphibievoertui- gen van de genie en de marine uit Tou lon moeten ontruimen. Persoonlijke on gevallen konden dan ook worden voorko men. In Nice zijn een aantal huizen inge stort. Bij Toulon slipte een motorrijder dichtbij het riviertje de Neuve en werd door de woedende stroom meegesleurd. Zijn lijk is tot nog toe niet gevonden. Dank zij de onmiddellijke hulp van ge nie en brandweer is het overal bij mate riële schade gebleven, maar die schade is aanzienlijk. Zelfs de grote verkeers wegen staan blank. Deze nieuwe ramp doet zich voor op het ogenblik, dat de grote toeristenstroom voor de Pasen naar de Cóte d'Azur begint te vloeien. Het ge hele Zuiden heeft ontzaglijk van de zware regens te lijden, maar vooral het depar tement Var, waar de overstromingen de gehele inzaai van tuinbouwgewassen en bloemen vernield hebben, wat ook reeds tijdens de jongste koudegolf was gebeurd. Zaterdagavond hebben de twee gebroe ders Exterkate te Zeldam, post Goor, een kievitsei gevonden en dit bij de burge meester van Goor, de heer C. P. v. Essen, afgeleverd. Burgemeester Van Essen zal dit ei op het paleis Soestdijk aan H.M. de Koningin aanbieden, de twee vinders zullen daarbij tegenwoordig zijn. Het congres van de Oostduitse commu nistische partij, dat op het ogenblik in Oost-Berlyn wordt gehouden, volgt ge trouw de lijn, die door het 20e congres van de Sovjet-partij is aangegeven. De vierde vice-prcmier van Oost-Duitsland, Heinricht Rau, verklaarde gisteren in een rede voor zijn partijgenoten, dat zü de „nodige lessen" zouden hebben te trek ken uit de kritiek van de Sovjet-partij op Stalin. Hij verklaarde, dat het Oost duitse politbureau een op collectief lei derschap gebaseerd orgaan was, „doch", zo voegde hij daaraan toe, „dit betekent niet, dat wij niet iedere dag voor dit collectieve leiderschap zouden moeten vechten of dat het collectieve leiderschap in alle organisaties bestaan zou". Rau releveerde ook de kritiek op Sta lin's stelling omtrent de technische ach terlijkheid van de imperialistische landen. Hij zeide, dat de landen van het ooste lijk bloc zich zeer grote inspanningen zou den moeten getroosten om het westen in technisch opzicht in te halen en voorbij te streven. Prof. Hager, secretaris voor weten schap en propaganda van het centrale co mité. rekende af met een ander onder deel van het stalinistische tijdperk door te verklaren, dat men niet moet geloven, dat de westelijke wetenschap en cultuur „he lemaal verrot en vergaan" zijn. Ook be vatten volgens hem niet alle opvattingen van alle Sovjet-geleerden de „uiteinde lijke waarheid". Hager leverde voorts kritiek op „par tijhistorici die menen, dat de partij altijd vorderingen heeft gemaakt en nooit tij den van tegenspoed kende". Karl Schirdewan. een ander lid van het politbureau, beschuldigde Stalin even eens van ernstige fouten gedurende de af gelopen 15 jaar. waardoor schade aan „de zaak van het socialisme" zou zijn toege bracht. Schirdewan prees Ulbricht, de eerste secretaris van de partij, voor zijn werk om „een partij van een nieuw type" op te bouwen. Na afloop van Schirdewan's rede ga ven de gedelegeerden een staande ova tie aan Ulbricht en diens collega's van het centrale partijbureau. Hieruit zal wel de conclusie getrokken mogen wor den. dat Ulbricht a.s. woensdag als eerste secretaris van de partij herkozen zal worden. Een opvallend verschil van het huidige Oostduitse partijcongres met vroeger is, dat in de vergaderzaal alle portretten van communistische leiders ontbraken deeld, dat hij geen gevolg ken geven aan de uitnodiging om een delegatie naar het congres te zenden. Namens de Joegosla vische partij brengt hij wel de „kame raadschappelijke groeten" en beste wen sen over. Zoals men weet erkent Joego-Slavië de Oostduitse regering niet, doch wel de Westduitse regering. Tito's weigering om een delegatie te zenden, wordt gezien als een teken, dat hij de betrekkingen met de Bondsrepubliek niet in gevaar wil brengen. In ..L'Unita", het blad van de Italiaan se communistische partij, heeft kameraad Togliatti gisteren voor het eerst toegege ven, dat de aanvallen, die te Moskou op Stalin zijn gedaan, als een „grote verras sing" voor de Italiaanse communisten kwamen. „De partij heeft evenwel be sloten de kritiek op Stalin te beoordelen volgens haar eigen historische en politie ke inzichten, volgens haar normale beoor delingsmethoden. In geen enkel opzicht heeft deze kritiek een intern probleem President Tito van Joego-Slavië heeft i in de Italiaanse partij veroorzaakt en zij Ulbricht inmiddels telegrafisch meege- i kan dat ook niet doen", aldus Togliatti. Kolkende rookwolken verduisterden Twee drijvende bokken, drie bergings- het vaartuig toen zo dicht mogelijk bij de vaartuigen en drie slecbo'"" hebben za kant op de bodem van de rivier, terdag het Nederlandse kustvaartuig „Condor", dat vrijdag op de Nieuwe Wa terweg was gekapseisd, weer recht op zijn kiel gezet. In een klein uur was de hele operatie achter de rug. De bokken „Kolossus" hefvermo gen 200 ton en „Adelaar" hefvermo gen 140 ton knapten het karwei op. geassisteerd door de bergingsvaartuigen ..Buffel", „Dolfijn". ..Zeepaard" en de sleenboten ..Mars 2". Maassh-'s" en ..Ar gus". De Condor lag met de steven naar Rotterdam en de masten naar de wal ge richt. Nadat men vervolgens het water uit de ruimen had gepompt, is de „Condor" zon dagmiddag naar de Parkhaven te Rotter dam gesleept. (Van onze Brusselse correspondent) Bij hoog water brachten de twee bok ken, de een aan de voorkant en de andc aan de achterkant, kabels uit, 7 duim dikte die onder het Vanaf 7 of 10 april a.s., dat moet nog nader worden vastgesteld, zal in België de prijs van de sigaretten met 50 centimes per pakje van 25 stuks worden verhoogd, van 8 er De prijs van de tabak, de sigaren en de scheepje cigarillos blijft onveranderd. Wat de siga- door werden gehaald en weer aan de rennijverheid betref; werd door de siga- bokken vastgemaakt. Toen daarop de lie- ren- en cigarillosfabrikanten aan de Bel- ren de kabels weer begov--n in te balen gische regering voorgesteld de op 30 juni ,rees de „Condor" door de wrijving van a.s. vervallende contingentering van Ne- de hemel boven de cokesfabriek te de kabels langs zijn boorden en zijn kiel, derlandse sigaren met één jaar te verlen- Sluiskil, waar zaterdag een hevige i langzaam on - het wa' 'o» de - gen. Dit werd meegedeeld door de alge- h A Al tenslotte weer de verticala stand had- mene voorzitter van de Belgisch-Luxem- brcina woeaae ^en bereikt. De schepen zetten i burgse tabaksnijverheid. Een gevaarlijk uitziende, grote brand, die met enorme rookontwikkeling gepaard ging is zaterdagochtend te ongeveer tien uur uitgebroken in de Cokesfabriek te Sluiskil van de Association Coöp. Zélan- daise de Carbonisation. Deze brand, die aanvankelijk schrik en ontsteltenis teweeg bracht in heel Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft zich tenslotte toch nog beperkt voornamelijk door de gunstige windrich ting tot de verwoesting van de afde ling teerdistillatie. Om ongeveer half 2 was men het vuur meester, dat op een bepaald ogenblik door niet minder dan zestig stralen werd bestreden van brand weren uit een groot deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. Hoe de brand precies is ontstaan is nog steeds een raadsel. Aanvankelijk meende men, dat uit 'n railwagen, die met gloeien de cokes naast het kristallisatiegebouw stond in welk gebouw zich grote hoeveel heden zeer brandbare vloeistoffen, zoals benzol, bevinden, vonken naar dit gebouw waren overgesprongen, doch dit bleek la ter niet juist te zijn. In ieder geval stond de betrokken afdeling in korte tijd in lichte laaie en de arbeiders, die hier aan het werk waren, moesten zo snel moge lijk een goed heenkomen zoeken. De bedrijfsbrandweer was onmiddellijk in het geweer gekomen en begon meteen met de blussing. Korte tijd later kwamen ook de brandweren van Terneuzen, Sluis kil en Axel ter plaatse. Plotseling ontstond nog grote opwinding omdat men meende, dat een van de ne gen arbeiders, die in de teerdistillatie- afdeling, waar het vuur begonnen was, aan het werk waren nog in het brandende gebouw aanwezig was, maar later bleek t. Het kerkgebouw met 800 zitplaatsen en opgetrokken in Neo-Gothieke stijl, werd in de jaren 18681869 ge-bouwd door de architect P. J. H. Cuypers. Tot 1952 was deze kerk de enige rooms ka tholieke in Vlaardingen. Door de uitbrei ding der gemeente werd in dat jaar een noodkerk in het westelijk stadsdeel in gebruik genomen, de St.-Willibrordus. In augustus 1954 kwam er in Vlaardingen- Oost nog een noodkerk bij. Thans wordt de moederparochie door een ramp getroffen. Deze kerk wordt ge sloten en pastoor Rouw staat voor de zware taak, zijn parochianen elders on der te brengen. De parochie telt ruim 4000 zielen en. het zal onmogelijk zijn, ze allen bijeen te houden. Voorlopig wordt begonnen in de kapel op de r.-k. begraafplaats; wanneer over enige weken de grote zaal van het r.k. verenigingsgebouw zal zijn gerestaureerd zal getracht worden, ook hier het misof fer op te dragen, terwijl bovendien naar een mogelijkheid wordt gezocht in het oostelijk stadsdeel. Reeds eerder wer het kerkgebouw ge restaureerd, waarmee grote sommen wa ren gemoeid. Reeds in 1916. toen het ge bouw nog geen 50 jaar oud was, was een grondige restauratie noodzakelijk. In 1949 werd een rapport opgesteld, waarna een restauratie volgde, waarbij tevens een nieuwe sacristie en een doopkapel werden bijgebouwd. In oktober van vorig jaar vertoonde zich in de zuidelijke gevel een scheur, welke zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien. Veiligheidshalve werd nadien geen gebruik meer gemaakt van de plaatsen onder deze scheur gele gen, Verontrustend was de situatie niet. Dinsdag 20 maart j.l. werd vanwege het ingenieursbureau L. A. Huydts te Den Haar een nieuw onderzoek ingesteld, waarbij werd geconstateerd, dat de con structie van de hoofdmuur met kolommen aan de zuidzijde ontstellende werking vertoont, waarbij grote scheuren zich vertonen, terwijl uitbuigingen en verzak kingen zijn ontstaan, waardoor o.a. de 2e kolom vanaf het zangkoor dreigt uit te knikken met kans op instorten van de hele gevel. Reeds in 1916 werd uitbui ging van de kolommen en verzakking in ae fundering geconstateerd, waarna een grondige restauratie plaats vond. Aangenomen moet worden, dat het in tensieve en zware verkeer van de laatste jaren, benevens het zware hiewerk in de omgeving voor de nieuwbouw, het proces van werking in de kerkopbouw en verzakking van de paalfundering heb ben verhaast. Het bureau acht de toe stand dermate precair, dat het moet ad viseren de kerk voor de diensten te slui ten eri op korte termpn maatregelen te doen treffen tot stutting van de linker muur en de kolommen. Afdoende is zulks natuurlijk niet: alleen kan daardoor het directe gevaar voor instorting tijdelijk weggenomen worden. Over de mogelijkheid van restauratie is het volgende medegedeeld: Gebleken is. dat voor grondige en af doende restauratie op de eerste plaats een nieuwe fundering moet worden aan gebracht. Deze fundering zou gevormd moeten worden door het persen van pulspalen; gezien echter de slechte toe- reeds 40 jaar een toestand stand van de opbouw lang verkeert de kerk van verzakkingen, uitbuigingen en scheu ren wordt het niet mogelijk geacht, deze fundering aan te brengen zonder in grijpende afbraak van muren, kolommen en bogen, terwijl tevens het nog reste rend gedeelte van de bouw afdoende moet worden gestut en geschoord. Zou dit allemaal gelukken, dan is het verder nodig, een nieuwe begane grondvloer in beton aan te brengen, waarna de herstel lingswerken en de wederopbouw van mu ren, kolommen en kap zouden kunnen volgen. Opgemerkt wordt, dat door een 40-jarige werking de samenhang van het hele bouwwerk zwaar heeft geleden en dat pas tijdens de herstelwerkzaamheden overzicht kan verkregen worden, van de mate der verwoesting. De kosten van algehele en afdoende restauratie worden geschat op 4 a 5 ton. Het bureau is van mening, dat voor dit bedrag beter een nieuwe kerk kan wor den gebouwd, welke ongetwijfeld een grotere reële waarde zal hebben dan ooit deze kerk zelfs na een grondige restaura tie zal kunnen verkrijgen. Gelet op dit advies en in overleg met de centrale bouwinspectie is door het bis dom aan de pastoor machtiging verleend, de kerk te sluiten. gelukkig dat deze arbeider op dat ogen blik juist in het waslokaal was. De kolkende rookwolken wezen er wel op, dat de brand een zeer gevaarlijk ka rakter was gaan aannemen, maar een ge luk was het, dat door de gunstige wind richting, de vlammen juist van de andere fabrieksgebouwen afgejaagd werden. Het gevaar voor de in de nabijheid staande gashouders en benzoltanks kon zodoende worden bezworen. Niet verhinderd kon echter worden, dat de muren van het ge bouw van de teerdistillatieafdeling in stortten. Zoals we reeds meldden, kwamen steeds meer brandweren, gealarmeerd door de enorme rookwolken, naar de plaats van de brand. Tenslotte werd er dan ook een zee van water in het bran dende fabrieksgebouw geworpen uit niet minder dan zestig slangen. Behalve de reeds genoemde brandweren, waren ook de korpsen uit Axel, Hulst, Sas van Gent, Zaamslag, Westdorpe, Zuiddörpe, Koe wacht, St.-Janssteen en Hontenisse geko men om hulp te verlenen.Tegen twee uur had dit gezamenlijke ingrijpen zoveel succes gehad, dat gevaar voor uitbreiding toen volkomen geweken was en met de nablussing begonnen kon worden. Behalve in de verwoeste afdeling, gaat het werk in deze grote fabriek verder normaal door. Ook de gasvoorziening in de provincie Zealand, die door de cokesfa briek te Sluiskil wordt verzorgd, onder vond geen stagnatie. Persoonlijke ongeval len hebben niet plaats gehad. Zeer begrijpelijk heeft deze rampxij- ding grote ontsteltenis verwekt bij de parochianen. Onder doods stilte werd het nieuws aangehoord. De katholieken van Vlaardingen zijn zeer aan hun pa rochiekerk gehecht, bij tal van gelegen heden is dit gebleken. Bekend is de grote milddadigheid van de Vlaardingse pa rochie. Pastoor Rouw. nog pas sinds ruim 3 jaar pastoor van deze parochie, heeft onbewust van de ramp, welke de kerk zou treffen, in zijn korte pastoraat veel gedaan tot verfraaiing van het kerkge bouw. Bij zijn zilveren priesterfeest in juni 1953 ontving hij van de parochianen een som geld, waarvoor hij een Maria kapel liet inrichten, welke in grote ere stond bij de parochianen. Vorig jaar werd het geheel vervallen hoogaltaar door een nieuw smaakvol altaar vervan gen, terwijl nog slechts enkele maanden geleden het Maria- en St.Jozefaltaar wer den gerestaureerd. Nog meer plannen waren er, doch met één slag is aan dit alles een eind gemaakt. Aan de oproep van de pastoor om het sluitingslof bij te wonen, werd door een groot aantal parochianen gevolg gegeven. Dit solemneel lof, dat om 5 uur door pastoor Rouw met assistentie van de beide parochiekapelaans werd gecele breerd, heeft voor het laatst een groot aantal parochianen in de kerk bijeen ge bracht. In een treffende afscheidspredikatie heeft pastoor Rouw in dit kerkgebouw voor het laatst tot zijn verzamelde pa rochianen gesproken naar aanleiding van de woorden van Jaweh tot Jeremias: Hoofdst. I vs. 8: „Wees nergens bevreesd voor. want Ik ben met u en Ik zal u beschermen". Naast de grote droefheid, nu wij hier zijn zonder Vaderhuis, moet er zijn grote dankbaarheid voor de vele weldaden, in dit kerkgebouw gedurende bijna 90 jaar van God ontvangen, aldus de pastoor. Als uiting van deze dank werd door de talrijke aanwezigen dan ook na de preek spontaan de lofzang Te Deum Laudamus meegezongen. Nog éénmaal klonk deze machtige samenzang door de gewijde ge welven, nog éénmaal beierden feestelijk de klokken en nog éénmaal gaf de pastoor de zegen met het Allerheiligste. Grote zorgen en offers zal de toekomst vragen van pastoor Rouw, zijn kerkbe stuur en de parochianen van St.Joannes de Doper. Het is wel tragisch, dat juist in deze tijd, nu de stad bruist van nieuw leven, zoveel woningen worden gebouwd en zo veel nieuwe openbare gebouwen tot stand gekomen, het katholieke volksdeel wordt getroffen door deze zware slag. De nood klok wordt geluid. Op deze buitenmuren zijn duidelijk de scheuren te zien. Een „oliekoorts" is ontstaan in de Fran se Sahara, nadat woensdag j.l. een eerste bron, die bij Edjele, met succes in ge bruik is gesteld. In verband hiermee heeft een groep Franse afgevaardigden, waaronder de voormalige premiers, Faure en Reynaud, bij de Assemblee een wetsvoorstel inge diend om de Franse Sahara tot een afzon derlijk gebied te verklaren, dat zal wor- en afgescheiden van Algerije, Frans Equatoriaal en Frans West-Afrika. Volgens berichten in de Franse pers zal de olievondst in de woestijn ook kun nen leiden tot afbakening door de V.N. van de grens tussen Algerije en Lybië. Deze berichten zeggen voorts, dat er se dert de inwerking stelling van de bron reeds olieconcessies zouden zijn aange vraagd voor ongeveer 80.000 vierkante ki lometer in West-Libië. Tot dusver heeft de nieuwe bron bij Edjele per uur ongeveer 35 kubieke me ter olie opgebracht van een kwaliteit, die gelijk zou zijn aan die van de olie van het Midden-Oosten. Er bestaan plannen tot het doen van een tweetal nieuwe proef boringen in de omgeving van Edjele.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1