Eerste trawler in IJmuiden gaat varen Indische Nederlanders komen „thuis VEILIGHEIDSRAAD-DEBAT TOT MORGEN VERDAAGD Beklaagde: desnoods wil ik een waarheidsserum innemen Nederland was bereid ïndon. verdediger toe te laten Katholieke belangen worden met voeten getreden Rode krant blijft minstens negatief voor onze belangen Stakers bereid tot akkoord eigen rederijen met Malta toch in Verenigd Koninkrijk Schepen voeren onafgebroken stroom repatriërenden aan Zonnige voorjaarsdagen Dinsdag 27 maart 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hongaarse aartsbisschop vrijgelaten Verniiste straalj ager verongelukt Bankdirectie kende zich zelf 10 pet salaris verhoging toe Maak er geen Dreyfus-zaak van! Brand in Philipsf abriek te Aken m. Salarisverhoging voor overheidspersoneel? Afscheidsgeschenk voor bisdom Haarlem Een miljoen brom fietsen in 1960? Drie wonderbare genezingen te Lourdes? Nederland laat Japanse oorlogsmisdadigers vrij Fort van Herodes ontdekt Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland overleden Rood en rose blijven onbetrouwbaar wanneer het godsdienst betreft WEERBERICHT Piloot omgekomen Eigenaardig incident in Brussel Opdracht aan vier kunstenaars De zaak der Nieuw- Guinea- infiltranten Grootste deel heeft geen onderdak Alles verkocht om weg te komen Vice-president van de Raad van State De weel-verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, luidt: Droog weer met morgen overdag coxmige pe rioden. Zwakke tot matige, tijdelijk vrij krach tige oostelijke wind. Over het algemeen iets legere temperaturen met plaatselijk lichte nachtvorst. Woensdag 28 maart: zon op 6.26, onder 19.09; maan op 22.02, onder 6.45. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Van onze verslaggever) Aan de vooravond van de veertiende week van de IJmuider trawler staking hebben de stakers, die gisteravond in spoedvergadering bijeen waren in het Hervormd Jeugdgebeuw te IJmuiden met 93 tegen 54 stemmen besloten weer te gaan uitvaren, op voorwaarde dal de reders hun ieder individueel een vaste maandgage zullen garanderen en dat op zeer korte termijn besprekingen zullen worden geopend met de commissie van vertrouwensmannen uit de stakende vissers over de verdere gewenste verbeteringen. Voorlopig vaart nog slechts één trawler uit, namelijk de „Amsterdam" van de rederij Krijger, die zich een week geleden reeds met de genoemde voorwaarden, welke toen echter door de stakers werden verworpen, had akkoord verklaard. De vissers, die niet op de „Amster dam" varen, ontvangen vrijdagavond nog op de gewone wijze hun onder steuning uit de stakingskas van het O.V.B., die thans aan de ongeveer 400 stakers reeds ruim S 100.000 heeft uit gekeerd. De rederij Krijger zal ook nog op twee andere trawlers van haar Petten- Mij. op de overeengekomen voorwaar den laten monsteren terwijl de rede rijen Groen, Job Gouda en Frans Erent met samen vijf trawlers zich eveneens met de voorwaarden akkoord hebben verklaard. Door de stakers werd nog meege deeld, dat ook de rederijen Meerder en Bloemendaal met elk één trawler in dividuele arbeidsovereenkomsten met hun trawlervissers willen sluiten. Hiervoor zouden zij dan echter eerst met de stakingsleiders contact op moe ten nemen. Door een en ander is. naar de O.V.B.- bestuurder A. v. d. Berg verklaarde, „een bres geslagen in het redersfront, dat aanvankelijk zo hecht aaneengeslo ten scheen". De redersvereniging heeft namelijk tot dusverre geweigerd in onderhandeling te treden met het O.V.B., omdat dit geen officieel erken de vakvereniging is. Ook toonde het O.V.B. zich verheugd over het feit, dat een groep arbeiders erin geslaagd is te bewerkstelligen, dat een werkgever rechtstreeks en zonder tussenkomst van vakbondsbesturders en rijksbe middelaars, met zijn arbeiders gaat on derhandelen. De stakingsleiders hopen dat het voorbeeld van de genoemde rederijen Aartsbisschop Josef Grosz van Kalocar die na de arrestatie van kardinaal Minds zenty enige tüd de hoogste kerkelijkf autoriteit in Hongarije is geweest, is ont heven van het huisarrest, dat hem in een klooster was opgelegd, nadat hij in okto ber 1955 voorlopig uit gevangenschap was ontslagen. Aldus meldt het Weense katholieke persbureau „Kathpress" naar aanleiding van berichten die uit Boeda pest zijn ontvangen. De aartsbisschop was in 1951 gearres teerd en t°t vijftien, jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van samen zwering tegen de Hongaarse republiek. Hij woont nu in het dorp Solymar, waar hij bezoekers ontvangen mag. Gelijk met de aartsbisschop zijn twee andere geestelijken van het aartsbisdom Kalocar, mgr. Strilich en mgr Gyetvay, vrijgelaten, aldus deze berichten. navolging mag vinden en dat aldus een sneeuwbal wordt gevormd, die de sta king op de duur zal beëindigen. Van de zijde van het O.V.B. werd voorts wederom scherp stelling geno men tegen de E.V.C., die politieke De helikopter van de Marine Lucht vaart Dienst heeft gistermiddag op het Groninger wad het wrak gevonden van de Gloster „Meteor 8" straaljager die sinds gisterochtend elf uur werd vermist. Het lichaam van de bestuurder, de 23- jarige scrgeant-vliegef J. Knoop uit Gro ningen, werd in de stuurhut gevonden en door de helikopter aan boord genomen. De piloot was gehuwd en vader van 1 kind. munt uit de staking trachtte te slaan, tegen de bestuurders van de Centrale bond van zeevarenden de erkende vakvereniging, die de staking afkeurt cn tegen de mening, dat het O.V.B. door het organiseren van de staking een officiële erkenning als vakvereni ging zou trachten te verkrijgen. Men heeft er geen bezwaar tegen als de wèl officieel erkende christelijke bond van vissers wil gaan onderhandelen over een nieuwe c.a.o. ter vervanging van de oude, die twee jaar geleden reeds is opgezegd. (Van onze Brusselse correspondent) Een belangrijk katholiek blad schreef zojuist uitvoerig over een incident, dat zich tussen de Belgische Nationale Bank en de Belgische regering zou hebben afge speeld cn waarover aanvankelijk van beide zjjden een streng stilzwijgen in acht is genomen. Het betreft hier een recent besluit van de algemene directieraad om de wedden van het hoger personeel, van de gouver neur, de vice-gouverneur en de directeu ren met 10.5 pet te verbogen. (In 1951 is iets dergelijks voor het lagere personeel gebeurd). Nu heeft de regering voor die verhoging een stokje gestoken, mede om dat zij een terugwerkende kracht van maar liefst vijf jaren zou hebben gehad! Alles zou goed gegaan zijn, als de syn- dikaten der openbare diensten er maar geen lucht van hadden gekregen. Zij wezen op het voordeel dat de directie aldus aan zichzelf bezorgde en eisten eveneens een verhoging. In haar jongste ministerraad zou de regering de houding van de directie der bank veroordeeld hebben. Van regerings wege werd later naar aanleiding van dit incident een mededeling verstrekt, die dit gehele geval nogal in het duister laat Mogelijk komt er in het parlement een interpellatie over. Door een brand in het Philips-bedrijf te Aken zijn ongeveer 50.000 televisiebuizen, ter waarde van naar schatting enkele miljoenen marken vernield. De brand heeft gewoed in een betonnen gebouw, dat op de terreinen van het Phi- lipsbedrijf staat, doch dat was verhuurd aan de Falvo Gmbh, een fabriek die nauw is geassocieerd met Philips. In de aflevering van de produkten zal echter geen stagnatie optreden, doordat andere Fhilipsbedrijven zijn ingeschakeld. Men hoopt reeds over enkele dagen weer gebruik te kunnen maken van het gebouw, waarin de brand heeft gewoed. Verzekering dekt de sohade. Misschien Is het een dwaas voorstel, meneer de rechter, dat ik ija doen. Ik mag volgens de wet M" cn daarom neemt iedereen maar aan, dat ik lieg. Men denkt er niet :ian, dat er nog een eer bestaat. De medische wetenschap is nu zover, dat men een scrum heeft ge vonden, waardoor men na enkele minu ten niet meer kan liegen. Ik wil dat serum gebruiken, dan zal blijken, dat Ik niet lieg. Maar durven alle politiegetui- gen dat serum cok gebruiken? Een zaak ils deze is er 60 jaar geleden ook in 'rankrijk geweest. Toen stond er ook een apttein terecht, Dreyfus. Nü nog voelt ven in Frankrijk die zaak als een na- ionale schande. Ik hoop, dat Indonesië voor de schande van een Dreyfus-zaak bespaard mag blijven." Deze spontane uiting liet de beklaagde Schmidt gisteren horen tijdens de 44sl,e zitting, waarop zijn zaak werd behandeld, welke behandeling thans weer is ge schorst tot 10 april, omdat de officier van justitie met vakantie gaat. Ze was be doeld als een reactie op verklaringen, die in het begin van deze zitting waren af gelegd door de commissaris van politie Soekardjo de man die met het onderzoek in de zaak-Schmidt belast was. De com missaris vertelde, dat men eerst voort durend naar een. zekere Smit gezocht had, die volgens informaties voortdurend con tact had met benden. Eerst nadat men deze man gearresteerd had, bleek het hem dat de naam Schmidt gespeld werd. Er waren toen verschillende getuigen, dis bezwarende verklaringen tegen hem af legden. O.a. zou men hem in een gelegen heid, „Black Cat" genaamd, gezien heb ben, hetgeen beklaagde Schmidt ont kende. Op dat moment kreeg de beklaagde Schmidt het woord en hij zei: „Ik daag de commissaris uit de band, waarop deze verklaring is opgenomen, te laten horen. Ik heb gezegd, dat ik de „Black Cat" wel ken, maar daar nooit geweest ben, zoals getuige Tomasoa verklaarde met meisjes in jeeps etc." Ik heb steeds verklaard, al dus beklaagde Schmidt, dat mijn arresta tie een vergissing moet zijn geweest. Tijdens deze zitting werd ook nog de getuige Frits Baden gehoord, die thans weer zei, dat hij op een vraag of zijn vroeger afgelegde verklaringen als mein edig moesten worden beschouwd, niet be vestigend had geantwoord. „Verwacht mag worden, dat de rege ring in 1956 ook maatregelen zal nemen tot verbetering van de salarispositie van het overheidspersoneel, evenals dit nu is toegestaan aan het particuliere bedrijf op grond van de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid". Aldus heeft mr. dr. J. B. Sens, hoofdbestuurslid van de ARKA, tijdens een bijeenkomst van de hoofdgroep gemeente-ambtenaren maan dagavond in Maastricht meegedeeld. De heer Sens hoopt, dat de kwestie van de bezitsvorming voor het overheids personeel door middel van een premie spaarregeling in het nieuwe zittingsjaar zal worden opgelost. Voorgesteld zal wor den een premievaststelling van 40 pet af lopend tot 20 pet en lager, aldus de heer Sens. Becijferd werd, dat dit bij een spaar- capaciteit van 5 pet de regering 6.737.000 per jaar zal kosten. In de straten van Athene i-s het na de parade op de Griekse onafhankelijkheids dag tot een treffen gekomen tussen de politie en jeugdige demonstranten, die aan deze parade, waarbij het feit icerd herdacht, dat Griekenland in 1821 onaf hankelijk werd, hadden deelgenomen. De rebellen probeerden uit protest tegen de Britse politiek op Cyprus, voertuigen van de „Athens Transport Companyeen Engelse onderneming, te vernielen, doch de politie greep krachtig in en arresteer de verschillende belhamels. De bovenste foto laat zien hoe de politie de menigte uiteen dreef. Op de onderste foto ziet men hoe de demonstranten zich in een Athcense straat barricadeerden tegen de politie. (Eigen bericht) De geestelijkheid van het afscheidende bisdom Rotterdam zal aan haar vroegere bisdom een afscheidsgeschenk aanbieden. Dit zal bestaan uit een triptiek of een wandschildering tegen of op de achter grond van de Martelaren van Gorkum- kapel in de St.-Bavo-basiliek te Haarlem. Het stuk zal in spitsboogvorm vervaar digd worden, met een basisbreedte van j 3 y2 m en een hoogte van 4 meter. Voor het ontwerpen van dit geschenk zijn 4 kunstenaars, woonachtig in het nieuwe bisdom, uitgenodigd. Het zijn Frans Brak- kee, Jan Goeting, Antoon Winkel en Bob Zijlmans. De jury die de vier ontwerpen zal beoordelen en daarna haar voorstel zal doen bestaat uit de heren prof. dr. N. Vroom, H. P. Baard en K. Sameel. Een studiegroep van het Ned. Verkeers- instltuut heeft uitgerekend, dat het aan tal bromfietsen in 1960 tussen de 900-000 en 1,1 miljoen zal liggen. Merr komt tot deze verdubbeling van het huidige aantal via de te verwachten vermeerdering van inkomens in de steden en op het platte land. Op grond daarvan heeft men het aantal potentiële afnemers berekend. Vol gens deze studie zullen in 1960 77 tot 94 bromfietsen per 1000 inwoners onze stra ten en wegen bevolken, hetgeen betekent dat 30 tot 37 percent der gezinnen dan over een bromfiets zal beschikken. De Britse regering heeft maandag mee gedeeld veel te voelen voor het ten uitvoer leggen van het door het Lagerhuis zon der hoofdelijke stemming aanvaarde rapport op basis waarvan Malta directe vertegenwoordiging zal krijgen in het La gerhuis te Londen. Op deze wijze wordt de kolonie Malta dus geïntegreerd in het Verenigd Koninkrijk. De minister van koloniën, Alan Lennox- Boyd, verklaarde in het Lagerhuis dat ook de regering het rapport onvoorwaardelijk had aanvaard. In het rapport wordt voor gesteld dat Malta drie vertegenwoordigers naar het Britse parlement zal zenden. Volgens Lennox-Boyd zal de regering thans „zeer snel en zeer nauwkeurig'' de kwestie bestuderen en zal premier Eden vóór donderdag een verklaring afleg gen over hetgeen de regering denkt te doen. Waarschijnlijk zal er na de algemene verkiezingen en na het referendum op het eiland thans géén niepw beroep op het volk worden gedaaj, .jn van zijn mening te doen blijken en -Vaj Ve regering zonder meer positieve stappen, ondernemen. Lennox-Boyd voegde hieraan toe, dat de Britse regering in ieder geval in de nieu we grondwet van het eiland, geschreven garanties zal doen opnemen, die aanvaard baar zjjn voor de regering èn de katholieke autoriteiten op het eiland. Zoals bekend verzetten deze laatsten zich, uit vrees voor de positie van de Kerk, tegen sommige punten van de thans ook door de Londense regering aanvaarde integratie-plannen van Dom Mintoff, de premier van Malta. (Van onze bijzondere medewerker) (Van onze bijzondere medewerker) f>, ISTEKEN kwam er weer een schip met repatriërenden uit Indonesië in T Amsterdam aan. Het was de „Johan van Oldenbarnevelt", een schip, dat sinds 1930 zijn maatschappij en het land talloze diensten heeft bewezen. Na de oorlog heeft de „Johan" meegeholpen onze mensen, die psychisch en fysiek vanuit Indonesië uit herstel moeten zoeken in Nederland, over te brengen. Ook werden Nederlandse jongens, die zich in legerverband een taak in Indonesië zagen toegewezen, door de „Johan" vervoerd. Later zorgde de zelfde „Johan" voor gezinshereniging voor duizenden, die een taak vonden bij de wederopbouw in Indonesië. In de afgelopen weken en ook nog dezer dagen zijn van officiële Indonesische zijde verschillende verklaringen afgelegd, als zou de Nederlandse regering hebben ge weigerd om Indonesische beklaagden, die in Nederlands Nieuw-Guinea werden be recht, te doen bijstaan door een Indonesi sche verdediger. Aldus staat te lezen in een mededeling, welke is uitgegeven door het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag. Teneinde terzake de gewenste klaarheid te sdheppen, kan worden verklaard, aldus deze mededeling, dat in verband met de berechting te Hollandia van Indonesiërs, Op een zitting van.het Medisch Bureau van Lourdes te Parijs, hebben 26 artsen uit Duitsland. België, Italië. Groot-Brit- tannië Luxemburg en. Frankrijk vastge steld, 'dat de genezingen van mevrouw Coutault (Deux-Sèvres), mej Brosse (Var), en mevr. Bigot (Illi-et-Vilaine) langs natuurlijke weg niet verklaarbaar zijn Onder de artsen bevonden zich tien professoren. De stukken van de buitengewone gene zingen zijn aan die kerkelijke autoriteiten overhandigd, die bevoegd zijn de gene zingen al dan niet wonderbaar te ver klaren. aldus meldt het K.N.P. (Van onze weerkundige medewerker) Het ziet er met het weer voor de laatste dagen van maart gunstig uit. Een hoge- drukgebied, dat al vele dagen boven Rusland heeft gelegen, beweegt nu in wes telijke richting over Scandinavië. Ook boven onze omgeving en de Britse eilanden stijgt de luchtdruk niet onbelangrijk. Hierdoor is de wind naar het noordoosten gedraaid en gaat nu drogere lucht, waarin veel zonneschijn voorkomt, naar ons land stromen. Wel is de aangevoerde lucht iets minder zacht dan de lucht, die de laatste dagen uit de tropen afkomstig met een zuidoostenwind ons land bereikte. Vooral 's nachts gaat de temperatuur in het binnenland tot dicht bij het vriespunt dalen. Regen .is er de eerstkomende dagen niet te verwachten. Maart is tot op heden dan ook nog een droge maand, vooral in het westen van Nederland, waar hier en daar nog geen 15 mm regen is gevallen. Koud is het nog steeds in Scandinavië en Rusland, waar het 's nachts op de meeste plaatsen nog meer dan 5 Kr. vriest. „Ik ben zondag al naar de bollen ge weest", kan de kleine Patricia zeggen. Bij Vogelenzang ontdekte onze fotograaf een veld crocussen die in volle bloei ston den. die in begin 1955 aan de Etnabaai in Ne- derlands-Nieuw-Guinea infiltreerden, op 6 januari 1956 door de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta aan de minister president van de republiek Indonesië een aide-memoire werd overhandigd In deze aide-memoire werd o.a. gezegd, dat voor de verdediging van deze infil tranten tot toelating van een Indonesische raadsman kon worden overgegaan indien hij voor de Nederlandse regering aan vaardbaar zou zijn. Deze aide-memoire luidde verder: „De Indonesische advocaat zal in de uit oefening van zijn functie algehele vrij heid genieten, voor zijn veiligheid zal worden ingestaan en hij zal voorts de vrij heid hebben het gebied van Nieuw-Gui nea te verlaten. Het is wel verstaan, dat er op gerekend wordt, dat betrokkene bij verblijf in Hol landia, welke plaats zijn verblijfplaats zal zijn, geen politieke activiteit zal ten toon spreiden; dat hij uitsluitend voor de on derhavige zaak en niet voor andere aange legenheden wordt toegelaten en dat hij uit Nieuw-Guinea zal dienen te vertrekken, zodra de behandeling van deze zaak is beëindigd. Te zijner tijd ware het paspoort van de betrokkene aan het Hoge Commissariaat aan te bieden, waarop de nodige aanteke ning voor binnenkomst en verblijf in Nieuw Guinea zal worden aangebracht. Betrokkene zal in het bezit moeten zijn van een re-entrypermit voor Indonesië en een niet overdraagbaar retourbiljet. Het gouvernement van Nieuw-Guinea zal voor accomomodatie te Hollandia zorg dragen". Een Israëlische archeologische expeditie heeft naar men aanneemt in het Joodse fort Massada, op de rotsen die uitzien op de Dode Zee, het arsenaal en de voed selvoorraden van koning Herodes aan het liciht gebracht. Dit is gisteren medegedeeld door de leider van de expeditie, dr. Joha- nan Aharoni. Volgens dr. Aharoni zijn vondsten ge daan, aan de hand waarvan kan worden aangetoond hoe het arsenaal door brand werd verwoest voor de komst van de op rukkende Romeinse troepen. Het bolwerk viel de Romeinen in handen en de 960 verdedigers pleegden zelfmoord. De voed selvoorraden waren niet in brand gesto ken. De expeditie heeft overblijfselen aan getroffen van grote potten. Dr. Aharoni heeft verklaard, dat de vondsten kloppen met de beschrijving van het fort door de Joodse historicus Flavius Josephus in zijn werk „De oorlogen van de Joden". Hier in vertelt hij o.m. dat de verdedigei-s het Nu is het al jaren zo, dat het schip en het is warempel niet het enige op de uitreis Nedehlandse emigranten naar hun I nieuwe bestemming vervoert en op de thuisreis repatriandi naar Nederland. Een merkwaardige samenloop van omstandig- i heden. De erije groep verlaat Nederland an de hoop elders meer armslag te vinden. Nederland is hen te vol, te benauwd vaak, geworden. De andere groep, die van de repatriandi, komt naar Nederland om te trachten zich hier een nieuw bestaan te verwerven. Zij kunnen niet anders, omdat hun be- staans- en toekomstmogelijkheden veelal weggevallen zijn in het voor hen thans buitenlandse Indonesië. Zij willen niet anders, omdat zij kinderen van ons eigen volk zijn, die Nederlanders zijn en blijven en die naar dat deel van het Ko ninkrijk komen, dat vrij en frank onder leiding van onze en hun vorstin leeft en werkt. Nederland moge vol zijn, het moge drei gen overbevolkt te raken, het moge geen ernstiger probleem kennen dan dat van de huisvesting, tóch komt een onafge broken stroom repatriandi aan, momen teel met een tempo van 20.000 per jaar. Hoe voelen zij zich hieronder, die naar hun eigen Vaderland komen, dat hun niettemin veelal zo vreemd is, omdat zij geboren en getogen zijn in dat prach tige tropenland, dat tot voor kort deel uitmaakte van het Koninkrijk? Hoe staat het Nederlandse volk er tegenover? Zijn wij bereid de gerepatriëerden in ons mid den volkomen als gelijken op te nemen? Eenvoudig, omdat zij er recht op hebben omdat het, zoals gezegd, hier gaat om kinderen van ons eigen volk, voor wie na de oorlog geen bevrijding kwam, maar een revolutie met voortgezette spannin gen. Het gaat vooral ook om onze mede christenen, waarvan er zovelen tot de Rooms-Katholieken behoren. Zij komen uit een missiegebied; zij zijn veelal vroom doch hun godsdienstige en katholieke beleving heeft vaak een ietwat verschil lend karakter. Wij zullen daar begrijpend tegenover moeten staan. De verzorging aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" was echt „Neder lands", degelijk en goed. Er zijn 940 pas sagiers aan boord; 902 zijn repatriandi en 788 van hen of 87 pet heeft verzocht te mogen worden ondergebracht door de overheid, omdat zij zelf niet voor onder dak kunnen z'orgen. Bijzondere groepen aan boord waren de zieken, die, achtenvijftig in getal, naar Nederland werden overgebracht en daar ongetwijfeld een meer voor hen pas sende onderbrenging en verzorging zullen krijgen dan in Indonesië mogelijk was. Ook waren er vijf en dertig alleenstaande minderjarigen aan boord. Gedeeltelijk zijn het oorlogs- en na oorlogse wezen. Enigen werden ook naar Nederland gezonden, omdat hun ouders nog een taak te vervullen hadden in In donesië, dan wel daar eenvoudig wilden blijven, terwijl de opbouw van en toe komst voor de kinderen aldaar niet lan ger voor mogelijk werd gehouden. Eigen lijk zijn het maar eenendertig minderjari gen, maar een viertal jongelui, die net meerderjarig zijn, werden binnen deze groep gehaald om hun dezelfde verzor ging na aankomst in Nederland te kunnen geven. Dit gebeurde met volledige in stemming van de jongelui zelf, die heel goed begrijpen, dat Ze in het betrekkelijk vreemde land op deze manier een betere kans van slagen hebben. Na aankomst worden deze meisjes en jongens in een Jeugdcentrum onderge bracht, waar ze gekleed, gekeurd en ge test worden. In een hartelijke sfeer wordt er zoveel mogelijk deskundige aandacht aan hen gegeven. Daarna wordt voorlopig over hun naaste toekomst beslist en wor den zij, in goede samenwerking met de Nederlandse organen die hiervoor aange wezen zijn, ondergebracht in pleeggezin nen en/of internaten. Dat de overheid waar nodig de financiële consequen ties voor haar rekening neemt, is zeker de moeite van het vermelden waard. Onder de passagiers van de „Johan" waren er, die door de overheid financieel in staat gesteld waren naar Nederland te komen. Zij reisden uiteraard in de B- klasse en ontvingen dezelfde verzorging als de medepassagiers, die op de een of andere manier zelf hun reis betaalden. Uit gesprekken werd het wel duidelijk, dat het nogal eens voorkomt, dat men de no dige gelden voor de reis krijgt door alle bezittingen te verkopen. Zeer velen z'agen van alle doorgestane ellende en na-oor- logse tijd geen andere uitweg om zich een menswaardig bestaan te verzekeren, dan naar het land der voorvaderen terug te keren. De mensen zijn over het algemeen rustig en ze zijn dankbaar voor alles wat voor hen gedaan wordt. Ze hebben wel vertrouwen. Toch is het vertrouwen voor de toekomst van schuchtere aard en wordt het telkens weer in gevaar ge bracht door twijfel hoe dit wel zal gaan. Gedurende de reis is er aanmerkelijke verandering opgetreden. In een volgend artikel zal er wel iets van blijken, welke omstandigheden en. feiten hieraan mee werkten. Als men aan boord van één ding onder de indruk komt, dan is het wel dit: wat een taak voor deze Indische Nederlanders om hun weg in Nederland te vinden! Wat een doorzettingsvermogen zal er van hen gevraagd worden. Maar óók wat een enorme verantwoordelijkheid voor Ne derland. Op 84-jarige leeftijd is in de afgelo pen nacht te zijnen huize in 's-Graven- hage overleden jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van staat, vice- president van ons hoogste staatscollege, de Raad van State. Met hem is een der meest markante politieke figuren in Nederland heen gegaan. Het vaderland heeft hij in tal van belangrijke functies gediend. In de Belgische kamer van volksver tegenwoordigers was door oud-minister van den Daele (C.V.P.) een voorstel inge diend om, zoals vroeger, een subsidie van één miljoen Belgische franks te ver lenen vóór de behartiging van de gods dienstige en morele belangen der buiten landse arbeiders in België. Het voorstel werd door de meerderheid van socialisten, liberalen en communisten tegen de minderheid van C.V.P. en C.V.V. verworpen. De meeste buitenlandse ar beiders in België komen uit Italië. Mo menteel verblijven ongeveer 165.000 Ita- De Nederlandse regering heeft toestem ming gegeven om 25 Japanse oorlogsmis- dadigers, die in Japanse gevangenissen i gehele fort in brand hadden gestoken doch zitten, op erewoord vrij te laten. Na deze de voedselvoorraden spaarden om de Ro- vrijlating zitten nog 86 oorlogsmisdadi- meinen te laten zien, dat zij niet wegens gers, die door Nederland zijn veroordeeld, gebrek aan voedsel de strijd hadden op- in de gevangenis. j gegeven. De Veiligheidsraad heeft gisteren het debat over het Amerikaanse voorstel, om aan de secretaris-generaal van de V. N., Dag Hammarskjoeld, opdracht te geven een onderzoek in te stellen naar de ge spannen toestand in het Midden-Oosten, tot a.s. woensdag verdaagd. Overeenge- 1 komen werd, dat de raad na de bijeen komst van a.s. woensdag het debat op nieuw zal uitstellen tot dinsdag 3 april a.s, Het voorstel tot opschorting van het debat was ingediend door de Perzische afgevaardigde, dr Djala Abdoh, die ver klaarde, dat de Arabische staten hadden laten weten, dat zij niet voor volgende week hun standpunt konden bepalen. Tevoren had de raad een verzoek van Egypte, Jordanië, Syrië, en Libanon, om aan het debat te mogen deelnemen, in gewilligd. Hetzelfde was geschied met een gelijkluidend verzoek van Israël. Nu de Veiligheidsraad niet meteen tot een beslissing heeft kunnen komen be tekent dot, dat Hammarskjoeld zijn plannen a.s. Maandag naar het Midden- Oosten te vliegen, zal moeten herzien. De Westelijke landen hadden aanvankelijk de hoop gekoesterd de weg te kunnen effenen voor Hammarskjoeld'? reis. Dat deze hoop niet verwezenlijkt werd bete kent een overwinning voor de Arabische landen. lianen in België met hun gezinnen. Voor namelijk werken zij in de steenkolenmij nen. Ter behartiging van hun sociale en godsdienstige belangen staan 32 Italiaan se aalmoezeniers ter beschikking, die thans geen subsidie meer ontvangen. Hier onder nog zo'n staaltje van rode willekeur, wanneer het over godsdien stige belangen gaat. Na herhaalde telefonische verzoeken om een onderhoud heeft het secretariaat van het Berlijnse Bisdom van de autori teiten van Oost-Berlijn ten antwoord ge kregen, dat „een onderhoud nog niet no dig wordt geacht". Dezeweigering van het Oostberlfjns gezag om overleg te plegen met de kerke lijke autoriteiten kwam na het officiële protest van mgr. W. Weskamm tegen de maatregelen, welke het godsdienstonder wijs op de lagere scholen bemoeilijkt en op de middelbare scholen onmogelijk maakt. Nieuwe aanvallen van communistische functionarissen wijzen op voortdurende verscherping van de strijd om het gods dienstonderwijs. Herbert Becker, communist en onder- wijsadviseur van het Oostberljjnse stads bestuur verklaarde woensdag op een bij- i eenkomst van onderwijzers „wij dulden óp onze scholen geen godsdienstleraren, die in West-Berlijn opgeleid zijn om tegen de i macht van arbeiders en boeren te age ren. Hij deelde voorts mede, dat de maat- regelen tegen het godsdienstonderwijs wa ren genomen op verzoek van de ouders der schoólgaande kinderen. De Oostduit- se scholen kennen inderdaad ouderraden, j Het lidmaatschap is echter voorbehou- den aan communisten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1