Nieuws uit STAD en OMTREK 4 OUDE TIJD ROTTERDAM Grote Vettenoordsepolder werd industriegebied Geheugen-hulp DE NIEUWE MUZIEKSCHOOL Super Smeer station DESTER goede Uit die De stem van de lezer Weiland veranderde in staalkaart van industriële bedrijven Gem. kennisgeving Burgerlijke Stand Treinverkeer Schiedam-Vlaardingen weder gestremd geweest Muencliener Chorbuben zongen voor de Paus Blokfluit en klavecimbelrecital Wat Schiedam verloor en vond Complex tussen le en 2e Industriestraat BEfSDAG 27 MAART 1956 NSC PAGINA 2 W&z&m IN SEPTEMBER BENOEMING DIRECTEUR KATH. BOND v. BEJAARDEN EN GEPENSIONEERDEN EMIGRATIE DIEFSTALLEN COLLECTE GRIEKSCH PAASCHFEEST DE TRAM OP GOEDE VRIJDAG Over de Kethelse wijkraad EEN GOED BOEKJAAR BRANDENDE BERM Tweede Paasdag in St.-Willibrord-kerk BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM HANDVAT BRAK NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT NED. VRACHTENMARKT Aan Van Beethovensingel Halcomplex aan Nijverheids straat f-mWy Naar ons door notaris Blaisse vanwege het bestuur van de nieuwe Schiedamse Toonkunst Muziekschool verzekerd werd, zal een der eerste taken van het nieuwe instituut zijn, te onderzoeken, in welke richting het volksmuziekonderwijs, waar in door verschillende gemeenteraadsleden bij de behandeling van het subsidie is aangedrongen, georganiseerd zal moeten worden. Inmiddels is de nieuwe school op 1 de zer officieel gestart, met 271 leerlingen, die privé-onderricht ontvangen, 10- die klassikaal onderricht volgen en 130 leer lingen voor ballet, blokfluit en operette Het bestuur stelt zich voör, het contact tussen school, leerlingen, leraren en ouders en dat tussen de leraran onderling gestadig te versterken en daartoe o.a. ook veelvuldig leerlingenavonden te organise- ren De grootste zorg is momenteel de benoe ming van de nieuwe directeur. Er zijn reeds verschillende sollicitaties binnenge komen van belangrijke krachten en men verwacht nog andere. Naar alle waar schijnlijkheid zal de nieuwe directeur pas in september a.s. in dienst kunnen treden, aangezien hij allicht een verbintenis el ders zal hebben. De nieuwe functionaris zal behalve over de nodige bevoegdheid, ook over organisatietalent moeten be schikken en zich tevens in de plaatselijke omstandigheden dienen te verdiepen. Tot administrateur is benoemd de heer W. Menningh. Men zal ook een rijkssubsidie ontvangen, die ongeveer 1200 tot 1500 zal bedragen. Voor subsidie van de pro vincie komt het instituut niet in aanmer king, aangezien het uitsluitend Schiedam bestrijkt- Maar in een stad van 76.000 in woners heeft het een taak te verrichten, daarvan is het bestuur overtuigd. Het zal bijzondere aandacht besteden aan het al gemeen vormend muziekonderwijs, dat voor alle genres muziekbeoefenaars zo be langrijk is en door de oudere generaties zo deerlijk gemist wordt, in zoverre het althans niet op latere leeftijd moeizaam werd ingehaald. Bij het individuele onder wijs, dat vroeger in de muziek overheer ste, werd het algemene aspect nogal ver waarloosd. Het nieuwe -instituut zal ongetwijfeld kunnen profiteren van het feit, dat het in verband met het rijkssubsidie dr. Da- niskas, rijksinspecteur van het muziek- wezen, als toeziend deskundige toege voegd krijgt. In april a.s. vindt de eerste leraren- avond plaats. Inderdaad, zo stelde notaris Blaisse in verband met de door ir. v. d. Toorn in de gemeenteraad gemaakte op merking vast, zal het bestuur vele moei lijkheden moeten overwinnen en heel wat takt en wijsheid nodig hebben. Aan de heer Wattez werd nog bijzonde re dank gebracht voor hetgeen hij voor Toonkunst heeft gedaan. Door omstandigheden js de uitreiking van de bewijzen van toegang voor de fi-lmmiddag van de film „Maria Goretti' thans vastgesteld op woensdagmorgen van 1012 en donderdagmiddag van 25 uur in toetDon Bosco-patronaat, Lange Haven 92, zulks alleen onder overlegging van de contri-butóekaa-rt 1956. VAKKUNDdii. SMEKING, AJLLE MEKKEN SHELL-SMEKINCJ Achter de nieuwbouw Amsteraamsche Bank LANGE NTELWSTBAAT 227 - SCHIEPA-Vl Belangstellenden worden herinnerd aan de -bijeenkomst van hedenavond om 8 uur in „Arcade", waarop de diocesaan voor zitter van de Kath. Emigratie Stichting de emigratie in deze tijd zal bespreken. De toegang is vrij. De 26-jarige S. H. B. uit Rotterdam heeft aangifte gedaan van de vermissing van 25 gulden uit zijn colbertjasje, dat hij in het Schiedamse bedrijf waar hij werkzaam is, had laten liggen. Van een bouwterrein aan de Thorbecke- singel zijn een, aantal ijzeren heibanden weggenomen, ten nadele van de aanne mer A. H, Maquette van het nieuwe bedrijfs pand van de Schiedamse Cartonnage- fabriek, dat in Nieuwlarid zal verrijzen. Sluiting gemeente-bureaus op Goede vrijdag Ter algemene kennis wordt gebracht, dat de ge-meentebureaus op vrijdag 30 maart (Goede vrijdag) voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bureau Voor de burgerlijke stand (Nieuwstraat 26) zal op die dag van 9 uur tot 9.30 uur geopend zijn. evenwel uitsluitend voor het doen van geboorte- en overlijdensaangiften. Het openbaar slachthuis zal op die dag eveneens gesloten (zoals op zon- en feest dagen. De gemeentelijke openbare lees zaal en bibliotheek en de filialen zullen ook op zaterdag 31 maart gesloten zijn. Bij het feestelijk ontbijt van de Kath. Bouwvakarbeidersbond St.-Joseph" werd een collecte gehouden ten bate van Her wonnen Levenskracht. De opbrengst be droeg 67,97. Aan boord van het Grieksche schip „Amphitrite". liggende in de haven alhier, had zaterdag 18 April) op heit midder nachtelijk uur eene eigenaardige vertoo- ning plaats. De Grieken, die, zooals men weet, even als de Russen tot de zoogenaamde ortho dox Russische Kerk behooren^ kenmerk ten den ingang van het Paaschfeest. dat naar de oude Juliaansche tijdrekening Zondag door hen werd gevierd, door een eigenaardig oud gebruik. Onder voortdu rend geibel en geraas werd den pop, voor stellende Judas met den zak gevuld met het bloedgeld in de hand. over het dek ■gesleept en ten slotte aan den mast op gehangen, waar de trouwelooze apostel in effigie zoodanig werd gebeukt, dat de flarden op het dek vielen. Eerst toen kre gen de bewoners van de Hoofdstraat, d.e in stomme verbazing di:t ongewoon schouwspel gadesloegen, denkend dat een der manschappen werd afgestraft, eenig denkbeeld van wat er eigenlijk werd be doeld. De geheelo Hoofdstraat werd. naar men ons mededeelt, door dit nachtelijk tooneel in rep en roer gebracht, zoodat de Grie ken bij hun eigenaardige viering van het Paaschfeest nog al wat bekijks hadden. (Nwe Schiedamsche Courant, van 19 April 1898)- GEBOREN: Pieter zn van H. Reekers en H. W- Lems. J-ohny zn van J. van Mee geren en T. W. J. Hendriks. Franciscus J. M. zn van M. Schoute en-A. A. Droge. Johanna M. dr vain W. J. v. d- Klink en H. W. van Slobbe Linda Y. dr van A. v. d. Slot en F. A. v. d. Wal- Johanna M. dr van J. v. d. Waal on -M. Schipperus. Maarten D zn van D. van Dijk en C. M- Seifert. OVERLEDEN: A. A. de Lange 68 j. J. E. v. d. Most. wed. van W. v. d. Schalie 93 j. A. Bregman 76 j. H. J- Poot 11 j. L. J. Visser 57 j. C. A. v. d. Hoeven, vrouw van G. C. Kreuger V j. H- Zwep, vrouw van C. Noordij-k 53 j. Voor de tweede maal in tien dagen is het treinverkeer tussen Schiedam en Vlaardingen gestagneerd geweest doordat de onbewaakte overweg aan de Oudedijk in Schiedam geblokkeerd werd door zware transporten van heipalen, waarvan de voertuigen op de smalle weg klem- raakten of in de zachte berm wegzakten. Duurde het oponthoud op vrijdag 16 maart slechts een kwartier, gisteravond is het treinverkeer niet minder dan drie uur gedeeltelijk gestremd geweest. Gisteravond om kwart over zeven reed een trekker met oplegger, beladen met houten heipalen van de Oudedijk naar de Damlaan in Schiedam. Toen de trekker op de spoorlijn stond zakte een wiel van de oplegger tot aan de as in de zachte berm van de zeer smalle, bochtige weg. De chauffeur, de 25-jarige J. P. C. uit Eindhoven en zijn bijrijder, geholpen door bewoners van het dichtbij gelegen woonwagenkamp snelden de richting van Vlaardingen op om een aankomende trein op te houden. Dit gelukte slechts gedeeltelijk, de trein minderde vaart, maar ramde met een treeplank de trekker. De trein werd niet ernstig beschadigd en kon de weg vervol gen naar Rotterdam. De andere lijn, rich- ting Vlaardingen, werd echter geheel ge blokkeerd door de trekker. De trekker was aanzienlijk beschadigd. Met. hulp van een kraan wpgeii heeft men drie uur gewerkt om de trekker en de onhandelbare oplegger, die diep was weggezakt van de baan te verwijderen. De treinen moesten in die tijd over één baan worden geleid. De internationale treinen hadden geen oponthoud, maar de passagiers naar Vlaardingen moesten in Schiedam in bussen overstappen. Om 10.17 uur was de stremming pas volledig opgeheven. De directeur van de R.E.T. maakt be kend, dat op Goede-vrijdag, 30 maart a.s., de trams en autobussen zullen rijden ais op weekdagen. Op 2e Paasdag, 2 april a.s., wordt de normale zondagdienst gereden, doch de lijnen 32, 33, 37, 45 en 50 zullen worden versterkt. Voor Hemelvaart, 10 mei a.s. en de 2e Pinksterdag, 21 mei a.s,, zal dezelfde rege ling gelden als voor de 2e Paasdag. Als bewoner van oud-Kethel kan i-k het niet eens zijn met de woorden, gesproken door onze burgemeester aangaande de wijkraad voor Kethel. Deze woorden bevatten misschien wel waarheid voor tuindorp Kethel, maar vergeet de burgemeester bij deze woor den het oude Kethel niet? Om een puntje aan te halen: wat zouden de heren ge meenteraadsleden denken van de Broek kade. Dat kunnen wij, Broekkadebewo- ners, toch geen straat meer noemen ge legen in een stad als Schiedam. Twee ja&r geleden is er een rekest in gestuurd ondertekend door de bewoners langs deze weg. met het verzoek ook eens te denken aan de verlichting hier ter plaatse, om maar niet te spreken over de toestand van het wegdek zelf, al is dit onderhoud voor rekening van de Oost Abtspölder. Een weinig overleg hierom trent met het polderbestuur zou niet overbodig zijn. Als antwoord kregen we te horen: „Te laat ingestuurd om in dit jaar op de be groting te worden geplaatst". Thans twee jaar verder nog geen ver lichting. Dit ter overweging gevend geloof ik persoonlijk met vele andere Kethelaren, dat een wijkraad Kethel heus niet over bodig zou zijn. v. d. D. Naschrift van de Redactie. Dit laatste is misschien een kluifje voor de Kethelse gemeenteraadsleden. Wat de wijkraad betreft, deze kwestie is afgedaan.. Wel licht komt er een commissie Kethel. Dezer dagen werd de 53ste jaarverga dering gehouden van de Coöperatie „D.E.S." Doordat de voorzitter, de heer C. Schriel, wegens ziekte verhinderd was, werd de vergadering geleid door de heer A. M. van der Wel. In zijn openingswoord kon spr. consta teren, dat het weer een goed jaar is ge weest. De omzetten stegen met 239.000 gulden tot een bedrag van bijna 3 mil joen. Ook het ledental vertoont een ge zonde stijging en bedroeg op 31 augustus 5214 leden. Door de instelling van de Ondernemingsraad, een der eerste in Schiedam, werd een goede organisatie ge schapen. waardoor het personeel beter bü de zaak betrokken wordt. Dit jaar heeft de verbouwing van het Centraal maga zijn haar beslag gekregen. Met het oog op de uitbreiding van de stad is het noodzakelijk, dat de D.E.S. zich moet beraden over de te vestigen nieuwe winkels en de modernisering van bestaande filialen. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, alsmede de balans en resul tatenrekeningen werden na breedvoerige bespreking met algemene stemmen goed gekeurd. Eveneens was dit het geval met het jaarverslag van commissarissen. De bestuursleden C. Schriel en A. v. d. Schalk werden bij enkele kandidaatstel ling herkozen, terwijl als commissaris werd gekozen de heer A. Bakker. Aan de heer P. J. Smit, die moest aftreden, werd dank gebracht voor de bewezen diensten. Zoals elk jaar gebruikelijk is, werden de bedragen vastgesteld voor de uitkerin gen bij geboorte en overlijden, benevens een bedrag voor verscheidene plaatse lijke verenigingen van algemeen nut, zo als: zuigelingenzorg, t.b.c. bestrijding, ge zondheidskolonie, zwakzinnigenzorg enz. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat binnenkort een voorstel te wachten is voor statutenwijziging en daarvoor een buitengewone algemene vergadering zal worden gehouden. Gisteren is er weer een grasbrand ge weest. Langs de spoorlijn Schiedam-Hoek van Holland verbrandde ongeveer 200 m2 gras. De brand, die waarschijnlijk ont staan is door het wegwerpen van een brandende sigaret uit de trein, behoefde niet geblust te worden. zarre Invallen amuseert in de hoop bij zijn publiek een zelfde instelling aan te tl el fen. Jaap Spigt, die de fluitist uitne mend begeleid heeft, liet zich nog in enke le soli horen, in Les Follies van F. Cou- perin en wellicht nog meer in Bach s Chromatische Fantasie en Fuga heeft hij naast zijn ontwikkelde techniek ook nog zijn dispositie voor het instrument getoont enkele registratie schenen vooral voort te komen uit de neiging om een direct ef fect te sorteren. Op Tweede Paasdag te 7.30 uur zal het jongenskoor de „Munchener Chorbu- ben" in de St.-Willibrorduskerk tijdens en na het Lof zingen. Dit koor is in 1952 opgericht door Fritz Rothschuh, die nog steeds directeur van het koor is en op 2 april ook als zodanig meekomt naar Rotterdam. Al spoedig na de oprichting hadden de Chorbuben een goede reputa tie', herfst 1953 werd de eerste buitenland se tournee gemaakt waarbij de jongens 11 concerten gaven in Rome en omgeving. -Tijdens een audiëntie ten Vaticane heeft het koor op uitdrukkelijk verzoek van Z.H. de Paus enkele liederen gezongen. Verdere buitenlandse reizen brachten het koor in Zwitserland (1954) en Spanje (1955). A' i UCi "-u1 --- T In grote werken voor koor en orkest \^er i Ac P£ vrüuw 72 hebben de Müchener Chorbuben tijdens 1 Metier.83J. - C. E. Tlelens. o-ngeh. vrouw u hun vijfjarig bestaan meer dan eens geassisteerd o.a. bij dirigent als Engen Jochum, Erich Kleiber, Rudolf Albert en Jan Koetsier. Het koor bestaat uit 50 knapen tussen 9 en 20 jaar. Aangiften va-n 24 m-aart: BEVALLEN: L, vam Polen geb. Groenendijk z M. Eli gel-aar geb. Natzijl z. J. de Pruis geb. van Straten z. A. H. Vos geb. de Man z. J. F. Maasland geb. Klijnoot z. A. M. vain Vessem geb. van Rooije z. A. Groeneveid geb. FelLman z M. T. van Teeffelen geb. Lut z. H. A, Haas geb. Bokhorst z. T. Schuur- maaifi geb. Coufreur d. W. A. Brakshoofden geb. de Hooge z. L. Kroese geb. Broekhui zen d. M J. Siemens geb. de Wolff d. M. Ruiten geb. Hessels z. F. E. C. van Waarden burg geb. van Bergem d. A. M. B. Mandos geb. Vielvoije z. OVERLEDEN: P. Renes. man van A. van der Bijl 43 j. W Sorgdrager, man van E. A. Doordat het handvat brak, viel een bus met mastiek, die opgehesen werd naar het dak van een woning aan de Van Ostadelaan, aan stukken op het trottoir. Persoonlijke ongelukken deden z'ich niet voor. Wel werden een aantal tegels in het trottoir verbrijzeld. Voor een klein en aandachtig gehoor hebben Kees Olten en Jaap Spigt zon dagmiddag in de Schouwburg de Lanta ren een recital geneven,w aarbij oudere en nieuwere muziek werd uitgevoerd Het zal voor velen oen openbaring geweest zijn, welke .mogelijkheden Kees Otten uit zijn betrekkelijk klankarm instrument (de fluitist benutte zowel de alt- als de sopraan en sopranino fluit) nog weet te halen. Overigens is het wel duidelijk, dat de oudere meesters de speciale kenmer ken van het instrument met meer gemak wisten te accentueren dan de nieuwere, ook al kan men Robinson en Frid nage ven dat zij zi°h alle moeite gegeven heb ben zich in de klankmogelijkheden van de blokfluit in te leven. Charmante muziek bleek de suite in G. van Dieupart te be vatten, waarin Kees Otten zijn gedocu menteerde specialistische -kennis op slag heeft aangetoond. De sonatine van Erik Robinson is met haar veelvuldig terug komen op dezelfde gedachten niet altijd even spanningsvol, Geza Frid deed zich in zijn Transcripties weer kennen als de componist, die zich gaarne met zijn bi- j. -2 J. w". Ekelm-a-ns, vrouw van J. van Wes- trenen 06 i A. Hessels, wedr van L. J. Ver- kamman 72 j. J. Goudswaard, m-arn va-n J. M. Costa 65 j. T. de Neef, wed. van T. J. Klei.i- heeg 66 i M. den Toom, wed. van J. van Deld-e-n 81 j M E va-n der Meer. vrouw van L Kraaij brink 72 j. G. A. van Gorcum ongeh. vrouw 84 R. A va-n Meggelen, wedr vam G. S. Boekhout 84 i. N. S, Hagendijk wed va-n H. vam Ketel 83 j. M. G. Boeren- donk. wed. van M. C. Smallega-nge 54 j. J. C. de Lange, mam van J. E. Scholten 68 i. C. Remijn, wedr vam C. Schuilwerve 88 j. C. de La-ngello, wed. van E. A A. C. vam Eijs- den 83 j. J. J. Wo-lvenkamp. mam vam C. P Rotscheidt 73 i. Voorts als levenloos aan gegeven: G. In 't Veld geb. Lam-merts z. Dc Grole Vettenoordsepolder, waar in de eerste jaren na de Bevrijding nog ongestoord de koeien graasden, vertoont thans het heeld van een honte staalkaart van allerlei kleine en middelgrote be drijven, overwegend in de industriële sector. Met dit totaal verandtetde beeld ziet de rijksoverheid haar wekroep van na Vie bevrijding in praktijk gebracht: industrialiseer Een wekroep tot de gemeentebestu ren, waarop Vlaardingen als maar weinig andere gemeenten- in ons land, in de meest positieve zin reagerde. Het kocht in dc Grote Vettenoordsepolder 13 ha grond voor de vestiging van kleine en middel grote bedrijven. Het trok deze bedrijven aan door het verlenen van voor vooroorlogse begrippen onge- OAGatAO VOOn SCHIEDAM (M OMSTBEASh 78ste Jaargang No. 23030 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m-m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig ete Regelen voor het Adver-tentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.25 per kwartaal, f 2.15 per maand en t 0,50 per week. Te bevragen aan het hoofdbureau van po-Ui ti-e tussen 912.30 uur -en 25 uur: 1 paar sandalen, werkkleding, bri'l. Te bevragen bij de v.inders: hond (Duitse staander), Verhaal, Ooievaarssteeg 1: steun van windscherm van motor, Lut- meijer. p/a Loosbroek. Ampèrestraat 38b; rood scherm van motorkap. Stokhof, Bro-ersveld 26; stapel plankjes, Brand weerkazerne, Sin-gel 81; zilveren ringetje. Droge, Visserstraat 7: bedrag aan geld, Slavenburg. Boerhavelaan 46: dasklem, T. Hij dra. Ribeslaan 7. Kethel; bedrag aan geld, Aleman. Am va-n Solmsstraat 27: kinderverrekijker, F. de Keizer, Damlaan 43; kinderpistooltje, Borgenste-in. Dr. Sauerstraat 8; rode autoped, Eijsberg, Vlaardinge-rdijk 189b; bril, v. d. Brink, Morsestraat 29; sleutels aan touwtje, H. Prein, Hoofdstraat 89b; ring met sleutels, A. Verschuur. Lekstraat 6e boven; huis sleutel, M. Bos. We-stfrankenlandsestraat 140; wi-elsleutel. J. Zoutendijk. Ampère- straat 29a; zakmes, v. d. Berg, St-Lidui- nastraat 11; aansteker, v. Wijk, P. Potter straat 53; rotechaatssleutel. v. Nievelt. B. K.-laan 280; Lipssleutel, J. Wattee. Nwe Haven 1311 blauwwitte shawl. Swa-germa- ker, Fulto-nstraat 34a; rood kinderschoen- tje, J. v. d. P-ligt, v. Dijckstraat 157, 1 p. bruine damesglacé's. Kuijpers. Gr. Floris- straat 45; glacé dameshandseho-en Im- merzea-1, Beierlandsestraat 27: zware glacé handschoen (1.). A. Koppe, Rijnstraat 17a; jongensriem, H. Óverheu-1, Buiten-havien- weg 176/16; 1 p. glacé herenhandscho-enen, H. Drie-s, Esdoornlaan 8; wit kinderscho-en- tj-e (1.). H. va-n Rossen. Rijnstraat 39a; 1 p. bruine herenhandschoenen, N. Loch, Hoofdstraat 38b; 1 pakje smyrnawol. Tet- telaar. Marconistraat 11; witte riem, R. de Heer. Aleidastraat 14; zwarte dames handschoen (r.). M. Goos. Bosboomlaan 10b; zwarte dameshandschoen (r.). W. Me ier, Vlaardingerdljk 155a; 1 p- blauwe kinderwantjes, N. de Herder. Herenstraat 45; 1 p. zwarte kaplaarzen, Th. Lemson, Marconistraat 51b; rood kinderschoentje (r.), J Hartman. Overschiesestraat 58; he ren glacé (r.). A. de Vlieger, Boerhavelaan 109b; -gele 'haarstrik, Ouwens. Rijnstraat 16; jongenspetje, H. de Beste, Prof. K. O.- laan 98a; 1 p. zw. gymschoenen, A. Sehel- lingerhout. NoordJvestlaan 18/11; 1 p- -glacé dam-eshandschoenen zwart, Vlugman v, Beverenstraat 18; wit kinderschoentje Ir.). B. Westerholt, Hoogstraat 151a; bruine gla cé herenhandschoen (1.), F. Vrijland, Mor sestraat 28 c; blauwe kinderwant (r.), S. Hoogland, Villas-traat lila; damesporte- monnaie, D. Schel. Dam 46b; kinderporte- monnaie. F. de Brink. Morsestraat 29b; rode po-rtemonnaie m. inh.. v. Troost, Vol tastraat 30; damesparapluie, postkantoor Tuinlaa-n; damesportemo-nnaie m. inhoud, Zwanenburg, Brugmanstraat 42a. HEDEN: Passage Theater: Mambo (volw.) be halve donderdagavond. Monopole Theater: De verzonken stad (a.l.) Stedelijk Museum: dagelijks van 2 tot 5 uur: Werken van Jan van Heel. R-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse ne n: maandag: 7—8 30, dinsdag: 10—12, 25 en 78.30 woensdag: 2—5 en 7—8 30 donderdag: 10—12 en 2—5. vrijdag: 2—5 en 7-8.30, zaterdag: 10—12 en 2—5 Jeugd: woensdag: 24, donderdag; 4—5. zaterdag: 1—3. Boven 14 laar: woensdag van 6—7.30. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag: 6.30-8 vrijdag: 7—8. Filiaal Emmastraat 3: donderdag: 7—8.JU zaterdag: 3.30—5. zondag: 11—12.30 Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag: 11.30 12 30 NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apoth. Evers, Lange Haven 81 en Apoth, t Centrum, Hoogstr. 118. /iV ROTTERDAM Woensdag 28 maart: TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur: „Kat op een heet ziimken dak" (Theater). Groote Schouwburg, 8 uur: „Eva Bonheur" (Rotterdams Toneel1). Luxor, 8 uur: „Huis, tuin en keuken" ('Wim Sonne- veld) BIOSCOPEN Programma's van 23 t/m 29 maart: Arena: Der traumende Mund (18 j.). Ca pitol: Oproer in cel 11 (18 j.). Centraal: Le défroqué (18 j.). Cineac: Zij allen waren schuldig (14 j Colosseum: The Kentuckiam (14 j.) Harmonie: Het grote verlangen (18 J.) LumièreHet glazen muiltje (a.l.). Lu- tusca: De verlorenen (18 j Metaro: Razzia (volw.Passage SchiedamMambo volw.) Prinses: De sheriff van Wichita (14 j.) Rex: Het complot van Cripple Creek 114 j.) Thalia: Paris canaille (volw.). t Venster: L' étrange öésir de monsieur Bard (18 3.). Victoria: Zij allen waren schuldig (14 J.). ROTTERDAM, 26 maart 1956. 24 maart v.m.: 2500 ton kolen Sluiskil; 202 ton kunstmest Franeker; 350 ton super Wamssum; 120 ton super Ruischerbrug; 508 ton airwe Wor- merveer, ÏOI ton tarwe Utrecht; 508 ton tarwe Amsterdam. 305 ton tarwe Sas van Gent. 350 en 200 ton stukgoed Amsterdam, 200 ton beton Hoogkerk. 554 ton blik Deventer. 122 ton blik Hoogeveen; 120, 105 en 100 ton klei Geldermal- sen, 206 ton cellulose Breda; 305 ton rogge Wor- merveer; 204 ton rogge Leiden; 100 ton gerst Amersfoort; 142 ton kaïli Deventer; 100 ton kali Almelo. Totaal 52 reizen. 3 Vletreizen. 26 maart v.m.: 300 ton rogge Weert; 203 ton rogge Wormerveer; 203 ton tarwe Roermond; 283 ton blik Utrecht: 200 ton tarwe Wormerveer; lil8 ton petr. ookes Olst; 35ö en 200 ton stuk goed Amsterdam; 200 en 115 ton klei Gelder- malsern, kende service. Het liet industriehallen houwen, die gehuurd of gekocht konden worden. Het verstrekte hoge hypotheken. Het gaf grond in erfpacht uit en het verkende optie op belendende percelen grond voor uitbreidingsmogelijkheden. Van die 18 ha. zijn thans 10 ha bezet met bedrijven. Westelijk tot aan de Maassluisedijk ligt nog «ir. perceel van rond 4 ha beschikbaar voor gegadigden. De resterende nog braakliggende grond, waarbij inbegrepen de in optie gegeven grond, te zamen rond 4 ha, ligt temidden van liet bebouwde terrein. Tot op heden werden 48 bedrijven aangetrokken. Daarvan zijn er 35 in gebruik genomen, 2 zijn er in aanbouw en voor dc bouw van 11 bedrijven zijn voorbereidingen getroffen. geren,, worden aan het exterieur eisen ge steld, waaraan nog geen van de gegadig den heeft kunnen of willen voldoen. Een bekend Rotterdams architect heeft voor dit perceel een fabrieksgebouw 'ontwor pen, dat een indruk geeft hoe de gemeen te hier zich de bouw van een fabriek in denkt. Terwijl het derde complex nog in uit- Voor de ontsluiting van deze polder, thans algemeen aangeduid met Industrie polder, werd allereerst de Industrieweg aangelegd, een lineaalrechte verbinding vormend tussen Parallelweg en Maas sluisedijk. De Industrieweg vormt de zuidelijke begrenzing van deze industrie- polder. Als eerste verwezenlijking van de industrialisatie van deze polder liet de gemeente in 1950 aan de Industrieweg vier hallen voor eigen rekening bouwen. Vier grote hallen van ieder 600 m2 aan de oos telijke ingang van de polder. Hierin zijn thans gevestigd de Amerikaanse zuigfles senfabriek, de uit Rotterdam afkomstige koelkastenfabriek N.V. Zero, Eriks rub- berpakkingenfabriek uit Alkmaar en de geluidsapparatenfabriek N.V.. Pira. Dit laatste bedrijf verdwijnt echter deze zo mer om zich in Ede te vestigen, waar het hoopt minder te kampen te hebben met het personeelstekort. Eriks rubberpakkin- genfabriek behoort in deze polder tot de talrijke voorzieningsbedrijven voor de na burige grote industrieën. Het fabriceert rubberpakkingen voor leidingen van olie industrieën, scheepswerven enz. Op dit complex van vier gemeentehallen volgde pal ernaast de bouw van een com plex van drie hallen waarin een fabriek voor bakkerijgrondstoffen de N.V. Dararo uit Rotterdam, het Amerikaanse bedrijf Cincinnati-Nederland N.V. en de kwasten en penselenfabriek van den Burg en Muls uit Schiedam trokken, hallen elk van 360 m met twee bovenwoningen. Toen Cincinnati in 1954 naar de Nieuwe Maas verhuisde vestigde zich in deze middelste van de drie hallen van Berkei's Patent Constructie N.V. Een grote uitbreiding van deze fabriek was het gevolg van de verhuizing en bovendien kocht men een grote lap grond achter de nieuwbouw voor eventuele verdere vergroting. Het grond gebied van dit bedrijf strekt zich uit van de Industrieweg aan de voorzijde tot de Mercuriusstraat aan de achterzijde. Deze Mercuriusstraat loopt evenwijdig met de Industrieweg en wordt thans geheel door getrokken voor verdere ontsluiting van deze Industriewijk. Deze twee halcomplexen van gezamen lijk zeven hallen, alle ontworpen door de Rotterdamse architect H. P. C. Haan en Ontwerp van een Rotterdamse archi tect voor een fabrieksgebouw op hel nog braakliggende perceel grond aan de invalspoort van de industrie polder, begrensd door de Industrie weg, Nijverheidsstraat en le In- dustricstraat. toe. Fontijne en Ouwenbroek worden be grensd door de 3e en 4e Industriestraat. Tussen 4e en 5e Industrie- straat Westelijk van de 4e Industricstraat bouwde aannemer Van der Lugt twee hal len met 1000 m2 oppervlakte, waarin de Engelse batterijenfabriek Chloride eh Van Rietschoten en Houwens N.V. uit Rot terdam met gewapend plastic hun in trek namen. Naast dit laatste bedrijf is Muys en De Winter voor eigen rekening een fabriek aan het bouwen. Deze drie bedrijven worden begrensd door de 4e en 5e Industriestraat. Zij vormen het laat ste complex aan de Industrieweg in weste lijke richting. Tussen de 4e en 5e Indus tricstraat staan een batterijenfabriek en een bedrijf voor de vervaardiging van gewapend plastic. Alle besproken bedrijven zijn gelegen in het deel van de Industriepolder, dat zuidelijk wordt begrensd door de indus trieweg, noordelijk door de Mercurius straat, oostcliik door de Nijverheidsstraat en westelijk door de 5e Industriestraat. Westelijk van de 5e Industriestraat strekt zich nog tot aan de Maassluisedijk nog een groot perceel onbebouwd terrein uit, waarop echter op het oostelijk deel, grenzend aan de Industrieweg en de 3e Industriestraat een complex van vijf ge meentehallen, ieder van 1000 m2 geprojec teerd. De grond, grenzend aan de Maas- suisedijk leent zich speciaal voor souster- ralnbouw. Ook het terrein van de industriepolder, benoorden de Mercuriusstraat,. zal bin nen afzienbare tijd zijn volgebouwd met bedrijven. Grenzend aan de Van Beet hovensingel is reeds in gebruik genomen het bedrijf in houtbewerkingsmachines voering was, nam aannemer Van der Van Bram Voogd. Naast Bram Voogd komt T .ricft Hr> HAiiix/ vtin non ninrrio r»rvmrilf»v Uni I tian Van .ÏPvPTP.ll gebouwd door de Vlaardingse aannemer Van der Lugt, worden oostelijk begrensd door de le Industriestraat en westelijk door de 2e Industriestraat. Aan de voorzijde ligt de Industrieweg, aan de achterzijde de Mercuriusstraat. In de opengebleven ruimte tussen de eer ste vier hallen en de Mercuriusstr. heeft zich gevestigd de lederverfwarenfabriek Mella uit Rotterdam en het butagasvoor- zieningsbedrijf Spronkers. Voor dit laatste bedrijf moet echter nog met de bouw wor den begonnen Waar de Industriepolder begint, strekt zich aan de Industrieweg als eerste zij straat de Nijverheidsstraat uit. Op het braakliggende terrein tussen deze Nijver heidstraat en de le Mercuriusstraat de oostelijke begrenzing van de twee be schreven halcomplexen werd aan de Nijverheidstraat een derde halcomplex gebouwd. Een complex van vier hallen, het eerste in de Industriepolder dat in de particuliere sector werd gebouwd. Ook hiervan was H. P. C. Haan de architect en Van der Lugt de bouwer. Vier kleine hallen van ieder 360 m2 met twee boven woningen. Hierin vestigden zich garage Van der Vlies, houthandel Daan Hoek, aannemer Van der Lugt en het transport bedrijf van de Gebr. Hooymeijer uit Rot terdam. Blikvanger Nog steeds echter ligt een groot per ceel van 2500 m2 aan de invalspoort van de Industriepolder, begrensd door de In dustrieweg, Nijverheidsstraat en le Mer curiusstraat, onbebouwd. Niet dat daar voor geen liefhebbers zijn geweest, maar waar de hier te verrijzen fabriek als i blikvanger van de Industriepolder zal fun- Lugt de bouw van een vierde complex ter hand. Een complex van drie kleine hallen van ieder 340 m2 met drie boven woningen, gelegen aan de Industrieweg en begrensd door de 2e en 3e Industrie straat. Hierin vestigden zich het trans portbedrijf De Bruyn N.V. uit Hornaar, het verzorgingsbedrijf Airetool van Ame rikaanse oorsprong en het stomplabedrijf van de Vlaardinger Bouman. Aan de 3e Industriestraat Daarnaast aan de Industrieweg en aan- de westelijke zijde van de 3e Industie- straat verrees de machinefabriek van Fon tijne uit Schiedam met een fabrieksopper- vlakte van 1750 m2 en een perceel in op tie van 5600 m2. Het geheel aan de voor zijde begrensd door de Industrieweg. Zo wel achter deze machinefabriek als ach ter het vierde halcomplex bouwde Van der Lugt acht kleine hallen, ieder van 200 m2. In deze 16 kleine hallen aan weerzijden van de 3e -Industriestr. gele gen en waarvan 8 voor rekening van de gemeente werden gebouwd, vonden een dertiental bedrijven ruimte n.l. siersme- derij van Kasberg en Gulik, het metaal- voorzieningsbedrijf Damco, het timmerbe drijf van Van Wijk, het houtbedrijf Rucan, het glasverwerkingsbedrijf van Pieterman het motoren-revisiebedrijf van Tonnen, 't bedrijf in betonmachines van Newa smids- vonk met bougies voor zwakstroom, ma chinebedrijf Van der Houwen, de Ameri kaanse kosmetische fabriek Helene Cutris Tomaello voor terrazzowerken met twee hallen, de grossier in levensmiddelen Verduyn met twee hallen, aannemer Wer ner en Lievaart. Evenals van Van Berkei's Patent loopt het fabrieksterrein van Ouwenbroek van de Industrieweg tot aan de Mercuriusstr. Een deel van het fabriekscomplex aan de Industrieweg. het voorzieningsbedrijf van Van Jevcren uit Rotterdam dat zich zal bezig houden met het repareren en reviseren van auto's. Naast het erceel va-n Van Jeveren aan de Van Hogendorplaan is in vergevorder de staat van uitvoering de beschuitfabriek van Ten Kate. Met de bouw van deze fabriek die uit een lange kettingoven met een dak erop bestaat werd in oktober 1954 begonnen. Naast deze be schuitfabriek is tenslotte nog aan de Van Hogendorplaan geprojecteerd een bedrijfs pand' voor het architectenbureau van Nuyt en Heikens. Benoorden Mercuri usstraat Benoorden van de Mcrcui sstraat, ach ter het perceel van Van Jeveren, komen in westelijke richting achtereenvolgens: de Internationale Rubberproducten n.v., een Amerikaans voorzieningsbedrijf, een complex van drie hallen met bovenwonin gen, dat aannemer J. v. d. Zwan voor de verkoop gaat bouwen; de radiomeubelen- fabriek Van Pont uit Rotterdam, met 420 m2 haloppervlakte en welk bedrijf per 1 mei in gebruik zal worden gesteld; een dienstgebouw van de P.T.T. met 2500 mr oppervlakte, met daarachter Lorenzini, terrazzowerken; het -aannemersbedrijf Stolk en Geurtscn; het voorzieningsbedrijf voor de scheepsbouw N.A.B. (Zonneveld); het galvanische industriebedrijf Nicl Nik kel uit Den Haag en het Rotterdamse bedrijf voor carosseriebouw van Hoetmer. Tenzij de bouwstop al te veel roet in het eten gooit, lijdt het geen twijfel of binnen afzienbare tijd zal dc gehele industriepolder met bedrijven zijn vol gebouwd. En als dan al die andere bedrijven straks ook in de polder gaan werken, dan kan Vlaardingen trots zijn. Die oude rus tieke Vettenoordse Polder zou dan als model kunnen dienen, voor wat men on der industrialisatie dient te verstaan. Fa brieken bouwen, waarin de arbeiders in een goede omgeving, bijuiagen aan het instandhouden en verhogen van Neder lands welvaart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2