Geen aanbeveling van nieuwe specifieke maatregelen Nadere studie van aan index gekoppelde beleggingen gewenst Brussel krijgt een atoomcentrale SUBSIDIERING van maatschappelijk werk Dit jaar „eenheids "-postzegels voor de zes K.S.G.-landen IEVEB2 advocaat Printemps-été 1956 f Haarlemse Raad verdeeld over plaatsing Hildebrandmonument SER-advies over vergeten groepen %Jo rren wm Franse PTT-ambtenaar ontwierp Europa-zegël In Wassenaar toonde Geneviève Fath haar Pj Nieuwe Keramische techniek Naar consolidatie en verdieping in overleg met overheid Onenigheid over de Drachenfels Donau-overstroming Mooi, maar niet geheel bevredigend Boekhuis naar Vleuten Shaw's vreemde testament Aardverschuivingsramp in Santos DINSDAG 27 MAART 1936 Financiële en monetaire politiek Specifieke maatregelen: Minister Van Thiel installeerde studiecommissie In Zuid-Holland-Zuid STUKADOORS EN METSE LAARS EENS MET 3 PCT Maar onder protest Indexbeleggingen houdt Uw haar „in top-conditie BRYLCREEM maakt droog haar weer vitaal en voorkomt roos BRYLCREEM houdt Uw haar gezond, Uw hoofd- huid fris BRYLCREEM geeft Uw haar een nat™rlyH® fraaie glans - geen plakkende vettigheid 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Grote schoonmaak op komst? MAAKTE 30.000 MENSEN DAKLOOS ALG. VERGADERING S T. - AUGU STIET S-VEREN IGING BISDOM HAARLEM Westbroek en Van Roodc vonden Z.H.Exc. Mgr. P. KIERKELS ZILVEREN BISSCHOP In oktober 1954 heeft de minister van Sociale Zaken schriftelijk aan de Sociaal-Economische Raad verzocht een onderzoek in te stellen naar de positie van de z.g. „vergeten groepen". De minister wees er daarbij op, dat het niet bekend is, hoeveel personen tot de z.g. „vergeten groepen' moeten worden gerekend, noch in welke omstandigheden zij verkeren. Zelfs bestaat geen algemeen aanvaard criterium voor de beantwoording van de vraag, welke categorieën van onze bevolking tot deze groepen gerekend zouden moeten worden. „Eerst wanneer over deze vragen een zekere mate van overeenstemming bestaat, kan overwogen worden", aldus de minister, „of het nodig en mogelijk is, bepaalde maatregelen ten behoeve van de „vergeten groepen" te nemen". De S.E.R. heef» jn zijn vergadering van vrijdag 9 maart een ontwerp-advies samengesteld dooi een commissie onder voorzitterschap van prof. dr. J. Tinbergen, behandeld en vastgesteld. Dit advies is thans door de regering vrijgegeven. De Raad begint in dit advies met een omschrijving te geven van de „vergeten groepen" Vastgesteld wordt, dat niet zo zeer van „vergeten" sprake is als wel van „achterblijven" in het maatschappelijke ontwikkelingsproces hetgeen veelal het gevolg is van de geldontwaarding, die U1- dens en na de oorlog plaats vond In al gemene zin betrekt de raad dan onder de „vergeten groepen": de gepensioneerden, de „spaarders", de niet-gepensioneerde ouden van dagen, weduwen en wezen en tenslotte de door fysieke of psychische gebreken niet of niet volledig ingescha kelde arbeidskrachten. Uitdrukkelijk tekent de raad hierbij aan, dat binnen deze groepen zeer grote verschillen voorkomen en dat het vraag stuk der vergeten groepen, als sociaal vraagstuk slechts bestaat, voorzover de genen. die tot deze groepen behoren, over geen of over een beperkt eigen inkomen beschikken. De raad gaat vervolgens de prijsstijging in de naoorlogse periode na en consta teert, dat de geldswaarde thans ongeveer 40 pet van de vooroorlogse is. Na de oor zaken hiervan te hebben geanalyseerd meent de raad, de gehele periode over ziende, globaal te kunnen stellen, dat Ne derland de lonen en prijzen van het ge- zinsverbruik relatief laag heeft gehouden, omdat het herstel van de exportpositie anders een nog grotere vermindering van de externe waarde van de gulden zou hebben gevergd dan in feite door de twee devaluaties (in 1944 en 1949 van resp. 31.9 en 30.2 pet) heeft plaats gehad. Deze met grote vasthoudendheid ge voerde politiek heeft ook voor de vergeten gToepen grote betekenis gehad, omdat bij een beleid, dat niet de logische conse quentie van de relatieve verarming van Nederland zou hebben aanvaard, de geldswaarde verder dan tot 40 pet van de vooroorlogse zon zijn gedaald, aldus het advies. De raad bespreekt dan maatregelen tot stabilisatie van het prijsniveau en ter ver mijding van inflatie in de toekomst, waar bij de financiële en monetaire politiek een grote rol spelen. Maar hun invloed zal niet voldoende kunnen zijn, zo voegt de suède of yackleder in 6 modekleuren en enkele kleurcombinaties Rotterdam: Hoogstraat 155 Benthuizerstr. 68-70 Zwartjanstr.35-37Binnenweg 229 Groene Hilledijk 218 Schiedam: Rotterdamsedijtc 26* raad hieraan toe, indien niet tegelijker tijd ook de inkomensvorming voor de verschillende groepen van de bevolking aan zekere voorwaarden voldoet. Slechts wanneer, bij een verondersteld gelijkblijvend aandeel van de totale loon som in het totale nationale Inkomen, de Ionen nominaal orocentsgewijs niet ster ker stijgen dan de arbeidsproduktivlteit, zal het mogelijk zijn een inflatoire ontwik keling van het prijsniveau te voorkomen. Niettemin is het mogelijk, dat zekere verschuivingen in de onderlinge verdeling van de inkomens worden nagestreefd Er kunnen economische en sociale overwe gingen zijn, die dit wenselijk maken. Het zal echter inderdaad een verschuiving moeten zijn, dat wil zeggen, dat de ver groting van het Inkomen van de ene groep zal moeten worden bekostigd door een verlaging van de inkomsten van de andere groepen. De SER heeft zich vervolgens afge vraagd, welke bijzondere maatregelen, naast die volgende uit de algemene poli tiek van prijsstabilisatie en vermijding van inflatie in de toekomst, als specifieke maatregelen voor de vergeten groepen kunnen worden getroffen. In de eerste plaats maatregelen ten aanzien van in de ontwikkeling der maatschappelijke structuur achtergeble ven groepen. De raad wijst hier wat de groep be jaarden betreft op de invoering van de wettelijke ouderdomsverzekering, welke een zeer belangrijke verbetering op ver schillende punten zal brengen Hoewel de uitkeringen op grond hiervan in het al gemeen nog niet toereikend zullen zijn, zal de bodemvoorziening stimulerend werken op het tot stand komen van be drijfspensioenfondsen en additionele eigen voorzieningen. De vraag in hoeverre met betrekking tot dit laatste deel van het pensioen in de toekomst bijzondere voorzieningen ter verzekering van de waardevastheid wen selijk en mogelijk zijn, heeft de raad aan een afzonderlijk onderzoek onderworpen (zie hieronder). De raad staat niet lang stil bij het vraagstuk van de weduwen- en wezen voorziening, ook niet bij dat van de in validiteitsverzekering, omdat deze door afzonderlijke commissies worden onder zocht. In de tweede plaats beziet de raad maatregelen ten aanzien van de door geldontwaarding getroffen groepen: 1 de door de overheid gepensioneerden; 2 de gepensioneerden bij ondernemingen; 3 de spaarders; 4 de bezitters van levens verzekeringspolissen. Wat de overheldsgepensloneerden be treft constateert de raad, dat belangrijke verbeteringen in de pensioenvoorziening tot stand gekomen zijn, hoewel een ach terstand aanwezig is in de ontwikkeling van de pensioenen ten aanzien van de salarissen. De raad onthoudt zich echter van verdere beschouwingen, aangezien de vraag van de aanpassing der pensioe nen in het Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken opnieuw aanhangig is. Wat de gepensioneerden bij ondernemin gen betreft, meent de raad, dat ten aan zien van hen, die bij bedrijfspensioen fondsen zijn aangesloten van een „ver geten" zijn geen sprake is. Eerder bestaat bij categorieën werknemers voor wie geen bedrijfspensioenregeling tot stand is ge komen de indruk, dat zij achtergebleven zijn. Gepensioneerden op grond van onder nemingspensioenregelingen dragen wel de gevolgen van de geldontwaarding. Wel zijn vaak door de ondernemingen bij slagen verleend, doch er is in vele ge vallen een achterstand, in een aantal ge vallen zelfs een ernstige, welke In het algemeen groter is dan die bij de over- heidspensioenen Wegens de grote bedra gen welke er mee gemoeid zijn, moet het (Van onze Brusselse correspondent) Verschillende Belgische ondernemingen, die deel uitmaken van de vereniging ter bestudering van de kernenergie en de vereniging ter bestudering van atoomcen trales, hebben besloten in België de eerste kernenergie-centrale op te richten- Deze zal te Brussel worden gebouwd, langs het kanaal van Brussel naar Willebroek, waar zich ook een der grootste gashou ders van Europa bevindt. Al het mogelijke zal worden gedaan om daarmede voor 1958 klaar te komen. Deze centrale zal worden uitgerust met een heterogene kernreactor van het type Pressurized Water Reactor, een gema tigde en met gewoon water afgekoelde reactor, zoals die gebruikt wordt in de Amerikaanse duikboot „Nautilus". De reactor van de Brusselse centrale zal evenwel iets meer „geëvolueerd" zijn dan die van de „Nautilus", want hij zal verrijkt uranium in de vorm van oxyde als brandstof gebruiken. In de Nautilus gebruikt men verrijkt uranium in de vorm van een metaallegering. De warmte die in de Brusselse reactor wordt opgewekt zal worden opgevangen in een primaire koelketen onder hoge druk 140 atmosferen die haar ener gie via een atoomgenerator zal leveren aan een secondaire keten, onder lage druk, die een turbine met verzadigde droge damp zal voeden. Deze turbine zal op haar beurt een wisselstroomgenerator, met een vermogen van 11.500 Kw„ aandrijven, die op 35 KV zal worden verbonden met het electriciteitsstation van de Interbra- bant-centrale, in de Brusselse voorstad Schaerbeek. De verrijkte brandstof zal door de V. S. worden geleverd, in het kader van de bilaterale overeenkomst, die in juni van vorig jaar door de Belgische en de Amerikaanse regering werd ondertekend. Het gehele complex zal nagenoeg een half miljard Belgische franks kosten. De centrale zal eigendom zijn van een nieu we vennootschap, die voor dat doel^ zal worden opgericht en waarvan het kapitaal De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. van Thiel, beeft een commissie ingesteld ter bestudering van vraagstuk ken in verband met de subsidiering van het maatschappelijk werk. Bij de instal latie merkte de bewindsman gisterochtend op, dat het particulier initiatief bij de behartiging van het maatschappelijk werk altijd een uiterst gewichtige taak heeft te vervullen. Wegens de hoge kos ten aan salarissen en investeringen voor gebouwen en andere apparatuur is finan ciële hulp van de overheid echter nood zakelijk. Daar het maatschappelijk werk een steeds duidelijker en belangrijker taak gaat innemen bij de bevordering van het welzijn van de mens, wil de re gering gaarne meewerken aan de bevor dering van een doelmatige vormgeving van het maatschappelijk werk. Het maatschappelijk werk kan daarbij de volledige medewerking van de bevol king niet ontberen aldus de minister. De bewindsman hecht in dit verband grote waarde aan decentralisatie van het over heidsbeleid, zodat hij zich gelukkig prijst, dat ook gemeenten en provincies verte genwoordigers in de commissie hebben willen aanwijzen. Het hoofdaccent van de taak der com missie zal blijven liggen op een overleg van het departement, met het particulier initiatief. Bij het overleg zal de bevorde ring van het maatschappelijk werk in het algemeen, die van de deskundigheid en die van een verantwoorde organisatie voorop moeten staan. Een verantwoorde subsidiëring door de rijksoverheid zal eerst tot stand komen, wanneer over deze hoofdpunten overeen stemming bestaat. Bij de bevordering van het maatschappelijk werk in het al gemeen moet met name gedacht worden aan de consolidatie en verdieping van het maatschappelijk werk. Minister Van Thiel zeide het van veel belang te achten, dat aan de subsidiëring door zijn departement zo spoedig moge lijk een wettelijke grondslag wordt ge geven. Daarom heeft hij de commissie verzocht na te gaan of, en zo ja op welke wijze en in welke vorm, een wettelijke regeling kan worden bereikt. De voorzitter van de commissie, dr. P. van Loon, hoofdadministrateur bij het departement van Maatschappelijk Werk zeide in zijn antwoord aan de minister o.m.: „U hebt mij aangewezen als voor zitter van deze commissie. Ik ben er mij van bewust dat dit bezwaren met zich brengt. Ook u is dit bekend, u hebt mij echter gezegd dat u het belangrijk vond dat ik deze plaats bezet. ïk neem dit voorzitterschap op mij in het volle be wustzijn, dat het gewenste resultaat slechts dan kan worden bereikt als de commissie bereid is zonder reserves het overleg onder mijn leiding te voeren, en ik hoop dat allen bereid zijn mij te hel pen aan dit voorzitterschap de juiste in houd te geven." zal worden aangebracht door de leden van de twee bovengenoemde verenigingen. Het Rijk zal verzocht worden, faciliteiten van leningen tegen een geringe rentevoet te verlenen, onmogelijk worden geacht, de onderne mingen tot aanpassing en bijstorting te verplichten De raad zou het echter toe juichen, dat overal, waar dit financieel mogelijk is een aanpassing van reeds ver leende pensioenen tot stand wordt ge bracht. De raad ziet onoverkomelijke bezwaren om van overheidswege b.v. door herwaar dering („Aufwertung") van obligaties of door bijstorting or spaarbankboekjes de spaarders tegemoet te komen, vooral om dat slechts toevallige categorieën van spaarders aldus geholpen zouden worden. In een dezer dagen gehouden spoed vergadering van de Stichting Stukadoors Centrale Zuid- Holland-Zuid, de vereni ging van werkgevers in het stukadoors- bedrijf te Dordrecht en omstreken en de afdeling Rotterdam van de Metselaars Patroons Bond is, naar ons van die zijde Na overweging van de verschillende wordt medegedeeld, de eis der werkne- kanten van het vraagstuk concludeert de raad ook ten aanzien van bepaalde cate gorieën, die uitkeringen krachtens ver zekeringspolissen ontvangen, dat een eventueel gewenste schadeloosstelling voor hen in de nraktijk niet geëffectueerd kan worden. Een schadevergoeding ach teraf (in verband friet de geldontwaarding) blijkt onmogelijk te zijn. Mede in verband met deze moeilijk heid heeft de 'raad zich tenslotte nog na der bezig gehouden met het vraagstuk in- hoeverre de groepen, die door geldont waarding kunnen worden getroffen in de toekomst voor een dergelijke schade zou den kunnen worden behoed. De raad stelt dit vraagstuk ter nadere discussie aan de orde, doet er evenwel geen principiële uitspraken over. Voor beleggers zou de onzekerheid over de toekomstige koopkracht worden weg genomen, Indiër men zou overgaan tot een systeem van „indexbeleggingen", waarbij de opbrengsten en de terugbeta lingen op de hoofdsom op grond van sen indexcijfer (in de kosten van levensonder houd of loon-index) zouden worden ge corrigeerd. Algemene beschikbaarstelling van index- obligaties wordt echter niet wenselijk ge acht, Er zijn gevaren, dat zij speculatie object worden, dat minder risicodragend kapitaal beschikbaar komt, dat de Staat misschien zijn verplichtingen niet meer na zou kunnen komen e.d. De raad meent echter, dat een nadere studie over de mogelijkheden van een beperkte toepas sing van het indexprincipe ernstig aan beveling verdient. mersorganisaties besproken betreffende verruiming van de secundaire arbeids voorwaarden. Zowel besturen als leden bleken van mening, dat de werknemers deze verrui ming der secundaire arbeidsvoorwaarden wel toekwam, doch niet minder was men van oordeel, dat de overheid met een verbod tot doorberekening van deze drie procent inwilliging van deze verruiming wel uiterst moeilijk heeft gemaakt. Zeer ernstig bezwaar bleek vooral ook daarover te bestaan, dat de bonden van aanemers en bouwers hun beslissing reeds genomen hebben, zonder daarin de onderaannemers, die 70 tot 80 proeent van de bouwvakarbeiders in dienst heb ben, daarin te kennnen. Tenslotte werd met algemene stemmen besloten om alleen voor ditmaal te zwich ten voor de drang der omstandigheden met de meerderheid in het bouwbedrijf mee te gan en dus de eis van de werk nemers in te willigen. brylcreem w Beecham (Nederland) N.V. voor Engros Jacq. Mol N.V., Amsterdam Autoriteiten van de stad Keulen wensen een „grote schoonmaak" op de Drachen fels te houden. Deze aan de Rijn gelegen berg en zijn ruïne, bekend uit de Siegfried- legende, is als toeristenoord zeer in trek. Het onvermijdelijk gevolg daarvan is, dat de wegen op de berg en in de omtrek be zaaid zijn met de gebruikelijke ijs-, limo nade-, souvenir- en fotostalletjes. De Keulse autoriteiten wensen hier veran dering in te brengen- De stalletjes moeten weg en de Drachenfels met zijn omringen de heuvels moet een „oord van roman tiek en rust" worden. De eigenaars van de stalletjes, hierin gesteund door de gemeenteraad van het nabijgelegen Königswinter, protesteren heftig en wijzen erop, dat het grootste deel van de bezoekers niet bestaat uit rust- zoekende patiënten, maar uit mijnwerkers uit het Roergebied die er slechts op uit zijn hun werk voor enkele uren te ver geten. (Advertentie) GOED'." Het Hongaarse Rode Kruis meldt, dat 30.000 mensen dakloos geworden zijn ten gevolge van de overstroming van de Do- nau, waardoor 19 districten en een stad ernstig werden getroffen. Hoewel het water reeds begint te zakken zijn ongeveer 52.000 hectaren vruchtbaar land geteisterd. In antwoord op een verzoek om hulp van het Hongaarse Rode Kruis heeft de Liga van Rode-kruisverenigingen in een dringende internationale oproep om voed sel en veevoer gevraagd. (Van onze verslaggever) DE FRANSE P.T.T.-ambtenaar Gonzague zag het symbool van de Europese gedachte als een in steigers staand huis, opgebouwd uit de letters van Europa, met als achtergrond een wapperende E-vlag. Dit ontwerp nu werd ge kozen voor de „Europa-zegels", die in de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, t.w. Frankrijk, Italië, West- Duitsland, België, Luxemburg en Nederland, op 15 september zullen worden uitgegeven. In ons land zal de zegel gedurende twee maanden ver krijgbaar zijn en tot en met 31 december 1957 geidig blijven. Voorts zal de zegel in Nederland in twee waarden verschijnen, nl. een voor inter nationaal briefport van 25 cent in blauwe kleur en een voor binnenlands en Benelux gebruik van 10 cent, waarvoor de kleur nog moet wor den bepaald. Aldus deelde de directeur-generaal van de P.T.T. ir. J. D. H. van der Toorn, gis termiddag mede op een persconferentie in het Postmuseum te Den Haag. De „Europa-zegel" is de eerste vrucht van de nauwere samenwerking op postaal gebied van de zes E.G.K.S.-landen in het kader van het streven naar Europese in tegratie. Op de bijeenkomst van P.T.T.-ministers op 20 januari werd besloten, dat elk van de zes K.S.G.-landen in de loop van dit jaar een postzegel zou uitgeven, die de Europese gedachte zou verzinnebeelden Ieder land heeft daarop een of meer kun stenaars aangezocht een ontwerp voor een dergelijke postzegel te maken. Twintig ontwerpen kwamen binnen: één uit Duits land, vijf uit ons land, drie uit België, drie uit Luxemburg, vier uit Frankrijk en vier uit Italië, Verleden week is een internationale jury, bestaande uit de directeuren-generaal van de betrokken P.T.T.-diensten bijeen geweest, om uit deze inzendingen een keuze te doen. Ge kozen werd toen het ontwerp van de jonge Franse tekenaar Gonzague, in dienst van de Franse P.T.T. en géén post zegelontwerper. Oorspronkelijk prijkte op zijn tekening de naam Europe. In over leg met de ontwerper is dit toen veran derd in Europa, zoals de Griekse naam voor ons werelddeel luidt. Ir. Van der Toorn vertelde, dat een der Nederlandse ontwerpen het lang „volge houden" had bij de eindbeslissing. Het In kasteel Oud-Wassenaar toonde het huis Fath zaterdag en zondag zijn nieu we lentecollectie 1956. Hoewel er prach tige modellen te bewonderen waren, heeft deze collectie ons toch niet ge heel bevredigd en wel om deze reden, dat Madame Fath, die na de dood van haar echtgenoot het huis leidt, niet over de hoeveelheid originaliteit blijkt te beschikken, die toch een van de eerste vereisten voor een goed mode-ontwer per is. Geneviève grijpt ons inziens te dikwijls terug op modellen van haar man die zij dan met een kleine varia tie als „nieuw" lanceert. Zo zagen wij een reeks tailleurs strak getailleerd en stuk voor stuk elegant en praktisch om te dragen; maar juist het kleine beetje extravagance, dat haute couture van confectie onderscheidt, ont brak ten enenmale, of het zouden de vele, zich steeds herhalende overdadige jabots moeten zijn. Wij zagen bij de mantelpakjes, en ook verder in deze ooliectie, veel donker blauw, meestal gecombineerd met wit (witte randjes langs mouwen en kraag). De zo langzamerhand al bekend gewor den kelklijn („la ligne calica"), kwam ook hierbij naar voren: de naad dwars over de buste en de wikkelrok, die de heupen accentueert en naar beneden toe iets wijder uitloopt De taille handhaaft het huis Fath op de juiste plaats. Het enige buitensporige, on-prak- tische, maar toch zeer elegante element, in deze collectie was de mantel met de diepe split in de rug. Wij zagen er di verse voorbeelden van, waaronder en kele zeer kostbare bontmantels. Prach tig was hierbij een mantel van luipaard, gecombineerd met zwart. Ook viel op een droom van een witte nertsmantel. Een breitschwanz-mantel had aan één kant een split tot op de heup. Onder deze mantels werden japon netjes gedragen in dezelfde of een con trasterende kleur. Zij waren over het algemeen eenvoudig en strak van lijn soms slechts onderbroken door een en kele draperie. Ook hier werd veel don kerblauw gbruikt, dat een enkele maal werd gecombineerd met rood. Bij de cocktail, en avondtoiletten vie len eveneens zeer mooie modellen te be wonderen. Meestal hadden zij een wijd rok en een strak, al dan niet gedrapeerd lijfje. Er waren hierbij veel gebloemde stoffen gebruikt, en de toiletten werden vaak gecompleteerd door een losse, zwierige mantel, dikwijls gerimpeld in de rug. Ook zagen wij prachtige satij nen en zware zijden japonnen, heel vaak geborduurd en met glinsterende stenen bezet. Deze avondtoiletten waren meestal adembenemend mooi. maar even adem benemend kostbaar; het pronkstuk van de collectie was crèmekleurige satijn en de rok-met-overslag was langs de ran den versierd met een zilverkleurig band en blauwe borduursels met stenen. De was een tekening van S. L. Hartz, die de initialen F en E 'Fédération Européenne) op sierlijke wijze in elkaar had gevloch ten met daaromheen een lauwertak. Ook de andere Nederlandse ontwerpen, die in het Postmuseum te zien waren, getuigden van het begrip van onze kunstenaars behalve Hartz waren het M. C. Esscher en R. J. Draaijer voor de eisen van een technisch bruikbare en sprekende beelte nis op een postzegel, symboliserend de Europese gedachte. De Fransen verston den deze kunst kennelijk nog beter, zodat het tenslotte tussen twee Franse ontwei- pen ging. Dat van Gonzague behaalde toen de eindstreep. De postzegel zal nu in alle zes landen deze zelfde voorstelling dragen. Wat de overige bijzonderheden betreft, zoals de waarde, de kleur, de druktechniek, het formaat enz., hierin houden de landen volkomen vrijheid van handelen. Het drukprocédé zal in ons land. ver moedelijk gravure of rotogravure zijn: op de rand'van de zegel komt de naam van de ontwerper en bij de gravure de naam van de graveur. Op de dag van de uitgifte zullen de speciale eerste dagomslagen worden voorzien van een bijzonder stempel. Het is niet onmogelijk, dat deze „Eu ropa-zegel" de eerste zal zijn van een serie in de komende jaren. Ernstig ruimtegebrek en de zeer moei lijke verkeerssituaties aan de Herengracht te Arnhem zijn oorzaak, dat de twee in stellingen van de Vereniging ter bevor dering van de belangen des boekhandels, het Centraal Boekhuis en het Bestelhuis van de boekhandel, niet in het „Boek huis" gevestigd kunnen blijven en naar alle waarschijnlijkheid naar Vleuten zul len verhuizen. Het terrein in Vleuten ligt aan de au toweg Amsterdam-Utrecht op 3 km af stand van het station in laatstgenoemde stad. De ligging is gebleken zo centraal te zijn in het totale boekenverkeer, dat vele tienduizenden kilometers bespaard kunnen worden op de door de bestelhuis auto'» af te leggen afstanden. De Haarlemse gemeenteraad zal op woensdag 4 april een beslissing nemen in verband met de geruchtmakende „plaatsingsmoeilijkheden" rond het Hil- debrand-monument van prof. Jan Bron- ner. Uit een zeer uitvoerig preadvies dat door B. en W. over deze kwestie is uitgebracht, blijkt, dat de meningen in het college zelf verdeeld zijn. De meerderheid van B. en W. is van mening, dat de plaatsing van het monu ment in de „doorkijk in de Kleine Hout" de plaats, die door prof. Bronner en het Hildebrandcomité wordt voorgestaan moet worden verworpen, omdat op deze plaats aan de schoonheid van de Haarlemmerhout afbreuk zou worden ge daan en omdat de beelden zelf hier niet tot hun recht zouden komen. In adressen aan de gemeenteraad hebben zich bij dit standpunt aangesloten de kring Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandse Ar chitecten en de vereniging „Haarlem". Deze meerderheid stelt de raad derhalve voor om het Hildebrandmonument, „dat zo bij uitstek aan Haarlem gebonden is" te aanvaarden, maar om ter zake van de plaats nader overleg te plegen met de aanbieders, het Hildebrand-comité. en prof. Bronner. De minderheid van het college advi seert de raad thans om het monument te aanvaarden ter plaatsing in de „Kleine Hout", volgens het besluit, dat reeds in 1933 door de gemeenteraad is genomen en volgens de adviezen, die zijn uitgebracht door de „Nederlandse Kring van Beeld houwers". het „Algemeen Nederlands Vertoond", het genootschap „Kunst zij ons doel'' en „De Groep". In hun preadvies delen B. en W. nog mede. dat de eerste kennismaking van de Haariemse gemeenteraad met de toen nog wei zeer prille gedachte aan een mo nument. voor Hildetorand plaats vond in 1913 en dat met een volledig historisch overzicht van de verwikkelingen, die zich Het „British Museum" heeft besloten de geldigheid van het testament van George Bernard Shaw in rechte te gaan bestrij den. Toen Shaw in november 1950 stierf liet hij een fortuin van 367.233 pond (ongeveer 3.7 miljoen gulden) na. Dit geld zou moeten worden besteed voor een reeks onderzoe kingen naar de mogelijkheid om de engelse taal een alfabet van veertig in plaats van 26 letters te geven. Toepassing van dit nieuwe alfabet, dat alle bestaande klan ken in het Engels zou bevatten, zou, naar Shaws mening, het mogelijk maken, snel ler te schrijven en dus tijd te winnen. Het restant van het kapitaal zou vervol gens moeten worden verdeeld tussen het „British museum", de „National gallery of Ireland" en de koninklijke academie voor toneel. Het „British Museum" stelt nu, dat het door Shaw bedoelde alfabet geen enkel belang heeft voor de gemeenschap. Het proces zal over twee maanden plaats vin den. prijs van deze prachtjapon (6.000 gul den) lag o.i. toch wel wat te hoog. Ook zeer nauwe, zeer gedistingeerde avondtoiletten werden getoond. Daar was b.v. een zeer nauw-sluitende, zwarte, lange japon met een buitenge woon grote wit-tullen kraag. Van de zes Parijse mannequins, die de modellen toonden, waren Patricia en Jacky wel de bekendsten. De eerste, met haar enigszins oosterse uiterlijk, bracht de creaties met een onnavolgbare, le nige elegance. Sommige modellen, had- Japon van zwarte crêpe met een schouderstuk van witte organdi. den een wat oosterse inslag en leken daarom wel speciaal voor haar gemaakt. Een bruidstoilet van bewerkte satijn met kant, gecompleteerd door een kort sluiertje, besloot deze mooie elegante, maar toch niet geheel aan onze ver wachtingen beantwoordende show. DIET VAN DUIN. iet hoofdbestuur van de St.-Augustinus- vereniging, diocesane vereniging van Kath. onderwijzers in het bisdom Haarlem, houdt op dinsdag 3 april in het gebouw der Stadsdoelen, Verwersdijk te Delft zijn algemene vergadering. De afdeling Rotterdam aal tijdens de vergadering een voorstel indienen opdat een commissie benoemd wordt, die moet nagaan of co-educatie op de lagere scho len al dan niet gewenst is. Dit voorstel werd vorig jaar verworpen, sindsdien hebben voorgedaan, een pocket- book gemakkelijk zou kunnen worden, gevuld. Door allerlei omstandigheden, o.a. ver keerstechnische wijzigingen, moest van. de oorspronkelijke gedachteplaats wor den afgeweken In 1933 stelden B. en W. aan de gemeenteraad voor om het monu ment te plaatsen op het gedeelte van. de Fontynlaan nabij de Dreef, maar de raad besloot toen met 21 tegen 16 stemmen voor een plaatsting in de „doorkijk". Een beroep op de Kroon tegen dit besluit werd verworpen. Toen prof. Bronner na ruim dertigjarige arbeid in 1948 gereed was met zijn beeldengroep, werd maquêtte gemaakt, die op verschilien.de plaatsen bij wijze van proef werd opge steld. De verschillende gemeentelijke ad viescommissies verklaarden zich toen na genoeg eenstemmig tegen plaatsing ia de „doorkijk". Willem Westbroek en Louis van Roode de laatste bekend om zijn Erasmus- mozaïek aan de gevel van het Holbetn- huis te Rotterdam en zijn mozaïek op de Vlissingse boulevard menen een nieuwe wijze van vervaardigen en de coreren van keramische schalen gevonden te hebben De ontdekking werd gedaan 'bij het vervaardigen van materiaal voor een plateelmozaïek. Volgens Wastbroek en Van Roode is het volkomen anders, dan hetgeen men op dit gebied kent en reeds vele eeuwen is toegepast. Bij de nieuwe vinding wordt de decoratie niet op het plateel aangebracht door schil dering of door niello (inkrassing), doch door schrafito. maar zij zouden het ke ramische intaxsio willen noemen. Beiden zijn van oordeel, dat deze methode on gekende mogelijkheden biedt. Ais gevolg van een hevige wolkbreuk is de Braziliaanse koffiehaven, Santos, zondag getroffen door ernstige aardver schuivingen- Het aantal doden wordt op 50 geschat, onder wie 16 kinderen, terwijl er ongeveer honderd gewonden zijn. De stad is in een modderzee hersdha- pen, zodat de openbare diensten gestaakt moesten worden. Reeds eerder deze maand vielen er 80 doden in deze stad tengevolge van een he vige storm. Mgr. Paulus Kierkels van d* Congrega tie der Paters Passionisten herdenkt 36 april het zilveren feest van zijn bissdhops- ambt. Op die datum in 1980 werd pater Kierkels, generaal van zijn Congregatie en residerende in Rome, benoemd tot Apos tolisch Delegaat in Brits Indië. Mgr. Kier kels werd 12 december 1862 geboren te Baexem (L-) en is thans 73 jaar oud. Op jeugdige leeftijd vertrok pater Kierkels naar Rome als eerste Nederlandse generaal van zijn Congregatie. In Rome ontplooide hij een veelzijdige werkzaamheid. Als ge neraal werd de Limburgse pater Kierkels benoemd tot consultor van de H. Congre gatie van de kloosters en eveneens van d« H. Congregatie der Propaganda Fide. Wil helmus Kard. van Rossum benoemde hem in laatstgenoemde functie. Op 26 april 1030 werd hij door de H. Vader benoemd tot apostolische delegaat van Brits Indië en tot titulair bisschop van Salamina, Hiaa# verblijft mgr. Kiarïcela ha

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3