Aniem wil van Electro Trust eigen aandelen terugkopen V Meer variatie in liet marktbeeld Brabantse kandidatenlijst van K.V.P. ongewijzigd Waarin de student vrij moet zijn De WERELD in DRUKINKT Kapitaal (niet in handen van de vennoot schap) wordt tot de helft gereduceerd Oprichting Raad gevende interparlemen taire Beneluxraad Aanvullend voorstel van Duitse minister Van ver keer naar Nederland Israëliscli-Egvptisch grensincident S tassen Europees ontwerp verdrag W.A. Rod op aandelen Bandjarwangi vooral voor Uw jongens Groente- en fruitmarkt Aanbod aan ruime kant Andere uitslagen vandaag bekend Nederlandse Studentenraad congresseert pakt r? w» o DINSDAG 27 MAART 1956 NSC DAGINA 4 NIEUWE ACTIVITEITEN BUITEN INDONESIË Over 1954 dividend van 6 (v.j. 8) pet. Koopprijs Beter rendement Verschil van mening met Electro Trust Te weinig zetels? De Londense ontwapenings- conferentie Besprekingen van hangende kwesties NED. MEDEWERKING AAN DROOGLEGGINGEN IN JAPAN Onder auspiciën van Raad van Europa AFREMMING HAUSSE IN BELGIE Maatregelen in voorbereiding Maswati biedt 10 pet Sterke jongenspakjes in nieuwe, leuke modellen. Moeders, die zuinig willen zijn, kopen dit voorjaar bij Smoorenburg Pakje met korte broek, vlot model met rugplooien. Sterke stof in fijne ruitdessins Plusfourpakken in moderne stoffen 391 de zaak waar mijn man koopi BESMETTELIJKE ZIEKTEN GROSLIJSTSTEMMING TEAMWORK IN OOSTERHESSELEN In een op 10 april te houden buitenge wone vergadering van aandeelhouders der N.V. Nationaal Bezit van Aandelen Aniem zal worden voorgesteld de statuten aan te vullen met een nieuw artikel 6a luidende als volgt: 1- De vennootschap mag volgestorte aan delen in haar maatschappelijk kapitaal voor eigen rekening onder bezwarende titel verkrijgen tot een nominaal bedrag van de helft van het geplaatste en volge storte kapitaal. 2. Tegenover de verwerving van elk eigen aandeel kan staan het leveren van een in het bezit der vennootschap zijnde aandeel preferent of gewoon van 100 in de Electriciteitmij. Aniem. N.V., aan deze vennootschap. 3. Tot het aangaan van transacties in lid 1 en 2 bedoeld, behoeft de raad van beheer de voorafgaande goedkeuring van de ver- gadering van houders van prioriteitsaan delen en van de algemene vergadering van aandeelhouders. Indien de vergadering akkoord gaat met deze statutenwijziging dan wordt voorts goedkeuring gevraagd op: Het verkrijgen van nominaal 11.940.000 eigen gewone aandelen, waartegenover zal staan de levering van nominaal f 418.000, preferente en 11.522.000, ge wone aandelen in de Electriciteitmij. Aniem, N.V., thans in het bezit van de vennootschap, aan de Electriciteitmij. Aniem N.V. In een uitvoerige toelichting schrijft het bestuur van Nationaal Bezit van Aan delen Aniem dat aan deze voorstellen ten grondslag ligt het sluiten van een overeenkomst met Electro Trust die direct en indirect (via onze vennootschap) een belang heeft bU Aniem van tezamen iets meer dan de helft van het uitstaande kapitaal van Aniem waarbii haar aandeelhouderschap praktisch een einde neemt, in dier voege, dat Electro Trust dit belang tot een om vang van 50 pet- van het uitstaande aan delenkapitaal van Aniem aan Aniem ver koopt nadat zfl haar portefeuille aandelen Nationaal Bezit van Aandelen Aniem tegen aandelen Aniem heeft omgeruild. Het gevolg van deze transactie -zal dan zijn. dat na deze verkoop het aandelen kapitaal van Aniem zowel preferent als gewoon en het gewone aandelenkapi taal van onze vennootschap, dat zich in andere handen dan die van deze vennoot schappen zelve bevindt, tot de helft van het huidige zullen zijn gereduceerd. Van de aandelen Aniem zullen zich dan nominaal f 559.000 preferente (thans nom. 977.000) en nom. 11.381.000 gewo ne (thans nom. 22.903.000) in het bezit van onze vennootschap bevinden. De koopprijs van de door Aniem te verwerven nom. 875.000 preferente en nom. 11.566.500 gewone aandelen kan thans niet op een bepaalde koers worden gefixeerd, aangezien het vermogen van de maatschappij zich nog voor een over wegend gedeelte in Indonesië bevindt en een reële taxatie van het bedrag in Ned. crt„ dat dit gedeelte zal opleveren, voorshands niet mogelijk is- De koopsom van de Aniem in de met Electro Trust te sluiten overeenkomst is in verband hiermede gesteld op: A. een bedrag, afgeleid uit het vermogen van Aniem dat per 1 januari 1955 in Neder land aanwezig was; B. 50 pet. van het Indonesische vermogen waarvan de grootte nog beïnvloed wordt door de re sultaten van het bedrijf in Indonesië tot aan het tijdstip van de algehele afwik keling van het bedrijf in Indonesië. De resultaten na 1 januari 1955 van het bedrijf in Nederland voor zover het ge richt is op het bedrijf in Indonesië (eveneens tot aan het tijdstip van de algehele afwikkeling van het bedrijf in Indonesië), die het complement vormen van de resultaten in Indonesië, maken mede deel uit van de koopsom. Die resultaten kunnen zowel positief zijn als negatief: zijn zij negatief dan draagt Electro Trust dus een deel van de verlie zen. De opbrengst van de uitzettingen van de liquide middelen, deel uitmakend van het Nederlands vermogen, zal niet in deze resultaten begrepen zijn. Het vaste bedrag hiervoor sub A be doeld, beloopt 3.336.581,91 en is minder dan de helft van het vermogen dat per 1 januari 1955 in Nederland aanwezig was. Van dit bedrag wordt aan Electro Trust bij de levering aan Aniem van de te verwer ven aandelen f 2.400.000 betaald. De rest, 936.581,91, wordt betaald naarmate hier te lande transfer ontvangen wordt uil hoofde van de naasting-vergoeding yoor de per 1 november 1954 genaaste bedrijven van Aniem, in dier voege dat 10 pet. van zulke transfers voor betaling aan Electro Trust van deze rest wordt bestemd (naast de 50 pet van zulke transfers die voort vloeit uit bestanddeel sub B van de koop som. Aangetekend zij, dat Electro Trust heeft toegezegd, voor de te houden vergadering wèl haar aandelen te zullen deponeren doch van haar stemrecht, geen gebruik te zullen maken. Opgemerkt wordt nog, dat voor wat be treft de aanspraak op het Indonesische vermogen Electro Trust en overige aan deelhouders gelijkelijk worden behandeld Voor wat betreft de afwikkeling van het in Nederland aanwezige vermogen geeft Electro Trust, in ruil voor een eerste gedeeltelijk contante, gedeeltelijk uitge stelde uitkering, een belangrijk deel van de haar toekomende helft prijs. Bui ten de berekening van deze helft is nl. gehouden het kantoorgebouw te Amster dam met zijn inventaris, terwijl de waar dering van de deelneming in de N.V. Han delsvennootschap voorheen Maintz Co. (welker resultaten niet begreDen zijn in die hiervoor sub B vermeld) op voor zichtige wijze is geschied. Van groter belang echter dan de voor delen, die de voorgestelde transactie aan andere aandeelhouders dan Electro Trust zou bezorgen ten aanzien van de bestaande vermogensverhoudingen, acht men de vooruitzichten, welke als gevolg van deze transactie voor bedoelde aandeelhouders worden geopend op de verkrijging van een beter rendement op hun aandelenbezit. Uit de activiteit in Indonesië mag, in dien de transferregelingen niet ongunstiger worden, voorlopig nog een, zij het zeer be scheiden, rendement worden verwacht. Electro Trust zal uiteraard niet delen in de winsten voortvloeiende uit nieuwe activiteiten buiten Indonesië. Uit deze nieuwe activiteiten mag natuurlijk niet dadelijk, doch wel na enkele jaren een geleidelijk groeiend rendement worden verwacht, dat groter zal kunnen worden naarmate door transfers uit Indonesië meer middelen beschikbaar zullen komen voor ontplooiing dier activiteiten. Slechts indien tegen de verwachtingen ;n op den duur zou blijken, dat nieuwe activiteiten weinig of geen kans op gun stige resultaten bieden, zou de Electrici teitmij, Aniem, N.V., zich hebben te bera den op een terugbetaling op aandelen aan de overige aandeelhouders. Op verzoek van de Electriciteitmij. Aniem wordt nog medegedeeld, dat de cij fers over 1954 binnen enkele maanden aan de algemene vergadering zullen worden voorgelegd. Daarbij zal zowel op de pre ferente als op de gewone aandelen een di vidend van 6 pet. worden voorgesteld. Bij de beoordeling van de hoogte van dit per centage dient in aanmerking te worden ge nomen dat in 1954 gedurende slechts tien maanden de exploitatie nog op de voet van vóór de naasting kon worden gevoerd en dat de transferregeling over dat jaar belangrijk ongunstiger uitwerkte dan die over 1953, toen 8 pet op beide soorten aan delen kon worden uitgekeerd. Blijkens de vermogensopstelling in Ne derland voor de Electriciteitmij. Aniem per uit. 1954 bedroeg het vermogen in In donesië 7-213.603, na aftrek van crediteu ren ad 4.529.797. In de toelichting wordt door het be stuur van de Nationaal Bezit van Aande len Aniem nog gezegd, dat naasting per 1 november 1954 van een groot deel harer bedrijven door de Indonesische Regering, ten gevolge waarvan haar nog slechts ca. 1/3 van haar oorspronkelijk direct en indirect bedrijfsbelang in Indonesië is overgebleven, heeft de Elektriciteitmij. Aniem. N.V. genoodzaakt haar positie nader in beschouwing te nemen. Een passende terugbetaling op het uit staande kapitaal zou n.l. eerst mogelijk zijn, nadat een aanmerkelijk deel van de naastingssom naar Nederland zal zijn ge transfereerd. Omtrent het tijdstip waarop deze transferten zullen plaats vinden, laat zich geen enkele voorspelling doen. Men heeft zich dan ook afgevraagd of de be langen van aandeelhouders wel op de juist wijze zullen zijn gediend indien niet doelbewust nieuw emplooi zou worden ge zocht voor de in de vennootschap georga niseerde deskundigheid. Het was op grond van deze en andere overwegingen, dat de directie en commissarissen van de Elec triciteitmij. Aniem, N.V. besloten, op de balans per ultimo 1953 onder „Crediteu ren'' een bedrag op te nemen „ter bestrij ding van kosten, verbonden aan het on derzoek van nieuwe arbeidsterreinen". Dit onderzoek is sedert met kracht ter hand genomen en doorgezet; enerzijds zijn banden aangeknoopt met de Nederlandse industrie, anderzijds zijn verkenningsreizen gemaakt in landen, waar de elektriciteits voorziening nog in de kinderschoenen staat. De resultaten daarvan hebben de di rectie van de Electriciteitmij. Aniem, N.V. de overtuiging geschonken, dat voor de vennootschap op haar vertrouwd gebied, zij het dan geografisch verschoven, vol doende gelegenheid open staat tot lonends activiteit. In herinnering wordt gebracht, dat in de algemene vergadering van aandeelhou ders in de Electriciteitmij. Aniem, N.V. en die van onze vennootschap, beide ge houden op 22 december 1954, de aandeel houder Electro Trust S.A. (een Belgische holding company) tegen de balansen per ultimo 1953 heeft gestemd, daar zij be zwaar had tegen aanwending van de in Nederland beschikbare en in de toekomst beschikbaar komende middelen op andere arbeidsterreinen. Hoewel de balansen per ultimo 1953 in beide meergenoemde vergaderingen wer den goedgekeurd, hebben de raad van commissarissen en de directie van de Elec- triciteitsmij- Aniem, N.V. zowel als de raad van beheer van onze vennootschap gemeend, met Electro Trust overleg te moeten plegen ten einde te geraken tot de wegneming van een tegenstelling, die aan een door deze bestuurderen juist ge achte ontplooiing van de activiteiten van eerstgenoemde vennootschap in de weg zou kunnen staan. (Van onze Brusselse correspondent) Bij de Belgische Kamer is zojuist een wetsontwerp ingediend voor de goedkeu ring van de overeenkomst tussen België, het Groothertogdom Luxemburg en Ne derland, waarbij een Raadgevende Inter parlementaire Raad wordt ingesteld. Deze overeenkomst werd op 5 november 1955 ondertekend. In het verslag van de rapporteur wordt o.m. gezegd, dat de commissie met voldoe ning „de nu spoedig in het vooruitzicht gestelde oprichting van een parlementaire Beneluxraad begroet en de belofte, die deze nieuwe instelling inhoudt voor een nauwe en vruchtbare samenwerking van de wetgevende lichamen der drie landen zowel op economisch als op politiek, juri disch en cultureel gebied". In de commissie werd gewezen op het beperkt aantal zetels in de nieuwe Raad: 21 voor Nederland, 21 voor België en 7 voor Luxemburg. „Voor ons land'', aldus nog het verslag, „is het duidelijk dat dit getal te gering is: 21 zetels te verdelen over de twee wetgevende Kamers, de twee taalgroepen, de verschillende par tijen en aan de eisen gesteld door de veel vuldige belangen, die te behartigen val len". Een commissielid betreurde, dat de bevoegdheden van de Raad niet breed genoeg zijn opgevat. Op uitnodiging van de minister van Verkeer, mr. J. Algera, zal de Duitse mi nister van Verkeer, ir. H. C. Seebohm, op 26 en 27 april een bezoek aan ons land brengen. Zoals bekend bracht minister Algera in 1953 een bezoek aan Duitsland op uitnodiging van minister Seebohm. Tijdens het bezoek van minister See bohm zullen, naar wij van het ministerie ven Verkeer en Waterstaat vernemen, worden ter sprake gebracht het Neder lands-Duitse wegvervoersregiem, de ver gemakkelijking van de grensovergangen tussen Nederland en Duitsland, waarbij de grensovergangen bij Lobith en Emme rik en de aansluiting van de Nederlandse en Duitse wegen zoals voorzien in het internationaal wegenplan. Daarnaast zullen algemene besprekingen worden ge voerd over gemeenschappelijke belangen. Naar uit Bonn gemeld wordt is het de bedoeling dat de ministers van verkeer van België, Nederland en de Duitse Bondrepubliek in mei te Brussel ge meenschappelijke zeehaven-problemen zullen bespreken. In de gedemilitariseerde zone van El Auja bij de grens van Sinai hebben gis teren Egyptische stellingen en Israëlische patrouilles drie uur lang met automa tische wapens en mortieren op elkaar geschoten. Een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv deelde mee. dat Egyptenaren in dat gebied de Israëlische grens hadden overschreden en het vuur op een Isra ëlische patrouille geopend hadden. Later werden de Israëliërs vanuit Egyptische stellingen met mortieren beschoten. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. De Nederlandse deskundige prof. P. H. Jansen heeft zaterdag met het Japanse mi nisterie van Landbouw een voorlopige overeenkomst ondertekend betreffende Ne derlandse technische hulp aan de grote droogleggingswerken van het Lagune Hatsje Rogata in Noord-Oost-Honsju. Vol gens deze overeenkomst zullen 10 Neder landse deskundigen de droogleggingswerk zaamheden van deze weinig diepe lagune van 300 vierkante kilometer uitvoeren, teneinde er bebouwbaar land van te ma ken. De werkzaamheden zullen in mei, na De Russische plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko heeft de westelijke diplomaten op de ontwapeningsbesprekingen te Lon den gisteren teleurgesteld door geen nieuwe voorstellen in te dienen. Weste lijke functionarissen hadden verwacht, dat Gromyko een nieuw Russisch plan zou indienen of anders zou komen met een tot in bijzonderheden uitgewerkt commentaar op de nieuwe voorstellen ingediend door Frankrijk. Engeland en de V.S. Intussen, stelde de Amerikaanse afge vaardigde Harold Stassen gisteren voor ..verbindingscentra" in te stellen over de gehele wereld waar berichten zouden kunnen worden behandeld over troepen bewegingen in landen, die een wereld- ontwapeningsverdrag zouden hebben ge tekend. Volgens conferentiekringen stelde Stas sen voor. dat alle landen aan zulke „ver bindingscentra'' van te voren opgave zou den doen van alle troepenbewegingen naar buiten hun gebied. Hierdoor zou de mogelijkheid van een aanval bij verras sing worden weggenomen, zou de span ning worden verminderd en zou het in ternationaal vertrouwen worden ver sterkt. De juridische commissie van de Raad van Europa is gisteren te Rome bijeenge komen om zich te beraden over een ont werpverdrag, inhoudende de verplichting voor automobilisten om zich tegenover derden te verzekeren. Als uitgangspunt heeft men het verdrag genomen, dat Nederland, België en Luxemburg op zeven januari van het vo rige jaar over deze kwestie hébben geslo ten- De commissie wil dit verdrag, met enige mandementen, uitbreiden tot de twaalf overige landen van de Raad van Europa. Volgens het Belgische blad „Le Peuple" heeft het kernkabinet voor economische coördinatie zich met het prijzenbeleid be zig gehouden. Volgens het blad zou met de bankinstellingen contact worden opgeno men om de niet onontbeerlijke kredieten te beperken. Ook zou gedacht worden aan een beperking van de verkoop op afbeta ling. Op het gebied van de investeringen zal volgens het blad gestreefd worden naar een oordeelkundige spreiding van grote werken. Voorts zal getracht worden zo nauwkeurig mogelijk te bepalen hoe veel buitenlands werkkrachten nodig zijn, om het tekort aan arbeidskrachten in het bouwvak, waar reeds zwarte lonen worden betaald, te bestrijden. De Cultuur Mij. Maswati, vernomen hebbende dat de onderneming van de Cultuur Mij. Bandjarwangi verkocht is en dat deze maatschappij in Indonesië over ruim rp. 250.000 de beschikking heeft, heeft i.v.m. de financiële positie van haar eigen maatschappij in Indonesië een bod op de aandelen Bandjarwangi gedaan. Vooropgesteld, dat tenminste 75 pet. van het aandelenkapitaal van Bandjarwangi wordt aangeboden, Is men bereid deze aandelen tegen een koers van 10 pet. of 50 Ned. crt. per aandeel van rp. 500 over te nemen. Voorzover Maswati be kend is, bedroeg de laatste koers waar voor aandelen Bandjarwangi in Neder land verhandeld z\jn 5 pet. Het bestuur van de Cultuur Mij. Band jarwangi deelt in aansluiting op dit aan bod mede, dat op grond van de haar ter beschikking staande gegevens kan wor den berekend, dat per aandeel ad rp. 500 in Indonesië aan liquide middelen rp. 500 ter beschikking staan. Indien tot liquidatie van de maatschap pij zou worden besloten, dan moet onder de huidige omstandigheden de vraag wor den gesteld of aandeelhouders in staat zullen zijn de te verkrijgen rupiahs naar Nederland over te maken en indien dit werkelijk toch het geval zou zijn, tegen welke koersverhouding dit zou kunnen geschieden. De onzekerheden in aanmerking ne mende, meent het bestuur van Bandjar wangi te moeten aanbevelen het aanbod van Maswati te aanvaarden. koop iets goeds 6 jaar verschil per maat 1.25 8 laar verschil per maat 1.75 AMSTERDAM Nieuwendijk 190 - ROTTERDAM Binnenweg 42 - SCHIEDAM Hoogstraat 41 Het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop van de groente- en fruit markt in de periode van 15 tot en met 20 maart 1956 het volgende mede: Ge durende een vrij lange periode heeft de markt zich gedragen als een geheel, waarbii h-ast a<le nrndukten d-»lo--.i»n in eenzelfde ontwikkeling. Als de prijzen geleidelijk aantrokken, betrof dat veelal haast alle groentesoorten, was de aan voer aan de matige kant dan gold dat voor bijna alle produkten. De beweging van aanvoer, vraag en prijs werd daar door algemeen en onder die omstandig heden liet het beeld van de markt zich samanvatten in enkele regels zonder dat het onoverzichtelijk behoefde te wor den. Ten aanzien van de groentemarkt in de afgelopen week is dit niet mogelijk. Langzaam-aan komt er meer variatie in het beeld van de markt. De samenstel ling van het aanbod verandert naarmate het voorjaar nadert. Zonder dat de aan voer van bewaargroenten van minder be tekenis wordt, wijzigt zich toch de opbouw van de aanvoer doordat voorjaarsgroen ten plaatselijk reeds van enige betekenis gaan worden. Behalve veranderingen ten aanzien van de samenstelling van de aan voer zijn er de veranderingen in de be stemming van de verschillende produkten. De vraag van de binnenlandse markt is De grostiyststemming heeft in Noord - Brabant geen wijzigin, gebracht in de kandidatenlijst zoals die door de verkle de. wc wc.dioc.Mi.ccc.. CU..C. zingsraad van de K.V.P. was opgesteld: aankomst van de Nederlandse technici, be- dr. M. A, M. van Helvoort burgemeester van Boxtel, ten gunste van wie in Bra bant enige actie was gevoerd, kreeg 7.000 van de 94.000 uitgebrachte stemmen. Hij had er 2400 meer (tien procent) moeten hebben om de heer W. Assman, die boven hem op de iy»t staat, te verdrin gen. ginnen. In de week van 11 tot en met 17 maart is één geval van kinderverlamming aan gegeven, namelijk te Kerkrade Twee gevallen van paratyfus B werden aan gegeven, namelijk één te Emmen en één te Apeldoorn. De uitslagen van de grosliiststemining in het westen, het noorden en Limburg worden pas in de loop van vandaag ver- I wacht. Op de eerste dag van het congres over „de vrijheid van de student" dat onder auspiciën van de Ned. Studentenraad te Woudschoten wordt gehouden was de prin cipiële vaststelling van enkele algemene punten aan de orde. Een preadvies werd uitgebracht waarin het wezen van de uni versitaire opleiding werd onderzocht. Het doel van de universiteit veronderstelt vrij heid, aldus o a. het preadvies. Zelfstandi ge wetenschapsbeoefening vereist een eigen inzet in wetenschappelijk werk. eigen gedachten in en over die wetenschap. Dit te verwerven en te ontdekken veron derstelt vrijheid. Het bezitten van vak kennis eist waarschijnlijk iets minder vrij heid dan het vormen tot verantwoorde lijke leden der samenleving. De studenten zullep later veelal een leidende functie gaan vervullen in het maatschappelijke le ven. Men kan slechts leiding geven, wan neer men op eigen verantwoordelijkheid heeft moeten kiezen en beslissen. Premisse voor dit alles is vrijheid, als de aanwezig heid van de mogelijkheid tot het nemen van een eigen beslissing. De universiteit moet deze mogelijkheid geven. Het is echter wel belangrijk waarin de student dan de mogelijkheid moet hebben zelf te kiezen. Uitgangspunt is de vrijheid om te gaan studeren. Voorts kan de vrij heid zich betrekken op studie-aangele genheden, zoals het kiezen van een exa mentijdstip, op collegelopen en faculteits keuze, en voorts op medezeggenschap in sociale voorzieningen. De student wordt in zijn vrijheid beperkt als de mogelijkheden tot het nemen van een vrije beslissing worden beperkt, b.v. door overbelasting van studie-programma, geen medezeggenschap in sociale voorzie ningen, slechte voorlichting, en verplichte colleges en practica. Vaak zullen deze be perkingen niet op deze manier naast el kaar staan maar vormen zij samen ver schillende aspecten van een zaak. Door de unieke plaats van de universiteit in de wereld enerzijds en de toenemende internationale contacten anderzijds, zal men de universitaire vragen in wijd ver band moeten zien, waarbij het waarde volle uit andere universiteitssystemen dient overgenomen te worden, het echter een onvergeeflijke fout zou zijn, indien de eigen bijdrage van het Nederlandse uni versitaire systeem werd weggenomen, waardoor het eigen geestesmerk verdwijn: Van geval tot geval zullen dan ook de maatregelen, die als aanpassing bedoeld zijn, aan de gewijzigde omstandigheden op hun werkelijke wijsheid onderzocht moeten jvordem De Brabantse lijst (rijkskieskringen Den Bosch en Tilburg), ziet er nu defini tief als volgt uit: 1. Prof. mr. C. P. M. Romme, Bloemendaal; 2. F. v. Vliet. Eindhoven; 3. dr. W. L. P. M. de Kor'. Goirle; 4. mr. F. J. F. M. van Thiel, Hel mond; .5. H. H. v. d. Zanden, Eersel; 6. J. Fens, Breda (kwaliteitszetel); 7. ir. I van Meel, Hilvarenbeek; 8. dr. N. H. L v. d. Heuvel, Den Bosch; 9. A. E. M Duynstee, Den Haag (kwaliteitszetel); 10 A. A. J. de Wolf, Breda; 11. mr. P. A. Blaisse, Den Haag (kwaliteitszetel)12 mr. J. de Vreeze Utrecht (kwaliteits zetel); 13. dr. G. M. J. Veldkamp, Breda; 14. B. J. van Buel, Oss; 15. W. Assmann; 16. J. G. Warringa (bij uitvallen van Fens); 17. mr. V. C. M. Marijnen (bij uit vallen van Blaisse); 18. dr. H. Festen (bij uitvallen van De Vreese); 19. dr. M.' A. M. van Helvoort; 20. H. M. van Lieshout; 21. mevr. mr. M. T Butorius-Alting von Geusau; 22. J. M. Th. C.RavmakPrs; 23. L. F. W. Jansen: 24. drs. C. G. A. Cosiin; 25. H. A. Kok; 26. M. F. Broos; 27. P. var. Zon; 28. mr. P. M. H. van Boven: 29. dr. H. A Gribnau; 30. jhr. mr. G L. G. de Milly. Wanneer de Kamer 100 zetels gaat tel len, zullen waarschijnlijk 9 kandidaten een zetel verwerven. Krijgt de Kamer 139 zetels, dan zullen vermoedelijk 13 kan didaten zitting kunnen nemen. Nr 14 op de lijst, de heer Van Buel, zal dan haast zeker in de Kamer komen, aangezien nrof. Romme, die ook op de andere drie lijsten kandidaat is, vermoedelijk voor de Brabantse zetel zal bedanken, In het geval van 13 zetels kan ook nr 15 de heer Assmann. in de Kamer komen, nl indien mr. Van Thiel of een andere fi guur uit de top van de lijst een ministers zetel krijgt. weliswaar vrij stabiel gebleven, maar on der de buitenlandse bestemmingen wor den verschillende van geringere betekenis, terwijl andere daarentegen van toenemend belang zvin. A' Haze "ore n- nen aanleiding zijn tot wijzigingen in het prijsbeeld. Dit was deze week dan ook het geval. Als toch het beeld van de markt in het kort moet worden samengevat, dan kan gezegd worden, dat 't aanbod in het alge meen opnieuw aan de ruime kant was en dat daar tegenover een vraag stond, die in staat bleek de prijzen op een vrij gunstig peil te handhaven, hoewel dat peil in zijn geheel iets lager was dan voor heen. In de afgelopen week werden opnieuw zeer ruime hoeveelheden sluitkool verhan deld. De witte kool trad daarbij ook deze week sterk op de voorgrond. Dit was mo gelijk doordat de periode van invoer in Frankrijk met een week verlengd was en de vraag van die zijde aanhield. Deze vraag was overigens minder sterk dan voorheen, wat tot uiting kwam in de hoe veelheden en in de prijzen. In betekenende mate werd verder witte kool verladen naar Engeland en ook naar Oostenrijk en in mindere mate naar Zweden, West- Duitsland, België en Zwitserland. De af name van de binnenlandse markt was niet van betekenis. Bij de iets stuggere handel kwam de prijs tot stand op een peil, dat lager was dan in de voorafgaande week. Vooral de grove kool bracht minder op. In het algemeen waren de noteringen toch nog gunstig. De aanvoer van gele savooie kool bleef goed op peil, mede door de aanhoudende sterke vraag. West-Duitsland en Frankrijk waren de beier»grijks+rt bestemmingen van dif produkt. Hoewel Zwitserland en de binnenlandse markt zeker niet zonder betekenis waren. De belangstelling betrof voornamelijk de fijne kool, waarvoor de onveranderd hoge prijzen. Onder de verschillende konlsnnrten ont moette de rodekool de minste belangstel ling. Als reactie op de bescheiden vraag ■erd de aanvoer enigszins afgeremd. Dit •wam nog duidelijker naar voren toen In de kieskring Den Haag hebben zondag 2127 van de ruim 7000 KVP-leden deelgenomen aan de groslijststemming. Het advies van de verkiezingsraad kreeg 983 stemmen; 1136 leden stemden afwij kend en 8 stemmen waren ongeldig. Van de afwijkende stemmen werden er 757 uitgebracht op dr, J, G. M. Delfgaauw en 146 op mr K. T. M. van Rijckevorsel; de overige afwijkende stemmen moesten ge deeld worden door een groot aantal kan didaten, van wie de heer Weijters met 30 stemmen aan de kop ging. in de loop van de week de vraag van het binnenland, dat gewoonlijk een rui me hoeveelheid opneemt, terugliep. On der de buitenlandse bestemmingen waren Frankrijk en West-Duitsland zeker Van betekenis en in mindere mate ook nog Zwitserland, België en Engeland. De to taliteit van de vraag was ten opzichte van de aanvoer zodanig, dat de prijzen aan het einde van de week lager waren dan in de voorgaande week. Niet alle bewaarprodukten bleven goed gevraagd. Dat bleek wel bij kroten. Hoe wel de aanvoer ruim was, week deze toch niet af van die in de vorige week. Toch daalden de prijzen voor alle sorteringen. Wellicht moet dit worden toegeschreven aan de verminderde vraag van Zwitser land. Dit land was de grootste afnemer en de kleinere belangstelling van die zijde heeft wellicht invloed gehad op de prijs vorming in het algemeen De export in zijn geheel omvatte evenwel nog iets meer dan voorheen. Naast Zwitserland was Frankrijk goed in de markt en diverse landen namen kleine partijen af. Het binnenland was opnieuw de bestemming voor betekenende hoeveelheden van lage re sorteringen. De aanvoer van waspeen wa' in verge lijking met voorheen iets kleiner. In ver houding tot de vraag van het binnenland was de vraag van buitenlandse zijde be vredigend. Toch bleef het binnenland de grootste afnemer. In de prijzen kwamen peen noemenswaardigeveranderingen, zo dat deze aan de gunstige kant bleven. Het aanbod van breekpecn was opnieuw ruim. De afzet van dit ruime aanbod had een minder vlot verloop dan in de voor gaande week, wat niet een gevolg was van het aanvoerverloop, maar van de ontwik keling van de vraag. De handel kon na melijk dezelfde ruime hoeveelheden opne men op een lagere prijs. In de loop van de week daalde het prijspeil. De bestem mingen waren de binnenlandse markt, België en West-Duitsland, verder Zwitser land en in mindere mate Zweden en En geland. De aanvoer van witlof nam in beteke nis af. Daarentegen bleef de vraag krach' tig of werd zelfs nog iets sterker dan voorheen. Bij het verloop van de aanvoer moest dit leiden tot hoge prijzen. Vooral het exportgeschikte deel van de aanvoer werd goed gevraagd voor België en West-Duits'and. Ook de vraag van het binnenland was sterk genoeg om de lagere sorteringen op hoge prijzen te doen ver handelen. Het aanbod van sla was opnieuw rui mer dan voorheen. De aanvoer bestond niet alleen uit kassla, maar er kwam reeds in enige mate rijenslag in voor. De vraag was opnieuw zeer sterk, vooral ten aanzien van de rijensla. Ruime hoe veelheden werden uitgevoerd naar Enge land, West-Duitsland en België en ook Zweden bleef goed in de markt. Het bin nenland kon eveneens betekenende hoe veelheden opnemen. De krachtige vraag hield de prijzen hoog. Kaskomkommers kwamen in geleidelijk toenemende mate ter veiling. De aanvoer bleef voor 't overgrote deel samengetrok ken aan de veilingen in Loosduinen en Rotterdam. De vraag vertoonde in het midden van de week een zeer tijdelijke inzinking waardoor de prijzen daalden. Tegen het einde van de week evenwel herstelde de markt zich geheel waardoor de noteringen weer opliepen tot een hoog peil. Engeland en Zweden bléven de be langrijkste afnemers van kaskomkom mers. In Oosterhesselen (Drente) behoorde het tot de onmogelijkheden een bouwver gunning te krijgen voor de bouw van een kleuterschool. Toch wilde men in het dorp een kleuterschool hebben. Onder leiding van burgemeester C. Grolleman werd een uitweg gevonden. Als de bouwkosten van het schooltje beneden de 10.000 blijven, zo redeneerde men in het dorp, dat is een urgentieverklaring niet nodig. Wanneer we onder dat bedrag blijven, zal niemand ons lastig vallen. Zaterdag werd de eer ste spade in de grond gestoken. De domi nee, de gemeentesecretaris en de burge meester zelf namen de schop ter hand, terwijl de wethouder de tractor bediende. De bevolking heeft verder vijf werkploe gen gevormd van tien man, die beurte lings zullen werken aan de semi-perma- nente kleuterschool. Door de dorpsge meenschap werd bovendien een bedrag van ongeveer 1300 bijeengebracht. „De straat" door Ann Fetry Uitg. Arbeiderspers, Amsterdam. (ABC-serie). Deze, door een Amerikaanse negerin- journaliste geschreven roman is één aan klacht tegen de rassendiscriminatie in tiaar land. Dat het door een negerin ge schreven is dus van „de andere kant" afkomstig is maakt het interessant, zowel om wat er wel als wat er niet in staat. Het handelt over een jonge neger in. die zichzelf en haar kind uit het maat schappelijk moeras van Harlem's ach terbuurten gesymboliseerd in „de (116e) straat" tracht, omhoog te werken op een eerbare manier en daar niet in slaagt Als roman is het. boek, hoewel boeiend niet bijzonder. De figuren zij - niet bijster origineel behandeld; men ontmoet ze veel vuldig in de Amerikaanse literatuur van het tweede plan. Maar als getuigenis van het gevoelen der negers door één van hen heeft het waarde. Het is het besef, tot een door de blanken openlijk of vanzelf sprekend minderwaardig geachte volks groep te behoren, dat de negers een meest al berustende, maar nooit uitgedoofde wrok geeft tegen hun blanke landgenoten Het boek speelt in New York, waar de te genstellingen minder scherp zijn dan in de ,,Dark South". Niettemin breekt ook hier eigenlijk ner gens enig patriottisch besef door. hoewel de schrijfster het verhaal situeert in de het probleem van de negervrouw als voor naamste onderwerp. De hoofdpersoon moet ver van huis uit werken gaan. omdat haar man als neger tot de groep behoort, die het eerst en het hardst onder de toenma lige werkloosheid leed. Haar huwelijk lijdt schipbreuk, omdat haar man, nutteloos omhangend, demoraliseert. Dit is een van de voornaamste stellingen van deze ten densroman. Een andere is de aanklacht tegen de mannen vooral de blanken, maar zij niet alleen dat zij elke aar dige negerin tot immorele verhoudingen gepraedisponeerd achten. Het is een boek, dat de wereld van uit de zelfkant laat bekijken, zonder een straaltje hoop op de goedheid der mensen of op „een be tere wereld". God en Christendom zi.in in deze wereld niet doorgedrongen. De be toogtrant doet eenzijdig aan. Het boek laat slechts trieste conclusies toe. „Op liefdes lichte voeten" door Jan Mens Uitg. N.V. Uitgevers maatschappij „Kosmos", Amster dam, In dit boek vertelt Jan Mens ons hoe het verder is gegaan met Koen na het beëindigen van zijn ambachtsschooltijd. (..Koen" beleefde reeds zijn 5e druk) Koen is nu in de groei naar de volwassenheid. Hij begint ais meubelmakersknechtje er gens in de rosse buurt van Amsterdam en maakt kennis met allerlei, wat hem jongste wereldoorlog. De schrijfster koos tot nog toe vreemd was. Hij is als pu ber bijzonder gevoelig, maar evenzo na- ief en onbedorven. Hij gaat meisjes ver eren en heeft er zijn fantasiën over. Mens geeft ons te genieten van deze wensdro men van een rasechte Amsterdamse jon gen. Uiteindelijk vindt Koen zijn liefde beantwoord door zijn buumieisje, Doortje Lievegoed, van drie hoog achter, dat hij als „kapsonesmeid" betitelde. Een ty pisch „Menselijk" boek, dat ieders aan dacht verdient. „In huwelijk en gezin" door W. F. Storm Uitg. Hollandia, Baarn. Dit boek zou met één woord gerecen seerd kunnen worden: ongeschikt. Aan vankelijk wilde ik er geen enkel woord aan toevoegen. Toch is het misschien be ter dit oordeel kort te motiveren. Al is er geen reden om aan de goede bedoe lingen van de schrijver te twijfelen, toch zijn deze omgewerkte Vara-voordrachten in hoge mate èn naïef èn pretentieus. Naïef, omdat telkens wordt uitgegaan van de idee fixe, dat huwelijksmoeilijkheden door een technisch ingrijpen te verhelpen zijn; of minstens moet daar eerst aan ge dacht worden, voordat er verder over te praten is. Pretentieus, omdat vanuit de ervaring van een arts en vanuit een zeer bepaalde levensbeschouwing getracht wordt leiding en raad te geven aan men sen van alle gezindten. Het zal wel zo zijn, dat ook verschillende katholieken hem geschreven hebben naar aanleiding van zijn voordrachten, maar dat bewijst alleen dat er een behoefte bestaat aan goede eenvoudige voorlichtende boeken. Iemand als b.v. Fons Jansen, de schrij ver van „Liefde" lijkt me een van de geroepenen om voor ons volksdeel een gezond en waarachtig boek te schrijven. H, R.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4