IN EEN ELEKTRISCH PAK DOOR DE SNEEUWSTORM van N.-YORK j d t Dr. Euwe blies verzamelen voor de tien kandidaten AUTO- EN MOTORSHOW IN „EMPERIUM" 't Zit v&st vaster met VELPAFIN Moeilijkheden aan universiteit van Tif lis Chefarine 4 E Peterliof was kansloos tegen felle aanval van Olivier B DE VIJFDE COLONNE PUZZEL Winter legde een wereldstad lam room ervan... Rector ontslagen 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! tennis- Onze dagelijkse r Negen leerlingen van lyceumklas hadden t.b.c Schaak-toernooi door mr. A. de Roos geopend Verbreking Nederlands- Indonesische Unie Voorlopige Oranje-Elf zonder Lenstra? Toto winnend f 62.30 voor Prinses Zara DINSDAG 27 MAART 1936 PAGINA l-gj' NEW YORK, 19 maart. Het onmogelijke is gebeurd New York is ingesneeuwd. Zo maar, alsof deze trotse stad het eerste beste gehucht in de Zwit serse bergen was. De wind staat al vier dagen en nachten met groot rumoer op onze ramen, en als we er doorheen willen kijken, moeten we eerst op ons keuken trapje klimmen, omdat de ven sters zijn volgesneeuwd. Dit ter wijl we toch hoog in een wolken krabber wonen. Achteruit lopen Geen sprake van werken Enig contact: de radio Daar onze brievenbus eveneens is ondergesneeuwd, hopen we dat deze brief u voor Pasen in de krant zal bereiken doch meer dan hopen kunnen we niet DELFT-MAASSLUIS B-WEG VOOR IEDERE GESCHO TEN HOUTDUIF f 0.75 65 JAAR GETROUWD m cfenHaaa Nieuwe RAI-snufjes in Rotterdam TWAALF TOMATEN AAN DE VEILING Hoge Raad van Indonesië acht wetsontwerp geldig NEDERLANDSE DRIELING OP NIEUW-GUINEA VANDALENWERK IN TILBURG De H. BLOEDPROCESSIE TE BRUGGE PROCES-VERBAAL TEGEN TROOSTER (Rigtersbleek) EVAN JOHN Oorspr. titel The Network. Vertaling H. de Graaf f Centrum Oplossing van gisteren (Van onze correspondent) Wij trachten ons nu maar aan het be staan van holbewoners aan te passen, aangezien alle verkeer vrijwel is stil gelegd. Kunt u het zich voorstellen" New York zonder verkeer? Maar het is zo stil als op een Eskimodorp. Auto's zijn van de wegen verdwenen, d.w.z. ze staan ergens onder de sneeuw verzon ken, voor niemand meer vindbaar. Hon derden wagens zijn midden op de wegen blijven steken en verlaten. Vannacht werden 3000 gestrande automobilisten en buspassagiers uit hun diverse vehi kels gered en door de radio is vandaag omgeroepen dat niemand naar zijn werk moet proberen te gaan, en dat wie gaat. dit op eigen risico doet. Geen mens weet trouwens meer wat links of rechls van de weg is, of er ooit ergens een stoep is geweest. Geen wonder dat de politie de parkeervoorschriften heeft opgeheven, er is van rijden geen sprake, laat staan parkeren: het witte stuifpoe- der ligt zo hoog als de auto's en hier en daar kan men zonder er erg in te hebben over autodaken heenwandelen. Wij kunnen u verzekeren dat zo'n wandeling niet aangenaam is. Wij heb ben het geprobeerd, want in ons leeft altijd een zwak verlangen naar groot avontuur. Wij hebben derhalve een enorme zonnebril opgezet en een elek trisch verwarmd kostuum aangetrok ken, ingeval we soms ergens in de sneeuw mochten blijven steken voor de rest van de sneeuwstorm. Wanneer u zo'n verwarmd kostuum nog nooit aai: den lijve hebt gehad: het zit vol met elektrische draden en met behulp van kleine batterijen worden die warm. Bij dit geheel hebben we onzc hoge laarzen aangetrokken, die we anders slechts gebruiken, wanneer we in onze vakantie in de rivier gaan forellen vis sen. Aldus gekleed zijn we naar buiten gestapt. Of üever: gevallen. Want nis- mand loopt meer buiten; de dwaas die zich in de sneeuw waagt, kan slechts, vallen, klimmen of zinken. Wij volgden de goede raad van onze huisportier op, die vanochtend n.l. (het is de volle waarheid, le zers) van de 210e naar de 230e straat achteruit was gelopen (correctie: achteruit was geklommen); dit om dat bij het vooruitgaan de sneeuw storm de ogen volkomen verblindt of de brilleglazen vol sneeuw waait. Gevaarlijk, meent u, zo achteruit door New York te gaan? Nee toch niet, want van de acht miljoen mensen in deze stad lopen er nog geen acht op straat. Vanmorgen zagen we alleen een paar skiërs heensnellen aver de brede auto weg met. vier lanen- waarlangs wij wo nen. Het W3S juist of New York City een ski-oord is. Maar tenslotte: waarom zou men niet skiën naar zijn werk" Want we zijn nog lang niet aan het sta dium toe, waarin we onze auto's kun nen gaan uitgraven. We graven alleen op verzoek van de politie, die per radio ons de hele dag instrueert hoe ons te gedragen, de brandweerpom- pen uit, die bij alle huizen staan; zodat in geval van brand tenminste de kraan kan worden gevonden. Al is het vrij onmogelijk voor de brandweer om er gens heen te rijden, want. zelfs met ket tingen om de wielen, komt men dikwijls niet verder als de sneeuw te glad is of te diep. Taxichauffeurs hebben het ook opgegeven; zover wij langs de weg kunnen kijken (een van de toegangs wegen tot New Yorkl staan bussen en auto's stil en bevroren ingesneeuwd langs de weg. En dit is dan die prach tige ideale verkeersweg, waarop anders dag in dag uit, nacht in nacht uit het verkeer van auto's ononderbroken stroomt: jaar in jaar uit. Het is de eer ste keer dat deze weg verlaten ligt. Natuurlijk hebben wij ons diep te leurgesteld gevoeld over de meestal sublieme reinigingsdienst van New York City, waarvan we dachten dat die ons nooit zou laten insneeuwen. Vannacht geweldige sneeuwtractors en met alle moderne inventies tegen dergelijke he- melaanvallen. Maar wat wilt u? New York heeft 6000 mijlen (9000 km) stra ten, en ook al zijn er nu 10.000 man be zig de voornaamste.wegen open te hou- hebben ook 2000 man doorgewerkt met den, het 's vrij onbegonnen werk. Ter wijl ze de weg opeimloegen, sneeuwt die achter hun weer dicht. Op het ogen blik, dat we dit schrijven, is juist een indrukwekkende processie van acht dubbelbemande, zware, gemotoriseerde sneeuwschuivers voorbijgekomen. Maar deze stoet staat nu ook stil, want de eerste wagen is vastgeraakt in de sneeuwmen is bezig hem uit te graven. Verder is het doodstil in huis, erg plezierig, net als op zondag, want niemand kan naar zijn werk. Hetgeen voor de vlijtigen een kwelling is. Wij zijn niet vlij tig, maar juist óns treft het onge luk dat we overal waar een schrijftafel staat, kunnen werken, sneeuw of geen sneeuw.... Voor het overige is ons enig contact met de buitenwereld onze radio. De ge wone programma's hoort men niet. Sneeuw sneeuw is alles wat we horen aan de radio, en zien op de televisie. Elke vijf minuten komen rapporten over hoeveel wegen nog meer zijn in gesneeuwd; we krijgen instructies ge strande mensen onderdak te geven; vogels te voeden, die al uit het zuiden zijn teruggekeerd en nu door de sneeuw storm dreigen om te komen. Wij zagen daar net nog en dat in New York! een prachtige „kardinaal", een grote, vlammende rode vogel vertwijfeld langs onze ramen fladderen. Ieder half uur horen we intussen nieuwe aankondigin gen van sluitingen van fabrieken, zaken, winkels, scholen. Er is geen melk Deze NewYork-ers bezagen de situatie in hun stad, die in het begin van de af gelopen week werd lam gelegd door enorme hoeveelheden sneeuw de grootste hoeveelheden sedert jaren.' nog van de zonnige kant. Hoewel alle verkeer in de stad stil lag, zijn zij naar het terrasje in de dierentuin van het New York.se Central Park geklauterd voor het gebruikelijke kopje koffie. Dit maal geserveerd op een paddestoel van sneeuw meer, geen groenten, geen vlees en we beginnen het punt te naderen waarop we rijp worden voor het ontvangen van voedselpakketten uit de lucljt.Intus sen wachten we op het verlossende woord van het meteorologische insti tuut. Maar ook daar schijnt men niet meer precies op de hoogte te zijn met wat voor grillen de weersgoden in de zin hebben. Al twee dagen worden we met de mededelingen getroost, dat nu heus de sneeuw zal verminderen, de storm heus uit zal drijven over de oceaan en het doet niets dan vóórt- stormen en voortsneeuwen. In Alphen aan den Rijn heeft een huis arts kort geleden bij een leerlinge van de tweede klas van het lyceum aldaar tuberculose geconstateerd. Op zijn voor schrift is het meisje terstond gaan kuren. De schoolarts, mej. C. M. Bakhuizen, heeft, toen zij ervan hoorde, direct con tact opgenomen met verschillende in stanties, met hej gevolg, dat zowel het lerarenkorps als de leerlingen van de be doelde klas zijn onderzocht op t.b.c. De leraren bleken volkomen gezond maar van de leerlingen bleken er niet minder dan acht door de ziekte te zijn aange tast. Ook dezen zullen nu moeten gaan kuren. De haard van ae besmetting alle ge vallen zijn nog van recente datum is nog niet opgespoord, Wel zullen nu alle leerlingen aan de school worden doorge licht. De rijksweg Delft-Maassluis, die over de gemeente Schipluiden en Maasland leidt, is een zg. B-weg. Gedurende lange tijd werd hieraan niet de hand gehou den, doch kort geleden is de rijksverkeers- politie overgegaan tot het verbaliseren van hen, die met te zware en te brede vrachtauto's op deze weg reden. Dit optre den heeft nu in Schipluiden en Maasland grote ongerustheid teweeg gebracht. Im mers, zou de indeling van de weg als B- weg gehandhaafd blijven, dan zouden ver scheidene bedrijven in deze gemeenten ge noodzaakt zijn, naar een vestiging elders uit te zien. Daarom hebben de besturen van beide gemeenten besloten, stappen te ondernemen bij de rijkswaterstaat om te trachten, te komen tot een andere classifi cering van de weg. Teneinde bij rijks waterstaat de nodige argumenten te kun nen aanvoeren, is de samenstelling van een rapport omtrent de betekenis van de weg opgedragen aan het Economisch Technologisch Instituut te Rotterdam. Als gevolg van de in vorige jaren van kracht geweest zijnde premieregeling voor het schieten van houtduiven, is men er in geslaagd de houtduivenstand binnen redelijke grenzen te houden. Gelet echter op de grote schade, welke houtduiven aan de landbouw toebrengen, is het zaak te voorkomen, dat zij zich wederom te sterk zullen uitbreiden. Daarom is besloten ook dit jaar en wel met ingang van 1 april 1956 tot na dere aankondiging een premie van 0,75 toe te kennen voor iedere volwas sen houtduif, welke wordt geschoten, al dus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Het echtpaar Schuitema-Prime i A Wa genborgen is woensdag 28 maart jaar getrouwd. De man, Jurrien Schuitema, is 84 jaar, zijn vrouw, Wubbechien Prime 86. Hun gezondheid is nog redelijk goed. Opening: Donderdag 29 Maart a.s. Op het toneel van de aula van het Vos- siusgymnasium te Amsterdam had wed strijdleider dr. Max Euwe de tien kandi daten, die elkaar gedurende vijf weken zullen bestrijden om het recht te verove ren Wereldkampioen Botwinnik voor een match om de titel uit te dagen, tezamen geroepen: Smyslov. Bronstein. Keres, Pe- trosyan, Geiler en Spassky, de zes Russi sche grootmeesters, die zich met uitzonde ring van Smyslov een aantal maanden ge leden te Gothenburg in het interzonaal toernooi zodanig hadden onderscheiden, dat zij zich voor Amsterdam kwalificeer den, de beide Argentijnen, Pilnik, die al een aardig woordje Nederlands spreekt en de jeugdige Panno. de Hongaar Szabo en de Tsjechische doctor Filip. Onder het licht van de schijnwerpers werden de tien kandidaten één voor één voor de tafel geroepen, waar voor ieder een programma gereed lag In dit pro gramma was een nummer gelegd, het nummer dat beslissend was voor de sa menstelling der partijen in de eerste helft van het toernooi, dat naar bekend is, dub- belrondig wordt gespeeld. De volgorde bleek als volgt te zijn: 1 Geiler, 2 Smyslov, 3 Panno, 4 Filip, 5 Keres. 6 Bronstein, 7 Spassky. 8 Pilnik, 9 Szabo. 10 Petrosyan. Het gevolg is. dat vanavond, om half zes in het Minervapa vrij oen te Amster dam, de volgende partijen zullen worden gespeeld, geldend voor de eerste ronde: GeilerPetrosyan, SmyslovSzabo. Pan noPilnik, FilipSpassky en Keres Bronstein De eerstgenoemde deelnemers van elke partij hanteert de witte stukken. Voor deze plechtigheid hadden ver scheidene sprekers het woord gevoerd. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond ir. H- J. van Steenis toonde zich een voortreffelijke talenkenner en sprak voor de vuist weg de tien kandida ten voor de Wereldtitel in het Engels, Duits, Frans, Spaans en Nederlands toe De grote zaal van Emporium op de Kipstraat te Rotterdam biedt op het ogen blik het aspect van eer} select en gezellig man heeft er een show ingericht van de fraaiste specimina harer vertegenwoordi- (Advertentle) vlelcvrije koudlijm van CETA BEVER De secretaris van het communistische partjjeomité bjj de staatsuniversiteit van Tiflis in Georgië, Djorbenadze, Is ontsla gen en berispt wegens „falen in nartii- en politiek werk", aldus meldde gisteren het Georgische blad „Zarya Vostoka". Dit ontslag komt na berichten over betogin gen in Tiflis en andere Georgische ste de" na het bekend worden van de offi ciële kritiek op Stalin, welke op het jongste congres van de Sovjetrussische communistische partij is geuit. Hef blad schrijft, dat aan de universi teit door de studenten ondisciplinair is opgetreden en het maakt melding van het verzuimen op grote schaal van het col- legebezoek. Ongeveer de helft van de studenten van de universiteit woont de colleges over het historisch materialisme, die aan alle Sovjet-hogescholen verplicht zjjn gesteld, niet bjj. Twee meisjesstudenten zijn onlangs weggestuurd, omdat zij de openbare orde op de meest flagrante wijze in gevaar hebben gebracht en voorts omdat zij zich niet hielden aan de discipline. De meisjes werden veroordeeld wegen „voor communistische studenten onwaardig ge drag". Verder wordt in het blad gewag ge maakt van het feit, dat hele groepen stu denten de colleges niet bijwonen om ge zamenlijk naar de bioscoop té gaan, zo dat de professoren hun lessen soms voor lege collegezalen moeten geven. De „Za rya Vostoka" oefende ook kritiek on de leiders van de communistische partijor ganisatie in Gori, Stalins geboorteplaats, en verklaarde, dat „ernstige fouten" zijn gemaakt bij de opvoeding van de jeugd in deze stad. De voornaamste taak van de partij, aldus het blad, wordt thans gevormd door de opvoeding van de arbei ders, maar „bovenal van de jeugd". Aan de Loosduinse groentenveiling te 's-Gravenhage zijn gisteren de eerste twaalf (stookkas) tomaten aangevoerd door de heer D. Franke. Koper was de heer Duyvestein voor 57 cent per stuk. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen t Chefarine „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen! wanneer duuere miaaeien raieni m BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep.Geschiktvoor de gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaros Het Indonesische Hoge Gerechtshof heeft gisteren aan president Soekarno medege deeld, dat het wetsontwerp ten aanzien van het verkregen van de Nederlands-In donesische Unie, dat op 28 februari door het voorlopige parlement was aangenomen, ge'dig acht. President Soekarno had het tekenen van het wetsontwerp uitgesteld hangende het advies van het Hoge Gerechtshof. ..Met de verklaring van het Hoge Gerechtshof is iedere twijfel over de geldigheid van de wet die de opzegging van de Unie regelt, verdwenen", aldus zegt een mededeling van de regering. Het wetsontwerp was op 28 februari door het voorlopige parlement aangenomen, nadat alle leden van de op positie in bet parlement de ziting had den verlaten. Tevoren had het parlement besloten aan het bespreken van het wets ontwerp voorrang te geven boven een door de oppositie ingediende motie van wantrouwen. President Soekarno stelde het tekenen van het wetsontwern uit, daar volgens de oppositie het besluit van het parlement niet wettig was. aangezien de voorzitter van het parlement was afgetreden, voor dat de debatten over het wetsontwerp, dat door de regering was ingediend, waren begonnen. Het wetsontwerp is nog niet getekend. De eerste Nederlandse drieling op Ne- derlands-Nieuw-Guinea heeft dezer dagen het levenslicht aanschouwd. Het zijn drie jongens, namelijk Dick. Fred en Leendert Rijnenberg, zij wegen resp, 2430, 2630 en 2500 gram. Het ouderpaar, dat reeds vier i dochters had en allang naar de komst van SI° zullen de monumenten en reien ver een zoon had uitgekeken, was zeer ingeno- bch; zijn op 5, 6 en 7 mei, telkens tot men met dit drietal zoons. middernacht. ;ingen: BMW- en DKW-auto's en moto ren, BSA- en Jawa-motoren, scooters en bromfietsen. Wat een nieuwigheid op de Rai in Amsterdam was, is de vierdeurs DKW-limousine, een voor de middenklas se royale wagen die evenals de andere typen van genoemd merk door de voor wielaandrijving een goede ligging op de weg heeft. Het remvermogen van de DKW is dit jaar met 27 pet toegeno men. De limousine rijdt 1 op 12,5 en de tankinhoud van 45 1 garandeert dus een actieradium van ong. 500 km.. De allernieuwste V8-modellen van BMW hebben een gegarandeerde topsnelheid van 165 km. en worden daarmee de snel ste Europese toerwagens genoemd. De DKW-Hardtop mag niet onvermeld blijven met zijn verzinkbare raamstiil waardoor de zijkanten een heerlijk ruim uitzicht bieden. Zowel van BMW als van DKW zagen wi.i wagens in mooie kleuren en kleurcombinaties. De motorrijwielen blijken hoe langer hoe meer een lust ook voor het oog te worden. Zwevende voor- en achtervorken en opvoering van de capaciteit zijn bij zondere objecten van zorg geweest, geen wonder nu de concurrentie op dit gebied tot een snelle evolutie dwingt. Onder de scooters trekt vooral de 175 cc 4 takt Heinkel met de vier ver snellingen de aandacht. De brommers bie den een enorme variatie, niet alleen wat uitvoering betreft, maar ook wat de prijs aangaat. De expositie blijft tot vrijdag a.s. open. In Tilburg hebben vandalen een Maria beeld. dat aan de Gasthuisstraat stond, volkomen vernield. Het beeld was ge plaatst in de tuin voor het rectoraats huis, waar het in de oorlogsjaren was opgericht. Waarom het beeld werd ver nield is niet bekend. Van de daders ont breekt tot nog toe elk spoor. De parochie van O. L. Vrouw aan de Gasthuisstraat heeft reeds eerherstel gebracht op een in de kerk gehouden Maria-avond. Op maandag 7 mei a.s. te 10.30 u. zal de H. Bloedprocessie te Brugge haar jaar lijkse ommegang houden. Deze processie, die op een traditie van meer dan acht eeuwen kan bogen, wordt ieder jaar door meer dan 100.000 toeschou wers bijgewoond. Niet alleen uit België, ook uit de verscheidene naburige landen komen talrijke pelgrims en toeristen. Ter gelegenheid van de H. Bloedproces- en voor ieder van hen had hij een speciaal welkomstwoord, motor- en autosalonnetje. De firma Bree- De president van de F.I.D.E., de inter nationale schaak federatie, de Zweed Fol- ke Rogard hield een gemoedelijk praatje, waarin hij speciaal de goede relaties rele veerde, welke er tussen de F.I.D.E. en de Nederlandse schaakwereld bestaan. De vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur van Amsterdam, mr. A. de Roos, die als loco-burgemeester het college van B. en W. vertegenwoordigde, herinnerde aan het feit, dat dit kandidatentoernooi niet de eerste belangrijke internationale schaakgebeurtenis is, welke in de afgelo pen jaren in de hoofdstad zo al werden gehouden. Maar, aldus mr. De Roos, het toernooi is misschien wel het zwaarste, dat ooit binnen onze landsgrenzen plaats heeft gehad. Met deze korte toespraak ver klaarde de loco-burgemeester het toernooi voor geopend. Abe Lenstra heeft tijdens de wedstrijd Emma—Sportclub Enschede, een spier blessure opgelopen aan zijn rechterbeen. Daarom zal hij zeer waarschijnlijk woens dag a.s. niet meespelen in de oefenwed strijd van het voorlopig samengestelde Nederlands Elftal. Ook is het nog niet zeker, of hij zater dag in de vriendschappelijke wedstrijd van Sportclub Enschede tegen de Joego slavische club „De Dynamo's" zal kunnen uitkomen en op de tweede Paasdag in de competitiewedstrijd tegen Willem II. De Enschedese politie zal op last van de officier van justitie te Almelo een proces-verbaal opmaken tegen Gerrit Trooster, de rechtsbuiten van Rigters bleek. die zoals bekend, tijdens en na af loop van de zondag gespeelde wedstrijd RigtersbleekStormvogels, zijn tegen standers heeft geschopt. (Van onze paardensportmedewerker) DUINDIGT, zondag Onder zeer grote belangstelling en be gunstigd door zacht voorjaarsweer .heeft Duindigt het seizoen geopend. Alle ne gen dravers waren present in het hoofd nummer, de Tilly Volo-prijs, waarin Pa dua, gevolgd door Peterhof, de leiding nam. Deze werd halverwege door Nelson overgenomen. V. d. Berg hield Olivier B voorlopig op de vierde plaats; in het laatste rechte einde werd echter vol gas gegeven. Wei zag Geersen met Peterhof tijdig het gevaar in en deed hardnekkige po gingen om voor te blijven, doch hij moest Olivier B, op wiens draf niets was aan te merken, tenslotte toch laten passeren. Het was een fraai besluit van een middag met sport van hoog gehalte. De volbloed willen we ditmaal op de voorgrond plaatsen. De Taxiolprijs was de belangrijkste ren, ook al door het ver schijnen van twee nieuwe Duitse import Blitzlicht en Makarit, de laatste een bij zonder grote 8-jarige hengst, tegen wie Sans Valeur en Swashbuckler het moes ten opnemen. Voorlopig bleven deze de imports de baas. al lijkt ons vooral Ma karit een grote aanwinst. In de Cléoneprijs bleek de favoriet Esploir last van een oude blessure te hebben Clemenceau ging met het. eerste geld naar huis en Roche Fleurie was goede tweede- Viticulture had aanvanke lijk winners-allures in de Pis.tacheprijs, doch de stoom was te spoedig op. Zij moest Grettello en Beltima laten pas seren. Van de zes drafnummers werden er drie door Geersen gewonnx. Met Ulrica B ging dit al heel gemakkelijk in de eerste koers; Ruby Spencer had. het wat moeilijker in de Friscolemaprijs. maar ondanks een fout eindigde hij voor Rève de Sophia en Postduifje K. De zwaarst bevochten zege werd door de meester-pikeur met Sunny Boy be haald Hij kon, zij het op het nippertje. Peter Snel met slechts 0.1 sec. verschil kloppen. Voor de grootste verrassing zorgde ditmaal Prinses Zora. die plotse ling een gaatje vrij zag in het kluwen, dat op de finish afstoof. Een topprestatie, die aan de toto werd beloond met 62.30 winnend en 10.70 plaats! Niet direct verwacht was de zege van Sam Williams in de comedieprijs, waarin Swift Hannover en vooral Toekan S (Geersen) het lelijk lieten zitten. Isoléeprijs: 1900 m 7 deelnemers: 1. Ulrica B (Geersen) 1.32.—; 1.20. 1.10; 2. Uncle Sam 1.40 C 3.—; 3. Ureka Koppel 3.10, Cléoneprijs: ren 1350 m 8 deelnemers: 1. Clémenceau (Pex) 56 kgr 1.31.3; 2.60. 1.10; 2. Roche Fleurie 54 kgr 1.10 C 4.20; 3. Espoir 56 kgr 1.10 Koppel: 8.30. Comedieprijs: 2040 m 12 deelnemers: 1. Sam Williams (v. Dooyeweerd) 1.32.2; 9, 2.40; 2 Sir Kerrigan 190 C 6.10: 3 Red Star, 2, Koppel: 10-40. Friscolemaprijs: 2500 m. 12 deelnemers: 1 Ruby Spencer (Geersen) 1.27.8; 2.30, 1.80; 2 Rève de Sophia 2.70 C 6.90; 3 Postduifje K 14.90 Koppel: 8.20. Taxiolprijs ren 2000 m. 7 deelnemers: 1 Swashbuckler (Delbrassiune) 63% kg. 2.18.2, 3.90, 1.60: 2 Sans Valeur 50 kgr. 1.50 C 3.20; 3 Makarit 62 kgr- Koppel: 4.90. Racto P-prijs 2040 m. 15 deelnemers: 1 Sunny Boy (Geersen) 1.25.1, 2.10, 1.30; 2 Peter Snel 1.40, C 4.30; 3 Sunshine 1.60, Koppel: 2.90. Pistacheprijs: ren 18O0 m. 8 deelnemers: li) En inderdaad, ze zou niet veel begre pen hebben van hetgeen er gezegd werd Maat ze was een vrouw en zou misschien bij intuitie aangevoeld hebben, wat Bob bie Grew hoopte, dat uit dit gesprek zou voortvloeien, in het bijzonder uit bepaal de dingen, waarop doctor Lamier zonder omwegen antwoordde. Neen. misschien had haar man toch wel gelijk gehad en kon ze hier beter niet bijzijn. HOOFDSTUK 6. Papieren, papieren en nóg eens papie ren! zei de doctor. Er komt tegenwoor dig geen eind aan al de dingen, die eer mens ondertekenen moet! Ditmaal was het een doctor in de medi cijnen, die sprak, een dokter zoals hij betiteld werd op het formulier, dat door hem zo wrevelig bejegend werd. Hij keek zpn patiënt aan, een grijsharige man, met een. scherpe blik, een gegroefd gelaat en een opvallend rechte gestalte. Eerlijk, commandant, zei doctor Ma- lets, het is me een raadsel hoe we in deze tijd nog kunnen dokteren. Als ik al die uren eens ga optellen die ik verknoeid heb aan het invullen van formulieren..! Maar gaat u zitten. De commandant nam plaats. Op de vloot is het nog erger, zei hij grinnikend. Mijn enige troost voor het feit, dat ik halver wege de oorlog mlin uniform heb moe ten aantrekken, is, dat ik misschien straks in het burgerleven minder paperassen in te vullen heb. Zeg dat maar niet te hard. Doctor Malets grinnikte terug. U vergeet de identiteitskaarten en bonboekjes... Neem dit ding nou! Ignatius Grula wie is dat, voor de duivel. Eerlijk en betrouwbaar persoon, naar mijn beste weten beant woord en al die nonsens meer.. Advocaat, notaris, arts, chirurg., allemaal mensen die hun hand in het vuur moeten steken voor kerels, die ze in de verste verte niet kennen. O, wat kan het rnjj schelen. De hand met de pen zweefde in de lucht, terwijl de dokter de stippellijn zocht, waarop hij moest tekenen. Neem u mij niet kwalijk, zei de commandant, maar als ik u was, zou ik dat papier niet ondertekenen. Wat? Waarom niet? De dokter keek hem scherp aan. Omdat ik zoiets uit ervaring zou na laten. De mond van de commandant was nu vastberaden. Wat ik daarnet zei van de vloot, dat is waar, stapels en nog eens stapels papier, negentig procent on zin. Maar de resterende tien procent is geen onzin. Neem me niet kwalijk, maar het lijkt me, dat dit voor een dokter ook van toepassing is, zeker als het om een paspoortaanvrage gaat van een kerel, die je niet kent. U zei toch, dat u die man met die rare naam nog nooit gezien had Nog nooit van mijn leven! De dok ter was 'n tikje gepikeerd door de ernst, waarmede zijn patiënt de kwestie opnam. En mag ik u ook vragen, wie u verzocht heeft dit ding te ondertekenen? Een van mijn patiënten. Hij is na u aan de beurt. Nu het gaat mij niet aan. maar als ik u was, scheurde ik dat ding in snippers en ik zei tegen die patiënt, dat ik het was kwijtgeraakt. De besliste toon, waarop de comman dant sprak, ergerde dokter Malets bepaald Hij stopte 't formulier, ongetekend, maar ook niet verscheurd in de prullemand. Daar moest die oude bemoeial maar ge noegen inee nemen. Per slot van rekening deed hjj het alleen maar voor de vorm. De dokter keek zijn patiënt aan. Dus de diagnose van de marinedok ter bevredigt u niet? Om u de waarheid te zeggen: Nee. Ik mag dan een oude bok zijn, die mis schien invalide is voor hij de Pacific ge zien heeft, maar zó versleten ben ik toch ook niet. Kijk eens, de symptomen.. Laat me u maar eens onderzoeken. Wilt u even uw bovenlichaam ontbloten? Het onderzoek was kort en zakelijk en het daarna gegeven advies klonk verant woord. De dokter liet hem uit. Hij lette ternauwernood op de man die hem in de gang passeerde en de spreekkamer bin nentrad voor 't volgende consult, een bui tenlands type met een hoornen bril op. De tweede patiënt legde nog minder be- siag op de dokter zijn tijd. Wat hij ver telde klonk héél aannemelijk, al was het beknopt. Maar hy hield niet op, voordat de dokter het formulier uit de prulle mand had opgevist en er zijn naam had ondergezet, deels om de man de deur uit te krijgen. Was de commandant 'n minuut of twin tig langer in de buurt gebleven en had hij zich onzichtbaar kunnen maken om zo de man met de hoornen bril te volgen, dan had hij getuige kunnen zijn van de gevol gen van het feit, dat zijn raad in de wind geslagen was. Mijnheer David Wheeler kuierde op zijn gemak naar de eerstvolgende straathoek. Sloeg die om en zette er dan flink de pas in. Zijn weg voerde naar Soho. Zon der incidenten bereikte hij 't kantoor van de Strijdkreet, opende de deur met zijn eigen huissleutel en vond de kamers ver laten en leeg. Hij begon dadelijk met pa pier, hout en kolen in de haard t.e gooien, en er vervolgens de vlam in te jagen. Hij vond een pot koude thee, stoffelijk over schot van een avond laat werken, goot het onsmakelijk-uitziende bruine vocht op een tinnenblad en legde het aanvraagfor mulier er in, alsof hij een fotot ging ont wikkelen. Terwij] het nog nat was, ver anderde hij de datum met 8 jaar. Door de teweeggebrachte lichte verkleuring koffie gaf een veel zwaarder kleur zou het formulier er niet al te nieuw uitzien. Nadat de dubbele operatie vericht was, legde hij het papier bovenop een paar mappen met Strijdkreet-exemplaren, die op een der stoffige planken schuin tegen elkaar leunden. Vervolgens opende hij het tweedehandse brandkastje, waarin de no dige kasmiddelen voor het blad opgebor gen waren Na even tussen een stapel vreemdsoortige documenten gesnuffeld te hebben, haalde hij een oud, verfomfaaid paspoort te voorschijn Die pas had heel wat reizen meege maakt, en niet in de zak van de recht matige eigenaar. Nadat men hem de niets vermoedende Ignatius Grula afhan dig had gemaakt, was de pas van Alba- cete naar Barcelona gegaan, zonder ook maar één bomsplintertje op te lopen. Van Barcelona was het document eerst noord waarts en toen oostwaarts gereisd en la ter uit de stalen kast in een groot kan toor terug naar het gematigder Londen- se klimaat. Wheeler bekeek het bereisde boekje met een deskundig oog. Aan de binnenzij de van de omslag las hij, dat een sinds lang afgetreden secretaris-generaal van het departement van Buitenlandse Za ken „in naam des Konings alle betrok kenen verzocht, de houder dezes vrije doorgang te verlenen en hem daarnevens alle bijstand en bescherming te verlenen, die hij mocht behoeven". Hij toonde meer belangstelling voor de volgende bladzijden en voor zekere bijzon derheden. Iganatius Grula's persoon be treffende. Nadat hij op dit punt zijn ge heugen had opgefrist, deed hij iets, wat een ooggetuige zo die aanwezig ware geweest buitengewoon verbaasd zou hebben: hij wierp het paspoort in het knetterende vuur. 1 Grettello (Bongers) 52% kgr. 4.1.150; 2 Beltima 56% kgr. 1.70, C 3,90; 3 La Ca- nastra 56 kgr. 2.40, Koppel: 4.60- Varreukappeprijs 2000 m. 12 deelnemers: 1 Prinses Zora (Wagenaar Sr.) 1.25.2, 62.30, 10.70: 2 Olympia B. 5.20, C 16.30; 3 Olga Axworthy, 4.60, Koppel: 24.70. Tilly Voloprijs 2100 m. 9 deelnemers: 1 Olivier B (v. d. Berg) 1.23.6, 4.20, 1-30; 2 Peterhof 1.10 C 4.40; 3 Padua 1.50, Koppel: 10.80. Toto-omzet 140.521.—. (Advertentie) ONZE PRIJSCOURANT IS UIT l ongekende sortering artikelen kleding K. LIJNBAAN 23 ROTTERDAM TEL. 0.1800 119011 (3 LIJNEN) Horizontaal: 1 goud (fr.), 3 schouderholte, 7 voorzetsel, 9 geestelijke, 10 aarden wal- ien, 11 schatten, 13 boom, 15 vis, 16 voor zetsel, 18 vruchtje, 20 school (fr.), 22 stof- maat, 23 bijwoord, 24 eens, 27 meisjesnaam, 29 knaagdier, 30 vod, 32 drank, 33 zuil, 35 drank, 36 maand, 38 Eng. voorzetsel, 39 lange dunne paal, 40 deel v.e. fr. ontken ning. Verticaal: 1 voorzetsel, 2 communicatie middel, 3 ijzerhoudende aarde, 4 negerdorp, a nobele, 6 streep, 7 mist, 8 meisjesnaam, 12 familielid, 13 draagvat, 14 schreeuw, 16 huidopening, 17 oude rekenmunt, 19 bij- naam, 21 klein vertrek, 25 korting, 26 gegraven water, 27 geur, 28 meisje, 31 geogr. aanduiding (afk.), 33 broeiplaats, 34 tam, 35 ongeveer (afk.), 37 voorzetsel. 1 i V s l 7 9 H A? h Md /s n 4S 9 E4> tj 12 2i H ir u 17 Jé U tl U j 4> SÉ Horizontaal: 1 aker, 5 plek, 9 droom, 11 peluw, 12 o.a„ 13 tegel, 15 va, 16 rag. 18 ton, 19 hel, 20 iep, 22 mal, 23 vol, 24 t.a.v., 25 ier, 27 keg, 29 tel, 30 ore, 32 rek, 34 ad, 35 regen, 37 r.o„ 38 leder, 40 noest, 42 krom, 43 nota. Verticaal: 1 ader, 2 kraai, 3 e.o„ 4 rot, 5 pel, 6 1.1., 7 euvel, 8 kwal, 10 met, 11 pen. 14 gom, 17 gevel, 19 haver, 21 por, 22 mak 25 ieder. 26 arg, 23 gerst, 29 talk, 30 oer, 31 een, 33 kota, 35 rem, 36 non, 39 do, 41 e.o. Lourdes. De H. Vader heeft een bedrag van twee miljoen Franse franks doen toe komen aan het heiligdom van Lourdes, als bijdrage voor het charitatieve werk, dat daar ten behoeve van zieken en armen wordt verricht. Het bedrag is bestemd voor de verbetering van het ziekenhuis en de bouw van een tehuis voor onvermo gende pelgrims.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7