T 1 y Naar nog betere Amerikaans Nederlandse betrekkingen Loonsverhogingen onderweg Toezeggingen een akkoorden in verscheidene bedrijven GROMYKO DIENT NIEUW ONTWAPENINGSPLAN IN Mikojan ontkent ongeregeld heden in Georgie Geen sprake van 'n „volksfront" in Frankrijk Uitkering van achterstand ouderdomsvoorziening We staan pas aan het begin en Duik voorkwam vliegramp Voor Pasen velen opgeruimd i.v.m. salarisopslagen Lonen in de V.S. »ïauni Jules Moch: Een stap achteruit MALENKOF BEZOCHT BURNS' GEBOORTEHUIS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woensdag 28 maart 1956 WEERBERICHT «piiia Verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart gesloten De lonen in de Lim- j burgse mijnen DE C. A. O. IN DE METAAL INDUSTRIE Maatregelen b'j Philips Zuivelindustrie Het bioscoopbedrijf Joego-Slavië beschuldigt liet Vaticaan cfiesviUS mam ms tmiif i&f rnmmmm» ïiM«awi Britse katholieken ongerust over komend Sovjetjbezoek Prijsstop in Noorwegen Geen „aanvallen" op Stalin op 20e congres Commentaar van Moch Onthullingen van Daily Mail Pineau bespeurt verwarringin Britse pers Pas op voor vormina van LEGENDES! Deze waarschuwing is heel dikwijls van kracht, maar to^k wel in het bijzonder naar aanleiding van twee feiten, welke vorige week bekend en definitief zijn geworden. De eerste legende begint dan met de mededeling, dat de regering er in toegestemd heeft, dat aan de werknemers een uitkering van 3 pet uil de winst van 1955 wordt gedaan, en zij vervolgt dan met de schone schijn „en daardoor werden de werknemers weer een stuk rijker". Over dat rijker worden willen we liet nu niet hebben, maar wel over de gedachten ;ang, dat dus alle werknemers nu een uitkering ontvangen. Zo ver is het nog lang niet. Straaljager kwam op verkeersvliegtuig af Terugkeer detaehement De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog en overwegend zonnig weer, maar in het zuiden van het land nu en dan overdrij vende wolkenvelden. Matige, tijdelijk krachtige oostelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Donderdag 29 maart: zon op 6.24, onder 19.11; maan op 23.12, onder 7.13. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gisteren hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille, mr. J. Luns, voor het Koninkrijk der Nederlanden, en de heer Freeman Matthews, ambassadeur van de Verenigde Staten van Amerika te 's-Gravenhage, een verdrag getekend van vriendschap handel en scheepvaart. De Verenigde Staten, zo deelt het Ne derlandse ministerie van Buitenlandse Za ken mee, hebben tot het aangaan van dit verdrag het initiatief genomen in overeen stemming met de algemene lijn, welke zij na de laatste wereldoorlog hebben ge volgd, teneinde door de ontwikkeling van het economisch leven en daardoor be- vordering van de welvaart een belangrijke bijdrage te leveren voor het behoud van de vrede. Nederland is het zesde land, waar mede een verdrag van dit type wordt gesloten. De voorgaande zijn gesloten met Italië, Griekenland, Denemarken, Ierland en de Bondsrepubliek Duitsland. Dit verdrag bevordert het handelsver keer, moedigt wederzijdse beleggingen aan en legt over en weer rechten en voorrech ten vast. Het verdrag heeft voornamelijk betekenis voor de toelating van wederzijd se onderdanen, de mogelijkheid economi sche activiteit in de wijdste zin des woords aan de dag te leggen in het andere land het legt beginselen vast t.a-v. de rechten, die deze onderdanen over en weer hebben en regelt de wijze waarop goederen en schepen in het andere land zullen worden behandeld. In verband met het feit, dat in de nacht van maandag op dinsdag in Den Haag is overleden jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de '8Jrjarige Nederlandse mi nister van staat en vice-president van de Raad van State, hing dinsdag van de gebouwen van de Eerste Kamer en de Raad van State in Den Haag de Neder landse driekleur halfstok. De foto toont de vlag aan het gebouw van de Raad van State. De mijnindustrieraad heeft besloten tot een aantal verbeteringen van de verlof regeling en de vakantietoeslag binnen het kader van de door de regering toegestane verruiming der secundaire arbeidsvoor waarden. Deze verbeteringen houden in, dat het aantal verlofdagen voor alle per soneelsleden met twee dagen wordt uitge breid. Het resterende deel van de 3 pet. verruimingsmogelijkheid zal, voor zover dit niet besteed Is aan de verbetering van de kindertoeslag en de kerstgratificatie, dienen tot verhoging van de vakantietoe slag. Op deze wijze kan de vakantietoeslag met de helft worden verhoogd, terwijl te vens kan worden overgegaan tot afschaf fing van de aftrek, die tot heden op de vakantietoeslag moest worden toegepast Bovendien wordt het verlof voor de jeug dige arbeiders uitgebreid. Deze verordening behoeft nog ministe riële goedkeuring alvorens zij in werking kan treden. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken besprak de raad voorstellen tot ver betering van de lonen en salarissen van het mijnpersoneel. Besloten werd het dagelijks bestuur op te dragen spoedig advies uit te brengen. Er zal naar worden gestreefd in een op 10 april a.s- te houden verga dering ter zake beslissingen te nemen. De raad zette de discussies over het rraagstuk van de arbeidsduur voort en beëindigde de algemene besprekingen hier over. Aan het dagelijks bestuur wordt opgedragen voor de in mei te houden ver gadering, nadat een onderhoud met orga nen van de Sociaal-Economisdhe Raad heeft plaats gehad, advies uit te brengen over de wijze waarop het vraagstuk van de arbeidsduur nader in onderdelen zal wor den bestudeerd. Medegedeeld werd, dat op 30 april a.s (Koninginnedag) vrijaf met behoud van loon zal worden verleend. Het bondsbestuur van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond zal in de vergadering van de bondsraad op donder dag a.s. machtiging vragen tot het aan gaan van een nieuwe c.a.o., mdien daarin, behalve een verhoging van de loonscha len met 6 procent, tevens een aantal ver beteringen op het terrein van de secun daire arbeidsvoorwaarden, die liggen binnen de daarvoor gehanteerde richt lijnen, is verwerkt. (Van onze correspondent) Namens de raad van bestuur van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft ir. P. F S. Otten, voor zitter van dat college het personeel gister middag ter kennis gebrac.ht, dat de lonen der handarbeiders zullen worden ver hoogd. een uitkering ineens van 3 pet van het jaarinkomen zal worden gedaan, dat voor verschillende groepen werknemers het aantal vakantiedagen zal worden ver ruimd en dat de vakantietoeslag zal wor den verdubbeld. De verhoging der lonen voor hen. die vallen onder de C.A.O, Handarbeiders, waarover Philips eind december met da vakorganisaties overeenstemming bereik te gaat in per 2 april a.s. Over de periode van 1 januari tot 2 april zal een nabeta ling plaats vinden. Van de geboden mogelijkheid tot ver ruiming van de secundaire arbeidsvoor waarden zal voor handarbeiders en be ambten worden gebruik gemaakt door een verruiming van het aantal vakantiedagen met drie voor al degenen, die volgens de thans bij Philips bestaande regeling recht hebben op minder dan 18 dagen vakantie. Voor hen, die reeds op dit aantal of meer recht hebben, geldt een nog niet nader bekend gemaakte aanpassingsregeling. De vakantietoeslag za.l in plaats van één week loon of salaris thans twee weken bedragen, hetgeen neerkomt op 4 pet van het jaarinkomen. In hoeverre het, na de doorwerking van bovenstaande maatregelen, binnen het ka der van het landelijke loonbeleid nog ge wenst en mogelijk zal zijn verdere verho gingen door te voeren, wordt nog onder ogen gezien. Met de vakorganisaties zul len daaromtrent besprekingen worden ge voerd. De raad van bestuur zal er echter op letten dat een juist evenwicht wordt gehandhaafd tussen hetgeen sociaal wen selijk en datgene, wat uit economisch oogpunt, met name in verband met de continuïteit van de werkgelegenheid, ver antwoord moet worden geacht. Tijdens een gisteren gehouden bespre king tussen de werknemersbonden en de kerncommissie voor de zuivelindustrie, is besloten, dat de kerncommissie aan de zui velbedrijven een aanbevelend advies zal zenden over de uitbetaling van drie pro cent van. het verdiende jaarloon over 1955 aan alle werknemers in ide zuivelindustrie. De uitkering zal niet later dan 15 april worden gedaan. Het hoofdbestuur van de Ned. Bioscoop bond heeft aan de op 3 april a.s. te hou den algemene ledenvergadering voorge steld, overeenkomstig de algemene ver gunning van rijksbemiddelaars aan alle werknemers, die thans in dienst zijn van de leden, zoveel mogelijk vóór 1 mei a.s. een uitkering over 1955 toe te kennen van 3 pet van het in dat 5aar verdiende Bij aanvaarding van het voorstel zal deze uitkering worden genoten door al Nu langzamerhand meer bijzonderheden bekend worden over de scheuring die zich aan het voltrekken is in de geieae- ren van de opstandelingen ^e9en Franse bewind in Algerije, doen de han- se autoriteiten intensiever dan ooit po gingen om de rebellie in dit onrustige gebied de kop in te drukken. Ononder broken vloeit een stroom van Frans oor- logsmaterieel Algerije binnen, ivaar on danks alles, de strijd nog steeds hevig woedt. Deze foto laat zien, ,hoe vracht wagens voor het Franse leger in Algerije uit een transportschip op de kade van Algiers worden gezet. het personeel van de in de Ned. Bioscoop bond georganiseerde bedrijven, waartoe behoren de bioscopen, de filmverhuur kantoren, de filmproducenten en de film fabrieken. Volgens de Amerikaanse wetgeving op het gebied van de immigratie is een ver drag van dit type een voorwaarde om voor een bijzonder visum in aanmerking te kunnen komen. Ondanks het feit dat de procedure tot het verkrijgen van visa niet gewijzigd is, betekent deze mogelijkheid een ruimere armslag voor de Amerikaanse overheid om Nederlandse onderdanen toe te laten. Het verdrag zal aan het Nederlandse parlement en aan het Amerikaanse Con gres ter goedkeuring worden voorgelegd. De Joegoslavische minister van binnen landse zaken, Svetisav Stefanovic, heeft het Vaticaan beschuldigd van het door radio en pers verspreiden van „laster en verzinsels" betreffende Joego-Slavië en het aanzetten van bisschoppen om de be trekkingen met de staat te bederven. In het parlement zei de minister, dat nog steeds een zeker aantal hoge geeste- In de afgelopen maand waren de voed selprijzen in de Ver. Staten de laagste se dert december 1950. maar de totale kos ten van levensonderhoud bleven gelijk aan die van januari, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van arbeid medege deeld. De lonen bereikten een recordhoogte voor februari. De inkomsten, verminderd met belastingen, bedroegen gemiddeld 71,92 per week voor een arbeider met 3 van hem afhankelijke personen en 64,59 voor de ongehuwde arbeider. In beide gevallen was dit bedrag ongeveer 3 2,90 hoger dan een jaar geleden. m AE't Jjy rfJïHi K'SS ■W'- s 9? Andrei Gromyko, de Sovjet-onderminister van buitenlandse zaken, heeft gisteren op de Londense ontwapeningsconferentie een nieuw ontwapenings plan ingediend, dat naast veel punten uit vroegere Russische voorstellen ook, naar verluidt, enkele nieuwe dingen zou bevatten. In officiële kringen werd vernomen, dat het nieuwe Sovjet-plan slechts betrekking zou hebben op conventionele bewapening en troepen. Het zou geen voorstellen voor uitschakeling van atoomwapens bevatten. Naar voorts verluidt zou Gromyko aan zijn conferentiegenoten hebben lijken in Joego-Slavië geen regeling van j neegedeeld, dat het jongste Frans-Britse plan naar zijn mening geen uitweg de verhouding tussen Kerk en staat biedt uit de impasse, waarin het ontwapeningsgesprek zich sinds tien jaar wenst bevindt. In Noorwegen zijn vrijdag tijdelijk de prijzen voor goederen en dienstverlenin gen bevroren op het op 17 maart jl. gel dende peil. Deze maatregel werd geno men met het oog op de moeilijke periode van de komende paar maanden, geduren de welke onderhandelingen gevoerd zullen worden over nieuwe loonovereenkomsten en besprekingen gevoerd zullen worden over nieuwe prijsovereenkomsten met de boeren voor agrarische produkten. Malenkof heeft gisteren in Schotland een bezoek gebracht aan het geboortehuis van z\jn lievelingsdichter, Robert Burns. Op het grasveld voor het huis drukte hij een groepje werklieden de hand en ver zocht hun het traditionele Schotse lied „Auld Lang Syne" voor hem te willen zingen. Zoals bij -f uitvoering van dit lied gebruikelijk is werd een kring ge vormd, waaraan ook Malenkof deelnam. Hij scheen zeer aangedaan, want er blon ken tranen in zijn ogen. Malenkof's bezoek aan Schotland heeft slechts een dag geduurd. Vandaag keert hij weer per vliegtuig terug naar Londen, terwijl de andere leden van de Sovjet-dele gatie hun reis door Gr -Brittaniië voort zetten Het is nog niet bekend, of Malen kof alieen naar Moskou zal terugkeren of nog een week zal wachten, totdat de an dere delegatieleden zich bij hem zullen voegen. Anastas Mikojan, de Russische eerste plaatsvervangende premier, heeft giste ren te New Delhi ontkend, dat z'eh in Georgië pro-Stalinistische ongeregeldhe den hebben voorgedaan. „Er is geen on rust geweest, doch enkele personen heb ben de herwaardering van de verdiensten van Stalin niet zo gemakkelijk kunnen aanvaarden", zo zei hij tegenover journa listen op een receptie. Mikojan arriveerde eergisteren in New Delhi uit Karatsji, waar hij de viering van Pakistans onafhankelijkheid heeft bpge- woond. Mikojan ontkende verder, dat op het congres van de Russische communisti sche partij te Moskou verleden maand „aanvallen" op Stalin zijn gedaan. „Er was alleen maar kritiek", zo zei hij- Deze kritiek was volgens hem het ge volg van het bestaan van de persoons verheerlijking. Mikojan noemde het „heel natuurlijk" dat sommige personen de „her waardering van Stalin" moeilijk hebben kunnen aanvaarden. „De persoonsverheer lijking heeft lange tijd bestaan" zo zeide hij, „en sommige mensen vonden het niet erg prettig toen Stalin werd gekritiseerd". In antwoord op vragen betreffende de mogelijkheid dat de Kominform, de inter- natonale communistische partijorganisatie, zal worden ontbonden, verklaarde Miko- ian: „Heel veel mensen zijn bang van de Kominform. doch deze doet op het ogen blik niet veel. Zij' geeft een dagblad uit en dergelijke". Mikojan zei voorts „zeer vriendschappe lijke" besprekingen te hebben gevoerd met premier Nehru over zaken van we derzijds belang. Hij zei, dat geen speciale voorstellen in overweging zijn genomen doch dat zich in India Russische deskun digen bevinden en dat praktische bespre kingen over economische samenwerking nog voortgang vinden. De Amerikaanse Britse, Franse en Ca nadese afgevaardigden zijn onmiddellijk met het bestuderen van het jongste Sov jet-voorstel begonnen. Zij zullen nader overleg plegen met hun regeringen. Reuter meent te weten dat het Soviet- plan o.m. voorstellen voor beperking van de striidkrachten der grote mogendheden bevat De strijdkrachten van de V.S. en de Sovjet-Unie zouden daarbij tot ieder an derhalf miljoen man beperkt moeten wor den. Jules Moch, chef van de Franse dele gatie, heeft gisteravond in commentaar op het Russische plan de volgende ver klaring tegenover AFP afgelegd: „Vandaag is een nieuw Sovietplan inge diend. Met alle aandacht die het verdient zal het bestudeerd worden. Men mag aan nemen dat het pas mogeliik zal zijn zich een definitieve opinie over dit plan te var. men wanneer de heer Gromyko de op-digen" Intussen heeft de katholieke hertog van Norfolk gisteren tijdens een debat in het Britse Hogerhuis over de inter nationale toestand verklaard, dat som mige Britse katholieken en andersden kenden met „vrees" het bezoek van maarschalk Boelganin en partijsecreta ris Kroesjtsjef aan Engeland tegemoet zien. Hij deed een beroep op de rege ring. dat zij de Sovjetleiders duideliik zou maken dat er geen vrede 'al knn nen bestaan voordat in de onder Sovjet- bestuur staande landen weer vrijheid van godsdienst zal heersen. Volgens de diplomatieke correspondent van de „Daily Mail" zouden de laatste tijd een aantal voormalige medewerkers van Malenkof van het toneel zijn ver dwenen nadat zij van hun functies waren ontheven. Volgens betrouwbare berichten, afkomstig uit Moskou, zouden zii ge arresteerd zijn. Deze arrestatie zouden het begin vormen van een serie maatregelen die door partijsecretaris Kroesjtsjef tegen Malenkof zouden worden genomen, aldus de correspondent, die voorts wijst op be- oaalde „tekenen", volgens welke Malen kof zijn Britse tournee zou bekorten. Onder de verdwenen Sovjetfum-tionaris- sen zouden zich o.a. bevinden de leider van de communistische partij in Lenin grad, Andrianof. die steeds als een van de voornaamste supporters van Malenkof werd beschouwd, de voormalige voorzittei van het communistische comité in Alma Ata. Mamonof, de voormalige leiders van de communistische partij in de provincie Molotof en de eerste secretaris voor de ten aanzien van de Franse buitenlandse Krim sedert 1954. Titof. politiek Dal de Franse regering in ver Aan de grens tussen het Westberlynse district Kreuzberg en de Russische zone van de voormalige hoofdstad van het Derde Rijk is in aanwezigheid van de districtsburgemeester Willy Kressmann een groot bord geplaatst, waarvan de opschriften, zoals deze foto toont, plei ten voor de hereniging van Duitsland in het algemeen en Berlijn in het bijzonder en waarop men, zinspelend op de huidige stroming tegen Stalin, zijn verlangen tot uiting brengt de Stalin-Allee in Oost- Berlijn onder Westduits beheer een nieu we, tcestelijke, naam te geven. Van Sta lin-Allee heeft men op het bord Stalin- Alle afgelopen met Stalin) gemaakt. heldering zal hebben verschaft, die wij ten aanzien van verschillende punten zul len moeten vragen. Onder dit voorbehoud en derhalve bij wijze van voorlopig oordeel kan worden opgemerkt, dat het nieuwe plan van de Sovjet-Unie blijk geeft van een ingrijpende verandering van doelstelling. Terwijl de V.N. en de meest direct belanghebbende partijen het sinds 1951 waren eens geworden over de noodzaak om tezamen te zoeken naar een program ma voor global- nntwanenine dwz be trekking hebbend zowel op conventionele ais op kernwapens verklaart de Sov jet-Unie vandaag, dat dit niet de juiste methode is om het probleem te benaderen. Zij stelt ons een programma voor. dat geen enkele beslissende maatregel voor ziet op bet terrein van de atoomwapens, maar laat hier de vrije tengel aan de be- .„-„„„inevwedlobp Om derp reden »n op grond hiervan betekent dit plan zeer klaarblijkelijk een stap achteruit tn verge lijking tot de vroegere voorstellen. In alle geval is dij plan aanzienlijk be perkter dan het Frans-Britse plan, dat betrekking heeft op alle aspecten van de ontwapening en dat met name beoogt de vervaardiging van atoomwapens te beëin- De Franse regering denkt er niet aan sympathie te koesteren voor de gedachte van een volksfront. Deze conclusie mag men niet trekken uit de „nieuwe koers" van de Franse buitenlandse oolitiek. die gericht is op een verbetering van de be trekkingen tussen oost en west. Dit blijkt uit een interview, dat de Pa- rijse correspondent van de Londense ..Ti mes" gedurende bijna een uur had met de Franse minister van buitenlandse za ken, Pineau. Deze laatste ging daarbij vooral in op de „verwarring" die hij in de Britse pers meende te kunnen bespeuren Iipmers de regering heeft begrijpelij kerwijze enkele voorwaarden geschapen waaraan eerst voldaan moet worden. En kele daarvan zijn: 1. Er moet over 1955 winst gemaakt zijn Nu is dat zeker bij het allergrootste deel van het bedrijfsleven het geval, maar in zeer vele gevallen is het niet of zo goed als niet te controleren. En wat dan? Men heeft slechts vergunning gegeven en geen gebod. Wij willen niet beoordelen, wat beter geweest zou zijn, maar stel len slechts vast, dat de uitkering dus slechts tot stand kan komen op basis van vrijwilligheid. Die vrijwilligheid moet er toe leiden dat men in het bedrijfstaksgewijze overleg tot overeenstemming komt Ei is grote kans, dat dit zal geschieden maar zekerheid hieromtren, is nog niet. verkregen, i De regering hoopt, dat op 1 mei a.s de uitkering geschied zal zijn, maar laat de mogelijkheid van een latere datum open. Dit zijn slechts enkele facetten, die aan deze zaak kleven, waardoor de vraag hoeveel werknemers de uitkering zullen ontvangen, nog lang niet beantwoord kan worden. Er is dan ook nog geen enkele reden voor het schone verhaal, dat alle werk nemers nu een extraatje hebben gehad want er zullen er ongetwijfeld honderd duizenden zijn. die er niet van zuilen pro- fiteren. Men kan dit betreuren, maar het zal werkelijkheid zijn. Geen legende dus over de 3%. De tweede legende begint met de schil dering van de noden ondei de beiaarden Men vertelt dan, dat vorige week de Wei op de Ouderdomsvoorziening is aangeno men tot heil van hen, die een uitkering zullen ontvangen Men is zn trots "P het toi stand komen daarvan, dat men er de ge hele sociale verzekering bijsleept en er van gewaagt, dat thans de kroon is gezet op het. samenstel van sociale voorzienin gen waarmee wij ons in Nederland geluk kig mogen prijzen. Nu vinden we dat woordje „kroon" niet onjuist, maar wel gevaarlijk Men kan im- mers in zekere zin beweren dal ieze we de kroon is op het werk Na mee» dan eer halve eeuw strijd om de noodzaak en de vorm van een oudedagsvoorziening ts thans het zo goed als allen bevredigende compromis gevonden, dat een zegen zal blijken te zijn voor ontelbaar velen En wanneer men aldus op het verleden te rugblikt, kan men inderdaad van .be kroning" spreken. Het gevaar echter dal met deze zegswijze verbonden kan zijn is, dat men denki aan een eindpunt u zijn Het kan de gedachtengang kweken dal we er nu voorlopig wei zijn en dat er nu wel voldoende sociale zekerheid heerst. En dat is het tweede deel van de le gende. Want, wanneer men aldus redeneert, verliest men uit het oog, dat de pas ioor de Tweede Kamer aangenomen wet be rust op het principe van de volksverze kering. Het meest in het oog lopende feit hier van is, dat zij geldt voor alle Nederlan ders, en niet alleen voor de werk nemers. En als zodanig is de Wet op de Ouder domsvoorziening nog maar het eerste be gin. Zij zal gevolgd moeten worden in ieder geval door een volksve-zekering voor de weduwen en de wezen, en reet waarschijnlijk ook door een algemene kinderbijslagverzekering Voorts kan de vraag gesteld worden, of ie huidige rege ling van de ziektekosten wel voldoet en of men ook op dat stuk van zaken een volksverzekering niet in overweging za! moeten nemen. De nieuwe Wet is de schakel tussen de gedachte van sociale verzekering en het principe van de volksverzekering. Voor de een is het de kroon, voor de andei is het de basis Om het eprste m. gen we thans blij gestemd zijn, om het tweede zal nog veel overwonnen moeten worden Daarom mag men uit hef feit, dat deze wet een bekroning genoemd wordt, zekei niet de conclusie trekken, dat we er nu zijn, want er ligt nog een wijds perspec tief vóór ons. Mw, schillende politieke aangelegenheden het initiatief neemt, betekent niet. dat zij een politiek op eigen houtje gaat voeren. Evenzeer ontkende de minister catego risch. dat er een zeker verband zou be staan tussen de idee van een volksfront, hetgeen een binnenlandse politieke aange legenheid is, en een buitenlandse poli tiek die verbetering van de betreki-mgen met bet oosten zoekt Men kan een rege- rinr hebben, die zonder de communisten, het verlangen koestert de democrati sche instellingen te behoeden en die te zelfdertijd rekening houdt met de situatie echter het ijzeren gordijn. Minister Pineau ontkende vervolgens, dat de Franse regering een eenzijdig de marche bij de Sovjet Unie zou overwe gen terzake van de ontwapening. Wij den ken er niei aan een aparte politiek te voe ren. Een dergelijke stap zou „onverstan dig" zijn op het moment waarop druk wordt gesproken over het Frans-Britse ontwapeningsplan. Vervolgens stelde de „Times"-correspon- dent de minister verschillende vragen. Uit het antwoord oP één daarvan ,ich- ten wij het volgende: „Het grote probleem van vandaag is niet de strijd tussen com munisme en kapitalisme. Wij gaan alle maal hier in Europa naar een socialis tisch systeem. De grote vraag van deze tijd is te weten of dit een vrij dan wel een dictatoriaal systeem zal ztin Om de beste oplossing te vinden moeter de wes telijken meer het accent leggen op de verdiensten van het eigen systeem dan op de fouter van dat van de ander, meer pro paganda maken voor de vrijheid dan te gen de communisten". De piloot van een Elizabethan" van de British European Airways met 23 passa giers aan boord op weg van Belfast naar Londen, heeft door een steile duik nog maar juist een botsing met een „Vam- pire"-straaljager kunnen vermijden. De passagiers werden door de onverwachte manoeuvre uit hun stoelen geworpen en losse voorwerpen vlogen door het toestel. Bij aankomst in Londen bleek, dat ver scheidene passagiers en de beide stewar dessen eerste hulp nodig hadden Volgens inzittenden van het vliegtuig was de „Vampire" na eerst evenwijdig met de Elizabethan'' gevlogen te hebben, plot seling op het passagierstoestel afgeko men Er wordt een onderzoek ingesteld. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zal het m s. „Bonaire" van de K. N. S, M met woensdag 28, maar vrijdag 30 maart a.s. te Amsterdam arriveren met aan boord het 3e detachement van de le Surinamecompagnie 1955 ter sterkte van 51 man. De ontscheping aan de Suriname- kade begint te 9 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1