Regering overweegt maatregelen om bestedingsinflatie te bestrijden Goede Week trok duizenden naar de Eeuwige Stad Baggervloot van 25 molens aan de slag in Oostelijk Flevoland m Roden Grotewohl komen constateert nog rechte loosheid en „despotisme" De Kolibrie", goedkope Nederlandse stuwstraal-lielikopter steeds los Franse commando s voerden landing uit w DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Beeldenstorm duurt voort. - Grotewohl trok nu van leer Van noodsituatie is echter geen sprake Heropening van proces-Schmeisser Russisch uranium voor Egypte Assemblage op Luchthaven Rotterdam De strijd in Noord-Afrika Donderdag 29 maart 1956 Export is kwetsbaar Lijfwacht voor B. en K„ Binnenkort Zaligverklaring van Paus Innocentius XI Weer ivordt minder schraal Tien miljoen kubieke nieter grond moet worden verzet Procureur-generaal beschuldigt zich zelf SUCCES NA JARENLANGE ARBEID: Vliegproeven bevredigend Spoorwegramp in Noord-Zweden WEERBERICHT De P.B.O. Morgen kans op bui Op hui sbrandpetr oleum Iti juni vliegklaar Assemblage in Rotterdam De ontwerper'- De positie der Kerken De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar een bui. Vrij krachtige tot matige wind tussen oost en zuid. Iets zachter. Vrijdag 30 maart: zon op 6.22, onder 19.12; maan onder 7.47. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 28 maart 1956. De Eerste Kamer heeft vanmiddag z.h.s. met de communisten tegen de be grotingen van Economische Zaken en de Staatsmijnen goedgekeurd. Minister Zijlstra heeft, zonder te willen ontkennen, dat de komende loonoperatie risico's inhoudt voor het prijspeil, gesteld, dat de prijsstabilisatie zal moeten slagen. Hij durft de verantwoording hiervoor nog steeds te aanvaarden. Hij liet blijken, dat de regering echter de inflatoire gevaren wel degelijk ziet en dat zij daarom maatregelen overweegt om een eventuele bestedingsinflatie te bestrijden. Van de andere kant schijnt zij dit gevaar niet zeer acuut te vinden. Weliswaar gaf de bewindsman bij de repliek de heer Molenaar (V.V.D.) toe, dat het op zich zelf niet onwenselijk geweest zou zijn, indien maatregelen ter beperking van de bestedingen gelijktijdig zouden zijn afgekomen met het loonbesluit, maar anderzijds wees de minister er op, dat er geen sprake is van een noodsituatie, die onmiddellijk ingrijpen eist. ljjke lichamen kon de minister billijken. Hij was het eens met de heer Oosterhuis (P.v.d.A.), die gezegd had, dat door gro tere openbaarheid meer belangstelling wordt gewekt voor de P.B.O. De bewindsman, er op wijzende, dat er thans 40 schappen zijn ingesteld en dat er nog 5 bij zullen komen vóór het einde van deze parlementaire periode, en over wegende, welke schappen in de komende vier jaar tot stand zullen komen, be streed de opvatting, als zou de weerstand tegen de P.B.O. groeiende zijn. De invoe ring van stelsels van winstdeling achtte de minister primair een zaak van het be drijfsleven zelf. Evenals minister Zijlstra betwijfelde hij, of de gedachte van perso- neelscertificaten van aandelen op korte termijn voor verwezenlijking vatbaar is. Aan het middenstandsbeleid is in dit debat niet vee] aandacht geschonken. Al leen de heren Verheij (K.V.P.) en Vixse- boxse (C.H.) hebben daarover enige op merkingen gemaakt, naar aanleiding waarvan staatssecretaris Veldkamp me dedeelde, dat volgende Week een com mentaar zijnerzijds zal verschijnen op de middenstandskredietbeschikking. Staatsmijnen Naar aanleiding van de begroting van de Staatswijnen wilde minister Zijlstra niet in discussie treden over de lonen en ar beidsvoorwaarden, waarvoor de Mjjnin- dustrieraad zijns inziens in de eerste plaats verantwoording draagt. Hij deelde mede. dat de Hoge Autoriteit van de K.S.G. onderzoekt, of de Duitse en Bel gische subsidies in overeenstemming zijn met het verdrag. De regering kan geen stappen ondernemen voordat de Hoge Autoriteit uitspraak heeft gedaan, maar hij liet er geen twijfel over bestaan, dat de Nederlandse regering bi) het Hof te Luxemburg in beroep zal gaan, indien de uitspraak de Belgische en Duitse subsi dies billijkt. AD INT. Opmerkelijk was dat de minister deed blijken, weinig waardering te hebben voor de wijze, waarop het kabinet, waar van hij zelf deel uitmaakt, het huur- en woningbouw vraagstuk heeft aangepakt. Letterlijk zeide Hij, „dat het huur- en wo- ningbouwprobleem wel beter had kun nen" worden opgelost". Voorts mag nog worden genoteerd, dat in de repliek duidelijk werd, dat de heer Kapteijn (P.v.d.A.), in tegenstelling tot enige maanden geleden, zich thans geheel kon verenigen met 's ministers beleid en dat ook hij overtuigd is, dat op dit ogen blik de prijsstabilisatiepolitiek moet wor den voortgezet. De minister gaf voorts als zijn mening te kennen, dat er thans nog geen aanlei ding is om te trachten, via vermindering der zuigkracht van de export te komen tot een binnenlandse ontspanning. Hij be pleitte in dit opzicht de uiterste voorzich tigheid, omdat reds een kleine verminde ring van de hausse in het buitenland een scherpe invloed heeft op onze uitvoer. En er zijn tekenen, welke er op wijzen, dat de expansie in het buitenland aan kracht verliest. Minister De Brujjn verdedigde de fi guur van een afzonderlijke bewindsman voor de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie tegen over de stel ling van de heer Molenaar (V.V.D.dat er aan een aparte be windsman geen behoefte bestaat en dat P.B.O. en Eco nomisch Za ken in één hand moeten zijn. De minis ter grondde MINISTER DE BRUIJN, zijn inzicht op schappen het eminent belang dat met de ontwikkeling van de P.B.O. is gemoeid. De kritiek op de be slotenheid van sommige publiekrechte- De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft gistermiddag in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat veertien agenten van de Russische veilig heidsdienst de Sovjet-leiders op hun be zoek aan Groot-Brittannië zullen vergezel len. Hij voegde hieraan toe, dat het de ge woonte is, dat vreemde staatslieden hun eigen bewaking meebrengen. De minis ter maakte niet bekend of de Sovjet-agen ten gewapend zullen zijn. Een Westduits federaal gerechtshof heeft gisteren de heropening gelast van het proces wegens laster, dat bonds kanselier Adenauer en twee vooraan staande Westduitse diplomaten aan hangig hadden gemaakt tegen de voor malige agent van de Franse contra- spionnage in het Rijnland, Schmeisser, en drie anderen. Het hof bepaalde, dat de regeling, die Adenauer's advocaat op 27 sep tember j.l. met Schmeisser had getrof fen en waarbij de aanklacht ingetrok ken werd, ongeldig is. De „Kleine Totemkring" van het Ne derlands padvindstersgilde, afd. Soest waar prinses Marijke lid van is, heeft in het kindertehuis „Oranjehof" in Huizen een feestelijke paastafel inge richt. Terwijl de kinderen op school waren, werd er in het tehuis door de kabouters hard gewerkt om het feest een daverend succes te laten worden. Op onze foto zien we prinses Marijke bij het versieren van Paaseieren. ROME, woensdag. (Van onze correspondent) De Eeuwige Stad is nog nooit zo vol geweest van (vooral buiten landse) toeristen en pelgrims, die ter gelegenheid van de plechtighe- j den van de Goede-week en van de Paaszegen van de H. Vader naar Rome zijn gekomen. Morgen, Wit- te-donderdag, beginnen de plech tigheden volgens de nieuwe litur gie. Vooral de vier aartsbasilieken (St.-Jan van Lateranen, Sint-Pie- ter, Santa Maria Maggiore en St.- Paulus buiten de muren) zijn nu letterlijk het centrum van de drommen gelovigen, die ingetogen en met bijzondere aandacht de ver scheidene fasen van de gewijzigde liturgie volgen. Er is in geheel Rome geen kamer meer te krijgen. En op het station en op het vliegveld heerst een koortsachtige vooral Noord- en Zuidamerikaanse, de rede en de plechtige zegen zullen uitzen den. Het is misschien van belang als wij in dit verband melden, dat al diegenen, die via de radio of via de T.V. de zegen z'ullen volgen, automatisch de volle af laat zullen verwerven. Dit geldt dus alleen voor de directe uitzending en niet voor de eventuele na-uitzendin gen. Voor de rede van de Paus bestaat de grootste belangstelling. Men herinnert zich de toespraak van verleden jaar, de eerste die de Paus in het openbaar uit sprak na Zijn zware ziekte. Hij behan delde toen de zegeningen, die de toe passing van de kernenergie voor de mensheid kan hebben, mits aangewend voor constructieve en vredelievende doeleinden. Thans vragen velen zich af, of de Paus wellicht op een of andere wijze aandacht zal besteden aan de re cente opzienbarende gebeurtenissen in Sovjet-Rusland, die zulk een grote weer klank hebben in de vrije wereld en die met name door de H. Stoel met belang stelling worden gevolgd. Intussen is het opgevallen, dat de tri bunes in de Sint Pieter, die werden op gericht voor de grandioze plechtigheid ter gelegenheid van de tachtigste ver Egyptische dagbladen hebben gistermor gen met veel ophef gemeld dat Rusland Egypte heeft aangeboden uranium te le veren en zich bereid heeft verklaard in Egypte atoominstallaties te bouwen in ruil voor Egyptische katoen en andere produkten. Het semi-officiële dagblad Al Gomhou- ria verklaarde, dat Rusland aan Egypte reeds een atoomlaboratorium heeft igege- ven en zich nu bereid heeft verklaard op alle andere gebieden technische hulp te verlenen. Een Egyptische delegatie, die verleden maand een bezoek aan Moskou heeft gebracht, heeft een Russisch aanbod ge kregen voor hulp bij de bouw van een kernlaboratorium te Cairo. Rusland bood bij die gelegenheid tevens aan bij de bouw van advies te dienen, Egyptische deskun digen in Moskou op te leiden en materiaal voor geologisch onderzoek te verstrekken Nikolai Melnikof, een Russische deskun dige, die deze overeenkomst namens Rus land heeft getekend en die thans een be zoek brengt aan Egypte verklaarde van daag dat Rusland bereid is aan Egypte uranium te leveren en hulp te verlenen bij het zoeken naar Uranium in de Egyp tische woestijnen. bedrijvigheid. Natuurlijk zal zondag het jaardag en de Zeventiende kroningsdag hoogtepunt worden als om precies twaalf uur de II. Vader op de middenloggia van de St. Pieter zal verschijnen en een Paas- rede zal houden tot de gehele wereld. De ze gebeurtenis zal via de Eurovisie in geheel West-Eur.opa te. zien zijn. terwijl eert zeer groot aantal radio-omroepen, Het K-N.M.I. deelt mede: Boven Zuid- S c a ndinav i handhaafde zich de afgelopen 24 uur een hogedruk- gebied, dat de algemene ludhtcirculatae in een groot deel van Europa beheerst. Langs de noordzijde van dit hogedruk- gebied trekken storingen van het zee gebied bij Jan Mayen via Scandinavië naar Rusland, waar zij sneeuw brengen. Er komt daar ook nog op vrij uitgebreide schaal vorst voor; zelfs in Zuid-Rusland is de lente nog niet gearriveerd. Een depressie, die gisteren boven Spanje lag. trok langzaam naar de Golf van Bis- cajè. Tussen deze depressie en 'het eerder genoemde hogedrukgebied handhaafde zich over onze omgeving een vrij krachtige oostelijke luchtstroming. Een zwakke ®t0" ring, die met de depressie boven de Golf van Biscaje samenhangt, troik vanmorgen over Frankrijk naar het Noorden, verge zeld van veel bewolking en een smalle regenzone. Wolkenvelden ervan dreven met zuidelijke bovsnwiirden ons land al binnen. Ook morgen zullen storingsinvloe den uit het zuiden tot bewolking aanlei ding geven, waaruit hier en daar een bui kan vallen. De wind zal echter afnemen en omdat bovendien de vochtigheidsgraad van de lucht groter zal worden, wordt het weer minder schraal. Het aantal baggermolens benodigd voor het graven van kanalen in de nieuwe IJs- selmeerpolder Oostelijk Flevoland zal na de Paasdagen sterk worden uitgebreid. Niet minder dan 25 molens met een em- merinhoud, variërend van 250 tot fiOO li ter per emmer, zullen de voor deze polder bestemde hoofdkanalen, subkanalen en tochtsloten uitbaggeren. Met dit grote karwei werd reeds in de zomer van vorig jaar een begin gemaakt. Dit werk moet geschieden alyorens tot sluiting van de dijk rond het nieuwe land zal worden overgegaan. Van het hoofdka naal van 't gemaal Lovink bij Harderwijk naar het gemaal Colijn bij Ketelhaven, dat een lengte krijgt van 30 km. moet nog 15 km worden uitgebaggerd, van het ka naal van het gemaal Wortman bij Lely stad naar Ketelhaven ter lengte van 25 km nog 20 km in totaal. Het baggeren ge schiedt van vier punten uit t.w. Harder wijk, Elburg, Lelystad en Ketelhaven, dus naar elkaar toe. Verder moeten de verbin dingskanalen met de sluisputten 30 km tochtsloten, kortere kanalen en de rand- kanalen in Veluwe en IJsselmeer nog uit gebaggerd worden. In totaal moet nog naar schatting tien miljoen kubieke meter grond worden ver zet. alvorens tot sluiting van de dijk kan worden overgegaan, welke sluiting men in de tweede helft van dit jaar wil uitvoe ren. Negen aannemers voor baggerwerken zetten hun materiaal met deze grote bag- geroperatie in. In totaal zal ruim 500 man personeel bij dit werk betrokken zijn. Der tig sleepboten zullen de baggermolens en onderlossers naar de bestemde plaatsen slepen. De uitgebaggerde grond zal op de daar voor aangewezen zand- en kleidepots worden gestort. Deze depots zullen t.z.t. worden gebruikt voor grondverbegeringen aanleg van wegen en voor toekomstige woonkernen in het nieuwe land. van de Paus, nog steeds niet zijn afge broken. Men meent hierin een bewijs te zien, dat de geruchten op waarheid berusten, als zouden er binnenkort een of meer zaligverklaringen plaats heb ben. Met een zekr nadruk wordt name lijk verteld, dat juist de zaligverklaring van Paus Innocentius XI voor de deur staat. Deze Paus uit het geslacht Odes- calchi regeerde van 1676 tot 1889 en is na de Heilige Pius X degene, die de H. Vader Zijn gehele leven lang het meest vereerd heeft onder Zijn voor gangers. Paus Innocentius is zonder enige twijfel de eerste Paus geweest, die in zekere zin voor een verenigd Europa heeft geijverd tüdens de strijd tegen de Turken. Hij leefde en regeerde in een tijd, die grote overeenkomst vertoont met onze dagen en de verering van I Paus Pius XII voor deze grote politicus, heilige bestuurder en eerste werkelijke Europeaan, is dus alleszins te verkla- ren. Het zaligverklaringsproces van Paus Innocentius XI is praktisch geëindigd en iedereen in Rome weet, met hoeveel energie de H Vader dit, proces bevorderd heeft. Dat de plechtige zaligverklaring nog voor de komende zomervakantie zal plaats hebben, schijnt inderdaad wel vast te staan en dat de Paus deze gebeurtenis zal aangrijpen, om voor de zoveelste maal de wereld te wijzen op de noodzaak van eenheid en samenwerking, kan men zonder moeite aannemen. Misschien zal z'elfs de rede van zondag al in dit teken staan. Op liet congres van de Oostdnitse communistische partij heeft premier Grotewohl gisteren het „despotisme in de staatsorganen aan de kaak gesteld. Hij beschuldigde het ministerie van Justitie ervan, dat hel onwettige arrestaties heeft verricht en zeide, dat het collectieve leiderschap in Oost-Duitsland versterkt moet worden. Grotewohl zeide, dat de procurenr-generaal, Ernst Melsheimer, opdracht gekregen heeft om „over zijn methoden verslag uit te brengen" aan de regering. Hij klaagde er over, dat de gerechtelijke autoriteiten zich handel wijzen permitteerden, die niet op de wet gebaseerd zijn. Als voorbeeld noemde hij het gevalstaatsapparaat moeten vereenvoudigen van mensen te Havelberg, bij Berlijn, aan wie aardappelen geweigerd waren omdat zij niet aan de aardappeloogst meewerkten. Elders waren mensen be boet omdat zij weigerden deel te ne men aan het werk van „wederopbouw- groepen". „Voor dit soort dingen is er voortaan geen plaats meer", zo zeide Grotewohl. De procureur-generaal zou er op moeten toezien, dat in de toe komst strikt legale methoden werden gebruikt. Grotewohl onthulde voorts, dat op een recente vergadering van het cen trale partijcomité besloten was, dat het kabinet een nieuwe procedure zou volgen om het collectieve leiderschap verder door te voeren en meer ruimte te laten voor de verantwoordelijkheid van individuele leden. Het gebrek aan „collectiviteit" in plaatselijke bestuurs organen zou bij de wet moeten worden veranderd. Deze nieuwe wet zou het en zou aan lokale gezagsdragers een grotere zin voor democratische verant woordelijkheid moeten bijbrengen. „De vroegere gang van zaken, waarbij de gekozen plaatselijke autoriteiten pre cies de lijn van de regering hadden te volgen, moet worden afgeschaft," zo zeide hij. De communistische premier ver klaarde voorts, dat de debatten in het parlement „te lauw" waren en niet „levendig" genoeg. Weliswaar had, zo meende hij, het merendeel van de dis cussie in de regel reeds in commissies plaats gevonden, doch de mensen zou den geen goede indruk van hun ver tegenwoordigers krijgen wanneer die niet veel anders zouden doen dan maar stom zitten kijken. Melsheimer s zelfkritiek Na Grotewohl's rede stapte de Oost- duitse procureur-generaal, Meishei- hefschroef een stuw- die geen bewegende de- Een groep Nederlanders is er na jarenlange arbeid in geslaagd, in ons land een helikopter te bouwen, die, naar de vliegproeven aantonen, suc cesvol vliegt. Zij werd uitgevoerd door de heer T. van Houwelingen, oud-directeur-generaal van de P.T.T., oud-voorzitter van de Stichting Hef- schroefvlicgtuigen en voorzitter van de daaruit voortgekomen stichting voor de ontwikkeling en bouw van een experimenteel hefschroefvlieg- tuig. De Nederlandse helikopter, „Koli brie" genaamd, is een zeer eenvoudig toestel, dat verscheidene vindingen van Nederlandse geest in zich ver enigt Het heeft een zgn. zelfinstellen- de hefschroef, die het een voor heli kopters ongekende stabiliteit geeft en het heeft aan elk uiteinde van de its iwpïB™?:!.»:-: s Deze foto toont invlieger R. J. v. d. Harten van de Nederlandse Helikop terindustrie N.V. tijdens een van de goedgeslaagde proefvluchten met de stuw str aalhelikopter „Kolibrie" van deze Nederlandse industrie. Het defi nitieve model van dit opmerkelijke hefschroefvliegtuig zal in juni a.s. ge reed zijn. Daarna wil men mettertijd de produktie ervan in de N.H.I.-fa- briek op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven beginnen. tweehladige straalmotor, len heeft. Deze bijzonderheden zijn gisteren aan de openbaarheid prijs gegeven door ir. C. F. Verhage, een der directeuren van de eind 1955 opgerichte Nederlandse Helikop ter Industrie N.V., op de in het Groot handelsgebouw te Rotterdam gehouden eerste landbouwluchtvaartdag. Deze dag was georganiseerd door het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek te Wa- geningen. De motoren lopen op huisbrandpetro- leum, maar desgewenst ook op gasolie, kerosine en benzine. Het toestel kan twee personen en lading vervoeren over korte afstanden. De snelheid is ongeveer 100 km per uur. Het brandstofverbruik is, doo-r de stuwstraalmotoren, hoog, maar de brandstof is goedkoop. Er wordt verwacht, dat het hefschroef vliegtuig een derde zal kosten van de prijs, die helikopters, die nu aan de markt zijn, moeten opbrengen en die een zelfde laadvermogen hebben. De vlieg kosten van de „Kolibrie" zullen, naar men verder verwacht, de helft bedragen van die van een hefschroefvliegtuig met zui germotor. Naar de Nederlandse Helikopter Indu strie N.V. te Overschie bericht, verlopen de vliegproeven met het prototype van de „Kolibrie" 'litermate bevredigend. Men verwacht dat bet spoedig voor de produk tie geschikt zal zijn en hoopt Iet in juni vliegtuig te hebben. Het toestel, waarvan de hefschroef on geveer tien meter lang is, weegt ledig slechts 200kg (een tweepersoons automo biel weegt minstens driemaal zoveel), be reikt een kruissnelheid van 100 km per I uur en kan op simpele wijze worden in- gericht voor vervoer van personen, ge wondentransport, gewassen oespui ting cf andere doeleinden. Proeven voor het ver krijgen van een bewijs van luchtwaardig heid zijn reeds begonnen. De maximum vliegduur van het toestel is één uur. De Nederlandse Helikopter Industrie N.V. zal het assembleren van „Kolibrie"- helikopters in een fabriek op de Lucht haven Rotterdam ter hand nemen, de on derdelen voor bet toestel worden bij Ne derlandse industrieën in haar opdracht vervaardigd. Zo worden de motoren en verscheidene andere onderdelen bij de Kromhout Mo- torenfabriek vervaardigd; de romp en aanverwante onderdelen bij Aviolanda en de bladen bij de Fokkerfabriek. De ontwikkeling van de „Kolibrie" ge schiedt met steun van het Nederlands In stituut voor Vliegtuigontwikkeling; zij werd in 1952 aangevangen door de werk groep van de stichting voor de ontwikke ling en bouw van een experimenteel hef schroefvliegtuig (Sobeh). In de jaren 1954 en 1955 werd liet prototype voltooid en ongeveer een jaar geleden begonnen de vliegproeven. De ..Kolibrie" is Europa's eerste stuwstraalhelikopter. De in Hardinxveld geboren en thans 73-jarige heer Van Houwelingen heeft zich van 1947 af, toen de Stichting Hef- schroefvliegtuigen in het Jeven werd ge roepen en hij daarvan voorzitter werd intensief met het werk van de ontwik keling van een helikopter naar Neder lands ontwerp beziggehouden. Hij is het ook geweest die de destijds bij de PTT werkzame ir. Verhage in 1947 in kennis bracht met ir. Meijer Drees, welke ken nismaking het succes mogelijk heeft ge maakt. De heer Van Houwelingen is nu mede-directeur der Nederlandse Helikop ter Industrie. Ir, Verhage, 43 jaar en Rotterdammer van geboorte, studeerde na de H. B. S elektrotechniek in Delft. Deze studie werd onderbroken voor het vervullen van de dienstplicht. Hij kwam op Soesterberg en werd in 1934 tweede luitenant-waarne mer. In 1938 voltooide hij zijn studie en kwam hij in dienst hij de PTT. In de meidagen van 1940 was hij escadrille- commandant van drie Fokker T-5 bom menwerpers. In 1952 werd hij benoemd tot adjunct directeur van het teiefoondistrict 's Gra- venhage, welke functie hij heeft vervuld tot 1 januari j.l., toen hij als mede-direc teur overging naar de Nederlandse Heli kopter Industrie. Ir. Verhage is de ont werper van de zelfinstellende rotor. Het Mee van de stuwstraalmotoren is van de 33-jarige ir. Meyer Drees, een geboren Hagenaar. Hij studeerde in Delft vliegtuigbouwkunde en kwam in 1948 als afgestudeerd ingenieur bij het Nationaal Luchtvaartlaboratorium te Amsterdam. Daar werd hij betrokken in het onderzoek dat voor de Stichting HefschroefvÜegtui- gen werd uitgevoerd. Nadat hij van 1950 tot 1952 in dienst was geweest kwam hij bij de Sobeh als hoofdconstructeur. De heer Meyer Drees is thans onder directeur en hoofdconstructeur van de N. H. I. mer, gedwee naar voren om zijn „zelf kritiek" uit te spreken. Melsheimer be dankte de premier, omdat hij het con gres op de hoogte had gebracht van de fouten, die in zijn ressort worden ge maakt. Hij verklaarde, dat alle vervol gingsambtenaren in het land „met enthousiasme" zich aan het werk zou den zetten om, zoals kameraad Grote wohl dat gevraagd had, verslag over hun werkzaamheden uit te brengen. Melsheimer Iteide, dat het waar is, dat de socialistische wet en orde in tal van gevallen miskend waren en dat dit een „deprimerend" gevolg had ge had. Hij gaf toe, dat de bij de wet toe gestane perioden van voorarrest regel matig waren overschreden en gaf eveneens toe, dat hij zelf als procu reur-generaal hiervoor verantwoorde lijk was. Hij concludeerde door te zeggen, dat Grotewohl's kritiek voor de onder hem ressorterende justitiële autoriteiten een aansporing zal zijn om hun „werk te verbeteren". Op het congres heeft Grotewohl ook vier uur lang gesproken over de positie der kerken in Oost-Duitsland. „Wij kun nen niet toelaten, dat kerken, die niet tot de Duitse Democratische Republiek beho ren, hun vredes-vijandige NATO-politiek op ons grondgebied voeren", aldus Grote wohl. Hij kondigde hiermede de scheiding aan tussen de kerken in de Sovjet-zone en die in de Bondsrepubliek en in West-Ber- lijn. Grotewohl dacht, dat de Oostduitse regering met de Kerken wel tot een betere verstandhouding kan komen, „mits de kerken de wetten en belangen van de Oostduitse republiek in acht nemen": Want: „Wij dulden niet, dat de Kerk zich in toenemende mate met een negatief vij andige houding mengt in binnenlandse aangelegenheden''. Oproep van Conant Inmiddels heeft dr. James Conant, de Amerikaanse ambassadeur in Bonn gisteren te Los Angeles verklaard, dat het Westen moet pogen profijt te trek- ken van de toestanden in Oost-Duits- land, die hij van dien aard noemde, dal dit gebied „de Achilleshiel van hel Sovjet-imperium" is. „Van iedere gelegenheid moeten we gebruik maken om te wijzen op hel feit, dat de Sovjets bezig zijn dit dee van het Duitse volk uit te buiten", zc zeide hij. De ambassadeur zag hierin een mid del om de Duitse hereniging dichterbi. te brengen. In het gebied van Arvidsjaur in Zweeds^ Lapland zjjn gistermiddag een goederen trein en een spoorbus (een cen-wagentreif op banden) op elkaar gereden. Veertief mensen, waaronder de bestuurder van d; bus, vonden de dood en negen worden ge; wond. Commando's van de Franse marine en legionnaires hebben naar eerst nu wordt vernomen, dinsdagavond een lan ding uitgevoerd op de Algerijnse kust. Zij zijn gisteren de beboste uitlopers van het Conde-Sumendou gebergte ingetrok ken op zoek naar rebellen en wapenop slagplaatsen. Op deze eerste <Ja& zÜn opstandelingen gesneuveld. De opstandelingen beheersen verschil lende streken in het Algerijnse kustgebied en men verwacht, dat er meer landings operaties zullen volgen. In totaal zijn dinsdag en woensdag in Algerije 59 opstandelingen gesneuveld. In West-Algerije, bij Tlemcen, maken de Fransen gebruik van hefschroefvlieg- tuigen voor het overbrengen van comman do's naar gebieden, waar opstandelingen opereren. Onder de Franse bevolking in Algiers heerst enige teleurstelling over het feit dat de Franse ministerraad dinsdag niet. zoals verwacht werd, besloten heeft re, servisten op te roepen. Op het ogenbli. zijn 200.000 man Franse troepen in Alge[| rije, doch naar verluidt heeft ministej Lacoste om nog 100)000 man gevraagd Plannen voor het oproepen van reservis ten zouden gereed liggen en premie.' Mollet zou slechts „op de knop behoeve; te drukken" om het mechanisme ii. werking te stellen. In Tunis is gisteren vernomen, dat bi een grote operatie in het zuiden van he land 250 opstandige stamleden gesneuveb zijn. De heropleving van het verzet i- Zuid-Tunesië wordt geweten aan agitati van agenten van het Algerijnse ..national bevrijdingsleger", dat een „tweede front, wenst om de krachten van de Fransen t versnipperen. Circa 700 rebellen zou den in Zuid-Tunesië omsingeld zijn doo meer dan 3500 Fransen, die hen me behulp van tanks, artillerie en vliegtuige, uiteen trachten te drijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1