Uit of in het vergeetboek? Chefarine 4 I Monaco-huwelijk opTV-scherm in 10 landen UNICEF HELPT N.-GUINEA flnpa: KNEEDBAAR ROUT van Geta Bever Weinig perspectief middelbaar voor Nederlands onderwijs WÖONFLATS voor studenten Minder egoisme en meer sociale bewogenheid noodzakelijk Dot moét 333 $T$TE (XPRESS Griep? Chefarine„4" doet wonderen Demonstratie met kleurentelevisie in Eindhoven DRAADLOOS CONTACT In plaats van de hospita Prinses Marijke als paaskabouter Goede Week-liturgie in Jerusalem ongewijzigd Grote demonstratieve „Jungsclilaeger- bijeenkomst" Madurodam" is weer geopend Een feestgave voor Groningen's bisschop Malta's integratie bin nen het Ver. Koninkrijk Rector M. van Can maakte inspectietocht van vier maanden ZAANHAGEL Meer studiebeurzen gewenst DONDERDAG 29 MAART 1936 PAGINA 3 Wij, mensen van 1956, bewieroken onszelf nogal eens graag, dat we al zoveel problemen iiebben opgelost. Met name op technisch terrein hebben wij de laatste 40, 50 jaren wonderen verricht, en dat kweekt bij velen de gedachte, dat wij alles kunnen oplossen en dat alles zo gemakkelijk gaat. Nu hebben we weer eens kunnen lezen, dat het allemaal zo een voudig niet is. Het rapport van de Sociaal Economische Raad, dat thans is vrijgegeven, en dat handelt over de „Vergeten Groepen" is daarvan een bewijs. Immers, de eerste conclusie, welke men uit dit rapport moet trekken, is, dat de Raad voor de huidige nood van de „Vergeten Groepen" geen oplossing weet. Men geeft wel enkele bespiegelingen over de toekomst, maar voor het heden weet men eigenlijk geen oplossing. Op 1 mei in Amsterdam: H. N. WERKMANPRIJS 1955 lighter and milder 23.000 dollar voor gezond heidszorg Voor Suriname 27.000 dollar PENSIOEN VAN CAPITULANTEN Verrukkelijk De échte chocoladekorrels van échte chocola! Geen katholiek m.o. meer ...en Jungschlager? Nadat de Raad eerst de groepen, waar over het gaat, enigermate bepaald heeft, n.l, de gepensioneerden en andere ouden van dagen, de weduwe, en wezen, de .spaarders" en de meer of minder invali den knoopt hij daaraan vast, dat velen van deze mensen nu al jaren moeten le ven van een uitkering, die gebaseerd is op de vooroorlogse waarde van de gul den. En als men nu weet, dat de huidige waarde van de gelden ongeveer 40 pet is van die van vroeger, dan is het duidelijk dat vele van deze mensen thans in zeer moeilijke omstandigheden moeten leven. De Raad erkent dit ook, maar geeft zo goed als geen oplossingen voor het he den. Het is dan ook een uitermate moeilijke werknemersorganisaties in het vrije over leg nogal eens wat bereiken voor de ge pensioneerden en dat is een groot goed. Voorts zou een dergelijke verplichting voor vele ondernemingen zulke grote ka pitalen vragen, dat dit een onrechtmati ge last zou betekenen. Wel zou men o.i. in grotere mate dan thans het geval is een beweging in de lonen ook van toepassing moeten laten zijn op de pensioenen. De ondernemers zouden dan mentaal beter hierop inge steld worden, de werknemers zouden be ter dan thans de onderlinge solidariteit kunnen betrachten. Zo goed als onoplosbaar wordt de zaak, wanneer het gaat over „spaarders" en in validen, die buiten de sociale wetgeving zaak. Wie behoren er onder? Kunnen we vallen. Hier is geen maatstaf te vinden, de ondernemers verplichten, aan hun ge pensioneerden méér uit te betalen, dan waarop ze krachtens hun pensioenrege ling recht hebben? Kunnen de gepensio neerden van de overheid méér krijgen? Wat kunnen we doen voor de weduwen en wezen? Het zijn allemaal vragen, waarop men op dit moment nog het ant woord schuldigblijft, ofwel slechts vage suggesties doet. Terecht merkt de Raad op, dat de uitke ring van de ouderdomsvoorziening krach tens de pas aangenomen wet op 1 janua ri 1957 verlichting zal brengen voor velen. Maar waarom komt men niet tot wat betere suggesties voor de weduwen en wezen? De betrokken uitkeringen kunnen toch door toeslagen en door verlaging van de leeftijdsgrens verbeterd worden? We weten wel, dat dit juridisch en wetstech nisch minder fraai is en dat er zelfs eco nomische bezwaren aan verbonden kun nen worden, maar wat méér sociale bewo genheid, en wat meer angst voor poli tieke munt ten gunste van een bepaalde partij 7,OU toch o.i. méér bevredigende sug gesties voor deze groep gegeven hebben dan nu het geval is. De gepensioneerden van de Overheid laat de Raad buiten beschouwing, omdat deze zaak reeds aanhangig is. Wij hopen, dat men daar snel en niet schriel tot overeenstemming zal komen ten bate van velen. Betreffende de gepensioneerden van het bedrijfsleven en dan hen, wier pensioen op vooroorlogse basis berust kan de Raad niet verder komen dan een aanbe veling aan de ondernemers om tot verho ging over te gaan. Verplichten kan men hier niet en wij zouden hiervan ook geen voorstander zijn. Ons is bekend, dat vele Gedurende enkele weken is „De Kleine Totemkring'' van de afdeling Soest van het Nederlandse Padvindstersgilde druk bezig geweest Riet het maken van paas- versieringen om daarmee een feestelijke Paastafel in een kindertehuis aan te richten. Prinses Marijke, die in september van het vorig jaar toetrad tot „De Kleine Totemkring" en in november j.l. geïn stalleerd werd tot kabouter, ging gister middag met de 16 kabouters tellende groep naar het kindertehuis voor licht- debiele kinderen Oranjehof te Huizen. In alle stilte, zoals dat kabouters Past, dekten Ze voor een 40-tal kinderen (die op school waren) een feestelijke paas tafel. Kartonnen bordjes, kroezen en ser vetjes, alles was met door de kabouters geknipte haasjes versierd. Bij ieder bord kwam een geverfd Paas ei in een geknipt paashoudertje te staan en een bakje met paassnoepjes. Slingers, zelf gemaakte bloemstukjes, fruit en kleine paasverrassingen sierden de tafel. Voorts werd voor ieder kind een door de kabouters vervaardigde feestmuts klaargelegd. Toen de kabouters met hun werk klaar waren, deden ze nog geruime tijd spelletjes met de (niet leerplichtige) kleuters die thuis waren. Ons Zaterdagkoopje in verband met de feestdagen, deze week op Vrijdag en Zaterdag DAMES- HANDSCHOENEN van prachtige, soepele kwaliteit leder, in leuk fantasie-model, in de kleuren zwart, bruin, cork, beige en grijs: Een zo uitzonderlijk voordelig Zaterdag-koopje, dat niemand zich mag laten ontgaan Normale prijs 12.95 <mr 95 NU Telefonische of schriftelijke bestel lingen worden stipt uitgevoerd. Kleding BINNENWEG PLEINWEG 196 die enigermate volgens de rechtvaardig heid en de liefde gehanteerd zou kunnen worden. Hier zou zoveel toevalligheid en zo weinig controle doorslaggevend wor den, dat men werkelijk méér kwaad dan goed zou doen. Vervolgens zou men kunnen opmerken, dat de werkgevers en de werknemers in hun loonbespreking dit vraagstuk wat, meer zouden betrekken. Met name zou men kunnen zeggen, dat zij de gevolgen van de loonsverhogingen dieper moesten doordenken, vooral in het belang van de „vergeten groepen". Men zou zelfs kun nen stellen, dat men veranderingen ge heel moest achterwege laten terwille van hen. Met de eerste twee opmerkingen zijn wij 't eens, alhoewel wij weten, dat in de be sprekingen vaak hierop wordt gelet, zon der men middelen ziet om iets te be reiken. De laatste stelling kunnen wij niet 'onderschrijven. De grote drang van de werknemersor ganisaties is zeker het laatste jaar gericht op verschuiving van het inkomen ten gunste van de loontrekkenden. Dit is een dergelijk belangrijke zaak voor al vanuit het oogpunt van sociale recht vaardigheid en vooruitgang bezien dat men hiermede niet mag stoppen. Deze verschuiving zal over het algemeen ook geen prijsverhoging met zich mee bren gen en wanneer er wel enkele prijzen ver hoogd worden, dan zal men deze onver mijdelijkheid vo-or enkelen terwille van het grote goed voor velen moeten aanvaar den. Samenvattend, stellen wij vast, dat het de S.E.R. niet gelukt is een oplossing voor de huidige nood te vinden, en inzo- verre zijn de „Vergeten groepen" in het vergeetboek gebleven. Wel heeft de Raad voor de toekomst enkele suggesties en in- zoverre zijn ze er uit gehaald. Maar algeheel bevredigend is ook dit rapport zeker niet. Naast een grote dosis onvermogen ligt hieraan weer dezelfde mentaliteitskwestie ten grondslag, welke wij vroeger signaleerden n.l. dat men door allerlei rationele overwegingen en argu menten de sociale bewogenheid, welke on getwijfeld bij de raadsleden als persoon bestaat, als Raad onvoldoende tot zijn recht laat komen. Dat is jammer en misschien gevaarlijk. Mw. Alleen in Jeruzalem zullen de plechtig heden van de Goede Week niet volgens de dit jaar ingaande nieuwe richtlijnen gehouden kunnen worden, aldus eén mededeling van Radio-Vaticana. Dit houdt verband met de bijzondere omstandighe den ter plaatse, waar een bepaalde over eenkomst geldt voor de volgorde der plechtigheden der verschillende godsdien stige gemeenschappen in de Basiliek van het Heilig Graf en andere heiligdommen. Verandering van de latijns-katholieke plechtigheden zou de orde der anderen in het gedrang brengen. (Van onze Amsterdamse redactie) Op dinsdag 1 mei a.s. zal in het Con certgebouw een grote demonstratieve pro testbijeenkomst worden gehouden tegen de wijze waarop in Djakarta het proces- Jungschlaeger is gevoerd. Prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van Staat, zal op deze vergadering het woord voeren, terwijl door het „Plaatselijk Actiecomité Jungschlae- ger" in Amsterdam die de bijeenkomst organiseert, ook nog een uitnodiging zal worden gericht aan een bekend katholiek spreker. Dit deelde mr. dr. A. Zeegers. voorzitter van het Actiecomité dat door een tiental organisaties is gevormd gisteravond mede aan het slot van een voorlichtingsavond die in Krasnapolsky werd gehouden. Op deze bijeenkomst wel ke door plm, 150 belangstellenden werd bijgewoond, voerden verder het woord mr. dr. K. W. P Klaassen. een bekend strafpleiter uit Den Haag en de heer A. J. Renssen, getuige a décharge in het pro- ces-Jungschlaeger. Aan het adres van mevr. Bouman werden woorden van hulde gericht. B en W. van Amsterdam hebben op voordracht van de adviescommissie de H. N. Werkmanprijs 1955 voor de ont werper van het typografisch best ver zorgde boek, tijdschrift of handelsdruk werk. verschenen tussen 1 oktober 1954 en 1 oktober 1955, toegekend aan de heer J. W. Schrofer te Amsterdam voor zijn bij de drukkerij Meijer te Wormerveer in gebruik zijnde letterproeven. De prijs voor de best verzorgde biblio fiele uitgave kon niet worden toegekend. (Advert en tie) V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen Elk tablet Chefarine „4" beval 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nog beter en helpen ook dan, wanneer andere middelen talen. f) 99- BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 cl Dr. H. IV. J. Kuipers, die benoemd is tot secretaris van het bisdom Haarlem. De raad van UNICEF, het Kinderfonds van de Verenigde Naties heeft een be drag van 23.200 dollar beschikbaar ge steld voor de uitvoering van gezond heidsprogramma's in Nederlands Nieuw- Guinea. Hiervan is een bedrag van 9.000 dollar bestemd voor de voortzetting van de gouvernementscampagne tegen fram- boesia, waarbij de gehele bevolking in de onder bestuur gebrachte gebieden wordt onderzocht en zo nodig behandeld. Deze behandeling geschiedt met penicilline, welke door UNICEF beschikbaar wordt gesteld. De gouvernementsuitgaven voor deze campagne zullen het volgend jaar ruim 325.000 bedragen. Een bedrag van 4.000 dollar wordt door UNICEF beschikbaar gesteld voor moe der. en kinderzorg, waaronder uitrus tingsstukken voor 84 vroedvrouwen, die in Hollandia, Merauke, Biak, Seroei en Manokwari In opleiding zijn. De gouver nementsuitgaven voor moeder- en kin- derzorg zullen in 1956 en 1957 resp. 120.000,en 175.000,bedragen. Voor de uitvoering van het melk voe dingsprogramma voor kleuters en school kinderen en voor de verstrekking van levertraan heeft UNICEF een bedrag van 7.200 dollar beschikbaar gesteld Hierdoor zal voor 4.000 kinderen gedurende 600 dagen een dagelijks rantsoen van 50 gram melkpoeder beschikbaar komen. De gou vernementsbijdrage voor dit bijvoedings programma wordt geschat op 40.660, Tenslotte heeft het Kinderfonds van de Verenigde Naties een bedrag van 3.000 dollar beschikbaar gesteld voor de tuber culosebestrijding op Nieuw-Guinea. De vier bovengenoemde gezondheidspro gramma's hebben de technische goedkeu ring gekregen van de Wereldgezondheids organisatie. Het fonds heeft voorts 27.300 dollar be schikbaar gesteld voor de voortzetting van de bijvoedingsprogramma's voor kleuters en schoolkinderen in Suriname. Door deze gift zullen ongeveer 30.000 kin deren en aanstaande en jonge moeders gedurende twee jaar dagelijks bijvoeding kunnen krijgen. Dit bedrag is bestemd voor het vervoer van ongeveer 650.000 kilo melkpoeder, welke gratis uit Ame rikaanse surplusvoorraden wordt verkre gen. Daarnaast zal aan bijzonder behoef tige kinderen dagelijks een warme school maaltijd worden verstrekt. De televisiekijkers in tien landen zullen volgende maand getuige zijn van het hu welijk tussen Prins Rainier III en Grace Kelly, aldus is thans officieel in Genève bekend gemaakt. Bovendien zullen de plechtigheden voor de Amerikaanse tele visie worden verfilmd. De programma-commissie van Eurovisip heeft meegedeeld, dat „ondanks enorme technische moeilijkheden'' de plechtighe den van commentaar zullen worden voor zien in de talen, die worden gesproken in de deelnemende landen: West-üuitsiand, Oostenrijk, België, Frankrijk, Italië, Ne. i derland, Zwitserland, Denemarken, En- geland en Luxemburg. Het programma wordt op 17 april a.s. geopend met een uitzending van een se renade, die voor het paleis in Monaco wordt gebracht. De volgende dag wordt de plechtigheid van het burgerlijk huwe lijk in de troonzaal getoond, gevolgd door het avondfeest en op 19 april wordt de kerkelijke plechtigheid in Monaco uitge zonden. Op uitnodiging van de P.T.T. zullen, zo als door ons reeds werd aangekondigd, on geveer honderd televisie-deskundigen uit verschillende landen op 10 en 11 april een bezoek brengen aan Philips om kennis te nemen van diverse uitzendsystemen voor kleurentelevisie. Deze deskundigen maken deel uit van een studiecommissie voor kleurentelevisie van de C.C.I.R., een in ternationaal raadgevend lichaam voor communicatie door middel van radio en televisie. De delegatie komt naar Neder land, na zich in Amerika, Frankrijk en Engeland te hebben georiënteerd- Bij Philips zullen verschillende systemen worden gedemonstreerd, o.a. het thans in de Verenigde Staten gebruikte systeem, dat overigens is aangepast aan de Euro pese omstandigheden. Het doel van de de monstratie is het vergemakkelijken van de keus, opdat t.z.t. één systeem internatio naal zal kunnen worden ingevoerd. De delegaie zal de uitzendingen uit Eind hoven op enkele kilometers afstand van de stad kunnen volgen. Daarnaast staat een bezoek aan de kleurentelevisie-studio in het natuurkundig laboratorium van Philips op het programma. Deze uitzendingen van kleurentelevisie moeten uitsluitend worden beschouwd als laboratorium-experimenten, aangezien het nog jaren zal duren, alvorens geregelde uitzendingen in kleuren kunnen plaats Op een teken van ir. F. Q. den Hollan- ,der, de president-directeur van de Ned „Les Menestrels uit Frankrijk met spoorwegen, hief de 5-jarige Jantje Tel- vinden. In de Verenigde Staten komen der gelijke uitzendingen reeds voor, maar vooral de prijs van de kleurentelevisie ontvangers, welke enkele malen hoger is dan die van normale zwart-wit-ontvan- gers, staat een snelle verbreiding in de weg. De Russische onderminister van P.T.T. heeft in het blad „Sovjet-cultuur" bekend gemaakt, dat het Russische televisienet, dat momenteel twaalf zenders omvat, aan zienlijk zal worden uitgebreid. Volgens hem zullen, naast de 75 nieuwe zenders, die er ingevolge het tegenwoordige vijf jarenplan moeten komen, over het hele sovjet-gebied nog talrijke doorzendstations worden gebouwd. Bovendien zal er met de volksdemocratische landen een gezamen lijk televisienet worden ingericht. In het KRO-programma op Eerste Paas dag zal om 11.55 uur de toespraak van Z-H. Paus Pius XII met daarna de pau selijke zegen rechtstreeks worden uitge zonden. Om 20 uur des avonds wordt deze uitzending herhaald. In het gevarieerde programma, dat daar na volgt, treden op het duo „Hij en ik", Hetty Blok, André de Raaf en Jacques Schutte, het Leedy Trio en het Ballroom- orkest met als gaste de chansonnière Sacha Dénisent. Als Paasverrassing wordt ant woord gegeven op de intrigerende vraag: „Wie is de onbekende Nederlander op Pa- j sen 1956?" ladn moderne chansons en Jan Blaaser. Het orkest van Dick Schallies zorgt voor de muzikale illustratie. In het wegens de reportage van de oefenwedstrijd ïn het Amsterdams stadion een half uur vervroegde kinderprogram ma heeft de KRO-televisie „Hokus, pokus, dat kan ik ook" geïntroduceerd, een nieuw spel voor de jeugd in acht delen naar het gelijknamige boek van Han Bentz van den Berg en Adrie van Oor schot die er zelf een goochelaar in speelt. Wim Bary, die dit spel voor de televisie regisseert en die in Dick Bos een uitste kende figuur voor de held, Tommy Ver stoep vond, brengt de handeling door middel van fragmenten film nu en dan buiten de studio, aldus voor wat afwisse ling zorgend. Of Tommy Verstoep echter even populair ::al worden als de Dappere Dodo van Bert Brugman, die in het be gin van de uitzending aan zijn veertiende avontuur toe was, betwijfelen we. Onder het motto „Tok-tok-tok.a'.weer een ei" vertelden pater Loop, Hannie Lips en Leo Nelissen van de radio-jeugduit zendingen, die zich voor de TV-camera als een buitengewoon sympathieke Oom Leo ontpopte, van de grote Paaseieren - wedstrijd, welke de KRO met de Jeugd bond Zonder Naam organiseert en lieten een paar van de prachtige prijzen zien. welke op de winnaars wachten. „Tante Hannie" en „Oom Leo" zongen samen het .eierenlied", waarbij ze zich zelf begeleidden, de eerste met haar ac cordeon, de tweede met zijn gitaar. Dat klonk heel leuk en de kinderen zongen dapper mee en wuifden aan het slot enthousiast terug. Een goed en gevarieerd jeugdprogram ma, waarin we, naast Hannie Lips, Leo Nelissen nog eens hopen terug te zien ders, in de model-uniform van stationschef derde klasse der N. S-, zijn „spiegelei" in de hoogte. Onmiddellijk daarop begon al les, wat in Madurodam, het bekende Haag se miniatuurstadje, kan rijden, varen en draaien, dat ook te doen. Tegelijk hieven de honderden padvinders en padvindsters, die in een grote kring rond het terrein waren opgesteld, een luid gejuich aan. Hiermede was voor de vijfde keer Ma durodam officieel geopend. Mevrouw Boonv. d. Starp, de presidente van het bestuur van Madurodam, had eerst in het geheel nieuw opgetrokken restaurant de talrijke genodigden met een geestig toe spraakje verwelkomd. Onder de gasten bevonden zich ook de Haagse burgemeester en mevrouw Sehok- king. Op Madurodam's centraal station releveerde de president-directeur der N. S. de dag, nu ruim vijf jaren geleden, waarop mevr. Boon hem de eerste plan nen voor het stichten van een miniatuur stadje ontvouwde, op een wijze, dat spr. er onmiddellijk enthousiast voor werd. Hij bracht mevrouw Boon hulde voor haar energie en doorzettingsvermogen, waardoor thans dit alles is tot stand gekomen. Het slot van deze jaarlijks terugkerende plechtigheid was ditmaal de overdracht door de heer R. Henriquez, voorzitter van de Curagaose vereniging voor Handel en Nijverheid, van de vijf diorama's van Curagao, een schenking van deze vereni ging. In verband met de inwerkingtreding van de wet pensioengeldigheid bezettings tijd capitulanten heeft het ministerie van Oorlog thans aan de gewezen capitulanten een schrijven doen uitgaan, waarin hun wordt medegedeeld, dat gedurende de be zetting met groot verlof doorgebrachte tijd op hun verzoek pensioengeldig kan worden verklaard. De indieningstermijn voor deze verzoeken sluit 1 juli 1956. Het diocesaan comité tot ontvangst van s\ TT/ i Bissch°P van Groningen heeft zich in Up liet I V -SClierm een algemene circulaire tot de katholieken van het nieuwe bisdom gericht om aller- Het televisieprogramma van de KRO wordt zaterdag 7 april a.s. uitgezonden uit de Schouwburgzaal van „Treslong" in Hil- legom. Aan het gevarieerde programma werken ditmaal mee: de Duitse gooche laar Berni Bendoni, de Engelse chanson nière Marie Benson, Martin Granger en Heather met hun poppenshow eveneens uit Engeland, het Belgische danspaar Louise en Carley Wider, de Nederlander Menno Grondsma, Disi Walthese uit Duits- (Advertentte) VOOR DUIZENO EN ÉÉN DOELEINDEN De Britse regering heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat zij voortgaat met het ontwerpen van wet ten, welke ten doel hebben het eiland Malta in het Verenigd Koninkrijk op te nemen. Premier Eden, die de mededeling deed, voegde hieraan toe, dat in de ontwerpen aanbevelingen zouden wor den uitgewerkt, gedaan door een op Malta gehouden ronde-tafelconferentie, waaraan door vertegenwoordigers van alle Maltese partijen is deelgenomen. Een der aanbevelingen was, dat Malta drie vertegenwoordigers in het Lagerhuis zal krijgen. De premier verklaarde verder, dat het gedeelte der wetsontwerpen, dat slaat op de vertegenwoordiging van Malta in het Lagerhuis niet ten uit voer zal worden gelegd „voordat de bevolking van Malta haar wens hiertoe heeft geuit in algemene verkiezingen, uit te schrijven na ontbinding van de Maltese Algemene Vergadering". „De Maltese premier, Dom Mintoff, heeft verklaard, dat hij de gouverneur van Malta zou verzoeken het parlement te ontbinden", zo voegde Eden hieraan toe. In antwoord op vragen verklaarde Eden, dat de regering voornemens is de wetsontwerpen alle stadia in de Britse Volksvertegenwoordiging te doen doorlopen, voordat algemene ver kiezingen op Malta worden gehouden. (Van een verslaggever) MAASTRICHT, Woensdag. „De grootste waardering heb ik voor hen die in Indonesië onder zeer moei lijke omstandigheden en temidden van een, soms wel defaitistische en moe deloze sfeer, hun beste krachten blijven geven aan het Nederlands middelbaar onderwijs", zegt dr. M. van Can, rector van het R. K. Meisjeslyceum te Maas tricht die pas is teruggekeerd van een bijna vier maanden lange reis door Indonesië, waar hij als adviseur namens de Stichting Nederlands Onderwijs in Indonesië de daar nog in bedrijf zijnde Nederlandse middelbare scholen heeft bezocht. De toekomst van 't Nederlandse middelbare onderwijs biedt, zo ervoer Dr. Van Can, slechts weinig perspectief. Het aantal leerlingen loopt voortdu rend terug. Waren het er twee jaar geleden nog meer dan duizend, in see- tember j.l. was het aantal leerlingen op de zeven middelbare scholen op Java en de enige, nog resterende h.b.s. op Sumatra (Medan) als gedaald tot rond 800. Hoe sterk de achteruitgang zich voortzet, moge blijken uit het feit, dat dit aantal tijdens het verblijf van dr. Van Can in Indonesië opnieuw terugliep tot 735. hadden hem hartelijk ontvangen en hem zo nodig, alle medewerking verleend om zijn taak te vervullen. Wat de stemming makerij rond het proces-Jungschlager be treft had dr. Van Can de indruk, dat de demonstraties buiten het gerechtsgebouw uitsluitend voor rekening kwamen van wat, door communistische propaganda aan gevuurde belhamels. Niettemin leeft het proces-Jungschlager voor praktisch heel de Indonesische bevolking. Zij blijkt van zijn schuld overtuigd, doch zij is dan o<'k voor haar informaties uitsluitend aange wezen op de voorlichting in de Indone sische pers. Intussen heeft ook in Indo nesië Jungschlagers „laatste woord" bij zonder veel indruk gemaakt. Mevrouw Jungschlager, eveneens Maas eerst 'net dagelijks gebed te vragen voor mgr. Nierman in de weken, die vooraf- gaan aan de bisschopsconsecratie. Voorts wordt melding gemaakt van het I plan om de Bisschop op de dag van zijn y consecratie een blijde ontvangst te berei-1 den, een ontvangst waarbij uit heel zijn diocees zal worden gezegd en getoond hoe t dankbaar allen zijn voor de oprichting van dit bisdom en voor de benoeming van deze Bisschop- Op die dag wordt een geschenk aange boden, samengebracht door allen uit het nieuwe bisdom- Welke vorm dat geschenk zal aannemen weet het comité nog niet: daarover wordt overleg gepleegd met de nieuwe bisschop. De kathedrale kerk moei veranderd en ingericht worden, de bis schoppelijke gewaden voor de plechtige viering der Heilige Geheimen moeten aan gesehaft worden; de staf, het borstkruis de ring en er zal een woning moeten ko men voor de Bisschop. (Penningmeester is W. Hogema te Gro ningen, giro 105793, onder vermelding „Voor de bisschop"). 150 gram in attractief strooipakje 68 cent Vervaardigd van de donkere Cacao de Zaan met het volle cacao-aroma! De Nederlandse Studentenraad heeft haar Paascongres op het conferentieoord Woudschoten te Zeist besloten. Een aantal adviezen zijn uitgebracht over de omstan digheden die wenselijk zijn voor de stu dies zonder dat de student daarbij in z(jn vrijheid wordt belemmerd. lil de eerste plaats werd over het huis- trischtsc van geboorte, met wie dr. Van vestingsprobleem voor de studenten gead Can tijdens zjjn verblijf in Djakarta een onderhoud mocht hebben, bleek zeer ge roerd en dankbaar voor het mede' -i Over de toestand op de scholen is dr. Van Can vol lof. Slechts het vak „Neder lands" komt, als gevolg van de omstandig heden, min of meer in de verdrukking: het grootste aantal leerlingen in de hogere klas-sen is niet Nederlands dochIndo nesisch. Hun belangstelling voor het Ne derlands neemt af naarmate ook de Ne derlandse invloed in Indonesië verder af neemt. Niettemin: dr. Van Can ervoer, dat het van het grootste belang is, deze eilanden van Nederlandse cultuur in In donesië te behouden en, zo mogelijk, nog te versterken. De Nederlanders, die nog in Indonesië verblijven en er zijn er onder hen nog velen die, de moeilijke omstandig heden waaronder zij soms leven en werken ten spijt, er niet aan denken, het land dat zij ondanks alles leerden liefhebben, te verlaten stellen het bezit van deze Ne derlandse middelbare scholen ten zeerste op prijs. De Indonesische onderwijsautori- teiten leggen dit Nederlandse onderwijs niets in de weg. De enige verplichting wel ke zij opleggen is, dat het Indonesisch tot de verplichte leervakken behoort. Voor de rest behandelen zij deze Nederlandse scho- als „vreemdelingenscholen". Zij genieten dezelfde rechten als, bijvoorbeeld, de Ame rikaanse scholen in Indonesië. Intussen acht dr. Van Can het zeer jammer en hij deelt deze mening met zeer vele Nederlanders in Indonesië dat juist het katholieke Nederlandse middelbaar onderwijs het eerst gecapi tuleerd heeft voor de moeilijkheden die op de eerste plaats voortvloeien uit een gebrek aan leerlingen. Terwijl het Indo nesische St. Canisiuscollege der paters Jezuieten in Djakarta ruim 500 leerlin- gentelt (dr. Van Can bezocht ook deze school), beschikt het Nederlandse college over nog slechts 50 leerlingen. Nadat men eerst nog co-instructie had gepro beerd (met het college der zusters Ursu- lien), zal nu volgend jaar deze laatste katholieke middelbare Nederlandse school ophouden te bestaan. Uiteraard hebben wij bij dr. Van Can, die zich in Indonesië bevond toen Genève mislukte en toen, vervolgens, zijn stadge noot Leon Jungschlager het doodvonnis hoorde eisen, gevraagd naar zijn algemene indrukken over Indonesië. De persoonlijke ervaringen van dr. Van Can waren onver deeld. gunstig: de Indonesische autoriteiten Dr. M. VAN CAN ....eilanden van Nederlandse cultuur.... van de Nederlandse bevolking met het lot van haar echtgenoot. De vrouw van de beklaagde, die aller bewondering afdwingt door haar flinke houding, vertrouwt nog steeds, dat het vonnis mild zal zijn en dat het niet lang meer zal duren alvorens de poorten van de gevangenis zich eindelijk voor Leon Jungschlager zuilen openen. viseerd, waarbij gedacht werd aan het creëren van woonruimte door het ver bouwen van bestaande complexen en nieuwbouw. De kenmerkende eigenschap pen van de studentenhuisvesting mogen daarbij echter niet verloren gaan en de 1 student moeten vrij blijven in de keuze en inrichting van kamer en het kiezen van huisgenoten. De woonflats zouden uit op zichzelf staande eenheden moeten be staan voor ten hoogste tien personen, die niet duurder zouden moeten zijn dan an dere woongelegenheid De overheid zou in het exploitatietekort moeten bijdraren en voor het beheer zou een stichting moe ten worden gevormd, waarin studenten naast andere hierbij betrokkenen verte genwoordigd zouden moeten zijn. De gezondheidszorg werd gezien als een taak van de universiteit en het werd daarom wenselijk ;eacht een universi teitsarts aan te stellen, die zowel met de algemeen medische- als de sportkeuring de doorlichting en de voorlichting op sociaal medisch gebied zou moeten zijn belast. Voorts zou een aantal huisartsen, zogenaamde studentenartsen, moeten wor den aangezocht in hun praktijk bijzonde re aandacht aan de zieke student te be steden. Vastgesteld werd ook dat psy chiatrische hulp zeer vaak noodzakelijk blijkt. De organisatie van sport en lichamelijke opvoeding werd in de eerste plaats als een taak voor de studenten zelf gezien, waarbij echter hulp moet worden ver leend financiële door de overheid en technische door sportleiders. De bevoegd heden van de studenten moeten hierbij echter groot blijven, een repressieve con trole van het rijk werd in geval van sub sidiëring wel aanvaardbaar geacht. Bij de organisatie der mensae acht men het de meest aangewezen weg als hierbij in de eerste plaats de studenten zelf wor den ingeschakeld. Een efficiënt beheer kan worden gewaarborgd door epn lan delijk contact tussen mensabestüren en door betere continuïteit in het beheer. Dank zij de subsidie is het aantal eters op de negen Nederlandse mensae sinds 1952 inmiddels gestegen van 2500 tot 4600. Óp het stuk van financiële hulp werd primair gesteld, dat de opvoeding van kinderen een taak van de ouders is. Het stelsel van renteloze studievoorschotten werd verworpen. Ook beurzen, waaraan voorwaarden zijn verbonden werden ver oordeeld. In het algemeen werd een uit breiding van het beurzenstelsel wenselijk geacht. Voorlichting op de middelbare scholen en ook tijdens de studie zelf is noodzakelijk. Wat het laatste betreft wordt gedacht aan een patronaatschap waarbij ouderejaars aan jongere studen- 'en voorlichting geven, niet alleen op het beperkte gebied van het studieterrein, maar ook over net studentzijn in ruimere zin. Voorts zou door het oprichten van studiegroepen het methodisch studeren moeten worden bevorderd. Een coördine rend bureau voor studiebelangen werd noodzakelijk geacht. Voorgesteld werd de studietijd te be perken tot 6 a 7 jaar Als oorzaken van de overbelasting van het studieprogram ma werd de specialisatie genoemd, waar door een tijdsgebrek ontstaat dat het on mogelijk maakt andere wezenlijke onder delen van het studentzijn te beleven. Tenslotte werd stelling genomen tegen de tendenz naar het verplicht stellen van het collegelopen. De student moet zich na tuurlijk niet aan zijn verplichtingen ont trekken, maar het scheppen van verplich tingen bij het college lopen wekt een schoolse en de academie onwaardige sfeer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3