Geen enkele repatriant aan boord van deJohan van Oldebarneveld" wordt vergeten Ontvangsten kohierbelastingen sterk teruggelopen Parlement eist terugtrekking van NATO-troepen Vakbonden-pers Hoofdarbeiders in het openbare leven Indische Nederlanders komen „thuis" (II) Gromyko zwijgt over jongste plan Hoge Belgische ambtenaar aangerand HELIKOPTER NEERGESTORT Moeilijkheden op IJsland: Lonen in beweging Eigen produktie Pradjekan-Tangarang moeilijk uit te breiden GOED KAMP: WEGWIJZER VOOR KAMPEREND NEDERLAND K Wéér 600 georgani seerde bouwvak arbeiders meer 21.000 HKW-ers Harmonische samenwerking van kapitein, maatschappelijke werkers, geestelijken en doktoren Libië kiest de zijde van het Westen Fabriekscapaciteit wordt vergroot België voert belasting op liosties in DONDERDAG 29 MAART 1956 PAGINA 5 In Nederland wel plaats voor hen De Londense ontwapenings conferentie WIJNHANDELAAR GERIDDERD Moeilijkheden „weg" gepraat Grote belangstelling voor godsdienstoefeningen P. SMOLDERS BURGE MEESTER VAN VOORHOUT Drie inzittenden gedood MEER ATOOMTECHNICI IN SOVJET-UNIE DAN IN V. S. RIJKSMIDDELEN OVER FEBRUARI ACCIJNS OP GEDISTILLEERD BRACHT MEER OP Niet-kohierbelastingen HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN EN DE LONEN Bonden zoeken contact mei werkgevers HERZIENING C. A. O. METAALINDUSTRIE Nog geen nadere interpretatie regeringscommuniqué DE SALARISSEN VAN ONDERWIJZERS SLAVENBURG'S BANK TEVREDEN OVER GANG VAN ZAKEN Tenten- en caravanshow op Houtrust in Den Haag VAN NELLE 6 PCT. (v.j. nihil) DIVIDEND AMPEREN is uit de korte broek gegroeid. Het aantal kampeerders neemt met de dag toe en van een primitief en stoer gedoe is vaak weinig meer te bespeuren: kamperen heeft zich ontwikkeld tot een soms zeer comforta bele manier om op vakantie te gaan. Naar ruwe schatting trekken thans jaarlijks 800.000 Nederlan ders met tent en caravan er op uit; van hen blijven er ongeveer 350.000 binnen onze grenzen. Deze massale uittocht naar de natuur brengt helaas, en men zou haast zeggen vanzelfsprekend, al te dik wijls een ontstellende beunhazerij met zich mee. Tenten Caravans Voorlichting Onvoldoende zekerheid Jongeren onderbetaald Na in een eerste artikel al le hebben opgemerkt, dat de verzorging van de repatrianten aan boord van de „Johan van Oldenbarneveld" boven aile lof verheven was, willen we nu nog iets meer over het leven aan boord vertellen. Het allerbelangrijkste was ongetwijfeld, dat er aandacht was voor het individu, voor de mens. Waren er b.v. zieken, waarbij ik dan ook denk aan degenen, die eens even zeeziek waren, dan werd dit niet alleen spoedig opgemerkt, maar was er van de zijde van het personeel ook juist die aandacht, die iemand goed deed en voorkwam, dat men zich verlaten voelde. Dit was vooral van belang voor de oudjes en de jeugdige alleen staanden, van wie er nogal wat aan boord waren. De passagiers reisden in twee klassen, een A_ en een B-klasse, te vergelijken met de tweede- en derde klasse van de vlaggeschepen van de Rotterdamsche Lloyd en de Hij, Nederland, de Willem Ruys en de Oranje. In de B-klasse zijn verscheidene slaapzaaltjes en het was prettig te constateren, dat daar over het algemeen een goede geest was niet al leen, maar dat deze ongeselecteerde groep repatrianten ook redelijk netjes de hutten en zalen bewoonde. Voor de moeders met kleine kinderen wa ren er babywasplaatsen met schuimrub berkussens met Plastic overtrokken om de kleintjes voor en na het wassen op te leggen. Een luiercentrale stelde tegen be taling van 5 gedurende de hele reis luiers beschikbaar. De kinderen werden goed en leuk beziggehouden in daarvoor bestemde zaaltjes. Voor de oudere kin deren was er wellicht wat te weinig aan dacht, hoewel een deel van hen zich ver maakte op het terrein van de sport, waar bij ping-pong, dektennis en dergelijke spelen druk werden beoefend. Bijzonder heeft mij de instelling van de kapitein getroffen. Iedere gelegen heid heeft hij te baat genomen om Zelf en via zijn medewerkers de repatrian- di, die voor het eerst naar het vader land kwamen, omdat zij meenden, dat voor hen geen plaats meer was in het huidige Indonesië, gerust te stellen, dat ze geen angst, in hun hart hoefden te hebben; dat Nederland ook voor hen een vaderland zou zijn. In deze geest werd ook gewerkt dooi de contact-ambtenaar van het ministerie van Maatschappelijk Werk, de maat schappelijk werkster, de boordgeestelij- ken en de medische staf. De contact ambtenaar registreerde alle mensen en lichtte hen voor over wat van overheids- zijde voor de gerepatrieerden in Neder land wordt gedaan. De wijze waarop dit gebeurde, getuigde niet alleen van juist inzicht, maar het deed goed te zien, dat het werk werd gedaan met een instelling, die van een ambtenaar van het ministerie van Maatschappelijk Werk mag worden verwacht. Door de zorgen van deze amb tenaar en de chef-kapper, die tevens de „winkel" aan boord heeft, werd gedu rende een zevental dagen kleding uitge reikt, om de mensen op reis en bij aan komst te beschermen tegen het koude klimaat. Over het algemeen is deze kle ding van goede kwaliteit. Er wordt zorg aan besteed en op finesses zelfs gelet. Het zijn ondergoed, wollen vest, sjaal en handschoenen, een goede pantalon of rok en een pijama. Het ondergoed alleen was niet voldoende warm en er zal getracht moeten worden hierin verbetering te brengen. De maatschappelijk werkster won het Naar Reuter uit gezaghebbende bron te Londen verneemt, zou het jongste Russi sche plan, dat eergisteren door Gromyko aan de Londense ontwapeningsconferen tie is voorgelegd, de mogelijkheid voor aanvaarding van president Eisenhowers voorstel tot wederzijdse luchtverkenning niet uitsluiten. „Dit is de eerste maal dat de Sovjet-Unie het plan van Eisenhower in een formeel document heeft erkend", zo voegde de zegsman hieraan toe. Wel zou den de Sovjets nog erg veel voorbehoud ten opzichte van dit plan maken, doch Amerikaanse kringen tonen zich nog steeds optimistisch over het verdere ver loop van de ontwapeningsbesprekingen. Sommige waarnemers in Londen hecht ten niet veel waarde aan 't feit, dat Eisen hower's voorstel in het Russische plan Is vervat. Zij wezen erop, dat de Sovjets steeds bijzonder koel op dit plan heb ben gereageerd, doch dat Moskou nu wel verplicht is ernaar te verwijzen, aangezien de ontwapenings-subcommissie door de Assemblee van de V.N. geïnstrueerd is om onder andere het plan-Eisenhower te behandelen. De westelijke afgevaardigden hebben gisteren tal van vragen aan Gromyko gesteld omtrent het jongste Sovjet-ont- wapeningsplan. Met name vroegen zij waarom het Sovjet-plan zwijgt over maatregelen om atoomwapens uit te bannen. Doch Gromyko ontweek alle vragen ter zake. Ook gaf hij geen bevredigend ant woord op de vragen om opheldering over de redenen van de plotselinge aanzienlij ke wijziging in de manier waarop de Sovjet-Unie het ontwapeningsvraagstuk behandelen wil. De gouverneur van de Belgische provin cie Oost-Vlaanderen, de heer Albert Ma rien, is in de nacht van dinsdag op woens dag het slachtoffer geworden van een aan randing. Kort na middernacht reed hij op de weg van Brugge naar Gent, toen een andere auto hem verplichtte te stoppen. Vier onbekenden met revolvers in de hand blinddoekten de gouverneur en eis- ,ten dat hdj zijn geld af zou geven. Toen hij dit weigerde, dienden zij hem een ste vig pak slaag toe, en maakten zich met geweld meester van zijn portefeuille. Hier na werd de heer Marien in zijn eigen wagen als gevangene meegevoerd en pas zes uur later vrijgelaten. Hij heeft slechts kneuzingen opgelopen en meent zijn leven te danken te hebben aan het feit dat zijn auto herkenbaar was als een overheids- wagen. Volgens de gouverneur spraken zijn aanranders met een buitenlands accent. Naar aanleiding van het 75-jarig be staan van de firma, heeft de heer L. Th. J M Schretlen oudste firmant van de fa. P' J. Schretlen Zn te 's-Gravenhage, van de vereniging van wijnbouwers te Montpellier de onderscheiding ontvangen van „Chevalier du CEP", vertrouwen van vele repatrianten en kon daardoor voor veel gezinnen en perso nen wat zijn. Zij heeft ongetwijfeld door haar contacten en voorlichting flink mee gewerkt aan het scheppen van een zeker rustig vertrouwen, dat .mogelijk zal ma ken met vrucht de gerepatrieerden na aankomst verder te verzorgen. In heel wat gevallen zijn de diepgaan de moeilijkheden, waarmee gezinnen of personen zaten, in een vertrouwenssfeer uitgepraat. Zo nodig werd behalve met de ambtenaar, ook op zeer vruchtbare wijz'e samengewerkt met dominee, pas toor en dokter. Een en ander leidde er ook toe, dat de ambtenaar voor vele ge zinnen aanwijzingen aan het ministerie kon doorgeven, die mede hebben bepaald, waar de mensen na aankomst in Neder land zijn geplaatst. Een speciale dokter heeft de 58 zieken, die aan boord werden vervoerd, bijgestaan door een eigen groep verpleegsters, uitstekend verzorgd. De twee scheepsartsen hebben voor de ge wone passagiers gezorgd in geval van ziekte en ook zij hebben zich met hun staf met toewijding aan hun taak gege ven. Een der heren doktoren vertelde mij, dat de gezondheidstoestand van de Indische Nederlanders, die vaak onder kommer volle omstandigheden hebben geleefd, nogal meeviel. Dat neemt echter niet weg dat er ook zwakken en eenzijdig gevoe- den aan boord waren, die na aankomst een speciale verzorging behoeven, ook al worden ze niet in een ziekenhuis opge nomen. Een gemak voor de doktoren is, dat de Indische Nederlander niet onnodig naar een dokter loopt, hoewel daartegen over staat, dat men deze nog wel eens wat laat waarschuwt. Een fout was het, dat tè veel patiënten die bepaalde me dicijnen nodig hebben, b.v. tegen suiker ziekte, hoge bloeddruk enz., niet vol doende van die medicijnen bij zich had den. En juist dit soort geneesmiddelen is lang niet altijd aan boord aanwezig en ze ker niet in voldoende mate. Voorlichting aan de repatriandi zal nodig zijn, maar daar niet te verwachten is, dat deze in Indonesië op afdoende wijze kan plaats hebben, is het wellicht goed, dat de sa menstelling van de scheepsapotheek ook eens onder de loep wordt genomen. De dominee, nooit in Indonesië ge weest, wist wonderwel de weg tot het hart van de repatriandi te vinden. Buiten zeer veel herderlijk werk waren de gods dienstoefeningen, dagsluitingen, zondags school- en voorlichtingsbijeenkomsten z'eer goed, wat ook blijkt uit de opkomst: 150 a 200 mensen in de godsdienstoefenin gen is een verrassend groot aantal. En de mensen namen er wat van mee! Ook de pater gaf zich veel moeite zijn geloofsgenoten zoveel mogelijk tot steun te z'ijn. De Heilige Mis op zondag werd eveneens door een groot aantal mensen bijgewoond. De verhoudingen onderling waren uit stekend en hartverwarmend. De een heid in verscheidenheid was hier op ge lukkige wijze aanwezig. Ook de humor ontbrak niet. Toen de pater een beetje zeeziek dreigde te worden, werd hem aangeraden om half negen 's morgens een glaasje vatbier te nemen.Zo'n klein glas bier is wer kelijk heel klein en wordt een H.K.'tje genoemd. Ik heb er niet achter kunnen komen waar dez'e uitdrukking vandaan komt. De pater had met veel moeite het ontbijt naar binnen gewerkt, toen het glaasje bier er voor zorgde, dat het prompt zijn maag weer verliet Met een cognacje naar bed gestuurd, was hij echter enige uren later weer in orde. Later kon hij zelf vrolijk van deze er varing vertellen. Buitengewoon belangrijk was, dat èn dominee èn pater hun mensen iets ver telden over het kerkelijke leven in Ne derland. Veel praktische opmerkingen werden gemaakt, waarmee de gerepatri eerden zeker hun nut zullen kunnen doen. Het is aardig in verband hiermede te kunnen vermelden, dat de pater bij een voorlichtingsbijeenkomst over „de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland", ingeleid werd door een niet-katholiek die in tegenstelling met hem zelf lang in Indonesië was geweest en veel ervaring had opgedaan in de gerepatri- eerden-zorg in Nederland. De Indische Nederlander zal zich moe ten aanpassen In Nederland, ook op ker kelijk gebied. Maar het moet niet een „één-richting verkeer" worden. Ook de Europese Nederlander en ook de Neder landse kerken zullen bereid moeten zijn de gerepatriëerde tegemoet te treden èn van hem te leren. Volgens diplomatieke kringen in Washington heeft Libië een Russisch aanbod voor economische hulp van de hand gewezen. De premier van dit koninkrijk in de woestijn zou in een geheime zitting van de volksvertegen woordiging gezegd hebben, dat zijn land aan de zijde van het westen staat en geen Sovjetrussische econo mische hulp wenst. Tot burgemeester van Voorhout is met ingang van 1 mei benoemd de heer P. M. F. Smolders, tot nu toe gemeente-secreta ris te Warmond. De heer Smolders is katholiek en werd op 5 augustus 1910 te Geertruidenberg ge boren. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan op de secretarie van Raamsdonkveer, werkte daarna op de secretarie te Culem- borg en werd op 1 april 1946 benoemd tot gemeente-secretaris van Warmond. In het katholieke verenigingsleven aldaar be kleedt de nieuwe burgemeester verschei dene bestuursfuncties. Gistermiddag omstreeks half drie is op de Veluwe nabij Harskamp een militaire helikopter verongelukt tengevolge waar van drie personen om het leven zijn ge komen. De helikopter, een Hiller H 23 van de Kon. Landmacht en afkomstig van de vliegbasis Deelen, kwam neer op een ak ker ongeveer tien meter van de Hars- kamperweg, die het station Stroe met het dorp Harskamp verbindt. Het toestel werd geheel vernield en de drie inzitten den moeten op slag zijn gedood. Het wa ren de 49-jarige ongehuwde majoor M. Albeda uit Den Haag, de 45-jarige ge huwde majoor J. van Steenbrugge uit Den Haag en de 49-jarige gehuwde adju dant-onderofficier J. Roos uit Amsterdam die de helikopter bestuurde. Zij maakten deel uit van het personeel van de Kon. Luchtmacht. De propeller lag enkele tientallen me ters van de plaats waar de helikopter was neergekomen. In een rapport voor de Amerikaanse Senaatscommissie voor atoomenergie wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie zó snel atoom-technici opleidt, dat de voorsprong van Amerika en de Europese landen te zamen bedreigd wordt. In het rapport wordt gezegd, dat vele gegevens uit de Sovjet-Unie moeilijk te interpreteren zijn, doch dat volgens de laatst beschikbare cijfers Amerika over 760.000 atoom-technici beschikt en. de Sovjet-Unie over 980.000. De jeugd aan het verven Uit hoofde van de koperbelastingen werd in februari in totaaal 96,7 miljoen opgelegd. Het kohierbedrag van de inkomstenbe lasting. boekingstijdvak 1955/'56, vorderde met 60.6 miljoen, tot 815,1 miljoen. Het in de afgelopen maand opgelegde be drag heeft betrekking op definitieve aan slagen 1953 en 1954. De definitieve aan slagregeling 1953 is daarmede nagenoeg voltooid. Wegens het op kohier brengen van de finitieve aanslagen betreffende de belas tingjaren 1955 en in mindere mate 1954 steeg het kohierbedrag van de ver mogensbelasting, boekingstijdvak 1955/'56, met 5,4 miljoen tot 53,3 miljoen. Ten laste van het boekingstijdvak 1955/'56 van de vennootschapsbelasting werd opnieuw een relatief hoog bedrag gebracht uit hoofde van verminderingen van aanslagen, nl. 12,3 miljoen. Dien tengevolge daalde het totaal van dit boe kingstijdvak tot 1.172,2 miljoen. Het ko hierbedrag van het boekingstijdvak 1956/ 1957 steeg, in hoofdzaak wegens het opleg gen van definitieve aanslagen over de boekjaren 1954 en ouder, met 34,3 mil joen tot 69,2 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van de geza. menljjke kohierbelastingen daalden van 487,9 miljoen in januari j.I. toen het overgrote gedeelte der in het laatste kwartaal van 1955 opgelegde voorlopige aanslagen vennootschapsbelasting werd voldaan tot 214,8 miljoen in de ver slagperiode. De teruggang bij de vennoot schapsbelasting beliep rond 260 miljoen. Daar in februari, zoals werd medege deeld. in totaal 96,7 miljoen aan aansla gen werd opgelegd, daalde het nog in te vorderen bedrag met 118,1 miljoen tot 805,0 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen beliepen in februari 318,4 miljoen. Aan loonbelasting werd 68,4 miljoen geïnd tegenover een jaar geleden 75,6 Het parlement van IJsland heeft gis teren een resolutie aangenomen, waarin gevraagd wordt om terugtrekking van de troepen der Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Het gaat hier om Amerikaanse troepen die gelegerd zijn op een luchtbasis bij Kejlavik. Premier Olafur Thors had eergiste ren het ontslag van zijn regering aan geboden, omdat het kabinet over deze kwestie verdeeld was. De regering blijft aan als zakenkabinet tot de ver kiezingen in juni. De resolutie, die vraagt om herzie ning van het verdrag van 1951, dat legering van de troepen op IJsland toestaat, is aangenomen met steun van de progressieve partij, die, met de on afhankelijke partij van premier Thors, de regering vormde. Voorts stemden de sociaal-democraten, de isolationis tische nationale defensiepartij en de communisten voor de resolutie. Amerikaanse functionarissen zeiden van de recente ontwikkeling in IJsland, dat zij „onwenselijk, doch niet geheel onverwacht" kwam. Men merkt hierbij op, dat de basis van Keflavik een van de belangrijkste beveiligingsinstalla ties is op de Noordatlantische route. Verder wordt er op gewezen, dat IJsland, als lid van de NATO zes maanden van te voren aan de NATO dient te verzoeken, om de NATO- strijdkrachten (in dit geval Amerika nen) terug te trekken. Daarna zou Amerika nog twaalf maanden de tijd krijgen om een beslissing uit te voeren, welke door vertegenwoordigers van de NATO en hun IJslandse collega's zou zijn genomen. In NATO-kringen te Parijs zegt men, dat het er naar uit ziet, dat er zekere moeilijkheden gerezen zijn tussen de Amerikaanse militairen enerzijds en de plaatselijke bevol king anderzijds, „zoals normaal is bij aanwezigheid van vreemde troepen". De bondsbesturen van de Algemene Bond „Mercurius", de Ned. Chr. Beamb- tenbond en de Ned. Kath. Bond „St.- Franciscus van Assisië" hebben besloten zich op korte termijn te wenden tot de werkgeversorganisaties in de bedrijfs takken, waarmee organisatorisch overleg ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden plaats vindt. Voorgesteld zal worden over te gaan tot onderhandelingen be treffende de gevolgen van de jongste loonmaatregelen, dus zowel de uitkering van 3 pet over 1955 als de loonsverhoging in 1956. Reeds zijn besprekingen gaande in het kruideniersbedrijf, het bankbedrijf, het verzekeringsbedrijf en enkele groothan delsbedrijfstakken. De vakraad voor de metaalindustrie is gistermiddag bijeengekomen ter nadere bespreking van een herziening van de C.A.O. voor de metaalindustrie, waar over reeds eerder in principe overeen stemming werd bereikt. Na afloop van de vergadering deelde men mede. dat de raad niets toe te voegen heeft aan het zaterdag verstrekte communiqué. Daar in werd door de vakraad gezegd, dat de mate, waarin lonen, respectievelijk ove rige arbeidsvoorwaarden zullen worden herzien, afhankelijk is van een bepaalde, nadere interpretatie van het regerings communiqué. Over een nadere interpre tatie beschikt de vakraad op het ogenblik niet. De deskundigen, belast met de toet sing van de juistheid van de plaats, die onderwijzers in het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren innemen, hebben in hun vergadering van gisteren de besprekingen daarover afgesloten. Een rapport zal in de week na Pasen aan de regering worden aangeboden. Verwacht kan worden, dat de besprekingen over de onderwijzerssalarissen in de bijzonde re commissie van georganiseerd overleg voor het lager onderwijs kort nadien wor den hervat. Hoewel de Cultuur-Mij. Pradjekan Tangarang in het verleden wel jaarpro- dukties van meer dan 200.000 quin talen kristal heeft gekend, betwijfelt de direc tie, gezien de moeilijkheden met de in huur van gronden etc. of de oogst van eigen aanplant dit cijfer nog wel ooit zal overschrijden. De verwachting is eerder, dat de eigen aanplant in de toekomst kleiner zal worden en dat de aanplant van bevolkingsriet toeneemt. Met het oog hierop is besloten de ca paciteit van de fabriek geleidelijk te vergroten tot 250.000 a 275.000 quintalen. Er dient echter rekening mede te worden gehouden, dat de winstmogelijkheid niet evenredig met deze uitbreiding Zal stij gen, aangezien op eigen aanplant meer wordt verdiend dan op bevolkingsriet. Daar voor oogst 1956 minder bevol kingsriet is te vermalen dan vorig jaar zal de totale produktie waarschijnlijk iets kleiner zijn dan die van 1955 (193.817 quintalen). Wat de prijs voor oogst 1956 betreft, valt nog niets te zeggen. Voor de binnenlandse consumptie wordt deze vastgesteld door de Indonesische autoriteiten terwijl de exportprijs afhan kelijk is van de buitenlandse markt. De verwachting kan worden gekoesterd al dus deelde de directie op de jaarverga dering verder mede, dat de gemiddelde opbrengst niet lager zal zijn dan die van 1955 (Rp. 190 per quintaal), doch zekerheid heeft men niet. De verkoop door de Ni- vas als „single-seller" Is tot dusverre voordelig gebleken. De opzet van de Eagle Rhodesian To bacco Company, waarin de Pradjekan thans een meerderheidsbelang heeft, is in de eerste plaats opgezet als uitkijkven ster voor de maatschappij in Zuid-Afrika. De start van het bedrijf is uit rende mentsoogpunt bezien, niet gelukkig ge weest. Met name de kwaliteit van de gronden der in exploitatie genomen on dernemingen is voor de cultuur van Vir ginia tabak niet geschikt gebleken. Inmiddels is echter een reorganisatie tot stand gebracht en op 1 juli a.s. zal op een nieuwe onderneming worden begon nen. Dit zal zeer voorzichtig gebeuren. De directie is er van overtuigd, dat er met dit belang geen sprake is van goed geld naar kwaad geld gooien. Van de on derneming moet een winstgevend object te maken zijn. Rhodesia levert per jaar 120 miljoen Lbs Virginia tabak en ia doorsnee wordt daarop behoorlijk ver diend. Van de autoriteiten wordt alle medewerking ondervonden, aldus de heer Schor, die volgende maand een reis naar het betrokken gebied zal maken en daar van in het volgende jaarverslag uitvoeri ger, dan tot dusverre is geschied, hoopt te rapporteren. „Wij zijn op het ogenblik zeer tevre den over de gang van zaken. De con junctuur zet zich nog voort, krijgt zelfs iets onwezenlijks, zodat men zich af vraagt: moeten wij daar op een of andera dag niet een zekere boete voor betalen", aldus de heer T. Slavenburg, directeur van de N.V. Slavenburg's Bank te Rot terdam, in antwoord op een vraag van een der aandeelhouders tijdens de jaar lijkse algemene vergadering. Op vragen over het nieuwe gebouw aan het Raadhuisplein werd geantwoord, dat er zowel verleden jaar als dit jaar 200.000 is afgeschreven. Ook is er nog een reserve van de verkoop van het hui dige gebouw. Deze zal eveneens op het nieuwe pand worden afgeschreven. De boekwinst komt er ook nog aan ten goede. Verder zei de heer Slavenburg o.m. nog te betreuren, dat de fiscus bezwaren maakt tegen te grote versterking van de pensioenfondsen. Hij noemde het niet praktisch, dat in deze tijd van sociaal ge voel belemmeringen in de weg worden gelegd en men vennootschapsbelasting wil heffen. Maar op het ogenblik heeft de bank daar niet mee te doen. Verleden jaar is één pet. uitgekeerd uit de agioreserve Deze behoort, aldus de heer Slavenburg, aan de aandeelhouders in totaliteit. Verleden jaar zijn er echter drie soorten van aandelen gekomen, n-1. die ten volle delen in de winst, die voor de helft daarin delen en ook die zonder dividend bleven. Het werd nu niet billijk geacht agioreserve uit te keren, maar, zo voegde hij eraan toe, als er zich ooit een gelegenheid voordoet om de voordelen van de agioreserve aan de aandeelhou ders ten goede te doen komen, zal er niet geaarzeld worden. miljoen. De teruggang hangt samen ener zijds met de recente tariefsverlaging en anderzijds met het feit, dat dit jaar een relatief groter deel van de belasting reeds in de maand januari is afgedragen; de ontvangsten in die maand beliepen nl. rond 10 miljoen meer dan die in januari van het voorgaande jaar. De opbrengst van de vereveningsheffing ten bedrage van 29,9 miljoen kan als vrij normaal worden aangemerkt. Als ge volg van de twee bekende factoren (de verschuiving der afdrachten naar de laat ste maand van het kwartaal en de recente verlagingen) bleef het aan omzetbelasting tot dusverre in 1956 geïnde bedrag ca. 82 miljoen achter bij dat, hetwelk in de eer ste twee maanden van 1955 werd ontvan gen. De ontvangsten aan Invoerrechten ste gen van 43,0 miljoen in januari tot f 50,4 miljoen in de afgelopen maand. Dit laatste bedrag komt nagenoeg overeen met de gemiddelde maandelijkse ontvang sten in het voorgaande jaar. De ontvangsten uit hoofde van de ac cijns op bier 2,3 miljoen), suiker 8,5 miljoen) en tabak 30,4 miljoen) hand haafden zich ongeveer op het niveau van de voorgaande maand. Hiertegenover steeg de opbrengst van de accijns op ge distilleerd van 8,6 miljoen in januari tot 9,6 miljoen in de verslagperiode. De ontvangsten uit hoofde van de rech ten van zegel en registratie daalden vrij scherp van resp. 6,4 en 7,2 miljoen in januari tot resp. 3,5 en 5,6 miljoen in de verslagperiode. De opbrengst van de successierechten steeg daartegenover van 9,5 tot 10,6 miljoen. Het Belgische ministerie van Financiën heeft de belastingdirecties opdracht ge geven, voortaan omzetbelasting tc laten betalen op alle leveringen van hosties aan colleges en pensionaten. Als motief geeft hij op, dat deze instellingen door de leerlingen schoolgeld laten betalen, waarin dus de prijs van de hosties begrepen is. Tot op heden was de levering van hos ties aan pensionaten en kloosters in België vrijgesteld van omzetbelasting. Deze leve ring geschiedt n.l. door enkele vrouwelijke congregaties. Omwille van de hoge be stemming was met. algemene goedkeuring ook van opeenvolgende niet-katholieke ministers, geen omzet-belasting geheven. De Eerw. Zusters, die het altaarbrood ver vaardigen en aan genoemde instellingen leveren, beschouwen dit als een gezegend en verheven handwerk en niet als een handel. In een commentaar op dit bericht schrijft de Katholieke „Gazet van Antwerpen": „Het initiatief lijkt niet anders te verkla ren dan door godsdiensthaat in de hoogste graad. Of staat de begroting van de libe rale minister Liebaert er werkelijk zo slecht voor, dat hij omwille van een uiterst klein bedrag de traditie en de verachting van heel de katholieke gemeenschap in België wil trotseren?". Aldus meldt het K.N.P. De raad van Commissarissen van de Erven de Wed. J. van Nelle N.V. te Rot terdam heeft besloten aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1955 een dividend van 6 pet uit te keren. Over de jaren 1954 en 1953 werd het di vidend gepasseerd. Over 1952 werd 5 pet gedeclareerd. Medegedeeld werd, dat een overeen komst getroffen is met de Standard Brands Inc. te New York, die de ven nootschap in staat stelt enige produkten van die maatschappij, in licentie vervaar digd, te ziiner tijd op de Nederlandse markt te brengen. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, woensdag Deze toenemende belangstelling voor het kamperen nu enerzijds en de uitwas sen aan deze vorm van vakantie-„vieren" anderzijds was voor de A.N.W.B. aanlei ding reeds tot driemaal toe een kampeer- tentoonstelling in te richten, waar de toeristische consument kon worden voor gelicht omtrent de eisen, waaraan een kampeeruitrusting moet voldoen, en om hem te weerhouden van 't aanschaffen van ondeugdelijke materialen, die zelfs gevaar voor de gezondheid kunnen opleveren. Dit jaar zal daarom voor de vierde maal en wel van 6 tot en met 9 april op Houtrust in Den Haag gedeeltelijk bin nen, ni. in de beide hallen, gedeeltelijk in de open lucht de tentoonstelling „Goed Kamp" worden gehouden, waarop een nóg grotere plaats voor de voorlichting is ingeruimd en, nu de kwaliteit van de ten ten niet veel meer te wensen overlaat en op dit gebied bovendien geen revolutio naire ideeën meer te verwachten zijn, zal vooral aandacht zal worden besteed aan de „coupe" van de tenten. Motor-, brom fiets- en scooterberijders kunnen er tips krijgen, als er bepakkingsmoeilijkheden zijn op te lossen, terwijl caravans in aller lei prijsklassen te bezichtigen zullen zijn. De kampeeTshow. die vrijdag 6 april om tien uur 's morgens door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal worden geopend, komt steeds meer in het centruïn van de be langstelling te staan, getuige de bezoe- kerscijfers der vorige drie exposities: Am sterdam 1953 18.000. Rotterdam 1954 28.000 en Den Haag 1955 33.000. Verwacht wordt, dat zioh nóg meer kampeerders en aspi rant-trekkers op deze vierde tentoonstel ling komen oriënteren omtrent hetgeen er op het gebied van tenten, kampeer uitrusting en caravans in het nieuwe sei zoen op de markt wordt gebracht. Op 23.000 vierkante meter verleden jaar nog 19 000 richten 135 firma's, vereni gingen en organisaties hun stand op, af gezien dan nog van de 16 firma's, die op een collectieve stand van de Broederschap van Nederlandse Tentenmakers hun in zendingen tonen. Onder de standhouders bevinden zich alle bekende tentenmakers en buitensportzaken, terwijl ook alle Ne derlandse caravanbouwers en -impor teurs, alsmede enkele Engelse en Duitse kampeerwagenfirma's met hun collecties voor de dag zullen komen. Een heel scala van tenten zal er te zien zijn: een dubbeldakstentje van 4500 gram voor de prijs van 77,50. sheltertjes van nog geen 50 gulden en een grote autotent van 975 Vele slaapzakken en luchtbedden zijn nu niet meer voorzien van het traditio nele groene, grijze of bruine kleurtje, maar van een vrolijk dessin, a la Picasso. Isoleertassen houden koele en warme dranken 24 uur op de gewenste tempera tuur en een inklapbaar stoeltje blijkt vier standen te kunnen innemen. Plastic ar tikelen zijn er te kust en te keur; een firma zal stamppot in poedervorm demon streren. terwijl een ander bedrijf zal laten zien hoe een auto „om te toveren" in een wagen op twee wielen. Onder de uitgebreide collectie kampeer wagens zijn bijzonder luxueuze caravans met alle comfort enerzijds en simpele bagage-aanhangers en uiterst kleine slaapwagentjes een soort rijdende lits- jumeaux aan de andere kant Daar naast tal van uitschuifbare, uit- en op klapbare wagens en wagentjes. Bijzondere vermelding verdient een Engelse wagen met een carrosserie van polyester, een soort kunsthars met glasvezel versterkt. Onder de opklapbare aanhangers is er een tweepersoons, die slechts 100 kg. weegt en in dezelfde serie een vierpersoons kam peerwagentje van 140 kg., d.w.z. dat ze zelfs door de allerkleinste „trekwagen" getrokken kunnen worden. In de hallen is uiteraard ook de toeristi sche en kampeervoorlichting geconcen treerd. Het kampeerforum, dat in vorige jaren zoveel belangstelling trok, staat nu weer in het centrum van de tentoonstel ling. Met allerhande vragen op het ge bied van kamperen en uitrustingen kan men er terecht. Daarnaast zijn er met zorg ingerichte demonstratiekampen voor wandelaars, fietsers, autokampeerders, caravanners en.... ook voor de jongelui, die bij het aanschaffen van een uitrusting de eindjes aan elkaar moeten knopen. Naast een grote inlichtingenstand van de A.N.W.B., exposeren er de toeristen bureaus van verschillende Westeuropese landen, organisaties op het gebied van natuurbehoud en -bescherming, jeugdbe wegingen e.d., terwijl er ook een modern bungalowbedrijf zal worden ingericht. Een attractie zal ongetwijfeld weer vor men de uitgebreide show van kampeer en vakantiekleding, welke tweemaal 's middags en eenmaal 's avonds zal wor den gehouden. Daarop zal men o.m. to nen, dat een short, een prettige kamp broek voor moeder en dochter is, maar dat z(i toch niet moeten vergeten óók als zij op trektoclft zijn een dame te zijn èn te blijven: een bijpassende rok over de short en zij kunnen beiden met een gerust hart gaan winkelen en een restaurant of hotel binnenstappen. Zo wil „Goed Kamp" de kampeerder in ALLE opzichten „opvoeden" tot een goed kamp. Van meet af heeft de HKW zich inge zet om onze beroepsgenoten een eigen plaats te doen innemen in alle belang rijke organen van het maatschappelijke leven. Aldus betoogt „Reveil" nog eens met nadruk in de zojuist verschenen af levering van het bondsorgaan. Doordat de HKW vertegenwoordigd is taald dat velen op huwbare leeftijd geen kans krijgen te sparen, laat staan een ge zin te stichten, waarop ook zij recht heb ben. Het is niet het recht van de werk gever om, zoals onlangs voorkwam, te zeggen; „Een goede beambte denkt niet aan trouwen voor hij 30 jaar is". Er zal en moet een einde komen aan in de openbare lichamen, is hij in staat I deze toestand. Dat kan als de HKW door om steeds meer de aandacht te verkrij gen voor de belangen en het streven van onze beroepsgenoten. Overal waar bet- langen aan de orde komen, die in welk opzicht dan ook onze beroepsgenoten be treffen, is de HKW paraat om deze te dienen. Niet alleen in groeps- öf landelijk verband, doch zeker ook wanneer door leden individuele hulp gevraagd wordt. Hetzij door bemiddeling bij de werk gevers af door juridische bijstand, of anders in bepaalde gevallen door finan ciële hulp. Deze persoonlijke hulp en bijstand werkt preventief en houdt een waarschuwing in aan het adres van onwillige werk gevers om rekening te houden met recht en billijkheid. Ook dit element in het werk van onze organisatie verstevigt de positie van onze beroepsgenoten. Aan deze sociale positie ontbreekt door gaans nog wel het een en ander. Grote groepen van onze beroepsgenoten verke ren helaas nog in een toestand van sterke afhankelijkheid van de werkgever. Deze stelt het salaris en de arbeidsvoorwaar den eenzijdig vast en de werknemer heeft maar ja te knikken. Velen verkeren der halve in een ..gunstpositie" en zijn een voudig speelbal van de ongebonden en ongebreidelde krachten van vraag en aanbod. Deze ongebondenheid op het gebied van de arbeidsvoorwaarden zal echter niet zonder meer cadeau worden gege ven. Daarvoor zal de sterk georgani seerde groep moeten optreden. Als een ling valt niets te bereiken, zeker niet in onze moderne wereld met haar bevol kingsdichtheid en ver doorgevoerde func tie- en arbeidsverdeling. Alleen met de krachtige steun van een sterke organi satie wordt rekening gehouden. Een van de meest ernstige grieven is in dit verband wel de salariëring van onze jongere beroepsgenoten. Nog steeds is de absurde gedachte niet doorbroken, die in Nederland bij de overheid en de werkgevers heerst, dat onze jongeren ge rust onderbetaald mogen worden De sa larisregeling voor jeugdig administratief personeel bijvoorbeeld ligt stukken bene den het loon van een ongeschoolde hand arbeider. Deze lage jeugdnormen werken bovendien door in de cao's, waardoor ook de salarissen voor de volgende leef tijdsgroepen tot 25 a 30 jaar beneden een aanvaardbaar peil liggen. De centrale werkgevers-organisaties hebben zich steeds verzet tegen hogere en meer fatsoenlijke normen. Dit is on rechtvaardig en onaanvaardbaar, omdat onze jongeren zodanig worden onderbe- toeneming van het ledental in staat zal zijn, zijn plannen te verwezenlijken. Dan zullen de salarissen voor de jongeren worden verhoogd en dan zullen ook de lang doorlopende leeftijdsschalen in de cao's worden ingekort, zodat men eerder zijn maximum-salaris bereikt. Met begrijpelijke vreugde meldt het or gaan der katholieke bouwvakarbeider „Op de Steiger" Het ledencijfer van onze organisatie i in de afgelopen weken weer opnieuw be langrijk gestegen. Op 10 maart j.I. be droeg het 58.619, wat betekent, dat e vanaf 28 januari een winst is gemaak van 601 leden. Onze grootste vakgroep, de timmerlie den, passeerde de 19.000 terwijl een van onze kleinere vakgroepen, de terraz zowerkers, de 300 bereikte. Deze, twee cijfers lopen wat uit elkaar, maar beteke nen allebei een nieuwe prestatie van tie van de gehele KAB onder het motto „naar de 400.000" vindt nog steeds door gang en dit grote cijfer komt al meer e meer in het bereik van de duizenden pro pagandisten. Onze organisatie heeft to nu toe royaal haar aandeel bijgedragen en We zijn er van overtuigd dat dat ook de komende weken het geval zal zijn. Ook het jongste nummer van „Reveil", het orgaan van katholiek personeel op administratief gebied, verkoop en verze kering heft een juichkreet aan. We la zen: In de loop van deze maand hebben wij de 21.000 leden bereikt. Dat is een feit waarmede wij allen die hiertoe hebben bijgedragen kunnen feliciteren Pet gaat met onze propaganda-actie de goede kant uit. Maarnóg zijn wij niet waar we zijn moeten. Nog grote terreinen in ver schillende bedrijfstakken liggen braak. Ook die moet *n worden bewerkt. Want de taak van de vakorganisatie strekt zich ook uit naar de belangen van hen, die thans, om welke reden dan ook, nog buiten onze riien staan. Met nnzp oprechte dank aan al onze ijverige propagandisten, doen wij op nieuw een dringend beroep op al onze le den. met ons mede te werken aan de uit breiding van onze organisatie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5