Laszló Rajk gerehabiliteerd... maar posthuum Opbouw „Nationaal volksleger begonnen Eindhovense TH gelijkwaardig aan Delftse Strijd om miljoenen boven zand banken van de Westergronden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kom terug oude bolsjewiekalles wordt u vergeven De brutaliteit van Hongarije's partij secretaris Rakosi Stoph op O.-Duits partijcongres Netto-opbrengst melk 1954/55 hoger dan algemene garantieprijs KANS OP GOED Vrijdag 30 maart 1956 Twaalf mensen dakloos door brand Snelle daling eierprijzen Prins Alfonso omgekomen Loonsverhoging in de Rijnvaart Trieste primeur in Urk Oude Bolsjewieken worden gerehabiliteerd 25 ha hoogveen door brand verwoest Bergers bevolken de „Ecuador" Bejaardentehuis in opspraak Stó&Jlili WEERBERICHT Laszló Rajk Twee huisjes te Appeltern prooi der vlammen Juist voor Pasen Ongeluk met pistool Jongetje speelde met lucifers (Van onze correspondent) OP DE WESTERGRONDEN, de beruchte zandbanken, enkele mijlen uit de kust van Vlieland, iets ten zuiden van het zeegat tus sen dit eiland en Terschelling, vecht een handvol mannen met zee, wind en golven om een buit van zo'n slordige vijf en twintig miljoen gulden. Het zijn de ber gers van Terschelling, de reder'j Doeksen met enkele tientallen ar beiders, die trachten te redden wat er nog te redden valt van het Zweedse stoomschip „Ecuador', dat op de late avond van de 28ste februari op onverklaarbare wijze mijlen uit de koers raakte en muurvast lieo op de Westergron den, die in de loop van de eeuwen al vele malen een kerkhof zijn ge- worden voor daar gestrande sche pen. TROOSTELOOS GEZICHT KOFFIEBONEN DRIJVEN ROND POMPEN EN SCHEUREN DICHTEN De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veel bewolking, maar overwegend droog Ma tige noordwestelijke wind. Tamelijk koud weer. Zaterdag 31 maart: zon op 6.20, onder 19.14; maan op 0.15, onder 8.27 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MATTIaS RAKOSI, dezelfde par- tijleider, die zes en een half jaar geleden toen Hongarije nog volop in het Stalinistische tijdvak zat de strop dichthaalde om de hals van Laszlo Rajk, oud-minister van buitenlandse zaken, heeft dezer dagen in een redevoering voor de vrij onbe langrijke partij-afdeling in het stad je Eger medegedeeld, dat Rajk „he laas" het slachtoffer is gebleken van „provocatie". Natuurlijk doelde me neer Mattias Rakosi niet op provoca tie die hij (Rakosi) zelf zou hebben uitgelokt. De Hongaarse eerste partij secretaris is er, wonderlijk genoeg, tot nu toe steeds in geslaagd om alle ups en downs alle „deviaties" en uitbars tingen van het rode leven in deze Bal- kanstaat heelhuids te overleven. De provocatie werd ditmaal dan ook op de toch nogal volle rekening geschreven van Peter Gabor, de vroegere politie chef van Hongarije, die op zijn beurt al eerder gelikwideerd was. Als een soort Beria. Rakosi's posthume rehabilitatie van de man, die eens een van Hongarijes meest vooraanstaande communisten was. ge tuigt van een oneindig veel groter bru taliteit dan die, waarmee de huidige machthebbers in het Kremlin de mythe van Stalin ontluisteren. Het optreden van Nikita Kroetsjtsef en Anastas Mikojan ten opzichte van hun vroegere meester zal voor een deel wel verklaard kunnen worden uit het feit, dat zij ten tijde van Stalin maar gemene voetknechten waren. Voor Rakosi ligt het geval echter heel anders. Hij trok reeds in de zomer 1949 aan de Hongaarse touwtjes en doet dat vandaag nog! Daar tussen in ligt de moordpartij op Rajk en z'ijn medewerkers en liggen twee uitspraken van hetz'elfde hoge gerechtshof, de ene een doodvonnis, de andere, van nog niet zo lang geleden, een vrijspraak na revisie. Voor het overi ge is Mattias Rakosi genoodzaakt te ver wijzen naar de heer Peter Gabor Zo zijn dé snel veranderde winden uit Moskou dus ook weer snel tot Hongarije doorgedrongen. De Hongaarse volksde mocratie is trouwens steeds gevoeliger gebleken voor de schommelingen in het rode klimaat, dan de anderen satelliet staten. Laszlo Rajk, Istvan Dobi, Imre Nagy, Mattias Rakosi zelf en nog vele anderen hebben dat aan den lijve ondervonden. Istvan Dobi was de man, die begin juni 1949 een nieuw kabinet vormde. Uit de lijst van zijn ministers leidde de buiten wereld af, dat er iets met de minister van buitenlandse zaken uit het vorige kabinet en lid van het politieke bureau, Rajk, aan de hand moest zijn. Di edagen versche nen in de Britse pers de eerste berichten over een arrestatie van Rajk, die een minder vijandige houding jegens Tito zou hebben voorgestaan dan door het Krem lin wel werd gewenst. Een breuk met Joego-Slavië zou voor Hongarije scha delijke nadelige gevolgen hebben, aldus zou Rajk hebben betoogd. DE ACHTERGRONDEN van hetgeen zich in die dagen in de Hongaarse hoofdstad heeft afgespeeld, zyn nog niet duidelijk. Zeker is, dat de houding ten op zichte van Tito een grote rol heeft Se_ speeld. In de gehele berichtgeving en in het gehele proces, dat als een grote be lediging voor Tito was bedoeld, bleek een geweldige wrok en angst voor de man, die er klaarblijkelijk met veel suc ces en met grote steun in het binnenland in slaagde zich van de greep van het Kremlin te ontdoen, die de laffe rol van Kremlin-zetbaas niet wilde spelen en in zijn vaderland bezig was met het experi ment van een nationaal, naar buiten niet- agressief communisme. Een regeringscommuniqué op 15 juni bevestigde het lot van Rajk, een „spion en Trotskiïstisch a-gent", wiens verwijde ring nodig was, omdat in het toenmalige stadium van het Hongaarse communisme „strijd tegen elke afdwaling noodzakelijk (was), vooral tegen, alle uitingen van na tionalisme, blijkend uit openlijk anti- Sovjetisme of onderschatting of zelfs doodzwijgen van de rol der Sovjet-Unie"! Door noord-Europa waait een golf van stakingen, die al onnoemelijke schade en niet te beschrijven ongemakken heeft veroorzaakt. Nauwelijks was in Finland de algemene staking verlopen, of in Denemarken brak een staking uit, welke naar het zich laat aanzien, nog tot rond half april zal kunnen duren. In de havens van Denemarken liggen op het ogenblik vele zeeschepen, wegens gebrek aan brandstof en per soneel, voor anker. Deze foto van het havengebied bij Kopenhagen toont op de voorgrond de „Kroonprins Olaf", het schip, dat hoort te varen op de lijn Kopenhagen-Oslo. Op de achtergrond enige schepen, die op de Deense bin nenlandse lijnen de verbindingen die nen te onderhouden. En hoe is niet na het twintigste par tijcongres, dat vorige maand in Moskou werd afgesloten, de volgende zinsnede uit dit communiqué bijz'onder leerzaam: „Het te hoog aanslaan van eigen presta ties en de daaruit voortvloeiende over maat van zelfvertrouwen leidt eveneens tot nationalisme Na zijn arrestatie was de zaak van Rajk en 16 anderen, o.w. de vroegere chef staf Pallfy en de hoofdredacteur van het grootste communistische dagblad, snel „afgehandeld". Het proces tegen hem be gon in september. Veel is er niet van in de Westelijke wereld doorgedrogen. Doch zowel het requisitoir, dat schuimde van fel anti-Titoïsme, als ook de zeldzaam onbewogen zelfbeschuldigingen van alle beklaagden, maar in het bijzonder van Rajk, maakten diepe indruk. Rajk was voornamelijk ten laste gelegd het feit, dat hij na de breuk tussen Tito en de Kominform nog een ontmoeting met de Joegoslavische „afvallige" zou hebben gehad. Daarbij zou afgesproken zijn, dat Rajk de leiding der Hongaarse partij zou overnemen, Rakosi zou (laten) liquideren en dan z'ijn land de zijde van Joego-Sla- vië zou hebben doen kiezen. Bijzonder fel was het requisitoir op het punt van Rajks verleden, waarin medewerking aan admiraal Horthy en aan de Gestapo een grote rol zou hebben ge«peeld. De naam Dachau, het concentratiekamp waarin Rajk enkele jaren het einde van de Führer heeft moeten afwachten, werd tijdens het proces niet genoemd Integendeel. Rajk dikte het requisitoir op alle punten op een welhaast lugubere wijze aan. Tot in details vertelde hij van zijn in samenwerking met Tito opgestelde program tot omverwerping van alle Sov jet-regiems op de Balkan en hij eindigde zijn onterende zelfbeschuldigingen met „Leve de Sovjet-Unie de trouwe be waakster van de wereldvrede! Leve de Hongaarse communistische partij de beste vriendin van het Hongaarse volk!" En dit was dus allemaal provocatie! WT AT HET VONNIS zou worden was yy duidelijk. Nog even werd het Pro ces wat sensationeel. Dat was, toen Rajk protesteerde tegen het feit, dat zijn „verdediger" beroep aantekende. Zijn straf was „immers rechtvaardig", al was hij slechts werktuig geweest in handen van „Tito's kliek, en zijn meesters in het Westen, die de ware schuldigen zijn". Over de behandeling in beroep vernam het Westen niets meer. Drie weken later op 15 oktober 1949, meldde een simpel Op het congres van de Oostduitse com munistische partij heeft de nieuwe mi nister van defensie, Willi Stoph, voor het eerst meegedeeld, dat met de opbouw van het „Nationale Volksleger" begon nen is. De minister, die in Hitler's „Wehr- macht" diende als onderofficier, was nu gekleed in het met goud geborduurde uni form van generaal. Hij heeft indertijd geholpen bij de oprichting van de „geka zerneerde volkspolitie" van naar schat ting 100.000 man, die de kern van het nieuwe leger zal vormen. Stoph gaf opnieuw de verzekering, dat het leger beperkt van omvang zal zijn en alleen uit vrijwilligers zal bestaan. Er volgde een luid applaus van de 2000 afgevaardigden, toen de minister hieraan toevoegde, dat het merendeel van de officieren uit de werkende klasse voor komt en dat vele van hen „ervaren ka- Twaalf personen, onder wie zes kinde ren, zijn gistermiddag dakloos geworden tengevolge van een brand die ontstond in de woning van de grondwerker G. Jan sen, gelegen aan de Bovendijk te Appel tern (Land van Maas en Waal). Het klei ne huisje van het echtpaar ging geheel in vlammen op. Het vuur sloeg daarna over op de slechts enkele meters verwij derde woning van de heer F. Vermeulen, grondwerker, die zijn woning eveneens goeddeels door het vuur zag vernield. Vermeulen, zijn echtgenote en zijn zes kinderen moesten eveneens elders onder dak zoeken. Verzekering dekt gedeelte lijk de schade. meraden zijn die hun bekwaamheid hebben bewezen in de strijd van de wer kende klasse". (Volgens een vluchteling, die onlangs in West-Berlijn is aangeko men, worden in een school te Dresden Oostduitse officieren geoefend onder lei ding van de voormalige veldmaarschalk Paulus, die zich indertijd in Stalingrad aan de russen overgaf). Stoph waarschuwde voorts de Oost duitsers, het oorlogsgevaar in het licht van de Nato-plannen en de oprichting van een „agressief" Westduits leger, niet te onderschatten. Hij zag in de Westduitse bewapening een „ernstige hindernis" voor de hereniging van Duitsland. regeringscommuniqué, dat Rajks „be roep" was verworpen en dat het vonnis door de strop was voltrokken. Het tem po van dez'e afhandeling leek veel op dat van de beruchte Moskouse zuiveringen en processen in 1937. Als het misschien enkele dagen langzamer ging, dan was dit de rest van een eeuwenlange invloed van Westerse beschaving. Maar dan toch maar een rest. Fel heeft in die dagen Tito geprotes teerd, die bij herhaling sprak van „mon sterlijk". Nu, na zes jaar, hebben de Sov jet-leiders hem reeds opgezocht. Tito heeft in de nieuwe situatie ook weer contact met Praag gehad. Dat de ver houding met Rakosi in de laatste maan den veel is verbeterd is uit nog niets ge bleken. Integendeel. Rakjs rehabilitatie is waarschijnlijk Rakosi's laatste troef. Bleven de kippeneieren als gevolg van de strenge winter met een belangrijk la gere produktie bijzonder hoog in prijs,, ge durende de laatste dagen is er een grote daling tot stand gekomen. Werd vorige week donderdag te Barneveld 17.95 per 100 stuks eieren van 61.8 gram genoteerd, gisteren deed dezelfde soort eieren 13.95 per 100 stuks, een achteruitgang van niet minder dan 4 cent per ei in een week tijds Daarmee is tegenover de belangrijke winst, welke de eierhandel de laatste tijd heeft kunnen maken, plotseling een enorm verlies komen te staan. Voor de binnenlandse con sument betekent het, dat juist voor de paasdagen de eieren aanmerkelijk goed koper zijn geworden. Het bedrijfschap voor zuivel heeft de netto-opbrengst van alle in Nederland tot zuivel- en melkprodukten verwerkte en in consumptie gebrachte melk in het melkprijsjaar 1954/55 berekend op 22.595 per 100 kg melk met 3.7 vet, d.w.z. on geveer 60 cent boven de voor dat melk prijsjaar geldende algemene garantieprijs van 22,— per 100 kg melk. Aldus deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede.' Dit betekent dat de toeslagen, welke voor bepaalde gebieden van ons land in hetvooruitzieht waren gesteld, nl. een toeslag van maximaal 1,70 per 100 kg melk met 3.7 vet en een gedeelte lijke toeslag van maximaal 0,85 met het verschil ad 0,60 tussen de algemene garantieprijs en de netto-opbrengst zullen worden verminderd. In de staatscourant is een beschikking van de minister van Landbouw gepubli ceerd, waarbij de uitbetaling van de melkprijstoeslag 1954/1955 wordt gere geld. De volledige toeslag die dus op 1,700,60 1,10 per kg melk is vastgesteld, komt overeen met 29,85 per 100 kg melk, met 9,85 per 100 kg kaas respectievelijk 1,10 per 100 liter in con sumptie gebrachte volle melk (in Zee land en op Goeree-Overflakkee). De ge deeltelijke toeslag (vastgesteld op 0,85— 0 60 f 0,25 per kg melk) komt over een met 6,90 per 100 kg melkvet, met 2,25 per 100 kg kaas respectievelijk met 0,25 per 100 liter in consumptie ge brachte volle melk. Nu de netto-opbrengst definitief is be paald, kunnen de eerste betalingen van de toeslagen in het begin van april 1956 wor den verwacht. Aangezien er ongeveer 160.000 betalingen moeten geschieden, kunnen de betalingsmandaten niet alle tegelijk worden verzonden. Hiermede is vermoedelijk een termijn van zes weken gemoeid. De jongste zoon van de Spaanse troon pretendent, prins Alfonso, is gisteren in Estoril in Portugal om het leven gekomen. Hjj was, zo zegt, een officiële verklaring, tezamen met zijn broer don Juan Carlos bezig met het schoonmaken van e pistool, dat plotseling afging. De kogel trof prins Alfonso in het hoofd. Prins Alfonso werd in 1941 te Rome ge boren als zoon van de Spaanse troonpre tendent, de infante don Juan de Bourbon en prinses Maria Mercedes van Bourbon- Sicilië. Zoals bekend volgt de broer van prins Alfonso, prins Juan Carlos, op verzoek van generaal Franco in Madrid een op leiding aan de militaire academie. Verschillende Spaanse prinsen zijn in de laatste jaren door ongelukken om het le ven gekomen- Zo verongelukten bv. twee ooms van prins Alfonso met hun auto. Het Centraal bureau voor de Rijn- en binnenvaart en de Christelijke bedrijfs groepencentrale, de Ned. bond van ver voerpersoneel en de Ned. R.-K. bond van transportarbeiders „St.-Bonifacius" zijn overeengekomen aan het college van rijksbemiddelaars goedkeuring te vragen om de lonen voor het varend personeel in de Rijnvaart, met ingang van 1 april a.s. te verhogen met zes procent. Het Centraal bureau heeft zijn aange slotenen tevens geadviseerd aan het va rend personeel over 1955 een uitkering van drie procent van het loon te ver lenen. Gisteren is op Urk het eerste verkeers ongeval met dodelijke afloop gebeurd sinds het voormalige eiland voor auto's bereikbaar is geworden. Enige kinderen probeerden op een rijdende vrachtauto te klimmen. De negenjarige Jacob Mangel viel achterover en kwam onder het ach terwiel. Hij was op slag dood. ,Het is volbracht"; detailopnamc van liet beroemde kruisbeeld te Perpignan, dat in de volksmond „de devote Christus" wordt genoemd. Naar uit welingelichte bronnen te Mos kou is vernomen, is een officiële commis sie de gevallen aan het onderzoeken van' oude bolsjewieken, die aan het eind van de jaren dertig werden gezuiverd, verban- }i nen of in ongenade raakten. Gebleken is, dat de huidige communis-P tische leiders het leven van Stalin in.' twee perioden scheiden. De eerste, die' over het algemeen gunstig beoordeeld wordt, reikt tot de tijd van de moord op f Sergei Kirof, de partijleider in Leningrad (in 1934). De tweede periode begint na de dood van Kirof. Hierin Zou Stalin zijn thans veroordeelde „persoonsverering' ontwikkeld hebben. Naar aanleidihg van de vraag of het wel gewenst en efficiënt is, dat de oplei ding aan de tweede technische hogeschool, te Eindhoven, een gelijk karakter krijgt als de Delftse, nu de industrie herhaalde lijk het verlangen heeft uitgesproken, (Van onze correspondent) In de gemeente Vriezenveen ontstond donderdagmiddag een ernstige veenbrand, waarbij binnen korte tijd een oppervlakte van ongeveer 25 ha. hoogveen in brand stond. Een grote hoeveelheid veen ging verloren. In het brandende terrein ston den drie houten woningen; met veel moei te heeft de Vriezenveense brandweer deze woningen kunnen redden. De brand werd veroorzaakt door een zesjarig jongetje, dat met lucifers in het veen een vuurtje had gestookt. Al wekenlang onderhouden de Doeksens een regelmatige dienst van de haven van West-Terschelling naar de Westergron den voor lichters, waarmee ze zoveel mo gelijk van de lading naar de wal bren gen en al wekenlang liggen dc sleepbo ten „Holland" en „Stortemelk" op enige afstand van het schip op wacht. Maar of dit nog kan worden behouden is een vraag. Dat is volkomen afhankelijk van de weersomstandigheden in de komende weken. De mogelijkheid vanbehoud vormt op Terschelling momenteel een veelbe sproken onderwerp, waarover men het maar niet eens kan worden en de Doek sens zeggen er niet veel van; „Er zit een kans in". Het is een troosteloos gezicht het fraaie schip met een slagzij van omstreeks twin tig graden op de zandbanken te zien lig gen. Bij vloed spoelen de golven over de bakboordzijde van het dek en de ravage gap boord ip groot. Zo ligt het 10.000 ton melende motorschip „Equador' muurvast op de beruchte TE ester gronden. Het in 1940 op een van de vele werven van Göteborg gebouwde schip van 7090 ton, dat eigendom is van de Johnson Line te Stockholm, was van een reis langs de Zuidamerikaanse landen met als laatste aanlegplaats Las Palmas onderweg naar de thuishaven Göteborg. Het vervoerde een lading van ruim drieduizend ton. Be halve de bemanning van achtenveertig koppen waren er nog acht passagiers aan boord. De thuisreis eindigde echter voor lopig niet in Göteborg maar op de ge vaarlijke Westergronden. Op een of andere manier is er op dc brug van het schip een grandioze fout ge maakt. Het liep in de E.T.-route, de van mijnen vrijgemaakte zóne benoorden de Nederlandse Waddeneilanden, meer dan veertig graden uit de koers. Kapitein Erick Person, een rustige man van 65 jaar, die reeds negen jaar op de „Ecua dor" voer en nog nimmer een schip ver loor, moet de schrik van zijn leven heb ben gekregen, toen zijn schuit met een schok aan de grond liep. De hele nacht van 28 op 29 februari hebben de machines van de „Ecuador" nog gedraaid, terwijl kapitein en beman ning hoopten, dat het nog vlot zou komen Het viel echter anders uit: de wind stak op en de volgende dag sloegen de gol ven over het schip heen. Kapitein Jannes Tqxopeus haalde met de reddingsboot „Brandaris" van Terschelling passagiers en bemanning van boord. Kapitein Person is naar Zweden ge weest en het moet hem wonderlijk te moe de zijn wanneer hij nu elke dag zijn schip betreedt, na de nacht in „Zeezicht' op Terschelling te hebben doorgebracht. De dekken zijn glad en aan boord heerst een enorme wanorde. In de scheepswand zit aan stuurboord een brede scheur, waar door het water vrij toegang heeft tot drie ruimen. De machinekamer staat vol wa ter en in sommige ruimen drijven koffie bonen op het vuile mengsel van stookolie en zeewater, dat met eb en vloed daalt en stijgt. In de hutten ligt stuk gesla gen meubilair, op de bovendekken ver splinterd hout. Ramen zijn kapot en gor dijnen aan flarden gereten. Maar de bergers van Terschelling ge ven de moed niet op. Hebben zij niet en kele jaren geleden de „Virgo" ook een Zweed, die hoog op de zandplaat Vlie- hors lag aan de westpunt van Vlieland en waarvan berging onmogelijk scheen, weer vlot gekregen? Men is er intussen in geslaagd onge veer een kwart van de lading te bergen. Een deel daarvan is zelfs droog naar Ter schelling gebracht en vandaar verder ver voerd; balen koffie, katoen en wol. Kort na de stranding kon zelfs een hoeveel heid van 2500 kilo druiven worden ge red en in Harlingen op de veiling wor den gebracht. Maar daarna werd het moeilijker, want de andere ruimen staan vol water. Ook daar liggen balen koffie en katoen en wol, kisten met blikjes vlees, die natuurlijk voor een deel al lang be dorven zijn. Wil men het schip redden, dan zal toch eerst deze lading voor het grootste deel gelost moeten worden. Met behulp van vrachtboten is er een fiks aantal pompen aan boord gebracht om het water sneller uit de „Ecuador" te pompen. Verder moeten de scheuren wor den gedicht en daar wordt hard aan ge werkt. Doch, de „Ecuador" zakt langzaam maar zeker dieper in het zand. Toch. zien de Terschellinger bergers een kans. Zij bogen op een ervaring van vele jaren en weten wat ze doen. Bij de bergingen is immers het „no cure no pay" regel en als zij werkelijk geen kqns op behoud zou den zien, dan zouden er ook geen kapita len worden besteed om te redden wat er te redden is. Het is een soort sport, de ze strijd met de zee om ettelijke miljoe nen. naar een ander (maar niet minderwaar dig) soort academisch gevormde technici nl. naar mensen, die in een kortere stu dieduur een afgeronde opleiding zoudei kunnen krijgen, merkt minister Cals ii. zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer betreffende het wetsontwerj tot wijziging van de Hoger-Onderwijswe o.m. op, dat dit min of meer geforceerd naar aanleiding van de oprichting van d tweede technische hogeschool kan wov. den opgelost. Daarom staat hij op he standpunt, dat in Eindhoven een gelijk waardige, zij het niet volledig gelijks hogeschool moet worden opgericht. De minister sluit zich voor wat hd,; vraagstuk van de coördinatie aangaap geheel aan bij datgene, wat te dien aan zien is opgemerkt. Bij de inrichting va.' de technische hogeschool te Eindhove; zal uiteraard worden gestreefd naar ee; synthese met Delft, waarbij naast de be' staande Delftse specialisten-inrichtinge;' nieuwe wegen van onderzoek moeten" worden ingeslagen. Hij onderschrijft d mening van de vele Tweede-Kamerlede» dat de mogelijkheid van het verrichte! van speurwerk ook aan de tweede teclj nische hogeschool een conditio sine qui non is voor een krachtige ontwikkelir» van het technisch hoger onderwijs. (Van onze correspondent). De officier van Justitie te Breda doende met een onderzoek naar de tol standen in de Antoinette-stichting, eé tehuis voor ouden van dagen in Raam' donksveer. Er deden reeds lang allerlei gerucht^ de ronde over de wijze, waarop de ouc mensen in deze particuliere inrichtir worden behandeld en toen op 26 f bruari j.l. de 75-jarige J. v. d. P- er oi verwacht overleed, kwamen de tongf los. Het bleek, dat de oude man, die enigszins debiel bekend stond enke; weken tevoren, door <je hui - meester-^, recteur, de 54-jarige heer G. K., ruw w^ aangepakt, maar een geneeskundig o-j derzoek wees uit, dat de dood was wijten aan 's mans ouderdom. t Met het in verband met dit sterfgey verder ingestelde onderzoek is intuss komen vast te staan, dat de behandeli» van de 36 bewoners te wensen overlijj en dat de directeur op zijn zachtst geze niet de nodige tact had om met mens; om te gaan. Regenten moeten hem daa over al meer dan eens hebben onderhol den. f Als gevolg van het thans gebeurde he<-; de heer K. nu echter zijn ontslagaanvraj bij hen ingediend. De officier van Justitie heeft intuss! een nieuw onderzoek geopend naar waarheid van de lopende geruchten. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren behoorde ons land weer tot de warmste delen van Europa. In Twent steeg de temperatuur tot 20 gr. C., een temperatuur waar Rome maar 2 gr. i Bordeaux maar 1 gr. C. boven uitkwam. Boven Zuid-Polen ligt het centrum vf een hogedrukgebied. dat via. Zuid-Scandinavië is verbonden met een hogedru gebied boven de Noordelijke IJszee. Hierdoor kan een depressie boven de G< van Biscaye niet verder naar onze omgeving doordringen. Deze luchtdrukverc ling heeft een zwakke zuidoostelijke luchtstroming tot gevola waarmee voor tijd van het jaar vrij wairme lucht, wordt aangevoerd. Ook vandaag steeg de temperatuur, vooral in het zuiden van ons land, waar me zonneschijn voorkwam weer tot 17 a 19 gr. C. Veel verandering komt er niet deze luchtdrukverdeling, zodat wij de voorlopige Paasvooruitzichten gunstig m gen noemen. Het is waarschijnlijk dat de temperatuur ook in de komende dag nog aan de hoge kant blijft, en dat de neerslagkansen klein blijven. Wel zal 1 af en toe bewolkig overdrijven, maar ook komt het zonnetje er nu en dan ev door. Echt winter is het momenteel nog in Noord-Europa waar de laatste paar dag- nog weer enige sneeuw is gevallen» 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1