Loonkosten vervijfvoudigd Stijging kolenprijzen in de KSG te verwachten AVIFAUNA WEER OPEN Verstekelingen aan boord van Nederlandse oorlogsbodems Dictatuur in het dierenrijk FILMS deze week Buitenlandse artikelen als Nederlands fabrikaat verhandeld Knappe tekenfilm naar de opzien barende fabel van George Onveil Hoge Autoriteit zal niet iedere verhoging tolereren Doetinchemse moord zaak in hoger beroep K. v. K. gaf grif verklaringen af Bij Philips 14 KAB-ers in ondernemingsraad De wijziging van de militaire pensioen wetten Aanwerven van bouw vakarbeiders Onrendabel kerkhof *4 Snelverkeersweg Antwerpen-Brussel wordt verbeterd Jordanië wil Arabische hulp Sovjet-minister van onderwijs ontslagen R. S, Stokvis 14 (9) pet. Nederlandse nota aan Washington John en Julie TRIJDAG 30 MAAKT V99é PAGINA 5 Juridische problemen Verdachte overstelpt getuigen met vragen E.G.K.S. en kolenpiijs Duurder transport Roofbouw en loonstijging Omstreden vertaling Ook de staat. Gemeenten tot minister: TE STERKE CENTRALI SATIE BIJ DE B.B. Gemeentebesturen mogen geen tegemoetkomingen geven Een jaar lang niemand begraven Naast Britse subsidie! Proetien met kernwapens V. N. beheerschapsraad spreekt zich niet uit Hiervan 4 pet. in contanten en 10 pet. uit agio in aandelen Teleurstelling geuit over uitingen van Dulles NIEUWE PRIMAAT VAN GRIEKENLAND Friese légionnair bleef 65 dagen verborgen Charmante film van W. F air child PLAN TOT BOUW VAN KLEIN-SEMINARIE (VOOR LOPIG) UITGESTELD Tegenvaller voor Pater6 Sale- sianen te Ugchelen - E. - WÊÊmm WÊÊÊSÊÊÊÊkÊÊÊËÈmÊÊË. Fairchild. Toen de Hoge Autoriteit van de Euro-1 Het standpunt van de H.A. ten aanzien pese Gemeenschap voor Kolen cn Staal van een en ander is nog niet bekend, onlangs besloot om met ingang van 1 april a.s. geen verdere maximumprijzen voor kolen vast te stellen heeft zij daarbij onder meer overwogen dat in een aantal gevallen de geldende Prijzen niet langer voldeden aan de in het verdrag gestelde eis, dat ruimte moet worden geiaten voor de noodzakelijke afschrijvingen en voor een normale beloning van het geïnves- teerde kapitaal. Men moet derhalve ver wachten dat van 1 april a.s. af een prijs aanpassing zal plaatsvinden. En dat niet alleen. Men zal er tevens van uit moeten gaan dat de ontwikkeling van de kolen- prijzen binnen dp E.G.K.S. nog een ver der stijgende tendens zal tonen. Dat daarmee niet gezegd wil zijn dat de H.A. elke prijsstijging zal tolereren behoeft in tussen geen betoog. Evenmin zal men overal en onmiddellijk prijsstijgingen be hoeven te verwachten. De maximumprijzen golden de laatste tiid nog slechts alleen voor het Ruhr- bekken. Voor de andere bekkens waren zij reeds opgeheven. In het Ruhrgebied had men echter te maken met de Georg. die door zijn grote omvang in staat moest worden geacht monopolistische invloe den op de prijs uit te oefenen. Nu deze organisatie per 1 april a.s. in drie delen zal uiteenvallen is ook voor het Ruhrge- bied de noodzaak van maximumprijzen komen te vervallen. Kostenberekeningen hebben aangetoond dat in een aantal gevallen de geldende prijzen niet meer voldoen. Vaststellingen van nieuwe maximumprijzen zouden on getwijfeld tot gevolg hebben dat het prijs peil zich uniform tot de nieuwe hoogte zou optrekken. Om dit te voorkomen is het dus beter dat de prijzen worden vrij gelaten, in die zin dat de H.A. de ontwik keling nauwlettend zal volgen en z'o nodig zal ingrijpen. Men rekent daarbij op het gezonde in zicht van de ondernemers, terwijl daar naast de regeringen ongetwijfeld een oog je in het zeil zullen houden, al past dit eigenlijk niet in de positie van de H.A. Overleg dienaangaande zal dus geboden zijn en het is weinig twijfelachtig of er zullen zioh daarbij de nodige ingewikkelde juridische kwesties voordoen. Ten dele is dit reeds het geval met de maatregelen welke de Duitse regering voornemens is tot uitvoering te brengen. Deze maatregelen beogen de prijs van de Ruhrkolen voor de verbruikers met niet meer dan DM 2 boven het vroegere peil te doen stijgen, terwijl om een econo misch verantwoorde prijs te bereiken wellicht een verhoging van 5 tot 8 mark noodzakelijk zal zijn. Het verschil wil de Duitse regering overbruggen door a) af schrijvingsfaciliteiten toe te staan, b) aan alle arbeiders die in ondergrondse mijnen werken (derhalve ook in de kali en zout mijnen) een .zgn. Schicht-premie toe te kennen en c)*een groter deel van de so ciale lasten voor haar rekening te nemen dan tot dusverre het geval was. In hoger beroep heeft gisteren voor het Arnhemse gerechtshof terecht gestaan de 38-jarige archivaris B. B. uit Den Haag, die er van wordt verdacht op 19 januari 1955 doodslag te hebben gepleegd op zijn oom, de 73-jarige pensioneerde rent meester G. B. en diens 66-jarige huis houdster, mej. R. A. R. te Doetinchem. De rechtbank had de Hagenaar op 29 november j.l. tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Verdachte beriep er zich nu 0p, dat hij buitenrechtelijk een bekentenis had afge- maar de kans dat zij het hele stelsel zoals dit thans in het voornemen ligt, zal aan vaarden, lijkt niet bijzonder groot te zijn. De moeilijkheden schuilen uiteraard in de vraag in hoeverre met deze maatrege len sprake is van regeringssubsidie, het geen volgens het verdrag van E.G.K.S. niet is toegestaan. Voor de Belgische mijnen is een zekere fiscalisatie van sociale lasten reeds door de H.A. goedgekeurd. Deze toekenning geldt echter slechts voor één jaar en is aan z'ekere condities onderhevig. Zij kan ook geen precedent vormen voor andere landen. Wat Frankrijk betreft is de situa tie nog niet geheel duidelijk. De genatio naliseerde mijnen werken hier met ver lies, hetwelk door de staat wordt aange zuiverd en als zodanig het juridische pro bleem van de subsidiëring weer aan de orde stelt. Wat tenslotte de Nederlandse mijnen zullen doen moet nog worden af gewacht. In het kader van het voorgaande is het niet ondienstig eens na te gaan welke in vloed de gemeenschappelijke markt heeft gehad op de ontwikkeling van de kolen- prijzen. Deze zijn immers vergeleken met 1939 meer dan zesmaal zo duur geworden, terwijl de algemene kosten van levenson derhoud ..slechts" ruim tweeëneenhalf maal zo hoog zijn als in genoemd basis jaar, gelijk uit onderstaande cijfers van het C.B.S. blijkt: grooth.pr. alg. gr.h. kosten lev. jaar steenkolen prijsindex onderhoud 1938 100 100 1939 100 103 100 1946 209 246 184 1949 373 286 210 1952 617 384 252 1953 626 368 252 1954 625 374 263 1955 632 374 266 Dat de gemeenschappelijke markt, die in februari 1953 werd ingesteld, dc zonde bok is, die, zoals vaak wordt gedacht, de kolenprijzen zo sterk heeft doen stijgen wordt door deze cijfers gelogenstraft. In tegendeel is er na de instelling daarvan een afremming van de prijsstijging in getreden. Het gewogen gemiddelde van de afmijn- prijzen van in Nederland verkochte kolen is voor Limburgse kolen in de periode van begin april 1953 tot eind februari 1956 met slechts 14 ct. gestegen tot 56.87 en voor Belgische kolen met 23 ct. tot 57 65. Voor de Ruhrkolen 48,27) en de Ake- nerkolen 56.95) is zelfs een daling van resp. 1.17 en 0.88 ingetreden. Dat de verbruikers andere ervaringen over het verloop van de kolenprijzen zul len hebben opgedaan komt op de eerste plaats door de transportkosten die op de af-mijn prijs komen. Deze kosten zijn over het algemeen gestegen en in sommige ge vallen zelfs zeer aanmerkelijk. De spoor wegen hebben hun tarieven herzien, de vrachten in de binnenvaart zijn voor Buhrkolen-Rot.terdam van DM 2.20 in 1953 tot DM 2.70 per ton in september 1955 gestegen en de zeevracht voor Ameri kaanse kolen van Hampton Roads-Rotter dam kwam van 31 sh. 4 d. in 1953 op 37 sh. 7 in 1954 en niet minder dan 53 sh. 3. in 1955. Verder moet worden geconstateerd dat de antracietprijs in tegenstelling tot de algemene kolennri.is sinds de openstelling van de gemeenschappelijke markt een stijgende tendentie heeft getoond. Een van de redenen daarvan is dat op grond van het verdrag kunstmatige middelen zoals egalisatiefondsen en subsidies die in het bijzonder golden om de prijzen van huis- hrandt-ejen laag te houden, verboden wer den. Bovendien werkte de grote vraag naar antraciet als gevolg van veranderde consumptiegewoonten een prijsstijging van djt artikel in de hand. Kan zoals uit het voorgaande bleek de E.G.K.S. niet verantwoordelijk worden gesteld voor de sterke stijging van de ko- lenpriizcn. de werkelilke oorzaken waren: de roofbouw tiidens de oorlog, waardoor men thans op de ontginning van ongun stiger 'agen is aangewezen en de stijging van de lonen Beide factoren tezamen maakten dat dc loonkosten voor de Lim burgse mijnen oer ton geproduceerde steenkool van 100 in 1938 opliep tot 482 in 1954. Komt men aldus tot een ongeveer ver vijfvoudigd kostencijfer, hierbij komen nog enkele posten welke tot gevolg heb ben dat de groothandelsprijzen meer dan het zesvoudige van 1939 bedragen, t.w. het feit dat 1) de groothandel niet alleen Lim burgse kolen verkoopt, doch ook andere, terwijl het hiervoren vermelde kosten cijfer slechts op de Limburgse mijnen be trekking heeft; 2) in de groothandelsprij zen de (gestegen) transportkosten zijn be grepen en 3) industriekolen, welke in prijs relatief minder stegen dan de antraciet, voor een groot deel buiten de handel om worden verkocht, zodat deze in het in dexcijfer van de groothandelsprijzen in mindere mate lot uitdrukking komen. De Amsterdamse rechtbank heeft giste ren heel de dag besteed aan een zaak tegen de Hilversumse transitohandclaar W. B-, die geruime tijd goed geld heeft verdiend met het verhandelen van buitenlandse ar tikelen onder het mom van Nederlands fa brikaat, Van de Hilversumse Kamer van Koophandel kreeg de handelaar zonder veel moeite „certificaten van Nederlandse oorsprong" los, niet alleen voor zijn eigen goederen, maar ook voor die van andere handelaren, die daar in hun eigen district niet aan konden komen. Door de certifi caten te leveren tegen een winstaandeel in de transactie had B. in veertien maanden tljds 4.000 ontvangen In sommige gevallen kon ook de Hilver summer geen „certificaat van Nederlandse oorsprong" krijgen, maar wel een „ver klaring van herkomst'', waarmee slechts wordt aangeduid, uit welke haven de goe deren het laatst vertrokken zijn, vóór ze bij de koper arriveren. Zo'n „verklaring van herkomst" had de verdachte eens in het Nederlands aange vraagd voor Japanse naaimachines, die legd voor de rechter-commissaris in een Hl „HU overspannen toestand. Hij zei, dat hij na j hij naar Duitsland of Italië wilde verzen- de lange kruisverhoren geen weerstand den. Op de verklaring had hij toen zelf meer had gehad. De president, mr. J. Kronenberg, bracht hem onder de aandacht, dat hij ir oktober pas was begonnen te ontkennen, „Uw be kentenis wordt bovendien steeds maar ge loofwaardiger door de details, die u over de omstandigheden over en rond het drama had verteld, details, die alleen aan de dader bekend konden zijn", aldus de president. Verdachte bestreed nu allerlei vroegere verklaringen van getuigen en van zich zelf. Iedere getuige werd door hem over stelpt niet een reeks vragen, waardoor deze zitting praktisch een Marathonzit ting werd, die duurde van 's morgens tien tot 's avonds half twaalf. Veel nieuws kwam er echter niet meer uit, met uit zondering van een verklaring van ver- dachtes broer ujt Den Haag, die in tegen stelling tot een psychiatrisch rapport, uit drukkelijk verklaarde, dat van abnormale neigingen van zijn broer geen sprake was geweest. Enkele kennissen uit Hen Haag bevestigden dit. Tenslotte besliste het gerechtshof, dat verdachte nog een psychiatrisch onder zoek zal moeten ondergaan van professor Baan. De zaak werd daarna voor onbepaalds tijd aangehouden. een in het Engels gestelde vertaling getypt en daarbij had hij „land van herkomst" vertaald met „Dutch origin", zodat de vertaling van de „verklaring van her komst" in het Engels de indruk maakte van een officieel „certificaat van oor sprong''. Dit noemde de officier van justi tie valsheid in geschrifte, maar de raads man poogde met woordenboeken en beëdigde vertalingen aan te tonen, dat de enig juiste vertaling van het woord „her komst" in het Engels „origin" is en vroeg vrijspraak- Eerder had de raadsman fotokopieën overgelegd van vergunningen, afgegeven hoor de Dienst In- en Uitvoer in Den Haag, waarop als „land van oorsprong" Nederland was ingevuld, terwijl de hande laar op zijn aanvraagformulier duidelijk het werkelijke land van oorsprong Tsje- choslowakije had aangegeven. Het zijn, al dus de raadsman, niet slechts de transito handelaren, die er voordeel van hebben dat het werkelijke land van oorsprong ver zwegen wordt: ook de Nederlandse devie- zenkas vaart daar wel bij. Een der rechters merkte op, dat, zo de overgelegde Haagse vergunningen vals waren, daarmee wat verdachte gedaan had niet verontschuldigd was. (Van onze correspondent) Vele vlaggen wapperden vrijdag op de gebouwen van „Avifauna" te Alphen aan den Rijn ter opluistering van de officiële overdracht van het beheer en de exploitatie van dit vogelpark aan het familie-concern Van der Valk te Voor schoten. tijdens een druk bezochte bij eenkomst in het fraai versierde pavil joen. door burgemeester Ed. C. Witschey van Alphen aan den Rijn. Burgemeester Witschey herinnerde niet leedwezen aan het heengaan van de stich ter. wijlen de heer G. v. d. Brink, die met laaiend enthousiasme „Avifauna" en daarmede ook de naam van de gemeente Alphen aan den Rijn ver over de gren zen bekend heeft gemaakt, op een thans nog duidelijk waarneembare wijze. Helaas was het oogverblindend succes van tijde lijke aard. Het debacle zette zich voort nadat de gemeente het park had over genomen toen het failliet was verklaard. Een tweejarige ervaring heeft geleerd, dat voor de gemeente op dit terrein geen taak kan zijn weggelegd. Spreker was ervan overtuigd, dat de fa milie Van der Valk erin zal slagen Avifauna weer te doen meetellen onder de attracties voor het vreemdelingenver keer. Avifauna staat er weer fris en verjongd bij. Helaas heeft de korte tijd tussen overneming en heropening belet om de voornemens te realiseren tot uitbreiding van de attracties. Lopende het seizoen zal echter wel het een en ander worden verwezenlijkt; wellicht komen er kleine dieren als apen en zeeleeuwen en hoogst waarschijnlijk wordt ook een kinderboer derij gesticht. Het volgend jaar zal wel licht het zwembad voltooid zijn. Veertien KAB-ers zullen deel uitmaken van de ondernemingsraad der N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken. Vier verte genwoordigers van het NVV zullen in dat college zitting hebben en één afgevaar digde van het CNV. De andere zes van de uit 25 leden bestaande raad zijn kernle den, die bij de laatstleden gehouden kernverkiezingen niet door één der vak organisaties kandidaat waren gesteld. Van de veertien zitting nemende KAB De officier van justitie kwam tenslotte tot de eis zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van 10.000. De voorwaardelijke straf vroeg hij „omdat de K. van K. het verdachte zo gemakkelijk heeft gemaakt". Uitspraak 12 april. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft aan de minister van Bui tenlandse Zaken enige bezwaren kenbaar gemaakt tegen de regelingen en voor schriften, welke zijn vastgesteld ten aan zien van de Bescherming Bevolking. Deze bezwaren zijn gegrond op de erva ring, welke thans is opgedaan. De adres sante meent, dat ze zijn terug te voeren tot één grondnoemer, n.l. dat zij symp tomen zijn van een te sterke centralisatie bij de B. B. De centrale leiding zou zich meer dienen te bepalen tot het aangeven van hoofdlijnen en wel zodanig, dat aan passing van de plaatselijke toestand vol doende mogelijk is. Minister Staf heeft de Tweede Kamer zijn memorie van antwoord gez'onden over de wijziging van de militaire pen sioenwetten, aan welke memorie het vol gende is ontleend. De minister stelt er prijs op, alvorens een oordeel uit te spreken over de rede lijkheid van de cumulatiebeperking, met name van toepassing op de gepensioneer den krachtens de wet buitengewoon mili tair pensioen 19141918, af te wachten, welke beschouwingen de staatscommissie voor de pensioenwetgeving aan de onder- werpelijke materie zal wijden. De overige desiderata, welke bij de mobilisatieslachtoffers leven, zijn de mi nister bekend en hij vleit zich met de hoop, dat de wijzigingen, welke alsnog bij de nota van wijziging, bij deze memorie van antwoord over gelegd, worden voor gesteld, in belangrijke mate aan bedoelde wensen tegemoet komen. Er is geen aanleiding gevonden kunnen worden de verwezenlijking te bevorderen van de suggestie om een recht op pen sioen te creëren voor de weduwen en wezen van ernstige oorlogsinvaliden, die eerst na het ontslag uit de militaire dienst zijn gehuwd, en evenmin van de wens om het pensioen voor de volle wezen van mi litaire oorlogsslachtoffers te bepalen op 30 pet van de pensioengrondslag Ook in het voorste] van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers om een we duwe na hertrouwen in het genot te laten van het weduwenpensioen, dat haar is toegekend ter zake van het overlijden van haar eerste echtgenoot, z'iet de mi nister geen aanleiding om maatregelen te nemen om dit voorstel te realiseren Het voorstel om het invaliditeitspen sioen te handhaven voor voorlopig gepen sioneerden, die in de militaire dienst worden herplaatst, heeft eveneens niet de instemming van de regering kunnen ver werven, evenmin als dat het geval is met de suggestie niet werkende gepensioneer den een vakantietoeslag te verlenen tot een bedrag gelijk aan 2 pet van het ver leende pensioen. Het is de regering gebleken, dat in een enkele gemeente aan gehuwde bouwvak arbeiders, die van elders worden aange trokken, van gemeentewege bijdragen worden toegekend in pension, en reis kosten, alsmede bij vestiging in de des betreffende gemeente in verhuis- en her- inrichtingskosten en reiskosten van het gezin. Hiertegen bestaan bij de regering over wegende bezwaren. Deze gedragslijn be tekent namelijk, aldus zegt minister Beel in een schrijven aan de gemeentebesturen, enerzijds het overnemen van de taak en de zorg van de particuliere werkgevers, waarvoor geen aanleiding bestaat en houdt anderzijds het gevaar in, dat een doorkruising van het loonbeleid ontstaat. De regering dringt er daarom op aan, dat verdere invoering of toepassing van dergelijke maatregelen thans achterwege wordt gelaten. Het is kenmerkend voor het kleine Kootwijk op de Veluwe (gemeente Barne- veld), dat zelfs het kerkhof er niet ren- In juli zal een begin worden gemaakt met de modernisering van de snelver keersweg AntwerpenBrussel, waarvan op het ogenblik op verschillende punten de veiligheid nogal te wensen overlaat. In Breendonk, waar de weg Antwerpen Brussel en die van Mechelen naar Den- dermonde elkaar kruisen, zal het bestaan de gevaarlijke kruispunt door een ver keersplein met een breedte van ongeveer 350 meter vervangen worden, Over de autoweg AntwerpenBrussel zullen twee bruggen worden gebouwd, die gevaren bij het afslaan naar de in de buurt van de weg gelegen plaatsen zul len beperken. Op verschillende plaatsen zulen in minder goede staat verkerende toevoerwegen door betonwegen worden vervangen. Jordanië heeft Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië meegedeeld, dat het wel hulp van hen in ontvangst wil nemen, maar naast de hulp die het al van Groot- Brittannië krijgt. Het was de bedoeling van de drie laatst genoemde Arabische landen, dat Jordanië verdere Britse hulp zou weigeren. Ko ning Hoessein heeft evenwel meegedeeld, dat de Britse subsidie een verplichting is op grond van het BritsJordaanse ver dabei is. „Het is een jaar geleden, dat er drag en dat Jordanië er ten volle recht vcor het laatst iemand begraven is", werd er in de gemeenteraad verteld, waar deze aangelegenheid ter sprake kwam- Het Kootwijker kerkhof werd bij raads besluit van 3 september 1895 afgestaan aan de vereniging „De kerkelijke kas" der gereformeerde kerk te Kootwijk. Daarbij werd onder meer als voorwaarde gesteld, dat „de lijken van alle gezindten naar een en hetzelfde tarief kunnen worden begraven en moeten worden toegelaten" Maar zelfs deze algemene toelating heeft niet kunnen voorkomen, dat het beheer van dit kerkhof de kerkeraad voor finan ciële moeilijheden stelt, „omdat maar uiterst zelden een bijzetting plaats vindt", de kerkeraad vroeg het gemeentebestuur het kerkhof weer in beheer over te ne men. Daaraan heeft de raad voldaan. op heeft. De Russische minister van onderwijs, Iwan Kairof, is ontslagen. Efgeni Afana- senko, secretaris van de afdeling Moskou van de communistische partij, volgt hem op. Volgens waarnemers is Kairofs ontslag een gevolg van de campagne voor betere discipline en onderwijs, in het bijzonder op politiek gebied, voor de studenten. In een met fraaie planten gevulde bloemenkas te Aalsmeer begon het Aalsmeerse „Minicorso", dat dit jaar voor de tweede maal wordt gehouden, donderdag weer aan zijn langdurige tocht. Het „Minicorso" waarin dertien miniatuur-praalwagens en vijf kleine versierde personenwagens meerijden, verheugt zich in een steeds stijgende belangstelling. De baten van dit „vest- zak-bloemenfeest" zijn bestemd voor het Nederlandse Rode Kruis. De foto laat zien, hoe een jeugdig bezoekster een van de fraaie wagentjes bewondert De Beheerschapsraad van de V.N. heeft gisteren geweigerd zich in te laten met de volgende reeks kernproeven, die de V.S. op de Marshall-eilanden, een beheersge bied der V.N. onder bestuur van de V.S., zullen verrichten. De bewoners van de eilanden hadden de Raad verzocht de proeven te verbie den of te bewerkstelligen dat ze ergens anders zouden worden gehouden. Als dit niet mocht gelukken zouden alle mogelij ke voorzorgsmaatregelen tegen letsel van de bevolking en beschadiging van hun eigendommen in het beheersgebied ge troffen moeten worden. De Beheerschapsraad heeft met negen tegen vier stemmen een resoutie goed gekeurd, waarin kennis wordt genomen van de verklaring van de V.S., dat nieu we kemproeven nodig zijn voor de inter nationale vrede en veiligheid en dat alle voorzorgsmaatregelen genomen worden om mensenlevens in het betrokken ge bied te beschermen. India, de Sovjet-Unie en Syrië stemden voor het verbieden van de proeven. Het bestuur van R. S. Stokvis Zonen N.V, heeft besloten aan de op 11 mei aan staande te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1955 een dividend uit te keren van 14%, waarvan 4%- in contanten en 10% ten laste van de agioreserve in aandelen (v.j, dividend 9 pet.). De Nederlandse ambassadeur in Was hington, dr. J. H, van Rollen, heeft don derdag op het State Department in Washington een nota overhandigd, waar in de Nederlandse teleurstelling wordt uitgesproken over de verklaringen die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, tijdens zijn re cente bezoek aan Indonesië heeft afge legd. Uit diplomatieke bron wordt vernomen, dat de Nederlandse nota in grote trek ken de inhoud weergeeft van de verkla ring. die de Nederlandse minister zonder portefeuille, mr. J. Luns, verleden week in de Tweede Kamer in Den Haag heeft afgelegd. Dr. Van Roijen overhandigde de nota aan de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Europese aange legenheden Livingston Marchant. Zesenvijftig van de drieenzestig bis schoppen van de Grieks-Orthodoxe kerk hebben gisteren bisschop Dorotheos van Larissa tot aartsbisschop van Athene en primaat van Griekenland gekozen. Mgr. Dorotheos is 68 jaar oud en volgt Mgr. Spyridon op, die 21 maart is over leden. Het bezoek dat het Nederlandse smaldeel 5 in januari heeft gebracht aan Oran (Al gerije), heeft het Franse Vreemdelingen legioen drie légionnairs gekost. Twee hunner werden onmiddellijk na het ver trek op 23 januari aan boord van de Ne derlandse schepen ontdekt. Het. waren bui tenlanders van origine, die na hun ont dekking om asiel verzocht. Aangezien het hier ging om Nederlandse oorlogssche pen, dus Nederlands grondgebied, moest dit asiel worden toegepast; de mannen zijn via de kortste gelegenheid naar Nederland gedirigeerd, vanwaar zij naar hun vader land, een bevriende natie, zijn terugge bracht, zo deelt de Koninklijke Marine mee. De derde verstekeling, de Fries Jelle Bakker, die zich verstopt had aan boord van het viaggeschip „De Zeven Provinciën'' heeft zich daar met behulp van leden van de bemanning 65 dagen weten schuil te houden en is dinsdag bij de aankomst van Hoewel een tekenfilm in kleuren en hoewel er tal van homoristische mo menten in voorkomen, is „Animal Farm" geen grappige film. Maar wei is het de eerste Engelse tekenfilm van normale vertoningsduur, die een serieus onderwerp serieus behandelt en zeer beslist de beste film in de beste zin van dit vaak misbruik te woord, die we in lang gezien hebben, Dc film vertelt in mees terlijke beeldtaal, die maar heel weinig steun en toelichting van het so bere commentaar nodig heeft, de opzienbarende fabel van wijlen George Orwell, schrijver van de profetische roman „1984", waarin de dieren in op stand komen tegen een ti rannieke boer en hem ver jagen om het slachtiffer te worden van een nog af schuwelijker tirannie on der hun nieuwe meesters, de varkens. „Alle dieren zijn gelijk, alleen zijn sommige dieren méér gelijk dan andere". Het dictator varken Napoleon in de gekleurde tekenfilm „Animal Farm" van John Halas en Joy Batchelor Leist ziet het naar uit, dat de dieren, andert dan in: Alle dieren zijn gelijk al- le zich houden aan Ho i-anHoovinoo„ jeen 2jjn sommjge dieren méér gelijk'dan andere. die zich houden aan de raadgevingen van een hoogbejaard en wijs varken, een gelukkige toekomst tegemoet gaan. Zij stellen daartoe geboden vast, waarvan er één luidt: Geen dier zal een ander dier doden, en een ander: Alle dieren zijn ge lijk. Maar al spoedig maakt het dikke vraat zuchtige varken Napoleon een einde aan dit dierenparadijs. Met behulp van een verraderlijke, hielen likkende zeug, Snowball geheten, en een meute woeste zwarte honden, die als SS en Gestapo ers zullen er tien tot de groep handar- I fungeren, roept hij zichzelf uit tot die helders behorenen 4 tot die der beamb-j tator van „Animal Farm". Als een dier monteerde film tal van poëtische en he roïsche, maar ook grappige momenten. Er zijn een dwaas jong eendje, domme kippen, goedige schapen en een verruk kelijk klein ezeltje, die telkens de grim mige spanning op het juiste ogenblik helpen breken. In tegenstelling tot de pessimistische opvatting van de auteur, die in zijn oor spronkelijke fabel de dieren alle hoop op een toekomstige verbetering van lot ontnam, eindigt de film met een nieuwe opstand van de dieren tegen hun onder drukkers, de varkens. Een hoopvol slot, dat met het oog op het ruimere, meer gedifferentieerde bioscooppubliek wel verantwoord mag worden genoemd, te meer omdat deze film, bovenal op de'eer ste plaats bestemd voor volwassenen, toelaatbaar kan worden geacht voor per sonen boven 14 jaar. 5? •>y Om deze parabel vol subtiele humor en wrang cynisme in beelden vast te leggen, hebben de makers. John Halas en Twee kinderen in Engeland, die graag naar Londen willen om de kroningsplech- iigheden van Koningin Elizabeth mee te maken. Dij is het thema, waarop William Fairchild zijn film „John en Julie" bouw de. Natuurlijk gaat het niet zo eenvoudig. De kinderen kunnen niet met hun ouders mee en daarom hesluiten zij om het ini- Joy Batchelor, gebruik gemaakt van de tiatief v£°r de, tocht in eigel! ha"den te nemen. Het enige vaste punt is Oom Ben die sergant is bij de Royal tekenfilm, de enige techniek, die zich T- met kans op succes voor dit doe] laat r®,rlJ"6 ,SeJS' a- u. ks j v gebruiken Hoewel zij zich wat hun stijl "uar ïejnand die zo dicht bij de Ko- betreft, onmiskenbaar hebben geïnspi- n!ngln ^erkt' ZaI t0,C? Zeker Wel een ma" reerd op Wall Disney, zijn zij toch vol- "i"™ de kinde';?.,? te Iaten, ge" komen zichzelf gebleven. Disney's raffi- n,eten van het wonderlijke „sprookje nement in lijn en beweging missen zij, van e eeuw- jv" I-maar dit gebrek wordt ruimschoots ver- Wat vooral in deze charmante film t?n- f.". j'. NVV zijn deze enters respec- het waagt, zich tegen hem te verzetten, goed door de originaliteit van de door hen boeit, is de ongemeen knappe wijze, tievelijk drie en eén. Van de met door een hitst hij de honden tegen hem op. Als het gecreëerde figuren en het sfeervolle ge- waarop de Engelsen de humor steeds' organisatie gestelde kandidaten neemt stoere boerenpaard, dat altijd als een j bruik van de kleuren. De door hen gete- weten te introduceren in hun films. Fair er een zitting namens de handarbeiders, paard heeft gewerkt om de dierense- kende dieren ziin niet zoals hii Disnpv. child heefi oeen kinderfilm remaak» hu maar juist even een rake toets aan bren gend om door middel van de verteke ning aan te tonen, dat met het leven veel te beginnen is en dat men zich juist met traditionele dingen kan amuseren op een kostelijke manier. Zo Ziet men het re gionale chauvinisme, de haast absurde voorliefde voor natuurvorsing en pad vinderij der Engelsen de beheersing van een politieman tegenover een razende vader. Bovendien licht Fairchild een tip je op van de sluier, die het leven van de Royal Guards bedekt en wat men te zien krijgt is ook adequaat aan de rest van de inhoud van deze film. Naast een geestige typering van per sonen en situaties heeft Fairchild enkele momenten, waarin hij een knappe mon tage van de beelden geeft. Meestal zijn dat ogenblikken van een noga] sterke psychologische geladenheid, maar juist door deze emotionaliteit van de inhoud en de vorm van de techniek bereikt bij artistieke kwaliteiten, die hem wellicht de prijs in Venetië hebben bezorgd van de meest belovende regisseur. De authentieke opnamen van de bekro ning van Elizabeth zijn goed in het ge heel opgenomen. B.V. het schip in Rotterdam ongemerkt van boord gegaan. Niemand zou er ooit iets van geweten hebben, als de Fries het ver haal zelf niet wereldkundig had gemaakt, In een matrozenpak, dat hij van de bemanningsleden gekregen had, is hij van tijd tot tijd ongehinderd aan dek geweest en toen het viaggeschip in Rotter dam terug was ging hij samen met zijn tevoren gewaarschuwde familieleden, in burger als bezoeker van boord. De openbaarmaking van het ge -al heeft voor de bemanning intussen een onplezie rig staartje, daar de zaak in onderzoek is genomen en voor de gehele bemanning de bewegingsvrijheid is ingetrokken. De Zeven Provinciën ligt nu in Den Helder- (Van onze correspondent) Het plan van de paters Salesianen van Don Bosco te Ugchelen voor de bouw van een nieuw Klein Seminarie onder ar chitectuur van de heer J. van Dongen Jr te Apeldoorn is door plannen van de over heid (voorlopig) getorpedeerd. Het bouw terrein zal namelijk volledig in mootjes worden gehakt, doordat er een rijksweg op moet worden aangelegd, zodat er voor een gebouw van enige betekenis met bij behorende speelplaatsen geen ruimte overblijft. De bedoeling van de paters Salesianen was om van het gehele plan, dat een be drag van anderhalf miljoen gulden vergt, voorlopig een deel uit te voeren. Dit deel omvatte een vleugel, waarin het sqhool- bedrijf en slaapplaatsen voor 90 jongens konden worden ondergebracht. President Eisenhower heeft gisteren „met diep leedwezen" het ontslag aan vaard van de Amerikaanse minister van binnenlandse zaken, Douglas McKay. Het ontslag gaat op 15 april a.s. in. McKay heeft ontslag gevraagd, omdag hy zich in de staat Oregon voor de se naatsverkiezingen als republikeins kandi daat beschikbaar stelt. paard heeft gewerkt om de dierenge twee zijn vertegenwoordigers van de meenschap groot en gelukkig te maken, groep beambten en drie van die der ho- j door een ongeval ongeschikt wordt tot gere beambten. i werken.wordt het aan de slachter ver- Zoals wij reeds eerder berichtten zul- kocht. En het eerste gebod wordt veran- len de verkiezingen voor deze onderne- j derd in: Geen dier zal een ander dier do- mingsraad 18 april plaats vinden. Te ver- I den, tenzij uit noodzaak, wachten valt. dat de installatie door de Het duurt niet lang, of Napoleon heeft raad van bestuur van het Èin-dhovense alle dieren op de boerderij tot slaven grootbedrijf plaats vindt tijdens een gemaakt en er ontstaat een bevoor- voorlichtingsbijeenkomst op 28 april aan- I rechte klasse, waarin alleen varkens wor- staande. I den opgenomen. Het tweede gebod ver kende dieren zijn niet zoals bij Disney, child heeft geen kinderfilm gemaakt. Hij vrijwel uitsluitend karikaturen van die- heeft alleen twee kinderen benut om te ren met menselijke eigenschappen. Het tonen welke macht zij eigenlijk hebben zijn en blijven dieren, zelfs wanneer de over volwassenen. Het gezegde „Waar een varkens hoe beschamend gemakkelijk i wil is, is een weg" nemen zij zo letterlijk, blijkt het om in deze viervoeters be- dat zelfs een rechter en een veldmaar- paalde menselijke eigenschappon te pro-schalk voor de onbevangenheid van de jekteren! zich meer en meer als men- kinderen wijken. Overal waar mogelijk. sen beginnen te gedragen pfschoon in diepste wezen een grim mig en zelfs angstaanjagend werkstuk heeft Fairchild, die behalve de regie ook het scenario ontwierp, op een verfijnde geestige manier de volwassenen en tradi- .-v^ wliÊÊÊÊiÊaÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊr^>WM^MMmm I lp J j heeft deze uiterst knap getekende en ge- ties getekend. Geen spoor van sarcasme, John en Julie klimmen op een paard om de clandestiene tocht naar Lojiden re beginnen. Beeld uit de gelijknamige film „John en Julie'" van Willem

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5