Kanonnades van Appel leidden Fortuna '54 naar derby-zege Limburgia kon verzwakking van Geleense defensie niet uitbuiten FEIJENOORD VIERDE FEEST m Op puinhopen van uit elkaar gespeelde Yolewijck-defensie Record voor Feijenoord DFC scoorde op de valreep het winnende doelpunt Twee machteloze aanvalslinies Woensdag Oranjeteam Van der Hart strompelde gewond langs het lijntje Bij lijstaanvoerder Ajax ontbraken tempo, maatgevoel en geestdrift Rapid JC en Fortuna '54 wonnen derbies Van der Hart en Lenstra onzeker Appel's eerste klap was daalder waard Rotterdams elftal Sparta sleclit op dreef in draw bij Noad Partizan in Saarland verslagen! Sittardia verschoot te vroeg al zijn kruit NAC buitte defensieve blunders uit Nederlands Jeugdelftal Timmermans miste een penalty PSV en Amsterdam versterkten 9e plaatst Excelsior en Amsterdam lieten beide de reddingsboei van Woudestein liggen DINSDAG 3 APRIL 1956 PAGINA 6 ENSCHEDE VERSLOEG DYNAMO-ZAGREB VOETBAL IN FRANKRIJK ARSENAL-JEUGD WON IN AMSTERDAM En was in ADOVVV 0 0 de slechtste man Ajax toch nog leider GVAV meer berg-af DFC toch mooier? noad' (Van onze sportcorrespondent) GELEEN, paasmaandag Fortuna '54 heeft de lastige derby van Limburgia met 20 gewonnen. Deze stand was reeds bij rust verkregen, maar toen men in de tweede helft de vijandelijkheden voortzette gebeurden een paar dingen, die het aanschijn van de wedstrijd totaal hadden kunnen veranderen, als de Brunsumers van de gewijzigde omstandigheden maar hadden willen profiteren. Wat gebeurde dan? Ten eerste viel Dingena we gens een blessure uit en werd vervangen door Kleintjens, zodat de aanvalslinie van Fortuna '54 er als volgt kwam uit te zien: Voncken, Huys, Appel, Kleintjens en Carlier. Maar terwijl Dingena naar het reserve-bankje strompelde, kwam Van der Hart in botsing met de felle Stephan en liep daarbij een knie-blessure op, waardoor onze nationale stopper niet meer op volle kracht kon meespelen en voor de rest van de wedstrijd op de rechtsbuitenplaats maar wat meestrompelde. Dit had een nieuwe omzetting van het Fortuna-elftal tenge volge. Dormans ging stopperen en Voncken nam de links- VANDFRHART backplaats in. Zo zag Limburgia's voorhoede zich met Dor- mans als stopper geconfronteerd en men mocht in de ver- strompeiena zwakking van de Geleense achterhoede een kans voor de Brunssumse aanvallers zien, die voor de rust al hun stormlopen op Van der Hart hadden zien breken. Maar de Brunsumers vergaten in die voor hen zeker toch gunstiger omstandigheden de lange trap te hanteren, zij bleven bij de korte passes zweren en dat was koren op de molen van de Geleense verdedigers, die resoluut ingrepen en zich verder niet zo heel veel om de opbouw van het spel bekommerden. Het spelpeil zakte onrustbarend, zodat de 10.000 toeschouwers tenslotte blij waren, dat scheidsrechter Aussum aan de vertoning een einde maakte. kans verkeken. Bij een nieuwe kans plaat ste hij het leer ver naast het Geleense doel. In de tweede helft was er weinig of niets, dat aan het spel van voor de rust herin nerde. Habets kopte uit een voorzet van Feyen juist over de lat en Appel joeg een kogel rakelings over hetzelfde houtwerk. Een keer leek Limburgia aan zijn ver diend tegenpunt toe, maar De Munck ving van dichtbij een kogel van Feyen op. en daarmee hadden wij het beste van na de rust gehad. Fortuna's zege mocht ver diend heten. Én hoe fris had men van beide kanten in de eerste helft niet partij gegeven. Hoe hoog was het tempo toen niet en hoe voor treffelijk speelde Limburgia toen niet in het veld. De Brunsumers wisten zlfs een zeker overwicht te verkrijgen maar zij waren niet bij.machte de Geleense verdediging, in welker centrum Van der Hart een imponerende rol speelde, te pas seren. Het Brunssums moreel had zelfs prachtig de slag opgevangen, waarmee Appel hen in de vierde minuut reeds zwaar op de proef had gesteld. Op een verre pass van Cor v. d. Hart was Appel als een projectiel achter het leer aange gaan en aen lichte aarzeling van stopper Bruist was hem voldoende om zich ervan meester te maken. Meteen loste hij een kogel, die als de bliksem in het doel van Jacobs insloeg. Geen nood, de Brunsumers kwamen telkens met heel aantrekkelijk veldspel dicht bij het doel van De Munck, maar Notermans en Pieneman waren ook onoverkome lijk struikelblokken voor de Brunssumse aanval lers, die al met al voor de rust 6 corners afdwongen tegen Fortuna een. Het werd een boeiend en aan trekkelijk duel, want ook de Geleense voorhoede liet zich niet onbetuigd, maar ook hier stonden Bruist c.s. het scheppen werpse elftal uitkomt, is als volgt sa"- mengesteld: Doel: Van Dijk (Sparta). Achter: Visser (Sparta) en Osterholt (Feijenoord). Midden: Steenbergen (Feijenoord), Ter louw (Sparta) on De Hartog (Excelsior). Voor: Van Ede (Sparta), Verhoeven (Sparta), Schouten (Feijenoord). Van der Tuin (Hermes DVS) en Van der Waal (Sparta). Reserves: Vermeer (Xerxes). Veld huizen (Excelsior), De Koning (Sparta) en Luyten (Neptunus). (Van onze sport-correspondent). TILBURG, Paasmaandag, Het uitvallen van Wim v. d. Gijp, on middellijk na de pauze, bracht Van der Waal op de middenvoorplaats bij Sparta dat heel zijn voorhoede dooreen ging gooien. Wat nodig was! En op slag was het gedaan met het overweldigend offensief van Noad, dat vijf en veertig minuten lang een bedreiging had gevormd voor de Rotterdammers. Er was eindelijk na de rust evenwicht. En in dit milieu bleek er geen krachtsverschil meer en gaven de schutters elkaar zo weinig toe, dat men niet aan doelpuntenmaken toe kwam. Het Rotterdams elftal dat op zaterdag Maar in die eerste helft had Noad het 7 april te Antwerpen tegen het Ant- heft degelijk in handen gehad. Heel de Sparta-ploeg werd aan flarden gespeeld en een panische sohrik drukte het spel van de gasten steeds verder in de hoek. Terlouw had zijn mannen voor eigen doel meer dan nodig om de talrijke en steeds snellere aanvallen van de Tilburgers te binden. Dit gelukte ook, maar met kunst en vliegwerk en dank zij paal (Meyer) en lat (Louer) en het tenslotte niet effectief schieten van de Tilburgers, die zich zelden in zo'n rijkdom van score-kansen zullen hebben verheugd. Slechts een paar maal brak Sparta uit Twee maal stond linksbuiten Verhoeven buitenspel en de derde maal struikelde Van Ede op doelman Huisman: maar dat was dan ook alle licht en ruimte welke Sparta zich ia goed drie kwartier wist te verschaffen. „Zegevierend" vanwege het behoud van die nul in de score be trok Sparta de kleedkamers tijdens de rust. Energieker en wilskrachtiger kwamen de Rotterdammers nadien voor de dag. Striemend sloeg Daniels, nu linksbuiten, twee maal toe. Van der Waal zag zijn schot slechts vlak voor het doel rollen, maar aan de andere zijde behoudens de hoekschoppen die eerlijk verdeeld ble ken niet veel meer dan een slecht ge richt schot van Van Osch. Noad had voor de rust reeds afgezien van de zege en na de tihee kon zij zich Zaterdag heeft de Sportclub Enschede voor ruim 12.000 toeschouwers met 20 van de Zuidslavdsche club Dynamo uit Zagreb gewonnen. De ruststand was 10. Beide doelpunten werden door Voges ge scoord. Abe Lenstra was in deze wedstrijd niet van de partij. De Zuidslavische voetbalclub Partizan, die verleden weck woensdag het Neder lands elftal in Amsterdam een lesje gaf dat in de 31 nederlaag van het voorlo pige Oranje-team nog zwak was uitge drukt kon tegen de FC Kaiserslautern (63 verliezer in de oefenwedstrijd van hetBelgische elftal slechts met moeite 22 gelijk spelen en verloor van de FC Saarbruecken met 31. Anderlecht won in Brussel na een prachtige wedstrijd met 52 van de Bra ziliaanse club Vasco da Gama en in het paastoemooi te Antwerpen werd het ste delijk elftal van Antwerpen in de finale met 50 door de Tsjechische club UDA vqrslagen (de Brazilianen van Botafogo, APPEL, kanon vainkdaen'23e minuul echter door UDA uitgeschakeld, klopten voor de draafde Appel weer op derde plaats de Zweedse club Norrkoe- een verre uittrap van De ping, die op de eerste dag van Antwerpen Munck achter het leer hacj verioren). aan en met Hellemonds en Bruist op zijn hielen zag hij nog kans om het leer langs j Jacobs te plaatsen 20. Limburgia ver- saagde niet, maar toen Stephan na fraai spel van Feyen in vrije positie voor De Munck verscheen schrok hij zo van zijn kans, dat hij aarzelde en daarmee was z«n (Van onze sport-correspondent'. KAALHEIDE, Paasmaandag. Tijdens de rust heerste er in het Rapid JC-kamp een mineurstemming. En be grijpelijk, want Sittardia had de eerste helft met een 2—0 voorsprong afgesloten. Rapid JC kon moeilijk als excuus aanvoe ren, dat Smeets, haar stopper wegens droeve familieomstandigheden in haar verdediging ontbrak. Daar zat het niet in. Er lag over het spel van het Heerlense team een matheid, die wel heel erg dui- delijk afstak tegenover het frisse en enthousiaste spel van de bezoekers, die in hun binnenspelers v. d. Heuvel en Dieteren twee ferme gangmakers hadden. Direct na het begin van de wedstrijd waren de Sittardenaren van leer getrok ken en in de tweede minuut al vielen zij v d. Heuvel van pure vreugde om de hals; hij loste van 20 m afstand een laag schot, waarbij doelman Cox zich vergeefs naar het leer had geworpen. Zeven minu ten later was v. d. Heuvel weer de held, op het middenveld had hij zich van het leer meester gemaakt en meteen de dral ingezet, een paar Rapid-tegenstanders handig ontwijkend: bij de 16 m-li.m ge komen slingerde hij zijn voet tegen het leer aan en via het lichaam van Cox ver dween de hal over de doellijn: 02. Sit tardia, door dit nieuwe succes gestimu leerd, zette zich in postuur voor een blijvend offensief en indien Huysmans een opgelegde kans niet om zeep had geholpen, zou Rapid JC tegen een 0-3 achterstand hebben opgekeken. Langzamerhand wist Rapid JC dan toch het offensief van de Sittardenaren tot staan te brengen, maar van. haar voor hoede ging zo weinig uit, dat de defensie van Sittardia voor geen problemen werd gesteld. Even zat men daar in de knoei, toen Van Melis op een afstand van 5 m van het Sittards doel een 18 karaats kans kreeg, maar de Rapid-midvoor faalde vol- k°In0de tweede helft bleek echter meer en meer hoeveel die eerste helft van de krachten van Sittardia had gevergd. De bezoekers hadden al hun kruit verschoten, zodat Rapid JC meer en meer in de aan val kwam* Groots was het spel van het Heerlense team weliswaar ook niet, maar het was effectief. In de 10e minuut na de rust leidde dit tot het eerste doelpunt van Rapid JC: op een door Barwasser genomen vrije trap kreeg Lens een doel- rijpe kans, <iie hij dankbaar accepteerde. 1—2 Rapid JC bracht nu de Sittardia- verdediging in paniek en kwam in de 23e minuut aan de gelijkmaker: Van Melis zette een solo-rush in, die Knops welis waar kon afstoppen, maar in de benauwe nis plaatste hij het leer in eigen doel: 22. Feller en feller werden de Rapid-atta- ques en vijf minuten later zag Sittardia zich op haar beurt voor een achterstand geplaatst, toen Adang na zo n felle aanval de roos trof en direct daarna Van Melis een solo-rush inzette, die hij met een treffer nu van eigen schoen kon besluiten: 4—2. In 8 minuten tijd was Sittardia dus van de kaart gespeeld en de bezoekers konden niet meer de kracht en de moed opbrengen om het spel nog in andere ba nen te leiden. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Franse competitie, luiden: Eerste divisie: NiceLyon 2—0, NimesLens 31, St.-EtienneMonaco 10, Bordeaux F..C. Paris 14, MarseilleReims 10, Sedan Toulouse 11, Troye?Sochaux 11, Metz Nancy 20, LilleStrasbourg 40. Nice behoudt de leiding met 34 punten uit 26 wedstrijden. Het wordt gevolgd door Lyon met 31 uit 26 en Lens eveneens met 31 uit 26. Troyes staat onderaan met 14 punten uit 26 wedstrijden. ..v Een van de negen doelpunten, die Henk Schouten op Paasmaandag in het Feijenoord-stadion scoorde. (Van onze verslaggever) STADION FEIJENOORD, Paasmaandag. Bij het zevende doelpunt wees de stadionklok aan, dat er 35 minuten ge speeld waren. Een eenvoudig rekensommetje bracht toen aan het licht, dat de Rotterdammers tot op dat moment met het voor een voetbalwedstrijd aar dige moyenne van een-op-vijf hadden gespeeld. Ijverige lieden begonnen al enthousiast uit te rekenen met hoeveel Feijenoord zou winnen, als het dit scoringstempo tot het einde toe zou volhouden, maar (gelukkig) is het niet zover gekomen. Het werden er in het geheel elf, waartegen een plotseling ge activeerd Volewijck vier treffers plaatste. Hoe deze monsterzege is ontstaan zal wel geen voetbalprofessor kunnen analyseren. Alles lukte in die offensieve linie van de Rotterdammers nu eenmaal vandaag en daar kwam bovendien bij, dat de Amsterdamse verdediging het predicaat „schier onneembaar" zeker niet toekomt. In die eerste 35 minuten hebben de Rotterdamse verdedigers met zichtbaar plezier (en de armen over elkaar) naar hun beweeglijke voorwaartsen staan kij ken. Het was ook een genoegen om te zien, hoe die toverline met een schuif- balletje hier en een dribbeltje daar de vijandelijke defensie een minderwaardig heidscomplex dreigde te bezorgen. Mou- lijn zwaaide met de hem eigen virtuozi- teit de dirigeerstok in dit doelpuntenfeest, maar van al die elf doelpunten kwam er geen van zijn voet. Voor de goals zorgde vanmiddag zijn buurman Schouten, die vanmiddag driemaal de hattrick verricht te: negen doelpunten bij elkaar, hetgeen hem onmiddellijk in gezelschap van de top-scorers bracht. Toen de bovenge noemde 35 minuten om waren, had hij zes van de zeven doelpunten de wereld in (Van onze sport-correspondent). I Na 20 minuten ontstond het eerste Bre- AMSTERDAM, Paasmaandag, dase doelpunt- Bijker speelde de bal al Ajax heeft in de wedstrijd tegen NAC de 21.000 toeschouwers niet duidelijk kun nen maken, hoe het de top van de rang lijst heeft kunnen bereiken. De Amster dammers misten tempo en maatgevoel en speelden geen ogenblik op het niveau, dat men van een ploeg met een dergelijke positie zou verwachten. De zuidelijken hadden behalve een surplus aan geest drift Ajax speelde zeer mat een betere spelopvatting en verdienden daar om de 20 overwinning volkomen. Desondanks heeft NAC de overwinning niet geheel aan eigen kwaliteiten te dan ken. De Amsterdamse defensie heeft de Bredanaars een handje moeten heipen. De doelpunten, die beide in de eerste helft gescoord werden, waren namelijk deels een gevolg van enkele defensieve blunders van ongewoon kaliber in de Amsterdamse ver dediging. Het begin hield een belofte in en de wedstrijd startte aantrekkelijk. NAC be gon maar onmiddellijk met verwoede po gingen om het Amsterdamse defensieblok in stukken te trekken. Voorlopig zonder resultaat. Ajax had zelfs de primeur van de eerste echt gevaarlijke kans, toen Van Maurik een vrije schop mocht nemen. Linksbinnen Bakker ving het leer op en vuurde zo vreselijk hard in de richting van doelman Goedhart, dat deze al zijn capaciteiten in het geweer moest roepen om de bal corner te werken. Een jeugdploeg van liet Londense Arsenal heeft het internationaal Paastoemooi voor voet ballers van 13IS jaar, dat door ZSGO in Am sterdam werd gehouden, gewonnen. De uitslagen luiden: ArsenalDe Spartaan 1—0, DWV-'t Gooi 0—1, Arsenal—'t Gooi 2—0, SpartaanDWV 11. ArsenalDWV 30, Ports mouth—ZSGO 2—0, DOS—Zeeburgla 0—0, Ports mouth—DOS 2—1, ZSGO—Zeeburgia 2—1, Ports mouthZeeburgia 10, DOSZSGO 30. Finale: Arsenal—Portsmouth 31. Om de der de plaats: DOS—De Spartaan 1-0. Ook Watergraafsmeer heeft in Amsterdam een internationaal Paastoemooi voor jeugdige voetballers van 16—18 jaar gehouden, dat door Liverpool werd gewonnen. De uitslagen luiden: SUSST (Duitsland)Vo- lewijckers 14, Watergraafsmeer—ZFC 51. VolewijckersLiverpool (Engeland) 01, ZFC Rot Weiss (Essen). Did) 21, SUSST—Liver pool 0—3, WatergraafsmeerRot Weiss 31. Om de vijfde plaats: SUSSTRot Weiss 21. Om de derde plaats: VolewijckersZFC 5—3. Finale: LiverpoolWatergraafsmeer 30. Het derde grote internationale Paastoemooi van WA in Amsterdam voor jeugdspelers van 1516 jaar is door de organiserende vereniging gewonnen. De uitslagen luiden: BIF (Kopenhagen)Leeu warden 0—2, RKAVICVSV 1—1, WA—KFC 21, VSV—Leeuwarden 0—1, WAUW 00, Haarlem—KFC 1—0, WA—Haarlem 1—1. UW —KFC 0—1, BIF—RKAVIC 0—5. UW—Haarlem 1—1, BIF—VSV 1—3, RKAVIC—Leeuwarden 20. Om de derde plaats: LeeuwardenHaarlem 3—0. Finale: WA—RKAVIC 4—0. te nonchalant terug op zijn doelman, het geen voor midvoor Canjels aanleiding was een stapje harder te lopen, zodat hij juist voor doelman Pieters Graafland bij de bal arriveerde: 01. Vijf minuten later liet de Amsterdamse goalie de bal uit zijn handen vallen. Bruininckx was' attent ge noeg om hiervan een dankbaar gebruik te maken;. 0-2. Na de rust ging NAC zijn aandacht naar de vrdediging verleggen en dit betekende, dat dit zonder geestdrift spelende Ajax geen scoringskans meer kreeg. Ook niet toen Bijker zijn voorhoede ging aanvoe ren. geholpen. Alleen nummer vier was een creatie van Bosselaar. Op dat moment schrokken de Amster dammers wakker. Met een onverwachte snedigheid namen zij het initiatief over en de Rotterdamse verdediging, die dit verhoogde toerental niet zo plotseling kon meedraaien, ging in 8 minuten tijds ook maar eventjes drie keer door de knieën, en het was Daan de Jongh, de midvoor die deze Amsterdamse ploeg in haar gouden jaren uit de derde klas in één ruk naar het kampioenschap van Ne derland voerde, die deze hattrick op zijn naam bracht. In de tweede helft hield Feijenoord een licht veldoverwicht, waaruit de Amster dammers zich echter steeds konden los werken. Schouten voerde do score op tot 9—3. Schenkel maakte er 94 van, toen was de beurt aan Van Woerden (104) en het laatste doelpunt kwam weer van de man, die men zonder overdrijving de aanstichter tot dit doeipuntenfestün kan noemen, Henk Schouten. Het Nederlandse Jeugdelftal dat zater dag 7 april te Turnhout tegen de Belgi sche jeugdploeg uitkomt is als volgt sa mengesteld: Doel: Cox (Rapid). Achter: Renders (PSV) en Kraay (DOS). Midden: Pauwe (HVC), Van der Meer (ADO) en De Bruyp (NOAD). Voor: Nederhand (HVC). Smulders (PSV), Rutten (Roda Sport), Greving (Be Quick, Gron.) en Corpeleyn (Excel sior). Reserves: Schouten (KFC), Nachtegaal (DOS), Blom (WVV, Winschoten) en Bosch (Sp. Enschede). De ploeg staat onder leiding van de heren F. van Veen en C. van Es. (Van onze sportcorrespondent) DEN HAAG, paasmaandag Drie spelers van het Nederlands Elftal stonden in het Haagse Zuiderpark In het veld, Koopal, Klaassens, Timmermans. Klaassens op de voorgrond en dan nog te weten dat de VVV-er zich kennelijk spaarde voor de grote strijd in Deurnf tegen de Rode Duivels. Coy Koopal heeft in technisch opzicht nog heel wat te Ieren, hjj kwam slechts tot enkele scho ten. Opvallend was echter, dat hij in de tweede helft van de wedstrijd ADO WV vrijwel niet meer in bet stuk voor kwam. De uit Duitsland gehaalde Ne derlander Sleven, die als rechtsbinnen zijn debuut maakte (voor Schatorjé), kreeg in die periode de smaak te pakken. Pech had de WV-er toen hij een goed gericht schot door de paal zag geremd. Paal en lat hebben trouwens in dit duel een hoofdrol vervuld. ADO heeft zeker uitstekende kansen in de eerste helft ge had om een voorsprong te bemachtigen. Nog geen minuut na de aftrap kogelde rechtsbinnen Schuurman tegen de lat. en pal daarop zag hij een vliegend schot van zijn voet rakeling langs de Limburgse kooi suizen. Het experiment met Rijnvis als middenvoor bij ADO viel in het water Veel te laat, ver in de tweede helft gaf men de kleine ADO-er zijn plaats terug en toen was hij meteen weer een gevaar. Opmerkelijk zwak was het spel van Theo Timmermans, zo matig hebben wü deze bekende internationaal nog nimmer gezien. Hij was de slechtste in zijn ploeg en dat wil wat zeggen. Timmermans liet ook een kostbare kans voor zijn club de strijd te winnen en daardoor de kleine kans om nog in de eredivisie te komen, ongebruikt. Kort voor de rust werd hij door een Limburgse back vastgehouden, maar de strafschop, nonchalant genomen, schoot hij over. Snel en vaak opwindend bleef het ge vecht ook na de pauze. Beide ploegen, welke afwisselend een lichte meerder heid hadden, zagen geen kans te doel punten. Prachtig spel liet de veteraan Nass zien en Klaassens was de grote man in het middenveld. Een korte periode probeerde ADO met een fel offensief de zege te forceren. Dat mislukte. Doel man Swinkels was uitstekend in vorm, en aan de andere kant was Kok dat ook, zodat de Venlose aanval al evenmin een treffer wist te plaatsen. Voor de 9000 toe schouwers was de gelijke uitslag wel de meest juiste. Al hadden de Haagse sup porters liever gezien dat de Zuiderpar- kers met de winst waren gaan strijken. En dan blijft de gemiste strafschop van Timmermans wel een heel pijnlijke zaak. HOOFDKLASSE A 6—2 2—0 4—2 0—0 StormvogelsRoda Sport Fortuna '54Limburgia EindhovenDOS ExcelsiorAmsterdam ADO—VVV 0—0 AjaxNAC 02 NOADSparta 00 HVC—Vitesse 1—1 RigtersbleekEBOH afg. HOOFDKLASSE B SVV—Alkmaar 0—1 EnschedeWillem II21 De GraafschapEmma0 Feijenoord-De Volewijckers 114 DFC-BVV 2—1 EDOScheveningen 10 Elinkwijk—MVV 2—0 GVAV—PSV 2—3 Rapid JCSittardia 42 De paas-wedstrijden hebben in de onderlinge verhouding van de drie clubs die in de Hoofdklasse A elkaar het voetbalbestaan in casu de 9e plaats betwisten, niets kunnen veranderen. Alle drie speelden zij 00, Amsterdam als gast bij Excelsior (en de Zwarte Schapen consolideerden daarmee de voorsprong die zij met hun wedstrijd-tegoed genieten), NOAD voor de tweede maal tegen Sparta; maar alle drie ook verloren zij daardoor weer een puntje op de Stormvogels, die een forse zege op Roda Sport behaalden. Wèl liepen zij alle drie een puntje in op DOS, dat ditmaal tegen Eindhoven niet tot deling kon komen, want met Schmidt als nieuwe middenvoor stelden de Bra banders hun zege in duidelijke cijfers vast. Vóórdat echter DOS zijn 8e plaats door een Amsterdam in gevaar ziet brengen, moet er nog wel iets anders gebeuren. Opmerkelijk is, dat in aid. A niet minder dan driemaal een 00 werd genoteerd, want ook tussen. ADO en VVV vielen geen verliespunten. ADO telt echter voor „de streep" niet meer mee. En ook voor Limburgia is de achterstand nu toch wel tè groot geworden: de Brunssummers konden een prolongatie van hun thuis-draw niet bereiken en zagen zich nu door Fortuna '54 duidelijk afgewezen (een van de beste wed strijden, dank zij de prikkelingen van een derby, die Fortuna 54 dit seizoen op eigen veld speelde). Dat er met Ajax iets mis is, werd uit de '02 revanche-nederlaag tegen NAC op nieuw duidelijk. Desondanks behiel den de Amsterdammers de leiding, terwijl Eindhoven en NAC door min der verliespunten Sparta voorbij gingen. Tussen HVC en Vitesse in de staart een vierde draw; de wedstrijd RigtersbleekEBOH werd uitge steld. »ok rond de „rode streep" in Hoofdklasse B werd de bestaande toestand min of meer geconsolideerd. Ten voordele voornamelijk van PSV, dat met een 23 overwining in Gro ningen bewees, op het ogenblik een promotic méér waard te zijn dan GVAV en dat nu dan ook op zijn 9e plaats voorlopig geen aanslag te duchten heeft. Want niet alleen ging GVAV nóg dieper berg-af, ook MVV kreeg, bij koploper Elinkwijk, een nederlaag te incasseren, waarmee ook de Maastrichtse illusies een ge duchte knauw kregen. PSV zag echter geen kans om zich ten koste van Alkmaar een nog be tere positie te verwerven, want de Noordhollanders hielden met een nieuwe overwinning op SVV, hele maal uitgekaart, hun kans in eigen hand. En nóg duidelijker dan Alk maar stelden DFC en Feijenoord hun kandidatuur voor de Ere-diivisie. Feijenoord sleepte de grootste overwinning, die bij ons weten in het na-oorlogse competitie-voetbal in de hoogste regionen is geboekt, mee naar de kleedkamers: 111 (jawel, e I f—vier) tegen de arme Vole wijckers, die waarlijk niet meer wis ten hoe zij het hadden. DFC deed het wat zuiniger, maar misschien was de 21 zege van de Dordtenaren tegen het hoger geklasseerde BW tóch wel mooier. De big match ging intussen In En schede, waar de Sportclub van die naam een fraaie 2—1 revanche op Willem II vierde; in deelcijfers ble ven de Twenters intussen toch achter Elinkwijk, dat zoals gezegd tegen MVV 'zijn inzinking op tijd overwon. Rapid JC schreef, krap revanche ne mend op Sittardia in de tweede Mijnstreekderby, een streep tussen het kop-trio en de rest. In de staart hielden EDO en De Graafschap te gen resp. Scheveningen en Emma de enige goal dh eigen huis. HOOFDKLASSE A HOOFDKLASSE B 31 47—30 Elinkwijk 24 35 57—85 30 40—27 Enschede* 24 35 68—39 NAC 30 34—26 Rapid J.C. 24 33 55—32 30 44—29 Willem II 23 28 52—37 29 39—23 BW 24 29 51—33 VVV 27 39—26 DFC 23 9R 4536 Stormvogels 24 27 49—41 Feijenoord 23 27 62-42 DOS 23 26 56—48 Alkmaar 24 27 34—33 24 41—34 PSV 23 26 57-43 M M M 24 24 3941 22 22 38-30 Excelsior 24 24 3541 GVAV 24- 22 48—55 21 36—45 De Graafschap 24 21 36—49 ADO 23 20 36—35 SVV 24 20 42—37 19 44—59 24 20 44—63 Rigtersbleek 23 18 35—52 Scheveningen 24 19 39—54 HVC 16 31—50 EDO 24 16 25—49 EBOH 13 27—48 V ole wijekers 24 9 35—85 13 32—49 Emma 24 8 21—67 (Van onze verslaggever) DORDRECHT, Paasmaandag. Dribbelaar De Groot, de linksbuiten vajt DFC, had nog niet veel bijzonders laten zien, maar vier minuten voor het einde werd hjj de held van de dag dooi-, na drie BVV-ers te hebben gepasseerd, een afgemeten voorzet voor het Bossche doel te lanceren waar linksbuiten Bellaard de bal op kniehoogte, onbereikbaar voor keeper Van de Burgt inschoot. Daarmee was het pleit beslecht en lia DFC een 21 overwinning geboekt, die gezien het dapper volhouden en wilskrachtig doorzetten wel was verdiend. De strijd was meer spannend dan fraai. Vooral- in het begin bleken de zenuwen alle spelers parten te spelen cn werd er nogal eens verkeerd geplaatst. Toen bleek BW, vooral de achterhoede, technisch beter. In dat eerste kwartier werd het Dordtse doel onder zware druk gezet doch met man cn macht werd erger Voorkomen. Daarna ging het spel gelijk op en kreeg de thuisclub door resoluter opportuniteitsvoetbal betere kansen. (Van onze speciale correspondent). WOUDENSTEIN, Paasmaandag. De koele lentelucht boven Woudenstein bleef stil: geen gejuich en geen beklag, het duel tussen Excelsior en Amsterdam om „de reddingsboei" was onbeslist en zelfs zonder de sensatie van één doelpuntje gebleven. Twee sterke verdedigingen hadden van begin tot eind gedomineerd over aanvals linies waarin aan beide kanten de capaciteiten voor volwaardig combinatie spel ontbraken. Een kwartier lang stond de Amsterdamse defensie van zenuwen te trillen op haar benen; toen pas kon de ervaren captain-stopper Bram Wiertz zijn eigen koelbloedigheid overdragen en groeiden ook Boskamp en vooral Ferry Mesman naar hun beste vorm. Met zwakke half- en binnen spelers bleef de Amsterdam-voorhoede echter altijd sukkelend en oneven wichtig; Brom en Gallis konden geen combinatie afmaken. Geel en Tolmeijer zochten het in solowerk dat ai even weinig effect had. Bijna elke bal, die de Amsterdammers in Excelsiors doelgebied stuurden, kwam op de schoen cn nog meer op het hoofd van de ongenaakbaar stopperende spil Lagerwaard, terwijl op jle flanken Veldhuizen en Westphal geen doorbraak toestonden. Arie Vermeer regeerde als een koning op het middenveld (heeft Nederlands Elftal-trainer Max Merkel, op de tribune, hem óók opgemerkt, dan is zijn bezoek aan Woudenstein nog érgens goed voor geweest), maar de bekende lange passes waarmee de Rotterdamse voorhoede zich kansen moest scheppen, waren veelal onbereikbaar hard. Alleen van rechtsbuiten Nol Braams, keer op keer in fraaie duels met Boskamp gewikkeld, kwam enig gevaar. Dörr en Corpeleijn bleven echter onder de maat, Van de Polder kon met al zijn zwoegen óók geen bres forceren. Twee onmachtige aanvalslinies, die met 00 ook het brevet kregen dat zij verdienden. De meerderheid van de 8.000 toeschou wers hield het hart vast, toen in de 20ste minuut twéé Rotterdammers tegelijk moesten uitvallen. Keeper Den Hertog had met een duik op een nogal riskante (moeilijk op dreef komend en nooit in topvorm1 een sleutelbeen gebroken, links binnen Van Kilsdonk stapte met een gefor ceerde dijspier van het veld. Jaap Kouters en Puck Verhulst kwamen hen vervangen. terugspeelbal van linkshalf De Hartog Met de oude kanonnier Van Kilsdonk ver dween uit de Excelsior-aanval ook het zware geschut: voordien hadden Braams en Dörr met een paar scherpe schoten ondervonden dat Van Rgalte nog altijd bést keept, Verhulst zag in de laatste minuut voor de rust een uitstekend schot rakelings over de lat vliegen, de solide Mesman moest met levensgevaar voor een kans van Corpeleijn springen en alle overige aanvallen van de Rotterdammers bleven bij al hun talrijkheid weinig ge vaarlijk. De enige kans voor Amsterdam kreeg de als rechtsbinnen (in feite als een tweede middenvoor) spelende Geel: hij treuzelde echter zo lang, dat Veldhuizen nog kon ingrijpen, bleek in het verdere verloop niets van zijn gevreesde schot te hebben en remde menige aanvalspoging door overmaat aan individualisme, een euvel waaraan ook de kwieke Tolmeijer, door Westphal goed in bedwang gehou den, mank ging. Met meer vaart en pit in het Amster damse spel werd de tweede helft iets boeiender, kwam er ook meer druk op het doel van invaller Kouters, die echter door het oervast spelende trio Veldhui zen—Lagerwaard—Westphal voor grote moeilijkheden werd behoed. De kansen waren op één hand te tellen: Gallis schoot rakelings naast, Geel zag een magnifieke omhaal rakelings over de lat suizen. Het gevaar aan de overkant was intussen even miniem: Dörr zag een verrassend schot zeer solide door Van Raalte gestopt en bij een klein nummertje catch (overigens hield scheidsrechter Kiewiet, punctueel, de teugels angstvallig kort) zagen Braams en Van de Polder een dubbele kopstoot-ma noeuvre ook nog op het pantser der Zwar te Schapen afspringen- Een 00 draw, die in feite winst voor Amsterdam bete kende. Aantrekkelijk voetbal werd er inmiddels niet gespeeld: lange trappen uit de de fensie naar voren. Midvoor Van Es van DFC was dit een kolfje naar de hand: hij moet het van onverwachte doorbraken hebben, want technisch bleef deze speler onder de maat. Uit een voorzet van gooche laar De Jager kon Van Es doorlopen, maar Van de Burgt redde ten koste van een hoekschop. Het gevaarlijkste moment voor deze laatste was, toen De Groot onver wacht inschoot, maar nu redde de Boe» sche doelman met een wanhoopssprong. Na de rust kwam DFC resoluter opaat» ten. Na een goed schot van Schaap scheajj Van Beurden bij een aanval van De Groot binnen de beruchte lijnen hands te hebben gemaakt, maar scheidsrechter Roomer bleek (na verleden week!), wat angstig tt zijn voor penalties. Steeds zat DFC voor het Bossche doel Een gevaarlijk ogenblik kwam, toen stop per Krijgh de bal, door de actieve Bel laard ingeschoten, van richting verander de, maar Van de Burgt was paraat. De zelfde keeper greep kundig in bij een dia gonaal schot van De Jager. Toen in de 27ste minuut Krjjgh hands maakte, liep Van Es toe bij de vrije schop, maar hjj werd door Van Engelen ten val gebracht. Er hielp geen moedertje-lief aan- Roomer wees onverbiddelijk naar de witte stip en even later had Advocaat de straf schop benut, 1-0. DFC trok zich in de verdediging terug om de voorsprong te stabiliseren. Dat was juist wal BW wenste en de Bosschenaren, die tot dan toe hun eigen aanval eigenlijk schromelijk hadden verwaarloosd, drukten fel door. Nadat Van Es een vrij gemakke lijke kans om zeep had gebracht, kwam de gelijkmaker van de voet van Van den Dungen. 1-1. Vier minuten voor het einde van een steeds forser wordende wedstrijd bracht toen, onverwacht nog, zoals reeds ver meld Bellaard met een fraai doelpunt de stand op 2-1 en de zege aan DFC. De Keuze Commissie van de K.N.V.B. heeft dertig spelers aangewezen, die in aanmerking komen voor het Nederlands Elftal en de Nederlandse B-ploeg, welke teams 8 april te Antwerpen tegen België resp. op 7 april te Tilburg tegen België-B uitkomen. Abe Lenstra heeft paasmaandag wel gespeeld, maar de Keuze Commissie wil hem woensdag tijdens de centrale training testen hoe het met zijn blessure staat. Landman, die ziek is geweest, is niet voor zijn vereniging uitgekomen. Van der Hart heeft een blessure opgelopen en ook Moulijn wil men eerst nog eens in training hebben gadegeslagen alvorens een definitieve keuze te doen. In dit verhand achtte de Keuze Commissie het'juister de samenstelling van beide teams uit te stellen tot woensdagavond a.s-, als deze 30 spelers in het Olympisch Stadion te Amsterdam tezamen komen om in twee groepen te trainen, een onder leiding van Max Merkel, de tweede onder leiding -ran de BVV-oefenmeester Jackson. De 30 aangewezen spelers zijn: Appel (Fortuna), Bak (Feijenoord), Bellaard (DFC), Boskamp (Amsterdam), Bosselaar (Feijenoord), De Bruyckere (Wil lem II), Brooymans (Willem II), Brusselcrs (PSV). Van Bun (MVV), Ge^P (Amsterdam), Van der Hart (Fortuna), De Jager (DFC), Kerkum (Feijenoord? Klaassens (VVV), Koopal (VVV), Kuys (NAC), Landman (Scheveningen Holland Sport), Lenstra (Sportclub Enschede), Moulijn (Feijenoord), Dö Munck (Fortuna), Notermans (Fortuna), Odenthal (Sportclub Enschede), Overbeeke (NAC). Pieters Graafland (Ajax), Plaizier (EDO), Rensen (PSV), Rijnvis (ADO), Timmermans (ADO), Wiersma (PSV) en De Zwart (Longa).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6