Gemis aan roeping voor leraars ambt nieuw gevaar Zesjarige HBS als oplossing afgewezen Salarisstrijd een harde plicht Verpleegsterschool V ronestein uitgebreid Hildebrandmonument spoedig in de Haarlemmer Hout In kleuteronderwijs resten nog tal van problemen De gevaren van jeugdwerk, dat spectaculair is' Alexandra Palace zond kleurentelevisie uil Grace Kelly naar Monaco vertrokken BBC anderhalf jaar vooruit op zijn concurrenten DRAADLOOS CONTACT Achterstand in scholenbouw dreigt eerder te groeien dan af te nemen De aanpassing van de ambtenarenpensioenen Motie van katholieke leraren Nieuwe vleugel ingezegend Vóór verkiezingen ver scherping verhoudingen Gemeenteraad wijst „doorkijk" opnieuw als plaats aan „St.-Tlieresia van Avile"' vergaderde te Amsterdam Paleismuren op de Dam schoonmaken Zandvoort blijft plan nen maken voor bo u levardcentrum H. Vader spreekt Congres Vrouwelijk Jeugdwerk toe Twee man ontsnapt uit Huis van Bewaring DONDERDAG 5 APRIL 1956 PAGINA 3 Voorzitter Derksen op K.O.V.-vergadering: Noodregeling Ulo onvoldoende VICE-ADMIRAAL DE BOOY Commandeur O.N. met de zwaarden Nationaal vraagstuk Zesjarige HBS afgewezen Twee pioniers gehuldigd Vrijheid bij het onderwijzen C.H.U,-VOORZITTER: ffoge LeerUngenschaul v^m^tifdat er Karweitje voor de Koningin Actie „Heitje voor karweitje ingezet Op het TV-scherm Een heitje voor een karweitje..." is vandaag weer begonnen. (Van onze verslaggever). In de gisteren in het Jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden verbondsvergadcring van het K.O.V. stond de bespreking van de salarisactie in het middelpunt der be langstelling. In zijn openingsrede consta teerde de voorzitter, de heer J. Derksen, zoals reeds gemeld, dat de salarisactie een bijna blijvend beeld is in het gehele on- derwijzersorganisatiewerk, reeds sedert 1920 tot na de oorlog. Volgens spr. bestaat er nog steeds een aanzienlijke onderwaar dering voor de onderwijzer, niet alleen in ons land, doch ook in vele andere landen. Verwijzend naar een rede van Z. H. de Paus, die de salarisstrijd van de katho lieke organisatie niet alleen rechtvaardig acht doch zelfs een harde plicht, consta teerde de voorzitter, dat de roep in Nederland om aan de onderwijzers de hun toekomende plaats in het salarisbestel te geven althans in regeringskringen niet dat gehoor vindt dat de onderwijzers er zeker voor mogen vragen. De noodregeling voor het Ulo noemde de voorzitter volstrekt onvoldoende. Zelts na het doorvoeren van deze maatregel blijft er een onevenredig groot salaris verschil tussen het Ulo aan de ene zijde en het nijverheidsonderwijs en het V.H.M.O. aan de andere zijde. De enig aanvaardbare oplossing noemde spreker 1 een verbetering van het geheel van alle j onderwijzerssalarissen, zoals vervat in het ANOF-voorstel dat ruim twee jaar ge leden bij de regering is ingediend, doch waaromtrent de onderhandelingen nog steeds niet zijn begonnen. Voorts betreurde de heer Derksen het oponthoud ontstaan door het onderzoek, dat de deskundige commissie in opdracht van de regering heeft ingesteld aangaan de de plaats van de onderwijzer in het salarisbestel van het overheidspersoneel en dat ter discussie zal worden voorge- leg-d aan de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg. In een commu niqué van de vergadering van 3 februari J.l. werd reeds ernstig bezwaar gemaakt door de onderwijzersorganisatie tegen de hierdoor ontstane stagnatie. Spreker is er van overtuigd, dat het korps een langer dralen onmogelijk kan aanvaarden. Sprekend over het pedagogische werk drukte de heer Derksen er zijn voldoening over uit, dat de regering bereid is een vol doende financiële basis te scheppen om de pedagogische instituten op hun eigen wijze en onder hun eigen verantwoorde lijkheid verder te laten werken. Hij meen de echter een dreigende ontwikkeling, waarbij de gemeentebesturen leiding wil len gaan geven te moeten afwijzen. Over de invoering van de nieuwe Kleu- terwet wilde spreker zijn grote vreugde uitspreken en aan minister Cals een ere saluut brengen voor het feit, dat hij deze wet in deze regeringsperiode tot stand heeft gebracht. Vervolgens werden de notulen van de verbondsvergadering van het afgelopen jaar alsmede het financieel verslag goed gekeurd. Over 1955 had de bond een na delig saldo van f 3.135.87. terwijl de exploi tatie van het „Katholieke Schoolblad tekort opleverde van f 1.5T4'/. In de besloten middagvergadering kwam om. het beleid van het verbondsbestuur aan de orde alsmede de door de afdelin gen ingediende voorstellen. De Staatscourant van gisteren vermelde het K.B. waarhij vice-admiraal A. de Booy is bevorderd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaar den. (Van onze verslaggever) Er is voor het middelbaar onderwijs een nieuw gevaar ontstaan, nl. dat men daar een baantje zoekt om onderdak te hebben. Bij de beoordeling of iemand in aanmerking komt voor een bijzon dere beurs ten behoeve van de leraars opleiding wordt te weinig gelet op aan leg, geschiktheid of roeping voor het ambt. Dit signaleerde drs. J. F. A. G. König uit 's-Hertogenbosch, voorzitter van de Kath. Leraren-vereniging „St.- Bonaventura" in de algemene vergade ring, die gisteren op „Bouvigne" in Breda is gehouden. Hij zei over gege vens te beschikken dat gegadigden, die wèl geschikt zijn, worden afgewezen, terwijl het aantal, dat toegewezen wordt, als een druppel op een gloeien de plaat kan worden beschouwd. Verder wees de heer König opnieuw op het aanzienlijke tekort aan leraren. De cijfers daaromtrent zijn ernstiger dan hij verleden jaar vermeldde, daar naast is de groei van het V.H.M.O. ster ker, dan de commissie voor het VHMO heeft aangewezen. Temeer is het daar om te verwonderen, dat haar voorstel len zijn omgebogen, zodat ze nauwe lijks als een remedie gezien kunnen worden. De voorzitter achtte het principieel onjuist en onverantwoord om met een 6-jarige HBS het lerarentekort op te vangen. Hij ziet er ook geen onderwijs kundige voordelen in rn de verminde ring van het aantal lesuren levert eer der nadelen op. Ook zou hierdoor de klassieke opleiding kunnen worden aangetast en onder geen beding kan „St.-Bonaventura" zich met deze idee van de minister verenigen. Nadrukkelijk merkte de heer König op. dat, welke organisatie men ook voor stelt. daarmee alleen akkoord gegaan kan worden, indien in de vorm van het geor ganiseerd overleg rekening wordt gehou den met de bijzondere verhouding van overheid en onderwijs. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot mgr. mr. Op de Coul. directeur van het Kath. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding; de inspec teurs drs. Jos de Boer (aanwezig namens de staatssecretaris voor O. K. en W.) en dr. Van Buytenen. de vertegenwoordigers van zusterorganisaties en Belgische en Franse gasten. Met enkele hartelijke woorden huldig de hij tenslotte drs. Th. v. d. Donk uit Eindhoven, een der oprichters van de ver eniging, die tot erelid is benoemd en de heer C, v. d. Broek uit Roosendaal, oud secretaris en redacteur van het orgaan van 1933 tot 1956, wie de onderscheiding lid van verdienste ten deel viel. Pater dr. C. Jansen S.J. uit Amsterdam, wiens voortreffelijke rede over dit onder werp op het VHMO-congres onlangs te Utrecht reeds zó de aandacht trok, hield een beschouwing over „Vrijheid bij het onderwijzen". Hij begon met erop te wijzen, dat er niet aan te ontkomen valt, dat de leer stof steeds uitgebreider wordt en het peil omhoog gebracht. Maar voor welk een opgave worden de leerlingen met het grote aantal vakken steeds gesteld! Het systeem van het onderwijs en de aard van de regeling hiervan, waarbij aan alle kin deren hetzelfde onderwezen moet wor den omdat zii in één klas te zamen zit ten is fout. Het gevolg is. dat de eisen intensief en extensief worden opgevoerd. We verkeren in een toestand aldus pater Jansen die doet schreeuwen om vrijheid bij het onderwijs. een. bijzonder leerplan voor de bijzondere scholen. Spr. gaf hiervoor enige prak tische aanwijzingen, alsmede omtrent de relatieve waardering der leerlingen. Bij doorvoering hiervan zullen er veel minder leerlingen zijn. die de stof maar „zo'n beetje" kennen. Het ideaal moet zijn, dat half of slordig werk in de school niet thuis hoort, omdat dit geen vormen de waarde heeft. Ook bij het eindexamen moeten begin selen zoals door pater Jansen bedoeld, worden toegepast. Behandeling van het algemeen leerplan bij schriftelijk examen en meer uitgebreide stof bij mondelinge examens en dan alleen in de bepaalde vakken die de leerlingen gekozen heb ben. Er zouden voor het Hoger Onderwijs bepaalde studierechten aan de leerlingen kunnen worden toegekend en dus niet al leen aan het bezit van een diploma. Het kind mag niet gewrongen worden in een voor hem geartificeerde structuur van het leerplan (Van onze verslaggever). De Katholieke Lerarenvereniging „S^nt- Bonaventura" heeft tijdens haar alge mene vergadering in kasteel „Bouvign te Breda een motie aangenomen ten aan zien van de aanpassing van de ambte narenpensioenen. In een deel van onze editie van gisteren konden wij reeds mel ding maken van de inhoud van deze motie, doch daar zij verminkt werd af gedrukt, laten wij haar hier alsnog volgen. „St.-Bonaventura" dringt in de motie bij de volksvertegenwoordiging er ten sterkste op aan, dat zij bji de behandeling van het regeringsvoorstel inzake aan passing der ambtenarenpensioenen in ver band met de algemene ouderdomsverzekc- ring haar medewerking onder geen enkel beding zal verlenen aan enige korting op het ambtenarenpensioen, die als een aan tasting van verkregen rechten kan wor den beschouwd. Het hoofdbestuur werd opgedragen deze zienswijze ter kennis te brengen van de Kamers der Staten- Generaal. Aan twee kanten is dit nodig: de lera ren zou meer ruimte moeten worden ge laten voor initiatief en originaliteit ten aanzien van de keuze van de leerstof en de verdeling daarvan over het leerjaar. Aan kinderen moet de gelegenheid wor den gelaten van vakken, die zij meer en vakken die zij minder zullen bestuderen. Spr. noemde enkele vragen, die daartegen in worden gebracht, maar het merkwaar dige is. dat in geen daarvan de leerling als kind genoemd wordt. Mag men wel doorgaan met aan alle kinderen in één klas, ondanks hun sub jectieve condities, van alle vakken op hetzelfde hoge niveau de leerstof te on derwijzen? Men zegt, dat de selectie van de leerlingen strenger moet zijn. maar niemand weet hoe. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de behoefte aan VHMO groter wordt, maar de school moet in staat worden ge steld de leerlingen in hun grote verschei denheid tegemoet te treden. Er zal differentiatiemogelijkheid moe ten zijn in het onderwijs bij afzonderlijke scholen op basis van een algemeen leer plan voor de algemene scholen en van In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden uit de wereld van ziekenzorg en ziekenhuiswezen, is woensdag in Voorburg een nieuwe vleu gel van de Katholieke verpleegsterssehool Vronestein geopend. De inzegening ge schiedde door mgr. T. W. Pichot. Dr. Th. Bloem, directeur van het zie- huis St.-Antoniushove en voorzitter van het stichtingsbestuur, heette de gasten welkom onder wie zich vertegenwoordi gers en vertegenwoordigsters bevonden van Bethlehem. St.-Joannes de Deo, het Wit-Gele Kruis, de school voor maat schappelijk werk. de Katholieke verpleeg- stersbond, gezinszorg en het Rode Kruis. Ook het lid der Eerste Kamer, ir. Kraay- vanger, het Tweede-Kamerlid Chr. Mol, de deken van Den Haag, de hoogeerw. heer W. Bokeloh en rector A. M. Sanders, secretaris van de Vereniging van katho lieke ziekenhuizen, gaven van hun be langstelling blijk. Namens de directeur-generaal der volksgezondheid sprak dr. Stal, die mede deelde, dat het de school is toegestaan wijkverplegingcursussen te organiseren. Mej. M. Groothuizen gaf een overzicht van de groei der school en gaf voorts een uiteenzetting van de idealen, welke zij beoogt te bereiken: een harmonische persoonlijkheidsontwikkeling van de jonge vrouw, die voor het verpleegsters- beroep wordt opgeleid. Na het officiële gedeelte volgde een rondgang door het nieuwe huis. In zijn rede ter opening van de al§e_ mene vergadering der Christelijk Histo rische Unie gisteren in Amsterdam gehouden heeft de voorzitter, de heer H. W. Tilanus voornamelijk gesproken over de principiële en praktisch-politieke punten van het ontwerp-verkiezingsma- nifest dezer partij, dat in deze vergade ring werd behandeld. De heer Tilanus zei, sprekend over de principiële inleiding, dat hij vóór de ver kiezingen op 13 juni a.s. een verscher ping van de verhoudingen in ons vmks- ieven verwacht, met name tussen de KVP en de PvdA. Hij achtte dit op zichzelf geen winst voor het Nederlandse volk als geheel, omdat men naar zijn mening hier te lande moet komen tot enigerlei vorm van samenwerking. „De CHU staat open voor samenwerking in het belang van heel het volksleven, doch daarbij uit gaande van eigen beginsel. Dit is steeds de politieke lijn geweest, zowel vóór als na de oorlog", zo zei de heer Tilanus. Het valt verder volgens de heer Tila nus niet te ontkennen, dat de samenwer king de laatste tijden moeilijker ging. In tegenstelling tot de jaren kort na de oor log, toen het meer om noodmaatregelen ging. gaat het nu om blijvende maatre gelen, waarbij de kans op politieke bot singen groter is. „Dit is te meer begrij pelijk. wanneer men met aandacht luistert naar wat een der sprekers bij het tien jarig bestaan van de Partij van de Ar beid, n.l. minister Mansholt, zei: „Laten we niet vergeten, dat radicalisme geen kwaad is". De heer Derksen noemde het onder wijs een nationaal vraagstuk van de eerste orde. De taak, welke de overheid in dit opzicht heeft, omvat niet alleen goede wetten, behoorlijke opleiding voor de onderwijzers en een goede maat schappelijke positie van deze laatsten, maar vooral ook de scholenbouw. Wat dit laatste betreft moet op het ogenblik een uitermate groot tekort aan scholen worden geconstateerd. Spi. hoopte, dat bij de verdeling van de bouwvolumina in de toekomst zeer ernstig rekening zal worden gehouden met de eisen, die het onderwijs met recht mag stellen. Veie factoren zoals de invoering van de Kleuterwet, de sterke aanwas van de schoolbevolking', de dringende uitbrei ding van het technische onderwijs enz werken er toe mede, dat de achterstand in de scholenbouw, die ter ge vo. ge Van de oorlog reeds extra groet is, eerder dreigt te groeien dan kleiner te worden. De opleiding van de onderwijzers krach tens de Kweekschoolwet heeft de moge lijkheid geschapen, dat thans afgestudeer den van de tweede leerkring een plaats In de school gaan innemen. Spreker hoop te. dat dit toch slechts een beperkt aantal zal zijn m-a.w. dat de huidige regeling een overgangsfase zal zijn en een zeer groot gedeelte van hen de studie in de derde leerkring tal voortzetten. Hij heette de ongeveer 1800 afgestudeer den van de spoedcursussen, die dit jaar hun intrede in de school zullen doen. van harte welkom- De moeilijkheden bij het onderwijs, aldus spreker, zuilen dit jaar na september gro°t worden. Zo wel de invoering van de nieuwe Kweek schoolwet als de van de stij ging van het gebo° "Iter na de ooriog zal een nog niet gekend tekort aan onder wijzers veroorzaken. Van het dezer dagen uit te brengen rap port van de regeringscommissie omtrent de hoge Icerlingenschaal, verwachtte de voorzitter geen uitzit*' °P ecn spoedige verbetering hiervan. De op ossing zag hij In een stijging van het aantal leerkrach ten, dat des te meer nodig is, omdat er momenteel een tekort bestaat. Wil er een betere toestand voor het onderwas worden geschapen, dan moet de stpg.ng va» het aantal kwekelingen, welke zich de laatste jaren heeft getoond, worden voortgezet, T7 -u achtte de heer Derk- Van groot ^lang status van de on sen de maatschappelijk van de maat_ derwuzer. In alle kring ;d kUnkt dg schappij, in handel ®n "Jvernieuwing van roep om verbetering ei ,g dp conse„ het onderwijs, doch d yan dat quentm verbonden dat moet heb_ onderwijs dan ook een v hen. dat de hesten van ons volkziett voor verloop, dat ^^onder- zijn, die veel betere rspecten bieden, zodat Velen het onderwijs "erlaten. (Van onze Amsterdamse redactie) 0C r.-k. bond van onderwijzeressen bij het voorbereidende onderwijs „St.-The- resia van Avila" in het bisdom Haarlem, heeft gisteren in Krasnapolsky te Am sterdam haar 22ste algemene vergadering gehouden. In haar openingswoord uitte de voorzitster, mej. H. S. Rogier, haar vreug de over de inwerkingtreding van de Kleu teronderwijswet op 1 januari j.l. Al biedt deze wet de zo lang begeerdé bescherming aan de kleuterleidsters, tóch resten er, aldus mej. Rogier, nog tal van problemen. De eisen voor de opleiding tot kleuter onderwijzeres b.v. zijn niet bevredigend geregeld. Verder is de wettelijk vastge stelde leerlingenschaal te hoog en zijn de salarissen te laag. Ook zou het beter zijn geweest, indien de toelatingsleeftijd voor de kleintjes niet op vier, maar op 3% jaar was gesteld. En zo zijn er nog meer wensen, o.a. met betrekking tot het pen sioen, waarvan het inkomen mogelijk moet worden gemaakt. Gelukkig heeft minister Cals toegezegd, dat er naast de wet, die uiteraard een algemene strekking heeft, vooral in de beginperiode nog gelegenheid bestaat voor de regeling van bijzondere gevallen. Met name heeft hij de bond verzekerd, dat de leidsters, die volgens de wet moeten afvloeien, voorlopig kunnen worden ge handhaafd en dat hij de betrokken school besturen dan in deze tegemoet wil ko men. Mej. Rogier wees er nadrukkelijk op, dat iedere onderwijzeres, die om wel ke reden dan ook wordt ontslagen, bin nen een maand bij de Raad van Beroep in beroep moet gaan, daar zij anders niet in aanmerking komt voor wachtgeld. Sinds begin maart, zo zei zij, heeft de bond van kleutéronderwijzeressen ook zit ting in het Georganiseerd Overleg en voorts zijn de plannen voor een aanslui ting bij het Katholiek Onderwijzers Ver bond al ver gevorderd, zodat'de nog open liggende vraagstukken met vereende krachten kunnen worden opgelost. Mej. Rogier verwachtte, dat binnenkort voor alle kleuteronderwijzeressen een nieuwe officiële aanstelling zal worden inge voerd. De voorzitter betreurde het dat de open bare scholen in Rotterdam de kinderen, die op 1 januari j.l. nog geen drieëneen half jaar waren, niet de toegang hebben ontzegd, zoals vereist is. Hierdoor zijn immers de bijzondere scholen, die een dergelijke maatregel niet voor hun ver antwoording konden nemen, in een on gunstiger positie komen te verkeren te genover de ouders. Tenslotte deelde zij mee dat de bis schoppen van Haarlem en Rotterdam be sloten hebben de Haarlemse diocesane is toe te senrij bond voorlopig niet te splitsen, talrijke functies i Met algemene stemmen werd het voor stel van de afdelipgen Amsterdam en Haarlem voorgesteld een prijsvraag uit te schrijven voor een nieuw bondslied. De tekst van het bestaande lied voldoet na melijk niet meer aan de eisen van de moderne tijd. De kLuteronderwijzeressen hébben nu tot 1 november a.s. de gelegen heid een nieuw getoonzet gedicht in te sturen. Gistermiddag hebben de kleuteronder wijzeressen de totstandkoming van de kleuteronderwijswet feestelijk herdacht 's Avonds heeft pater dr. J. de Groot een voordracht gehouden over „Heeft de kleu ter expressionistische gaven?" Vandaag heeft mgr M. A. Jansen, pastoor te Maar- sen, de „Plaats van de kleuterleidster in de opvoedingstaak van de Kerk" belicht, alsmede „De verantwoordelijkheid, die de leidsters in deze taak hebben aanvaard". De volgende jaarvergadering zal in Rot terdam worden gehouden. Haarlem krijgt zjjn Hildebrandmonu ment op de door de beeldhouwer prof. dr. Jan Bronner, daartoe aangewezen plaats in de „doorkijk" in de Haarlemmerhout. Na drie uur debatteren, waarbij de poli tieke overtuiging van de raadsleden geen rol scheen te spelen, -oesloot de Haarlem se gemeentereaad gistermiddag met 21 te gen 16 stemmen het ontwerpvoorstel van de minderheid van B. en W. - waartoe burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en wethouder D. A. J. Geluk behoorden aan te nemen, waardoor het monument ter plaatsing in de doorkijk wordt aan vaard en het college wordt uitgenodigd zo spoedig mogelijk nadere voorstellen te doen ter realisering van een en ander, waarmee ongeveer 90.000 zijn gemoeid. De raadsvergadering werd door het bij na voltallige Hildebrandcomitc. en tal van andere belangstellenden bijgewoond. Nadat het besluit gevallen was, zond het comité een gelukwenstelegram en een ruiker rose en witte anjers aan prof. Bronner. wiens levenswerk nu eindelijk zijn definitieve stemming krijgt. De stemmenverhouding was merkwaardigerwijs dezelfde, als die op 24 mei 1933, toen de raad eveneens de doorkijk als plaats voor het monument bestemde. Bij de debatten, die door voor- en te genstanders met veel élan werden gevoerd, leek het soms, alsof verschillende figuren, die in de „Camera Obscura" vereeuwigd zijn, herleefd waren. De tegenstanders vonden de doorkijk een ongeschikte plaats, omdat deze zelf een „landschapsarchi- Sectonisch monument" zou zi.in. dat door een beeldengroep „onherstelbaar ge schaad" zou worden. Ook werd door drs. Voogt (PvdA) het „beschikkingsrecht van de gemeenschap over de plaats van een beeldengroep van dergelijke allure" naar voren gebracht, evenals de wens, die prol, Bronner zou hebben geuit, om het monu ment te omringen door prikkeldraad en het slechts onder geleide te laten bezich tigen, Dit laatste werd echter overtuigend ontzenuwd door de burgemeester. „De ogen van heel kunstminnend Nederland zijn vanmiddag op onze raad gericht", riep mr dr Schreurs (KVP), die zich een gloedvol voorstander van het monument in de doorkijk toonde, uit. „Niet alieen in de Camera, maar ook in het, aan dit boek en zijn schepper gewijde monument, zijn onze nationale deugden en ondeugden vereeuwigd, omdat wij na 25 jaar nog steeds kibbelen over de plaats, waar dit moet komen. Er zijn meer mooie door kijken in de Hout. en er zijn er duizen den in Nederland, maar er is slechts één Hildebrandmonument. De plaats in de doorkijk is door de kunstenaar onlos- •wi'-e'uir verbonden aan zijn schepning". Bovendien wordt, zoals ook de heer Schip pers (KVP) opmerkte, de doorkijk in het geheel niet geschaad, maar juist verrijkt en bekroond. HALVE EEUW WIJKVER PLEGING IN BERGEN OP ZOOM „Zusters van Katrientje (Van onze correspondent). De eerw. zusters van Huize St.-Catha- rina, bekend als „de zusters van Katrien tje", zullen op 9 april a.s. in de bloemen worden gezet, omdat zij een halve eeuw geleden het initiatief namen tot de wijk verpleging in Bergen op Zoom. Tien jaar daarna werd door de heer W. Asselbergs de afdeling van het Wit-Gele Kruis te Bergen op Zoom opgericht. De Zusters Franciscanessen bleven ook toen actief aan de wijkverpleging deelnemen, en met name de t.b.c.-bestrijding werd -effectie ver gevoerd. Maandag a.s. zullen de zus ters dan voor al haar werk worden ge huldigd in Huize St.-Catharina- De landelijke actie „een heitje voor een karweitje", waaraan wordt deelgenomen door alle leden van het Nederlands Pad- vindstersgilde, de Nederlandse Gidsenbe- weging, de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging en de vereniging Neder landse Padvinders, is vanmorgen op de Dam te Amsterdam begonnen. De directeur van de afdeling onderwijs van Amsterdam, mr W. Morren las van morgen de samengestroomde padvinders en padvindsters een schriftelijke opdracht voor van H.M. de Koningin, het startsein voor de actie. De opdracht hield in het verwijderen van tekeningen en krassen op het paleis op de Dam, die daar in de paas vakantie door de schooljeugd op zijn aan gebracht. De actie werd ingeleid door mevrouw J. van NispenVan Wely, presidente van het Nederlands Padvindstersgilde- Een afde lingsband van het N.P.G. zorgde voor mu zikale omlijsting. Omstreeks 9 uur werd met tromgeroffel het sein gegeven om „op karwei te gaan". Een 8-tal padvinders en padvindsters gingen onmiddellijk met bezems de teke ningen op de paleismuren te lijf De stichting „Recreatie-oord Zand voort" weike een optie heeft voor de wederopbouw van het boulevardcentrum te Zandvoort (het zogenaamde miljoe- nenpian) heeft het grootse ontwerp van de architecten Wijdeveld en Wils terzijde gelegd. Men heeft nu aan de ar chitecten Lucas en Niemeijer te Voor burg opdracht gegeven om vóór 1 Juli een schetsontwerp te maken voor het boulevardcentrüm. Het plan Wijdeveid-Wils is niet te rea liseren op de terreinen welke de raad aan de stichting in optie heeft gegeven. Het plan Lucas—Niemeijer zal van be scheidener proporties zijn, doch niette min een miljoenenobject worden. „Als alle moderne jonge meisjes zijt gjj u sterk bewust van uw persoonlijke zelfstandigheid en gij wilt niets weten van een gezag, dat zich aan opdringt zonder bewijzen van zijn macht te ge ven. De uiteindelijke rechtvaardiging van het gezag der Kerk en van de onderwer ping, die de gelovigen haar verschuldigd zijn, zal het geloof u geven". Aldus Paus Pius XII tot de deelneemsters aan het internationale congres van de wereldfe deratie van het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk, die gisterochtend in het Vaticaanse paleis in een biizonderc audi ëntie werden ontvangen. Onder de con- cressisten bevindt zich zoals met weet Grace Kelly is aan boord van de „Con stitution" naar haar toekomstige tehuis, Monaco vertrokken. Zij werd bestormd door verslaggevers en cameralieden. Zij moest tenslotte door de politie worden ontzet. Haar ouders en nabije verwanten kwamen onder politiegeleide aan boord. Er kwamen ongeveer 200 nieuwsmen- sen op het schip. Grace Kelly noemde alles wel een beet je angstwekkend. Naar aanleiding van vragen sprak zij over „haar grote geluk" haar hoop op een groot gezin, haar plan nen vóór de wittebroodsweken en de kleren, die zij wenste te dragen. Bij haar huwelijk zou zü onderdaan worden van Monaco. Doch dit zou haar Amerikaanse staatsburgerschap niet beinvloeden en Zij zou dubbele nationali teit hebben. Zij zei te opgewonden te zijn, om nu over haar filmcarrière te denken. Op de vraag of zij een kroon zou dragen ant woordde Grace „zeker niet". Zij zei niet wat voor een geschenk zij als verrassing voor prins Rainier meenam. Behalve haar ouders, broer en zuster, had Grace een groep van 80 bruilofts gasten bij zich. Tc Den Haag is bekend gemaakt, dat de koningin Juliana en prins Bernhard zich bij de voltrekking van ret huwelijk tussen prins Rainier en Grace Kelly zul len laten vertegenwoordigen door jhr. mr W. E. van Panhuys. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, directeur van het protocol en chef van het kabinet van de minister van buitenlandse zaken. De BBC, dient voor de experimenten met kleuren televisie. Het nieuwe station heeft een bijzonder bescheiden uiterlijk. Het gebouw is slechts één verdieping hoog, ongeveer 50 meter breed en 30 meter diep. Om te voldoen die daarmee anderhalf jaar ten 0p dit gebied. Haar voornaamste doel aan de eisen van Je Londense Graaf- «iïi„ schapsraad is het in de helling van een heuvel gebouwd en wordt het dak met vóór is op zijn concurrent de commerciële televisie, heeft dinsdag j-I. het eerste di recte televisieprogramma in kleuren uit gezonden- De uitzending, die precies een uur duur de, vond plaats uit studio A van Alexan dra Palace en werd op een afstand van tien mijl in een hotel in het Londense West End gevolgd door deskundigen en ge. leerden uit Rusland, Amerika. Nederland en een vijftiental andere landen. Ian Atkins, die wordt gedoodverfd als de eerste producent op het gebied van kleurentelevisie, bracht een speciaal ge schreven Victoriaans spel voor de came ra's met een bezetting van vier jonge televisie-acteurs. „We wilden wat anders dan een moderne achtergrond met betrek kelijk gemakkelijke kleuren", aldus ver klaarde hij. De deskundigen zagen ook een gooche laar. die met behulp van een in een kleu rig toiletje gestoken assistente gekleurde zijden zakdoeken rood, groen, blauw, oranje uit glazen buizen haalde De genodigden "begaven zich van het ene TV-toestel naar het andere om het resultaat te controleren. De contrastwer king en de sterkte der kleuren waren namelijk bij elk toestel verschillend- Het staat nog niet vast, of dit experi mentele systeem in de praktijk zal wor den toegepast, maar intussen gaat de BBC voort met het verzamelen van waar devolle gegevens en het opleiden van zijn staf voor uitzendingen in kleurentelevisie. Er is reeds een studio volledig voor dit doel uitgerust- en bij de bouw van nieuwe studio's wordt rekening gehouden met do eisen van de kleurentelevisie. De commeroiële televisie daarentegen houdt zich nog niet bezig met experimen ts zoveel mogelijk stations te openen voor gewone televisie-uitzendingen. Intussen zijn er na ruim zes maanden commerciële televisie in het gebied van Londen tekenen, die er op wijzen, dat de kijkers weer de voorkeur beginnen te geven aan de BBC-progratmma's. Men neemt aan. dat de oorzaak daarvan moet worden gezocht in de eentonigheid van de commerciële programma's met hun aanhoudende stroom Amerikaanse films en variété-programma's, die als druppels water op elkaar lijken. Een onderzoek in het gebied van Lon den heeft aan het licht gebracht, dat tus sen de 35 en 40 procent van de volwassen bevolking de televisie-programma's kan volgen en dat slechts minder dan de helft daarvan de commerciële programma's kan ontvangen. Volgens officiële schattingen in de herfst van verleden jaar zouden er rond Kerst mis 750.000 toestellen klaar zijn voor de ontvangst van de commereiële program ma's. Op het ogenblik wordt een aantal van 640.000 genoemd, dat door de radio- industrie wordt bevestigd. In het gebied van de Midlands zouden drie kijkers de TV-programma's van de BBC volgen tegen één de programma's van de commerciële televisie. In heel Engeland bedraagt het aantal kijkers naar de comerciële TV een tiende van dat va» de BBC- Deze laatste heeft daarom besloten geen veranderingen van betekenis te brengen in zijn programma- politiek. Verleden week is een nieuwe Londense TV-zender van de BBC in Crystal Palace in bedrijf gesteld. Deze vervangt de zen der van Alexandra Palace. die bijna twin tig jaar in gebruik is geweest en die nu gras bezaaid- Het station zelf is in twaalf maanden gebouwd. De bouw van de zen ders heeft achttien maanden geduurd, terwijl de hoofdmast. die aan de Eiffel- toren doet denken, in drie jaar werd voltooid. Het nieuwe station heeft twee zenders voor het beeld, die tegelijk werken en twee parallelle zenders voor het geluid, waardoor de continuïteit onder vrijwel alle omstandigheden is gewaarborgd. Wan neer de ene zender defect raakt, blijft de andere doorzenden, totdat de fout is opgespoord. Alleen zal het signaal iets zwakker zijn. Wanneer de capaciteit van de zender volgend jaar tot 200 kw zal zijn opge voerd, zal hij ongeveer 1,200.000 meer men sen bestrijken, waardoor het totale aan tal televisiekijkers, dat van Crystal Pa lace uit wordt bediend, tot ongeveer 14 miljoen zal stijgen. Maar weinig televisiekijkers zullen de vuurproef, waaraan zij gisteravond door de VPRO werden onderworpen een volledige uitzending van Shakespeare's „Hamlet" in de vertaling van. L. A. J-sturen. Burgersdijk, die met een pauze van slechts tien minuten tot ongeveer half twaalf duurde met succes hebben door staan, evenmin trouwens als de acteurs zelf. onder wie met name Hans Culeman als Hamiet nog al eens met zijn tekst >n de knoop raakte wat de begrijpelijkheid en verstaanbaarheid van zijn rol niet ten goede kwam- Hier deed zich ongetwijfeld de vermoeidheid gelden die zich wellicht in nog sterkere mate meester maakte van de kijkers, wier aandacht uren achter een op het kleine beeld in een schaars verlichte kamer geconcentreerd moest blijven. Jack Dixon. de regisseur, die wel wat meer rekening had mogen houden met de Voortreffelijke raadgevingen, welke Sha kespeare bij monde van Hamlet aan de toneelspelers geeft heeft niet veel anders gedaan dan het toneelstuk registreren zonder een nuttig gebruik te maken van de mogelijkheden welke zijn medium hem bood. Alleen bij enkele monologen van Hamlet, zoals het befaamde „Te zijn of niet te zijn" paste hij afgezien van de voor de hand liggende close ups, de ook in de film vaak gebruikte „monologue intérieur" toe. Heel wat beter geslaagd was gistermid dag de uitzending voor de kinderen van Benjamin Britten's ,.Wij maken een opera" onder TV-regie van Max Douwes in een gezamenlijk programma, dat niet alleen een ongewoon en onderhoudend, maar ook instructief karakter droeg De avond van dinsdag j.l- was voor het eerst bestemd voor de uitzending van een filmprogramma, dat anders om de veer tien dagen de woensdagavond placht te vullen. De keus was ditmaal gevallen op „Berliner Ballade" van Günter Neumann, waarover in ons blad bij gelegenheid van de Nederlandse première al veel goeds is gezegd. Tegen uitzending in de huiselijke kring van deze film. die volgens de Cen trale Commissie voor de Filmkeuring al leen toelaatbaar mag wordien geacht voor personen boven 18 jaar, hebben we echter een zeer ernstig bezwaar. Tegenwoordig is er al genoeg stof tot conflicten tussen ouders en kinderen die zich na hun veer tiende jaar niet zo gemakkelijk om 9 uur 's avonds de kamer uit en naar bed laten een officiële Nederlandse delegatie bestaande uit zeven personen. De H.Vader begon zijn toespraak met een nadere uitwerking van hetgeen, waar over Hij ook in Ziin paasboodschap had gesproken. In het bijzonder weidde hij uit over het geestelijke leven in een tech nische wereld. De materialistische be schaving, aldus de H.Vader. wil de mo derne mens aan het heden binden en yer- vullen van verwachtingen, die een zuiver tijdelijk en aards karakter hebben. De materialistische beschaving leert, dat de mens sterk genoeg is om al de wereld kwalen te bestrijden en op te heffen. Ook christenen laten zich maar al te gemak kelijk begoochelen. Het enige middel om zich krachtig tegen de verleiding van het materialisme te verzetten is een zorgvul dige onderhouding van het genadeleven, dat ziel en leven geheel doordringt, en dat een zuiver besef geeft van de geopen baarde waarheden. De houding van de mens tegenover het tijdelijke van de materie en de techni sche vooruitgang moet gebaseerd zijn op een intensief gebedsleven en op de over tuiging. dat de wereld vergankelijk is en dat er voor de zondige mens alleen heil te verwachten is door de aanvaarding van het offer van Christus en van de dood met en in Hem. Hierna sprak de H.Vader over het ster ke bewustzijn, dat onder de moderne jon ge meisjes leeft, van hun persoonlijke zelfstandigheid en van hun kritische hou ding ten aanzien van het gezag. ..Gij houdt er ook van", zo vervolgde de Paus Zijn toespraak, „activiteit te ontplooien en gij verheugt u gaarne over de vruchten van uw initiatieven. Alleen de H.Geest kan u leren nederig te blijven en te willen wer ken zonder loon te verwachten of tast bare resultaten te zien, doch alleen maar te arheH°n in toewiiding en stilzwijgende trouw. Alleen met zijn hulp kunt gij des illusies verdragen. De H.Vader waarschuwde tenslotte zich /(oor edele gevoelens, schone denk beelden of gewaagde plannen tot on voorzichtigheden te laten verleiden, die maar al te vaak ernstige of zelfs tragi sche gevolgen kunnen hebben Bescher ming hiertegen biedt een degelijke godsdienstige vorming, want deze al leen kan het verscil duidelijk maken tussen briljante theorie en goed ge fundeerde leerstellingen tussen specta culaire dienstbetoon en eerlijk hulp zonder uiterlijk vertoon. De Paus vermaande daarom Zijn toehoorsters te zorgen voor een evenwich tig innerlijk leven en geen enkel aspect van he* christelijk leven te verwaarlozen. Hij spoorde hen aan tot nederigheid en tot gehoorzaamheid aan het kerkelijk ge zag ook wanneer het maatregelen betreft, die niet aanstonds begrepen worden. Wan neer het u te zwaar toeschijnt afstand te moeten doen van veel aantrekkelijke kanten van het moderne leven, dan moet gij u eerst laten, veroveren door het ideaal van Christus", aldus de H.Vader. (Van onze correspondent). Uit het Huis van Bewaring te Haar~ lem zijn dmsda"middag tussen half vijf en kwart voor vijf ontsnapt de 24-jarige schilder W. R. en de 26-jarige timmer man W. J„ die aldaar gedetjneerd waren, maar een zekere vrijheid genoten, omdat zij wel kleine karweien opknapten Hierdoor konden zij ook in de luchtplaats komen op tijdstippen dat er niet gelucht werd. Van een niet-gedetineerde elektn- ciën, die in het gebouw werkzaam was, heeft het tweetal vermoedelijk een ijzer zaag weggenomen en hiermee de tralies boven de luchtplaats doorgezaagd en om gebogen. Door het gat is het tweetal naar buiten geklommen, waarna het over de muur van de Papentorenvest de be nen nam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3