zwaar gevecht Gaza een Opnieuw in gebied van Egypte dient klacht in bij V.N. Gruenther noemde zel fs de woorden Frankrijk en West-Duitsland niet Rijn-IJssel in alle plannen de verdedigingslinie «k»rs: ï?i m» Na omzwaai in Sovjet-Rusland Rood-China volst (aarzelend) nieuwe koers BESCHERMINGSPOGING tegen communistisch virus DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Ef! OMSTREKEN Stalin en generaal Gruenther houden wereld in beweging Moskou-propaganda handje geholpen De interpretatie van de 6% loonsverhoging Taperecorder leverde het bewijs ISKiLL:ïojr»:v»?iss Gen. Gruenther: „BAARLIJKE NONSENS!" Vrijdag 6 april 1956 Afzwaar'-data voor dienstplichtigen Overheidspersoneel geen vrije dag op 5 mei Dr. Drees weer aan de arbeid Hoofdcommissaris van politie in Amsterdam Zolang de Duitse divisies er niet bij zijn Malenkof verdedigt anti-Stalinisme A Katholieke vakverenigingen onder Indiase arbeiders Nieuwe verklaring van NAT O-opperbevelhebber BROMFIETSERS opgepast Kortere arbeidsduur Kiescomité's liadden geen succes Flats voor huwelijks kandidaten WEERBERICHT Israël teleurgesteld Minister Suurhoff overlegt met Stichting vau den Arbeid Arnhemse commissaris opvolger van de heer Kaasjager? Hammarskjoeld: „nuttig De secretaris-generaal van de "V.N., De positie van Mao Dilemma Malenkof vóór Georgi Malenkof, Stalins opvolger, ver dedigde gisteren op een persconferentie aan het eind van zijn drieweekse tour langs de Britse centrales, de kritiek die in Rusland op Stalin was geuit. GENERAAL A. GRUENTHER. Onrechtvaardig beticht. KOFFIEHUIS- EN HOTEL PERSONEEL? Geen wijziging in katholieke kandidatenlijsten Helmond: De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk opklaringen maar later weer toenemende bewolking. Plaatselijk wat regen of sneeuw. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuid. Zaterdag 7 april: Zon op 6.04, onder 19-26 uur. Maan op 4.16, onder 15.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Artillerievuur eist vele doden De gehele middag heeft gisteren in het gehied van Gaza een lievig artillerieduel plaats gevonden tussen Israël en Egypte, dat pas om 18,30 uur, nadat generaal Burns, hel hoofd van de bestandscommissie van de V. N. in Palestina, een dringende oproep tot beide landen had gericht om het vuren te staken, werd beëindigd. Volgens de Egyptenaren werden bij de beschieting 42 Egyptische burgers, waarvan 11 vrouwen en 2 kinderen gedood en 102 burgers, waarvan 2.1 vrouwen en 19 kinderen gewond. Er zouden negen Egyptische militairen gewond zijn geraakt. Dez„ cijfers worden genoemd in een Egyptisch schrijven aan de V.N., waarin het land zich beklaagt over het optreden van Israel Israel zou begonnen zijn met de beschieting van de plaatsen Gaza, De»t el Ballah en Khan Yms. zeide, dat de Egyptenaren zeven aanval- Op de vraag of hij stappen zou nemen inzake een eventueel wapen-embargo, antwoordde hij dat een dergelijke kwes tie zeer zeker niet bij het mandaat van de Veiligheidsraad inbegrepen is, maar dat hij als secretaris-generaal van de V.N. het recht heeft bij de desbetreffende re geringen zaken te berde te brengen, die een nadere studie waard zijn. Verder verklaarde hij, dat als hij op andere problemen, zoals dat van de Pa lestijnse vluchtelingen, in zou gaan, deze problemen niet in zijn rapport aan de veiligheidsraad behandeld zouden wor den. De Egyptische gedelegeerde bij de Y-N., Omar Loefti, die bovengenoemd schreven inmiddels aan Hammarskjoeld heeft overhandigd, heeft gevraagd de brief door te zenden aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Amerikaanse gedele geerde, Henry Cabot Lodge. Intussen heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjarett, generaal Burns bij zich laten ontbieden en hem gewaarschuwd voor de „ernstige gevolgen van de onophoudelijke Egypti sche aanvallen, indien daaraan geen ein de wordt gemaakt". Hij zei, dat Israel zich geheel het recht voorbehoudt om uit zelfverdediging in actie te komen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de* minister de Egyptenaren verantwoor delijk hield voor de strijd, die gistermid dag werd gevoerd. Egypte was volgens de woordvoerder geheel verantwoordelijk voor de aanval len en verliezen, omdat de Egyptenaren koppig hebben geweigerd een order tot het staken van het vuren uit te geven, zoals door de V.N. bevolen was. Een Israëlische militaire woordvoerder Door de oproep, welke door de P.v.d.A. zo pas tot de C.P.N.-aanhang is gericht heeft zij zonneklaar bewezen zelf aller minst afkerig te zijn van hoogst onwaar dige propaganda-methoden. Zij heeft hiermede alle recht verspeeld om zich aan morele verontwaardiging over te geven, wanneer andere partijen zich te genover haar eens van minder kiese propaganda-methoden bedienen. Wij wachten nog steeds op het eerste pro test in de socialistische pers. Op het verkiezingscongres van de P.v.d-A heeft haar voorzitter, de heer Vermeer, aangekondigd, dat de P.v.d.A een eerlijke verkiezingsstrijd zou voe ren. Dit verkiezingsmanifest is er een prachtig bewijs van! Intussen heeft ook het communistische dagblad De Waarheid op de oproep van de P.v.d.A. gereageerd. Triomfantelijk wordt er naar aanleiding hiervan op ge wezen, „hoezeer de jarenlange campagne van de communisten tegen het gevaar van Romme de geesten in de P.v.d.A. en het N.V.V- heeft beïnvloed". Dank zij de onverjnoeide ophelderingscampagne van de communisten wordt de strijd te gen de Romme-reactie door de meer derheid van de P.v.d.A. en het N.V.V. nu al® het voornaamste probleem be schouwd, aldus het blad. Een dergelijke reactie van C.P.N.-zijde was te verwachten. Door de communisti sche leuze: .Eenheid tegen Romme over te nemen heeft de P.v.d.A. de commu nistische propaganda een uitnemende dienst bewezen! len hadden ondernomen op Israëlische patrouilles. De eerste beschietingen had den plaats met automatische wapens. Daarna namen de Egyptenaren hun toe vlucht tot mortieren. Vijf Israëlische ne derzettingen werden met mortieren be schoten. Daarop zouden de Israëliërs hun artillerie in werking hebben gesteld. Vier Israëlische militairen en twee burgers zouden gewond zijn geraakt. Een Syrische militaire woordvoerder deelde gisteren bovendien mede. dat Sy rische militairen woensdag een vuurge vecht van twintig minuten hadden met een Israëlische patrouille, die op Syrisch grondgebied was waargenomen. Twee Sy rische militairen werden gewond. Het incident vond plaats in het gebied van Zawija bij het Meer va.i Galilea. Naar in officiële kringen te feg'7al'g> is medegedeeld, heeft de Isr^ 'sc" nister van buitenlandse zaken, Mosje SjaxeFt, de grote teleurstelling" van zyn land uitgesproken over het feit, dat de V.S. tot dusver nog met hebben geant woord op het Israëlische verzoek om wa pens. De minister zou dit gedaan hebben ty- dens een onderhoud met de Amerikaan se ambassadeur, Edward Lawson, die hij woensdagavond had ontboden. (Van onze Haagse redactie). Met uitzondering van enige groepen zul len de dienstplichtigen, die in februari 1955 voor eerste oefening zijn opgekomen, op 3 augustus 1956 met klein verlof en op 30 september 1956 met groot verlof gaan. De data, waarop klein verlof en groot verlof worden verleend zijn 30 september 1956 en 30 november 1956 voor hen, die in maart-april 1955 voor eerste oefening zijn opgekomen; 2 december 1956 en 3 februari 1957 voor hen, die in juni 1955 zijn opgekomen; 3 februari 1957 en 29 maart 1957 voor hen, die in augustus 1955 zijn opgekomen; 29 maart 1957 en 24 mei 1957 voor hen, die in september 1955 zijn opgekomen en 24 mei 1957 en 24 juli voor hen, die in november 1955 zijn opge komen. Aan de Centrale commissie voor geor ganiseerd overleg heeft de regering haar besluit meegedeeld, op 5 mei a.s. de be vrijdingsdag, aan het rijkspersoneel geen vrijaf te geven. Men zal zich herinneren, dat de Stich ting van den Arbeid destijds heeft gead viseerd de 30ste april, de verjaardag van Koningin Juliana, als nationale feestdag te bestempelen omdat de vijfde mei niet voldoende aansloeg. Verleden jaar heeft het overheidspersoneel echter wel vrij gehad in verband met de 10-jarige her denking onzer bevrijding. De dertigste april is, zo lang Koningin Juliana regeert, steeds voor het overheidspersoneel een vrije dag geweest. De minister-president, dr. W. Drees. is zover hersteld van zijn ziekte, dat hij gis teren zijn werkzaamheden ten departe- mente heeft kunnen hervatten. Minister Suurhoff heeft vandaag een gesprek met de Stichting van den Ar beid over de interpretatie van de 6 pet. loonsverhoging, waartoe de regering ver gunning heeft verleend. Zoals men weet, huldigen de werk gevers het standpunt, dat in deze 6 pet. verbeteringen van de secondaire arbeids voorwaarden, met uitzondering van de verlenging der vakantie tot vijftien da gen en de verdubbeling van de vakantie toeslag, zijn begrepen. De werknemers zijn van mening, dat verbetering van de secondaire arbeidsvoorwaarden niet m mindering behoeft te worden gebracht, bij een verhoging van het primaire loon met 6 pet. In Groot-Metaal heeft dit verschil in interpretatie tot veel stagnatie geleid. Op het laatste ogenblik zijn werkgevers en werknemers, in afwachting van een definitieve uitspraak van de regering, tot een voorlopig compromis gekomen, dat neerkwam op een loonsverhoging (primair en secondair) van te zamen 6,3 pet. (Van onze correspondent). In een interview voor het journaal der Nederlandse Televisiestichting heeft minister Staf gisteravond gesproken over de verklaringen, die generaal Gruen- ther volgens de „Neue Rheinzeitung» zou hebben af gelegd. De minister begon met nogmaals op te merken, dat de mededelingen van de generaal in het Duitse blad niet juist zijn weergegeven. Op 29 maart heeft de generaal een persconfe- Duitse. Hij heeft daar zoals hij 0 vertegenwoordigers,I vooruit kunnen gaan. Van alle plannen .ver a. li -11» op drta"! zo zei minister staf, hebben vanmorig in zijn ujteenzettingen KT™ ...cl. de bevrijd..,, v,„ W.et-Dultel.nd. wel gehoord, zo zei de minister verder en daar hebben we altijd direct op gereageerd, omdat dit voor Nederland onaanvaardbaar zou zijn, maar zó on heilspellend in zijn gevolgen, dat we daar eenvoudig niet aan kunnen den ken. Deze opvatting, aldus de minister, heerst niet meer. Generaal Gruenther heeft tijdens zijn commando nooit deze opvatting gehad en er is nooit in enig plan rekening mee gehouden. Er is een zekerheid, dat wij verde digen aan de RijnIJsel, in alle plan nen wordt daarmee rekening gehou den. Wij staan daar en wij blijven daar Dag Hammarskjoeld, heeft gisteren aan - Veiligheidsraad van politie in Arnhem, is, naar wij ver dracht, die hij van de ontvangen heeft, niet aanvaard zou heb ben als hij niet van mening was geweest „dat er iets nuttigs uit voort zou kunnen komen". De Veiligheidsraad heeft hem zoals gisteren gemeld verzocht een onder zoek in te stellen naar de wijze waarop Israel en de Arabische landen bestands- voorwaarden naleven, en hier binnen een maand rapport over uit te brengen. Ham marskjoeld verklaarde gisteravond even wel. dat hij langer dan een maand in het Midden-Oosten zou blijven, indien de be sprekingen daartoe aanleiding gaven. nemen, door de minister van Binnenland' se Zaken aangevocht voor de functie van hoofdcommissaris te Amsterdam als op volger van de heer Kaasjager. De heer Borstlap heeft om verschillende omstan digheden dit aanzoek in beraad gehouden De heer Borstlap is N.H. Hij werd 6 januari 1897 te Maassluis geboren. Na zijn HBS-tijd studeerde hij Indisch admmistra- tief recht te Leiden, In 1919 was hij in specteur van politie te Rotterdam, In 1. 26 hoofdinspecteur te Delft, in 1939 commis saris van politie te Rheden. Op 20 april 1945 werd hij benoemd tot hoofdcom missaris in Arnhem- De generaal heeft niet gesproken over een terugtrekken naar Frankrijk of het weder bevrijden van West- Duitsland, maar -ovfer de onmogelijk heid op het ogenblik het hele Nato- territoir te verdedigen. Maar dat, aldus minister Staf, is een zaak, die wij wis ten en die ik juist nog in de Eerste Kamer heb meegedeeld. Wij moeten op het ogenblik nog vasthouden aan de RijniJsel-verdediging, totdat de Duitse divisies gereed zijn en de ver dediging ook versterkt is met atoom wapens. De minister merkt op dat er geen sprake is van atoomwapens bij Duitse eenheden. Daar is helemaal met over gesproken. Maar het schild zal ver sterkt worden met Duitse divisies en met atoomwapens. Tot die tijd zijn we aan de Rijn—IJsel gebonden en kunnen we nog niet denken aan de „Forward gisteren Charles Gistermiddag laat is men er in ge- slaagd de sleepboot „Menvede I die bij Lekker kerk was gekapseisd, uit haar benarde positie te halen en omhoog te brengen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken lieelt bekend «emaakt, dat de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Rnhlen die op het ogenblik met vakantie in Oostenrijk vertoeft, aan ie. einde van deze week na-r Washington zal komen, om overleg te p egea met de redering. Boblen zal, zo verklaarde de woordvoerder van iet ministerie, "de Amerikaanse regeringsleiders verslag uitbrengen van" recente omzwaai in Rusland, die leidde tot verguizing van Stalin en diens politiek. Bohlen zal een dag of tien in Washington blijven. Inmiddels heeft ook communistisch- China zich aan de nieuwe partijlijn aan gepast. Alle kranten, zo meldde gisteren liet persbureau Nieuw-China, hebben een lange anti-Stalinistische verklaring, die na een bijeenkomst van de Chinese top leiders werd uilijegeven, overgenomen. De verklaring zegt o.m.: „Nadat Stalin groot aanzien in binnen, en buitenland had verworven door een juiste toepassing van Lenins beginselen, gaf hij toe aan grote overschatting van zijn eigen rol, zodat hij zijn eigen macht stc!,deT,te?n,r'" over het collectieve leiderschap". De Chi nese verklaring voegt hieraan nog toe, dat Stalin ook aan de ontwikkeling van de landbouw onvoldoende aandacht heeft be- steed. De verklaring zeide, dat ook in de ge schiedenis van dc Chinese communis tische partij ernstige fouten te constate ren waren, die echter ,,dank zij de wijs heid van partij en v°lk Seen nationaal ge vaar waren geworden". China komt met deze verklaringen enkele weken achter de Sovjet-Unie en de andere satellietstaten aan. Waarnemers merken hierby op, dat de aarzeling in deze kwestie misschien gezocht moet wor den in het feit, dat deze nieuwe cultus waarschijnlijk de Chinese leider, Mao Tse Tung, zou kunnen treffen, die nog meer het middelpunt van persoonsverheerlij king is, dan Stalin ooit geweest is. Ook in Bulgarije is thans dc nieuwe koers duidelijk merkbaar. Na de rehabili- tatie van Kostof en de motie van afkeu ring, die de huidige minister-president Tsjervenkof, die een grote vereerder en vriend van Stalin en Beria'was, heeft moeten incasseren, heeft de Bulgaarse re gering nu de V.S. voorgesteld de diplo matieke betrekkingen, die in 1950, nadat de Amerikaanse gezant te Sofia gewik keld werd in het Kostof-spionnageproces, werden verbroken, weer aan te knopen. Het „State Department" zou de aanbie ding'zeer diepgaand overwegen, zo werd i gisteravond uit Washington gemeld. 1 In de „Pravda" is gisteren een fel arti kel verschenen tegen enkele partijleden, die ervan beschuldigd werden, dat zij „tegen de partij gerichte beweringen heb ben geuit". Deze personen hadden denk beelden, die indertijd al door Stalm als „partijvijandig" aan de kaak werden ge steld. Waarschijnlijk kwamen zijI ertoe te spreken in de verwachting, dat dit na de verwerping van Stalin, wel zou worden geaccepteerd. Waarnemers zijn van mening, dat de partij zich voor een dilemma ziet ge plaatst. Enerzijds zou zij willen terugke ren naar het beginsel van vrije menings uiting binnen de party, zoals dat ten tijde van I.enin het geval was, anderzijds^ zou zij haar eenheid niet in gevaar willen brengen. Dat deze laatste overweging zeer be langrijk is, blijkt uit een bericht van het anticommunistische persbureau „West', waarin gezegd wordt, dat Oostduitse com munisten, die op een partijbijeenkomst kritiek op Uhlbricht hadden uitgeoefend vanwege diens Stalinistisch verleden, te kennen werd gegeven hun kritiek in te trekken en aan zelfkritiek te gaan doen. „Persoonsverheerlijking", zo zei hij, „is tegen de moraal van de communis tische partij. De partij had op haar laat ste congres te Moskou besloten de per soonsverheerlijking te veroordelen, omdat daardoor een bepaald persoon wordt aan beden en aan hem bovennatuurlijke gaven worden toegeschreven. Dit gaat ten koste van respect voor de partij als geheel Malenkof vervolgde: „We besloten hier openlijk en duidelijk over te spreken. Wy zijn van mening dat onze paru.1 zijn te kortkomingen niet moet verbergen. We stellen de tekortkomingen van de partij altijd bloot aan kritiek en we zijn van mening, dat dit. een bron van onze kracht is Nu hebben we collectief leiderschap. Wij geloven dat dit principe van collec tief leiderschap en kritiek op de per- soonsverheerlijking goede resultaten zal afwerpen". defense". Dat zal pas mogelijk zijn als de Duitsers in de verdediging zijn op genomen. Onaanvaardbaar De opvatting, die generaal Gruenther in de mond is gelegd, is vroeger ook Donderdag is de landelijke actie Heitje voor een karweitje" gestart. Voor een groep Amsterdamse padvinders en pad- vindsters begon de actie met een ko ninklijke opdracht: het schoonmaken van het paleis op de Dam. Ook de „kleine steentjes" kregen, zoals deze foto ge tuigt, een goede beurt. waar ook. Er is een verdediging in de diepte, die wordt uitgebreid, die wordt voorbereid en verbeterd. Er is nergens een plan zoals, naar vroeger wel eens gesuggereerd is, maarschalk Juin in het hoofd zou hebben. Bij zijn bezoek aan München-Glad- bach heeft de minister onlangs een bevestiging gevonden van deze opvat ting. Hij heeft daar weer de operatie plannen gezien, ook in detail, en die houden bepaald rekening met de ver dediging van een vaste lijn. Wij gaan niet terug en er zijn geen andere ver dedigingscentra. De minister merkte in de loop van het interview nog op, dat er een mis vatting moet zijn geweest bij de cor respondent van het Duitse blad. Het is niet mogelijk, dat generaal Gruenther heeft verklaard, wat hem in de mond is gelegd. Dat wordt ook bevestigd, doordat van de 49 andere journalisten, die op de persconferentie aanwezig zyn op voorbereidingen gemaakt en er is met één plan, dat rekening houdt met een terugtocht naar of een verdediging van waren, geen enkele^reactie vernomen zuid-Frankrijk, midden-Frankrijk of is. Mgr Joseph Attipetty, aartsbisschop van Mgr. Attipetty zeide, dat de anti-eom- Verapoly in India heeft tijdens de natio- munistische campagne voornamelijk suc- nalc bisschoppenconferentie in India ver- ces had in de diocesen Quilon, Kottar, klaard dat de pogingen om de Indiase Hyderabad en Kumvakonam. Zo zijn in katholieke arbeiders te beschermen te- de bisdommen Quilon en Kottar vereni gen het .virus van het communisme" gingen voor katholieke vissers opgenent, de laatstemaanden meer kracht is by- waarvan duizenden vissers lid zijn en „„-p. j waarbij een 30 kustplaatsjes zijn betrok- 8 1 ken. In het diocees Vellore, zo zeide De aartsbisschop, die aan het hoofd de bissctac,p_ waar de katholieke arbeiders staat van de afdeling van de katholieke macntig zijn door hun getal, zijn de ka- sociale actie op deze conferentie, zeide, £holieke missionarissen in staat de com- dat „meer uitgebreid en intensiever" ge- munistisch georiënteerde arbeidersbond streefd werd naar de vorming van katho- me£ een rechtse organisatie te ondergra- lieke arbeidersverenigingen in industrie- „„„v. n„t v,ior en, waar communistische en pro-commu nistische vakverenigingen domineren. Naar aanleiding van de internationale opschudding, die is ontstaan over de door de Neue Rheinzeitung aan hem toegeschreven verklaring inzake de verdediging van Europa, heeft generaal Alfred Gruenther de NATO-opper- bevelhebber in Europa gisteren te Parijs tegenover een grote groep jour nalisten een nieuwe verklaring afgelegd. Daarin zette hij de zaken recht en lichtte hij de huidige situatie van de Europese defensie toe. Hieronder laten wij de letterlijke tekst volgen van deze verklaring, die gisteravond ook door de NCRV is uitgezonden. Vakantiegangers, die per rijwiel of bromfiets naar West-Duitsland of Luxem burg willen gaan, dienen te weten, dat het volgens de wettelijke voorschriften in I beide landen verboden is zich met twee i personen op een eenspersoons rijwiel of j bromfiets te bevinden. De politie daar te Onze strijdkrachten zijn nu ongeveer vier a vyf maal zo sterk als toen generaal anders.' Eisenhower in januari 1951 in Parijs arriveerde om ons hoofdkwartier, SHAPE, te Daar .g £et de bestuurder van een brom- organiseren. Toch wordt nog geregeld de vraag gesteld of wU nu nog niet sterk £iets wel toegestaan daarop andere perso- genoeg zijn om te garanderen dat wü met succes een aanval met volledig gebruik ,nen te vervoeren, waarbij echter is voor van krachten kunnen weerstaan. M.a.w. kunnen wjj het gehele NATO-gebied ver- "<*h dat geval op hel ven. De voornaamste oorzaak ligt hier wel in het feit, dat de communistische arbeidersbond tal van ongegronde sta kingen heeft voorgestaan, die onder de arbeiders hongersnood teweeg brachten. Het geestelijk heil van de arbeiders in India wordt behartigd, zo zeide de aartsbisschop, door speciale missies en retraites. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft advies gevraagd van de Sociaal- Economische Raad over een ontwerp-be- sluit tot wijziging van het werktijdenbe sluit van koffiehuis- en hotelpersoneel 1949. De voorgenomen wijziging heeft ten doel de arbeidsduur van genoemd perso neel terug te brengen tot maximaal 106 uur per twee weken, met behoud van een maximum per week van 55 uur. dedigen? Ik geloof dat wjj in alle openhartigheid moeten toegeven dat wu, niettegen staande onze grote vooruitgang van de laatste vyf jaar, nog steeds niet zo sterk zijn. Wij zullen die kracht echter wel bezitten, als de Duitse bijdrage effectief is. Wy schatten dat dit over drie a vier jaar het geval zal zyn. Intussen is het redelijk deze vraag te stellen: Als wij nu geen garantie kunnen geven dat wij met succes het gehele Europese NATO-gebied kunnen verdedigen, welk belangrijkste afschrikmiddel hebben wij dan op dit ogenblik? Ik geloof dat het antwoord is, dat wij nu een sterke overmacht hebben op het gebied van lange-afstands-aanvalsluohtstrijdkrachten in de vorm van het Ameri kaanse B47-vliegtuig en eveneens door de V-bommenwerpers, die op het ogenblik in Groot-Brittannië in produktie zijn. In dit stadium van de technologische ontwik keling van de verdediging tegen aanvalsluchtstrijdkrachten, heeft de aanvaller een aanzienlijk voordeel op de verdediger. M.a.w. het B47-vliegtuig en de V-bommen werpers kunnen zo snel en zo hoog vliegen dat er op het ogenblik geen verdediging bestaat tegen deze wijze van aanvallen. Dit betekent, dat als zekere gedeelten van Europa onder de voet zouden worden gelopen, onze vergeldingsaanvallen de nederlaag van het Sovjet-blok zouden ver zekeren. Maar let wel, ik zeg niet, dat wij zouden winnen, omdat ik ervan overtuigd ben, dat er in een derde wereldoorlog niet zoiets als een overwinnaar zal zijn. De Sovjets zouden echter definitief verslagen zijn en ik ben er zeker van dat deze reali teit zwaar weegt voor de oorlogsplannenmakers der Sovjet-Unie. Dit is een zeer sterk afschrikmiddel tegen agressie. Wij op SHAPE zijn nu niet van mening, dat het middel op zichzelf een voldoende goed antwoord is op ons veiligheidsprobleem. Dat is de reden, waarom wij een Duitse bijdrage hebben aanbevolen. Dat is óók de reden, waarom wij andere ver sterkingen hebben aanbevolen, zodat wij in staat zullen zijn positief te verklaren dat wij het onder de voet lopen van het gehele NATO-gebied kunnen voorkomen. Deze situatie nu zullen wij naar wij geloven bereiken binnen drie a vier jaar. Dit wil niet zeggen, dat als er een oorlog zou uitbreken, wy onze vooruitgescho ven gebieden zouden opgeven. Integendeel. Onze NATO-strydkrachten zouden hard en moedig tegenstand bieden, op welk NATO-gebied dan ook, dat door een aan valler zouden worden bedreigd. Een verklaring alsof SHAPE van plan zou zyn te verdedigen in het zuidwesten van Frankrijk is natuurlijk baarlyke nonsens. Ik wens het zo duidelijk mogelijk te maken, dat ik de toekomst met optimisme bezie. Ik ben ervan overtuigd, dat indien onze leden-landen hun eenheid kunnen bewaren, en indien zij ook in staat zijn de militaire kracht, waartoe zij zich hebben verbonden, op te bouwen en te bewaren, er nooit een derde wereldoorlog plaats zal vinden. Het eerste doel van onze organisatie is het behoud van de vrede. Ik ben ervan overtuigd, dat indien de 450 miljoen bewoners der NATO-landen dit probleem begrijpen,' er geen macht is, hoe dreigend ook, welke over ons zal kunnen zegevieren. geschreven, dat zich in dat geval op het voertuig een extra zadel moet bevinden. Nu alle uitslagen van de groslijststem- ming in de afdelingen der Katholieke Volks Partij verwerkt zijn, blijkt, dat geen van de Kiescomité's voor een be paalde kandidaat met zijn actie succes heeft gehad. Er komt derhalve in de kan didatenlijsten, zoals die door de Verkie- zingsraad waren voorgesteld geen veran dering. (Van onze correspondent) B. en W. van Helmond zyn bereid om flatwoningen beschikbaar te stellen voor huwelykskandidaten, aldus is by de be handeling van de begroting meegedeeld. Ter leniging van de woningnood zal een proef worden genomen met ten uel.e systeembouw. De bouw van een techni sche school en een textielschool zal ten krachtigste worden bevorderd, evenals de aanleg van een nieuw zwembad, La.v. de verzorging en sanering van de stad is een 5-jarenplan naar G.S. gezonden. Voor de vaste verbinding over het ka naal de Zuid-Willemsvaart (de befaamde „luchtbrug") zyn de eerste tekeningen gereed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1