Meer waard dan een slagschip Graaf Egbert V.N. geen juist forum voor zaakjungschlager Als alle mannen kerels /.even gemeenten moeten een miljoen gulden betalen Congres NedVereniging voor maatschappelijk werk De tekenaar David Low 65 Achterstand op gebied van fami I ie-organisaties NIEUWE CATACOMBE ONTDEKT Minister Luns: Goede film van Christian Jaque Ned. Ver. voor Maat schappelijk Werk ONZINDET.TTKE PROPAGANDA Jongerenappel van de K.V.P. Beheersinstituut had succes met vordering Draagt TRIJDAG 6 APRIL 1956 Wie van de lieren Reorganisatie uit vrees voor „kerkelijk" overwicht aan gehouden Op 29 april in Bossche veemarkthallen Kleding PALACE 26 CENT David Low, die morgen 65 jaar wordt, is meer dan alleen een tekenaar van politieke prenten. Low is voor Engeland een soort na tionale instelling. Met zijn tekenin gen heeft hij meer invloed en dik wijls meer kijk op het politieke ge beuren dan menige schrijver van hoofdartikelen. ..Low is meer waard dan een slagschip" zei een Brits politicus in de oorlogsjaren. Voor een Engelsman is dat een zeer hoge taxatie, maar Low verdiende deze lof. Want juist in de oorlog heeft hij met zijn dagelijkse prenten in de Evening Standard markante bewij zen gegeven van zijn wijs, bijna pro fetisch inzicht. Dat blijkt het beste bij het doorbladeren van ..The years of wrath", een album dat in enkele honderden Low-prenten een over zicht biedt van de wereldoorlog. Nu, na ruim tien jaar, is het niet moeilijk om de bredere samen hang der dagelijkse feiten te zien. Maar Low zag ze meteen, hij zag ontwikkelingen die op dat moment hersenschimmen leken, maar die Ia- ter feilloos uitkwamen. Zijn overtui ging van Hitler's uiteindelijke neder laag was onwrikbaar. Met vloeien de felle lijnen -an zijn tekenoenseel gaf hij deze overtuiging op duizen derlei wijze gestalte. Juist daarom, om de morele steun die hij de Brit se krantenlezer dacelijks schonk, kon hij voor de geallieerde oorlogvoe ring meer waarde hebben dan een slagschip. Standard vrij om zijn eigen opvat tingen te verkondigen, zelfs al gin gen zij lijnrecht in tegen de mening van Lord Beaverbrook zelf. Die vrij heid heeft Low niet ongebruikt ge laten. Het kostte de Evening Stan dard een 150.000 stakende abonnees. Maar het blad won er 200.000 Low- enthousiasten mee terug. Geen wonder dat Low onder de caricaturisten een uitzonderingsposi tie inneemt. Toen er eens een nieuw kabinet was gekozen, heeft de gloed nieuwe ministerschare bij Low in de wachtkamer gezeten als bij de kapper. Op zijn „Wie van de heren?" kwamen de bewindsmannen een voor een plichtsgetrouw voor de machti ge Low poseren. Men heeft Low eens gevraagd of het hem geen moeite kost iedere dag weer een idee te vinden voor zijn prenten. Ja, zei Low, dat is moeilijk. Want ik heb iedere dag zo veel ideeën dat het me soms zwaar valt een keuze te maken". Iedere ochtend leest hij zijn stapel kran ten, hij praat wat met dezen en genen, noteert op losse papiertjes, op kranten en zelfs op zijn nagels wat hij het onthouden waard vindt, en zet zich aan het tekenen. Over zijn tekentalent hebben wij het nu nog niet eens gehad, dat talent om zonder ornamen- tale hulpmiddeltjes, zonder sentimen taliteit of pathos een politiek inzicht beeld te laten worden, eenvoudig, krachtig en met een weergaloos meesterschap voor de caricatuur. Zijn penseel wordt bestuurd door woede en door medelijden met de domheid van de mensen. Meedo genloos stelt hij de diagnose van het wereldgebeuren. In zijn prenten triomfeert het gezond verstand met een simpelheid die de beschouwer verbaasd doet staan, dat hij zelf niet op dat idee is gekomen. Dat is David Low, een grootmeester die eigen baas bleef en daardoor we reldberoemd werd. Low is geboren in Nieuw Zee land. in 1891. Toen hij een jon gen van elf jaar was, won hij -'in eerste tekenprijs. Zijn carrière als cartoonist begon hij als 19-jarige bij de „Canterbury Times". In 1919 verhuisde hij naar Londen, waar hij bij de „Star" als tekenaar van spot prenten optrad. Daar ontdekte hem Lord Beaverbrook die hem in 1927 een contract aanbood zoals nooit aan en politieke tekenaar zal zijn aange boden. De kunstenaar-politicus ,,'n staatsman onder de tekenaars" is hij genoemd was bij de Evening In de congreszaal van de Twentse schouwburg te Enschede is gisteren de algemene ledenvergadering gehouden van de Ned. vereniging joor maatschappelijk werk onder leiding van de nieuwe voor zitter, jhr. dr. C. Quarles van Uflord, De bespreking van de reorganisatie voorstellen van het bestuur was het be langrijkste agendapunt van gisteren. Het bestuur is sedert geruime tijd bezig een aanpassing te vinden bij de dynamiek van het huidige maatschappelijke werk. Het streven was daarbij gericht op een om zetting van het bestuurswerk in een na tionale raad voor maatschappelijk werk- In deze raad zouden de toporganen van het kerkelijk-, particulier- en overheids initiatief op maatschappelijk terrein zijn vertegenwoordigd. Uit de vergadering rezen bezwaren te gen deze voorstellen. Enkele leden zagen in de voorgestelde vorm geen bundeling van krachten en men vreesde, dat het kerkelijk initiatief de overhand zou krij gen. Bij de stemming over het voorstel bleek, dat een kleine meerderheid van de vergadering de voorkeur gaf aan aan houding van het voorstel. In de najaarsvergadering zal het bestuur opnieuw met een reorganisatievoorstel komen. Gistermiddag zijn er sectievergaderin gen gehouden, waarbij de pre-adviezen over industrialisatie en maatschappelijk werk, die vandaag op het congres worden behandeld, zijn besproken. (Advertentie) voorziene wijze en bij organen van de volkerenorganisatie, welke voor de be- handeling van een dergelijke kwestie in aanmerking komen. Ik denk dan in de eerste plaats aan de Veiligheidsraad. Een brengen van de Jungscblager-affaire voor dit orgaan behoort zonder meer niet tot de mogelijkheden. Immers, het Handvest stipuleert, dat de Veiligheidsraad zidh pri mair inlaat met kwesties, die een schen ding of bedreiging van de internationale vrede en veiligheid betekenen. De kwestie Jungschlager kan niet als een zodanige aangemerkt worden en de Veilig heidsraad zou uit dien hoofde deze aan gelegenheid dan ook niet op haar agenda kunnen, laat staan willen, plaatsen. Ten aanzien van de algemene vergadering lig gen de kaarten anders. Inderdaad zou de Nederlandse regering de secretaris-gene raal van de V.N. kunnen verzoeken de Jungschlager-kwestie op de voorlopige agenda van de in het najaar aanvangende elfde algemene vergadering te brengen. Met een dergelijk verzoek zal Neder land echter, naar mijn overtuiging, niets bereiken. Integendeel: de belangen van de heer Jungschlager en die van het land in breder verband slechts schade berok kenen. Immers ofwel zal dit verzoek wor den afgewezen op grond van het argu ment, dat het hier een zaak betreft, wel ke wezenlijk valt binnen de interne be voegdheidssfeer van Indonesië ofwel zal de algemene vergadering, waarbij uiter aard het massieve stemmenblok der Afro- aziaten een grote rol zal spelen, beslui ten de Jungschliiger-zaak toch in behan deling te nemen, teneinde aldus in het geheel der Nederlands-Indonesische ver houdingen te kunnen interveniëren. Met andere woorden dan niet slechts te aan zien van de affaire-Jungschlager, doch eveneens met betrekking tot de Unie verhouding en de kwestie Nieuw-Guinea." „Zich realiserend hoe beperkt helaas rechts- en andere middelen tenslotte zijn ten opzichte van een staat die misbruik wenst te maken van zjjn feitelijke machts positie men denke in dit verband slechts aan het ongestraft tarten enige jaren geleden van het Verenigd Konink rijk door Albanië bij het doen zinken met groot verlies aan mensenlevens van een tweetal Britse torpedojagers in het Kanaal van Korinthe zich deze beper king derhalve ten volle realiserend, heeft de regering reeds een aantal zich niet voor de openbaarheid lenende stappen gedaan om recht voor de heer Jungschla ger en de andere Nederlandse arrestan ten te verkrijgen. Ik kan u voorts verzekeren, dat de re- gering daarnaast op het daarvoor aange wezen ogenblik not verdere geëigende maatregelen zal treffen", verklaarde mi nister Luns. (Van onze correspondent). Op 29 april a s, zal in de veemarkthal len te 's-Hertogenbosch een groot Jonge- renappèl van de Katholieke Volks Partij worden gehouden. Ongeveer 2.000 tot 3.000 jongeren worden op deze meeting ver wacht, terwijl er ook plaatsen worden vrijgehouden voor jongeren, die niet bij de partij zijn aangesloten. Jos v. d. Aa, voorzitter van de regionale commissie, zal de bijeenkomst openen, waarna prof. mr. C. Romme een korte speech zal hou den. Mej. dr. Marga Klompé, lid van de Tweede Kamer, houdt vervolgens een in leiding Het appèl wordt onderbroken door het radio-show-orkest „De boertjes van buu- ten", waarna Gerard van Bakel, nationaal voorzitter van de K.A.J., zal spreken. Het appèl wordt besloten met een bal op muziek van The Link Pipers. Her'enoverhemden van prachtige kwaliteit uni-poplin. gesanloriseerd, in wit, anthraciet-grijs en lichtgrijs. Een fantastisch mooi overhemd, zó voordelig in prijs, als U nog niet hebt meegemaakt. 95 bij machte is om het doel uit het oog te doen verliezen en het welslagen bij voor baat onmogelijk te maken. Vooral in de details is Christan Jaque bijzonder op dreef. Hij weet door een bij zondere aardige typering van de enkele vrouwen, die in de film optreden, toch de realiteit van het dagelijkse leven te be houden. Hij houdt de humoristische facet ten, die in het leven altijd aanwezig zijn, vast. Waar enkele mannen onder de bran dende zon van Afrika zich pijnigen met de vraag, hoe zij aan een adres in Parijs zullen komen, zegt een jonge vrouw, die zich kennelijk verveelt met al die drukte BINNENWEG PLEINWEG 196 I over vissers, die haar toch geen afleiding kunnen bezorgen, binnen enkele seconden het juiste adres. Verder is de liefde tussen een Duits meisje en een Amerikaanse soldaat in Berlijn goed in het geheel opgenomen, zodat men zich, ondanks het feit dat on bewust door deze jongelui kostbare minu ten verloren gaan, kan verenigen met de opzet of liever hun strategie om een be paalde opdracht niet direct uit te voeren, maar omzichtig te wachten, opdat een be paalde verdenking eventueel onmogelijk wordt. Wij kunnen Christian Jaque gelukwen sen, dat hij zich weer eens als een kundig filmer heeft laten zien. Het is wel geen „Boule de Suif". maar in ieder geval een film, welke uitsteekt boven de middelma tige produktie, die de laatste tijd op zijn naam staat. Spanning, humor en docu mentaire zijn hier verenigd in een mense lijke film.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3