Bonn niet meer zeker van zijn zaak Duitse kwestie mag nooit een zaak van de V.N. worden ars m ar as v SSï Stassen licht werkplan toe Econ. Instituut voor de Midden stand maakte zich onmisbaar Laat liet Mulo niet aan bloed armoede lijden Groot tefevisie-scherm op Domplein van Milaan Na Mollets kritiek groeit het onbehagen nog De toestand in Noord-Afrika LACOSTE BEREIDT VERDERE HERVORMINGEN VOOR Als H. Vader op 1 mei a.sde arbeiders toespreekt DRAADLOOS CONTACT Recordjaar voor Zwanenberg-Organon „Lekkenaffaire'-rechter liep weg Felle brand in Warns De Londense ontwapeningsbesprekingen Legerplaats Laren voor Mobiele Colonnes Per jaar 2000 woningen in Den Haag Dr. Veldkamp op zilveren feest Zelfstandig researcliwerk door P.B.O.- lichamen zal gerespecteerd moeten worden Zorg voor het centrale vak Nederlands Instituut voor Arbeidsvraagstukken Boliviaanse „slaven- karavanen" naar Noord- Argentinie Hertog van Edinburgh op wereldreis TRIJDAG 6 APRIL 1936 PAGINA 3 Een definitief voorlopig Mollets kritiek Om bij president Coty te protesteren Opheldering gevraagd Zuurstof fles ontplofte: zeven gewonden DIVIDEND KLM 6 (5) PCT De Franse minister-resident in Algerije, Lacoste, heeft gisteren be sprekingen gevoerd met de Franse premier, Guy Mollet, over de si tuatie in Algerije. Hij verklaarde na afloop van zijn bezoek, dat de sociale hervormingen gelijke tred zouden houden met de strijd te gen de rebellen. Razzia in drukkerijen Vaandrig deserteerde Syrië wil boycot Met systeembouw Pionierswerk Dr. Veldkamp zeide, dat, hoewel het Eco nomisch Instituut voor de Middenstand er in de eerste plaats is voor de midden stand zelf, dit niet wegneemt, dat het we tenschappelijke onderzoek, zoals dit door het E.I.M. van de aanvang is verricht, Bindende element BüHRMANN'S PAPIER Dividend van 12 pet. (onv.), waarvan 5 (2) pet. uit agio reserve Behandel volwaardige poëzie «ÜB In Tilburg Op het TV-scherm OOK 1956 ZAL WEER GOEDE RESULTATEN TE ZIEN GEVEN BENDEN DOODDEN 19 INDONESISCHE MILITAIREN (Van onze correspondent). BONN, donderdag. „Ook in het kader van een algemene ontwapening zullen de Sovjets de hereni ging van Duitsland tegenhouden. De as van de z.g. „ontspanningszone", die vol gens het vroegere plan-Eden samen zou moeten vallen met de oostgrens van het herenigde Duitsland, zou volgens het Sovjet-voorstel moeten komen *c liggen aan de Werra en aan de Elbe. Het plan- Eden, dat uitging van een vereend Duits land, verkeert door het Russische voorstel in zftn tegendeel''. Met deze zinnen typeert de semi-offi- C'ële jjeutschland-Umon-Dienst voorstel" dat de Russen hebben ingediend tijdens de aan de gang zijnde ontwape ningsbesprekingen in Londen Ongetwij feld zal ook de bondsregering bij de wes- teliike mogendheden de vereiste stappen ondernemen om haar standpunt in dezen te verduidelijken. Dit standpunt is overi gens al bekend, omdat Bonn tot op heden nog steeds niet is afgestapt van de stel- ling, dat aangelegenheden als de herem- ging, de ontwapening en de Europese vei ligheid „onverbrekelijk verbonden zijn. Vorige week nog heeft de Duitse ambas sadeur in Londen, Van Herwarth, deze zaak besproken met de Britse mimste. van buitenlandse zaken. Men kan het Duitse standpunt ook aldus omschnjven en dit is eveneens reeds vaak gedaan „Er kan geen ontwapeningsovereenkomst tot stand komen zonder dat twee P"n cipiële voorwaarden zijn veIJu,_'tstaande eniging van Duitslandl eni d ^«Uta*uto b0OngXyfe°ldaPheeaft Von Henvarth de ungeiwij buitenlandse zaken tevens hoogte gesteld van de be zorgdheid, die men in Bonn koestert ten aanzien van het voortbestaan van de At lantische Verdedigingsgemeenschap, als men ingaat op de Russische eis, dat ook de buurstaten van West- en Oost-Duits- iand zullen ontwapenen tot een maximum sterkte van 150.000 a 200.000 man. Niet duidelijker - zo redeneert men m ambte- Rike kringen in Bonn - heeft de Sovjet- Unie kunnen tonen, dat het haar zelfs bh de Londense onderhandelingen om niets anders gaat dan een verzwakking van het westelijke defensie-potentieel. Ieder land dat tot de NATO behoort en dat eventueel dergelijke ontwapeningsver plichtingen op zich neemt is een steen, die uit het Atlantische metselwerk wordt gebroken en het NATO-gebouw gevaarlijK verzwakt. Hoe luid men overigens in officiële kringen, in de pers of waar dan ook ln de Bondsrepubliek, deze oude en onge nuanceerde argumenten naar voren brengt, in feite is het Russische voorstel als de Duitse kwestie zen. Alle toezeggingen en verplichtingen der westelijke mogendheden om met alleen de hereniging niet uit het oog te verliezen en haar zo snel mogelijk te realiseien maar ook om de westelijke eenheid niet ln gevaar te brengen, doch in tegendeel te versterken, hebben immers dit wan trouwen nog steeds niet weg kunnen ne men. Ifct wantrouwen, dat het westen uit eindelijk met een formeel „voorlopig^ de status quo der Duitse verdeeldheid zal accepteren, wanneer het in ruil daarvoor oplossingen kan bereiken, die afgezien van de Duitse kwestie, hun éigen waarde hebben, zoals b.v. dc ont wapening, mits deze vergezeld zou gaan van een het westen bevredigend con trol e~ systeem. Juist de Londense ontwapeningsbespre- kingen zijn bijzonder geschikt om het slui merende wantrouwen aan te wakkeren. Men heeft in Londen immers niet met viermogendhedenbesprekingen, maar met een conferentie in het kader van de Ver enigde Naties te doen. Men denkt aan een Russische manoeuvre om de Duitse kwestie bij deze onderhandelingen bij zonder naar voren te schuiven. Men ver moedt, dat het de Sovjet-Unie er om te doen is de kwestie buiten het bereik dei- vier „Groten" overwinnaars van 1945 en binnen het bereik der V.N. te schui ven. Dit vermoeden is niet zo merkwaar dig als men op het eerste gezicht wel zou geloven. Wanneer toch de Duitse kwestie voor het V.N.-forum zou komen, dan wordt het karakter ervan totaal ge wijzigd. De bemoeienissen van de wes telijke Grote Drie met de hereniging ver liezen dan hun scherpe contouren, zij worden van minder betekenis. Natuurlijk kunnen de westelijke Groten ook in de V.N, stemmen voor een hereniging, maar de beslissingen over de wijze, vorjn en het tijdstip liggen dan in veel meer han den- En men houde ook rekening met het Russische veto-recht. Daarmee wordt het specifieke be schermheerschap over de Duitse hereni ging, waartoe de westelijke Grote Drie zich plechtig hebben verbonden, in het bewustzijn van het Wcstduitsc volk tot Iets zeer vaags. Daarmee wordt dc volle dige grondslag, waarop dc huidige Wcst duitsc regering, nog steeds, haar herem- gingsthese bouwt, ondermijnd en propa gandistisch waardeloos gemaakt. Daarmee wordt zonder meer in dc kaart gespeeld van die politieke kringen, die onmiddellijke onderhandelingen tussen Bonn en Moskou voorstaan en deze, sedert enige tijd, op steeds luidere toon eisen. Men kan niet zeggen, dat het Duitse on behagen ook maar iets is weggenomen door de kritiek, die de Franse premier, Mollet, heeft geoefend op de weste lijke politiek. Integendeel, zij heeft de on gerustheid nog versterkt. Mollets kritiek richtte zich zeer direct tegen Amerika en zij toont duidelijk, dat de Amerikaanse politieke opvattingen, die steeds ook de op vattingen van Bonn waren, in Frankrijk en nu ten dele ook in Groot-Brittannië steeds meer als onvruchtbaar worden be schouwd. Nu is het wel zo, dat men een radicale ommezwaai der Amerikaanse politiek niet behoeft te vrezen, zolang een figuur als Dulles aan het buitenlandse roer blftft. Maar de kwestie is toch op de helling ge- pet en het ziet ér in ieder geval naar uit, dat er na Mollet ook andere critici hun stem zullen verheffen. En uiteindelijk moet dit toch invloed op de V.S. hebben. Nie mand kan de verzekering geven, dat dit tenslotte niet zal uitlopen op een correctie der Amerikaanse buitenlandse politiek. En wie zegt, dat dit niet van invloed zal zijn op de Duitse kwestie? Het politieke Bonn is niet zo zeker meer van zftn zaak! Van primair belang acht men het echter te voorkomen, dat de Duitse kwestie een zaak der V.N. gaat worden. Het plan-Eden De rechter ln het proces inzake het uit lekken van de Franse militaire geheimen ten tijde van de oorlog in Indo-China is gisteren uit de rechtzaal weggelopen om er bij president Coty tegen te protesteren, dat twee hoge politiefunctionarissen dc rechter van instructie hebben beledigd. Binnen een half uur was de rechter, Henri Niveau de Villedary. terug in de rechtzaal. Hij had op het Elysee, de ambtswoning van de president, alleen maar zijn protest kurinen afgeven> in gezien de president op het ogenblik met vakante te Menton aan de Rivièra ver blijft. Het protest gold uitlatingen van het hoofd van de „Sureté Nationale". Jean Mairey. en het hoofd fan de Franse con- tra-spionnagedienst. Roger Wybot, die verleden jaar in brieven aan de toenma lige minister van binnenlandse zaken, Bourges-dVmnoury, rechter van in structie, Fierre Duval, „incompetent en bevooroordeeld hadden genoemd naar aanleiding besluit om de voor malige c0?f volgense0i10UrnaIist André BaranèS, dl A nolitis n 2eg«en Pen tipgever van de POU ie was. voorlopig in vrijheid te s Baranès is een van de vier beklaagden ln het proces. is, zoals het door de Sovjets gewijzigd is, onaanvaardbaar. Daarmee, zo hoopt men, moet de Duitse kwestie in Londen afge daan zijn!! Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken is het niet eens met het standpunt van Mollet, dat de ontwapening de voorrang heeft boven de kwesties van de Europese veiligheid en de hereniging van Duitsland. Het ministerie gaf donderdag, na over leg met minister Von Brentano, die op het ogenblik met, vakantie is, een verklaring uit, waarin gezegd wordt dat Mollets ver klaringen in een, vraaggesprek met een Amerikaans tijdschrift, „verbazing en kri tiek'' hebben gewekt- Hereniging van Duitsland en instelling van een veilig- beidsstelsel zijn voorwaarde voor het wel slagen van de ontwapeningsbseprekingen. Dit was de politiek van de westelijke Grote Drie op de Geneefse conferentie van verleden jaar. Mollet schijnt nu in zekere zin bereid te zijn de velgorde die de Sov jet-Unie eist, te aanvaarden. De Bonds regering is het daar niet mee eens, aldus de verklaring. De Duitse ambassadeur in Parfts, Von Maltzan, heeft donderdag premier Mollet bezocht om opheldering te vragen over de verklaringen van Mollet in het interview met het Amerikaanse tijdschrift. (Van onze correspondent). Tcrwftl iemand van het personeel van dc garage van de heer T- Aukema te Warns (Fr.> bezig was benzine te tanken, stak een jongen een sigaret op. Er ont stond een lichte ontploffing en even later was de garage één vuurzee. Toen de brandweer van Koudum, die spoedig ter plaatse was, de brand trachtte te blussen, ontplofte een zuurstoffles, waardoor vier leden van het garageper- soncel en drie brandweerlieden werden gewond aan het hoofd en de schouders. Een van dc spuitgasten viel van een lad der. Geen van de slachtoffers werd even wel ernstig gewond. Niet alleen de garage, doch ook het clcktro technisch bedrijf en het woonhuis van de heer Aukema werden een prooi der vlammen. De nablussing vorderde nog verscheidene uren. De schade, die aanzien lijk is, wordt door de verzekering gedekt. De raad van commissarissen van de K.L.M. heeft in zijn donderdag te 's-Gra- venhage gehouden vergadering besloten aan de op 24 april as. te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1955 een dividend van 6 pro cent vorig jaar 5 procent over de gewone aandelen uit te keren. Er zullen mohammedanen worden op genomen in de leiding van verschillende civiele departementen zoals o.m- gezond heidszorg, het departement voor de oud- strijders en de dienst voor de mohamme daanse boeren. Bovendien had de pre mier, zo verklaarde Lacoste, hem verze kerd dat alle noodzakelijke militaire mid delen zouden worden verschaft. Lacoste wil het niet laten bij de her vormingen, die door dc regering-Mollct zjjn voorgesteld. Hft maakte bekend, dat h(j nieuwe hervormingen wilde voorstel len tijdens het algemeen overzicht van de situatie in Algerije, dat hij woensdag a.s. voor de ministerraad zal geven. In Parijs hebben agenten van dc Franse contra-spionnagedienst gisteren de kan toren doorzocht van het anarchistische weekblad „Le Libertaire" en een druk- Harold Stassen. de Amerikaanse afge-1 een ontwapening in drie fasen uitwerkt vaardigde op de ontwapeningsconferentie a?_ belialve in een bePer~ te Londen, heeft donderdag het Ameri kaanse werkplan voor ontwapening, dat dinsdag jl. werd ingediend en waarvan reeds in grote lijnen melding is gemaakt, op een persconferentie toegelicht. Volgens dit plan, dat voorziet in waar borgen voor elk stadium, zouden de strijd krachten van de Grote Vijf tot een be paalde omvang worden teruggebracht en een datum worden vastgesteld, waarna qplfttingsmatcriaal nog slechts voor vreedzame doeleinden geproduceerd zou worden. Stassen zei, dat dit plan niet stug maar voor bespreking vatbaar was. Het voorziet in een eerste fase van wereldontwapening, omvattend: vermin dering van de atoomdreiging en bewape ningslasten, voorbereiding tegen een ver rassingsaanval, vergroting van de econo mische ontwikkeling, vermindering der spanningen, verhindering van nieuwe be wapeningswedloop zowel op het gebied der traditionele bewapening als van de kernwapens, voorbereiding van nieuwe ontwapeningsetappen en verbetering van de vredesvooruitzichten. De vijf bÜ d® conferentie betrokken landen (V.S., Sovjet-linie, Canada, Groot- Brittannië en Frankrijk) zouden deskun digen moeten uitwisselen voor analyse ring van de problemen van controle op cn inspectie van klassieke wapenen en b(j wijze van proef moeten overgaan tot instelling van een zóne in dc *.s. een in dc Sovjet-linie, die te land en vanuit dc lucht geïnspecteerd zouden kunnen worden. De strijdkrachten van de Grote Drie zouden de 2'/z miljoen man niet te boven mogen gaan, die van Groot-Brittannië en Frankrijk de 750.000 en die van elk ander land de 500.000. Zoals gemeld, zijn tijdens de Londense ontwapeningsbesprekingen behalve dit Amerikaanse plan, ook een gezamenlijk Frans-Brits en een Russisch plan inge diend. Het Frans-Britse plan verschilt in zovérre van het Amerikaanse dat het king van de conventionele bewapening achtereenvolgens voorziet in een verbod op proeven met kernwapens, een verbod van de produktie der grondstoffen voor kernwapens en tenslotte een verbod op het gebruik van kernwapens. Het Russi sche plan beperkt zich tot conventionele bewapening en bepaalt bovendien niets over een effectief^controle-systeem. Stassen zeide gisteren op de persconferen tie, dat de Amerikaanse delegatie beide andere plannen als „zeer belangrijk" be schouwde (de V.S. koesteren zoals- bekend overwegende bezwaren ook je gens het Frans-Britse plan) en deze „zorg vuldig zou bestuderen". Naar Reuter nader verneemt heeft Stas sen gisteren op de bijeenkomst van de V.N—commissie zelf in antwoord op.een vraag van de Sovjet-afgevaardigde Gro- myko, gezegd dat het meer dan een jaar zou duren voor de nieuwste Amerikaanse voorstellen voor de eerste fase van een al voorstellen voor de eerste faze van een al gemene ontwapening in werking zouden kunnen treden. Dit wordt gemeld door welingelichte kringen, die hier aan toevoe gen dat Stassen ook gezegd heeft, dat de V.S. van mening blijven dat luchtfotogra fie een belangrijk onderdeel van het con kerft. Zft namen documenten in beslag doch verrichtten geen arrestaties. De razzia geschiedde op grond van arti kel 76 van het wetboek van strafrecht, dat is gericht tegen handelingen, die het mo reel van het leger kunnen schaden. Vol gens de politie zijn geheime vlugschriften in genoemde drukkerij vervaardigd. De Franse politie doorzocht ook de drukkerij van het Trotskiïstische week blad ..La Verité" en nam de' editie, die vandaag zou verschijnen, in beslag. Deze bevatte artikelen over wreedheden, die door de Franse troepen in Noord-Afrika zouden zijn bedreven. Te Maillot in Algcrftc zijn woensdag avond 18 gevangenen, die trachtten te ontsnappen tijdens een aanval van op standelingen op de kazerne van de gen darmerie, doodgeschoten, aldus werd gis teren te Algiers bekend gemaakt. Ongeveer tien kilometer buiten Algiers is een Frans vaandrig er gisteren in ge slaagd met een hoeveelheid wapens nl. 132 machinepistolen, 140 pistolen cn enkele kisten ammunitie te deserteren. Men neemt aan, dat zij bestemd zijn voor de opstandelingen. De vaandrig zou de leider van een communistische cel zijn. Volgens een andere versie zouden de wapens zijn overgedragen aan „tegen- rebellen". Een familielid van de vaandrig is namelijk door de opstandelingen ge dood. Zeventig Algerftnse rebellen zijn woens dag in gevechten met Franse veiligheids troepen gesneuveld. Aan Franse zijde vie len drie doden. De verzetslieden hebben gisteren tien landslieden vermoord. Leiders van Syrische politieke partften hebben gisteren de Arabische Liga ver zocht, Frankrjjk te boycotten uit protest tegen het Franse beleid in Algerfte. In een telegram aan de secretaris-ge neraal van de Liga vragen zij de organi satie, Algerije „moreel en materieel" te steunen en Frankrijk economisch, politiek en cultureel te boycotten. De Liga zou voorts andere Afrikaanse en Aziatische landen moeten benaderen met het doel de Algerijnse kwestie bij de V. N. aanhangig te maken. De Syrische premier Said Ghazzi is gisteren naar Cairo vertrokken waar hft de cis tot boycot van Frankrijk bft de Arabische Liga zal toelichten. Men neemt aan dat hij een resolutie in die geest zal voorstellen. (Van onze correspondent). De reeds zeer vele jaren bestaande le gerplaats Laren (Kamp Crailo) heeft een andere bestemming gekregen en donder dag zijn de eerste 250 man, als voorbo den van de 1000, die hier uiteindelijk wor den gedetacheerd, aangekomen. Het kamp zal huisvesting gaan bieden aan de Mo biele Colonnes, welke zijn bestemd om in oorlogstijd bijstand te verionen aan de burgerij in de vorm van brandbestrij ding en het verrichten van reddings-, opruimings- en medische diensten. Aanvankelijk zouden de M.C. in het ka der van de B.B. worden geformeerd, maar dat bleek niet mogelijk en nu zijn zij ge heel in militair verband gevormd. Het depot is nu ondergebracht in kamp Crailo waar een groot aantal beroepsmilitairen enige weken in de weer is geweest om de ontvangst en legering voor te berei den. Het kader heeft de vooropleiding ont vangen in de B.B.-school te Barneveld en ■de school van de geneeskundige dienst te Amersfoort. De militairen van de M.C. hebben hun eerste oefening reeds gehad en hun tijd in het Kamp Laren zal dertig dagen zijn als herhalingsoefening. Zij hebben geen mobilisatiebestemming. Het kamp zal zaterdagmorgen half elf officieel in gebruik worden genomen met een buitengewone vlaggenparade. Het zal geheel verbouwd worden en de houten barakken zullen van steen worden opge trokken- Er komt een brandvijver en een z.g. puindorp achter de Palmkazerne in de vorm van een straat met half en ge heel vernielde imitatiewoningen en ver der springtorens. Het ligt in de bedoeling in de tijd van vier jaar te komen tot de vorming van 12 brandweercolonnes met 1 varende colonne, 6 opruimings- en red dingscolonnes en een zelfde aantal ge neeskundige colonnes. De M.C. beschikken reeds over 48 moderne brandspuiten. In het stadhuis te 's-Gravenhcge is gis termiddag het contract ondertekend, dat de gemeente 's-Gravenhage heeft geslo ten met drie systeembouw-maatschappijen. Het contract geldt voor vijf jaar en voor ziet in de bouw van tweeduizend wonin gen voor Den Haag per jaar- De drie maatschappijen zijn de N. V- Gembouw te Rotterdam, de N. V- Aanne mersbedrijf voorheen P. A. van Wijnen te Dordrecht en Muys' en Winters' Bouw en Aannemingsbedrijf te Rotterdam. (Van onze Haagse redactie) Het Economisch Instituut voor de Mid denstand heeft gisterenmiddag zftn 25-ja- rig bestaan herdacht in het Kurhaus te Scheveningen. De Staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. Veldkamp, heeft bft die gelegenheid het woord ge voerd. Onder zftn gehoor bevonden zich o.m. de minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zftlstra, de voorzitter van de Sociaal Economische Raad, prof. mr. F. de Vries, A. graaf d'Alcan- tora, lid van de raad van beheer van het Belgische instituut voor de midden stand, prof. dr. A. Gutersohn, hoogleraar aan de handelshogeschool te Sankt Gallen en de heer Rollinger van het Luxemburg se middenstandsinstituut. Al deze gasten werden welkom gehe ten door de voorzitter van de raad van beheer van het E.I.M.drs. H. Jansen, die tevens een overzicht gaf van de wor dingsgeschiedenis van het instituut. Hij verklaarde, dat voor de naaste toekomst een aantal lessen uit het verleden te leren blijft, n.l. dat het instituut onafhankelijk moet zijn, dat het met wetenschappelijk verantwoorde maatstaven zijn onderzoek verricht en het verkregen resultaat eer lijk en onbeïnvloed reproduceert. Het mag geen belangensinstituut worden, want dan valt zijn betekenis weg. De gegevens zullen steeds sneller ter ta fel moeten komen en het hoogste rende ment kan dan pas worden verkregen, wanneer het gereproduceerde materiaal door de voorlichtingsinstanties en in het bijzonder door de bedrijfsorganisaties wordt bekend gemaakt. van fundamentele betekenis is gebleken voor het overheidsbeleid. Dit zowel in ver band met de meer specifieke midden- standsbelangen als met het oog op de be langen van algemene aard. De staatssecretaris wees er in het bij zonder op, dat het E.I.M. op het gebied van het bedrijfs-economisch onderzoek pionierswerk heeft verricht, niet alleen door het aan het licht brengen van tal van wetenswaardige bedrijfs-economische gegevens, betreffende het midden- en kleinbedrijf, maar ook door het ontwik kelen van een bepaalde vaste methodiek, waarvan het instituut zich bij zijn onder zoekingen bedient. Gezegd mag worden, dat het E.I.M. zich met name door zijn bedrijfs-economisch researchwerk betref fende kosten en winsten en door zijn om- zetstatistieken een plaats heeft veroverd, waaruit het eenvoudig niet meer valt weg te denken. Noch het middenstandsbedrijfs leven, noch de overheid zouden het E.I. M. kunnen missen. Het leek dr. Veldkamp van belang zich te bezinnen op de consequenties, die een verdere ontwikkeling van de in opbouw zftnde publiekrechtelftke bedrijfsorganisa tie voor het werk van het E.I.M. kan hebben. In de eerste plaats is het mo gelijk, dat het instituut in de toekomst researchopdrachten uitvoert ten behoeve van dergelijke lichamen voor afzonderlij ke bedrijfstakken. Het is echter ook niet onmogelijk dat deze organisaties zelf standig voor eigen sector economisch on derzoekingswerk zullen willen verrichten. Het kwam hem voor, dat het E.I.M. in dat geval de autonomie van deze licha men zal hebben te respecteren. Speciaal met het oog op dé eventualiteit van een decentralisatie van het onderzoe kingswerk op het gebied van de midden stand, was dr. Veldkamp van oordeel, dat het E.I.M. het bindende element van het algemene middenstandsaspect tot gelding zal moeten brengen. Tenslotte werd de gelegenheid geboden de raad van beheer van het E.I.M. tijdens een ontvangst geluk te wensen. De N-V. G- H. Bührmann's Papiergroot handel zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorst.llen over 1955 een dividend van 12 net, waarvan 5 pet trole-systeem moet uitmaken vanaf het luit de agioreserve. (v.j. 12 pet, waarvan ogenblik, dat dit in werking zou treden. 2 pet. uit de agioreserve) uit te keren. (Van onze Utrechtse redacteur) In een zeer geanimeerde stemming heb ben talrijke leerkrachten bij het r.-k. MULO, zowel leken als religieuzen, gis teren in Utrecht, waar de 41ste algemene vergadering van de Vereniging voor r.-k. Mulo werd gehouden, onder leiding van de heer W. A. Brassé, hun belangen en die van het onderwijs besproken. In de morgenuren droeg de vergadering een huishoudelijk karakter. Tijdens de lang durige pauze bestond volop gelegenheid de leerboeken en andere leermiddelen, door verschillende uitgevers in aantrek kelijke stands uitgestald, te bezichtigen. Ook de stand van „De Maasbode", waar i men een vergrote kopie van onze krant zag en enige suggestieve foto's, die enige afdelingen van ons bedrftf in beeld brachten, trok zeer de aandacht. Jammer, dat de geestelijke adviseur, rector G. J. Braakhuis door ziekte ver hinderd was des morgens de mis voor de leden op te dragen en een toespraak in de middagvergadering te houden, zoals was aangekondigd. Dit laatste werd ech ter vergoed door een kernachtige speech van de oud-voorzitter. de heer Bot. aan wiens woorden de vele vrienden van het Mulo-onderwijs hun hart hebben kunnen verwarmen. Hij prees het streven van de vereniging om het onderwijs en de examens te doen aanpassen bij de nieuwe tijd maar als hij aan het verleden terug dacht. meende hij. dat toen meer voor akten werd gestudeerd dan tegenwoor dig. De heer Bot spoorde aan ervoor te zorgen, dat het Mulo niet aan een soort bloedarmoede gaat lijden, door het ont breken van de akten. want. „er wordt misschien een bastaardkind geboren, dat het eerstgeboorterecht van de Mulo- school betwist". Verder hoopte hij. dat in de salariëring tot uiting zou komen, dat het Mulo zijn verdiende plaats krijgt. Een instructieve beschouwing over „Nederlands op de Mulo" hield de di recteur van de Bisschoppelijke kweek school in Roermond, drs. Bours pr. Deze maakte zich zorg over het onderwijs van dit allervoornaamste vak. dat een le vensvak is en daarom een centrale plaats moet blijven innemen. Vreemd is het. dat voor andere vakken een bevoegde kracht vereist wordt, doch dat iedereen blijkbaar Nederlands kan geven, terwijl het ook niet gunstig is, dat bij elke klas van leraar wordt gewisseld. De spraakkunst zit nog aan oude vor men vast en het lezen wordt stiefmoe derlijk behandeld. Het lezen moet in het taalonderwijs een centraal punt zijn. Men krijgt daarbij het leren luisteren. Het actieve spreken kan bevorderd worden door het laten navertellen. Het lezen moet vooral gericht zijn op het bftbrem gen van inzicht. Ook brak drs. Bours een lans voor de behandeling van volwaardige poëzie en hij noemde zelf enige goede voorbeelden, na geestig enkele kwade produkten uit een leesboekje voor de zesde klas ge hekeld te hebben. Waarom zou men op de Mulo ook niet aan kunstgeschiedenis naast het tekenen doen? Zelfs van werk van Picasso en Mondriaan kan men het mooie laten zien. Mogelijk is in verband daarmee zelfs een begrip bij te brengen voor de Poésie pure van een Engelman. Bij de N.S. is men thans druk bezig de rijtuigen te „reklasseren": Se klas wordt 2e klas en 2e klas wórdt le klas. Tot juni sullen echter aanduidingen op de ramen aangeven, wat voor een kaartje 'men nodig heeft om te mogen plaats ne men. Ook de spoorwegaanduidingen voor „A., B. en C.-rytuigen" (resp. le, 2e en Se klas) worden veranderd. Pp het plein voor de Dom van Milaan zal op 1 mei a.s. een groot scherm wor den geplaatst, teneinde de Milanese ar beiders in de gelegenheid te stellen per televisie aanwezig te zftn bft de bijzon dere plechtigheid in het Vaticaan ter ge legenheid van de viering van het feest van Sint Joseph, arbeider. Zij zullen dan de uitzending kunnen meemaken, waarin de II. Vader zftn aangekondigde belang- rftke rede tot de arbeiders uitspreekt. De minister voor de P.B.O., de heer A. C. dé Bruiin en mr. dr. L. G. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Kamer, zullen dinsdag a.s. voor de KRO-micro- foon meewerken aan een klankbeeld over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatte, dat een onderdeel vormt van de reeks uitzendingen onder de titel: Om de'toe komst van Nederland. De nieuw benoemde bisschop van Rot terdam. Z.H.E. mgr. M. A. Jansen, neemt zondag a.s. afscheid van het dekenaat Leiden. In de Echo-rubriek van de KRO zal op die dag hiervan een reportage wor den opgenomen. In dezelfde rubriek zal op zaterdag 14 april a.s. aandacht worden besteed aan de ontvangst, die de ge meente Rotterdam de nieuwe bisschop op vrijdag 13 april Bereidt. Sinds Z.H. Paus Pius XII in 1951 de Aartsengel Gabriël uitriep tot Hemelse Patroon van allen, die in de telecommu, nicatie werkzaam zijn, vieren de katho lieke radio- en televisiewerkers jaarlijks hun Gildedag. In het KRO-programma van zondag a.s. zijn verschillende onder delen aan dit feest gewijd. De „Ode aan St—Gabriël", geschreven door Marius Monnikendam op tekst van Gabriël Smit zal opnieuw worden uitgevoerd. Ook het Gloria- en Credo-gedeelte uit de „Missa Deo Gratias" van Jurriaan Andriessen is in het programma opgenomen. Het be treft hier opnamen van de eerste uitvoe ring tijdens de viering van het Krom- staffeest in mei 1953. In het eerste zaterdagse jeugclprogram- Teneinde de menselijke arbeid tot ge zamenlijk studieopject te maken van de beoefenaren van de verschillende weten schappen, welke ieder op zich een be paald facet van het probleem arbeid raken is aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg een nieuw onderzoek centrum opgericht onder de naam „Insti tuut voor Arbeidsvraagstukken". Leden van het nieuwe instituut zullen de problematiek van de menselijke arbeid bestuderen in economische, technisch-or- ganisatorische psycholochische, sociologi sche en ethische zin. De theoretische stu dies zullen praktische onderzoekingen op dit terrein voorafgaan. Daarna zullen de resultaten van deze activiteiten in rui mere kring worden bekend gemaakt. Tot docenten van het besturend weten schappelijk orgaan van dit Instituut zijn de volgende Tilburgse hoogleraren be noemd: Prof. Dr F. J. H. M. van der Ven (Sociale Politiek en Arbeidsrecht). Prof. Mr. W. C. L. van der Grinten (Econo misch Recht), Prof. Dr F. J. P. van Dooren (Sociale- en Bedrijfspsychologie), Prof. Dr M. G. Plattel (Sociale Wijsbe geerte en Sociale Ethiek) en tenslotte Ir. K. H. van Ginneken (Technische Bedrijfs organisatie en Algemene Organisatieleer). De socioloog Drs. A. A. de Moor zal optreden als Sekretaris van het Instituut en als leider van het wetenschappelijk bureau, waarover het nieuwe instituut be schikt. ma, dat de KRO-televisie op 14 april a.s. verzorgt, worden de avonturen van Bert Brugman's Dappere Dodo voortgezet, waarna het tweede deel wordt opgevoerd van het spel „Hokus. Pokus. dat kan ik ook" naar het boek van Han Bentz van den Berg en Adrie van Oorschot. Van het proces, dat. te Denver in de Amerikaanse staat Colorado zal worden gevoerd tegen de I4-jarige John Gilbert Graham, die ervan wordt beschuldigd een vliegtuig met een tijdbom tot ontploffing te hebben gebracht, waarbij zijn moeder en 43 andere passagiers de dood vonden, zullen geen rechtstreekse televisie- of radio-reportages mogen worden gemaakt. Wel heeft de rechter. Joseph Mc.Donald. toestemming verleend, dat in de rechts zaal films en grammofoonplaten worden opgenomen, die later kunnen worden uit gezonden. Rechtstreekse televisiereportages van de zittingen van het Amerikaanse congres zullen mogelijk worden krachtens een wet. die onlangs is ingediend door Mar tha Griffiths, democratisch afgevaardigde uit de staat Michigan. Zij is van mening, dat de normale gang van zaken niet ge hinderd zal werden wegens de technische vooruitgang van de televisie. Bovendien zouden volgens haar dergelijke reportages de mensen :'n staat stellen hun eigen mening over de debatten te vormen. Met het televisieprogramma van gister avond heef de AVRO het algemeen na gestreefde doel om aan de donder dagavond-u itzendirigen een afwisselend, boeiend en onderhoudend, maar toch cul- tureel-instrv ctief karakter te geven, het meest benaderd. Henk Ba lings en Gerrit Kouwenaar leidden in de rubriek van kunst en cul tuur achtereenvolgens de elektronische muziek en c.e daarbij door laatstgenoemde geschreven poëtische tekst in dialoog vorm in, terwijl later een door de be- 1 e kende Britse cineast Norman McLaren getekend filmpje bewees, dat de muziek beter met beelden is te illustreren dan de dichter het ooit met woorden kan doen. Waarmee tevens weer eens werd aangetoond, hoe dicht muziek en film bij pllfnar ctaSB Met de historie van dit laatste feno meen liet Paul Schuitema. in samenwer king met het Nederlands Filmmuseum, dat de filmfragmenten beschikbaar stelde de kijkers wat nader kennis maken, ter wijl prof. dr W. S. van Thienen zijn eerste TV-college in stijd gaf, waarbij hij al tekenend de invloed liet zien die de go- thiek heeft gehad op de vrouwenkleding ten tijde van Jacoba van Beieren, een historische persoonlijkheid, die door de pas geopende Keukenhof momenteel weer de aandacht heeft. De werkwijze van prof. van Thienen leent zich voortreffe lijk' voor de televisie. Pierre Palla gaf een zeer geslaagd „tra ditioneel" pianorecital en in een bij hem thuis opgenomen filmpje kondigde God fried Bomans het voornemen aan om in- teressante en hem sympathieke personen te gaan interviewen, wat iets belooft voor de toekomst. De rubriek „Ontmoeting der levens overtuigingen", waarin personen van de meest uiteenlopende opvattingen onder leiding van prof. mr. P. J. Oud van ge dachten wisselden over diverse pro blemen, kwam ditmaal met als onder werp het spiritisme voor het eerst voor de TV-camera's, wat aan de discussies een boeiender en levendiger karakter gaf dan uitsluitend voor de microfoon het geval is. Tot slot volgden enkele fragmenten en zeker niet de slechtste uit het Am sterdams Studenten Cabaret „Publiek Schandaal". Met name de studente met de collectebus hopen wij nog eens voor de TV-camera's terug te zien. Ze heeft een boeiende persoonlijkheid en een voor dracht. die op het scherm voortreffelijk tot zijn recht komt. Overigens alle hulde voor de wijze, waarop regisseur Leen Timp dit cabaret voor de camera's bracht. Het Boliviaanse katholieke weekblad „Presencia" heeft onthullingen gedaan over de „onmenselijke omstandigheden" waaronder ruim 200.000 Boliviaanse ar beiders in noord-Argentinië zouden moe ten leven. De arbeiders worden gedwongen op grote boerderijen in Argentinië te gaan werken. Volgens „Presencia" herinnert de uittocht dezer arbeiders naar noord- Argentinië aan de slavenkaravanen uit voorbije eeuwen. Doordat in eigen land een teveel aan arbeidskrachten bestaat, zijn de Boliviaanse arbeiders verplicht elders voor hongerlonen te werken. Hun dagloon in Argentinië bedraagt nagenoeg 10 peseta's of een derde van het nor male dagloon in de Zuidamerikaanse lan den. Het blad onderstreept dat het „een schande is. te zien, hoe deze mensen be handeld worden. Bij hun aankomst op de boerderijen wordt hun hoofd kaal ge schoren. Op de linkerbovenarm krijgen zij een kenteken". Aldus meldt het KNP. Het bezoek, dat de hertog van Edin burgh aan Melbourne zal brengen, waar hft in november de Olympische spelen zal openen, is uitgebreid tot een grote reis langs vele delen van het Britse Gemene best. De reis zal drieëneenhalve maand duren en de hertog zal behalve Australië ook Ceylon, Australisch-Nieuw Guinea, Nieuw-Zeeland en verschillende Britse bezittingen in de zuid-Paciflc en het zui den van de Atlantische Oceaan bezoeken. De reis zal gedeeltelijk per vliegtuig en gedeeltelijk met het koninklijke jacht „Brittannia" worden gemaakt. De hertog vertrekt op 14 oktober uit Londen naar Ceylon. Vandaar gaat het via Nieuw-Guinea paar Australië. Eind november gaat hij voor een week naar Nieuw-Zeeland. Daarna volgt een bezoek aan de Chatham-eilanden en Deception in de zuid-Pacific. Vervolgens zal de hertog bezoeken bren gen aan Britse eilanden in de Atlantische Oceaan, nl. de Falkland-eilanden, Tristan da Cunha, St.-Helena en Ascension. De hertog wordt op 30 januari in Groot-Brit tannië terugverwacht. Voor de N.V. Kon. Zwanenberg - Or- ganon te Oss heeft 1955 een nieuw hoog tepunt gebracht in de bedrijvigheid en ln de resultaten. Zowel de vleeswaren- als de farmaceutische sector hebben hun afzet op de binnenlandse markt ver hoogd. Ook de export ls opnieuw geste gen. Het indexcijfer van de guldensomzet aan derden bedroeg 590 in 1955 tegen 549 in 1954 (1947=100). Het percentage, waar mede de totale concernomzetten in geld zijn toegenomen bedroeg, evenals het vorige jaar, ruim 7 pet. De hogere omzet en produktie leidden tot een zeer bevre digende bezettingsraad en een gunstige kostendekking bij fabricage en verkoop. De bruto-winst heeft bedragen f 17.199.222 (v.j. f 14.142.738). Afschrij vingen vergen f 4.337.720 (3.102.481) en belastingen f 5.725.234 (5.092.254). Na reservering bij onderhorige maatschap pijen van f 253.559 (231.757) resteert een beschikbare winst van f 6.882.709 (5.716.246), waaraan nog het saldo AP van f 1.282.747 (1.041.586) wordt toe gevoegd. Naar de statutaire reserve gaat f 599.756 (483.110), voor aanvulling aan de algemene reserve wordt f 530.970 (onv.) uitgetrokken, terwijl aan deze algemene reserve voorts f 2,984.996 (1.966.241) wordt gedoteerd. Zoals gemeld is. wordt een dividend voorgesteld van 10 pet voor de gewone aandelen en bovendien 3 pet uit te keren uit de agioreserve (v.j. 13 pet). Onver deeld blijft f 1.380.000 (1.282.747). In to taal werd f 2.669.734 (2.494.764) uitge keerd en f 5.495.772 (4,263.068) in bedrftf gehouden. De afzet van Organon op de binnen landse markt vertoonde een gunstige ont wikkeling. Dit stemt temeer tot voldoe ning wanneer men let op het belang, dat de Binnenlandse markt voor een far maceutische industrie heeft. Ook op de exportmarkt kon een grotere omzet worden gehaald. De gang van zaken bft de buitenlandse maatschappijen was eveneens gunstig. In Mexico is een dochtermij. opgericht. In de sector van de technische preparaten was de omzet belangrijk hoger dan in 1954. Het verslag memoreert een nieuwe onderhandse geldlening ter versterking van de middelen in verband met de in vesteringsplannen voor de naaste toe komst. In 1956 zal een begin gemaakt worden met de bouw van een nieuwe vleeswarenfabriek. Ook zal uitbreiding worden gegeven aan het farmaceutische laboratorium en de researchafdelingen. De inmiddels verstreken maanden van 1956 geven een bevredigend beeld, zowel van de omzet ais van de resultaten. On danks de vele ongewisse factoren is het bestuur van mening, dat 1956 wederom een goed jaar voor het concern zal wor den. Negentien Indonesische militairen zijn tijdens het afgelopen weekeinde omgeko men bij aanvallen door bendeleden op militaire convooien tussen Öonthain en Makassar in Zuid-Celebes. Volgens het hoofdkwartier van het leger in Makassar hebben bij tegenacties benden van de Darul Islam zware verliezen geleden. In dit gebied zijn de ordeverstoringen de laatste tijd toegenomen. Leger en poli tie zijn begonnen met zuiveringsactie» op grote schaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5