Wat is 6% loonsverhoging? Korter arbeidstijd in winkels Vorstschade in de landbouw valt als geheel erg mee Algerije een struikelblok voor Franse regering Minder koude lucht op komst Inpoldering van Biesboseh pas na afsluiting van Haringvliet LOEP r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 6% loonsverhoging worclt gebaseerd op redelijkheid99 Verbeteringen in de secundaire arbeidsvoorwaarden in mindering? Weg vrij voor zondagsrijders B. en K. zonder Serof naar Londen PMF-blad: Molletga heen 7 Tweespalt in republikeinse front M Ir. Volkers over Deltaplan Nienw „tehuis'' voor oesterteelt aan mond van Brouwershavensche Gat? Zaterdag 7 april 1956 Elk geval zal afzonderlijk worden bezien Verplichte ziekenfonds verzekering voor bejaarden De kinderbijslag- verzekering Minister wil handhaving ook Loononderhandelingen in de textielindustrie Geen verkorting arbeidstijd Meer dan 59000 bouwvakkers in bond Wetsontwerp komt met spoed tot stand Dit weekend bloeien de eerste narcissen Vooral zuidwestelijk zeekleigebied de dupe fijKSESÜ? jgXK C.P.S.L1. vraagt boeren en arbeiders Covent-Garden markt uitgebrand Russische admiraal ontslagen Winter keerde naar Europa terug Analist WEERBERICHT Vóór 1 januari uitbreiding te verwachten voor eerste en tweede kind «SR»'OOGDE BOUWKOSTEN, WHÓÓSDE BIJDRAGEN Nog geen overeenstemming Vergeten groepen Op het veld De voorraden Melk- en eierenproduklie In West-Duitsland L Uj Wi| verzorgen Uw geldverkeer met het buitenland NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. Geen zinkstukken maar plastic doek Coördinatie met Zuider zeewerken Communisten blijven rustig Totalitaire zondebok 1%/rEN kan goed merkendat het IJzeren Gordijn niet meer zo hermetisch gesloten is. Denk maar eens aan de afgelopen winter en de teleurstelling om de koude Paasdagen. De koude uit het oos ten beperkt zich niet meer tot een „koude oorlog". Elke dag schier komen er door de opzettelijk ge maakte lekken van „het Gordijn" dusdanige bijzonderheden over de Stalin-jaren, dat het Westen, het welk meende toch vrij goed inge licht te zijn, koud ervan wordt! Ja, in figuurlijke en letterlijke zin was de laatste tijd de wind oost, doch jammer genoeg bleek nog steeds niet, uit welke hoek de wind waait. En dat is gevaarlijk, want bij elke wind dient men een oogje in het zeil te kunnen hou den. En zeker valt het af te keu ren, als men met alle winden mee draait. In dit verband komt ons de hier en daar zelfs welwillende be langstelling voor Malenkof in En geland even onbegrijpelijk als minderwaardig en misselijk voor. Tenslotte behoort deze Rus tot de prominenten van een systeem, het welk er afschuwelijke methoden op na houdt en zolang zij de ter reur niet daadwerkelijk hebben af gezworen, blijven zij schuldig aan hetgeen, waarvan zij Stalin zo na drukkelijk beschuldigen. Men zou zo zeggen, dat dergelijke bezoe kende staatslieden ons koud moe ten laten in dezelfde mate als de communisten buiten Rusland door de Moskou-reuzezwaai deerlijk in de kou staan. Enfin, laten wij daarvan Stalin maar de schuld geven; die is mo menteel toch de totalitaire zonde bok. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van neden- tot morgenavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden en overwegend «ÏIÏ?* Vannacht iets minder koud, morgen middag hogere temperaturen. Aanvankelijk zwakke, later matige wind uit zuidelijke rich tingen. Zondag 8 april: zon op 6.01 uur, onder 19.28 uur; maan op 4.35 uur, onder 16.45 uur. Maandag 9 april: zon op 5.59 uur, onder 19.29 uur; maan op 4.55 uur, onder 17.58 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Haagse redactie). Omtrent het gesprek, dat minister Suur hoff gisteren heeft gehad met de Stichting van den Arbeid vernemen wij nader, dat men bij deze korte bespreking tot de conclusie is gekomen, dat er tussen de Centrale organisaties van werkgevers en Werknemers thans in wezen geen verschil van mening meer bestaat over de Inter pretatie van de regeringsverklaring van 19 maart, waarbij een loonsverhoging van maximaal 6 procent werd toegestaan. De Stichting is bet met de minister eens geworden, dat deze verklaring aan duidelijkheid niets te wensen overlaat en dat een nadere omschrijving dan ook niet noodzakelijk is. De vraag of bij bet afsluiten van nieu we C.AO.'s overeengekomen verbeterin gen in de secundaire arbeidsvoorwaarden al dan niet in mindering moeten worden Op de algemene ^gadering van de Bond voor Staatspensionering te Amster dam heeft, de heer C. J. van Lienden een inleiding gehouden over het nieuwe we»s- ontwerp voor de ouderdomszorg Het is volgens hem niet ul^esloten, dat bij de tenuitvoerlegging van de wet por 1 ja nuari 1957 de fha11® yastgestelde bedragen die zullen worden mtgekeer<j moeten ver anderd worden in dit geval verhoogd in verband met de voorgestelde loons verhoging van drie procent of meer. Met deze mogelijkh^d hTeeft de wet echter re kening leftoUden. In het desbetreffende artikel staat dat indien behoefte is de uit te keren bedragen te veranderen en dn zou over een periode van zes maanden moeten blijken - de minister hiertoe de bevoegdheid heeft. Verder zeide de heer Van Lienden, dat het in de bedoeling lig.t enige uitbreiding le geven aan de regeling van de verplichte ziekenfondsverzekering voor bejaarden zodat ook voor degenen, die behalve het bodempensioen nog een eigen inkomen tot een bepaaW bedrag hebben, opneming in deze verzekering mogelijk wordt- Vóór 1 januari a.s. za'i hieromtrent een beslis sing worden genomen- in zün memorie van antwoord aan de Eerste Kamer n a v. de begroting van sociale zaken zegt minister Suurhoff, <jat het verlenen van kinderbibs aan oon- trekkenden voor eerste en tweedek nde- ren indertijd een maatregel van loon politieke aard is geweest, waardoor de verhouding op he+ terrein dor kinder- lijslagverzekering bij de loontrekkenddep indera komen te liggen dan bij de elfstandigen. Het bestaan en de beteke nis van deze maatregel dient dan 00k geheel los van het vraagstuk van de definrt'avf kinderbijslagverzekering be oordeeld te worden.'Het is mede om die reden, dat de minister de huidige kmder- bjjslagverzekering bij de loontrekkenden beperkt tot een kinderbijslagverz.ekenng voor de eerste twee kinderen, geheel af. zonderhJk en naast de algemene kinder bijslag6™*6"1^ voorshands wil hand haven- gebracht op het toegestane maximum percentage voor de loonsverhoging van 6 procent, moet van geval tot geval afzon derlijk worden beantwoord, waarbij par tijen en de loontoetsende instanties, zoals de Stichting van den Arbeid en het colle ge van rijksbemiddelaars, zich zullen moe ten baseren op de redelijkheid. Men is tot de conclusie gekomen, dat het niet moge lijk is voor deze gevallen gespecificeerde en nauwkeurig begrensde voorschriften op te stellen. Zoals men weet, heeft minister Suurhoff De werkgevers- en de werknemersorga nisaties in de textielindustrie hebben on derhandeld over de toepassing van de regeringsbeschikking inzake de drie pro cent achterstand 1955 en de loonsverho ging tot maximaal zes procent. Ondanks langdurig overleg bleek het niet mogelijk bij deze eerste bespreking tot overeen stemming te komen, zodat het noodzake lijk was de onderhandelingen te schorsen tot de eerstvolgende vergadering op don derdag 19 april. ïn de tussentijd zullen beide partijen intern overleg plegen. De werknemersver tegenwoordigers staan op het standpunt, dat beide punten afzonderlijk dienen te worden behandeld, terwijl de werkgevers vertegenwoordigers vasthouden aan het koppelen van beide punten. zich van meet af aan op het standpunt gesteld, dat het regeringscommuniqué duidelijk was en dat er z.i. geen enkele behoefte bestond aan een nadere uitleg van regeringswege. Het verheugt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dat uit de Eer ste Kamer veel instemming kwam op het feit, dat de staatssecretaris van Sociale Zaken zich tot de S-E.R. heeft gewend met een verzoek de regering van advies te dienen inzake verkorting van de ar beidstijd. De vraag of het nu geen tijd wordt, maatregelen te treffen voor de invoering van de vijfdaagse werkweek en wel in de eerste plaats voor de mijnindustrie en de voor de gezondheid schadelijke bedrij ven, kan de minister thans niet in toe stemmende zin beantwoorden, aldus luidt het in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer n.a.v de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In hef zojuist verschenen nummer van „Op de Steiger", het orgaan der r.-k. bouwvakarbeiders lezen we: Het gaat goed met onze propaganda. Konden we in het vorige nummer van Op de Steiger vaststellen, dat het le- dencijfer van onze organisatie per 10 maart 58.619 bedroeg, thans kunnen we mededelen, dat per 31 maart bleek dat de 59.000 was gepasseerd en ons leden- cijfer 59.117 bedroeg. Een winst dus van 498 in drie weken tijd. Er is bij stevige propaganda van de ge organiseerde en toenemend inzicht bij de ongeorganiseerde nog al wat te bereiken. Doortimmeren en doormetselen dus. Omtrent de voorgenomen wijziging van het werktijdenbesluit voor winkels 1952 heeft de minister van Sociale Zaken ad vies ontvangen van de Sociaal-Economi sche Raad. In dit advies verklaart de raad te kunnen instemmen met het ont werp, dat in hoofdzaak beoogt de weke lijkse arbeidstijd voor het winkelperso neel, behoudens een korte overgangspe riode voor bepaalde branches, terug te brengen van 53 op 48 uur. Thans zal met spoed de totstandkoming van een wijzi ging van genoemd besluit worden be vorderd, aldus staat te lezen in de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer. Erkend moet worden, dat de maat schappelijke ontwikkeling zowel in het buitenland als hier te lande een aantal burgers ten achter is gebleven. De rege ring heeft er een open oog voor gehad, dat de positie van hen. die hiertoe gere kend moeten worden, een vraagstuk vormt in onze samenleving. De in het spraakgebruik ingeburgerde term „verge ten groepen" is dan ook eigenlijk niet juist. Het pfobleem is evenwel dusdanig gecompliceerd, dat het ook voor de rege ring niet mogelijk bleek terzake afdoen de bescherming te bieden. Een garantie van directe beschermende maatregelen van staatswege in alle afzon derlijke gevallen achte de minister van Sociale Zaken dan ook niet mogelijk. Wel zal de regering bij haar beleid in alge mene zin niet nalaten met de belangen der bedoelde personen in hoge mate re- kening te houden. Daarnaast beschouwt zij het als een gunstig verschijnsel, dat uit het advies van de S.E.R. duidelijk is ge bleken, dat ook de georganiseerde groe pen voor deze belangen oog hebben en naar overwinning der tegenstellingen wil len streven. Het blijft maar koud, klaagt men in de bollenstreek. Toch verwacht men het aan staande weekend de eerste velden nar cissen in bloei te zien. Er op de Keukenhof een groot quan tum gekoelde narcissen geplant. Als deze verschillende soorten gaan bloeien, zal het terrein een fleurige aanblik opleve ren. In de grote kassen wordt het ge mis van de velden echter deels goed ge maakt door de duizenden bloeiende tul pen in de mooiste soorten en kleuren. Het grote bloemencorso „Lente ju welen" is definitief op 28 april vastgesteld. Op vrijdag 27 april kan men de praalwagens bezichtigen in het H.B.G.-gebouw te Lisse van 14 tot 24 uur. Nu de^periode achter d rug is, worden getaxeerd* vorst op de landoou «eerd. „,me ae i„vIo»« m„ „JJ"»- uif België en FranknJ* ueuen ook Voor Nederland het ergste ^ouwersTehier en daar individuele la"d hebbcn te onderschatten »cha i-ndb uw n' valt de schade voor de 1 mlnj als ge heel erg mee. zo deelt het irtmateri, van Landbouw, Visserij en Vo^rstJcha ien 1 n mee. Voorzover er van vonrtMh.de kan worden gesproken, wordtdez in het zui den van het land gevonden en wei Vooral in het zuidwestelijke zeek cXmitê» ka" evenwel nergens van een calamiteit wor den gesproken 7 Van de wintertarwe bleef m het gehele land meer dan de helft staan. Van de wintergerst Tt „eetZ??rnaine- lijk in het noorden wor.dtvf5 ®el(1 zal een vijfde van de oppervlakte omgeploegd moeten worden. Van de grote oppervlakte koolzaad, die verleden jaar werd ingezaaid, zal onge veer vier vijfde blijven staan. Van de ruim 10.000 ha klaver, die ver leden jaar werd gezaaid, zal verreweg het grootste deel blijven staan Het gras heeft evenmin als de winter rogge een betekenisvolle schade onder vonden. terwijl ook het karwijzaad vrij wel helemaal behouden is gebleven. Het is vooral de droge dooi geweest, die heeft veroorzaakt, dat de schade niet groter is. Van „opdooi'. die ge woonlijk de grootste schade toebrengt, hebben de gewassen ditmaal geen last gehad. Vóórdat de vorst inviel, waren de mees te voorraden uien al afgezet- De in kuilen bewaarde consumptie-aardappelen zijn er over het algemeen goed afgekomen. Het snel invallen van de strenge vorst veroor zaakte in de eerste dagen in sommige aardappelkoelhuizen enige schade. De in glazen poterbewaarplaatsen bewaarde aardappelen zijn in enkele gevallen voor een deel bevroren De in kuilen bewaar de voeraardaippelen en voederbieten ble ven vrijwel overal goed. Doordat men vaak niet bij de kuilen kon komen, is men in vele gevallen nood gedwongen overgegaan op een ander vee voederrantsoen. Bovendien was het in de stallen hier en daar te koud. Niettemin blijkt, dat tijdens de vorstperiode de totale hoeveelheid melk niet minder is dan in andere jaren in februari het geval was. De eierproduktie liep wel iets terug, wat voor de boeren evenwel weer werd goedgemaakt door een hogere eierprijs. „De Russische communistische partij rekent voortaan hoofdzakelijk op de ar beiders en de boeren om het aantal leden te doen toenemen en hun gehalte te ver beteren", aldus het dagblad van de Rus sische communistische partij „Pravda". Het blad is van oordeel, dat het percent arbeiders en boeren in de partij „vol strekt ontoereikend" is en onderstreept, dat een groot aantal vooraanstaande ar beiders buiten de partij blijft. Volgens over het algemeen goed-inge- lichte Sovjetkringen zou de veroordeling van de persoonsverheerlijking vooral in de kringen van arbeiders, boeren en uni versiteitsstudenten gunstig onthaald zijn De Westduitse regering heeft gis teren bekendgemaakt, dat van 1 mei af op zon- en feestdagen geen zware vrachtauto's en trailers op de wegen in de Bondsrepubliek zullen worden toege laten. Dit geldt ook voor buitenlandse auto's en de aangrenzende landen zijn er van op de hoogte gesteld, dat alle zware verkeer san de grens zal worden tegengehouden. Het verbod heeft, naar een woord voerder der regering mededeelde, ten doel de wegen vrij te maken voor de zondagsrijders. Het geldt voor alle vrachtauto's met een geladen gewicht van meer dan 7% ton en voor alle trai lers Deze wagens zullen zich op zonda gen en feestdagen tussen middernacht en 22.00 uur niet op de Duitse wegen mogen bevinden. Alleen voor essentiële voedseltransporten en het vervoer van goederen voor West-Berlijn wordt een uitzondering gemaakt. De Sovjetregering heeft generaal Iwan Serof, hoofd van de Russische geheime politie, geschrapt als lid van de delegatie, die maarschalk Boeiganïn en partijsecre taris Kroesjtsjef zal vergezellen tijdens hun bezoek aan Groot-Brittannië. Aldus maakte het Britse ministerie van buiten landse zaken gisteren bekend. Generaal Serof, die onlangs naar Lon den vloog ter bespreking van de te ne men veiligheidsmaatregelen in verband met het bezoek van de Sovvjet-lei- ders. ontketende, zoals men zich zal her inneren, stormen van verontwaardiging in Groot Brittannië, omdat hij te boek staat als een der beulen van het Kremlin. Met enige verrassing heeft men te Londen vernomen, dat Kroesjtsjefs zoon, V N. Kroesjtsjef, die technisch student is, opgenomen is in het gevolg van de Sovjet-leiders. De geweldige groenten- en fruitmarkt van Covent Garden, in het hart van Londen, is gisteren geheel uitgebrand. De vlammen lekten door het hoge glazen koepeldak, en bedreigden het daarnaast gelegen operagebouw van dezelfde naam De brandweer was genoodzaakt verster kingen te roepen, doch slaagde erin ver spreiding van de brand te voorkomen. Intussen ging in het operagebouw het Sadiers Wells Ballet rustig door De admiraal van de vloot van de Sov jet-Unie, Nicolai Kuznetsof, zou volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen ontsla gen zijn en vervangen door zijn plaats vervanger, admiraal Gorsjkof. Vrijdagmorgen kwamen op de hoek van het Frederik Hendrikplantsoen en de Nassaukade te Amsterdam een truck met oplegger en een tramstel van lijn 3 in botsing. De bestuurder van de tram werd gewond; verdere persoonlijke on gevallen kwamen niet voor de mate riële schade was zeer aanzienlijk. De schakelkast werd geheel uit de wagen gescheurd en de voorzijde van de trum- wagen verdween Bijgaande foto geeft een goed beeld van de ravage. (Telefonisch van onze correspondent). PARIJS, hedenmorgen De aanwezigheid van de heei Lacoste, de minister-resident in Algerije, heeft Guy Mollet in zoverre uil zijn besluiteloosheid gehaald, dat hij nu j de toezegging heeft gedaan, dat voor Algerije zoveel troepen beschikbaar I worden gesteld, als de heei 1 acoste nodig oordeelt. De heer Lacoste is een zeer sterke persoonlijkheid, die elk werk zal volbrengen zonder reke ning te houden met desiderata van zijn partij, die het de minister-pre sident Guy Mollet zo lastig maakt. Hij staat los van alle verkiezingsbeloften die in de praktijk van het bewind ook voor de heer Guy Mollet slechts beloften zijn gebleken. De gedane belofte, dat zowel bij de Franse als bij de mohammedaanse bevol king het vertrouwen zal worden hersteld en dat na een drietal maanden verkiezin gen plaats zouden kunnen hebben, is niet in vervulling kunnen gaan en d heer La coste is heel wat dichter bij de waarheid. (Van onze weerkundige medewerker) Een week lang hebben wij gebibberd in de voorjaarskou, die april ons levert. Ook gisteren kwamen in een groot deel van ons land weer hagel- en sneeuw buien voor, terwijl 6 gr. C. de hoogste temperatuur was die werd waargeno men. Zeer koud was het in de afgelopen nacht en wel vooral in het binnenland. Op het vliegveld Deelen op de Veluwe daalde de temperatuur tot —6 gr. C. Het ziet er echter naar uit dat er minder koude lucht naar ons land gaat Wo %r8 aH* HOOFDKANTOOR! AMSTERDAM KEIZERSGRACHT 507-5)7 35 VESTiöjNGEN stromen. Een actieve depressie bij IJs land stuwt met westelijke winden zachtere oceaanlucht naar de Britse eilanden en de Noordzee. Hierdoor wordt de aanvoer van koude lucht uit het noorden afgesneden en gaat de wind morgen naar meer westelijke richting draaien. Een zwak warmte- front zal dan wat meer bewolking ver oorzaken. zodat het iets minder zonnig zal zijn dan vandaag. Regen zal er op de meeste plaatsen hoegenaamd niet vallen. Wij mogen vandaag vaststellen, dat de grootste kou in deze aprilmaand wel is geleden en dat van morgen af de temperatuur voor april langzaam weer in zijn normale doen zal komen. De winter is vrijdag in Europa terugge keerd en heeft in verscheidene landen sneeuw gebracht. In de Italiaanse Alpen woedden vrij dag zware sneeuwstormen. In Rome daal de de temperatuur 's middags tot vier graden celcius. Ook in de Zwitserse en Oostenrijkse Alpen is veel sneeuw geval len. Voorts is melding gemaakt van sneeuw buien in West-Duitsland en Frankrijk. Zelfs op Corsica viel sneeuw. De hoofdlijnen van het Deltaplan wer den door ir. J. Volkers, hoofdingenieur directeur bij de Deltadienst in oprich ting, gisteren besproken tijdens een lunchvergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel afd. Den Haag in de Mariikezaal van Grand Hotel Central te Den Haag. Ir. Volkers doorliep eerst de voorlopige traceringen van de tezamen 30 km. lange primaire afsluitdijken met de afwate- ringssluizen in de Haringvlietdam. Deze sluizen, 17 stuks van elk 60 meteT lang bij 6 meter diep, zullen in een droge bouwput van bijna 1.5 km. lengte worden gebouwd. De put hoopt men te beginnen in dit of het volgende iaar, in twee laaT gereed te hebben De bouw van de slui zen zal ongeveer 5 jaar en de bouw van de toelatingsdammen eveneens vijf jaar vergen. Terwijl de dammen worden ge bouwd. zullen de sluizen openstaan, zodat de moeilijkheden van sluitstukken worden ontgaan. Tussen de secundaire Grevelingendam en de dam aan de mond van het Brou wershavensche Gat heeft de oesterteelt wellicht kans een nieuw „tehuis" te vinden. Het ministerie van Landbouw doet er onderzoekingen. Indien de mo gelijkheid kan worden gerealiseerd, zal de buitendam een doorlaat voor zout water moeten hebben. De buitendammen zullen waarschijnlijk worden' gesloten met rijen vierdelige 40 meter lange klepcaissons. die op dammen van stortsteen moeten worden geplaatst in de geulen met de grootste stroomsnel- heden Het ziet er naar uit, dat de tradi tionele zinkstukken vervangen zullen kunnen worden door plasticdoek bezet met mijnsteen en stortsteen. Zolang de toe latingsdammen naar de caissons in aan bouw zijn. zullen de kleppen der caissons open staan. De constructie der kleppen is zodanig, dat ze te bestemder tijd door de vloed kunnen worden gesloten en auto matisch vergrendeld. Ook hier ontloopt men dus het moeilijke probleem van de sluitstukken. De inpoldering van de Biesboseh zal volgens ir. Volkers moeten wachten op de afsluiting van het Haringvliet in verband met de berging van vloedwater. Hij is van mening, dat het leggen van een haven bekken voor de uitwatcrings- en ont- ijzingssluizen in het Haringvliet utopisch zal blijven, omdat de daartoe noodzakelij ke diepte slechts door het leggen van pieren van 10 tot 12 kilometer lengte en blijvend kostbaar baggerwerk verkregen en behouden zal kunnen worden. De nieuwe dijkshoogte zal 5 meter plus N.A.P. bij Hoek van Holland zijn. Reke ning is' gehouden met hogere stormvloe den dan ooit zijn waargenomen, met 15 tot 30 cm per eeuw verminderende, hoog teverschil" tussen land en zee en met tal van andere factoren. De dijken van de Westerschelde en van de mond van de Wa terweg zullen verhoogd en versterkt wor den, Zelfs al volvoert Rusland een plan om met atoomenergie de Noordpool te ontdooien, dan nog zal voldoende basis voor dijksverhoging aanwezig zijn. Nadat ir. Volkers de voordelen van het Deltaplan had besproken, zeide hij dat bet technisch nog slechts in schets be staat, ook al is men een heel eind met denken en ontwerpen gevorderd. Water staat werkt gaarne zo nauw mogelijk met het bedrijfsleven samen en is dankbaar voor reële suggesties. De Deltawerken zullen moeten worden gecoördineerd met de Zuiderzeewerken ook al om geen spanningen op de arbeids markt te veroorzaken. De bij de werken te betrekken arbeiders zullen beter dan tot nu toe mogelijk was. moeten worden ondergebracht, waarbij de sociale verzor ging goed moet zijn en de mogelijkheden tot ontspanning voldoende. nu hij gezegd heeft, dat wanneer binnen een vijftal maanden de rust niet hersteld is. de zaak als verloren moet worden be schouwd. De kabinetsraad van maandag en de ministerraad na de terugkeer van de pre sident. van de republiek, zullen nu moeten uitwijzen, in hoeverre de politiek van de heer Lacoste door het gehele ministerie wordt gesteund Voor bet ogenblik leeft men te Parijs onder de indruk dat de homogeniteit van het ministerie ver te zoeken is. De zwakheid van de heer Guy Mollet wordt echter in de eerste plaats veroorzaakt door de houding vi de socia listische partij, die over de door de rege ring gevoerde politiek volkomen verdeeld is. Een zeer sterke oppositie vergeeft het de minister-president niet dat ondanks alte sociale en economische plannen de voorrang wordt gegeven aan het bedwin gen van de opstand en dus aan het nemen van de militaire maatregelen. De oorzaak van de tweespalt in de so cialistische partij is de actie van de pro gressisten en van Mendès-France die de methode van onderhandelingen voorop willen stellen Op de vraag „onderhande lingen met wie", antwoordde de laatst genoemde .natuurlijk met ben met wie men in strijd is". Dat veroorzaakt in het linkse kamp een onoverkomelijke kloof die zeker niet door de heer Lacoste za] worden overbrugd- De heer Lacoste wijkt geen duimbreed af van de door hem gestelde eis van militaire versterkingen en het niet inwilligen daarvan zou zijn aftreden tengevolge hebben, wat niet al leen in Algerije maar ook ïn Frankrijk zelf veel indruk zal maken- De heer Guy Mollet die het in de grond met de heer Lacoste eens is en al weken lang een politiek van treuzelen volgt om tegenover zijn eigen partij de schijn op te houden ten koste van alles geen reservis ten op te roepen tracht uit de dienstdoen de legereenheden biieen te schrapen wat er maar voor Algerije te schrapen valt Doch dit zet geen zoden aan de dijk- Mm zijn nieuwe verzekeringen aan de heer Lacoste. moet Guy Mollet zelfs tot par tiële mobilisatie overgaan. Het resultaat van dat talmen is. dat niemand meer te vreden is of vertrouwen heeft. Dc toestand van de regering wordt des te ongunstiger, nu het beleid van de heer Pineau de minister van buitenlandse za ken. met de dag meer wordt gekritiseerd nu minister Ramadier allerhande pogin gen uitdenkt om voor zijn ouderdomspen sioenen 140 miljard te vinden Men staat echter voor het merkwaardig feit dat de communisten, die een toenemende ver warring voorzien waaruit ZÖ P'ofijt zou den kunnen trekken, de enigen zijn, die de regering met rusg laten. Door de vakantie Door de precaire situatie op het platte land van Algerië is er een voedseltekort ontstaan in de stad Algiers. De Franse autoriteiten hebben daarom een distri butiesysteem in het leven geroepen: Op bepaalde punten in de stad kunnen de Moslims op gezette tijden graan verkry- de foto een beeld. van de Kamer is het nog weinig duidelijk wat dc terugkeer van het parlement voor de regering zal betekenen. Uit de weekbladen, die meer dan de dag bladen de spreekbuis zijn van de politieke bewegingen binnen de partijen, kan men een voor de regering uiterst bedenkelijk beeld afleiden. Zelfs het socialistische „Populaire de dimanche" gaat lijnrecht tegen de politiek van de minister-presi dent in. Deze pers legt vooral de strijd bloot, die in de boezem van het republikeifise front tegen de regering wordt gevoerd. Het rechtse Rivarol schrijft: „Een ding is nu zeker: Dc heer Guy Mollet heeft niets van een staalman en is op honderd mijlen afstand van begrijpen of alleen maar bemerken wat de verantwoordelijk heden zijn van een regering".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1