VAN GROOT-ARAB! E ZENUWEN NEUROTONIC iiMDfflvallop: Ze zijn er nog Als de Wadi Rumma zou losbarsten... WÊmm - Rijk gemenebest door de olie wmmmm het spiedend oog der christenen wmmm Patrick Miachel George Cecil Johnson kwam uit Birma naar Engeland mijmeringen Zaterdagse ZATERDAG 7 APRIL 1956 I'M,..N A 3 'Hrr Ji- ,W-c Koeweit's sjeik verdient 10 miljoen gulden per week Zijn we de ietwat verbaasde toeschouwers bij een Arabische Renaissance? De Arabische wereld verkeerl inderdaad in grote gisting. Er wordt over de Heilige Oorlog gesproken. In Noord- Afrika verzamelen zich op tal van plaatsen de Arabische vrijscharen. Nog is liet rustig in het eigenlijke Arabië, waar de Westerse mogend heden inmiddels bezig zijn, de grondslag te leggen, zowel economisch als financieel, voor een nieuw „Arabia Felix", voor een machtig rijk. In Jordanië vertoonden zich de eerste sporen van een tot dusver latente onrust. Het is nog niet zo lang geleden, dat Irak, een der oudste Arabische landen, voorheen ook een der rijkste, neiging vertoonde, om geheel op eigen benen te gaan staan. De eigenlijke Arabische wereld beschouwt het reusachtige Pakistan als zijn natuurlijke bondgenoot en overal, waar Mohammedanen wonen, begint steeds meer de gedachte te leven van een Arabische wederopstanding, een nieuwe tijd voor de Islam, een moderne opvatting ten aanzien van Mohammeds oude boodschap. Over Marokko, Tunis en Algerië behoeven we hier wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend tiet zenuwpreparaat dezer tijden niet uit te weiden. Evenmin over Franco's hoogst belangrijke geste tegenover de Arabieren en de Islam, door zijn verklaring afstand te willen doen van zijn gezag over wat nog steeds als Spaans Marokko bekend staat. Schuilt achter dit alles, achter de talloze ver wikkelingen in Noord-Afrika zowel als in het Nabije Oosten een Arabische renaissance? Zijn we getuigen van een hoogst belangrijk histo risch gebeuren? Een gebeuren, zo niet in zijn gevolgen, dan toch in zijn aard gelijkstaand met het uitzwermen der Arabische stammen, meer dan duizend jaar geleden, naar het Westen en het Oosten, vèr, heel ver over de grenzen van het oude Arabië heen? Mohammeds opvolgers hebben zijn leer en tevens hun geestelijk en wereldlijk gezag uitge breid tot aan de Atlantische en de Stille Oceaan. Tot in de Middeleeuwen hielden de Arabieren grote stukken van Europa bezet, terwijl de Muzelmanse Turken de Balkan veroverden, na het aloude Byzantium stuk gebeukt te hebben. mmmmmgy n m Observator Kortgeleden sloten voor de negende maal de gevangenisdeuren zich achter hem Inderdaad, ze zijn er nog, de avonturiers in grote stijl. Men leest lieden ten dage onder gemengde berichten meestal tamelijk nuchtere verhalen over oplichters, waarvan men eenvoudig niet begrijpt, dat het hun met hun simpele vertelsels en even sitnpele trucs ooit gelukt is, iemand voor een paar honderd gulden te flessen. Een enkele maal treft men een bericht aan, waarin het om enkele duizenden gaat. Dan is het meestal een eerzame, nette boekhouder met een dubbel leven, JSiet vaak stuit men echter op een verhaal als dat van Patrick Michael George Cecil Johnson, de man, voor het zwakke geslacht wel een bijzonder groot zwak blijkt te bezitten, telkens iveer, maar die ook het sterke geslacht onder de suggestie van zijn verbazing wekkende fantasie en zelfverzekerdheid weet te brengen. Huizen in Brazilië Opruiming van sloppen Christelijk volk Katholiek onderwijs in V.S. Priesteropleiding Geen wintertarwe En morgen Harry Prikker, DROOM In Spanje en op Sicilië staat de Chris tenmens van heden nog vol bewondering voor de scheppingen der Arabische Sara- ceense ofwel Moorse bouwkunst. In de lite ratuur zowel als in de wetenschap van het Westen speelden Arabische invloeden een belangrijke rol. Zijn de fellaghahs, die thans in Algerië een manifest hebben uit gegeven, zich werkelijk bewust van het grootse verleden, waarin de Arabische op mars in Frankrijk slechts met moeite tot staan kon worden gebracht? En beseffen ze iets van de strekking van de huidige gebeurtenissen? De historie zal ons hier op wellicht het antwoord kunnen geven. Evenals op de vraag, hoe de Arabische renaissance, zo ze dan een realiteit is, op den duur verlopen zal. Na een sluimering van eeuwen. Of de herlevende Arabische wereld, na een sluimering van eeuwen vol achteruit gang, een veldheer als Tarik zal opleveren die in staat was, Spanje binnen te vallen en aan wie Gibraltar (Dzjebel el Tank, berg van Tarik) nog herinnert, is een open vraag. Maar wél kan men een zekere ana logie constateren tussen de grote Arabi sche expansie onder en na Mohammed en de tegenwoordige beroering in de Arabi sche wereld. Indertijd waren het overbevolking en diepe armoede welke de Arabische noma den naar alle windstreken dreven om nieuw gebied te veroveren en tevens de leer van Allah te vuur en te zwaard te verbreiden. Ook thans lijken het Arabisch nationalisme en de bewustwording der Arabische wereld in belangrijke mate ver oorzaakt door dezelfde verschijnselen. En terwijl in de vroege Middeleeuwen Arabië sterk was door de vermetele dapperheid en de goede krijgsmanskunst van zijn ruiterhorden, vindt de Arabische wereld UW Arabieren verkennen de wereld. Dit is Prins Seiji el Islam Hassan, minis ter-president van de Arabische staat Yemen in Zuid-Arabië, bij bezoek aan een Duitse fabriek thans zijn rijkdom en zijn kracht inde olie. Weinig kenners van de toestanden in Noord Afrika en het nabije Oosten twijfe len eraan, dat naast communistisch ge stook het geld van rijke Arabische vorsten een rol speelt. Sommigen hunner beschik ken over miljarden. En elk ziet vermoede lijk de mogelijkheid, zich buiten zijn eigen lijke gebied te doen gelden en een vooraan staande positie in te nemen als verdedi ger en verbreider van de Islam en hand haver van de Arabische rechten. Een Arabische voorvechter als wijlen koning Ibn Saoed van Saoedie Arabië, heeft de huidige Arabische renaissance ?-i 11 j' ware voorspeld, toen hij eens ver klaarde, dat Arabië is als de Wadi Rumma dezer dagen zijn uitspraak in verschillende buitenlandse bladen als een waarschuwing aan het Westen vermeld. De Wadi of ouadi Rummais is een der weinige rivieren van Arabië. Elechts en kele malen in een ganse eeuw bevat ze water. Dan evenwel zoveel, dat ze als een ontembare stroom buiten haar oevers treedt, alles vernielend, wat mensenhan- den er langs opgericht hebben.. Welnu, zoals de Wadi Rumma slechts per eeuw buiten haar oevers treedt, zo zwermt het volk van Arabië slechts eenmaal in de duizend jaar over de grenzen. Dan even wel met de meeslepende kracht van de Wadi Rumma De Arabische Renaissance heeft nog niet zijn Mohammed, die in het jaar 622 alle groten der aarde de eis stelde, dat zij Allah als de enige God zouden erken nen. Ze kan ook nog niet op een algemeen aanvaarde geestelijke leider bogen. De be faamde Groot-Mufti van Jeruzalem heeft zich deze plaats niet kunnen veroveren. In Kairo bezitten de ulema's van de Mo hammedaanse universiteit, El Ahzar, met hun rector aan 't hoofd, groot gezag het welk ook ver buiten Egypte zich doet gel den. De sultan van Marokko is evenmin aan de status van erkend leider der Ara bische wereld toe. Wie zal evenwel zeggen of de nieuwe leider niet reeds ergens zich op zijn taak eventueel nolens volens aan het voorbe reiden is? In de achttiende eeuw lag het voormalige Arabische rijk verarmd en ver scheurd onmachtig ter neder. Toen stond in het oude Arabië Abd el Wahab op, zoon van 'n Kórangelêerde. Hij werd de grond vester van de secte de Wahabieten, die In onze dagen door een Ibn Saoed het eerste Arabische land van betekenis sticht te, dat thans vooral door de zich er be- vinöe enorme hoeveelheden olie, een sleu telpositie inneemt. Nog steeds is de Ara bische wereld in zichzelf verdeeld, al kent ze namen van invloedrijke leiders. De Ara bische Liga is zeer zeker geen beweging als het Westen die in recente tijden gekend heeft, b.v. het pan-Germanisme of het pan Slavisme. Feitelijk is ze een creatie van de Engelsen, die in de Eerste en de Tweede Wereldoorlog hun Arabische vazallen te gen Engelands vijanden wilden verenigen. Maarde droom van een Groot Ara bië leeft nog steeds onder de massa, die zoveel eeuwen door de Halve Maan is ge regeerd. De Arabische volken denken in tussen in de eerste plaats niet staalkun dig. Het begrip „Arabische naties" is hun vreemd. Groot Arabië is voor hen eerder een godsdienstige en kulturele gemeen schap. Op de dag van heden laat zich echter, evenmin als voorheen, een grote een Bestaat God? En als Hij bestaat, is God wil zoveel mogelijk mensen in Hij dan goed én rechtvaardig? Vreemde de hemel. Maar de mens heeft een vrije vragen, zo 0p het eerste gezicht. Op het wil. Hij kan kiezen. En hoe is dikwijls eerste gezicht slechts, want de vragen de keus? De goedheid van God gaat nu zijn in deze weken actueel. zover, dat Hij zoekt naar medewerkers In deze weken moet weer de voor te en medewerksters onder de mensen, velen nog altijd zware paasplicht wor- die terwille van andere mensen een den vervuld. Van de kansels .wordt kruis op zich nemen en Hem volgen, extra-gebed gevraagd voor de bekering In de eeuwigheid eerst zal blijken, van de zondaars. Het spiedend oog der hoeveel zielen zijn gered door hen, die christenen gaat over de omgeving van zichzelf als offerande beschikbaar stel- parochie en bedrijf. En wat z;cj dat den. oog? Niet iedereen krijgt zware lasten, om- Lieden, die in godsdienstig opzicht dat niet iedereen daarvoor geschikt is. Pasen Pasen laten, gaat het voor de Men moet daarvoor met medewer- wind Is dat in overeenstemming met king van de genade van boven - een Gods rechtvaardigheid? Uitmuntende persoonlijkheid zijn. Eigenlijk is dus christenen gaan zwaar gebukt onder iemand met zware lasten een uitver- tegenslagen en lijden. Hoe is dat te rij- korene van God. Maar de zaken zó be- men met de goedheid van God? zien is niet volgens onze natuur. Fn zo staan we in deze weken op- En wat de zondaars betreft, niemand nieuw voor de kwestie van het lijdens- helemaal slecht. Zodat God het goede nicUW VUUl UC nU4- VAAO+ Eolrtnon Do probleem in de werei Arabische gemeenschap, zelfs als een bond van onafhankelijke staten, zonder een politieke en zelfs economische grondslag niet verwezenlijken. Het is uiteraard geen toeval, dat Egypte, het meest geïndustria liseerde land van de Arabische wereld in Noord Afrika en het nabije Oosten, her haaldelijk heeft getracht, in het Arabische ontwaken de leiding te nemen. Tachtig jaar nadat Tachtig jaar, nadat Mohammed de kleine staat-stad Medina gegrondvest had trok' ken de Arabische legerscharen reeds naar alle windstreken. Tegenwoordig gaat alles zoveel snellerEr bestaat daarbij on tegenzeggelijk 'n soort pan-Arabisme, met als uitgangspunt de wedergeboorte van een rijk, hetwelk groter in oppervlakte zal zijn dan de Verenigde Staten en vijftig miljoen inwoners zal teilen. Een groot Arabië werd de Arabieren reeds voorgespiegeld in de Eerste Wereld oorlog. De bekende T. E. Lawrence (Pri vate Shaw) wist Arabische legioenen op de been te brengen, die het de Turken in Mesopotamië aardig lastig maakten. Een onafhankelijk Arabië was het gevolg, al thans de belangrijkste gedeelten van het schiereiland werden onafhankelijk. Ver schillende gebieden bleven min of meer onder Engels protectoraat en Aden is zelfs nog steeds een kroonkolonie. Het is intussen juist in de nog tamelijk onbekende emiraten en sultanaten van het voormalige Arabia Felix, dat als gevolg van het aantreffen van olie of de moge lijkheid, dat er olie gevonden zal worden, een zekere opleving plaats vindt. We heb ben er in het kader van deze artikelen hierop reeds herhaaldelijk de aandacht op gevestigd. Laatstelijk zetten we nog uit een, waarom er zulk een deining is geweest tussen Saoedie Arabië en Engeland om de rase/arac&w® --- tv; "•,<- yjfcs; v -x», ÏV".: 'v.-v -ï vto-fWv.. fv.y-j-: Buraimi-oase. In Oman, in Yemen, in Koe weit vindt als het ware een snel verbreken plaats van de kluisters, welke deze lan den tot voor kort met een duister verleden verbonden, dank zij de olie. Overigens zijn het juist deze landen, waarin het oude Arabië uit de dagen van Mohammed nog vrijwel onveranderd voortleeft. Naar deze landen vindt de sla venhandel plaats, waarop kort geleden de aandacht van de Verenigde Naties is ge vestigd. Duizenden Afrikaanse vrouwen worden nog steeds clandestien naar de ha rems van deze Arabische landen vervoerd en naar die van de plaatselijke heersers over de gebieden waarin al of niet for meel het gezag van de heerser over Saoedi Arabië erkend wordt. Arabia Felix Het is ook daar, dat vage reminiscen ties voortleven aan het oude Arabia Felix der antieken, toen het schiereiland één grote tuin moet zijn geweest, het huidige Irak, nu grotendeels woestijn, een vrucht- baar land was met een oude beschaving langs de boorden van de Tigris en de Eu- fraat. En zeer zeker bevindt zich hier een groot mensenreservoir, dat de strijders kan leveren voor een groot Arabië en voor 'n volkomen onafhankelijke Arabische we reld. En wat het reservoir aan kostbare olie betreft, die aan de Arabische landen de nodige financiën zal kunnen leveren: al leen al in het sjeikdom Koeweit, aan de Perzische Golf, tussen Irak en Saoedi Ara bië gelegen, ligt onder de oppervlakte van de woestijn een schat van niet minder dan 220 miljoen ton olie, een hoeveelheid, an derhalf maal zo groot als de in de Ver enigde Staten aanwezige ondergrondse re serves. De sjeik heeft een inkomen van 10 miljoen gulden per week. Sjeik Abdoel- lah besteedt een aanzienlijk gedeelte van zijn inkomen aan de modernisering van zijn kleine staat. Waar vroeger zo goed als geen onderwijs werd gegeven verrijzen scholen uit de grond, waarin Arabische onderwijzers de jeugd onderrichten. Voor heen leefde Koeweits bevolking van de pa relvisserij, de scheepsbouw en de scheep vaart. Het was 'n heel bescheiden bestaan, dat weinig aanrakingspunten met de rest van de wereld opleverde. Thans is Koeweit in de internationale olieindustrie opgeno men! Wat voor Koeweit geldt, geldt ook voor Irak, waar reeds in overoude tijden olie aangetroffen werd. Noë moet de naden van de romp van zijn ark dichtgemaakt hebben met pek, afkomstig van aardolie- sijpelingen. We noemden Saoedi Arabië reeds als een Arabisch land. rijk geworden door de olie. Yemen en Oman hebben reeds concessies voor het boren naar olie en het winnen er van verleend. Het vroeger zo arme Arabië, moederland van alle Arabische volken en door Mekka het religieuze centrum voor alle ver-Aribiseerde volken, wordt een rijk gemenebest. Arabië ontwaakt. Het wordt zich steeds meer van zijn macht bewust, alsmede van zijn bijzondere positie in de Moham medaanse wereld. Wanneer we dit over wegen, zien we onwillekeurig al hetgeen thans in Noord Afrika en speciaal in Al gerië plaats vindt, in een nieuw licht. Of er werkelijk een Arabische Renaissance zich aan het ontwikkelen is, zal de naaste toekomst ons leren, één ding is echter wel zeker, er speelt zich voor de poorten van ons Europa iets belangrijks af. De Algerijn se opstandelingen mogen dan snoeven, als ze dreigen met een herovering van Poitiers en een bezetting van Frankrijk van de Py reneën tot aan de Alpen, ze geven ons enig idee wat er leeft in de rangen en rijen van de in heel Noord Afrika en het nabije Oosten verspreide „Mohammedaan se broederschap". Wat de Arabische Liga betreft, zojuist komen er uit Kario berichten, die spreken van een mogelijke opheffing. Men acht deze organisatie niet efficient genoeg meer en bestudeert een nieuwe vorm tot samenbundeling van de krachten der Ara bische wereld. Een Bedoelen aan het stuurrad van een tractor. DE AVONTURIERS We hebben er al meer op gewezen. de wegen van Gods Voor,Z'Xn te niet met menselijke middelen te vol gen door hem verricht moet belonen. De rechtvaardigheid zal bij volharding in de „boosheid" eerst na de dood losko men. Men moet echter dat risico maar aandurven. Een offertorium-tekst in de afgelopen 1 1 iv-i i'Giiuui-iciVüt ill ut Overigens God bestaa w e week luidde: Uit de hemel donderde de Christus niet zou zijn verrezen, o - eer en de Allerhoogste liet Zijn stem Eens St -Paulus ons geloof onzinnig en weergalmen. dwaas zijn. Het evangelie van- morgen we k brengt het verhaal over d«*!°Z V,°?gen van begerig zijn als pas- Thomas. Met als slot de uitspi g oren kinderen naar de geestelijke lig zij, die niet zagen en toeh geloofden, onvervalste melk opdat we, de Paas- En wat de goedheid en de rechtvaar- feesten gevierd hebbende, deze geest digheid betreft' Hier op aarde werkt met Gods hulp zullen kunnen bewaren vooral Gods goedheid, aan de overkant m onze zeden en onze levenswandel, van het graf begint officieel de vergel- Dan kunnen ook ln ons de vruchten der dine en komt de rechtvaardigheid los. verlossing in ons bewaard worden en werd verlost door.ons tot heilmiddel diefien voor het he- de meeTt Onschu I^ Laat dit even op den èn de toekomst, de meest Onschuldig- jn zm; vrecje zij u u inwerken. Zopas heeft hij weer eens in de Old Bailey te Londen terecht gestaan, dat grote, grijze, sombere gebouw, waarin zich zoveel rechtszaken afspelen, doch zelden zo een als die van Patrick, die als jongen uit Birma naar Engeland kwam. Hij werd in dit Oosterse land geboren, toen zijn vader reeds gestorven was. Zijn moeder overleed vroeg en hij werd door een oom opgevoed, een majoor, officier van ge zondheid in het Engelse koloniale leger. Nadat de rechter hem had beduid, dat hijer verder het zwijgen bij kan doen, ging Patrick in de houding staan, draaide op de wijze van de ouderwetse officieren van Engelands koloniale leger aan de punten van zijn grote keizer Wühelmsnor sloeg de hakken van zijn blinkend gepoets te schoenen tegen elkander, maakte een stramme buiging en liet zich door drie agenten naar zijn cel terugvoeren. Hij was tot negen jaar gevangenisstraf ver oordeeld de negende keer, dat hij zich wegens een brutale oplichting te verant woorden had gehad. Hij had terecht gestaan, omdat hij als majoor Michael Woodfail een Londens ju welier een kostbare broche met diaman ten afhandig had weten te maken. Nu zijn juweliers niet bepaald voor één gaatje te vangen en de betrokken expert in goud en diamant meende, alle nodige voor zorgsmaatregelen te hebben genomen. Hij liet zich door majoor Woodfail, toen deze hem had verzocht, hem in een groot ho tel enkele kostbare juwelen te tonen, op dat hij een keuze zou kunner maken voor een passend geschenk aan zijn rijke bruid je, de voormalige schoonheidskoningin Helen Heckman, echter aan een intiem dineetje nodigen. Er werd goede wijn ge schonken en uitstkend gegeten. Majoor Woodfail deed een voorlopige keuze. Een drietal fraaie sieraden. De juwelier pakte zijn collectie weer zorgvuldig in Maar hij voldeed ten slotte aan het verzoek van zijn charmante gastheer, hem alvast een dia manten broche toe te vertrouwen, zodat deze zijn bruid alvast verrassen kon. Er zou 's avonds 'n kleine ontvangst voor en kele genodigden in het hotel zijn. Dan zou het erg prettig zijn, indien de bruid al vast een pronkstuk van Juwelier Williams zou dragen, nietwaar? Het sieraad was een kleine honderd duizend gulden waard, De juwelier merkt reeds de volgende dag, dat hij bedrogen was. In het hotel vertoefde geen majoor Woodfail meerEn deze majoor, alias Patrick Johnson, was naar Ierland ge vlucht, waar de politie twee maanden no dig had, om hem op te sporen. Broche of het geld, dat Patrick er voor gekregen had, waren verdwenen, spoorloos. Dit stoute stukje was het feitelijk niet onwaardige besluit van een romantische episode, waarin Patrick Johnson bijna op het goede pad was gebracht, door enkele familieleden, die hem een betrekking had den bezorgd als directeur van een hotel in Cornwallis. Zo'n baantje zou Patrick in het goede spoor houden. Deze geboren man van de wereld, dus onmiskenbare gentleman van top tot leen, deze charman te Don Juan, lieveling der vrouwen, zou in een mondain hotel in zijn element zijn, meenden ze. Maar als de deftige, hoofse directeur van het hotel bleef Patrick toch de fan tast, die liever in zijn verbeelding officier was of agent van de geheime dienst dan zakelijk bedrijfsleider. Hij was tenslotte dezelfde Patrick, die als zeventienjarige jongens voor het eerst met de rechter in aanraking kwam, omdat hij een chauf feur een lange rit door Londen met hem had laten maken en daarna niet betaald had....Hij was dezelfde Patrick, voor wie als jongeman zijn familie duizenden gul dens had betaald, teneinde hem voor een hernieuwde aanraking met de politie te vrijwaren. Deze zelfde Patrick haalde tijdens de oorlog zijn vermetelste stukjes uit .tel kens weer goedgelovige dames of goedge lovige heren voor aanzienlijke bedragen oplichtend, telkens ten slotte achter de tralies terecht komend. Zijn weergaloze fantasie bezat één groot gebrek, hij vergat altijd, zijn oplichting of verduistering tot in de puntjes uit te werken. Tegenover de dreiging van de gevangenis toonde hij steeds een hautaine minachting. Voor hem was het eigenlijk het belangrijkste, in hoge kringen te schitteren en mensen te doen luisteren naar de Indrukwekkende verha-. len van zijn belevenissen. Dan genoot hij, dan was hij luitenant Ronald Jones, erfge naam van een industriemagnaat, Sir Pa trick Johnson, zoon van Lord Manchester, kapitain Johnson van de Secret Service of Sir Patrick Murphy, ex-gouverneur van de Bahama-eilanden. Tijdens de oorlog zat hij achter Rudolf Hess aan, die uit de gevangenis zou zijn ontsnapt. Hij wist een rijke Noorse dame te doen geloven, dat hij een speciale op dracht had, om de voormalige plaatsver vangend „Fuhrer" op te sporen en de dame leende graag, in het belang van de geallieerde zaak, aanzienlijke sommen aan de Secret Service, die natuurlijk voor miljoenen goed was, volgens Patrick Johnson. Patrick Johnson heeft enkele maanden als hoteldirecteur zijn hart kunnen ophalen Hij kocht renpaarden en nam als secre taresse de voormalige schoonheidskoning in Helen Heckman in zijn bedrijf, daarbij dankbaar van haar bekende naam profi terend. De oplichting met de broche was de bekroning van een reeks oplichterijen en de mogelijkheid voor de politie, hem ln zijn kraag te grijpen. Patrick Johnson is pas vijf en dertig. Over negen jaar komt hij de gevangenis uit. Misschien zullen we dan nog eens van deze avonturier in grote stijl horen.. K. H. De rector van de El Ahzar, de Mo hammedaanse universiteit te Kaim, aan zijn schrijftafel. Hij heeft groot gezag in de Arabische wereld. Patrick Johnson als gentleman, dansend met de ex-schoonheids koningin Helen Heckman. DE ACTIE voor woningbouw ten behoeve van arbeiders en armen, wel ke tijdens het Eucharistisch Congres van vorig jaar onder leiding van de katholieken in Brazilië begonnen is, heeft tot resultaat, dat in juni 910 wo ningen ten behoeve van 3000 personen beschikbaar zullen zijn. Dit heeft kar dinaal Jaime de Barros Camera mee gedeeld ter gelegenheid van de inze gening van 10 nieuwe huizenblokken in de buitenwijken van Rio. Een behoorlijke vrucht van aanpak ken en niet alleen praten in vrome zin. MEN KAN het aantal districten, dat uit sloppen bestaat, in Rio de Janeiro op ongeveer 150 stellen. Het is de be doeling van de Kruistocht der katho lieken om na het voltooien van de eer ste 910 woningen zes andere wij ken met schier onbewoonbare huizen af te breken en door nieuwe construc ties te vervangen. Men rekent erop, dat nog dit jaar 6000 nieuwe woningen gereed zullen komen en dat tegen 1967 wanneer het vierde eeuwfeest van de stichting van Rio gevierd wordt, het grootste deel van de achterbuurten op geruimd kan zijn. Dat is tenminste een oergezond stre ven. We hopen nog vele successen te kunnen melden. VOLGENS de jongste statistische ge gevens is 56,3 pet van de Zwitserse be volking Evangelisch christen, 41,6 pet is katholiek en de overige 2,1 zijn Jo den of behoren tot geen enkele Kerk. Sinds 1941 steeg het aantal katholieken in Zwitserland van 1.724.205 tot 1.959.046; tegelijkertijd steeg het aan tal Evangelische christenen van 2.457.242 tot 2.655.375. De katholieken vormen daar wel een schoon percentage en de groei houden ze goed bij. HET leerlingental der katholieke scholen in de Verenigde Staten is dit jaar tot een recordhoogte gestegen. Het aantal leerlingen heeft thans de 4.400.000 overschreden. De katholieke lagere scholen tellen thans 3.400.000 leerlingen. Binnen vier jaar zal haar bevolking de vier miljoen gepasseerd zijn. De middelbare scholen worden momenteel door 690.200 leerlingen be zocht. Binnen vier jaar wordt hier een stijging verwacht tot 865.000. Voorwaar verblijdende cijfers. Al leen sinds 1952 werden 520 lagere scholen, 120 middelbare scholen en 6 nieuwe universiteiten geopend. Hulde. WAT betreft de priesteropleiding meldt het overzicht van de N.C.W.C., waaraan we bovenstaande gegevens ontleenden, dat op het ogenblik 177 kleinseminaries 21.200 studenten tel len, dat is 3398 meer dan in 1952 en 118 groot seminaries 11.900 priester studenten, een stijging van 6 pet sinds 1952. Ook deze groep moet meestijgen. Want zonder zielzorgers kan een volk niet. OP SCHOUWEN-DUIVELAND heeft geen enkel ras wintertarwe de vorst overleefd, dus ook niet de winterharde rassen, zulks in tegenstelling met het noorden van ons land, waar dit wel het geval is. In het noorden begon de win ter met een flink pak sneeuw, in Zee land met ondergekoelde regen en ijs afzetting. Leek na de vorst dat som mige percelen het nog zouden halen, thans is alles uitgereden. Men heeft ter vervanging zomertarwe gezaaid. Zo ziet men, dat hij, die rekent, nog wel eens moet overrekenen. Dat was altijd zo, maar vandaag al heel sterk met en zonder Stichting van den Ar beid. MORGEN is het zondag. Beloken Pasen. Het gaat hard. Moge dat ook de Bisschop verklaren, wanneer hij de collecte voor de nieuwe kerken op he den binnenkrijgt. Voor de rest een vreugde-zondag met de glans-ogen van een K.V.P.-er, die ondanks de anti- Romme-campagne de verkiezings overwinning in het verschiet ziet aan komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3