Steekpenningen van de C.D.U.? Voor tweehonderd regendogen... Tot nu toe werden 500 valse tientjes ingeleverd PORTRETGALERIJ MODE VOOR DE HIMALAJA mm •m GEORGE F. WORTS De zagende pijnen Uittocht van Bergense bouwvakarbeiders Socialisten dienen aanklacht in bij procureur-generaal van Noordrijnland- Westfalen Falsaris had kennelijk weinig succes Edam blijft Edam ZATERDAG 7 APRIL 1956 PAGINA TE VEEL EMIGRANTEN VERTREKKEN ONVOORBEREID KLM BRACHT „IJZEREN LONG IN ARGENTINIë PATER NORBERTUS POELMAN Stichter der Ned. provincie van de Paters der H.H. Harten jubileert door vrouwen zijn van deze tijd als haar uitrusting niet voor een goed deel uit nylon zou bestaan, dat behalve licht in gewicht ook warm is. Alle leden van de expeditie heb ben in haar koffer een tweedelig costuum met capuchon, zoals wij dat op deze foto zien dragen door Mrs. Dunsheath (links) en Hilda Reid, die verpleegster is in een Londens ziekenhuis. De stof is tweezijdig draagbaar. Miss Reid draagt haar costuum met het glad de weefsel naar buiten, terwijl Mrs. Dunsheath de andere kant toont: een witte Furleen, wat de fabrieks- naam is voor dezelfde nylon bont soort die ook in de anoraks der le den van de Britse Zuidpoolexpe ditie is bevestigd. Dit kunstbont is veel goedkoper dan het natuur- produkt. Het is niet alleen lichter in gewicht, maar is ook motecht en reukloos. Het biedt dezelfde be scherming tegen sneeuw, water en kou als de rendier- en wolvërine- huiden waarin de Eskimo's zich behaaglijk plegen te voelen. De door Astraka ontworpen Hi- malajamode 1956 is voor wat de gladde nylon weefsels, betreft azuurblauw en rood. Die kleuren werden echter gekozen op speci aal verzoek van de klimsters. Niet alleen omdat zij die kleuren wel aardig vinden afsteken tegen de sneeuw, maar vooral ook om dat zij daarin een goed onderwerp zullen vormen op de kleurenfoto's waarbij zij later over deze expe ditie hopen te vertellen! Ks. Bijna drie jaar is het geleden, dat een groep stoutmoedige man nen een bergtop legde aan de voe ten van een koninklijke vrouw. Het was de overwinning op de Mount Everest de Moeder der Aarde, zoals de Tibetaanse naam voor de ze hoogste berg ter wereld (8.800 meter) luidt die Hilary en zijn expeditie in juni 1953 naar Londen telegrafeerden. Zij deden dat op de dag toen de Britse hoofdstad toch al onder hoogspanning stond om de kroningsplechtigheid van koningin Elizabeth. Dezer dagen vertrok er weer een groepje Engelsen naar dit ge bied. Ditmaal vrouwen, allen le den van de Ladies Alpine Club. Als wij nu vertellen dat de leid ster van dit gezelschap, Mrs. oy- ce Dunsheath, de echtgenote is van dr. Percy, voorzitter van de senaat van Londen's universiteit, dan bedoelt dat werkelijk nog geen aansporing te zijn aan alle echt genoten van senaatsvoorzitters in Nederland om nu ook spoorslags bergen te gaan klimmen. Het zou haar zeker niet meevallen. De Ladies Alpinisten, wier ge middelde leeftijd 35 jaar is, heb ben namelijk haar doel gericht op een aantal nog niet verkende berg toppen van 6.000 meter hoogte (de Mont Blanc komt niet verder dan 4.810 meter) in het Himalajage- bergte. Zolang zij daarin nog niet geslaagd zijn zal het wel een raad sel blijven, welke nieuwe bergtop pen in de toekomst de naam zullen dragen van een vrouw. Er zijn intussen wel enkele bij zonderheden bekend geworden over de mode die bij dit evenement zal worden gevolgd. De klimsters wil- len ook in het barre stalinistische' klimaat dat op die bergtoppen kan heersen zo goed mogelijk voor de dag komen. En zij zouden geen De minister van Sociale Zaken con stateert in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, dat de meerder heid van de adspirant-emigranten nog onvoldoende van de noodzaak van voor lichting en voorbereiding doordrongen schijnt te zijn. Zo volgde in 1955 slechts circa 10% van de in dat jaar vertrokken emigranten een emigratie-voorbereidings cursus, terwijl recentelijk de algemeen als zeer nuttige erkende landbouwvor mingscursussen voor emigranten, bij ge brek aan voldoende belangstelling aan- zienlijk moesten woden ingekrompen. van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8,88. In Bergen op Zoom is de laatste maan den een grote uittocht van bouwvakarbei ders waar te nemen. Van de 700 bouw vakarbeiders die deze stad telt. werken er slechts ruim 100 in de eigen plaats, ter wijl er 500 elders werk hebben gevonden. Men trekt thans per trein en met bussen naar Rotterdam en omgeving en naar Zeeland. Pogingen worden aangewend om geschoolde bouwvakarbeiders per tou ringcar naar Brussel te vervoeren, voor de opbouw van de Wereldtentoonstelling, waar overigens reeds een 30-tal bouwvak arbeiders uit Bergen op Zoom werk heb ben gevonden. Met de woningbouw gaat het in Bergen op Zoom nog steeds niet naar wens. De goedkeuring voor het complex van 34 wo ningen. dat ondershands is aanbesteed, blijft uit. Daardoor is er voor de bouw vakarbeiders in Bergen op Zoom nog steeds onvoldoende werk te vinden en worden ze wel gedwongen, naar elders te trekken. Op initiatief van een Argentijnse in dustriële onderneming heeft de Duitse fabiek Hanomag een door haar gemaakte „ijzeren long" ter beschikking gesteld van de Argentijnse regering. In Argen tinië zijn, zoals is gemeld, onlangs vele gevallen van kinderverlamming voorge komen en men kan er „ijzeren lomgen" goed gebruiken voor de verpleging van patiënten die door kinderverlamming werden getroffen. De KLM heeft aangeboden de „ijzeren long" van Hamburg naar Argentinië gra tis te vervoeren. Het apparaat was ver pakt in acht kisten, zes daarvan zijn met de lijndienst naar Argentinië ver zonden en twee, die te groot waren voor j Bondsraad"ïdT wèsTd^ het vrachtruim vhn de passagiersma- Rccd,s onmiddellijk beschuldigden socia- chine zijn met de vrachtdienst naar New Hsten de politici van de CDU ervan bé- York vervoerd. Deze twee kisten zullen dragen tot maar liefst 100.000 DM gebo- van New York met een vrachtvliegtuig den tc hebben om stemmen ten gunste van een andere luchtvaartmaatschappij van minister-president Arnold te winnen, verder worden getransporteerd. De gè- De .juridisch adviseur van de SDP-fractie hele zending weegt circa vierhonderd kg. i in de Bondsdag dr. Arndt heeft nu b(j de (Van onze correspondent) BONN, vrijdag Op 20 februari werd zoals bekend Karl Arnolds CDU-regering van het West- duitsc land NoordrijnlandWestfalen weg gestemd door een combinatie van socia listen en liberalen. Het verdwijnen van Arnolds regering was ook voor de alge mene politiek van de Bondsrepubliek van belang, aangezien dr. Adenauer daardoor zijn tvee-derde-meerderheid verloor in de Het is nu wel duidelijk, dat een snelle, zij het stille triomf is behaald in het laat ste geval van verspreiding van valse tien tjes. Ongeveer 500 biljetten zijn ingeleverd en daarbij is het voorshands gebleven. Deskundigen schrijven deze triomf in de eerste plaats toe aan de uitstekende kwa liteit der Nederlandse bankbiljetten, die uiterst geraffineerd ontworpen en gedrukt worden en waarvoor bijzondere kwalitei ten papier worden gebruikt. De falsaris heeft dan ook alleen gepoogd een in het buitenland gedrukt biljet na te maken, waarin hij, ondanks zijn kennelijke vak manschap, niet is geslaagd. Het blijkbaar scherpe toezicht van ban ken en andere financiële instanties is een tweede omstandigheid geweest, waardoor de vervalsing zeer spoedig aan het lieht kwam. En dan is er de recherche, die valse munters en handelaren in verdovende middelen afschrikt om ons land met ope raties te vereren. Gevallen van valse mun- terij en handel in verdovende middelen zijn ons land na de oorlog dan ook altijd van zeer beperkte en vrij sporadische aard geweest. Trouwens, vooral de strijd tegen verdovende middelen is voor de interna tionaal samenwerkende politie in West- Europa een groot succes geworden. De om vang er van is, gezien ook het aantal be kende verslaafden, aanzienlijk geringer dan voor de tweede wereldoorlog. Om op de valse tientjes terug te ko men, de zeer beperkte uitgifte is op de miljoenencirculatie nog niet eens een druppel op een gloeiende plaat geweest. Het vertrouwen in het geld is daardoer niet geschokt, terwijl ongeveer 500 ge dupeerden voldoende burgerzin bleken te hebben door, in plaats van het uit te geven, het valse geld aan te geven- ER ZIT OP het eerste gezicht iets vreemds in, dat de industrie tegenwoordig als laatste nieuwtje ook voor de vrouw de korte autocoat lanceert als regenmantel. In de klassieke, en ongetwijfeld meest praktische opvatting hoort re genkleding lang en beschermend te zijn. Maar ten slotte stelt ook de mode haar eisen. Die mogen volkomen strijdig zijn met alle regels van de lo gica, maar zij worden uiteindelijk toch aanvaard, omdat mode nu eenmaal altijd preferent is aan gezond verstand. Dat klinkt onvriendelijker dan het bedoeld is aan het adres van de camel en po plin jassen (soms met zijsplit) die we deze zomer ongetwijfeld veelvuldig achter het autostuur zul len aantreffen. Ze zijn trouwens niet eens zo heel onpraktisch voor de korte momenten dat ook de autorijdende vrouw zich buiten de bescherming van de overkapping in de regen moet wagen. Een kans die niet gering is, als we bedenken dat ons klimaat ons een goede tweehonderd regendagen per jaar schuldig is. Aan de andere kant wordt door de fabrikanten van regenkleding alles in het werk gesteld om al thans de vrouw dit sombere vooruitzicht zoveel mogelijk te doen vergeten. Voor de mannen is het tegendeel het geval, doordat nu ook in hun laatste bastion waar nog wat fleurigheid heerste (de antracietkleurige jasjes en de zwarte schoe nen hadden al eerder een soort begrafenisstem ming geni)luiarlan dggggggggggmmtcmhvbhrbb ming ingeluid) naar Italiaanse trant het zwart wordt ingevoerd. procureur-generaal te Düsseldorf een ge detailleerde opgave ingediend van de om koperijen, die volgens de partij door de C.D.U. zouden zijn gepleegd. Zo zou men bv. de Landdag-afgevaar digde Wolfram Dorn uit Wehrdol een be drag van 100.000 mark hebben aangebo den, wanneer hij vóór Arnold zou stem men; aan de FDP-vrijgestelde Flossdorf werd door twee tussenpersonen een com missie van 20.000 mark aangeboden wan neer hij FDP-afgevaardigden kon aanwij zen, die voor een bedrag van 60.000 mark bereid zouden zijn hun stem aan Arnold te geven. In minstens drie gevallen zou van dergelijke omkoperij sprake zijn, aldus dr. Arndt. Dit zou voldoende zijn om ex art. 108 b van het Westduitse wetboek van strafrecht een vervolging in te stel len. In liberale kringen wordt verder ver nomen,dat de industrie bepaalde beta lingen aan de partijkas van FDP van Noordrijnland-Westfalen staakte, toen be kend werd dat FDP besloten had te za- men met de SPD de CDU-regering om ver te werpen. De beschuldigingen, die Arndt in zijn brief uit, zijn zo zwaar, dat de procureur- generaal gedwongen is een zeer diep gaand onderzoek in te stellen. Omdat zulk een uitgebreide poging tot omkoperij Iets ongehoords is en het aan zien van de CDU als banierdrager der de mocratie en politieke zuiverheid er mee is gemoeid, is het Duitse publiek op de verdere ontwikkeling van deze affaire zeer gespitst. NIEMAND ZAL ZICH daarover meer verwonde ren dan de Italianen. Die hebben een hemel waarin de kleur blauw is, en waarvan de uit bundigheid een bescheiden tempering door zwarte kleding kan verdragen. Maar in een land als het onze met zijn toch al grauwe luchten.Het is daar om vooral dat de vrouw de industrie dankbaar mag zijn, dat deze het begrip regenmode niet meer zo eng omschreven houdt als vroeger. Zij heeft er zich volledig op ingesteld dat een vrouw thans ook een zijden cocktailmantel verwacht ofwel een tweed reismantel, die beide tegelijk regenmantels zijn. Daarnaast zijn het vooral de kleuren van de stof fen. Bij die stoffen zien we voor de „echte" regen kleding zowel poplins als wollen gabardine, even als plastics die handig in een tasje meegenomen kunnen worden. Daarnaast dit voorjaar veel tweed In lentetinten als lichtgroen, beige en zachtgeel, celanese imprimé s, camel, rayon ottoman, ve- tours, peau de pêche, bedrukte corduroy en chrom spun. Dat laatste is dan een Amerikaanse rayon met een zachte glans, die bij het verven een hoge mate van zonechtheid heeft meegekregen. In de poplin mantels komen wij daarbij varia ties tegen als een diepe rugplooi (met een vetertje er door, dat herhaald wordt in de mouw), ofwel met een split van achter (met knoopjes gesloten ominregenen te voorkomen). Een enkele maal ligt het accent ook hoog van voren, door een cein tuur. Er mogen losse kragen gedragen worden, en tenslotte gaat de voorkeur meer naar regen hoedjes uit dan naar de voor regenkleding wel haast traditioneel geworden capuchon. Kroon verwerpt besluit van gemeenteraad De raad der gemeente Edam heeft des tijds besloten de naam der gemeente te veranderen in Edam—Volendam. De Kroon heeft thans dit besluit vernietigd. Het algemeen belang eist aldus wordt in het besluit van de Kroon overwogen dat een zo groot mogelijke stabiliteit en zekerheid bestaat met betrekking tot de namen der gemeenten. Het wijzigen van de naam ener gemeente bij besluit van een gemeenteraad is slechts verant woord in zeer bijzondere gevallen en wan neer daarvoor klemmende redenen be staan. In het onderhavige geval is hier van niets gebleken. Op 22 april herdenkt pater dr. Norber- tus Poelman S.S.C.C. in Rio de Janeiro zijn gouden professiefeest. De jubilaris is geboortig uit Raalte en werd in 1910 priester gewijd. Hij is o.m. enige jaren leraar geweest aan het college van zijn congregatie te Fairhaven (Massachusetts) in de V. S. en. heeft na de eerste wereldoorlog de Ne derlandse provincie van de paters der H.H. Harten gesticht. Vijftien jaar was hij de eerste Nederlandse provinciaal van zijn congregatie en in die jaren stichtte hij het klooster te Ginneken, het seholas- tikaat te Valkenburg en te Nuland, en het klem-seminarie- te St.-Oedenrode. Te vens zond hij priesters van zijn congrega tie uit naar Brazilië en het toenmalige Nederlandsch Indië. Na zijn provincialaat werd pater Poelman overste van het klooster te Nuland. Na de tweede wereld oorlog werd Brazilië een zelfstandige pro vincie van de congregatie en werd pater Poelman de eerste provinciaal. Hij ver vulde deze moeilijke post gedurende vijf jaren, waarna hij zijn ambt neerlegde. Hij werd toen leraar aan een Braziliaans seminarie van de congregatie. Sinds ver leden jaar vertoeft hij in het klooster der congregatie te Rio de Janeiro. De schat van Matabonga 6). Hij begon met vragen over het huis te stellen wanneer het gebouwd was en onder welke condities en waar kwam die eerste Russel vandaan? Was er iets over zijn voorouders bekend? Grootmoeder ant woordde vlug en beslist en Benders maakte aanteke ningen in een notitieboekje, in leer gevonden, onder het vertellen door. Lida bemerkte, dat hij de zaken vlug bevatte, maar geneigd was op onbetekenende bij zonderheden te veel in te gaan. Met dat al schoten ze toch vlug op en .al spoedig was hij in het bezit van uitvoerige inlichtingen over het wel en wee der fa milie Russel tijdens de onafhankelijkheidsoorlog en daarna tot ver in de negentiende eeuw. Benders toonde bijzondere belangstelling in de dagen en lot gevallen van Sam Russel, die door de regering in 1812 van kaperbrieven voorzien was. Eindelijk zei hij: Ik vraag me af, of het met verkeerd is, al deze voorvallen precies naar tijdsorde te rangschikken. Het zijn er zo verschrikkelijk veel en ik ben bang, u te veel te vermoeien, mevrouw Russel. Misschien 'is het beter, dat we zo hier en daar een greep doen, en het spreekt vanzelf, dat ik bijzonder veel belang stel in uw eigen levensgeschie- denis en de tijd, die u zelf hebt meegemaakt! piet vermoeit me niet, antwoordde grootmoeder. Maar u kunt natuurlijk doen, wat u het beste vindt. Ze zat met haar handen gevouwen in haar schoot. Lida bemerkte, dat de gezinsleden een voor een de kamer waren binnengekomen. Sam en Suze deden samen een spelletje kaart. Willy zat ogenschijnlijk in een aardig boek verdiept, maar miste, naar ge woonte, geen woord van het gesprek. Moeder was be zig een overhemd van Willy te verstellen. Benders stelde grootmoeder een reeks vragen betreffende hirfir ouders en verdere verwanten en over haar jeugdjaren en vroeg daarop: En., op welke da tum viel uw trouwdag? Ik ben al op het bevolkingsre gister geweest, maar daar had men zulke oude re gisters niet voorhanden. 18 juni 1872, antwoordde grootmoedei-. Hij glimlachte. Dus een zomerbruid! En hoe laat vond de trouwplechtigheid die dag plaats, mevrouw Russel? Om acht uur 's avonds, antwoordde grootmoe der prompt. Lida wilde haar in de rede vallen, maar hield zich meteen in. Ze wist dat de plechtigheid, in de namid dag plaats gegrepen had. Waarom zo vroeg ze zich verbaasd af zat grootmoeder over zo'n onbete kenende bijzonderheid een leugen te vertellen? Of loog ze met een zekere bedoeling En., hoeveel kinderen hebt u gehad, mevrouw Russel? Slechts één dat in leven is gebleven. Dat was Frederik Russel, naar een vriend van mijn man ge noemd. Maar., die gestorven kinderen?.. Grootmoeder deed haar mond open om te ant woorden, maar bedacht zich. Ook dat was Lida op gevallen. Misschien kwam het, omdat er in de hou ding van Benders een nauw merkbare verandering was gekomen. Het was wel niets opvallends, maar toöh was ze plotseling op haar hoede. Ja, zei grootmoeder. Ons eerste kind is gestor ven. Was het een zoon of een, dochter? Een zoon, Han genaamd, naar mijn man., maar hij stierf reeds als heel klein kind. Ja juist. Maar hoelang heeft die Han dan nog geleefd, mevrouw Russel? Weer aarzelde grootmoeder even. Precies een half jaar, meneer Benders. Hij tekende iets in zijn boekje aan. Op de dag af een half jaar? vroeg hij daarop. Op de dag af, antwoordde grootmoeder. En zou ik zijn geboortedatum mogen weten? Zestien april 1873. Lida hield hem scherp in het oog. Weer voelde ze, dat hier iets bijzonders gaande was. Waarom stelde die man zoveel belang in die onbelangrijke datums? Wat voor belang kon hij bij het schrijven van zijn boek hebben bij de geboorte van een kind, nu drie en zeventig jaar geleden, dat slechts een half jaar geleefd had? Hij kreeg een kleur, alsof onder de gebruinde huid een felle blos omhoog kroop. Doch zijn manier van doen bleef heel gewoon, zijn glimlach gemoede lijk en zijn stem rustig. Als ik vragen mag, zoudt u me dan wellicht nog iets meer over uw echtgenoot willen vertellen, me vrouw Russel? Grootmoeder begon gretig te vertellen Lida had het reeds allemaal eerder gehoord, maar ze werd nimmer moe, er naar te luisteren. Ook ditmaal werd Han Russel door de toverkracht van grootm ders verhaal weer levend en stapte hij de kamer op en neer met zijn handen op de rug, met verwarde haren .schitterende ogen en een jolige grappig heid, die iedereen meesleepte. Grootmoeder besloot haar verhaal op dramatische toon met de woorden: Zijn schoener verging met man en muis ergens in de Stille Zuidzee in de orkaan van 1897. Ze waren op de terugweg naar huis en kwamen van Bangalore in Indië langs de Specerijen Eilanden. Grootmoeder zweeg. Het werd onwillekeurig stil in de kamer. Sam Dessain keek met grote, bewonde rende ogen naar grootmoeder, doch verder schonk niemand haar bijzondere aandacht. De familie had dit verhaal al zo vaak gehoord en alleen Lida had er nooit genoeg van gekregen. Hij moet een bewonderenswaardige man zijn geweest, meende Benders. Dat was hij ook! beaamde Lida gretig. Ik zou Han Russel liever gekend hebben, dan enig ander man, die ooit geleefd heeft. Benders maakte aantekeningen en deed nog meer vragen. Lida voelde haar onverklaarbare rust be daren. Hij stelde zoveel en zo oprecht belang in haar overgrootvader! Hij overzag zijn aantekeningen nog eens. Dan keek hij op. Mevrouw Russel, ik vind hier een aantekening, die me nog niet duidelijk is. Het betreft een naam, die ik gisteren in de leeszaal gevonden heb. Peter Frasen. Betekent die naam iets voor u? Grootmoeder keek hem doordringend aan Peter Fransen? Wat is er met Peter Fransen? Hij is spoorloos verdwenen, is niet, mevrouw Russel? Ja, dat is zo. Peter Fransen is spoorloos ver dwenen. Benders fronste de wenkbrauwen. Ik weet geen weg met die aantekening. Peter Fransen verdwe nen. Jawel. Maar waarheen is hij gegaan? In welke richting is hij verdwenen? Lida ging recht op haar stoel zitten. Grootmoeder was een en al spanning en zij wist niet hoe dat te verklaren. Ze vroeg zich af, wie die Peter Fransen wel mocht zijn en waarom er plotseling zulk een spanning heerste. Naar Florida, zei grootmoeder na enig naden ken. Ja, hij is naar Florida gegaan, meneer Benders. Benders keek nog steeds strak voor zich heen. Ik snap niet goed, wat die aantekening te bedui den kan hebben; ik moet vergeten zijn, waarop die betrekking had.. Maar in elk geval is hij naar het zuiden gegaan. Grootmoeder knikte bevestigend. Juist, Naar het zuiden. Hij schreef het op. Daarna zei hij: Ik ben bang dat ik u te veel vermoei, mevrouw Russel. We heb ben voor vanavond, dunkt me, wel genoeg gedaan. Nee, nee, volstrekt niet, zei de oude dame en Lida vond in haar toon weer de reeds eerder opge merkte strijdlustigheid terug. Ik ben helemaal niet moe, verklaarde zij, en ik stel heel veel belang in uw vragen. U hebt ver schillende dingen heel aardig geraden, mijnheer Ben ders. Wat weet u van mijn echtgenoot af? Hij scheen verbaasd. Praktisch gesproken niets meer dan wat u me over hem verteld hebt, me vrouw Russel. Er kwam een eigenaardige gloed in grootmoeders ogen. Is uw belangstelling in dit alles soms ge wekt door een of andere inlichting, die u ergens over mijn man hebt opgevist? Benders keek Lida aan, alsof hij door die vraag overbluft was. Hij schudde ontkennend het hoofd. Neen, mevrouw Russel. Ik wist volstrekt niets van hem af, voordat ik hier in Winniton kwam en na vraag begon te doen. Uitstekend, vond grootmoeder. Wel, ga verder jongeman. Schiet maar op. Ik zal wel zeggen, als ik moe word. Nu., dan zou ik graag eens teruggaan naar de eerste dagen van uw huwelijk. Bent u nooit met uw man op jacht gegaan, mevrouw Russel? Ja, een enkele keer wel. Hij glimlachte. Was u nogal zeker van uw schot? Ja, zei de oude dame. Mijn man vond me een vrij goed schutter.voor een vrouw dan altijd. Hebt u leren schieten? Ja. Jazeker, hij heeft het me geleerd. In die dagen zat er zeker wel veel wild hier in de bossen. Niet al te veel, zei grootmoeder. Reeds lang voor die tijd was het veel minder geworden. scheen recht op mijn rug. Ik kan me herinneren dat de vroege ochtendnevel over de weide hing en dat het licht over mijn vizier scheen op de schijf. Dus moet ik van oost naar west geschoten hebben, is het zo niet? - M Juist, mevrouw Russel. U schoot dus naar het westen. Hij maakte nog enige aantekeningen. Het kwam Tr™dera4PrC^+Veel Lida voor, alsof de gretige weetgerigheid, die ze n7Pif tp kunnen'vcr'rioj i? ti k ®chieter*' om in hem reeds eerder meende ontdekt te hebben, nu Indianen en dergelijke lui11' bedoel., tegen alle perken te buiten ging. Om een zijner mondhoe- b ken speelde onophoudelijk een nauwelijks onderdrukt Mijnheer Benders, u zoudt goed doen, u wat lachje. Zijn gezicht was veranderd of zijn toon was meer op de hoogte te stellen over de oude tijd. De anders geworden. Hij had iets bijzonder zelfvoldaans Pequotzs zijn pas tijdens de oude koloniale tijd onder- over zich gekregen. Wel vaag, maar toch duidelijk w°rpen, zei grootmoeder vinnig. genoeg merkbaar. Ze vroeg zich af, wat de oorzaak Met zijn gemoedelijke, zachte lach antwoordde hij: daarvan wel zijn mocht. Verschillende door hem ge- Ja, dat weet ik nog wel, mevrouw Russel; maar stelde vragen hadden haar zo onbetekenend en doel- was het in die eerste tijd van uw huwelijk gewoon- loos toegeschenen en de inlichtingen, die hij van te. dat vrouwen zich van vuurwapenen bedienden? grootmoeder had weten te verkrijgen, hadden niet de Ik bedoel, of de vrouwen toen niet werden beschouwd" minste geschiedkundige waarde. Het scheen Lida ook die flauw vielen als ze een muis zagen? toe, dat hij bij zijn vragen een bepaalde lijn volgde Ik ben geen zachtaardig, gewillig, bedeesd schep- en ze verwonderde zich over grootmoeders opgewon- seltje geweest, nooit van mijn hele leven, zei groot- denheid en zijn zelfvoldaanheid. moeder heftig. Sommige vrouwen leerden met vuur- Benders bekeek zijn polshorloge en zei als geschrok wapenen om te gaan en ik was van dat soort. ken: Het is al over elven? Op deze manier dreig —Kunt u zich soms nog enige bijzondere inciden- ik een onwelkome gast te worden en toch zijn we nog ten of voorvallen herinneren, mevrouw Russel? vroeg pas aan hpt beein hij en voegde er meteen aan toe: - Ik wil zeggen.. t dat ik Het een bekorend tafereel vind, u met een ge- f J sto"d op en atak f1J" Ltieboekje ir} z«n las" weer te zien omgaan. zak- Mevrouw Russel, ik maak misbruik van uw Ti- ,,-p v,„, edelmoedigheid, dat besef ik. Hij glimlachte inne- Ik zie er mets bekorends in, zei grootmoeder, mend tegen haar. Maar.... wanneer zou ik u nog een Mijn man leerde me schieten, zoals u vermoedde, keertlp moeen spreken' opdat we samen op jacht zouden kunnen gaan. We a deden graag allerlei dingen samen Wanneer u maar wilt, antwoordde grootmoeder. Ik veronderstel, vervolgde hij, dat u soms wel Lk heb alle tijd aan Waar logeert u ergens? achter het huis op een schijf geschoten hebt. an *k u daar soms opbellen? Welzeker, zei grootmoeder, daar hebt u gelijk Hij weifelde nauwelijks merkbaar. Ik logeer in in. Huize Winniton, antwoordde hij. Ik ben steeds tot Natuurlijk begrijp ik zelf heel goed, dat het v.an uw beschikking, als u gelegenheid hebt mij te ont- weinig belang is en dat ik veel te diep op kleinighe- vangen. den inga, zei Benders verontschuldigend, maar ik heb Lida liet hem uit, waarbij hij nog enige veront- graag een duidelijke voorstelling van zaken in mijn schuldigingen mompelde. Hij scheen haast te heb- hoofd. Als u nu bijvoorbeeld hier stond om op dienen om weg te komen. Hij beweerde, dat hij een pret- schijf te schieten waar stond die dan precies? tige avond gehad had en haar niet dankbaar genoeg Die stond op een open plek in het bos achter het k°n zijn. Hij zei, dat hij haar grootmoeder de voor huis. Dat bos behoort nu bij een buiten.... het buiten treffelijkste bejaarde vrouw vond, die hij nog ooit in van de familie Stuivesant. Zljn leven i?ntmoet had- HÜ staPte in zijn wagen, keer- En hoe groot was die open plek, mevrouw Rus- de en reed weg- sel? Kunt u dat nauwkeurig zeggen? Toen Lida in de kamer terugkwam zat grootmoe- Het was een wei, ruim een aar groot. der nog steeds in haar geliefkoosde stoel. Zij hield En u had de schijf opgezet aan het einde en haar lippen stijf opeen en keek met aandacht neer schoot er op aan het andere einde staande? °P haar smalle lange, blauw-dooraderde handen in Lida richtte haar blik van het gelaat van haar haar Tscboot' Ze haar vingers in en uit. grootmoeder; dat door een vurig blosje overtogen Lida, zei ze, ga je even mee naar mijn kamer, werd, naar het donkere gelaat van de oudheidvorser. -ie- Het scheen of ze een wedstrijd in schepzinnigheid Het gerinkel van de telefoon onderbrak haar woor- met elkaar hielden, een vreemde wedstrijd, die ach- den. Suze nam de hoorn op. Bijna ademloos zei ze: ter of boven, of onder de feitelijk door hen gesproken Ja> jazeker mijnheer Sanders. Ja, mijnheer San- woorden uitging. ders, ze is hier, ja,.hier in de kamer. Juist, antwoordde grootmoeder. Zo was het pre- Ze bedekte het mondstuk met haar hand. Lldal cies- hijgde ze. Het is mijnheer Sanders.voor jou. En in welke richting schoot u bij die oefeningen, Lida nam de hoorn over en Suze fluisterde: Kom mevrouw Russel? Kunt me me dat soms ook nog wees nu niet dwaas! Je moet ja zeggen, hoor! meedelen? Lida zei: Met Lida Russel. kunnen stellen mevrouw Russel. U dat 31 verteId' Uitstekend! We gingen altijd vroeg in de mor- (Wordt vervolgd) gen schijfschieten, zei grootmoeder. De opgaande zon

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4