Leiden nam trots en afscheid van mgr. M. dankbaar A.Jansen al ENTHOUSIASTE HULDE Een matig Mens is zijn Vrijheid waard Katholieke jonge vrouwen congresseerden in Rome is rijp om zielzorgplan van Borgert te realiseren" Massaal défilé van de jeugd Waarschuwing Amsterdamse politie Kwakzalver geeft voor huid kanker te kunnen genezen Caltex-Pernis wordt sterk uitgebreid Prof. Zeegersdirecteur van het Kaski: Amsterdam kreeg nieuw, vierde centrum van bedrijfsapostolaat Huislioudelijk jubileum 1 Gunstig jaar voor Werf in bisschoppelijk paleis Gusto Interpellatie over Rijks- concordaat ;r. P. A. Nierman een ui en een steen Nationaal Kapconcours „Sint Cosmas" Dringend appèl op ondernemers en kader MAANDAG 9 APRIL 1956 PAGINA 3 -- mm' i j Bouwbisschoj) Mej. J. Straver 25 jaar huishoud ster bij mgr. J. P. Huibers Dividend tveer 7 pet. Mg] Op 15 juli tiaar Oosterhout BENOEMINGEN IN BISDOM ROTTERDAM BENOEMING IN BISDOM HAARLEM EN ROTTERDAM fc=elVanSint Cosma5" geh0ud KOERSWAARDE IN MAART MET f 1,3 MILJARD GESTEGEN Uiting van vitaliteit Toekomstige nieuwe milieus Eerste tekenen van herkerst eningsproces ..Mannetje in de maan' VORSTSCHADE IN DE OMGEVING VAN NIJMEGEN (Van onze correspondent) Dil weekend lieeit Leiden afsclieid genomen vau mgr. VIA. Jansen, en de wijze waarop dit is geschied, legde wel hee] duidelijk getuigenis af van het feit, dat „de deken" veel Leidenaars kunnen nog niet zo gemakkelijk scheiden van deze vertrouwde naam zich tijdens zijn verblijf van enkele jaren in de sleutelstad zowel hij katholieken als niet- katholieken bemind heeft weten te maken. De belangstelling voor d t afscheid was enorm groot en vooral de jeugd heeft zich niet onbetuigd gelaten. Zaterdagmiddag defileerde zij voor de nieuwe bisschop en zelfs de organisatoren hadden jn de meest optimistische hui niet van zo n opkomst kunnen dromen. Want het waren niet alleen kinderen uit .de stad Leiden, die zich hij de verzamelplaats meldden, maar ook grote groepen van elders uit het dekenaat en zelfs uit de dekenaten Zoeter- woude en Noovdwijk. De ontwerpen van het gouden bis- schopskruis en de gouden bisschops ring, welke resp. door de katholieken van Leiden en de parochianen van de Lodewijkskerk aan mgr. Jansen zullen worden aangeboden. "V Voor het Liduinahuis, waar hij als deken priesters en gelovigen grote dankbaarheid woonde in afwachting van het gereedko- voor het begrip en de eenvoud, we.se men van de nieuwe pastorie naast de Lo- steeds hebt getoond. dewijkskerk, nam mgr. Jansen het défilé Vnnrotdèiding af. Het was een onafzienbare stoet van r uu schoolkinderen, die opgetogen wuifden jn zyn dankwoord zeide mgr. Jansen, dat met vlaggetjes in de Rotterdamse en het hem Weinig moeite had gekost, om zich Leidse kleuren, gidsen, verkenners en m Leiden thuis te voelen, sportverenigingen, met daartussen de \a mijn vooropleiding in Leiden ga ik korpsen van de R. K. Harmoniekapel en thans mijn taak als bisschop beginnen en Werkmans Wilskracht uit Leiden, de St. daarbij ben ik mij ervan bewust, dat er Franciscusband van de Leidse zeeverken- gestreefd moet worden naar een ruimer ners en „Adest Musica" uit Sassenheim. arbeidsterrein voor de leek in het aposto- werden aangeooden, waren nog met ge- Het was werkelijk een grandioos afscheid laat De leek kan veel doen als hulp van reed' Toch kwam men niet met lege han- van de deken en een enthousiaste hulde de nriester Ik heb dat in Leiden onder- den, want in beide gevallen overhandigde aan de nieuwe bisschop, die zich gelijk vonden'' n?en mSr- Jansen de ontwerpen. Zowel de bij zoveel vorige gelegenheden een kin- Nadat'het Alma-Materkoor nog enkele ring als het kruis worden gemaakt in het dervriend toonde. liederen had gezongen, namen alle geno- Atelier van kerkelijke kunst van H. v. d. In een stampvolle Stadsgehoorzaal werd digden in de stijlvol versierde zaal afscheid Heijden te Bodegraven, mgr. Jansen zondagmiddag verwelkomd van mgr. Jansen, die zich met velen van stijlvolle kruis wordt uit goud ge- door vertegenwoordigers van de katholieke hen onderhield- slagen. In het hart wordt een donkerpaar organisaties, het gemeentebestuur, het ste. Intussen had zich voor het gebouw een se amethist gevat, terwijl op de kruis- delijk comité en de plaatselijke geestelijk- grote menigte verzameld, die tijdens de balken uit ivoor gemaakte stroken wor- heid. Aanwezig was hierbij ook de Leidse algemene receptie, welke om vier uur be- den gemonteerd. Het medaillon wordt af- missiebisschop mgr. Jac. Buis. gorli afscheid kon nemen. Het was een gesloten met het in graveerwerk uitgevoer- Nadat het Alma-Materkoor bij het bin- grote stroom van ouders en kinderen, vaak de wapen van mgr. Jansen- Het devies r.entreden van mgr. Jansen het Laetatus nog heel kleine, waarmede mgr. op de ^Qmnia in luce clarescunt" zal in de ach- hem eigen prettige wijze omging. terzijde van het kruis worden gegraveerd. In de avonduren nam de Lodewijksparo- ketting, massief goud, is evenals het chie afscheid van haar herder. kruis handwerk. Kruis en ring De ring wordt,, evenals het kruis, een- Het gouden bisschopskruis en de gouden voudig en stijlvol, en zal eenzelfde edel- bisschopsring welke resp. door de katho- steen dragen. De wapenspreuk zal in mello lieken van Leiden en de parochianen van uitvoering rondom de steen worden inge- den werd opgenomen in het Diaconessen- Lodewijkskerk aan mgr. M. A. Jansen legd. huis en derhalve niet aanwezig kon zijn, werd vertegenwoordigd door de loco-bur gemeester, de heer J-. C. v. Schaik, die getuigde van de waardering, welke mgr. Jansen zich bij de Leidse burgerij heeft weten te verwerven. Uw taak als bouw pastoor, zo zeide hij, werd bemoeilijkt door het feit, dat u niet een kerk van de grond af moest opbouwen, maar een histo risch gebouw moest restaureren. In ver band daarmede had u met zeer veel in stanties te maken en wij hebben grote waardering voor de zakelijke soepelheid, die u daarbij aan de dag legde. De loco burgemeester besloot zijn toespraak met de woorden: „U gaat naar een stad, die tot ver in het buitenland bewondering af dwingt door haar bouwactiviteit en wij zijn er van overtuigd, dat u daar als bouw- bisschop in de juiste sfeer komt". De heer Menken zeide, dat men zich bij de komst van bouwpastoor Jansen wel eens had afgevraagd, of een professor wel in de zielzorg zou kunnen aarden. Deze vraag is volkomen misplaatst gebleken. Bij uw heengaan, zo zeide hij, heerst er bij Sum had gezongen, sprak wethouder S- Menken in zijn functie van voorzitter van het stedelijk werkcomité een kort be groetingswoord. De burgemeester, die enige weken gele- (Van onze correspondent) „We houden vandaag maar zondag hier. het is eigenlijk wel wat ouderwets, om vijf en twintig jaar in één betrekking te zijn". Met deze woorden verontschuldigde mejuffrouw Jeanne Straver, die zaterdag haar zilveren jubileum als huishoudster van mgr. J. P. Huibers. bisschop van Haarlem, vierde, de ongewone gang van zaken in het gezellige sousterrain van het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht, waartoe zij zelf de aanleiding had gegeven. Velen kennen het vriendelijke dametje in het paleis van de bisschop, dat altijd o-pgewekt en blij is. nooit moppert en steeds hulpvaardig is. Dat haar mis schien wel .ouderwetse" deugden beloond worden, kon mejuffrouw Straver, die za terdag vrijwel de gehele dag met gulle gastvrijheid recipieerde, gewaar worden aan de grote belangstelling, waaraan zij zich wel moest onderwerpen. Mgr- Huibers zelf was een der eersten, die zijn tro-uWe huishoudster eens geducht in het zonnetje kwam zetten. Ook de bis schoppelijke secretarissen en vele andere geestelijke autoriteiten kwamen uiting ge ven aan hun dankbaarheid. Uit het rust huis aan de Postjesweg in Amsterdam, waar zij thans woont, was de vitale voor gangster vah de jubilar-esse aan de Nieu we Gracht, de 84-jarige „Ma-rie". geko men om te feliciteren. Dat al die waar dering zich ook in vele geschenken uitte, behoeft geen betoog. Verschillende afgevaardigden van de tVestduitse socialistische, Liberale en vluchtelingenpartyen hebben de Bondsre gering schriftelijk geïnterpelleerd inzake ge kwestie van het Rjjksconcordaat. De Bondsregering worden de volgende vragengesteld: Berust de aanklacht, die wegens het Rijksconcordaat is ingediend bij het constitutionele gerechtshof, op een besluit van de Bondsregering? Beschouwt de regering een uitspraak van dit hof als het geschikte middel om de orde tussen de Bondsrepubliek, zijn gewesten en de kerken zo te handhaven, dat godsdienst vrede gegarandeerd is en is deze orde aangepast aan de nieuwe vorm. welke door veranderingen van geschiedkundige en grondwetrechtelijke aard is ontstaan? Is het de Bondsregering bekend, dat de schrede, die zij gezet heeft door het Con- cordaatsvraagstuk tot. voorwerp van een rechtsgeding te maken en door het in 1933 afgesloten Rijksconcordaat zonder aanpassing aan de nieuwe geschiedkundi ge en grondwetrechtelijke toestand als on veranderlijke basis van de betrekking en met de Katholieke Kerk te behandelen, in kringen van het Evangelische bevol kingsdeel bezwaren wekt en de Evangeli sche Kerk in Duitsland zorgen baart? Is de Bondsregering er zich van bewust, dat zij door haar gedrag in het concordaats- vraagstuk in de cultuur van de gewesten ingrijpt, zoals deze volgens de grondwet van de Bondsrepubliek is gevestigd en een beslissing van een gezamenlijk Duitse regering op voorhand onmogelijk maakt? Blijkens het verslag van de N.V. Werf Gusto v/h Firma A. F. Smulders te Schiedam ik ook het jaar 1955 gunstig geweest. De omzet bedroeg 38.000.000 tegenover 36.000.000 in 1954. De samen werking in T.H.C.-verband leverde een belangrijke bijdrage tot deze omzet. Aan het einde van het boekjaar waren er 1875 (1856) werknemers. De orderportefeuille beliep aan het einde van het boekjaar 66.000.000 68.000.000). De exploitatierekening wijst een voor delig saldo aan van 3.193.129 (v.j. 3.188.192). Na afschrijvingen voor 543.411 (537.88) en rente ad 52.398 (105.417) resteert een winst van 2.597.318 (2.545.686). Voorgesteld wordt kan de bestem mingsreserve (voor vennootschapsbelas ting). 1.166.000 (1.175.000) te doteren, aan de statutaire reserve f 2.000.000 (185.000) toe te voegen, terwijl naar de algemene reserve 522.018 (558.893) gaat. Hierna kan een dividend van 7 (onv.) pet. worden uitgekeerd. (Advertentie) <2 n is in Nederland gelukkig nog steeds geen uitzondering. In tegen deelsedert 1913 is het aantal gevallen van misbruik van sterke drank van 498 tot 111 per jaar en per honderdduizend inwoners gedaald; het aantal ordeverstoringen na misbruik van 23 tot 7. Dat behoeft niemand te verwonderen want het alcoholverbruik in ons land is het laagste van Europa. Vergeet echter nooit: de beste propagandist voor drankverbod ol accijnsverhoging is de man, die meer drinkt dan hij kan verdragen. Alleen een matig mens PUBLICATIE VAN HET CENTRAAL GEDISTILLEERDBUREAU SCHIEDAM kwestie, die de hiërarchie van de Kerk intens bezig houdt en die met name door de Paus ter nadere bestudering aan de katholieke wereldorganisaties is aanbevo len. Wat nu het meest opvalt op het zo juist hier in Rome besloten congres, is de voortreffelijke voorbereiding en de ef- besloten van de W ereldfederatie van I ficiënte gang van zaken die menig Telefonisch van onze Romeinse correspondent) Rome. zondagavond. Heden werd het dertiende congres Z.H. Exc. mgr P. A. Nierman, bisschop van Groningen, zal op 15 juli het eerste bezoek als bisschop brengen aan zijn vroegere parochie Oosterhout in de Over- Betuwe. Op die dag trekt in het kleine dorp aan de Waal de jaarlijkse Sacra mentsprocessie en bij die gelegenheid zal de oud-pastoor een grootse hulde worden bereid. Bekend is reeds dat de gift, dte de pa rochie aan de bisschop van Groningen geschonken heeft, door mgr. Nierman besteed is voor het aanschaffen van bis schoppelijke gewadên. De plechtige con secratie in de kathedraal van Groningen zal door de pastoors en het kerkbestuur van Oosterhout worden bijgewoond. Katholieke Jonge Vrouwen en Meis jes, dat in de afgelopen week in Rome is gehouden. Deze slotzitting droeg het voor Nederland verblij dende feit van de uitverkiezing tot algemeen presidente van de Fede ratie van mej. M. H. C. Vendrik, nationaal voorzitster van het Katho liek Vrouwelijk Jeugdwerk in Ne derland en tot nu toe vice-presidenta van de Wereldfederatie. Voor de bijzonderheid kunnen wij nog mede delen, dat onze landgenote de enige kandidate was voor deze belangrijke functie, waaruit men in feite tot een unanieme kemze mag concluderen. Wat het congres zelf betreft dient, te worden gezegd, dat dit een ongewoon vruchtbaar verloop heeft gehad het geen niet op de laatste plaats te danken is geweest aan de grondige voorberei-" ding. Het hoofdthema van het congres luidde: „Het geestelijke leven van de vrouw in een steeds technischer wordende wereld", aan welk onderwerp de diverse studiegroepen haar aandacht hebben be steed, terwijl daarnaast ook de Wetge vende Raad van de Wereldfederatie ver gaderde. Deze Raad komt eenmaal in de twee jaar bijeen (de laatste maal in New York), terwijl het wereldcongres eenmaal in de vier jaar wordt gehouden en wel in Rome. De algemene vergaderingen hebben zich bezig gehouden met onderwerpen als: „Wat denkt de tegenwoordige jeugd van geestelijk leven?" en ..De geestelijke tragedie van de jeugd achter het ijzeren gordijn". Z. H. Exc. mgr. Van Lierde, die op de plechtige openingszitting een grote rede had gehouden over het hoofdthema van het congres, sprak hedenmiddag op de slotzitting en gaf een synthese van de werkzaamheden van de afgelopen week. In zijn rede van vandaag werden bovendien de verschillende punten van de uitvoerige slotmotie samengevat, welke slotmótie nog door de H. Stoel moet wor den goedgekeurd (hetgeen zeker zal ge beuren). In het voorbijgaan dienen wij nog te melden, dat mgr. dr. A. C. Ramselaar, die al sedert tien jaar aalmoezenier is van de Wereldfederatie, opnieuüw door de H. Vader in deze functie zal worden benoemd. En nu het congres zelf. Het hoofdthe ma „Het geestelijke léven in een techni sche wereld", was mét opzet gekozen en wel als voorbereiding tot he: tweede wereldcongres van het Lekenapostolaat, dat volgend jaar in Rome z'al worden ge houden en dat het probleem zal behande len van de geestelijke vorming van de leiders van de Katholieke actie, een mannencongres ten voorbeeld kan wor den gesteld en die met name voor het tweede Wereldcongres van het Leken apostolaat tot richtlijn mag dienen. Ruim twee jaar geleden werd een uit voerige vragenlijst rondgestuurd over de gehele wereld inzake het geestelijke le ven van en onder de vrouwelijke jeugd. Deze vragen vormen een „test" van grote betekenis, zoals de antwoorden in hun verrassende volledigheid en hun oprecht heid zonder twijfel een richtlijn aangeven voor de koers van de komende jaren. De twee voornaamste conclusies, die uit de binnengekomen (en op het congres behandelde) antwoorden kunnen worden getrokken, zijn deze: 1. Er bestaat overal ter wereld een grote en oprechte behoef te aan geestelijk leven, ondanks de ma terialisering. ondanks de secularisatie van het moderne ieven; 2. algemeen en universeel wordt de technische bescha ving geaccentueerd, maar even algemeen bestaat het verlangen om het geestelijke leven daarmee te integreren. Met andere woorden: onder de moderne vrouwelijke (maar heus niet alleen vrouwelijke) jeugd is de overtuiging gegroeid, dat er geen mogelijkheid meer bestaat om zich te distantiëren van de technische voor uitgang; integendeel, isolatie en heilige huisjes kunnen als verleden worden be schouwd. Zeer opvallend is de vrijwel algemene wens naar vernieuwing van het gods dienstonderwijs, de religieuze vorming; maar dan niet meer gezien als zuiver godsdienstig onderricht, maar een vor ming, die de (ietwat verstarde) catechis mus verre te boven gaat. Een vorming met andere woorden die volkomen is gericht op de menselijke waarden en die volledige ontwikkeling van de menselijke persoonlijkheid beoogt. Om 't kort te zeg gen: persoonlijke verantwoordelijkheid in de wereld en tegenover de wereld. Een ander interessant punt vormt de visie van de jeugd op de Kerk in het algemeen. Hier blijkt enerzijds veelal een zeker gebrek aan begrip te bestaan, dat zich manifesteert in een te beperkte kijk op de Kerk (als gebouw en verza melplaats) en op de organisatie (als ex clusief van de geestelijkheid), maar an derzijds blijkt er toch een open blik te bestaan voor de noodzaak van de Kerk om steeds meer te worden tot Christus' gemeenschap en om zich ten volle bewust te worden van de verantwoordelijkheid individueel en gemeenschappelijk ten overstaan van de wereld, de techni sche wereld van vandaag. In dit verband was het buitengewoon interessant juist omdat het hier vrou wen en meisjes uit alle delen van de wereld betrof te constateren, dat alom het verlangen bestaat naar „ver nieuwing" van het gezagsbegrip in de Kerk, met als nadrukkelijk vooropgesteld inz'icht, dat het Saat om een gezag, dat berust op deelneming (en dus tevens on derwerping) aan het priesterschap van Christus. Een ander belangrijk punt, dat de we reldenquête aan het licht bracht, is, dat algemeen de wens bestaat dat er een be tere dogmatische voorlichting zal komen in de Kerk. (Van onze Amsterdamse redactie) De Amsterdamse recherche voert een hardnekkige strjjd tegen de in Amster dam veel voorkomende kwakzalverij. De campagne is moeilijk en ook weinig suc cesvol, omdat meestal tegen de kwakzal vers niet veel uitgericht kan worden. Met welke unfaire en op de angst voor een der vreselijkste ziekten afgestemde middelen de boosdoeners want dat zijn deze „heren" over het algemeen toch wel de mensen trachten te bewerken is dezer dagen gebleken toen de politie een biljet in handen kreeg, dat in bepaalde hoofdstedelijke wijken huis aan huis ver spreid is. „Kanker" staat er met vette grote letters op en daaronder: „Bent u lijdende aan uitwendige kanker? Wij ge ven u gratis advies. Bezoek aan huis na schriftelijke aanvraag onder postbus Z.H. Exc. de Bisschop van Rotterdam heeft medegedeeld, dat hij, na bezit te hebben genomen van het diocees Rotter dam, voornemens is te benoemen tot bouw pastoor te Leiden (H. Lodewijk) en tevens tot deken van het dekenaat Leiden, de Zeereerw. Heer W- P. M. Haring, die pas toor is te Dordrecht (O.L. Vrouw) en tot toekomstig pastoor te Dordrecht (O.L Vrouw) de Weleerw. Heer L. S. Schinkel die kapelan is te 's Gravenhage (Staco- bus). De heer S. Menken biedt namens ka- tholiek Leiden het ontwerp van het gouden bisschopskruis aan mgr. Jansen aan. Z E Exc de Bisschop van Haarlem heeft in overleg met mgr. Jansen, benoemd tot pastoor te Nieuw-Vennep de Zeereerw. Heer H. M. J. Brans, die hoofd-aalmoeze- nier was van het jeugdwerk- Zijn functies van het Jeugdwerk enz. zullen voorlopig worden waargenomen door de zeereerw heer P. J. M. Matthijsen, Brouwersgracht 24, 's Gravenhage. De Caltex Utrf!e,"m, Maatschappij (Nederland) N-V. heeft besloten haar aan vrage bij de ?JV?rre,nen in de 3e Petroleumhaven tc Rotterdam te verhogen van 80.5 tot -Dit betekent dat de totale oppervlakte d.e Caltex i„ dc komende 5 a 3„e £ec°_p *ernia in "iff plannen «te- aard verband met het f, A,.vUwereld- vraag naar petroleumprodukten snel groter wordt- Speciaal m west-Europa 1S Te Utrecht is gister® naUomde veren d" derde maal veren wisselbeker fooi Tj„ariie!m Hu naar de heer F. danf nh'itter van deze werd thans definitief bezittel De verdere uitslagen io da da mes ka pp en waren: le P J «euvel te Geldropf 3e prijfu Passage te Roermond; 4e prijs C. Plijzier te Amsteidam, 5e prijs J. van den Ham t© Utr^CHt- In de afdeling heren-kappen kreeg de heer H. de Groot te Schiedam voor de tweede maal de zilveren wisselbeker. In deze afdeling waren de uitslagen voorts: Prijs H- Servaas te Utrecht; 2e prijs N. Jrijters te Breda; 3e prijs P. Bogers te Breda; 4e prijs E. Peters te Susteren; 5e taijs G. de Jong te 's-Hertogenbosdi. deze vraag door de economische expansie na de oorlog ten zeerste toe-genomen De toekomstige Caltex-installaties op de nieuwe terreinen zijn nodig met het oog op produktieverbetering, de vervaardiging van nieuwe produkten en uitbreiding van het afzetgebied. Het nieuwe centrale researCh-laboratorium met 1500 medewer kers zal ten dienste komen van de gehele Caltex-groep Volgens een berekening van het C-B.S. is de reële waarde van alle ter beurze van Amsterdam genoteerde gewone aan delen in maart aestegen met f 15.438 mil joen tot 16.754 miljoen. De nominale waarde vermeerderde met 19 miljoen tot 4.538 miljoen. De stijging van de reële waarde is het grootst geweest bij de Nederlandse aan delen. met name bij de internationale concerns wegens hernieuwde belangstel- ling uit het buitenland. De reële waarde van de Nederlandse aandelen vermeerder de met 1-243 miljoen tot 15-711 miljoen fn de nominale waarde met 19 miljoen tot 3.885 miljoen de internationale con cerns die hierin zijn begrepen, bleven nominaal onveranderd met 2.078 miljoen en vermeerderden in koerswaarde met 1.067 miljoen tot 11-523 miljoen. De Indonesische aandelen bleven nominaal eveneens onveranderd op 653 miljoen en vermeerderden reëel met 73 miljoen tot 1.043 miljoen. De gemiddelde koers Van al deze aandelen kwam van 342 per «inde februari op 369 per uit. maart. (Van onze Amsterdamse redactie) Amsterdam is een nieuw, vierde centrum van bedrijfsapostolaat rijker, n.l. dat van het A.M.A., het „Apostolaat Minderbroeders Amsterdam", dat zondagmor gen door mgr. G. P. J. van der Burg, deken van de hoofdstad, is geopend. Het is ingericht in een daartoe verbouwd perceel aan de Oranje Nassauiaan 41, in de stille cn stijlvolle vuurt in zuid bij het Emmaplein. Het tehuis, dat o.m. over een pracht van een kapel beschikt, herbergt voorlopig drie pater Minderbroe ders t.w. de prefect pater A. Duindam, pater J. van der Logt en pater M. Ver steeg, welke laatste de werker van het „eerste uur" geweest is. Hij was het toch die dank zij de hulp van „opa" W. van der Kan, in diens huis op St.-Jozefdag 1953 met het apostolaatswerk startte. Drie jaar lang is van daar uit het aposto laat geleidt. Thans arbeidt het A.M.A. in zeven particuliere- en overheidsbe drijven en heeft men het klaar gespeeld, een kern van 300 leden te stichten. Als nieuw initiatief heeft het bestuur medewerking gezocht met directeuren van M.T.S.-en, teneinde reeds nu het toekomstig middenkader van de Amsterdamse bedrijven indirect op christelijke wijze te kunnen beinvloeden. Zoals bekend werken ook de paters Carmelieten, Jezuieten en Kapucijnen in de hoofdstad aan de herkerstening in de industrieën en ondernemingen. priesters en leken aan te trekken en er een actieve rol in te vervullen en wel allereerst door de kracht van het levende voorbeeld. Het apostolaat doet op iedere medewerker van hoog tot laag in het in dustriële grootbedrijf een beroep, ongeacht zijn gezindte. Prof. G. H. L. Zeegers. pre sident-directeur van het Kaski, onder streepte in zijn boeiende èn belangwek kende wetenschappelijke inleiding over „Vernieuwde Zielzorg" dit appèl. De opening van het nieuwe tehuis werd o.m. bijgewoond door wethouder W. Stein- metz, pater C. Geraets, hoofdaalmoeze nier van het bedrijfsapostolaat in het bis dom Haarlem en pater C. van den Eijnden, provinciaal van de Minderbroeders. De ken mgr. Van der Burg was verheugd, dat de paters Franciscanen zo vruchtbaar reeds door nieuwe vorm van zielzorg gepakt waren. Prof. A. Albregts, voorzit ter van de beheersraad van het bedrijfs apostolaat, deed een dringend appèl op de ondernemers, de topfunctionarissen en het middenkader der bedrijven, om zich van hun verantwoordelijkheid bewust te Prof. Zeegers zag de stichting van dit centrum als een uiting van vitaliteit die de Kerk in de 20ste eeuw evenzeer ken merkt als de crisisverschijnselen die zij in bepaalde sociale verbanden vertoont, een tastbare vitaliteit, die in een stad zijn. zich de herkersteningsarbeid van waarin de helft der bevolking zich als onkerkelijk beschouwd wil zien, een uniek verschijnsel mag worden genoemd. Spre ker meende, dat het nog niet zö is, dat de categoriale zielzorg het monopolie heeft van de aan de moderne samenleving aan gepaste dynamiek, terwijl de parochiële zielzorg de eindterm van haar ontwikke ling zou hebben bereikt. Integendeel, hij zag in de pastorale ver nieuwing van de territoriale zielzorg drie hoofdmomenten, ten zeerste een drang tot vernieuwing van de prediking en het ma ken van de kerk tot de „heilige plaats", waar van het levend Evangelie getuigenis wordt afgelegd; op de tweede plaats de drang om de gedoopte mens weer bewust te maken, dat hij deel heeft in het alge meen priesterschap der gelovigen en daarvan uitdrukking geeft door zjjn eigen plaats als liturg in te nemen in de tot een nieuwe schoonheid gebrachte heilige acten van de kerkelijke eredienst, en ten derde de aanvaarding van de territoriale parochie als een gemeenschap van ver antwoordelijkheid, hetgeen leidt tot de idee van een missionerende parochie. Het bedrijfsapostolaat nu is een uit groeien van het algemeen heilswerk der Kerk in een stedelijke industriële bescha ving. die een eigen concrete geloofshou ding vraagt en in die zin voltooit het het proces van christelijke levensvernieuwing, dat het ideaal is van de moderne terri toriale parochie. Prof. Zeegers benadrukte, dat enerzijds de zielzorgelijke activiteiten van catego riale aard niet mogen worden beperkt tot de bedrijfszielzorg en dat anderzijds de territoriale zielzorg moet zoeken naar nieuwe vormen, welke aan de structuur der huidige samenleving beantwoorden. Er zijn nog andere milieus van zielzorge lijke beïnvloeding. In dit verband wees spr. op het toekomstige sociale vraagstuk bij uitstek, dat van de vrije-tijdsbesteding. Wil het bedrijfsapostolaat, zo ging prof. Zegers voort, een hoge mate van ideële ongereptheid bewaren, wil het ook in het industriële milieu de absoluutheid van het Evangelie prediken, dan zal het zich moe ten verzetten tegen ieder sP°or van de tendens, te worden beschouwd als een godsdienstige aanvulling van een moder ne therapie voor de „human relations in industry" alleen. Het bedrijfsapostolaat zal zijn eigen pastoraat mede dienen te baseren op diepgaande bedrijfssociologi- sche studies met een sterk sociaal-psycho logische inslag. Hier volgt volgens de president-directeur van het Kaski een veelzijdige taak voor het wetenschappelijk- technisch opgebouwde sociaal-kerkelijk researchwerk. Spreker vond, dat thans het ogenblik was aangebroken om over te gaan tot een synthethische bestudering van de gods dienstige situatie in de stedelijke samen leving, in concreto tot dc realisering van het „P'an Borgert". dat thans in Helmond als experimenteel voorbeeld ter uitvoe ring wordt voorbereid in laatste in stantie gericht op de grote steden be oogt een nieuwe oriëntatie te geven aan de totale zielzorg, waarbij in het bijzonder za) worden getracht, de parochiële ziel zorg organisch aan te passen aan de eisen van de moderne noden en deze zielzorg organisch te verbinden met nieuwe vor men van pastoraat, door nieuwe milieus van geestelijke beïnvloeding vereist. Prof. Zeegers geloofde, dat de eerste tekenen van een herkersteningsproces in de grote steden zich reeds voordoen en zag het bedrijfsapostolaat als een van die tekenen. Hij sprak tot slot de wens uit, nr.Amsterdam". Commissaris Dijkstra van de Amsterdamse recherche beeft de kwakzalver, de 32-jarije ongehuwde D., opgespoord, die voorgeeft dit soort kan ker te kunnen genezen. Zonder zich ook maar even te schamen daar is alle reden voor, want huid kanker kan juist in het beginstadium door dokters nog tamelijk gemakkelijk genezen worden, terwijl de betrokken kwakzalver juist door zijn actie de pa tiënten van een direct bezoek aan een bevoegd geneesheer afhoudt vertelde het heerschap, dat zijn recept bestaat uit eendoodgewone ui en een soort steen die voor een paar centen bij iedere apo theek te krijgen is. Of dit puinsteen of helse steen was, wilde de man, die bij de justitie bekend staat om zijn waslijst van diefstallen en oplichtingen en dan ook al ettelijke maanden .gezeten" heeft, niet onthullen. Dat was zijn geheim, dat hij negen jaar geleden van zijn oude vader een Brabantse boer geërfd had, die het op zijn beurt weer had gekregen van een tante. D. dacht niet dat hij een over treding begaan had; hij was van plan. zo beweerde hij tenminste, de Amsterdamse bevolking gratis van advies te dienen en het recept, dat hem toch bijna niets kost- te. ook voor niets en niemendal aan pa tiënten, die bij hem kwamen, te verstrek ken. Tot nu toe had zich echter nog nie- mand .gemeld, aldus D. In zijn postbus, die hij in januari van dit jaar geopend had, had hij nog geen enkele brief ge vonden. De politie voelde hem nader aan de tand over de biljetten. D. schoof alle schuld van zich af. Die biljettengeschie- denis zou aan het brein van een „tand arts" zeker het beroemde „mannetje in de maan" zijn ontsproten. Hij had die „arts" in een café ontmoet en hem over zijn recept gesproken. De „dokter" was tweemaal bij D. thuis geweest, zoge naamd om hem een nieuw gebit aan te meten, maar hij had alleen maar in zijn mond gekeken en veel gepraat over dat geheime recept, waarvan ook hij de aan huidkanker lijdende Amsterdammers wil de laten profiteren. De „tandarts" zou voor zijn rekening de pamfletten laten vervaardigen en verspreiden. D. heeft, zo gaat zijn door de politie natuurlijk voor ongeloofwaardig gehouden verhaal ver der, 500 van die strooibiljetten in huis gehad. Hoe ze rondgebracht zijn, wist de kwakzalver niet. Hij beweerde' nu het biljet ..tenhemelschreiend" te vinden en onmiddellijk met zijn actie te willen stoppen. De politie heeft de loopbaan van D. eens even uitgeplozen. „Mijnheer" heeft de lagere school doorlopen, is toen land bouwer geweest, heeft vervolgens in Am sterdam voor een Belgische firma geleurd met hef boek „Dokter in huis" een ver zameling recepten en raadgevingen, die tegen het hoge bedrag van ongeveer 35 werd aangeboden en werd, omdat deze dat zowel de Franciscaanse menselijkheid colportage hem te weinig opleverde, toen ole /ia vOnnfnncP nmtoLwrf /Jn ni/rnw efoni> maar monteur in een rijwielstalling. Waarschijnlijk heeft hij gemeend aan de kwakzalverij meer te kunnen verdienen. De politie meent, dat een ernstige waar schuwing tegen deze kwakzalversprak tijken ten zeerste op haar plaats is. D. is na verhoor vrijgelaten omdat hem in dit stadium van ziin campagne nog niets ten laste kon worden gelegd. als de Serafijnse bezieling de eigen sfeer mochten bepalen van het nieuwe cen trum, van waaruit de „mindere broeders" zullen uitgaan in die nog altijd grauwe wereld van de moderne arbeid, die ge doopt moet worden met christelijke vreugde. „Moge een nieuwe vroomheid deze Mirakelstad niet alleen haar wezen lijke signatuur geven enkele nachten in het jaar, maar ook alle dagen die staan in het teken van de arbeid". Pater-prefect Duindam dankte allen die hun bjjdrage hadden geleverd in de tot standkoming van het apostolaatscentrum. Een bijzonder woord van hulde had hij voor „opa" Van der Kan, die zich tot zijn grote verrassing en ontroering geëerd zag met de pauselijke onderscheiding „Bene Merenti", waarvan deken Van der Burg hem de versierselen opspeldde. Door de nachtvorst van vrijdag is in de omgeving van HeesNeerbosch ongeveer 80 procent van de groenten en jonge plan ten op de koude grond bevroren. Ook de opkomende tulpen en hyacinten hebben van de vorst geleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3