Harde e's counter-tactiek legde eerste Deurne-zege Van der Hart: ster van het veld Oranj basis sinds voor 1947 m i Hel van Deurne" leek een half uur op „het meer van Gaza" Dit Oranje-team laat zich niet KOOPAL'S DOELPUNT BESLISSEND, incident Huysmans-Klaassens karakteristiek meer overrompelen! HH Trilogie van historische uitwedstrijden compleetmaar niet bekroond Na dit tentamen, op de nog altijd lange weg naar een nieuwe voetbal-volwassenheid, wacht een bijzondere taak! E Belgen speelden even moedeloos als Nederland twee jaar geleden! 1SS J*!! -s* «'"«."Si*,;; Onze aanval miste de architect en de verdediging droeg het leeuwendeel Zelfs Mermans moest onder het juk door MAANDAG 9 APRIL 1956 PAGINA De trouwtjes (te) kort In de wilde branding 5* Lenstra werd gemist Belgische ouderdom Zo moedeloos als Trilogie werd compleeL maar zonder kroon Appel's pech-omliaal Koopal's doelpunt De laatste charges (Van onze speciale verslaggever). DEURNE (Antwerpen), zondag. OPNIEUW heeft de „counter-tactiek" van Max Merkel een streep gebracht aan de balk van de sedert 'n jaar weer voorradige Oranje-voetbalzeges. Opnieuw bleek die tactiek niet fraai, maar wel effec tief; helaas echter ook riskant en verre van garant voor voorbeeldige sportiviteit. Een tactiek echter, die het Nederlands Elftal in zijn nieuwe opbouw-periode op het lijf is geschreven. Want altijd nog is het met de Oranje-ploeg bepaald niét zo, dat zij in zuivere voetbal kwaliteiten bijzonder veel bijdraagt tot de verrijking van het technische arsenaal der Europese voetbal-elite. De counter-tactiek van K.N.V.B.-trainer Max Merkel stelt dit overigens zelf voorop. Want alleen wie tech nisch niet sterk genoeg is om de risico's van de vrije en franke aanval te aanvaarden, kruipt achter zijn ver schansing terug, Iaat de tegenstander komen, vangt hem met zijn counters op en loert op het onbewaakte ogenblik om een eindstoot te plaatsen. In heel deze 82e BelgiëNederland-derby kwam dat onbewaakte ogenblik één keer voor. Het was in de 11e minuut van de tweede helft, dat Oranje-midden voor Koopal welgeteld helemaal één keer in het centrum vrij kwam van de secure bewaking waaraan zijn directe tegenstander Van Kerkhoven hem onderwierp. Een fractie van een seconde later sloeg zijn kniehoge schot inderdaad als een eindstoot in de Belgische touwen. Dat was het, voor de positieve zijde van de 10 score, beslissende moment. En het is de verdienste van Koopal, dat hij in dat éne onbewaakte ogenblik de paraatheid kon opbrengen om deze wedstrijd te winnen. Maar niet in cijfers uitgedrukt en slechts bij benade ring in aantal te schatten waren de tientallen momen ten die, veel meer dan die voltreffer van Koopal, mede bepalend voor deze 10 en met name voor de negatieve kant van de score zijn geweest. Want ook dit was, na Saarbriicken en na Diisseldorf, voornamelijk weer een defensie-zege. En helaas waren er momenten, dat wij méér aan Saarbriicken dan aan Diisseldorf hebben moeten denken DE GROTE MAN van deze wedstrijd was Cor van der Hart; en het is meteen al typerend, dat men de uitblinker in ónze verdediging vindt. Kuys en Wiersma hebben het hunne ge daan, De Munck had weer een aantal prachtige reddingen, Klaassens en No- termans zijn herhaaldelijk in de bres gesprongen. Maar vooral is de 0 het werk van onze stopper Cor van der Hart, aan wie niets meer verried dat hij een weck geleden nog met een pijn lijke competitie-blessure liep te strom pelen en die met een bijna serene rust en een vlekkeloze concentratie héél de Belgische aanval in bedwang had. Zó groot was het overwicht van de Amster damse Limburger van Fortuna '54, dat hij het zich kon permitteren in z(jn eentje en zonder gevaar twee-drie Bel gen van het kastje naar de muur te laten tollen. Zó kansloos waren zelfs .lef Mermans en De Wael, dat het Belgische legioen op de oude verweerde Deurne- tribunes hen in de tweede helft her haaldelijk op een boe- en fluitconcert onthaalde. term over te nemen, te veel „fouls van nier- en kopstoten bij. Fm weliswaar heeft dit schrikbewind „slechts" een half uur geduurd en nam er niet zoals in Saar briicken vnjwel het hele elftal aan deel, maar in Kuys, Koopal en De Bruickere sluimerde het vuur der ontaarding zo kwaadaardig, dat deze drie spelers de wedstrijd, voor het aanzien van de Oranje- ploeg in haar geheel, toch wel voor een groot deel bedorven hebben. Er waren enkele Belgische bladen ge weest, die hun spelers daar al voor ge waarschuwd hadden; het zal ons niet ver bazen als zij straks gaan uitmeten hoe zeer zij het gelijk aan hun kant hadden. En slechts doordat de niet zö klassiek koele Engelse scheidsrechter Arthur Bond van de eerste minuut af de touwtjes uiterst kort hield en met zijn éne arm de ene sombere waarschuwing na de andere liep uit te delen (van de weeromstuit werd hij zelfs tè secuur, maar dèt moest men als de consequentie aanvaarden) èn aan de na de rust ineenstortende mentale weerbaarheid van het Belgische elftal is het te danken dat deze wedstrijd nog op eerbare wijze eindigde. Wy hebben niets tegen hard voetbal en wij prefereren de mannelijke stoer heid in dit spel boven halfzacht gedoe. Maar wij weten ook, waar de grens ligt. Wij hebben er niets op tegen, als het Nederlandse voetbal wyd en zyd als „hard voetbal" te boek komt te staan. Maar wy moeten de verantwoordeiyke K.N V.B.-autoriteiten wel en nog eens met klem vragen, ertegen te waken dat met name het Oranje-elftal als nadere aanduiding in het buitenland de by- naam van rauwdauwen van het Euro pese voetbal meekrijgt. Wy stellen nog altyd meer prijs op een goede sportieve naam en op fat- soeniyke zeden in het interne verkeer tussen 300.000 vaderlandse voetbal beoefenaars dan op een overwinning- kost-wat-kost. En tussen het sluimeren de gevaar van nü en de valse ontaar ding van wellicht al morgen of over morgen liggen slechts een paar van nóg eens zulke overwinningen. EN counter- en defensie-zege. Want in heel de eerste helft is er vrij wel geen Nederlandse aanvalsbe- schrijving in ons kladboekje voorgekomen. Van der Hart kon de ster van het veld worden, omdat op hèm de zwaarste druk rustte. Hij heeft die druk genomen èn weggeduwd. En hij was het. die in een waarlijk grandioze stijl en zonder één foutje deze wedstrijd, in het algemeen arm aan techniek, in zijn eentje een sprankje internationaal cachet gaf. Zelfs durven wij te zeggen, dat als in de wilde branding van de eerste furieuze Belgische stormlopen er geen Van der Hart had gestaan, wij deze 10 zege nooit geboekt zouden hebben Wiersma en Kuys had den als gebruikelijk hun zwakke start, maar zowel de stoere PSV-rechtsback als de man van N.A.C. trokken zich ook nü aan het rustige en feilloze optreden van de Fortuna-crack op en speelden daarna weer een solide partij. Heel moeilijk heeft De Munck het dan ook niet gehad, maar toch wel moeilijk genoeg om een half dozijn voortreffelijke reddingen op zijn naam te brengen. Zijn opstellen was zo feilloos, dat hij naar schoten die ook maar één decimeter buiten zijn doel suisden, werkelijk geen vinger behoefde uit te steken en dat dan ook niet dééd; evenals Van der Hart, maar toch minder rustig dan zijn clubgenoot, maakte de zwarte panter uit Geleen een onpasseerbare in druk. Achter de middenlijn Is bet niet typerend, dat ook de rol van de beide halfspelers Klaassens en Notermans voornameiy'k in defensief op zicht van betekenis was"? Doordat zjj zich in de eerste helff f,y voorbaat al achter de middeniyn posteerden en het midden veld plus het initiatief zonder meer aan de Belgen cadeau gaven, accentueerden zij de „counter-tactiek", waarin zg zich simpelweg tot het afbreken van Belgische aanvallen beperkten, zonder dat er van hun voeten ooit een zuivere pass naar de eigen voorhoede vertrok. Pas ^0€n bet Belgische elftal na rust eigenlijk al murw geslagen was onder de harde Oranje-counters, waagden de VVV- captam en zijn kleine Fortuna-secundant zich meer naar voren om het evenwicht in het middenveld te herstellen. Maar ook toen bleven zij aanvallend zwak. Klaassens plaatste weer precies zo slecht j als twee-drie jaar geleden en alsof hij nooit iets bijgeleerd had en ook Noter mans kwam vrijwel niet tot constructief werk Doordat daarbij de afscheidswed- strijd van De Bruickere bepaald een fiasco werd (de Tilburger gaat woensdag als emigrant op de boot naar Australië en onder deze omstandigheden is zijn ver kiezing een onbegrijpelijk raadsel) en ook het kleine Feijenoord-motortje van Tinus Bosselaar helemaal niet zonder haperen draaide, was het middenveld bij ons elf tal wel zeer zwak bezet De Bruickere heeft vrijwel geen goed gedaan; en boven dien laat de Willem Il-er de onprettige indruk achter, dat hij vandaag ook de minst correcte van zijn vijf-zes interlands speelde. De man met de meeste verdienste in onze voorhoede was nog Koopal, maar dan ook alleen omdat hij dat ene doelpunt scoorde. Voor het overige kwam hij vrij wel nooit onder de secure bewaking van België's nieuwe stopper Van Kerkhoven uit en bovendien liet de VVV-stormram zich tot een paar bepaald onsympathieke reacties verleiden. En even weinig per spectief als het centrum van de aanval boden de vleugels, waar de kleine Moulijn in zijn uitgestelde interland-debuut be paald teleur stelde en Appel pas diep in de tweede helft iets van zijn vervaarlijke allure kreeg. Moulijn leek vanmiddag precies op een spelertje, dat alleen maar samen met Nu mag, na het eindsignaal, Cor van der Hart, ster van het veld, de horst vooruitsteken, onder de bewonderende schouderklop van een -fotograafAch ter hem Frans de Munck, vervolgeris Kuys die de aanleiding werd tot de onverkwikkelijke incidenten, achter hem gaan Appel en Notermans ver scholen, voorts Moulijn en een Neder, landse supporter en tenslotte uiterst rechts een vermoeide aanvoerder Klaassens. (Van onze speciale verslaggever) DEURNE (Antwerpen), zondag. De hel van Deurns had in het eerste half uur meer weg van het heuvelland rond het meer van Gaza dat de twijfelachtige eer geniet om drie dagen van de week voorpagina-nieuws vol geweerschoten en doden te zijn en wjj voelden ons byna meer front- dan sportverslaggever. Ook in Deurne zocht men vergeefs naar een formele oorlogsverklaring, maar waren de troebelen niet van de lucht en nauwelijks van erkend krijgsrumoer te onderscheiden. Wij hebben in het algemeen reeds op deze sfeer gezinspeeld, met de verwijzing naar details elders en hier geven wij dan de ernstigste meldingen uit de wederzijdse Iegerberichten, omdat wij er géén heil in zien om ze zonder meer in de doofpot te stoppen. Wanneer onze interland-voetballers zich streken permitteren die op geen enkele wijze door de sportieve beugel kunnen, dan zal dat even goed gezegd z(jn als wanneer zij een winnend doelpunt scoren of andere voetbal-technische helden daden verrichten. Zoals reeds gemeld was het Kuys die met twee brutale vergrijpen binnen de eerste vijf minuten de lont in het kruitvat wierp. HU werd onmiddellijk ge ïmiteerd door Koopal die niet eens meer kéék toen hij Van Brandt midden in de borst trapte en geen minuut later hield De Bruickere met beide handen de kleine Huysmans aan de benen vast. Gejoel en terecht ook voor De Bruickere, die na een arbitraal fluitje voor buitenspel de bal demonstratief in de tribune trapte. Gejoel zelfs voor De Munck, die toch minder zenuwenvrij was dan het leek en die het zelfs, bestond om een ballenjongen bij een wat onfortuinlijke aangooi uit te kafferenDe Belgen lieten zich niet onbetuigd en Van Brandt nam op Koopal zün revanche maar kopte uit de vrije trap de bal in paniek bijna in eigen doel. En zo ging het door, een half uur lang. Tot in het incident Huysmans-Klaassens de climax was bereikt. Toen was het ook werkelijk de hoogste tijd dat de schrik er in kwam en beide partijen het eindelijk iets kalmer aan gingen doen. Maar de wedstrijd was er toen ai radicaal mee bedorven. G.Ptn. Lenstra als vleugelgenoot tot een vleugel- formatie van internationale standing kan. komen; zoals het Feijenoordertje echter tegen Duitsland verhinderd was, zo moest nü de Fries de strijd van het reserves- bankje volgen, maar het loont de moeite om het risico van een driemaal-scheeps- recht-proef te aanvaarden. Zoals het ook de moeite loont om Bram Appel eveneens nog eens als rechtsbuiten op te stellen in een voorhoede waarvan Abe Lenstra's genie de architectonische lijnen kan tekenen; ook nü kan de veteraan van Reims en van Portuna '54 nog beter dan hij vanmiddag, in een Knie zonder ruggegraat, presteerde. En de Belgen? Mentaal geladen stortten zy zch leeg in een openings-offensief, maar toen dat eenmaal uitgeraasd was, bleef er niet veel over. Hun nieuwe stop per Van Kerkhoven, een prima opvolger van Carré, organiseerde samen met de weergekeerde doelman Gernaey de af weer uitstekend, waarbü de backs Van Brandt en Dries (de laatste kort voor de rust wegens een bloedende hoofdwond, by een omhaal van Appel opgelopen, door Dlricx vervangen) zich goed aansloten; Diricx werd in de tweede helft zelfs een der besten van zijn ploeg. „Ouderdom", dat is de kwaal van dit elftal, wat bij de ooit zo sterke linkshalf Mees, nu bepaald matig en in de schaduw van de brutale dreumes Huysmans gedrongen, wel heel sterk tot uiting kwam. Het is ook de handicap van Jef Mer mans, voor de rust veruit de beste Belg en de grote organisator van de lawine van aanvallen die de Rode Duivels op ons doel lieten aanrollen: een strateeg en organisator, zoals de Oranje-ploeg in hóór aanval miste. Maar in de tweede helft zakte hij af; en met hem zijn drie Anderlecht-makkers, van wie middenvoor De Wael volmaakt kansloos tegen Van der Hart was en Pol van den Bosch nog door Het doelpunt van Koopal, uiterst rechts, het linker schietbeen nog dóór- zwaaiend. De verraste Gernaey grijpt ernaast, Van Brandt ziet het al aan komen en Appel is gereed tot juichen. het gebrilde jeugdspelertje Jurion werd overtroffen. Gevaarlijkste man in deze voorhoede was nog de linksbuiten Orlans, maad op den duur zakte ook bij hem het hoofd tussen de schouders Na een half uur reeds speelde dit Bel gische elftal, in zyn spel en in zijn scores geen schaduw meer van het team dat twee jaar geleden nog naar de W.K. in Bern ging, precies zo moedeloos en fut loos alsons eigen Nederlands' Elftal twee jaar geleden zélf van nederlaag naar nederlaag sukkelde En dat ligt ons nog zo vers in het geheugen, dat het waariyk niet moeiiyk is om de benauwde 10 overwinning op dit vervallen Belgische elftal in haar ware proporties te zien. De opgaande lijn en de perspec tieven van de jeugd zijn in de Oranje-ploeg niet te loochenen. MaaT bij alle overwinningen in successie: véél verder dan het eerste begin zijn wij, op de lange weg van weder geboorte naar volwassenheid nog niet gevorderd. En na elk tentamen, waarvoor ons elftal slaagde (inder daad en de cijfers zijn positiefis er steeds weer een taak. Bij het zien van de weinig elegante manier waar óp dit elftal hier en daar zijn suc cessen behaalt, zouden wij zeggen dat het nu in de moeilijke rijpere- jeugd-fase is getreden. En dat geeft dan^ alle reden voor het zien van bijzóndere taken en verantwoorde lijkheden GERARD PATTIJN. Maar: zonder direct aan deze glansrol van Van der Hart ook maar enige afbreuk te willen doen (tenslotte scoorde deze Belgische voorhoede toch anderhalve week geleden nog 6 doelpunten tegen do Duitse top-club Kaiserslautern en in bijna dezelfde formatie verleden week no» 5 goals tegen de Braziliaanse toernloef Vasco da Gama, twee clubs die bii ai haar fameuze kwaliteiten alleen maar een.... Van der Hart blijken te missen ft - het is toch óók waar, dat de zwakheid van deze Belgische aanval, zwak nu hii tegen een stopper van werkelijk inter voor een negatieve heeft mede bepaaW Een 1—0 zege. Waarmee dus inder daad de trilogie van de drie histo rische uitwedstrijden van dlt sei zoen is afgerond. ,1 zege op Saarland in november (de eerste Oranje-zege in den vreemde sedert zes- en-haif jaar en wel sedert ctö 4—1tegen Finland van juni 1949 Helsinki) en na de 2—1 triomf van Waar in maart de Duitse „Weltmejsterrnann. schaft" werd verslagen nu ook de eerste Deurne-zege sede:rtw 1W de crisis in het Nederlandse voetbal reeds haar schaduwen vooruit gmg werpen en ons elftal in de thuis-arena der Bel gische erfrivalen aan een serievan niets dan nederlagen was b<ïgormen, Een historische zege, deze Belgie- Nederiand 01 van Antwerpen 8 april 1956 Maar helaas géén zege waarvan in latere jaren de glans der bekroning zal blijven doorstralen. Daarvoor werd er niet alleen te slecht gevoetbald: inder daad naar internationale maatstaven ronduit slecht, maar bovendien nep deze wedstrijd meer Saarbruckense dan Düsseldorfse herinneringen wakker. De keiharde counters, waarmee ons elf tal het Belgische openings-offensief op ting en ondermijnde, oefenden niet alleen •en zware terreur-binnen-reglementaire- Perken uit, er zaten, om nóg een boks- (Van onze speciale verslaggever) DEURNE (Antwerpen), zondag. Twee momenten uit de 82e België-Nederland-derby strijden om de voorkeur bij het zoeken naar het meest markante tafereel in deze onheilspellend vinnig be gonnen, maar later naar een heel laag peil afgegleden wedstrijd: het moment waarop' Coy Koopal in de 11e minuut van de tweede helft het enige en voor Oranje winnende doelpunt scoorde of het incident Klaassens-Huysmans-Bond dat karakteristiek was voor de driften die de Nederlandse counter-tactiek los sloeg. Aan die driften zullen wij nog een derde verhaaltje wijden, want ook dat hoort er bij als men deze wedstrijd waarheidsgetrouw wil verslaan. Dat doelpunt van Koopal viel dan, vrij onverwacht, in een periode waarin de Rode Duivels wéér eens de aanval hadden gezocht. In een schermutseling tussen Klaassens-Notermans en een paar Belgen op het middenveld pikte de kleine Moulijn het leer in een dribbel op, centerde zuiver naar de op links uitgeweken De Bruickere, wiens voorzet eigenlijk te snel neerkwam. Moulijn kopte, buk kend het leer echter nog achterwaarts door, waar Koopal juist dat éne onbe waakte ogenblik trof. De VVV-er ving de bal met zijn borst op, draaide zich een halve slag om en kogelde meteen keihard in. En dat was dan de 1-0. Het incident Klaassens-Huysmans viel in de 23e minuut van de éérste helft. De Venlose reus en de Antwerpse dreumes waren op het middenveld in een niet zachtzinnig duel gewikkeld (lilliput Huysmans gaat voor niemand opzij), waarbij onze captain een knie in zijn maag kreeg. Zijn reactie was woedend, en vallend maaide hij met zijn lange benen naar zijn belager, die nog net kon wegspringen om niet ongeveer onthoofd te worden. Van der Hart zwoer bij hel en hemel aan Huysmans zün revanche, werd tot de orde geroepen door scheidsrechter Bond, die de opgekalefaterde Klaassens en de nog nijdige Huysmans hand-in-hand beterschap liet beloven, terwijl 50.000 joelende Belgen het oude Deurne-stadion op zijn grondvesten deden daveren. Het was de Deume-hel in optima forma. mans' kopbal óp Kuys afketste. Beurte- lings ver voor Van der Hart uitwijkend losten zowel Mermans als De Wael ieder twee schoten, die maar rakelings over de Oranje had dat incident reeds in de allereerste minuut uitgelokt, toen Kuys met allebei zijn handen Van den Bosch vasthield: vrije trap, afgeketst, schot van De Wael over de lat. Wij waren nog geen 5 minuten verder, toen dezelfde Kuys een been onder Jurion wegmaaide; waar schuwing van Bond en een gejoel alsof er in de resterende 85 minuten geen stem banden meer nodig waren. De enige dae zijn zenuwen in bedwang had, was Van der Hart: toen al rustig demonstrerend hoe men twee man tegelijk kan pingelen. Een foutje van Klaassens gaf Jurion de ruimte voor een voorzet, waaruit Mer- latkruising zeilden. De Belgen bleven met goede combinaties, door Mermans geor ganiseerd, een weg zoeken, maar Van der Hart stond onwrikbaar. Pas in de 12e mi nuut de eerste Nederlandse tegenactie, een spurtje van Moulijn, door de Brui ckere gelanceerd, besloten met een ver raderlijk schuivertje dat haardun voor langs de verste paal huppelde. Harder was de vlijmscherpe kogel van Orlans, hele maal op rechts opgedoken; De Munck bokste in gestrekte zweefduik het leer met twee handen uit zijn baan, Klaas sens kon niet goed wegwerken en er ont stond een wilde worsteling tot Van den Bosch over schoot. Steeds weer liepen de Belgische aanvallen vast op de geconcen treerde afweer van de door Van der Hart gecommandeerde en door Klaassens en Notermans gecompleteerde vijfmans linie. En geleidelijk werd de zware storm loop, ondermijnd door de harde counters waarmee de Oranjeploeg antwoordde, een sukkeldrafje, waar alle felheid uit was. Wel bleven de combinaties van Mermans c.s. beter en kwam Oranje maar zelden over de middenlijn, maar de storm was, via allerlei incidenten (men zie elders het ,,front"-verhaaltje) toch wel uitge raasd. Van den Bosch kanjerde nog eens op een listige JVfermans-center dicht over de latkruising, werd even later tussen Notermans en Wiersma gemangeld, ap pelleerde echter vergeefs voor een penalty. Van de 12e tot de 33e minuut bleef Gernaey werkeloos; toen moest hij met een riskante duik een schot van Appel, na een switch-combinatie met Koopal, byna van Appel's schoenpunt weggraaien, waarna Koopal het dansende leer net naast joeg. Appel was ook betrokken bij het incident met Dries, toen hy op de linkervleugel opdook en daar met een omhaal het hoofd van de Belgische rechts back openhaalde; het was een ongeluk zonder opzet, alle gejoel ten spijt. Maar de zwaar bloedende Dries moest naar de kleedkamer worden gedragen; Diricx, ook man met ervaring, verving hem. Kennelijk geprikkeld werden de Bel gen nóg eens furieus en Mermans nam uit een combinatie tussen Van den Bosch en De Wael de voorzet ineens in volle vlucht op zijn schoen: een meesterschot, dat echter door De Munck, vlak naast de paal, rustig werd nageoogd. En steeds bleven de Belgische aanvallen terugko men, doordat Klaassens en Notermans bij geen enkele onderbreking een tegenactie wisten te lanceren. Tweemaal kwam Van den Bosch nog bijna vrij; maar eerst gleed Wiersma er nog juist vóór en daarna was een licht toetsje van Van der Hart vol doende om de Belg uit balans te brengen. De rust dus met 00, na een laatste kwartier op een heel laag sudderend pitje. Het was wéér Mermans, die een poging van de Oranjeploeg om de aanval na de rust meteen over te nemen, doorbrak met een solorush en een midden in de clinch met Notermans zeer zuiver afgevuurde schuiver. De Munck lag echter precies op tijd in de hoek, kon daarna zelfs blijven staan toen een diagonale schuiver van De Wael naast de doelpaal belandde. Toen kwam dan, onmiddellijk vooraf gegaan door een solo van Appel, die op een le vensgevaar-duik van Gernaey was ge strand. in de 12e minuut Koopal's doel punt. De Belgen hadden hun repliek: éénmaal gleed De Wael eindelijk Van der Hart voorbij, maar De Munck was pre cies op tijd uitgelopen en even later pluk te onze doelman ook een kopbal van Van den Bosch vlak bij de paal weg. Daarna waren de Rode Duivels tot aan de laatste 5 minuten nergens meer. En eindelijk kwamen er wat meer Neder landse aanvallen achter elkaar. Daarbij was echter voor Koopal in het centrum geen plaats en de V.V.V.-er kreeg van Arthur Bond een pittige waarschuwing toen hij zijn bewaker Van Kerkhoven twéémaal binnen tien seconden in de grond trachtte te duwen. Op links kreeg hij even een vrije baan, maar in duel met Van Brandt kon Appel op de voor zet geen kopstoot van genoeg kracht pro duceren. De Bruickere werd een ogenblik zichtbaar, toen hij uit een vrije trap van Bosselaar (tegen Van Brandt) ineens in schoot en Gernaey het leer nauwelijks corner kon stompen (de cornerverhou ding was 33). Koopal nam die hoek schop met een perfecte inswinger, Ger naey moest met één vuist in de verste hoek klimmen, kreeg het leer niet weg, maar de doelworsteling eindigde met een slecht schot van Klaassens, ineens in het voorste gelid opgedoken. Nog 5 minuten en toen balden de Bel gen nog even alle kracht samen. Van der Hart kon om twee-drie tegenstanders ver makelijke kringetjes draaien, een plotse linge kogel van De Wael werd toch ge vaarlijk, doch door Klaassens afgeweerd, De Munck stompte het onmiddellijk vol gende schot van Jurion weg en vervol gens smoorde Van der Hart zélf het schot waarbij Mermans al half van een gelijk maker had gedroomd. De fel opdringende Diricx, een enkele keer tot in het Neder landse strafschopgebeid! joeg zijn ploeg nog één keer op (een schot van Koopal héél hard over de lat ertussendoor). En op een passje van De Wael kwam inderdaad Mermans in de laatste minuut nog één keer in schietpositie, maar hy viel over de bal heen en het werd de laat ste van de zes gedeelde corners: een luchtduel tussen Van der Hart en Mer mans en ook dat laatste duel werd ge wonnen door Van der Hart, die finishte zoals hij gestart was, als de ster van het veld en de eigenlijke match winnaar. G. Ptn. door MARTIN W. DUYZINGS ANTWERPEN, zondag. Had vandaag, in het Antwerp Stadion, de sfeer eigenlijk wel iets bij zonders? Het stadion, verdronken in een eindeloosheid van parkeerplaatsen vol lak-glinsterende automobielen, was grauw en oud, als altijd. De wind was guur, de hemel hing vol dreigende wolken en de harmonie van Beerschot had moeilijkheden met het tempo van ons Wilhelmus, zoals altijd. Men zei in beide kampen, dat de sfeer rondom déze Derby niets bijzon ders had. Een landenontmoeting in een lange, lange reeks, waarin beide ploegen met wisselend succes gestreden hebben. Een wedstrijd die wel licht méér op traditie drijft, dan op de noodzaak van het opvoeren van enig voetbalvlagvertoon. Doch in beide kampen weet men béter! Deze keer kwam een Rode Dui- vels-team in het veld, dat een verjonging had ondergaan en dat, spran kelend van geestdrift, in een oefenwedstrijd in het Heyselstadion 10.000 volkomen verraste toeschouwers praktisch tweemaal drie kwartier had doen juichen. Dat Rode Duivels-team, gealarmeerd door de nieuwe koers van een Oranjeploeg, die jaren achtereen hier in Deurne, dapper doch machteloos, met de rug tegen de muur had gestaan, kwam naar het sta dion met, naar men nu toegeeft, de opdracht het Oranjeteam te verplet teren niet méér en niet minder een opdracht, waaraan een artikel maandag jongstleden in een der Nederlandse bladen, onder het edele motto: „We vreten ze op, de Belgen!", verschenen, wel niet geheel vreemd zal zijn geweest. En dit team ontplofte dan onmiddellijk na het eerste fluitsignaal in een serie met vaart uitgevoerde aanvallen en alleen de hemel weet, wat er van onze Oranjeploeg in deze kanonnade was overgebleven, zo toevallig niet de defensie het sterkste en betrouwbaarste deel ware van onze ploeg en zo voorts deze defensie niet vooral vandaag de gelegenheid kreeg zich op te trekken aan het waarlijk meesterlijke spel van Cor van der Hart die, zonder overdreven show en zonder uitdagend te zijn, vandaag héél dat Belgische binnentrio, Jef Mermans inbegrepen, meer dan eens een voudig belachelijk maakte. Men verklaart nu dat Belgische beginoffensief als een tactische ma noeuvre. En zo dat waar is, dan maakte men daarmee, met de meeste hoogachting, dan meteen ook de tactische blunder van het jaar. Want over het Deurne-Stadion wapperden, jubelend en dreigend tegelijk, van daag de vlaggen van het Düsseldorfse Rhein Stadion. Dreigend, omdat onze ploeg naar Antwerpen moest met de weinig geruststellende weten schap, dat het Legioen op de tribunes en „thuis" in de huiskamers sedert de zege op de Duitsers zonder meer op een overwinning in de Derby re kende. Maar jubelend, omdat het Oranjeteam daar in het Rhein Stadion de basis heeft gelegd voor een rotsvast geloof in eigen kunnen en omdat 't bovendien ervaren had, dat het in staat is, werkelijk in staat, ongeha vend een vliegende storm over zich heen te laten gaan, om daarna pas, als de tegenstander eenmaal is uitgeraasd, fel en dodelijk terug te slaan. Men overrompelt, met déze defensie, met déze fameuze stopper-spil, tegenwoordig een Oranjeteam niet meer in twintig felle beginminuten. Men betaalt dat later en de Belgen betaalden het vandaag grof. De rekenmeesters onder de op de perstribune verzamelde experts zullen u stellig voorrekenen hoeveel doelrijpe kansen de Belgen in deze wed strijd al met al wel hebben gehad en aan hoe weinig van die kansen wij genoeg hadden om niettemin met deze Derby aan de haal te gaan. Doch zeker in een Derby als deze spelen ook andere factoren een door slaggevende rol en wel in die andere sector, de mentale!, waren wij ook ditmaal sterker. René Marien, chef-voetbal van de „Gazet van Ant werpen" zei na afloop van deze wedstrijd, die voor België wel zeer teleur stellend moet zijn geweest: „We hebben een voortreffelijke Belgische ploeg, doch tegen een mentaal sterkere tegenstander redden ze het slechts een kwartier. Dan verliezen ze hun brille". Zo was het vandaag in het Antwerp" Stadion. En wéér, zoals destijds in Düsseldorf, toonden we ons sterker, juist in een sector, die we óók be heersten in de dagen, toen Karei Lotsy met het Oranjeteam van over winning naar overwinning trok. Hoewel: de geestdrift van Het Legioen aan het slot van deze wedstrijd kon het in de verste verte niet halen bij de explosie in het Rhein Stadion. Want zelfs dat Legioen, dat voor een Derby als deze speciale maatstaven hanteert (simpele maatstaven: be langrijker dan al het andere is de zege!), zelfs dit Legioen is nog altijd kritisch genoeg om te begrijpen, dat we de goden mogen prijzen voor het bezit van een man-als Van der Hart, die in zijn eentje een complete vij andelijke voorhoede zonder moeite imponeert en.... dat we voor het overige nog volop in de leerschool zitten, met een lange, moeilijke leer tijd en stellig nog wel een paar dozijn teleurstellingen voor de boeg, al vorens we inderdaad het peil bereikt hebben, waarop voetbal-Nederland rechten mag laten gelden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5