DIJLLES deed (nog) geen verzoek tot troepenzendingen naar Midden-Oosten Hammarskjoeld in Cairo 75.000 dienstplichtigen onder de wapenen B ACTIE: delen in welvaart KVP-jeugd houdt in Wateringen appèl Nieuwe maatregel ter bestrijding alcoholmisbruik bij verkeer 10 jaren Katholieke Arbeiders vrouwenbeweging Gevaarlijke rijders komen onder een zware controle OVERLEG MET LEIDERS VAN HET CONGRES AUTOBUS VAN DIJK GERAAKT; DRIE PASSAGIERS GEDOOD Zon- en feestdagen in Hongarije 6 pet. loonsverhoging in de mijnen REGERING OVERWEEGT Pleidooi voor verplichte bloedproef Ook nog 6 procent DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woensdag 11 april 1956 Nat King Cole neergeslagen De „Brederode" voor lopig nog in de Sont Na drie weken naar Algerije Nieuwe wenk aan Parijse Dominicanen Uitvoer van consumptie aardappelen wordt stopgezet Sergeant was niet bevoegd „Comité van tien" Voor K.V.P.-verkiezingsfonds Reserveer 29 april Paspoort en wagentje van opa Schram Lonen in zuivelindustrie met zes procent omhoog WEERBERICHT De Amerikaanse minister van buitenlandse zak^m Nulles, heeft dinsdag anderhalf uur niet veerden Congresleiders acht republikeinen en zes democraten beraadslaagd over de toestand in het Midden-Oosten. Hierbij is ook de mogelijk heid ter sprake gekomen, dat de regering het Congre» Zal verzoeken president Eisenhower specja^e bevoegdheden te verlenen, opdat hij. ingeV^(Van een acute crisis in het Midden-Oosten onmiddellijk handelend zal kunnen optreden Volgens de Congresleiders heeft de minister echter officieel een dergelijk verzoek niet gedaan. Joseph Martin, de republikeinse leider in het Huis van Afgevaardigden, bevestigde na afloop van de bespreking tegen een verslaggever, dat er geen verzoek was gedaan om Amerikaanse troe pen „op dit ogenblik" naar het Midden-Oosten te zenden. „Natuurlijk" zou een dergelijk verzoek worden gedaan als het gevaar zich ontwikkelde, aldus Martin. Bergingspogingen dit jaar niet meer mogelijk Morgen pubiikalie Frans regeringsbesluit Algerije T unesië tot 1 MEI AFGESCHAFT Tevens 3 pet. over 1955 De bloedproef Strengere straffen iHiiiiimimi Zijn thans teruggevonden Voor de beambten in de metaalindustrie Van der Heem GESCHENK VOOR MGR. J. P. HUIBERS t)e weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen, maar plaatselijk ook wat regen. Zwakke veran derlijke wind. Weinig Verandering in tempera tuur. Donderdag 12 april: zon op 5.52 uur, onder 19.35 uur; maan op 6.07 uur, onder 21.49 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT hfriEM-n ^isenhower zal op 21 april in biipo ter gelegenheid van de jaar- omst van de vereniging van ho"1 pp leuren der Amerikaanse dag- belangrijke rede houden over de b. pihdse politiek der V.S. Het »f® _r Waarschijnlijk geacht, dat hij biJ," /-gelegenheid de toestand in het lVtidd °sten onder de loep zal nemen. Volgens het blafl „Newsweek" zou pre- jident senj,ower thans definitief zijn vet0 ej1 Uitgesproken over eventuele _'ngen naar Israël althans foo'jt -f^dige situatie. Volgens „News- V «liibe Eisenhower o.m. vrezen, dat der£°i,°*e Wapen^endingen de missie van u^eid naar het Midden-Oosten !ö,°eilijken. genKi^cretaris-generaa1 vertoeft op het-n v. k in Cairo, waar hu bespre- met Egyptische regerings- u.listeravond ontmoette hij dr. kolonel Gohar. Hedenmorgen d asser Volgens George Evan Perssecretaris van de secreta- ris naai. is zal Hammarskjoeld maan- daAer nLTel Aviv vertrekken. Het is ecHlle r»l 2eker, dat Hammarskjoeld de 7ai,rende tijd voor maandag in Ctno we, 0rbrenSen' in naar Egypte deed Hammars- LvLeen witgeschilderd V.N.-vlieg- tü rreeri aan, vanwaar 'hij per auto \naar Jeruzalem voor een onmid- deU"pe. Pespreking met generaal Burns. Na alisch cb confereerde hij met enige Isrjda vf autoriteiten. Teruggekeerd in Introk hij vervolgens met gene- ra£- „at. Per vliegtuig naar Cairo. ckdoni "Pst in Cairo verklaarde Ham- dat zich in het gebied van belets 10 van de 42 V.N.-waarne- J aan nHen. Zij kunnen het werk daar I" «ten» hogelijk zou Hammarskjoeld l°cln&iiè waarnemers te werven in Vi° Rn-Ü Israëlische radio heeft gene- r^otischS Premier Nasser verzocht de e commando-activiteit in Israel t" .nee-Staken en hem te doen weten. poneer aajj verzoek is voldaan. Saekom nog enkele berichten bin- «elN? over deze commando-raids, eh - het gebied van Gaza. uit het 'nse^f'^ham, een stad in de Ameri- K»»"se staat Alabama, bekend door het Ki» Ucy> is de neger zanger-pianist Cole gisteravond door een groep zes "lanken op het toneel neergesla- 6e"' 1 COJe gaf een concert voor blanken en tater nog v00r negers optreden. Bij zijn tweede lied stormden ongeveer zes jannen het toneel op en sloegen hem en de1.xACTOf<km tegen de grond. Een ilentfl1 politiemannen snelde hem te hulp- Enkele jev aanvaliers zijn naar het politiebureau overgebracht. Volgens zijn manager hep Cole geen verwondingen op. Het bergen van het wrak van de ,,Bre- derode", het admiraalsschip van Witte de With, zal dit jaar niet meer mogelijk zijn. Het seizoen is thans al te ver gevorderd en bovendien is de Deense kikvorsman Jan TJhre, die het bergingswerk ZOU deen, op het ogenblik in West-Afrika. De „Brederode" is op 8 november 1658 tijdens de slag in de Sont ten onder ge gaan. Het wrak ligt een paar honderd meter m Deens territoriaal gebied, drie i vier kilometer van Elsenör. Berichten, die de laatste tijd de ronde doen, dat het wrak van de „Brederode" n1?'van dit adup maar van een ander is, di? d-eS™dlgen niet juist, omdat in deze berichten gesproken wordt van dat °P een diepte van 15 7r?k ,van het Nederlandse j PP een diepte van gi£mmeter' Verder wijst men er op, dat iA-l?09. «en kanon uit het wrak is ge haald, dat zich thans m Brielle bevindt. gebied ten noorden van Bersheeba, uit een der buitenwijken van dez'e stad, waar een overval op een politiepatrouille werd gedaan en uit de El Auja-zone, waar twee overvallen op het wegverkeer plaats von den. Langs de Syrische grens kwam het gisteren tot enkele schietpartijen. Israël heeft er bovendien bij de bestandscom missie over geklaagd, dat twintig Jor- daniërs Israëlisch gebied zijn binnen- gedrongen en daar een patrouille heb ben beschoten. Hierbij zou één Jorda- niër zijn gedood en één gevangen geno men. Van Jordaanse zijde is deze infil tratie tegengesproken. Radio-Jeruzalem meldde gisteren, dat de chef van de Israëlische generale staf, generaal Mosje Dajan, de doodstraf heeft bekrachtigd, die zoals gemeld is uit gesproken tegen een gevangen genomen Egyptisch commando. De vertegenwoordiger van Israël bij de V.N. heeft dinsdag de aandacht van de Veiligheidsraad gevestigd op de activiteit van de Egyptische „zelfmoord-comman do's." Hij heeft bovendien de Veiligheids raad officieel in kennis gesteld van de verklaring, welke premier Ben Goerion einde vorige week heeft afgelegd en waarin werd gezegd, dat Israël zich vrij heid van handelen voorbehoudt, zolang Egypte zich niet onvoorwaardelijk bereid verklaart, z'ich van vijandelijke daden te onthouden. Het politieke comité van de Arabische Liga heeft gisteren een resolutie aangeno men, waarin wordt verklaard, dat alle Arabische landen naar vermogen de taak van Hammarskjoeld zullen vergemakke lijken. Ingeval hij een nieuw voorstel zou opperen, zouden de Arabische landen met elkaar overleg plegen alvorens een ant woord zal worden gegeven. De Liga heeft tevens besloten tot de vestiging van een Arabisch kantoor in West-Duitsland. dat moet dienen om de gang van zaken in het oog te houden bij de Westduits-Israëli- sche overeenkomst tot herstelbetalingen aan Israël als vergoeding voor het door de nazi's aan de joden aangedane leed. De Liga heeft tenslotte aanbevolen dat de Arabische landen diplomatieke betrek kingen aanknopen met die landen, waar ook Israël diplomatieke vertegenwoordi gers heeft. Te Parijs wordt verwacht, dat nog deze maand 75.000 dienstplichtigen onder de wapenen zullen worden geroepen, om de Franse troepen in Algerië te versterken. Het betreft hier 70.000 reservisten van 22 en 23 jaar en 5.000 miliciens, die voor de eerste maal onder de wapenen komen. Bij deze 75.000 man komen dan de ver sterkingen die Frankrijk uit West-Duits land NATO-troepen en van elders naar Algerije heeft gezonden of bezig is te zenden, zodat op deze wijze de Franse residerend-minister voor Algerië. Robert Lacoste, de gevraagde 100.000 man ver sterkingen krijgt. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Mollet en zijn voor naamste ministers maandagavond tot het oproepen der 75.000 dienstplichtigen hebben besloten. Het besluit moest n°8 worden bekrachtigd op de heden te hou den voltallige ministerraad, waarin pre sident René Coty als voorzitter zal op treden. De publikatie van het officiële oproepingsbesluit wordt donderdag a.s. verwacht. Onmiddellijk hierna zal worden begon nen met het onder de wapenen roepen der miliciens. Dezen zullen in de komen de drie weken in Franse kazernes worden ondergebracht, waarna zij, na een periode van twee tot drie weken v°or en aanvullende opleiding naar Algerije zullen worden gezonden. Bij een gevecht in Oost-Algerije, dat na drie dagen te hebben geduurd maan dag werd beëindigd, zijn naar thans blijkt tenminste veertig militairen en meer dan 250 opstandelingen gedood. Voor het eerst werd gemeld, dat de re bellen in ruime mate beschikken over zware machinegeweren en mortieren. De opstandelingen, die vorige week donderdag de strijd ontketenden do>r een (Telefonisch van onze correspondent). PARIJS, hedenmorgen De magister-generaal van de paters Dominicanen te Rome heeft andermaal ingegrepen in de bedrijvigheid van de paters der Parijse provincie. Na de over plaatsingen en het stopzetten van bepaal de uitgaven der paters, nu ongeveer twee jaar geleden, heeft de magister-generaal thans aan de Dominicanen van de Parijse provincie het verbod opgelegd om in dag- of weekbladen te schrijven. Deze maat regel is waarschijnlijk het gevolg van sommige artikelen, alsmede medewerking aan enkele progressistisch getinte bladen. au*°bus met 25 inzittenden is gistermiddag bij Nieuw-Lekkerland (L.-n.) van de dijk geraakt en kantelend omlaag gestort. Drie buspassagiers kwamen daarbij om het leven; twee personen, onder wie de chauffeur, werden ?eer ernstig gewond en negen mensen liepen lichtere verwondingen op. De verongelukte bus was eigendom van uo -wee Provinciën", welke maat schappij een dienst RotterdamUtrecht onderhoudt. De bus was om 15.10 uur uit Botterdam vertrokken. Even voorbij de watertoren van Nieuw-Lekkerland, waar de bus omstreeks 4 uur passeerde, moest de chauffeur in een bocht plotseling uit wijken voor een tegenligger, die hij ver moedelijk, doordat het uitzicht door een langs de weg staande hooischelf werd belemmerd, te laat heeft opgemerkt. De bus reed schuin de dijk af, botste tegen de muur van een kaaspakhuis, kan telde en bleef op de rechterzijde aan de voet van de dijk liggen. Drie passagiers, die half door de verbrijzelde ruiten wa ren geslingerd, raakten onder de bus be kneld en moeten op slag zijn gedood; hun lichamen konden pas worden geborgen nadat de bus was opgevijzeld. De omgekomenen zijn de 38-jarige me vrouw Vogelenzangvan 't Aardrijk uit Albiasserdam, mevrouw Groenendijk- Keesmaat eveneens uit Albiasserdam en de 31-jarige.C. van Dam uit Meerkerk. Zeer ernstig gewond werden mej. Schakel uit Giessen-Oudekerk en de chauffeur, de 41-jarige T. Scherpenisse uit Ameide. Bei den zijn naar het gemeenteziekenhuis in Dordrecht overgebracht. De lichtgewonden werden in de boer derij waarnaast de bus terechtgekomen was, verbonden door te hulp gesnelde artsen en verpleegsters uit Nieuw-Lek kerland, Streefkerk en Albiasserdam. La ter zijn ze door passerende automobilisten naar hun woonplaatsen gebracht. hinderlaag voor een militaire colonne te leggen, zouden worden geleid door de mohammedaanse nationalistische leider Ben Boelaid Mostafa, die in november uit een Franse gevangenis wist te ont snappen. Tunesische opstandelingen hebben maandagavond in Moulares, in het zuiden van het land, de vrouw en een kind van de plaatselijke leider van de gematigde nieuwe-grondwetspartij gedood. De moordenaars waren aanhangers van de extremitische leider Salah Ben Joessef, die de wijk naar het buitenland heeft genomen. In hetzelfde gebied staken 125 rebellen een marktgebouw in brand en zij waar schuwden plaatselijke arbeiders, niet voor „Europeanen en Joden" te werken. De Hongaarse Ministerraad heeft tot alle landarbeiders op de kolchosen in Hongarije een oproep gericht om zon- en feestdagen tot 1 mei als werkdagen te beschouwen, aangezien de slechte weers omstandigheden de landarbeid de laatste tijd sterk hebben vertraagd. Met ingang van heden zullen nieuwe machtigingen voor de export van con sumptie-aardappelen niet meer worden verleend. Het ligt verder in de bedoe ling, na 21 april de export ook op vergun ningen die eerder zijn afgegeven niet meer toe te staan. Dit heeft het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening meegedeeld. Hoewel de aardappelvoorraden die in ons land aanwezig zijn, nog ruim voldoende zijn om de behoefte van de Nederlandse bevolking te dekken, wil de minister voor komen, dat door een te grote uitvoer de voorziening van het eigen land in gevaar zou komen. Het exportverbod geldt voor alle voor consumptie geschikte aardappelen, met uitzondering van pootaardappelen. Matthew Mckeon, de sergeant die ver antwoordelijk wordt geacht voor de ver drinkingsdood van zes Amerikaanse ma riniers, nadat hij hen op mars had gezon den door een moeras in het kustgebied van Zuid-Caroiina, verklaarde gisteren zelf: „Het is geen excuus, dat ik dit ge bied niet kende en niet wist, dat de wa terstand er ongewoon hoog was.... Som mige mannen hebben ongetwijfeld de dood gevonden, terwijl zij probeerden de anderen te redden". Volgens generaa Pate. de commandant van het korps mariniefs, die ter plaatse een onderzoek naar de toedracht van de zaak instelt, had sergeant McKeon niet. het recht bevel tot een dergelijke mars te geven. Tien katholieke middenstanders, die van mening zijn, dat de invloed van de K.V.P. in middenstandsaangelegenheden nog groter kan en moet worden, hebben een comité gevormd, dat onder de katho lieke middenstand geiden wi] inzamelen voor het verkiezing-fends van de K.V.P. Voorzitter van dit comité, dat zich „Het comité van tien" noemt, is de heer H. E. van den Brule, te Rotterdam. In zijn gisteren gehouden vergadering heeft de Mijnindustrieraad besloten, de mijnondernemingen te verzoeken over 1955 een uitkering te doen van drie pro cent van loon of salaris. Om te bereiken, dat deze uitkering nog in de maand mei kan geschieden, werd het dagelijkse bestuur gemachtigd, aan de ondernemingen te verzoeken tot uit kering over te gaan, nadat eerst enige details door de adviescommissie nader zijn bezien. Voorts besloot de raad in be ginsel, de lonen en salarissen met zes procent te verhogen. Voor de ondergrondse arbeiders zal de- In de ruime veilinghallen van Wateringen zullen de K.V.P.-jongeren uil Zuid-Holland zondag 29 april a.s. hun Verkiezings-appèl houden. Het is er een uit de reeks manifestaties, welke op deze datum alom in den lande door de Katholieke jeugd worden georganiseerd. ze verhogng worden bereikt dfi» het grondloon der houwers te verhogen tot f 15,17 per dienst. Wat de bovengrondse arbeiders betreft zal de verordering be treffende het beginloon van functiegroep III a zodanig worden gewijzigd dat dit loon met zeE procent wordt verhoogd; voorts zullen enige van de in geldsbedra gen uitgedrukte toeslagen worden ver hoogd. Ten aanzien van de adsprirant- beambten en beambten zullen overeen komstige salarisverhogingen worden be reikt door de salarisschalen en de onder grondse premies met zes procent te ver hogen. De mijnindustrieraad nam aan, dat in de loonschalen der maandloners door de ondernemingen overeenkomstige veran deringen zullen worden gebracht. De raad besloot tot bekendmaking in het mededelingenblad Bedrijfsorganisa tie van ontwerpverorderingen, welke ter verwezenlijking van de zes pet. loons verhoging nodig zijn. Het is de bedoeling, dat deze verordeningen in een op 26 mei te houden openbare vergadering defini tief worden vastgesteld en na ministe riële goedkeuring op de eerste dag van die maand in werking zullen treden. Het programma voor het Wateringse Jongerenappèl biedt een bonte verschei denheid. Professor mr. C. P. M. Romme (via de K.R.O.), drs. M. P. A. Delfgaauw, Cor Kieisterlee en drs. c. Cosijns zullen in het officiële gedeelte het woord voe ren. Een demonstratieve optocht zal door het Westiandse landschap trekken, waar bij spandoeken, borden en rollend mate rieel zullen worden meegevoerd. De dag wordt op luchtige wijze afgeslo ten door het cabaret Balchampètre o.l.v. de Leid se heer E. Castelein. Tussen de bedrijven door is er gelegenheid een dansje te maken. Alleen voor het reisgeld zullen de jon geren zelf moeten zorgen, verder is deel neming aan de manifestatie gratis. Daarenboven zal er koffie geserveerd worden, wanneer de meegebrachte boter hammen worden opgegeten. Aanvang van de bijeenkomst is 2 uur 's middags. Zij eindigt 's avonds om 10 uur. De regering beraadt zich over nadere wettelijke maatregelen tegen deelnemers aaii het wegverkeer, die hijik geven van onvoldoende verantwoordelijkheidsbesef door het gebruiken van alcohol, waar door hun rijvaardigheid nadelig wordt beïnvloed. De gedachten van de regering gaan uit naar een stelsel van strafbepalingen, waarin niet alleen dc bekende „zodanige invloed" een criterium voor strafbaar heid oplevert, maar waarin daarnaast de aanwezigheid van een zeker promillage alcohol in het bloed op zichzelf onder be paalde omstandigheden ook reeds tot strafbaarheid leidt. De Kon. Ned. Maat schappij ter Bevordering der Genees kunst is bij dit overleg betrokken. Dit heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Justitie mr. J. C. Ten- kink, gisteren te Utrecht meegedeeld bij de opening van het congres der Vereni ging voor Alcoholbestrijding bij Snelver keer, zoals we reeds in een deel onzer editie van dinsdag meldden. Over de jaren 1952, 1953 en 1954 is aan ongeveer 58 procent van veroordeelde automobilisten, die onder invloed van alcohol hebben gereden, een onvoorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd, terwij] 42 procent er met een geldboete is afge komen. Deze percentages bedragen bij de wielrijders ongeveer 14 en 86. Mr. Tenkink zeide verder, dat uit deze cijfers mag worden geconcludeerd, dat door de rechter het rijden onder drank invloed, gezien ook de dikwijls zeer ernstige gevolgen, de automobilist veel ernstiger wordt aangerekend dan de wielrijder. Weliswaar is de duur der ge vangenisstraf voor de automobilist in vele gevallen korter dan een maand, maar 25 procent van de tot een vrijheidsstraf ver oordeelde autorijders moest toch langer dan e®n maand gedetineerd worden. In 1954 werd aan 88,6 procent der automobi listen, die tot gevangenisstraf werden veroordeeld 'n onvoorwaardelijke straf op gelegd Slechts in 11.4 procent der geval len luidde deze straf voorwaardelijk. Mr. Tenkink deelde voorts mede, dat de regering ook strenger is geworden met betrekking tot het gratiebeleid. De gratie aan veroordeelden wordt zelden meer verleend. Dr. F. Nelemans, wetenschappelijk hoofdambtenaar van de rijksuniversiteit te Utrecht, sprak tijdens dit congres over „Bloedproef en snelverkeer". Hij was van mening, dat de bloedproef zonder enige twijfel verplicht gesteld diende te worden en wel om verschillende redenen. Als belangrijkste noemde hij, dat er medica menten en andere stoffen zijn zoals kool- monoxyde, die vergiftigingsbeelden geven, die vaak uiterst moeilijk van een alcohol- vergiftiging te onderscheiden zijn. Er komen volgens hem nogal wat gevallen voor, waarbij deze stoffen of andere medicamenten gecombineerd met alcohol een ro] spelen en waarbij zonder bloed- alcohol-bepaling geen behoorlijk inzicht in deze factoren afzonderlijk te krijgen 1s Een zeer belangrijk punt noemde dr. Nelemans of men uit het bloedalcohol- gehalte conclusies kan trekken over de rijbekwaamheid. De grote moeilijkheid is, volgens hem, vast te stellen waar de rjj- onbekwaamheid begint, d.w.z, hoeveel of liever hoe weinig men van zijn normale rijbekwaamheid mag missen om nog op de weg toegelaten te kunnen worden. Sommige onderzoekers geven een ge halte van 1 promille aan. als grens waar boven iedereen ongeschikt geacht moet worden een motorrijtuig naar behoren te besturen, terwijl vele andere 1,5 promille en enige nog hogere waarden aangeven. Maar ook wanneer men het over een laagste en een hoogste waarde eens zou kunnen worden, blijft men volgens dr. Nelemans een grote middengroep houden, waar het subjectieve oordeel van politie, polltie-arts en omgeving voor de justitie een richtsnoer zal moeten zijn. Dr. Nelemans betoogde tenslotte, dat iemand met een alcoholgehalte van meer dan een half promille niet aan het ver keer mag deelnemen, niet aldus spreker, omdat iemand met meer dan een half promille niet behoorlijk zou kunnen chaufferen, maar uit het oogpunt van preventie, een principe dat volgens dr. Nelemans in onze rechtspraak meer en meer ingang vindt. Op deze wijze kunnen volgens hem de „sterken" de „zwakken" steunen. Hij meende, dat uit praktische overwegingen dit wettelijk vastgelegd moet worden. Mr. P. J. Hustinx, advocaat-generaal te 's-Hertogenbosch, zei geen grote ver wachtingen te hebben van de nieuwe wettelijke voorzieningen. Ook hij pleitte voor het verplicht stellen van het onder gaan van de bloedproef. Sprekende over de behoefte aan ver hoging van de wettelijke strafmaxima, zeide mr. Hustinx. dat van een wettelijke bedreiging met strengere maxima waar schijnlijk voor korte tjid een heilzame preventieve werking uitgaat, maar, zo zeide hij. het is zaak de kracht van deze preventieve werking niet te overschatten Sterker is volgens hem de preventieve werking als die strenge maximumstraf ook eens wordt opgelegd. Het is wel te verwachten, dat de straffen die thans in het algemeen voor deze feiten worden opgelegd, allengs hoger en zwaarder zul len worden. N>®& ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING HAZET. BEDDEN- EN ST A Al WAR ENF ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Na de Romereis in 1954, maakte de be kende tippelaar Opa Schram vorig jaar een voetreis naar Lourdes. Helaas werd deze tocht niet geheel volbracht. Zoals hij zelf eens zei, is hij in het gezicht van de haven gestrand. Inderdaad was opa reeds op weg naar huis toen hij, zoals kranteberichten vertelden, van geld én goed beroofd tussen Lyon en Dijon in uitgeputte toestand langs de kant van de weg werd gevonden. Enkele maanden ge leden heeft zijn familie de Franse autori teiten verzocht, zijn bezittingen te willen opsporen. Dezer dagen kwam via het Franse consulaat te Rotterdam bericht, dat het wagentje met bezittingen terecht was. Opa's paspoort was reeds bij de brief ingesloten. Met het wagentje ging dat niet zo gemakkelijk. Opa Schram wordt op het ogenblik verpleegd in een inrichting te Apeldoorn. Op het Amsterdamse stadhuis is dins dagochtend de stoclenontwerper R. de Wolf met mej. Marjolie Gildemeyer ge trouwd. Zoals de foto laat zien was er een erehaag gevormd voor het stadhuis, die uiteraard bestond uit vrienden met.... stoelen. In de maandag gehouden vergadering van de onderhandelingscommissie over een nieuwe CAO voor de beambten in de metaalindustrie is onder voorbehoud van goedkeuring van de ledenvergade ringen van partijen en ïïet college van rijksbemiddelaars overeenstemming bereikt over het aangaan van een nieuwe CAO met ingang van 1 mei a.s. Hierin zullen alle salarisschalen met 6 procent worden verhoogd, terwijl de reeds eerder overeengekomen verbete ring van de schalen voor de jeugdige be ambten er tevens in zal worden opgeno men. De CAO zal worden aangegaan tot einde 1956, met dien verstande, dat is af gesproken, dat zij daarna voor de duur van twee jaar ongewijzigd zal worden verlengd. Nadien zullen, indien dit dan mogelijk blijkt mede met het oog op de prijzenkwestie, de huurverhoging e.a. de verbeteringen, betrekking hebben de op de denivelleringen en de verlaging van enkele leeftijdsgrenzen, waarover reeds eerder overeenstemming bestond, in de schalen worden verwerkt. De directie van Van der Heem N.V. te Den Haag heeft na overleg met de erken de vakorganisaties besloten over te gaan tot twee in het voordeel harer ruim 2300 werknemers strekkende maatregelen. Ten eerste zal een uitkering over 1955 worden betaald, welke neerkomt op een brutobedrag van rondweg 3 procent van het jaarloon of -salaris. Voorts komt er een algemene loon- en salarisverhoging, welke voor uur- en weekloners op 30 dezer en voor maand loners op 1 mei a.s. Zal ingaan. Voor uur- ioners zullen de basisionen woraen ver hoogd met 6 procent; voor week- en maandloners zullen de huidige lonen wor den verhoogd met 5% procent. Naar wij vernemen is tijdens gister middag gehouden besprekingen tussen de kerncommissie van de zuivelindustrie enerzijds en de werknemersorganisaties, betrokken bij de C.A.O. voor de zuivel industrie anderzijds, overeenstemming bereikt over de door de regering geboden gelegenheid de lonen in de zuivelindustrie met zes procent te verhogen. Binnenkort zal nog overleg worden ge pleegd over de verbetering van enkele arbeidsvoorwaarden, zoals de uitbreiding van het aantal vrije middagen van dertien op zesentwintig per jaar. Wanneer ook over deze punten overeenstemming wordt bereikt, zal de nieuwe C.A.O, in de zui velindustrie op 1 mei van kracht worden. De thans interdiocesane Katholieke Ar beiders Vrouwenbeweging in de bisdom men Haarlem en Rotterdam heefj dinsdag in Haarlem haar jaarvergadering gehou den in het teken van het tweede "lustrum dat gevierd werd in aanwezigheid van Haarlems bisschop, mgr. J. P Huibers de presidente van het Centrum der Ka tholieke Vrouwen Beweging in Neder land, mevrouw van Nispen tot Sevenaer de presidente van het diocesaan Vrou wengilde, mevr. B Kortekaas-Den Haan de echtgenote van de burgemeester van Haarlem, mevr. Cremers-de Bruin, ver tegenwoordigers van de K.A.B. en repre sentanten van K.A V. in de bisdommen Utrecht, Den Bosch en Breda. Mgr. Huibers werd welkom geheten d°°r de presidente van de jubilerende K.A V., mej. C. Stringa, en zij dankte hem voor de steun, die de beweging van de bisschop heeft ontvangen. Daardoor was het mogelijk dat de K.A.V. kon uit groeien tot een zelfstandige organisatie met een eigen taak en verantwoordelijk heid. Namens de K.A.V. bood mej. Strin. ga de bisschop een geschenk onder cou vert aan. Zij memoreerde voorts, dat on danks de splitsing van het bisdom Haar lem, de K.A.V. (nog) niet gesplitst zal worden en dat men in den vervolge wat Haarlem en Rotterdam betreft interdiocesaan zal blijven voortwerken. Niettemin wilden de K.A.V.-leden, die nu onder het Rotterdamse diocees behoren, afscheid nemen van Mgr. Huibers en zij boden de bisschop een kazuifel met toe behoren aan. Mgr. Huibers tekende in zijn dankwoord de taak van de vrouw, die met haar in vloed zoveel goeds tot stand kan brengen in het maatschappelijke leven. De bis schop verklaarde dat de vrouwenorga nisaties hard nodig zijn maar dat de vrouw daarbij haar eigen taak niet op de achtergrond mag dringen. Mgr. Hui bers tas tenslotte een schrijven voor van het pauselijke staatssecretariaat waarin Z.H. de Paus Zijn waardering uitsprak voor de jubilerende K.A.V. en haar Zijn zegen gaf. De werkvergadering, die daarna ge houden werd, werd geopend door mej. Stringa, die een historisch overzicht gaf van de groei van de K.A.V. Dit deel van de vergadering kreeg overigens ook een feestelijke klank, toen mej. Stringa har telijk gehuldigd werd en een pick-up in stallatie van de K.A.V.-leden ten geschen. ke kreeg met bovendien van iedere kring een grammofoonplaat. Verschillende spre kers onder wie de geestelijk adviseur, rector J. Kraakman, voerden nog het woord. De middag bracht een feestelijk ontspanningsprogramma.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1