Nieuws uit STAD eu OMTREK Het ziet er enigszins raar uit in de binnenstad... Katholiek Vrouwengilde in de ban van Lestikoff OUDE TIJD Schied. Verliuurdersvereniging Geheugen-hulp De persvrijheid en de kritiek op het Franse optreden in Algerije Reclame Verkeer moet omrijden en winkeliers zijn gedupeerd In Vlaardingën worden woningen WALDO-RIJSCMÖOl Uit die goede Maakt Alberdingk Thym voor de K. A. B. Burgerlijke Stand Kapotte daken nare obstakels Ledenvergadering KVP Scliiedam-Noord R'damsche Droogdok Huiszoeking bij prof. Marrou mmm .WOENSDAG 11 APRIL 1956 NSC PACTNA Met „De dochter van de baas JUBILé JAARVERGADERING NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN Ontvangst door gemeentebestuur PASSAGE THEATER WORDT GERESTAUREERD TONEELWEDSTRIJD 1956-!57 W inkeliers gedupeerd 699 15 CIPtER GEPENSIONNEERD NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZOND EEN ADRES AAN DE TWEEDE KAMER DE BLAUWE DOFFER WELSPREKENDHEID IN ROTTERDAM TECHNISCHE CONTROLE NED, VRACHTENMARKT Uitgifte van f 2.750.000 aandelen a pari Verder werd besloten binnenkort over te gaan tot uitgifte van 2.750.000 nieuwe aandelen (zijnde 2/5 van het thans uitstaande kapi taal) tegen pari-koers, met recht van voorkeur voor aandeelhouders. Nadere bijzonderheden zullen nog worden hekend gemaakt. DIVIDEND GIST- EN SPIRITUS 9 PCT (ONV.) Hiervan 3 pet uit agioreserve BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM De R. K. Toneelvereniging Alberdingk Thym geeft voor de K.A.B. in gebouw Arcade een reeks van zes voorstellingen van het blijspel „De dochter van de baas". De eerste avond is donderdag 17 dezer. De heer J. F. Wessel, bedrijfs-assistent wonende Nic. Beetstraat 48a herdacht gis teren de dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Branderij en Gist fabriek Hollandia II. Des morgens werd de jubilaris met zijn familie ten kantore door de directeur in zeer waarderende woorden toegesproken, onder aanbieding van het gebruikelijke cadeau onder couvert. Verder ontving de jubilaris van de heer F. L. Geerdes het vererend getuigschrift namens de Maat schappij voor Nijverheid én Handel en de zilveren legpenning met inscriptie. Voorts sprak namens het gehele personeel de heer W. A. Plomp, eveneens onder aan bieding van een cadeau onder couvert. Er werden mevrouw Wessel bloemen over handigd. In hartelijke bewoordingen bracht de jubilaris dank voor de steeds prettige sa menwerking en voor alles, wat hij op deze dag mocht ontvangen, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 mei houdt de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren haar algemene ledenver gadering in Musis Sacrum. Er vindt o.a. een ontvangst door het gemeente bestuur plaats. Het inwendige van het Passage Theater zal een grondige vernieuwing ondergaan, waardoop vooral de zaal een intiemer'karakter zal krijgen. Er komt een gewijzigde verlichting met nieuwe ornamenten, voorts nieuwe vloerbedekking, er zal een andere be schildering worden aangebracht en een nieuwe wandbespanning. Op donderdagavond 19 april houdt de heer W. v. d. Loos in Musis Sacrum een uiteenzetting over de Toneelwed strijd 1956-57, uitgeschreven door de sectie toneel van de Schiedamse Ge meenschap. Men zegt wel eens, dat het eerst een rommel moet zijn, wil het netjes worden. Als dat gezegde waarheid bevat, wat zal het dan in het centrum van onze stad netjes (taan worden in de toekomst, want het is er momenteel een rommel van be lang. De Koemarktbrug was al jarenlang te smai en het is prettig, dat daar nu ver andering in gaat komen, maar die veran dering bezorgt voorlopig duizenden men sen veel last. Het verkeer is omgelegd en alleen zij, die uit de richting Rotterdam komen, kranen nog over de brug en door de Ger- rit Verboonstraat rijden. Wat uit Vlaar- dingen komt moet, zoals bekend, echter omrijden en niet zo'n klein stukje ook! Via de Stadshouderslaan en de Nieuwe Maasstraat naar de Hoofdbrug en van daar over de Gustoweg naar Rotterdam, Vooral voor de wielrijders, de arbeiders van Wilton o.a., betekent dit een hele omweg. Omdat de wegen, waarover het verkeer tijdelijk wordt geleid, natuurlijk niet op een dergelijke drukte berekend zijn, ont staan er hier en daar opstoppingen van belang. Vooral de Hoofdbrug is een punt, dat aan het verkeer tijdens de spitsuren veel vertraging oplevert. De hoek Dam Vlaardingerstraat (waar door de afslui ting van het centrum ook al abnormaal veel verkeer komt) is een ander. Al beseft natuurlijk iedereen, dat de af sluiting in het centrum een noodzakelijk kwaad is, toch is lang niet iedereen het er over eens, dat deze afsluiting op de beste wijze is geschied. Dit kan men zo hier en daar beluisteren. Misschien doet hier het gezegde opgeld dat de beste stuurlui aan de wal staan, in casu de beste verkeersregelaars oP het trottoir. Er zijn echter mensen, die het van Rotter dam komende verkeer via Broersvest en Lange Kerkstraat over Dam en Vlaardin- gerdijk geleid zouden willen zien, waar bij dan de Dam natuurlijk tot eenrich- tingweg zou moeten worden gemaakt. Het van Vlaardingën komend verkeer kan dan gewoon over de Koemarktbrug rij den en het voordeel van deze oplossing zou dan zijn, dat er niet zo veel omge reden zou behoeven te worden, zo zeggen ze. Of dez'e oplossing inderdaad beter is blijft de vraag, want de bocht van Hoog straat naar Korte dam is maar erg smal en lang niet alle soorten voertuigen zul len de draai daar kunnen maken. Voor de middenstand van de HAV-Bank- galerij is de afsluiting een ware strop. Er zijn er bij, die j.l. zaterdag hun omzet zagen teruglopen tot 1/3 van het normale peil. De tabakshandelaar v. d. Berg klaagde steen en been en dat laat zich denken, want juist 1° deze branche moet men het veelal van de passanten hebben. Bij de Papaver hoorden we de opmerking: „We moeten nuchter blijven; het is logisch dat er iets moet gebeuren aan de Koemarkt brug, maar ik hoop, dat men zoveel mo gelijk aan de winkeliers denkt. Ik heb de laatste dagen vele vaste klanten ge mist. Zaterdag scheelde het zeker 150 gulden omzet." Bij „Miosotis" klaagde men minder. Een bloemenzaak moet het meer van te lefonische bestellingen hebben dan van voorbijgangers. Toch kon men ook hier een 2'ekere terugslag merken. De heer Venemans daarentegen voelde zich hevig gedupeerd. „Ik zie geen kip meer in de winkel" klaagde hij. „Precies voor m'n deur wordt het publiek naar de overkant gestuurd". Bij de Kandelaar kwam tengevolge van het heien een stuk plafond naar beneden: schade 75 gulden, daar het brok boven op een verzameling zgn. Hummeltjes viel. Restaurant De Kroon mist nagenoeg alle vaste lunchklanten en dat is natuur lijk voor de exploitant een grote strop. De Dam is nooit een erg rustige straat geweest, doch sinds de af sluiting van de binnenstad is hij menigmaal een hyperdrukke verkeersader. Toch toonde men over het algemeen bij de middenstand veel begrip voor de nood zaak van de werkzaamheden aan brug en straat. Algemeen sprak men echter de hoop uit, dat de overlast van gemeente wege tot een minimum beperkt zou blij ven. Een hoop. welke door de vele voetgan gers, wier weg door het centrum voert, wel zal worden gedeeld. Het zal een stof fige zomer worden in de binnenstad. Wanneer het resultaat van een en an der echter een keurig geplaveide Gerrit Verboonstraat en een verbrede Koe marktbrug zal zijn, dan is alle last ten minste niet voor niets geweest. GEBOREN; 8 april: René A. van Don gen, z. v. A. van Dongen en L. van Da len; 9 april; Petrus W., z. v. A. L. M. Zuijderwijk en W. M. J. Schippers; Ernst C. A., z. v. P. den Hartog en M. M. Lentzsch; 10 april Christiana J. d. v. W. K. A. van den Bos en G. P. van Arkelen! Paulus G. J., z. v. G. C. A. van Geene en M. J. de Vries; 29 maart; Frederic A. M. z. v. C. A. Wiegmann en J. Rouhard. OVERLEDEN: G. van der Most 80 j. Vijf paar ineengeklemde handen in de zaal, zes dames op het toneel schaterend van de lach om die malle clowns op dat leuke avondje met Lestikoff in Amster dam. Diezelfde dames een nummertje muziek weggevend, waarbij Lestikoff als Duke Ellington optrad, 't was een zotte vertoning. Mevrouw A. Popma-Diks begroette gis teravond de leden van het R.-K. Vrou wengilde in Irene, w.o. enkele heren als gasten, in het bijzonder mevrouw Peek en mevrouw Willems als oud-voorzitster. Helaas was de zaal niet stampvol, maar zij, die verstek lieten gaan, hebben een kostelijke avond gemist. Mevrouw Popma wees op twee dingen, waarvoor dezer dagen per circulaire de aandacht gevraagd wordt, s.l. de verdie pingsdag in S.F.L. op 24 dezer, als besluit van de praatavonden deze winter met ka pelaan De Greef, waaraan een gemeen schappelijk ontbijt na de mis is verbon den, kosten gering. Dan maakt men op maandag, 7 mei, een excursie naar de Calvé-fabrieken in Delft; vertrek per trein van 10 voor 2. Hiervoor opgeven a.s. zaterdagmiddag van 3 tot 6 uur bij mevrouw Breve, waarna de inschrijving voor dit alles sluit. Vrijdagavond, 13 april is in Arcade de film „Het licht breekt door", ten bate van de stichting: Het vier de prinsenkind. In overleg met de andere vrouwenverenigingen is deze avond voor alle gezindten en men doet met zjjh entreegeld een prachtig werk, n.l. het ge brekkig oorlogskind aan een onbezorgde vakantie helpen. Vanzelfsprekend sluiten de leden van het Vrouwengilde zich straks weer aan in de zwijgende stoet als eerbiedige nagedachtenis aan hen, die al les voor ons gaven. Dit geschiedt op 4 mei. Tot grote verrassing van mevrouw Popma werd haar door een der oudste le den, mevrouw v. d. Pluym, op de feest avond van het 40-jarig bestaan bijzonder onderscheiden, een mooi bonbonschaal tje met als inscriptie 19151955, aan- Van 26 maart tot en met 6 april zijn ruim 2100 woningen in Vlaardingën ge teld. Daarbij is gebleken, dat de tellers door de betrokken burgers in het alge meen zeer goed zijn ontvangen. In slechts enkele gevallen, nl- 12 werd de toegang tot de woning geweigerd. De reden van deze weigeraohtigen was zeer verschillend Enkele daarvan lieten de tellers in hun woning niet toe. om de formele reden, dat de betreffende wet nog niet tot stand was gekomen en zij dus in dezen geen recht hadden. Hoewel de betrokken tellers dit nimmer hebben aangevoerd, is deze reden maar gedeel telijk waar. Het recht om de woningen te beschrijven is er wel. doch daarbij kan niet de sanctie worden gehanteerd om tegen de wil van de bewoner de woning te betreden. Anderen weigerden de toegang tot de woning, omdat zij meenden, dat het de bedoeling was een onderzoek in te stel len met het oog op dc eventuele vorde ring van woonruimte, of omdat zij van de huisvestingsautoriteiten nog nimmer een betere of grotere woning toegewezen hadden gekregen. Er waren ook enkele min of meer ko mische redenen om de gevraagde inlich tingen te weigeren. Zo wenste iemand, zolang het dak niet gerepareerd was en hij was verlost van het euvel der lekkage geen inlichtingen te verstrekken. Deze weigeringsgrond wijst er op. dat er zelfs mensen zijn, die menen, dat het zeer om vangrijke werk van de woningtelling al leen geschiedt ten behoeve van de huis eigenaren. In een enkel geval toonde men zich re calcitrant en wenste men, zonder opgave van redenen, de gevraagde gegevens niet te verstrekken. De tellers vonden het desondanks wel nodig, de hoofden eens bij elkaar te ste ken om eenvormigheid in het verwerken van de gegevens te krijgen. geboden. Hulde had spreekster voor het beleid, toen van mevrouw Willems, maar niet minder voor haar opvolgster me vrouw Popma, hetgeen de zaal tenvolle onderstreepte met een krachtig applaus. Mevrouw Popma bedankte in keurige be woordingen voor deze bijzonder aardige geste. Lestikoff is gen onbekende. Voor de veertiende maal trad hij met zjjn blonde assistente Rita, beiden geheel in het zwart, op en hoe? Drie dappere mannen betraden het toneel, een schreef de naam van zijn vrouw plus leeftijd op en de be pleisterde, geblinddoekte en afgekapte Rita schreef de naam half, maar raadde precies de leeftijd, al vergiste zij zich even! Een aardappel op het hoofd van Rita (appelen waren te duur) werd er vak kundig afgeschoten, terwijl de dertien jarige Leo het plankje angstvallig achter haar hoofd hield! Blindschieten op het toneel en tweemaal in de zaal, serieus midden in de roos. Het geheim van psycho-graphologie, het handschrift van de mens met daarin verborgen alle goede en minder goede eigenschappen. De analysen waren ver bluffend rdak Ja, tóen kwam dat wonderbaarlijke stokje, dat saamgevouwen handen ver brak op het toneel en hij een proef in de zaal er nog 5 dames bij kwamen, die ook sterk mediamiek waren. Een kostelijke avond, waarvoor mevr. Popma Lestikoff hartelijk dankte. Hel derziendheid en telepavisie, zij zullen de zer dagen nog menigmaal hét gesprek van vele leden zijn! De geestelijke adviseur, kapelaan C. Hammann gaf door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling blijk. (Advertentie) De heer N. Ballast, cipier bij het Kan tonnaal Huis van Bewaring te dezer stede, wordt met 1 Oct. a.s. gepension- neerd. Na 30 jaren in militairen dienst, laatst als wachtmeester te zijn geweest en 33 jaren de betrekking van cipier te hebben vervuld, gaat de heer Ballast, ook met het oog op zijne wankelende ge zondheid, een welverdiende rust genie ten. Nieuwe Schiedamsche Courant, van 9 augustus 1898-, O40BIAO VOOm SCHtfOAM fM 78ste Jaargang No. 23042 DAM 18 SCHIËD AM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN t 0.30 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.26 per kwartaal, f 2.15 maand en I 0.50 per week. per Zó ziet het er momenteel bij de Hoofdbrug uit. De foto werd nog niet eens op het spitsuur genomen. Op de laatst gehouden ledenvergadering van de K.V.P. afd. Schiedam-Noord was de zaal vrij goed bezet. Dit is verklaar baar door het feit, dat het bestuur zo ge lukkig was om voor deze avond aan de leden te kunnen presenteren de in Schie dam reeds bekende spreker J. Wigmans. Enige punten betreffende de vergadering zelf zijn de volgende: De heer Hofman liet schriftelijk weten, dat hij verhinderd was. De aftredende en zich niet herkies- 1 baar stellende secretaris van de vereni- ging werd door verkiezing vervangen door i de heer P. Olsthoorn. De voorzitter de heer P. J. Beekman kondigde de bromfietstocht voor K.V.P.- ers aan op Hemelvaartsdag a.s. Het in- leggeld is 1. De winnaar krijgt een scooter, verder zijn er nog enige mooie prijzen. Opgave voor deelneming bij het. bestuur van de K.V.P. Daarna begon de heer Wigmans aan zijn verslag over hetgeen hij ondervon den heeft in Sovjet-Rusland. Uit alles blijkt, dat deze nog jonge man zijn avon tuurlijk enthousiasme, de jeugd eigen, duur heeft moeten betalen. Vermoedelijk zal de spreker in de toe komst in de gelegenheid gesteld worden om een vervolg op deze lezing te geven. We kunnen iedereen aanraden deze be langrijke kijk op het leven in de Sovjet unie en de praktijk van het communis me niet te missen. Laten we hopen dat de spreker in z'n voornemen „een waar schuwende stem te zijn" zal slagen en dat hij juist diegenen zal beïnvloeden, die dit het meest nodig zal hebben. In de bovenzaal van de Amstelbron heeft de Jaarlijkse Ledenvergadering van de Schiedamse Vereniging van Huiseige naren plaats gehad, waar gesproken werd over het huurbeleid. Nadat de voorzitter, de heer S. Verloo, een globaal overzicht had gegeven van bet huurprobleem, gaf hij de secretaris, de heer van de Graaff. het woord om zijn verslag over het afgelopen jaar 1955 uit te brengen. Hij behandelde uitvoerig de „onrechtvaardigheid" t.o.v. de huis eigenaren. De huurpolitiek noemde hij „armzalig" en meende, dat de „kruideniersachtige percentjes", die enkele huurverhogingen betekenden niet konden helpen bij de voortschrijdende vermeerdering van de exploitatiekosten. De inkomsten van de huurders gaan ge regeld vooruit, maar de huurverhogingen betekenen voor de eigenaren slechts be droevende kruimeltjes. Deze huurverhogingen passen de huren nog niet eens aan bij de waardeverminde ring, die de gulden sinds 1940 heeft onder gaan en die spr. schatte op een derde van voor de oorlog. De onderhoudkosten zijn echter vijf maal zo hoog geworden als voor 1940 en daarbij komen dan nog de grotere lasten van polderlasten en precariorechten. Door één en ander kunnen de huiseige naren hun pandenbezit niet op waarde houden. Zolang de huren niet op een waar de van 300 pet van voor de oorlog komen, zal men niet ophouden de regering op de noodtoestand te wijzen. Wanneer de regering blijft voortgaan de huiseigenaren de middelen te onthou den, zal dit tot gevolg hebben, dat het na tionaal vermogen wordt aangetast, aldus de heer van de Graaff. De regering heeft grote verantwoor delijkheid hier, omdat het huiszenbezit in versneld tempo verloren zal gaan tot grote schade voor de bezitter, maar ook voor de Volkshuisvesting. Na 1945 is de vrijheid van de huiseige naar steeds beperkter geworden. De huur- stop betekent een aantasting van óe „eigendom". De regering begaat een be leidsfout, zei spr. waarbij de Grondwet in het geding komt. Nog memoreerde de heer van de Graaff dat de jaren dertig bij de huiseigenaren nog diep in het geheugen liggen. In die jaren zijn ontzaglijke verliezen gele den door huiseigenaren cn maatschappijen van onroerende goederen door de grote terugslag in het wereldgebeuren. Grote afschrijvingen hebben toen plaats gehad. Daarom moeten de huren vastgesteld worden op de vervangingswaarde. De huren zijn gekoppeld aan lonen en prijzen. Er zijn naar ik meen, aldus spr., zeven loonronden geweest na 1945 en een totale huurverhoging van 40 pet in twee termijnen, terwijl juist door de loonron den de onderhoudskosten sterk zijn ver hoogd. Spr. deed een beroep op de leden, niet te versagen en vol te houden, totdat de huren zodanig zijn. dat van een ge zonde exploitatie sprake kan zijn. Aan het eind van de vergadering, waar op verder huishoudelijke besprekingen werden gevoerd, kwam aan de orde een schrijven, te richten aan «Je Kamerleden, waarin tot uitdrukking wordt gebracht de slappe houding van regering en staten generaal, ten opzichte van het onrecht, de huiseigenaren aangedaan. Wedvlucht uit Gorinchem, afstand 37 km. De lossing had om 9 uur plaats. De eerste duif kwam om 9.37.34, De laatste 9.43.32. 1 17 Kerkhof, 2 6 v. d. Bant, 3 J. Flipse, 4. L. Lems, 5 8 llv. Leersum en Co., 7 Setsichts, 9 A. v. Gogh, 10 30 v. Deursen, 12 19 A. Broeders, 13. M. Put ters Zn., 14 20 23 v. Gogh en Co., 15 28 P. Morra, 16 Limberg, 18 33 Duivenbode, 21 26 38 v Sloot en Co., 22 36 G. Breur, 24. B V' Gogh, 25, 29 K. v. Loopik Co., 27 32 F.' v .Wijk 31 Domein, 34 W. v. d. Hoo- ven, 35 37 J. Itman. (Diploma) Domonin. Heden, woensdagavond geeft de Rot terdamse cursusklas van het instituut voor welsprekendheid St.-Chrysostomus een openbare slot-demonstratie in Leo's Ca fetaria, Korte Brandstraat 8. Op deze avond zal ook pater J. Baeten S.J. het woord voeren- HEDEN Passage Theater: Operatie Tirpitz (14 jaar); behalve donderdagavond Monopole Theater: 't Begon in Shang hai" (18 j.) DONDERDAG Passage Theater; Het Eu wig misver stand. Schied. Kunstkring 8 uur Stedelijk Museum elke dag 2—5 u. Tent. Jan v. Heel tot 30 april, Moderne Gra fiek tot 6 mei. Woensdag en Vrijdag avond 7-10 uur. R.-K. openbare leeszaal Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse nen: maandag: 7—8 30. dinsdag: 19 -12 2—5 en 7—8.30 woensdag: 2—5 en 7-8 30 donderdag: 10—12 en 2—5 vrijdag: 2—5 er. 78.30 zaterdag: 1919 en 25 Jeugd: woensdag: 24. donderdag: 45. zaterdag: 1—3 Boven 14 laar: woensdag van 6—7.30. Filiaal Rijnstraat l: dinsdag: 6.30-8 vrtldag: 7—8. Filiaal Emmastraat 3: donderdag: 7-8 30 zaterdag: 3 30—5. zondag: 11 12.30 Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag: 11 30 12 30 NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apoth. Rembrandt, Rembrandtlaan 5. TONEEL EN MUZIEK Donderdag 12 april: Schouwburg, 8 uur: „Tosca" (Compagnia d'Opera Italiana) Gvoote Schouwgburg, 8 uur: „Aba Cadabra'' Rivièrahal. 8.15 uur: Kralingse Orkestver. o. 1. v. Joh. van Gooi. Solist Herman Krebbers. BIOSCOPEN Programma's van 6 t/m 12 april Arena: The Benny Goodman story (a. 1.) Capitol: Duivels spel (14 j.) Centraal: In de klauwen der Mafia (18 j.) Cineac: Slaven van de Nijl (14 j.) Colosseum: De lacht op kapitein Ehrlich (14 J.j Harmonie: Blanke slavinnen (volw.) Lumière: Lady Chatter- ley's minnaar (ontoelaatbaar) Lutusca: Het teken van Venus (18 j.) Metro: De vol maakte overval (18 j.) Passage (Schiedam): Operatie Tirpitz (14 j.) Prinses: Gorilla op de vlucht (18 j.) Rex: De gouden havik (14 j Thalió: Paris Canaille (volw.) 't Venster: Animal farm (14 j.) Victoria: Zolang er vrouwen zullen zijn (volw.). De politie heeft gisteren een technische controle gehouden op de voertuigen. Er werden in totaal 11 processen-verbaal opgemaakt: 7 wegens technische gebre ken, twee wegens het ontbreken van de nodige papieren en twe wegens overtre ding van de wet op vervoer van goederen. De stuurinrichting van een bestelwagen verkeerde in een dermate deplorabele toestand, dat het voertuig uit het verkeer genomen moest worden. Voorts heeft de politie gisteravond 8 fietsen, 4 motorfietsen en een bromfiets meegenomen, die onafgesloten en onbe heerd langs de weg werden aangetrof fen De eigenaren kunnen hun eigendom bij de politie terugbekomen. 10 april v.m.: 850 en 650 ton fosfaat Sas van Gent; 300 ton milocorn Veghel (2 s.), 1'20 ton granen Leeuwarden, 124 ton granen Veghel; 200 ton gerst Boxmeer: 70 ton gerst Tilburg: 108 ton veevoer Akkrum. Dividend van 30 pet. v.j. 25 pet. cn f 20.94 per aandeel uit agio-reserve) De vergadering van commissarissen en directie van De Rotterdamsche Droogdok Mij. n.v. heeft o.m. besloten in de a.s. algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend op de aan delen over het boekjaar 1955 te bepalen op 39 pet. (over 1954 25 pet. cn 20,94 per aandeel van de agio-reserve) en voor houders der bewijzen van oprichtersrech- ten 2600 (over 1954 2100) per bewijs te bestemmen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Commandant Giraud, de militaire in- structierechter, die het onderzoek leidt naar aanleiding van de klacht van de mi nister van defensie over de handelingen, die het moreel van het letger ondermijnen, heeft gisteren een huiszoeking gelast bij Henry Marrou, professor aan de Sor- bonne, zulks naar aanleiding van een ar tikel, dat deze heeft gepubliceerd in de Vrije Tribune van het dagblad „Le Monde" van 5 april. Deze huiszoeking, die nog niet tot enige vervolging van prof. Marrou heeft geleid, past in het kader van de nasporin- gen, die onlangs tot de huiszoeking bij en de arrestatie van de journalist Claude Bourdet hebben geleid. Bourdet is toen in staat van beschuldiging gesteld, 'doch de voorlopige hechtenis werd opgeheven. Prof. Marrou behoort tot de groep zeer actieve, maar ook zeer links georiënteer de katholieken van het tijdschrift „Es prit", dat na de bevrijding door hem en door Emanuel Mounier werd opgericht. Hij is 53 jaar oud en heeft, voor hij zijn leerstoel aan de Sorbonne kreeg, aan ver schillende binnen- en buitenlandse facul teiten geschiedenis van het christendom der eerste eeuwen gedoceerd. Hij staat bekend als een groot specialist van de leer van de H. Augustinus en eveneens op het gebied van de pedagogie in de oudheid. De strekking van zijn artikel in „Le Monde" is geweest het land wakker te schudden om bepaalde facetten van de huidige strijd in Noord-Afrika te doen veroordelen. Prof. Marrou heeft daarbij enkele feiten op het oog gehad, zoals de bloedige onderdrukking en wraakneming te Tebessa en andere zgn. „collectieve straffen". Daarbij heeft hij zich o.m. ge baseerd op de verslagen in de communis tische en progressistische pers, terwijl later gebleken is, dat deze de toedracht had overdreven. Dat men nu in het kader van het door de minister van defensie geëiste onderzoek bij prof. Marrou terecht is gekomen om huiszoeking te doen, schijnt vooral geschied te zijn om te weten te komen, waar de hoogleraar zijn documentatie vandaan heeft gehaald. Men heeft echter alleen doorslagen van zijn artikel kunnen vinden en brieven, die de schrijver naar aanleiding van zijn publikatie had ontvangen. Beuve-Marie van „Le Monde" heeft on middellijk tegen deze huiszoeking gepro testeerd, zoals hij het ook deed tegen de vervolging van Bourdet. Men verwacht, dat het nieuwe geval heden in de minis terraad zal worden besproken, daar men bij prof. Marrou moeilijk een opzettelijke ondermijning van de geest van het leger kan veronderstellen. De vraag rijst, in hoeverre een dergelijk optreden een aan slag is op de persvrijheid? Voor het mi nisterie onder socialistische leiding is het geval al zeer onaangenaam, daar het pu bliek weinig rekening houdt met de ge scheidenheid van de uitvoerende macht en de justitie, de militaire incluis. Commissarissen en directie van de Kon. Ned. Gist. en Spiritusfabriek N.V. te Delft zullen aan de eerlang te houden algemene vergadering van aandeel houders voorstellen over het boekjaar 1955 9 pet. (onv.) uit te keren. Indien in een inmiddels te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders goed keuring zal zijn verleend aan een daar toe strekkende statutenwijziging en daar op de verklaring van geen bezwaar zal zijn verkregen zal van genoemde 9 pet. 3 procent uit de agioreserve kunnen wor den uitgekeerd en waartegenover een ge lijk bectrag als extra dotatie aan het re servefonds zal worden toegevoegd. Aangiften van 9 a<pril: BEVALLEN: N W J Ouwerker geb. Coomans z. C J de Boer geb. v. Wijk d. R. Smit geb. SchiTperoord d, W M Knoop geb. Se- ton d. T. Smit geb. Bosman d. N. Dwars- waard geb. Hoogerwaard z. J P M Harte geb. Jell erna d. H E Kukler geb. Koudstaal z. EC Visser geb. Herni z. BA Knegt- mans geb. ten Have z. J W Kooijman geb. Vonk d A Verstegen geb. v. Heijkoop z. J Velthove geb. Paauw d. J Kruidender geb. Dries z. H W Deichmanffi geb. de Vries d. L A Blaak geb. Dries d. P J Buurman geb. v. d. Engel z. A Zwagers geb. v. d. Burght z. W P Biltges geb. Dekker d. J J Kar_ reman geb. Roelse d. L Wakker geb. Schou ten d. D van Otterloo geb. Abrahamse z. A F Maat geb. Delbecque z. C C Stokking geb. Focke z. M van Ameijde geb. Meinster z. L A A v d Graaf geb. v. Mol d. J M Blok geb. Stolk d. A P Hoek geba Maring d. A W de Ruijter geb. Blok z. C Hoek stra geb. v. d. Velden d. A J Martijn geb. Vink z. D de Haan geb. Vermaas z. J C Bezem geb. Blanker z. A C Nipius geb. v. Loon z. A Fonteijn geb. Numan d. F Por- tielje geb. Feenstra d. P v d Waal geb. Seip z. HA Mooijman geb. Gennissen d. M Kool geb. Keijzer d. M Oomen geb. Schaden- berg d. F Wellin geb. Huis in 't Veld d. D S Jansen geb. Okker d. E C M van Vliet geb. Jacobs z. J E H Teijgeman geb. Lodders d. J J M v Nieuwkuijk geb. Tommeien z. A Karlsen geb. Wildeman d. M C Bronk- horst geb. v d Kolk d. H J Meeuwsen geb. Hensema z. A J M Bergsma geb. Welling d. NL Schellevis geb. Verijssel d. OVERLEDEN: T H Teerling, man van M Putters 70 j. B Sondermeijer, vrouw van W S van Kalken 62 j. M van Driel, vrouw van J van Vliet 78 j. H Koole, vrouw van C Hordijk 76 j. Q A de Vette, vrouw van P J Arkesteijn 64 j. P Nelis, man van G Ver meer 69 j. J Baljé, man van J Bruinaars 57 j. H de Jong, wedr van J. Pronk 69 j. J Beekman, dochter 1 dag —Dl Beekman, dochter 1 dag C T Weelen, vrouw van C Visseren 64 j. D v d Leer, man van W M v d Linden 57 j. P Reniers, wedr van R den Ouden 60 ,i. T van Uden. vrouw van L. Tim mermans 76 j. J E v d Sloot, oiiig, vrouw 61 j. M F Tournier, wedr van C H Ooijens 69 j. W A v d Jag't, wedr van J Treurniet 73 j. C de Best, man van J M E v Beek 72 j. w van Oossanen. vrouw van A A den Ouden 76 j. M L J, Worffel, ong. vrouw 71 j- Voorts als levenloos aangegeven: J A van Rijn geb. Poulus z. H J Meeuwsen geb. Hen_ sema z. Y. G. Schipper geb. Aaftink d. Vlaardingën heeft weer een diamanten echtpaar in zijn midden. In de Lelie straat 33 woont het echtpaar Hofman- Post. dat 22 april zestig jaar geleden in 't Vlaardingse stadhuis in de echt werd verbonden. Zondag zijn zij hun bruidsda gen ingegaan. Beiden zijn 83 jaar en goed gezond. Zij hebben getrouwde kinderen, 29 kleinkinderen en 8 achterkleinkinderen. De'bruidegom is. tot zijn 74e jaar als zeil maker werkzaam geweest. Dat beroep heeft hij ruim 60 jaren uitgeoefend- Het laatst werkte hij bij fa. Van Toor. Zijn oudste zoon Jan volgde hem als zeilma ker bij deze firma op. Het overgrote deel van de zeilen, waarmee de Vlaardingse zeilloggers zee kozen, waren van de hand van Jacob Hofman. Hij en zijn vrouw zijn ras-Vlaardingers. De moeder van de bruid woonde destijd in de Arn. Hoog vlietsstraat en werd 99 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2