MALENKOFS GENERALE REPETITIE VOOR HET STUK Veertien dagen gevangenisstraf geëist tegen primeur-jagende journalist De Woningtelling 1956 in veilige haven thans „Sil de Strandjutter verfilmd wordt Nescafe ...o# is koffie.' Kleurentelevisie de Nederlandse ether in P.v.d.A. en volksinvloed IOOI In hemelsnaam, schei uit die heiligverklaring" H D Douglas Hycle mogelijkheden Overzicht Eerste Kamer o Kalmeer de zenuwen DRAADLOOS CONTACT Aanzien van Indonesië geschaad Boscli' Marieke voor het laatst ten tonele Vertrouwelijk document kwam via archief- bediende in de krant u^ot%ë^hhe0fr Guar*-e Met 31 tegen 11 stemmen keurde Senaat het veelomstreden wetsontwerp goed Rath a. doodeheefver De tweede technische hogeschool tv-toestellen, die als een schilderij WOENSDAG 11 APRIL 1956 PAGINA 3 mD!f Engels blad over hei proces- Jungsch, lager heeft gebrachrdan°wemchiheid tewee^ gebeurtenis -G „es" üt ^SeTlndonerië ^oo^f dus de _Pt ten einde", ai- einde", a ET bieden. EH ANGSELS De loonpolitiek ALLES, BEHALVE Spelers ITALIAANS geweigerd zelf het C<* Bruijn heeft Weliswaar onhoffelijkmaar.... Het doel heiligde het middel Bevrijd U van die snerpende pijn! Doof dat zuurbranden op do maag. Met Kennies! NATIONALE SCHULD IN 1955 MET RUIM 1 MILJARD GEDAALD AAN DE MUUR HANGEN Op het TV-scherm Doorbraak „B. K. IN LONDEN" wanneer deze laatsten in Groot - Brit- tannië aankomen. LONDEN, april. WANNEER MAARSCHALK Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef op 18 april in Groot-Brittannië aankomen voor hun tiendaags officiëel bezoek, zul len zij bemerken, dat hun weg reeds bereid is door hun collega Malenkof. De voormalige Russische premier, d:e nu minister van energievoorziening is, keerde dezer dagen terug naar Moskou, na een rondreis van drie weken door En geland, die alleen maar beschouwd kan worden als een triomf voor het commu nisme, voor de Russische leuze vreed zame coëxistentie" en voor de heer Ma lenkof persoonlijk. Hij kwam op 15 maart aan in een Engeland, dat. zware achterdocht koester de over het nut van dergelijke bezoeken door Russische communistische leiders Na Boelganins en Kroesjtsjefs welbere kende indiscreties in India en Birma vroegen zeer velen zich af, of de Britse regering zich met de uitnodiging niet be lachelijk maakte- De ontvangst, die Malenkof gedurende de eerste dagen van zijn bezoek ten deel Viel, getuigde van die gemengde gevoe lens. Toen hij b.v. zaterdags na zijn aan komst, een voetbalwedstrijd bijwoonde, kreeg hij evenveel scheldwoorden als toe- juictnngen te incasseren, ondanks de tra ditionele Britse beleefdheid ten opzichte van buitenlandse gasten. Maar met de dag slaagde Malenkof er in rond zich meer en meer een atmosfeer van vriendelijkheid en goodwill te kwe ken. Hij was minzaam, toegankelijk en goed geheumeurd. Hij maakte zich wer kelijk aanvaardbaar voor de Britse npr. de man in de straat en de arbeiders in de fabrieken, die hij bezocht. Hij was om het zo maar eens uit te drnlrï „alles voor allen". drukken, Was zijn gedrag interessant als soort generale repetitie voor het bezneS van Boelganin en Kroesjtsjef, de hourfin blikte de lezers toe va™!de vonrngeZicht der kranten. Verschillende malif1"^ dag, drie volle weken achteren Jer BBC een verslag van zijn ar-tf, -g de kleine, door mollige viezigheid oml-H" oogjes, schitterden miljoenen kijkers uit hun toestel tegemnnt VISlê" wen verdween. Malenkof werd een Britse huisyriend. Achtervolgd door autogram- menjagers, gekust door aardige fabrieks meisjes, geprezen door verrukte parle mentsleden als een charmante man", verrichtte Malenkof werkelijk een groots karwei door het Britse publiek zachter te stemmen voor het bezoek van Boelga nin en Kroesjtsjef. Daags vóór zijn vertrek vond de libe rale „News Chronicle" het nodig het publiek te waarschuwen: „In hemels naam, schei uit met dit soort heiligver klaringen!". De katholieken en de minderheid van u f' ,ie bezorgdheid blijven tonen met betrekking tot het toekomstige bezoek Vi'ÜSu ëwee belangrijkste Sovjet-leiders neooen het tot nu toe als hun voornaam ste zorg beschouwd het publiek te laten Ln aPf"ue en onverschilligheid voor het bezoek- Maar als B. en K dezelfde tak-< iiek volgen als Malenkof dan zal het een wel heel moeizaam gevecht worden tegen een grote golf van pro-Russische sympathie. ET BEZOEK van B. en K. geschiedt in een atmosfeer, waarin heel wat meer bereidwilligheid is om hen te verwelkomen dan enkele weken geleden en waarin heel speciaal belangstelling bestaat voor Kroesjtsjef als voornaamste exponent van de nieuwe communisti sche politiek. Er zijn slechts een paar stemmen op gegaan om te protesteren. De katholieken vormen bijna de enige belangrijke groep, die in het openbaar waarschuwt tegen de gevaren die voortkomen uit het slui ten van verdragen met dit soort lieden en die het publiek erop wijst, dat er miljoenen slachtoffers van het commu nisme in Siberië en elders zijn. De aartsbisschoppen en de bisschoppen hebben van de afgelopen zondag een biddag gemaakt voor degenen, die ondef de vervolging te leiden hebben. Het Epis copaat verzocht de gelovigen zich gedu rende het bezoek van de Russen met waardigheid afzijdig te houden. In het Hogerhuis gaf de katholieke hertog van Norfolk, Earl Marshall van Engeland, uiting aan de vrees van de katholieke leden van het Hogerhuis Lord Pakenham, een katholiek Labour- lid van het Hogerhuis heeft in december van het vorig jaar voorgesteld, dat het bezoek zou doorgaan maar dan als een geste, dat wij geloven in de mogelijk heid van wat hij noemde, de „vreedzame bekering" van Rusland. Katholieke leden van de meeste ge meenteraden die de Russische leiders zul len ontvangen, zullen de festiviteiten boycotten. In verschillende plaatsen waar officiële ontvangsten op touw worden ge zet. zullen de katholieken bijeenkomsten organiseren om te protesteren tegen de vervolging door de communisten. Maar zoals vroeger vaak is gebeurd, roeien de katholieken op tegen de grote stroom van de publieke opinie. Het is duidelijk, dat Rusland een groot deel van de Britse sympathie aan het veroveren is, maar het is niet zo duide lijk, wat voor Groot-Brittannië de voor delen daarvan zullen zijn. Voordat de oude stadskernen Wevers plaats en Beurdsestraat te Den Bosch on der de slopershamer zullen vallen, sa nering van de oude binnenstad maakt die afbraak nodig. zal de bevolking uit deze karakteristieke buurten nog een maal bij wjjze van reünie bij elkaar ko men. Niet zo maar om wat weemoedig na te praten over de vergankelijkheid van vele dingen des levens, maar om nog eenmaal op volks-artistieke manier ge stalte te geven aan hetgeen er in deze aloude buurten van Den Bosch leefde. En daarvoor zal het befaamde spel „Bosih' Marieke", dat behalve een Maria- spel ook een stuk volkskarakteristiek is, opnieuw worden vertoond. Nu definitief voor het laatst. Zevenentwintig keer heeft dit spel van de oud-Bosschenaar Tom Brouns, onder bezielende regie van Kees Spiering$ voile zalen getrokken. Aan die reeks van suc cesvolle uitvoeringen worden er weldra weer zes toegevoegd. De speeldata zijn 21 (tweeemaal), 22. 23 en 27 mei (twee maal). De eenvoudige, maar gulhartige en volgzame bevolking van genoemde buurten maakt zich onder leiding van Kees Spierings reeds op om deze serie slotuitvoeringen tot een onvergetelijk af scheid van „Bosch' Marieke" en daarmee van een stuk Bossche historie te maken. -E RUSSISCHE LEIDERS zullen ver gezeld worden door een groep van ongeveer vijftig personen. Ser10^'.,e beruchte politie-chef, die een slechte pers in Engeland kreeg, werd van de lijst geschrapt. Maar wel komt er ook n groep dansers van het Moskouse Bolsjoi- theater, die de bezoekers van de Rus sische ambassade in Londen aangenaam zullen moeten bezig houden. B. en K. zullen verblijf houden in het beroemde Claridges Hotel, de verblijf plaats van koningen en miljonairs. Zij zullen door de koningin op Windsor ,-Een proces, dat bii dt> Indonesië meer nnoor.„®4A^1.en^en van enige andere loo ter G JungschfagerV^1116 in een de zaak- Tungschtóger. me nog sub^udlce^1 zo^h Daar de zaak een mening te cèt'sn Lmet lulst z"n Maar -de sant vmM" de schuldvraag (vooral het optraden van" de" proces justitie, SoenarjoR heeft steeds geen T den gegeven om gerust te zijn op dë rechtspleging in Indonesië). Wat v, voornaamste punt van de aanklacht he treft, dat Jungschlager leider was vL T zgn. N.I.G-O, is er, behalve de verkl^ ringen van de getuigen a charge j bewijsmateriaal geleverd. Bovënfuf" konden zelfs hun verklaringen schlager er niet van beschuldigen dat t?" een van de leiders was. Het blad' besi „Wat ook het vonnis van de rechter zijn. het aanzien van Indonesië zai officier van justitie) inzake de reehf* Z?n ging zal nog lang twijfelachtig blijven Castle worden ontvangen. Zij zullen worden ontvangen door leden van de bei de huizen van het Parlement, door civiele autoriteiten in vele delen van Londen en door verschillende organisaties. De interesse in het komende bezoek is verhoogd door de recente veranderingen in de Sovjetpolitiek. Begrijpelijkerwijs hebben deze een flinke dosis nieuwsgie righeid doen ontstaan bij het grote Pu bliek, terwijl zij ook hun effect hebben op de Britse politiek. Toen de Britse communistische partij met Pasen te Londen haar 24ste congres hield, hadden de leiders reeds de nieu we Moskouse richtlijnen voor ,.de al- braak van de persoonsverheerlijking aanvaard en verkondigden zij de deugden van het collectieve leiderschap. Met enthousiasme schaarden zij zich achter het besluit van het twintigste partij congres der Russische partij te Moskou, dat de toenadering tot het socialisme in verschillende landen verschillende vor men mocht aannemen. Op hun eigen con gres maakten zij hiervan gebruik om een eerste toenaderingspoging te wagen tot de linkervleugel van de Labour-partij en de vakverenigingen, met in hun ach terhoofd de idee van een volksfront 'S-GRAVENHAGE, 10 april 1956. De Eerste Kamer heeft vanmiddag met 31 tegen 11 stemmen (V.V.D., C.H.U. en de K.V.P.-er Sassen) aanvaard het wetsontwerp, houdende regelen voor de woningtelling 1956. De ministers Witte en Zijlstra wisten de heer Tjalma (A.R.) te overtuigen, dat de regering door de vergaande wijze, waarop ze de uitvoering van de woningtelling heeft voorbereid, ondanks liet feit, dat de Staten-Generaal het wetsontwerp nog niet hadden goedgekeurd, niets heeft gedaan, dat formeel niet door de staatsrechtelijke beugel kan. De sena- toren De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en Pollema (C.H.) handhaafden echter onverminderd hun kritiek. De liberale afgevaardigde sprak van een klap in het gezicht der Staten-Generaal. Bovendien kon hij het nut van deZe telling niet inzien. De heer Pollema (C.H.) had zelfs principiële, onoverkomelijke bezwaren tegen de opzet van deze woningtelling, öïe hij niet „christelijk- historisch" en „anti-revolutionair" noemde, omdat zij tle intimiteit van het gezin zou aantasten. De heer Tjalma (A.R.) ging niet zo ver. Hij zag alleen staatsrechtelijke bezwaren, die de bewindslieden van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Economische Zaken (waaronder het C.B.S. ressorteert, dat de telling moet uitvoeren) ir hun ant woord konden wegnemen. Minister Witte citeerde uit de handelingen ten bewijze, dat van alle kanten uit de Staten-Gene raal is aangedrongen op het houden van een woningtelling. Hij gaf toe, dat het ontwerp te laat is ingediend tengevolge van verkeerde „timing". Hij wees er op, dat hij hiervoor excuses heeft aangeboden aan de Staten-Generaal. Zou de regering hebben gewacht met het geven van in structies aan het C.B.S. en gemeentebe- Stuur een briefkaart met naam en adres aan Rath Doodeheefver, Prinsen gr. 730-736, A'dam (en met naam en adres van Uw behanger) .U ontvangt dan zonder enige verplichting onze fraai verzorgde pros pectus met Instructieve behangsuggesties, die TJ een inzicht geven ln de 10M mogelijkheden, die R&D BEHANGSELS vall sturen, dan zou de telling deze zomer niet vallen^ook^^aar'cT^vrühei^even^goed «eer hebben kunnen doorgaan. Bij de tóders'tlVnë10-?11 op hun eigen (levende' f!s ,op de (dode) Stalin. Als con ges hiel aëvan k°n men op het con- Üen nnfv te scherpere kritiek horen en dn?keldeVwren hCt geval W3S ëeweeSt eenerëef ven ,Pollitt, de secretaris generaal van de Britse partij bij de ver kiezing van de leiders naar de vierde plaats. De communisten geloven dat zii on dit ogenblik de grootste uitbre'dineskans hebben sedert jaren. Het commu'nfsme wordt zo geloven zij evenals ten tijde van de Slag om Stalingrad t0en de mensen en masse tot de partii toe traden en Stalin het idool werd van d" tot het laatste toe uitbuiten ten linksen, wederom respectabel. Zij zullen het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef eigen voordele! De debatten op de jaarlijkse vakvereni gingsbijeenkomsten, die plaats vonden na Kroestjtsjef aanval op Stalin en tijdens Malenkofs bezoek aan Engeland, weer spiegelden de nieuwe en sympathieke be langstelling, die men ten opzichte van Rusland koestert en de neiging van som mige Labourleiders om iedere vriende lijke geste van de Sovjets prompt te be antwoorden. De Labourleiders zelf staan nu voor de zware taak zowel beleefd te zijn tegen Kroesjtsjef en Boelganin en de „vreedzame co-ëxistentie als iets goeds te verwelkomen, doch tevens hun leden te waarschuwen tegen de Britse commu nisten en hun nieuwe taktiek. Zo waar schuwde het socialistische parlementslid Alfred Robins, die gedoodverfd wordt als minister van buitenlandse zaken in een volgende Labour-regering de aanwezigen op de jaarvergadering van de vakbond voor winkelbedienden, dat „omarming van de communistische partij de doods- kus is voor de socialistische democratie" Uit zijn woorden proeft men het dilemma van die socialisten* die een natuurlijke sympathie hebben voor het communisti sche Rusland, doch niettemin vrezen de consequenties van die liefde in de prak tijk te brengen. Maar deze mensen zul len wel tot degenen b®bo/:en' dl® Sovjet-leiders hun eerbied betuigen, Standardfilms N.V., te Leiden heeft de filmrechten verworven van iï «"nan „Sil de Strandjutter". in Hn sum is het contract getekend door de /2-jarige auteur Cor Bruijn en de direc teur der vennootschap, de heer J. A l Kemps. Naar wij vernemen, beschouwt men de ^filming als een Nederlandse aange. egenheid. Voor de opnamen, die eind f.ugustus of begin september op Terschei- ,'ng zulien beginnen, zal men echter sa menwerken met Italiaanse vakheden ^ls Cameraman zal optreden Gabor Po- ga"y* Hongaar van geboorte. Wie de regie zal voeren is nog niet vastgesteld. We] is inmiddels bepaald, dat de muziek zal worden gecomponeerd door de Italiaan Francisco Dilavagnino, die ook de muziek voor de film „Het Huren Continent" schreef. Hij zal T« l b?°fdzakelijk gebruik maken van w/ï- Ugse volksdansen. Ook de af- han*Png van de film zal in Italiaanse faamj zlJn- Daarvoor is namelijk de be- tractec„i:utt-er Haraldo da Roma gecon- teerde dle ook „Fietsendieven" mon- draaiboek te schrijven. Hij acht dit een taak voor een auteur, die deze materie beter beheerst. Wel zal hij als adviseur hij het verfilmen aanwezig zijn. Men wil zoveel mogelijk op Terschel ling werken, waarbij men beslag hoopt te kunnen leggen op een geschikt huis, dat als de woning van Sil kan worden in gericht. Ook wil men trachten op Ter- stelling de nodige spelers te vinden. £elfs de vertolker van de titelrol wil men zo mogelijk uit de bevolking van het eiland „betrekken". Met, gunstige weersomstandigheden u°°Pt men reeds vrijdag a.s. op Terschel ling met de nodige proefopnamen te be- gmnen. He bejaarde auteur is verheugd over deze verfilming van zijn boek. dat ook ®en Italiaanse vertaling heeft, waar van de filmmensen uiteraard kunnen pro pteren. Hij schreef „Sil de Strandjutter' in 1939. De eerste oplage verscheen in de eerste maanden van de oorlog en sinds dien bereikte het boek een oplage van ruim 200.000 exemplaren en daarnaast vertalingen in de Scandinavische landen, "laud, Duitsland, Frankrijk en Italië. Ais Vrijdag de proefopnamen op Ter- Sf iv beginnen, zal er grote belang stelling vóór bestaan. De televisie is voor nemens daarvan een journaal-reportage te maken. kabinetsformatie zouden dan niet de ge gevens beschikbaar kunnen zijn, welke algemeen noodzakelijk worden geacht voor het uitstippelen van het toekomstige huisvestingsbeleid. De minister hield staande, dat de rege ring niet is vooruitgelopen op de aan vaarding van bet wetsontwerp door de volksvertegenwoordiging. Waar de uit voering reeds is begonnen is dit geschied op basig van vrijwilligheid. Van de be voegdheden, welke het wetsontwerp wil bieden, is nog nergens gebruik gemaakt. Minister Zijlstra erkende, dat de door de directeur van het C.B.S. uitgevaardig de circulaires op enkele punten voor ver betering vatbaar zijn. maar ook hij verde digde de stelling, dat de Staten-Generaal niet zijn gepasseerd. Immers reeds ver scheidene malen hadden zij zich uitge sproken vóór een woningtelling en de gel. den hiervoor hadden zij reeds bij de aan vaarding van de begroting 1956 gevoteerd. De heer Kraaijvanger (KVP) toonde zich verbaasd, dat door enkele afgevaar- ~Ü£v digden z0 hard m van leer werd getrokken. Hij zeide, dat de gang van za ken tegenover de Staten-Ge neraal welis waar wat on hoffelijk was geweest, maar dat men dit na het excuus van de minis ter verder zou hebben moe ten laten rus ten. De contra-argumenten van de heren Pollema en De Vos van Steenwijk vond hij niet wezenlijk. Aan de gegevens van de woningtelling is dringende behoefte. ,,De woningtelling zal eindelijk eens een behoorlijke basis verschaffen voor het huisvestingsbeleid", zo zeide hij. Hij waar schuwde de opponenten er voor het ge zag van de Senaat niet in diskrediet te brengen door de ogen te sluiten voor de noodzakelijkheid om op dit stuk snel en voortvarend te handelen. Waarom de heer Sassen als enige KVP- er tegen het wetsontwerp stemde, werd niet uit de doeken gedaan. Hierna was de begroting van sociale zaken en volksgezondheid aan de orde. Algemeen was er waardering voor het gevoerde beleid. Over de loonpolitiek werden opmerkelijke dingen gezegd door de heer Middelhuis (K.V.P.). Hij be toogde, dat de door de S.E.R. en de Stich ting van den Arbeid ontworpen spelregels voor een gedifferentieerde loonpolitiek niet passen in het stelsel, dat bij de recente loonbeslissing is gekozen. Daarin is voor de richtlijn van het gemiddeld nationaal loonniveau geen plaats meer. Er zijn nu evenveel richtlijnen als er col lectieve contracten en bindende loonrege lingen zijn. De doorberekening is crite rium geworden. Op korte termijn is daar om geen behoefte aan nog andere spel regels, die op het nieuwe systeem zouden zijn gebaseerd. Op lange termijn is het echter twijfelachtig, of men met dit criterium der doorberekening gelukkig zal zijn. Toezicht op de prijzen en prijs- stabilisatie zijn z.i. even belangrijk als toezicht op de lonen. De heer Oosterhuis (P.v.d.A.) achtte het verblijdend, dat pogingen om over te gaan tot een volkomen vrije loonvorming wa ren mislukt Hij meende, dat men voldaan kan zijn over het moeizaam verkregen maar waardevolle looncompromis. De tijd zal echter moeten leren of de aan de dag getreden crisis in de Stichting van den Arbeid geheel is bezworen. De heer Vixseboxse (C.H.) prees winst deling als hét middel om de arbeiders van een excessieve hoogconjunctuur te laten meeprofiteren. De heer Louwes (V.V.D.) gewaagde van de vrees in landbouwkringen voor een te grote vrijheid in de loonvorming. De heer Schipper (A.R.) wilde weten hoe de aanbeveling van de regering om de betaling van de uitkering ineens te spreiden over enige termijnen ter yer- mindering van de inflatoire druk, gerijmd kan worden met het besluit van de mi nister van binnenlandse zaken om aan de ambtenaren tegelijkertijd de gehele uitkering ineens en de verdubbelde vakantietoeslag uit te betalen. Hij deed verder blijken, dat hij gaarne het huur- vraagstuk betrokken had gezien in de recente loonbesprekingen. Hij waarschuw de de minister, dat naar zijn mening de Staten-Generaal te zijner tijd zeker niet zullen aanvaarden, dat bij de invoering van een algemene kinderbijslagregeling de zelfstandigen pas toeslag zullen krijgen Voor de rechtbank te 's-Gravcr.hage is de zaak behandeld tegen de 26-jarige journalist J. D die ervan beschuldigd wordt in oktober 1955 een vertrouwelijk, gestencild, afschrift van een dooi het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat aan H.M. de Koningin gericht schrijven be treffende de zgn. Deltawet te hebben ge publiceerd in een te Rotterdam verschij nend ochtendblad. Tegelijkertijd werd de zaak behandeld tegen de 43-jarige ar- chiefbediende W. K L„ werkzaam bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die dit afschrift ter hand had gesteld aan genoemde journalist. L. kende de journalist nog uit de tijd dat deze op het secretariaat en bij de af deling voorlichting van het desbetref fende ministerie werkzaam was Medio oktober vroeg de journalist aan L. of deze hem misschien aan gegevens kon helpen over het Deltaplan. Hij zou hier omtrent gaarne een primeur willen heb ben teneinde op deze wijze sneller pro motie te kunnen maken. Toen U op 26 oktober opdracht kreeg een brief van het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan H. M. de Koningin het was een ontwerp betreffende het Deltaplan op de stencilmachine te vermenigvuldigen, had hij D. hiervan telefonisch in kennis gesteld. De volgende dag ontmoetten beiden elkaar in een café en bij die ge legenheid gaf L. het document aan de journalist af. Later kreeg hij het terug Na overleg met zijn hoofdredactie schreef de journalist hierop een artikel over het Deltaplan, waarin hij het vertrouwelijke document vrijwel geheel overnam. De officier van Justitie vroeg zich af of hier wel sprake is van het afgeven van geheimen daar het betreffende stuk op geen enkele wijze als dusdanig was ge kenmerkt. L zou het vertrouwelijke ka rakter van het stuk begrepen moeten hebben, maar van een eenvoudige bode mag niet a priori worden aangenomen dat hij zelf het onderscheid kan maken tussen stukken die wel en die niet een vertrouwelijk karakter dragen. L. heeft geen bijzonder voordeel geno ten van zijn daad en hij is er eigenlijk ingelopen. De officier meende omdat er geen voldoende bewijs was om L. wegens verduistering te veroordelen, dar men in dit geval kan volstaan met een kleine geldboete van 40 gulden, subs. 20 dagen en een voorwaardelijke straf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Verdachte D. die vervolgens voor kwam, was van oordeel dat hij slechts zijn taak als journalist had vervuld. President: „Maar dit is op een niet oirbare wijze geschied. U had als gewe zen voorlichtingsambtenaar moeten be grijpen dat U door deze publikatie L. in moeilijkheden bracht. D. verdedigde z'ich door erop te wijzen dat het journalistieke beroep dikwijls eist dat men inlichtingen langs omwegen verzamelt. „Maar na lezing van het stuk in kwes tie had u toch zelf moeten begrijpen dat dit een vertrouwelijk karakter droeg", zo merkte de president op, waarop D. antwoordde: „Ik vond deze primeur niet zo zeer van belang voor mijzelf als wel voor mijn krant". De officier van justitie achtte het be treurenswaardig dat D. op het standpunt staat dat het doel de middelen heiligt. Verdachte geeft blijk van een betreu renswaardige helersmentaliteit. wanneer hij zegt. dat de verantwoordelijkheid voor deze zaak bij L. zelf ligt. Het kan niet scherp genoeg gelaakt worden wanneer iemand in het maatschappelijke ver keer van zulk een mentaliteit blijk geeft. Spreker eiste een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 14 dagen. tAOvertentle» Overtollig maagzuur veroorzaant die sner pende zuurorand De een wordt er onpas- senjK van, de ander neett het gevoel van maag tot Kee* ln orand te staan. Kennies nelpen altiju iedereen, ln geval van .nood" laat u een ot twee Kennies op de tong smencn Direct ts leder spoor van brand of pon vercwenen. Zo oent U met Kennies afdoende tegen zuurörand beveiligd. vanaf het derde kind, terwijl voorshands voor de loontrekkenden de bijslag voor het eerste en tweede kind zullen blijven gehandhaafd. Dat zou ten opzichte van de zelfstandigen een discriminatie zijn, welke het parlement z.i. niet zou kun nen accepteren. De heer Maenen (K.V.P.) bepleitte een definitieve subsidieregeling voor de parti culiere instellingen, die werkzaam zijn op het gebied van de emigratie. De heer Wibaut (P.v.d.A.) wenste een stelselmatige psychologische campagne tegen sigarettenverslaving in het kader van de kankerbestrijding. Te elf uur sloot de voorzitter de ver gadering. Morgenochtend zal het debat worden voortgezet. Ad int. Verschenen is het Algemeen Verslag van de stand der Staatsschuld op 31 de cember 1955* In het verslag wordt tevens een overzicht gegeven van de verschillen de verrichtingen bij het Agentschap van het ministerie van Financiën en de Groot boeken der Nationale Schuld gedurende het. afgelopen jaar. Uit het overzicht van de totaalstand van de Nationale Schuld (inclusief de vergoe dingen wegens gelede® oorlogsschade en wegens geleden watersnoodschade) op de ultimo's van 1954 en 1955 blijkt, dat deze in de loop van 1955 is gedaald met f 1.061 miljoen. De stand per 31 december 1955 is f 19.688 miljoen. Exclusief genoemde ver goedingen beliep de daling 245 miljoen. 100% koffis 100% KOFFIE minste fcoppen voot Cofïeïne 100% KOFFI 100% KOFFIE 100% KOFFIE Ir. E. KRAAIJVANGER Breng de senaat niet in diskrediet Het zenuwstillend, geen slaap verwekkend, BAYER preparaat De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten aan de agenda toe te voegen het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het technisch hoger onderwijs Door dit ontwerp zal de stichting van de twee de Technische Hogeschool te Eindhoven een feit worden. Omstreeks vier uur gistermiddag is het nemen. Het TV-toestel van de toekomst eerste Nederlandse kleurentelevisiepro- zal men als een schilderij aan de muur gramma de ether ingegaan. Het was een kunnen hangen. Om economische rede uitzending, bestemd voor de gedelegeer- nen zal het echter evenals met de kleu- van de C.C.I K-, een internationaal rentclevisie nog wel enkele jaren du- raadgevena lichaam, dat de verschillende systemen van kleurentelevisie bestudeert om te zijner tijd tot een standaardisatie daarvan te kunnen adviseren. Hiertoe uitgenodigd door de Nederland- s,e delegatie, hebben de afgevaardigden. ren, alvorens deze nieuwe toestellen in de handel worden gebracht. Van meer belang dan bespiegelingen over de toekomst is intussen voor de Fry. die zich wat de dichterlijk-drama tische vorm betreft kennelijk inspireerde op zijn grote landgenoot Shakespeare, plaatst in zijn spel. waarvoor hij het ge geven ontleende aan het boek Exodus van Mozes, dat de zeven plagen beschrijft, oie Egypte teisterden, het menselijke ele ment sterk op de voorgrond zonder evenwel het bovennatuurlijke karakter van deze unieke gebeurtenissen te loo chenen. Ten einde de dramatische wer king te verhogen, maakte hij een ruim schoots gebruik van zijn recht als auteur om het aceent in de relaties tussen de hoofdpersonen in dit historische drama de verhouding tussen Mozes en diens aigc V aai UtgUtU) - JA - - 1,V*ULA,U VUCUJ die behalve uit verschillende Westeuro- kllkers dat. wat op het ogenblik op hun pleegmoeder Anath. de zuster van Ramses pese landen onder andere ook uit de Ver enigde Staten. Japan en de Sovjet-Unie afkomstig zijn, bij Philips verschillende systemen van overdracht en ontvangst bestudeerd. Daarbij werden ook kleuren- televisiebeelden vertoond van een for maat van 2.5 bij 3 meter, zoals de afge vaardigden voordien tijdens hun bezoe- ken aan de Verenigde Staten. Frankrijk en Engeland nog niet hadden gezien. Tot slot van dit werkbezoek werd in de namiddag een- kleurentelevisiepro- gramma uitgezonden, waarvoor de direc tie van de P.T.T. een speciale zendver gunning had verleend. De uitzending ge- schieddde uit de kleurentelevisiestudio, die voor dit doel in het natuurkundig laboratorium van de N.V. Philips was televisiescherm is te zien en dan mag met grote voldoening worden vastge steld. dat het oudste medium: het toneel, zich spoediger dan zijn jongere zusje, de de eerstgeboren zoon van de Pharao Seti II te verleggen. Aldus wordt de dood van de rechtvaardige Ramses, waartegen Mozes op het laatste ogenblik vergeefs in verzet komt, een menselijk hoogte punt in dit drama van goddelijke ver gelding. Onder de indrukwekkende en spekta- culaire regie van Albert van Dalsum gaven met name Paul Steenbergen als de door de geest Gods gedreven Mozes. Gijsbert Tersteeg als de sceptische, koel berekenende pharao die tot het laatste in de juistheid van zijn politiek en de grootheid van zijn wrede macht blijft geloven en Luc Lutz als de rechtvaardige maar zwakke twijfelende Ramses prach tige vertolkingen te zien. Jan v. d. Linden gebouwd. De afgevaardigden volgden het Hlm. heeft verzoend met de komst van typeerde uitstekend de aanvankelijk op- T-rtlcA 1_ 1 r! p>~rn nlPIHiro 1 r\/-\ 4 «1 m rJ n rtftn <~Ai ««T1 4 J „nn Jinrf programma in Zeelst, een klein dorpje onder de rook van Eindhoven op enkele kilometers afstand van de plaats van uit zending. Vandaag zijn opnieuw demon straties gegeven en is het programma op nieuw uitgezonden, aangezien het onmo gelijk was de meer dan honderd specia listen allen tegelijkertijd in de gelegen heid te stellen de demonstraties en de uitzending bij te wonen deze nieuwe loot aan de stam der men selijke expressie-middelen, al zal deze wel nimmer als een autonome kunst wor den beschouwd, doch veeleer een repro ducerende functie moeten blijven ver vullen. waarvan het belang intussen moeilijk kan worden onderschat. In tegenstelling tot de film, die niet haar beste en zeker niet haar nieuwste produkten ter beschikking stelde, heeft Aan het programma werkten mee het het toneel gisteravond voor de eerste 1-1- UT-TITrtl -il-l - 1 n W-I ooi Jw J/i L 1 nt/M»: J - "KT -1 ensemble Max Woiski en het gezelschap ..De Nederlandse Pantomime" onder lei ding van Jan Bi-onk. De regie had Willy van Hemert. De decors waren van Wim Vesseur. Op het gebied van de bestaande zwart- wittelevisie zit men bij Philips evenmin stil. Reeds thans zijn, naar wij vernemen, de technici daar zo ver gevorderd, dat er televisie-ontvangers kunnen worden gebouwd zonder de omvangrijke „bui zen", die oorzaak zijn, dat de tegenwoor- tdige toestellen zoveel ruimte in beslag maal in de historie van de Nederlandse televisie een primeère geboden. Onder (toneel) regie van Albert van Dalsum gaf de Haagsche Comedie voor de NCRV- televisie een eerste opvoering van „De Eerstgeborene" (Firstborn), een treurspel naar Oud-Testamentische motieven van Christopher Fry in een voortreffelijke vertaling va Bnert Voeten. Een litteraire toneelmanifestatie van de eerste rang, die door de gevoelige televisieregie van Peter Koen en diens knappe camera-voe ring tevens tot een grootse televisie prestatie werd. portunistische en pas later in de zending van Mozes gelovende Aaron. Ida Wasser man wist haar wat tweeslachtige rol als Anath, de zuster van de pharao. die heen en weer wordt geslingerd tussen haar liefde voor Mozes en loyaliteit jegens de Egyptische zaak. op overtuigende wijze gestalte te geven. Minder geloofwaardig en levensecht was de Mirjam van Mary Ward. Alle lof voor de suggestieve de cors van Peter Zwart. Ongetwijfeld mag deze uitzending wor den beschouwd als een experiment, dat van het stanpunt van de Haagsche Come die uit pas volledig geslaagd zal worden genoemd, als het de zozeer verdiende be langstelling wekt voor de toneelopvoe ringen. die later zullen volgen. Blijkt die belangstelling voor het .levende" to neel zo groot als met recht na deze uit stekende teevisie-uitzending mag worden verwacht, dan zal het beslist niet dé laatste maal zijn, dat er een Nederlandse toneelpremière op het TV-soherm ver schijnt. Het al berucht geworden verkiezings manifest, dat de P.v.d.A. onder de zo welgekozen titel: ,Nu moet u kiezen voor een eerlijke politiek" tot de C.P.N.- aanhang heeft gericht, heeft in katho lieke kring allerwegen een diepe ont stemming gewekt. Van socialistische zijde is hiertegen nog geen enkele af keurende reactie gekomen. Integendeel, men speelt hier nu de rol van de ver moorde onschuld. De voorzitter der P.v.d.A., de heer Vermeer, maakt zich van de felle ver ontwaardiging in katholieke kring wel buitengewoon goedkoop af met dood doeners als: verbazend gebrek aan poli tiek benul, boosaardige interpretaties, afleidingsmanoeuvre e.d. Deze wijze van reageren heeft zelf alle kenmerken van een afleidingsmanoeuvre. In het bijzonder is men, zo verklaarde de heer Vermeer in een interview met „Het Parool", gestruikeld over de zin snede: „Indien eeir andere partij dan de P.v.d.A. zo sterk wordt, dat zij haar stempel drukt op de komende rege ring, dan betekent dat een verminde ring van de volksinvloed op de politiek voor de volgende vier jaren". De wijze, waarop deze zin in K.V.P.- kring is opgevat, zou volgens de heer Vermeer getuigen van een gebrek aan politiek benul, dat hem zelfs kort vóór de verkiezingen zacht uitgedrukt ver baast. Met deze dooddoener meent de heer Vermeer zich van de zaak te kunnen afmaken. Dit getuigt naar ons gevoelen van een gebrek aan politiek benul, dat wij zelfs kort vóór de verkiezingen niet van de heer Vermeer verwacht zouden hebben. De zinsnede in kwestie, zoals zij er zwart op wit staat, is een recht streekse belediging aan het adres van iedere volksvertegenwoordiger, die niet tot de P.v.d.A. behoort, zoals het Tweede-Kamerlid de heer J. M. Peters zondagavond j.l. voor de radio in alles zins begrijpelijke verontwaardiging ver klaarde. Deze zinsnede heeft overigens niet alleen in K.V.P .-kring scherpe kritiek uitgelokt. Ook het liberale „Algemene Handelsblad" is ertegen van leer ge trokken. „Ook voor hem, die geen partij is in dit geding", aldus het blad, „is het duidelijk, dat hier reeds staatsrechtelijk een krasse taal wordt gebezigd, die niet door de beugel kan. Wij voor ons zijn nog altijd politiek naïef genoeg om t® menen, dat die volksinvloed niet via één geprivilegieerde kampioen-partij tot uiting komt, maar dat zij zich doet gel den via alle partijen, die door de stem der kiezers in staat zijn zetels te be halen in het parlement", zo constateert het blad terecht. Achter dit verkiezingsmanifest en met name achter de bovengeciteerde zin snede hieruit steekt een ondemocratische neiging tot zelfverheerlijking, die ook zo duidelijk aan de dag treedt in de wijze, waarop de P.v.d.A. haar eigen partij politieke grondslag de doorbraak gedachte tot enig-geldend en alleen zaligmakend beginsel van partij vorming proclameert. Richtte de P.v.d.A. zich tot dusverre bij haar strijd voor de door braak uitsluitend tegen de christelijke partijen en haar partijpolitieke grond slag, thans wordt ook de V.V.D. in haar bestaansrecht bestreden. Op de vraag, of de V.V.D. in haar huidige structuur een zelfstandige, nuttige functie in ons politieke leven kan worden toegekend, antwoordt de directeur van de Dr. Wiarda Beekman Stichting, drs. J. M. den Uyl n.l. in een pas verschenen brochure van deze P.v.d.A.-stichting met een duidelijk: neen, na eerst het levens beschouwelijk karakter van het vrijzin nige beginsel, dat de V V D. tot uit gangspunt heeft, benadrukt te hebben. M.a.w. ook de V.V.D. wordt nu dus bij het politieke confessionalisme ingedeeld en is hiermede in P.v.d.A.-ogen even zeer gediskwalificeerd als politieke partij. Naar prof. Romme echter meer malen in het licht heeft gesteld, is de P.v.d.A. zelf allerminst vrij van vrij zinnige tendenties. Hoe dit zij, wanneer een partij haar manier van samenbinden van staatsbur gers gaat voorstellen als een nationale functie, waaraan andere partijen vreemd blijven, zodat zij dus nationaler zou zijn dan de andere, ja het nationale beginsel zonder meer voor zichzelf in beslag neemt, zoals de P.v.d.A. al jaren in feite doet, dan geeft zij blijk van een men taliteit, die in strijd is met het partij wezen, gelijk prof. mr. L. G. A. Schlich- ting helder uiteenzet in het laatste num mer van Katholiek Staatkundig Maand schrift. Hoeveel waardering men voor de ont wikkeling van de P.v.d.A. tot een volks partij kan koesteren, ook hier kan over daad in het tegendeel omslaan, zo stelt de Nijmeegse hoogleraar in verband hiermede zeer terecht rast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3