JUNGSCHLAGER VOLMAAKT ONSCHULDIG Beklaagde was met verlof in Nederland DE AARDAPPELEXPORT Zwaard van proletariër s scherp Kroesjtsjef ziet gevaar van „kapitalistische spionnen" STAKINGSGOLF in SPANJE Glubb: communisme machtige factor in Jordaanse politiek DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe bisschop vroeg voorbeeld als goed christen Mevrouw Bouman hield haar dupliek Handel verontrust door het uitvoerverbod E? tSSÜ* »p5 Omwille van het „nationale belang IERSE STUDENTEN BEROVEN TATE GALLERY Interview met „Life" V rij dag 13 april 19o6 Loonoverleg voor handelsreizigers Helikopters in dienst l der verkiezingsactie Geen vrij op Bevrijdingsdag Salarisverhoging voor ULO-leerkrachten Buien blijven „Kleinburgerlijke ideeën" van Sovjet-jeugd veroordeeld Deense vakverenigingen moeten loonsvoorstellen aceepteren Vlaardingen-Oost Radio Vaticana" geeft rode propaganda Vele fabrieken en ateliers dicht Sovj et-propaganda verhoogt onrust in Midden-Oosten Penningmeester Duitse K.A.B. in Essen over vallen WEERBERICHT GEMEENTE AMSTERDAM GEEFT 3 PROCENT <v V.P. guut vliegen in Brabant Limburg en Twente Tweede-Kamerlid Koersen interpelleert regering :v: 'Vf* Exporteurs spraken met minister Mansholt Terugwerkende kracht tot 1 september 1955 Maar noorden krijgt het zachter HOOFDPRODUKTSCHAP AKKERBOLWPRODUKTEN besprak aardappelexport STATION WORDT OP 22 APRIL OFFICIEEL OPENGESTELD De weerverwachtlng van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Over het algemeen zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen, maar in het noorden in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag 14 april: zon op 5.48 uur, onder 19.38 uur; maan op 7.2$ uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Redelijkerwijze kan mijns inziens niet meer worden ontkend, dat beklaagde gedurende de door hem opgegeven tijd inderdaad met verlof in Nederland vertoefde. Hiermee is, zoals ik liet zie, de zaak eigenlijk al geheel getorpedeerd", aldus besloot mevrouw Bouman haar dupliek in de zaak-Jungschlager, waarain het landgereclit te Djakarta vrijdag zijn 64ste zitting heeft gewijd. Zij vervolgde: wat door de getuigen a charge over deze periode is verteld, is dus onwaar gebleken. Op grond daarvan verdienen hun verhalen over andere gebeurtenissen ook geen geloof, f" de vele afgelopen zittingen is naar mijn mening niet alleen niet bewezen, dat beklaagde zich aan het tenlastegelegde zou hebben schuldig gemaakt, maar daarentegen is bewezen, dat hij er zich niet aan schuldig heelt gemaakt en volmaakt onschuldig is. Na te hebben opgemerkt, dat zij volhardde bij al hetgeen zij in haar pleidooi had aangevoerd, beëindigde de verdedigster aldus: „Aan U, mijnheer de rechter, is thans de beslissing in deze moeilijke zaak Samenvattend komt de dupliek van leen I.L.O.-conferentie op Ceylon werd mevrouw Bouman neer op de dertien i verstrekt, bevond hij zich i n Indonesië. pas jwee naaanden na zijn terugkeer werd bekend, dat Jungschlager geen ver. gunning kon krijgen om langer in Indo nesië te blijven; 5) voerde zij aan. dat getuigeverklarin- gen op basis van horen zeggen, waaraan de officier van Justitie wel bewijskracht had toegekend, niet toelaatbaar zijn, om dat de getuigenis volgens de Indonesische wet betrekking moet hebben op feiten die getuige zelf gehoord, gezien of ondervonden heeft; 6) voerde mevrouw Bouman aan, dat de officier van Justitie het z.g. ketting- bewijs onjuist had toegepast, omdat fei ten, die niet behoorlijk zijn bewezen on mogelijk als bewijs voor elkander kun nen worden beschouwd; 7) betoogde mevrouw Bouman, dat de uiteenzetting van de officier van Justitie over „aanwijzingen" bij de bewijsvoering niet in overeenstemming met de wet is. Een brief of een foto op zich zelf kan geen aanwijzing zijn; 8) betoogde zij, dat op grond van over gelegde stukken van de Amsterdamsche Bank en van andere verklaringen Jung schlager onmogelijk tijdens zijn verlof periode in Europa clandestien in Indonesië kan zijn geweest; 9) viel mevrouw Boumar. de interpreta tie door de officier van Justitie van de wetsartikelen aan, op basis waarvan hij Jungschlager schuldig verklaart en zeide zij, veroordeling op grond hiervan niet mogelijk te achten. 10) vierde zij aan, dat een veroordeling als medeplichtige strafrechtelijk een on mogelijkheid is. daar er dan een ander moet zijn, die strafrechtelijk als hoofd dader moet worden aangemerkt: 11) betoogde zij, dat beklaagde ook niet kan worden veroordeeld wegens het bezit en vervoeren van wapens zonder vergun ning, daar ter terechtzitting niet bewe zen is, zoals de wet vordert, dat geen ver gunning verleend was: 12) achtte zij het niet voorkomen van de Nigo en „Nederland Zal Herrijzen" op de lijst verboden bewegingen «en sterk argu ment, dat deze organisaties nimmer heb ben bestaan; 13) betoogde zij, dat een vergelijking met een moordzaak, waarin het bewijs wettig is geleverd, niet opgaat: er is geen spoor van bewijs voor de bewering van de offi cier van Justitie, dat als gevolg van de daden van Jungschlager honderden of zelfs duizenden slachtoffers zijn gevallen. Er is zelfs niet een naam genoemd van iemand, die tengevolge van acties van Jungschlager om het leven zou zijn gekomen. (zie vervolg pagina 5) hier volgende punten 1) Maakte mevrouw Bouman bezwaar tegen het verzoek van de officier van Justitie in zijn repliek om de tenlasteleg ging aan te vullen met het element „op zettelijk"; 2) trok zij uit de erkenning van de of ficier van Justitie, dat noch kolonel Soe- toko, noch de politie in D.iambi, noch getuige De Bont iets had kunnen ontdek ken bij een onderzoek naar subversieve activiteit van Jungschlager. de conclu sie dat de inlichtingen naar aanleiding waarvan zij een onderzoek instelden, on juist zijn geweest; 3) noemde zij het ten aanzien van ver anderingen in getuigenverklaringen vol komen ontoelaatbaar, dat, wanneer ge tuige het totale beeld van een gebeurte nis of belangrijke details er van, die hij reeds herhaaldelijk en zelfs onder ede heeft opgenoemd, gaat veranderen, n a- dat gebleken is, dat die gebeurtenis of die details onmogelijk waar kunnen zijn; 4) bestreed verdedigster de mededeling van de officier van Justitie, dat Jung schlager in 1953 „opnieuw het gebied van Indonesië was binnengekomen met een dienstpaspoort, omdat hij geen toestem ming had van de Indonesische regering Toen hem dit paspoort ter bijwoning van De organisaties van handelsreizigers, aangesloten bij het NVV, de KAB en het CNV, hebben zich gezamenlijk tot de werk geversorganisaties der respectieve be drijfstakken gewend, naar aanleiding van de door de regering toegestane loonverho- ging. Zij hebben verzocht zo spoedig mogelijk een onderhoud te willen toestaan, teneinde de door het college van rijksbemiddelaars genomen beslissing, dat over 1955 een uit kering ineens mag geschieden, alsmede wij zigingen mogen worden aangebracht in de arbeidsvoorwaarden voor 1956 te'bespre ken. Van verschillende werkgeversorganisa ties is al een toezegging tot bespreking ontvangen. Als eerste resultaat kan worden ver meld, dat de werkcommissie dranken industrie aan werkgevers van de hiertoe behorende bedrijfstakken heeft geadvi seerd aan alle werknemers, dus ook de handelsreizigers, de uitkering ineens te verstrekken. Het gemeentepersomeel van Amsterdam krijgt omstreeks 1 mei a.s. over het jaar 1955 een uitkering ineens ad 3 pet van het inkomen per 1 mei 1956, volgens een machtiging die het gemeentebestuur heeft verleend aan de hoofden der gemeente lijke diensten. De Vereniging van Nederlandse expor teurs in aardappelen deelt het volgende mede: „Het bericht omtrent het voornemen van de minister van landbouw, om van af 21 april a.s. de export Van consumptie aardappelen te verbieden, zelfs op uit- voermachtigingen, welke vóór 7 april zijn afgegeven met een geldigheidsduur tot data na 21 april, heeft grote ongerustheid verwekt in de kringen van exporteurs en landkooplieden. Immers op basis van deze vergunningen waren transacties af gesloten, zowel voor leveringen door de landkooplieden aan de exporteurs, als door deze aan hun buitenlandse, voor namelijk Engelse en Zweedse afnemers en in verband daarmede zijn weer ver plichtingen aangegaan betreffende char tering van kustvaartuigen c.d. Wanneer de minister gevolg geeft aan zyn voornemen de export na 21 april De Katholieke Volkspartij heeft twee helikopters gecharterd, die t,J ens 0 mende verkiezingscampagne Limburg en Twente worden ing"et' D« beide toestellen zaPenA°zaterdae 21 in de lucht zijn op zondag 15, zaterdag 21 €ii zondag 22 april i machines te Zondag landt een van beide Zevenbergen van 13.35 tor Oosterhout van 14.30 tot Etten van 15.25 tot 16.05 uur. landt te Steenbergen van 13.40 tot 1 r en te Roosendaal van 15.30 tot 16.30 uur^ Op iedere landingsplaats wor<A politieke speech afgestoken, waarna drie keer twee personen uit de toeschouwers een zesminutenrondvlucht hoven hun ge meente mogen maken. Uit Brabant heeft iaën reeds grote belangstelling voor deze •luchten getoond. Het program voor de ndingsplaatsen: St, Oedenrode, Venray, alkenswaard, Almelo, cuyk ®n st. Aga- tha, Den Bosch, Boekei, Kerkrad'e, e Oldenzaal, Helmond, Tilburg, »eng Enschede, Waalwijk en Oss nog met definitief. Het Tweede-Kamerlid de heer Koersen CKVP) za1 dinsdag a.s. bij de aanvang vergadering mondelinge vragen stel- der ver« ni-ter-president, tevens mi- A Algemene Zaken, dr. Drees. en nister van AL, Binnenlndse Zaken, rif BeeL^Deze vragen houden verband dr. Beei. JJeze vi«& gering om aan ISLïSS word „rieden ja* vember bij de behandeling van de beg ting van Algemene Zaken een motie v a de heer Koersen door de Kamer aan vaard, waarin er bij de regering op wera aangedrongen als stimulerend voorbeeld voor het bedrijfsleven het overheidsper soneel op 5 mei vi'ij te geven. definitief te verbieden en dientengevolge bovenvermelde transacties niet afgewik keld kunnen worden, zullen de gevolgen voor de betrokkenen catastrofaal zijn en financiële consequenties kunnen hebben, waarmee bedragen zullen zijn gemoeid, die gezamenlijk tot in de miljoenen lopen. Een aantal belanghebbende exporteurs had woensdag j.l. te Rotterdam een spoedvergadering, waarop de toestand werd besproken. Men is van mening, dat de aanwezige voorraden zelfs bij het uit voeren van de reeds vóór 10 april afge sloten transacties geen reden tot onge rustheid behoeven te geven ten aanzien van de binnenlandse voorziening. Men vertrouwt er intussen op. dat de stappen, welke inmiddels van de zijde van de Ve(reniging van) N(erferlandse) Expor teurs in) (A(ardappelen) en het Alge mene orgaan voor de v oedselvoorziening bij de minister zijn ondernomen, een op lossing zullen brengen voor de huidige onbevredigende zweve Ie toestand". Het stopzetten van de uitvoer van aard appelen heeft in de kringen der expor teurs grote beroering gewekt. Een dele gatie van het landbouwschap heeft gis teren een onderhoud van strikt vertrou welijke aard met minister Mansholt ge had. Over de resultaten van dit onder houd kunnen geen mededelingen worden verstrekt. Vandaag vergadert de Venexa, de Vereniging van Nederlandse Aardap pelexporteurs, die ongeveer 160 werken de leden telt, te Den Haag. Men hoopt vrijdag in gehoor door minister Mansholt ontvangen te worden. De afgescheiden groep van ongeveer 16 exporteurs, die woensdag te Rotterdam hebben verga derd, heeft zich reeds tot de openbaar heid gewend. In het staatsblad is afgekondigd het k.b. tot wijziging van de salarisregeling voor de onderwijzers, werkzaam bij het uitgebreid lager onderwijs. Met terug werkende kracht tot 1 september 1955 is de beloning voor de eerste en tweede lagere ulo-bevoegdheid en die voor één middelbare ulo-bevoegdheid op twee en een half maal het voordien geldende be drag gesteld. De beloning voor één lagere ulo-bevoegdheid in een eerste klasse ge meente bedragende 27,a 29,per maand, is dientengevolge verhoogd tot 67,50 a 72,50; die van twee lagere ulo bevoegdheden of van één middelbare ulo bevoegdheid, bedragende 54 a 58 is verhoogd to-t f 135 a 145 per maand. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Atlantische Oceaan ten noorden van de Azoren ligt een uitgebreide de pressie, waarvan de fronten de afgelo pen 24 uur West-Europa binnendrongen. Door de luchtdrukdalingen, die daarmee gepaard gingen, kwam ook de grens tus sen koude en zachte vochtige lucht, die ten zuiden van ons land lag, weer in be weging. Deze grens drong gisteravond, begeleid door een regenzone, ons land binnen. Omdat deze zone maar langzaam bewoog, viel er tamelijk langdurige regen, vooral in het noorden van het land, waar de luchtsoortengrens tot stilstand kwam. Daarbij kwamen vanmorgen vrij gróte temperatuurverschillen voor tussen noord en zuid: tegenover temperaturen van 4 graden in het noorden stonden er van 10 graden in het zuiden. De regenzone van het volgende Oceaan, front kwam intussen alweer snel nader bij. Bovendien naderde de hoofdkern van de oceaandepressie West-Europa. Daar om wordt oo-k voor de komende 24 uur wisselvallig weer met wat regen ver wacht. Daarbij zal de temperatuur in het noorden van het land wat hoger worden. In geheel Noord-Europa blijft het in tussen nog volop winter, met matige tot strenge vorst en flinke sneeuwval. De grens van vorst en sneeuw ligt enkele bonderden kilometers van ons land. Katholiek Rotterdam heeft gisteravond op feestelijke en plechtige wijze de nieuw benoemde bisschop verwelkomd. Overzicht tijdens de plechtig heid in de kathedrale kerk aan de Westzeedijk. Op pagina 3 geven wij een reportage van deze luisterrijke gebeurtenis. geren in deze kleinburgerlijke opvatting staven". Dergelijke verkeerde en schandelijke op vattingen moeten streng aan de kaak worden gesteld als een overblijfsel van het kapitalistische tijdperk. De communis tische partij heeft zich ten doel gesteld, aan alle Sovjet-burgers middelbaar on derwijs te geven. Maar dat betekent geenszins, dat iemand, die dat onderwijs heeft gevolgd, geen werk zou behoeven te zoeken in de fabriek en in de kolcho- sen", aldus Kroesjtsjef. Ierse studenten hebben Londen een verklaring e5™EJ}SS?r?» waarin zjj toegeven verantwoordelijk te zijn voor een gedurfde diefsta ^P aar- jlchte dag van een schilderij uit <le dense Tate Gallery. Het hetreft het schilderij. >u'^ee" van de Franse Impressionistische res, Berthe Morisot, dat 100-°°° ofh end waard is. Het werd donderdagocmenu vermist.. Leden van de Ierse nationale studen tenraad verklaarden, dat zij het sen rij, dat naar hun mening aan toebehoort hadden „verwijderd in het se belang". Het schilderij was met 39 andere door wijlen Sir Hugh Lane, een Ierse ku:n t verzamelaar en destijds directeur van Ierse Nationale Museum, vermaakt aar de Tate Gallery. Sir Hugh stierf m r" Sindsdien, hebben kunstliefhebbers m Ierland de wettigheid van het legaat be^ twist. Rechercheurs van Scotland Yard gingen naar de Tate Gallery, nadat een anoniem Persoon het Ierse persbureau te Londen telefonisch van het gebeurde in kennis had gesteld. Het schilderij toont twee vrouwen in een roeiboot, met zwanen op de achter grond. Berthe Morisot, die in 1895 op oo-jarige leeftijd overleed, schilderde het 90 jaar geleden. e Dondense Tate Gallery is een der rijkste kunstcentra ter wereld. Het bezit meer dan 3 000 werken van Britse schil ders en beeldhouwers en 500 werken van buitenlandse kunstenaars. avens én vliegvelden wer den Sisteravond streng door de politie bewaakt in de hoop de studenten te kun nen aanhouden, voordat zij het land ver laten. In het. begin van de avond waren er geen tekenen, die er op wezen, dat het schilderij al buiten Engeland was ge bracht. Het prinselijk jacht „Deo Jüvante", dat Grace Kelly van boord van de „Consti tution" heeft gehaald, heeft de haven van Monaco bereikt. Op de foto ziet men Prins Rainier en Grace Kelly. Zij zet voet aan wal van haar nieuwe vader land. I>e Deense volksvertegenwoordiging heeft, met 153 tegen 9 stemmen, bjj vijf onthoudingen, het voorstel der sociaal democratische regering goedgekeurd, om aanvaarding door de stakers van de voor stellen der officiële bemiddelaars verplich tend te stellen. De voorstellen, die voorzien m loonsver hoging en andere verbeteringen der ar beidsvoorwaarden, en die de lonen voor de komende twee jaar bepalen, waren reeds door de werkgevers aanvaard, doen de vakverenigingen hadden ze met 'n klei ne meerderheid verworpen. De voorstellen zijn een compromis tussen de verlangens van werkgevers en werknemers. De stakingen duren thans bijna een maand. Er zijn 120.000 arbeiders bij be- trokken De kósten van de verbetering der ar beidsvoorwaarden van de Deense arbei ders bedragen 150.000.000 kronen. Tijdens de vergadering van het hoofd produktschap voor akkerbouwprodukten is gistermiddag gesproken over het voor nemen van minister Mansholt om de uit voer van aardappelen per 21 april aan staande stil te zetten. Menigeen in de vergadering was op dit onderwerp toe gespitst. Het bleek echter, dat deskundi gen meenden, dat het niet zo'n vaart met het stopzetten van de uitvoer zou lopen omdat naar hun mening de voorraden in ons land nog voldoende zijn. Het is alleen zo, dat de eventuele uitvoerstop de Nederlandse markt zou kunnen be schermen cn dat er dus een waarschu wing is gegeven. Natuurlijk werd naar voren gebracht, dat door een plotseling verbod van uit voer de exporteurs in moeilijkheden zou den kunnen komen, omdat de buiten landse importeurs hun betalingen voor oude verplichtingen zouden kunnen sta ken zolang aan nieuwe, reeds aangegane verplichtingen, nog niet zou zijn voldaan. De voorzitter, ir. T. Huisman, zeide te geloven, dat in bijzondere gevallen, zelfs bij een verbod van uitvoer, in deze moei lijkheden zou kunnen worden voorzien. Ook het hoofdproduktschap voor akker bouwprodukten zal op nader overleg met minister Mansholt aandringen. Uit de vergadering kwam kritiek, dat de rege ring zonder overleg met produktschappon cn bedrijfsleven de aankondiging tot het voornemen van een uitvoerverbod heeft gedaan. Het hoofdproduktschap zal verder aan bevelen om de meldingsprocedure bij de in- en uitvoer van koffie, thee en cacao zo spoedig mogelijk op te heffen en te vervangen door een nieuwe, eenvoudiger regeling. Tijdens een toespraak tot jonge bouw vakarbeiders heeft de eerste secretaris van de Sovjctrussische communistische partij, Kroesjtsjef, gisteren verklaard, dat de Sovjet-Unie er niet aan denkt om haar staatsveiligheidsorganisatie te ver zwakken. „Het zwaard van de proleta riërs moet gescherpt blijven, het moei de vruchten van de revolutie met be hendigheid verdedigen", zo zeide Kroesj tsjef. Kroesjtsjef wees er op, dat de kapi talistische leiders, gealarmeerd door de successen van de Sovjet-Unie, reeds tot het inzicht zijn gekomen, dat zij hun po litiek moeten herzien. „De volkeren van de andere landen willen zich van het kapi talistische juk bevrijden, doch de kapita listen zullen steeds hun overmacht op de arbeiders trachten te handhaven. Zij verstaan uitstekend de kunst om de ka pitalistische wereld en zijn uitbuitings- svsteem te verdedigen. Zij verstaan ook uitstekend de kunst om inlichtingendien sten op touw te zetten en spionnen en geheime agenten naar ons land te .zen den. Kunnen wij onverschillig blijven tegenover alle misdrijven die de imperia- Zondag 22 april a.s. zal het nieuwe sta tion Vlaardingen zonder verder ceremo nieel worden opengesteld. Ongeveer half mei zal het nieuwe Stationsplein gereed zijn, en hiermede tevens de nieuwe oprit naar de Schiedamsedük, welke langs het café Zonne in het verlengde komt te lig gen van de Schiedamseweg en tevens in het verlengde van de van Hogendorplaan. De thans nog bestaande oprit zal blijven dienst doen als rijwielpad. Op het station komt tevens een tunnel voor voetgangers, die de verbinding moet vormen met het Havenbedrijf Vlaardin- gen-Oost en andere bedrjjven in de om geving. Het nieuwe plein in de vorm van een driehoek wordt voor het station vijf tig meter breed. In het midden is een plantsoen met aan beide zijden rijbanen. Tevens komen hier de halten voor de autobussen. listen jegens ons begaan?" zo vroeg Kroesjlsjef. „Met alle middelen dienen wij de veiligheid van onze staat te waar borgen." Kroesjtsjef verklaarde voorts, dat er 300 a 500.000 vrijwilligers nodig zullen zijn om de plannen voor de minder ontwik kelde Sovjet-provincies ten uitvoer te leg gen. Hij hoopte, dat deze vrijwilligers uit de leden van de Komsomol, de Sovjet jeugdbeweging zullen voortkomen. Kroesjtsjef waarschuwde de jongeren voor de moeilijkheden, die hun te wachten staan in gebieden zoals Siberië en de Centraal Aziatische republieken.An- derzijds verklaarde hij, dat deze streken veel natuurschoon hebben en rijk zijn aan grondstoffen. „In de tijd van de tsaren diende Siberië als dwangarbeidskamp, als deportatie-oord, vroeger maakte men de mensen bang met Siberië en men heeft het ware beeld van dit land op grove wijze vertekend", aldus Kroesjtsjef. Hij noemde Siberië een opmerkelijk en uiterst rijk gebied. De partijsecretaris oefende voorts scher pe kritiek op de neiging bij de Sovjet- jeugd om na het voltooien van de mid- delbare-schoolopleiding geen arbeider te willen worden. De ouders zouden de jon- Met behulp van radio-amateurs In West-Europa proberen communistische agenten de laatste tijd invloed op de uit zendingen van Radio Vaticana uit te oefenen. Dit deelde pater Emil Schmitz S.J.. hoofd van het Duitse programma van Radio Vaticana onlangs mee. De agenten, die voorgeven 4n opdracht van het. Vaticaan te handelen, proberen met radio-amateurs in contact te komen en overreden hen met geheime kortegolf- zenders uitzendingen voor de katholieken achter het IJzeren Gordijn te verzorgen. De financiële middelen, manuscripten en omroepers voor de betreffende landstaal worden „door het Vaticaan" geleverd. Van de inhoud van de uitzendingen, die geheel in het licht van de communistische propaganda staan, zijn de amateurs, die de taal, die in hun uitzendingen gebruikt wordt, niet kennen, vanzelfsprekend niet op de hoogte. Zeer onlangs zijn in Ierland en Portugal dergelijke zenders gevonden en verboden. De organisatie was door een Sovjetagent opgezet, die tevens voor de apparatuur zorgde. De betreffende ra dio-amateurs hadden te goeder trouw ge handeld. Aldus het K.N.P. Een stakingsbeweging voor hogere lo nen, die sinds enige dagen aan de gang is in enkele industriële centra in Noord- Spanje met name in Navarre cn in de Baskische provincies heeft zich giste ren uitgebreid tot Barcelona. De gou verneur van de stad, generaal Acedo. liet onmiddellijk een aantal mannen ar resteren, die ervan verdacht worden de staking te leiden. Alle fabrieken waarin gestaakt werd, zijn gesloten. In Pasencia, in Noord Spanje, vond gis teren door een tot dusver onbekende oor zaak, een ontploffing plaats waarbij ze ven mensen om het leven kwamen. In Pamplona zijn gisteren op regerings bevel alle fabrieken en ateliers gesloten in verband met de staking. In een communiqué, dat gisteravond gepubliceerd werd, heeft de gouverneur van de stad Barcelona verklaard, dat de staking in de verschillende ondernemin gen „een zinloze manifestatie vormt, die te wijten is aan de politieke speculaties van bepaalde elementen", De luchtverbindingen tussen Madrid en de voornaamste plaatsen in het noorden van het land zijn tot nader order stop gezet, aldus wordt uit betrouwbare bron in de Spaanse hoofdstad vernomen. Intussen wordt uit gewoonlijk welinge lichte bron te Madrid vernomen, dat daar zondag j.l. weer vier studenten gearres teerd zijn, die aan de universiteit op nieuw een manifest zouden hebben ver spreid. Zoals bekend, zijn in februari j.l. bloe dige incidenten voorgekomen, waarna een aantal studenten werd gearresteerd. In het huidige manifest zou onder meer de invrijheidstelling van nog vastgehouden studenten worden geëist. Onder de vier studenten, die naar het schijnt niet de opstellers van het manifest zijn, zouden zich onder andere een zekere Bustelo, neef van de schrijver Joaquin Calvo Sotelo. en een neef van de tijdens de burgeroorlog gefusilleerde Spaanse schrijver Federico Garcia Lorca bevinden, Generaal Sir John Glubb, de vorige maand ontslagen bevelhebber van het Jordaanse Arabische Legioen, heeft In een artikel in het Amerikaanse weekblad „Life" verklaard, dat de Russen gebruik trachten te maken van ee oude familie vete tussen de Saoeds van Saoedi-Arabië, de Hasjemitische regeringen van Irak, een der oprichters van het Bagdad-pact en Jordanië, tot voor kort het meest wes- tersgezinde Arabische land. Met Amerikaanse steun tracht Saoedi- Arabië de door de Britten gesteunde ko ningen van Jordanië en Irak te onttronen, doch alleen de communisten varen zelf bij het bondgenootschap van Egypte, Sa oedi-Arabië en de Sovjet-Unie, aldus Glubb. Vier jaar geleden waren er geen com munisten in Jordanië, zo verklaarde hij, en nu vormen zij een van de machtigste factoren in het politieke leven van dat land, hoewel de communistische partij offjciëel nog steeds verboden is. De com munisten hebben vooral veel aanhang onder onderwijzers, die de leerlingen openlijk het communisme onderwijzen De onlusten van december en januari j I. werden veroorzaakt door communistische studenten en scholieren, die in sommige gevallen geleid werden door hun onder wijzers. Volgens Sir John wordt de communis tische ondermijning in het Midden-Oos ten voornamelijk geleid door de Sovjet ambassades in Libanon, Syrië en Egypte. Met behulp van intriges, verkoop van wapens, diplomatie en in het bijzonder van propaganda trachten de Sovjet-af gevaardigden de onrust in het Midden- Oosten te vergroten. „Het is dringend nodig, dat de V.S. en Groot Brittannië gaan beseffen, dat zij door deze propa- ganda-oorlog, waarop zij niet afdoende antwoorden, uit het Midden-Oosten ver dreven worden", aldus generaal Glubb. Gisteravond is op penningmeester Buse van de Duitse Katholieke Arbeidersbewe ging in het district Essen een overval ge pleegd. waarbij bij van de kas, die slechts 10 D.M. bevatte, werd beroofd. Het ver moeden bestaat echter, dat het hier niet zozeer te doen was om het geld als wei om de lijsten van de K.A.B.-leden in het district Essen, welke bij de overval even eens zijn ontvreemd. De ongeveer 30 jaar oude daders, van wie men het spoor nog bijster is, kwa men de woning van de penningmeester binnen onder het voorwendsel dringeno over K.A.B.-aangelegenheden te moeten spreken. In de huiskamer gekomen wurgden zij de Buse, die alleen thuis was, tot deze bewusteloos geraakte. Toen hij weer bij kennis kwam, was hij aan han den en voeten met nylonkousen aan een divan gebonden, terwijl zijn mond met een pleister was dichtgeplakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1