P.S.V. kwam het zicht door Nicolic in van de zege JC kon achterhoede der Eindhovenaren niet baas Excelsior's gelijkmaker kwam fractie van seconde te laat GVAV in laatste minuut gelijk door foutie van MW-defensie Cockie Gastelaars verscherpte haar eigen Wereldrecord E.15.0.11, kortwiekte de Stormvogels met flink en doortastend spel Koopal besliste VVV-Ajax R.B.C. IN VEENDAM GEKRAAKT, DOSKO BEDREIGT TUBANTIA Roda Sport wilde niet wijken De 100 meter vrije slag in 1 minuut 4 seconden Sparta leed weer aan téveel eigendunk! NOAD's dubbelstapper liield NAC in toom D.O.S. had in eerste helft goede tactiek NEC was tegen RCH dicht bij een zege Schiedam beleefde zijn grote zwemtriomf... thuis Geharrewar rond een estafette-ploeg „Juli ie houden niet op!" y MAANDAG 16 APRIL 1956 PAGINA 6 H.V.C. zelfs nog bijna winnaar Veendam gelijkwaardig Ook Rh eden zakte af Dosko concurreert De uitslagen Blauw Wit schotloos HAARLEM—BLAUW WIT 1—0. Er lag in de ouderwetse „klassieker" tussen Haarlem en Blauw Wit weinig krachts verschil. Misschien waren de Amstei;r dammers in het veld iets sterker, maar voor liet doel bleken zy volkomen schotloos en al le talrüke aanvallen in de tweede helft konden De Voogd c.s. niet verontrus ten. Tubantia verrast DOSKO—ZEIST 2—2. Kort spel van Dosko en lange passes van Zeist boden de 3000 toeschouwers in Bergen op Zoom een aantrekkeiyke party voetbal. Kil ■a (Van onze sport-correspondent) EINDHOVEN, zondag. De magere voorsprong van 2-1 in het voordeel van PSV kon eerst in de 35e minuut van de tweede helft van de wedstrijd tegen Rapid vergroot worden, toen invaller Nicolic, oud-speler van Rapid VVien en Joegoslaaf van geboorte, met een schitterend schot uit een voorzet van linksbuiten Van Elderen het derde doelpunt scoorde. En de uitslag werd zelfs royaal, toen linkshalf Van Tuyl in de laatste minuut met een overigens tweemaal genomen strafschop de emstand op 4-1 bracht, waarmede PSV weliswaar een geflatteerde, maar zeer verdiende overwinning boekte. Rapid is iets tegengevallen, vooral de voorhoede, die maar niet op toeren kon komen. Midvoor Van Melis schiep door zyn beweeglijk spel vele aardige kansen, maar zijn medespelers wisten er niet van te profiteren. PSV begon de wedstrijd in een enorm tempo, waarbij de voorhoede zeer vaak erg gevaarlijk was. Een kentering in de strijd kwam wel toen na een kwartier spelen 'het PSV-offensief op zijn sterkst was, maar Rapid scoorde. Het was een gecompliceerd doelpunt. Stopper Smeets zond de bal ver naar voren, waar rechts buiten Smeets de bal doorgaf aan rechts binnen Adang; diens schot kon doelman Steiger niet klemvast krijgen en Van Melis maakte de bal handig vrij, gaf op nieuw door naar Adang. een voorzet werd door rechtshalf d'Hooge ten halve ge- (Van onze verslaggever) SPANGEN, zondag Sparta heeft tegen HVC vier doelpunten gescoord en desondanks een 00 gelijk spel cadeau gegeven. Cadeau, omdat de Kasteelheren (in een afschuwelijke „com binatie" van groen-zwart-blauw) meen den tegen de laag geklasseerde Amcrs- foorters een Van der Gijp en een Daniels aan de kant te kunnen laten staan en om dat zij vervolgens vijf van de zes kwar tieren met een overmaat aan zelfover schatting over het veld wandelden. Pas In het laatste kwartier werd er iets in hen wakker, maar toen kreeg hun spel iets gejaagds en krampachtigs, hetgeen de HVC-ers zó veel tegenkansen bood dat Sparta zich over een verliezend doelpunt niet eens had mogen beklagen. i Inderdaad had de Rotterdamse verdedi ging het niet moeilijk, al speelden de vier piepjonge HVC-aanvallers: Van Eedon en Nederhand op de rechtervleugel het best, Marcus en Onrust op links, een aardig spelletje, geleid door de stoere Heinen, tegen wie Terlouw het in menig kopduel moest afleggen. Een aardig spelletje, zo als heel dit HVG, getraind door Bas Pau- we, een prettig en sportief ploegje bleek. Maarniet van Hoofdklasse-formaat. Sparta mocht zich nog zo lauw en onge ïnteresseerd aanstellen, het betere inzicht en overleg en de iets vaardiger indivi duele techniek schiepen toch kansen. In de Rotterdamse voorhoede faalden Ben- ningshof en Van der Waal echter opzich tig en de oude Den Boer zelfs pijnlijk Allen de snelle Van Ede maakte er iets van: vier van zijn voorzetten leverden een doelpunt op, maar geen ervan werd ge teld, twee van Verhoeven werden voor de rust afgekeurd wegens buitenspel, dito van Van der Waal en Benningshof na de rust wegens onregelmatig aanvallen. En voor het overige zetten HVC's ge routineerde verdedigers Van den Biezen- bos. Sleeking en Malenstein keer op keer met succes de off-side-val open. Nochtans mocht de jonge keeper Van der Werk (uitstekend op hoge ballen) van geluk spreken, toen een schot van Van der Waal de paal beukte en een kogel van Verhoe ven rakelings over de latkruising zeilde. Maar hetzelfde geluk had Van Dijk, toen HVC in het laatste kwartier al zijn moed verzamelde en bij Sparta's krampachtig heid tegenkansen kreeg! Goede schoten van Nederhand eisten van Van Dijk al zijn talenten, een terugspeelbal van Ter louw dwong tot een snoekduik, een ver rassende kogel van Van Eeden schampte op Van Dijk's vuisten af... En als onmid dellijk daarop Heinen's keiharde schuiver niet op de paal zou zijn afgesprongen, zou Sparta zijn fout: onderschatting van de tegenpartij en téveel eigendunk, nog met een nederlaag hebben moeten bekopen I keerd en Hanneman werkte tenslotte de bal in doel. Twee minuten later werd het zwoegen van PSV beloond en zond midvoor Fran sen een fel schot in, dat te machtig was voor doelman Cox. In de tweede helft was- het offensief aanvankelijk bij Rapid, maar de voor hoede was niet tegen de Eindhovense ver dediging opgewassen. Na zeventien minu ten plaatste Buenen een vrije trap hoog voor het doel, doelman Cox en midvoor Fransen sprongen tegelijkertijd hoog op naar de bal, maar misten allebei, zodat de bal in het doel verdween Weer kwam Rapid in het offensief, Zo legde PSV's middenvoor Piet Franssen, teruglopend derde van links, met zijn gelijkmaker de basis voor de zege op Rapid, welks doelman Cox royaal over het schot is heen gedoken. maar weer zonder resultaat. Aan de an dere kant viel het hierboven reeds om schreven doelpunt door Nicolic, die in gevallen was voor Rensen. In de laatste minuut moest Van Tuyl tweemaal een strafschop nemen de eerste keer had doelman Cox bewogen om de stand op 4-1 te brengen. BREDA, zondag Traditie .getrouw is NAC er weer niet in kunnen slagen zijn spel tegen NOAD te ontplooien. In alle lijnen werden de Bredanaars gedomineerd door de Tilbur- gers, die met hun dubbelstopperspilsy- steem geheel het middenveld beheersten, Het waren Bram Lussenburg en keeper Goedhart die in de eerste helft, met in spanning van de uiterste krachten konden voorkomen dat de vier man sterke Til burgse voorlijn tot doelen kwam, ondanks de keurige combinaties van de rechter vleugel Meijer en Mollen. Zelfs Kuys faal de meermalen tegen de snelle doorbra ken. Toch had het nog weinig gescheeld of de enige mooie combinatie tussen Canjels en Overbeeke, die met wisselende dieptènpas ses mooi door de NOAD-verdeding dron gen, had NAC de voorsprong bezorgd. Maar het eindschot dat Overbeeke van op 2 meter loste, werd keurig opgevan gen door keeper Huysman Aangemoedigd door de geflatteerde 00 stand aan de rust, trok NAC in de tweede helft onstuimig ten aanval, maar de Bre dase voorlijn, waarin Canjels uitzonder lijk slecht was en door de teruggetrokken midvoor Rombout volledig schadeloos werd gesteld, faalde volkomen ondanks de zeven corners die zij wist af te dwingen. Opnieuw nam NOAD het initiatief in handen. Een mooie voorzet van rechtsbui ten Mollen werd zowel door Van Osch als Louer gemist in goede schietpositie. Maar in de 28e minuut gaf Mollen door aan de vrijstaande Louer, die onhoud baar via de deklat, de bal zijdelings in het NAC doel kogelde 01 Onmiddellijk ging NOAD in de verdedi ging en kreeg NAC gelegenheid het spel naar de Tilburgse helft te verplaatsen. Maar de Tilburgse verdediging gaf geen krimp en op een gevaarlijke kopbal van Canjels. stond midhalf Walhout nog juist op de doellijn om de bal uit te koppen. Het einde kwam met een nieuw NOAD offensief waarbij keeper Goedhart al zijn talenten moest inroepen om erger te voor komen. (Van onze verslaggever) DORDRECHT, zondag. Stormvogels heeft op het kleine, onafgeschermde veld van EBOH een verdiende nederlaag geincasseerd, die voornamelijk kan worden geweten aan de onzekere houding van de verdediging, die blunder op blunder maakte en hoekschop ap hoekschop cadeau gaf. Bovendien demonstreerde EBOH een fris-van-de-lever-spelletje, waarbij de Dordtenarcn de veine hadden, dat alles gelukte. Niet, dat de zege een gevolg was van de goedgezindheid van Vrouwe Fortuna, want de thuisclub, die haar opstelling grondig had gewijzigd, heeft flink, doortastend optreden laten zien. Voor de rust kwamen de bezoekers er bijna niet aan te pas. Zij schenen vol komen hun cadans kwijt en maakten de fout het middenveld aan hun tegenstan- (Van onze verslaggever) UTRECHT, zondag. Niemand had in het tumult, dat het laatste offensief van Excelsior begeleidde, het eindsignaal van de scheidsrechter gehoord. Ook midvoor Dörr niet, die op het moment, dat de arbiter floot, zjjn hoofd juichend onder een corner plaatste en over de uitgestrekte handen van doelman Van de Bergh de bal in het net stootte. Excelsior juichtte voor niets, protesteerde even later eveneens voor niets en Dörr moest na overleg met de scheidsrechter in de kleedkamer van een officieel protest afzien. Excelsior kwam een fractie van een seconde te kort om een in de eerste helft opgelopen 41 achterstand weg te werken en D.O.S. bleef de winnaar in dit middelmatige duel, waarin het slappe optreden van referee Heenema aan de beslist onvriendelijke degradatiesfeer niet ten goede kwam. DÖRR te laat. DOS heeft overigens wel aangetoond, dat het zijn speelwijze aan de taktiek van zijn tegenstanders weet aan te passen. De Utrechters dachten er niet aan zich te pletter té lopen op de dubbele Rotter damse verdediging. Zij lieten Excelsior rustig uit zijn sterke defensie naar voren komen en de Maasstadbewpners, niets kwaads vermoedend, kwamen naar veren. Nu trof DOS het niet, dat zijn backs bepaald uit vorm waren. en zo was het nt tien minuten door Dörr ai 10. Ex celsior ging nu in eigen kracht geloven, liet een paar van zijn verdedigers mee naar voren gaan en vertrouwde voor de rest op de buiten- spelval van zijn defensieve linie. Dat kostte de Rotter dammers twee doelpunten. Tweemaal lanceerde kanthalf Temming zijn midvoor Lam- mers door het midden. De eerste keer bleef Excelsior ten onrechte voor buitenspel staan en dat maakte het Lammers erg gemakkelijk; en de tweede maal schoot Lammers tegen doelman Kouters, maar Van de Lin den was goed meegekomen en dat be tekende na 17 minuten 21. Terwijl de DOS-verdediging naar zijn bunkervorm groeide, raakte de Excelsior- defensie haar vertrouwen kwijt, waar door de snelle Utrechtse combinaties steeds gevaarlijker werden. Het verbaas de dan ook niemand dat Van de Linden ijveriger dan ooit met nog twee treffers de Stand voor de rust op 4—1 bracht. DOS begon de tweede helft met een onverantwoordelijke nonchalance te voet ballen en Excelsior geloofde niet meer aan de mogelijkheid om zelfs maar één puntje mee naar Rotterdam te nemen. Ook toen Dörr na 22 minuten heen en weer getrap met een laag schot doel puntte bleef Excelsior zonder overtui ging spelen. Maar toen in de 35ste minuut Van Bas- (Van onze correspoden-t). MAASTRICHT, zondag. In de 89e minuut van de aantrekkelijke wedstrijd was de M.V.V.-defensie even onattent en Meuken gaf met een droog hard schot keeper Weijzen het nakijken. Zo wist G.V.A.V. nog in de laatste minuut een gelijk spel mee naar huis te nemen. De wedstrijd begon al direct met vuur werk van de zijde der bezoekers, waar door V. Oosten in de 3e minuut een kans kreeg, waaruit hij een pracht schot in zond, dat even prachtig door keeper Weij zen gekeerd werd. Dc aanvallen golfden hierna snel en aantrekkelijk op en neer waarbij keeper Roffel in het geweer moest komen voor schoten van de kleine Umïnels, die overigens weinig steun van zijn mede-voorwaartsen ontving. Trouwens de rest van de MV.V.-voor- hoede demonstreerde een volkomen mach teloosheid om van de passes van de tech- niker te profiteren. Zowel Couwenberg als Willems verknoeiden hierdoor waarde volle kansen, terwijl V. Wissem de bal bij zich hield. Aan de andere zijde wist Weij zen een fraaie kopbal van V. Oosten in zijn veilige handen te klemmen en schoot Meuken even later hard over. Bij een doorstoot van de G.V.A.V. voorhoede in de 30e min. wist V. Dijk schitterend red ding te brengen. Zo brak de 33e minuut aan. Ummels kreeg op 30 m. afstand van het vijandelijk doel het leder door Verdonschot toege speelde en met een machtig schot trof hij via de paal roos 10. Nog voor de rust probeerden de bezoekers in te lopen, doch hun pogingen faalden, waardoor de eer ste helft met 10 afsloot. In de tweede helft waren om beurten de resp. voorhoeden gevaarlijlf. waarbij M.V.V. wel de beste kansen «kreeg. Kee per Roffel verdedigde echter zeer soli de zijn heiligdom bij schoten van Um mels en Willems, maar van de andere kant bleek ook weer de machteloosheid der Maastrichtse voorhoede, bij kansen die niet gemist hadden mogen worden. Bij een G.V.A. - aanval kreeg V. Oosten de kans van zijn leven om de gelijkmaker te scoren, doch net op de doellijn wist Stevens het leder nog weg te werken. M.V.V. trok in de laatste minuten een versterkte defensie voor haar doel om de voorsprong te consolideren, maar een kleine fout werd zoals boven vermeld hun noodlottig en zo ervoeren de 9.000, dat hun favorieten andermaal gefaald had den. ten een. ingooi slordig en onoordeelkundig naar zijn doelman wilde werpen en hier door de agressieve Van de Polder in <je gelegenheid stelde het derde Rotterdamse doelpunt te scoren, werd Excelsior klaar wakker. Met alles wat de Maasstedelingen nog aan energie over hadden, wierpen zij DOS met de rug tegen de muur. maar noch schoten van Braams. noch de kop ballen van Lagerwaard hadden succes. Wel die laatste kopstoot van Dörr, maar toen was de wedstrijd al een fractie van een seconde afgelopen. ders te laten. Daardoor zat EBOH onop houdelijk voor de IJmuidense veste, die verschillende bressen en zwakke plek ken vertoonde. Geheel onnodig gaven de verdedigers verscheidene corners weg, die niet van gevaar waren ontbloot. Na twaalf minuten moest reeds doel man De Graaf capituleren voor een uit gemeten schot van de snelle rechtsbui ten Spoor uit een voorzet van aanvoerder De Bruyn. Vijf minuten later was het weer raak, toen dezelfde speler, die veel te vrij werd gelaten, een listig passje van Hijibeek oppikte en met een hard. diago naal schot de stand op 2—0 bracht. En uit een vlotte Dordtse combinatie bracht Hijbeek de ruststand zelfs op 30. Dat Stormvogels na de thee niets na liet om de bordjes te verhangen moge blijken uit de cornerverhouding. Die was in de eerste helft 72 en daarna juist andersom, 27. Maar de gasten hielden hun goed technisch spel te kort om suc ces te sorteren bij de resoluut ingrij pende Dordtse verdedigers. Wel kon de IJmuidense eer worden ge red, maar daarvoor was een strafschop nodig, die door Venus werd benut, 31. Nadat Scheurwater zich door J. Schoon had laten vervangen, kon Barendregt uit de tweede Dordtse hoekschop de bal hoog in het Stormvogels-doel koppen. 41. Met nog zeven minuten te spelen bracht Confurius uit een penalty de eind stand op 51. VENLO, zondag Zoals een week geleden in Antwer pen heeft de V.V.V.-middenvoor Koopal ook de competitie-wedstrijd voor zijn club tegen Ajax gewonnen: zijn voltreffer in de 24e minuut van de tweede helft was het enige doelpunt en besliste een spannende en felle strijd, waarin de 12.000 toeschouwers in de Venlose „Kraal" twee goede ploe gen aan het werk zagen. Ajax' keeper Pieters Graafland, die zijn doel voortreffelijk heeft verdedigd, trof bij die voltreffer geen blaam. Bij een moeilijk schot van de Duitse V.V.V.-er Sleven kon hij de bal on mogelijk onder controle houden en Koopal kogelde toen meteen en kei hard in de touwen. De eerste helft was voor Ajax ge weest. De Amsterdammers tastten met goede combinaties, waarin middenvoor Michels uitblonk door zijn vele gewon nen duels tegen stopper Van der Hurk, de Venlose verdediging af, maar doel man Swinkels weerde zich op de scho ten, die voornamelijk Michels afvuur de, al even uitstekend. V.V.V. hield in deze periode met Klaassens in terug getrokken positie de defensiegelederen gesloten, kwam tot weinig talrijke maar niet ongevaarlijke tegenacties die echter op het pantser van Elzer-Geel- huizen c.s. afstuitten. Klaassens stuwde zijn ploeg na de rust in het offensief en toen moest op zijn beurt Ajax-captain Van Dijk op het middenveld retireren. De Venlose aanvallen werden steeds talrijker en sterker. Pieters Graafland kreeg druk en moeilijk werk en zoals gezegd moest hij in de 24e minuut capituleren. V.V.V. hield daarna de verdiende 1-0 zege stevig in handen. Er zijn wel een paar klappen in de Eerste klass engevallen, klappen waarvan men bijv. in Roosendaal, in Breda, in Nijmegen en Hengelo en in de omgeving van het Olympisch Stadion wel zwaar versuft is geraakt. RBC met grote cijfers verslagen, NEC wéér een punt meer achterop, De Baronie en Blauw Wit door Helmond van de grensplaatsen verdrongen, Tubantia's beloftenrijke 4e plaats bedreigd! Een weekend dat aantoonde, hoe men ook in de Eerste klassen volop aan de beslissende eindsprint bezig is KERKRADE, zondaiï. Fortuna '54 heeft alles moeten geven om de zege op een zeer strijdlustig Roda Sport te veroveren, getuige ook de uit slag. De Kerkradenaren hadden zich aan een experiment gewaagd, Frans Ruttcn opereerde als stopperspil, Weber die an ders linksback speelt, stond in de voor hoede opgesteld. De proef met Rutten slaagde bijzonder wel. Waar men deze rasvoetballer ook opstelt, overal voldoet hy. maar Wcber bracht het er in de voor hoede minder goed af. In de eerste helft zag men van beide kanten soms voortreffelijk spel, maar hard was dit Limburgs duel ook. Fortuna liet aanvankelijk beter veld werk zien en na 5 minuten reeds zag doelman Essers zich gepasseerd. Er ont stond een scrimmage voor het Roda- doel, waaraan Appel een einde maakte door de bal over de lijn te werken, 0—1. De Fortunezen bleven gevaarlijker en als Kicken geen kopbal van Carlier uit doel had gekopt, zou Essers opnieuw een. ge slagen man zijn geweest. In de 16e mi nuut ontstond de gelijkmaker. Jongen nam weer een van zijn bekende vrije trappen, die De Munck zelfs niet onder controle kon krijgen. Hij liet de bal schie ten en dat was voor Ederveen de uitno diging de gelijkmaker aan te tekenen, 1—1. Voor het ingaan van de rust moest Kic ken wéér de rol van doelman Essers overnemen. Hij deed het nu met zijn han den en dat kostte Roda Sport een pe nalty, die Cor v. d. Hart prompt in een doelpunt omzette, 1—2. Na de hervatting verkreeg een strijd lustig en hard werkend Roda Sport een veldoverwicht, maar de Kerkradenaren voerden het combinatiespel te ver door eii dat was een kolfje naar de hand van de Geleense verdediging. Aan de andere kant bleef de Kerkraadse verdediging de aanvallen van Fortuna ook meester, tot dat na een half uur spelen een pass van Appel Carlier bereikte wiens schot doel trof, 1—3. De Kerkradenaren wisten van geen wijken. Frans Rutten kwam mee naar voren en uit een voorzet van Steinbusch verkleinde hij de achterstand tot 2—3. Er scheen nog een gelijk spel voor Roda Sport in te zitten, maar Cor v. d. Hart en zijn maats wisten zich voor de ver dere korte duur van de wedstijd te hand haven. RBC heeft zijn reis naar Veendam, de verste reis die in de Eerste klassen ge maakt kan worden, met een zware re vanche-nederlaag moeten bekopen. En daardoor zijn de illusies van de Roosen dalers lelijk ineengezakt. Veendam heeft nu papieren die rond de streep in afd. A minstens gelijkwaardig zijin. Gelijkwaar dig ook aan die van NEC, dat weliswaar de a.s. kampioen RCH met een kranig gelijkspel een halve revanche afdwong maar desondanks het verliespunt zwaar der dan het winstpunt voelde! De Nij- megers raakten immers nu wéér een punt verder achterop bij DWS, dat fors genoeg van de Enschedese Boys won en daarmee het gelijke spel van VSV tegen Heeren veen verbeterde. Een dreun ook voor Go Ahead, want door de nederlaag bij De Valk kunnen de Deventernaren hun il lusies wel gaan begraven. AGOVV ten slotte bleek iets te hoog geklasseerd, al blijven de Apeldoorners ook na de ne derlaag tegen Velocitas nog veilig op hun 2e plaats tronen. De grote verliezers in afd. B. waren Blauw Wit en De Baroni?, die door hun nederlagen tegen Haarlem (minimale score) resp. tegen Leeuwarden (zware cijfers) van hun gedeelde 5e—6e plaats werden gekegeld. Ten gunste van Hel mond, dat inderdaad aantoonde hoe kans loos Longa de laatste weken wel is ge worden. Helmond nu op de 5e plaats, achter Leeuwarden, dat zijn aanspraken wel heel duidelijk bevestigde. Rheden kon niet meegaan en zakte door de revanche van Be Quick (de Groningse ploegen weren zich wel, al zijn zij allang uitgeschakeld) ineens weer ver weg. Her mes DVS kwam ten koste van ONA dich ter bzij de titel. Wageningen handhaafde zich tussen Haarlem en Leeuwarden al werd het tegen de Zwolse Boys slechts een gelijk spel, 't Gooi behaalde op He racles inderdaad eindelijk weer eens een overwinning die de Hilversummers ech ter niet meer zal baten. Tubantia in gevaar! De Twentse favo rieten leden in Delft tegen het onbereken bare DHC een volkomen verrassende ën zware nederlaag. En op slag hebben zij nu voor hun 4e plaats in afd. C de con current Dosko vlak op bun hielen. Dosko had hen zelfs kunnen passeren, als van Zeist was gewonnen, maar het werd een gelijk spel, dat echter de verdienste had dat daarmee dc aanspraken van Zeist heel kort gehouden werden. Op gélijk niveau met Dosko concur reert Fortuna VI., dat de winst op. TOP wederom opeiste; de rest komt cr voor lopig niet meer aan te pas. Hilversum niet nu bij de Oosterparkers werd verlo ren, Wilhelmina niet omdat de draw te gen Oldenzaal te weinig was, ZFC niet omdat Volendam veel sterker bleek en UVS niet omdat Helmondia de supre matie van het leidende trio nog eens aan dikte. KFCZwartemeer werd, als enige wedstrijd, regen-slachtoffer en afgelast. EERSTE KLASSE A: NEC—RCH 0—0 AGOVVVelocitas 12 Ensch. Boys—DWS 04 VSV—H'veen 1—1 De Valk—Go Ahead 1—0 VeendamRBC 41 EERSTE KLASSE A: RCH 20 30 40—18 AGOW 21 27 54—29 VSV 20 25 34—24 Xerxes 19 24 25—14 DWS 20 23 43—25 NEC 21 22 36—36 Veendam 21 22 45—51 RBC 20 20 43—33 De Valk 20 19 34—42 Go Ahead 19 18 33—34 PEC 20 15 32—54 Velocitas 20 15 24—35 Heerenv. 20 11 28-46 Ensch. Boys 21 11 27—57 EERSTE KLASSE B: Be Quick—Rheden 30 Leeuward.Baronie 40 Haarlem—BI Wit 1—0 Hermes DVS—ONA 2—0 't GooiHeracles 31 LongaHelmond I3 Zw. BoysWagen. 22 EERSTE KLASSE B: Herm. Dvs 21 31 4821 Haarlem 21 26 3426 Wagen. 19 24 33—26 Leeuward. 21 24 3626 Helmond 19 22 3224 EERSTE KLASSE C: HelmondiaUVS 20 KFCZwartemeer afg. Oosterp..Hilvers. 21 Fortuna VI TOF 3—2 DoskoZeist 22 VolendamZFC 40 DHC—Tubantia 3—1 OldenzaalWilhelm. 11 EERSTE KLASSE C: BI. Wit Baronie Rheden Longa Be Quick 't Gooi Heracles Zw. Boys ONA 20 20 20 19 18 20 21 20 19 21 21 20 17 16 16 15 14 11 38—38 36—40 34—36 32—34 30—30 26—37 32—44 19—39 34—43 KFC 22 36 52—24 Volendam 23 35 61—25 Helmondia 22 31 69—31 Tubantia 23 27 47—35 Dosko 24 27 43-48 Fort. VI. 23 26 51—51 Zeist 23 23 3540 Wilhelm. 23 22 36—40 ZFC 23 21 36-47 Hilversum 23 21. 43—61 Oldenzaal 22 20 39—41 UVS 23 19 44—44 DHC 23 16 41—55 Oosterp. 22 14 31—46 Zwartem. 21 12 35—56 TOP 22 12 31-49 NECRCH 00. NEC heeft met een snel en technisch zeer behoorlük spel lange tijd goede winstkansen gehad tegen de a.s. kampioen RCH, maar het ontbrak de Nymegers aan dat tikkeltje geluk om een doelpunt te kunnen forceren. Vooral in de tweede helft was de Gof- fert-cluto duidelijk in de meerderheid. Zonder unfair of Kard spel moesten toch de Racingmen Kruyer en Van den Brink wegens blessures het veld verlaten. Dé toch al niet zeer produktieve RCH-voor- hoede kreeg weinig kansen en "zag dus ook geen kans om de 00 te wijzigen. VEENDAMRBC 41. Het slagvaardi ge voorhoedespel van Veendam heeft ook tegen RBC weer succes gehad en de ba lans van de laatste 7 wedstryden geeft nu een bijzonder fraai saldo van dc in opmars zijnde Groningers aan! Toen bleek dat RBC's gevaarlijkste aanvaller Vermunt door de Veendamse defensie in bedwang gehouden kon wor den en het iets te korte spel van de Bra banders in het algemeen niet onweer staanbaar was, ging Veendam vol-uit in de aanval en zag het als spoedig naar winst voor de thuisclub uit. Linksbuiten De Korte scoorde voor de rust reeds 2 maal en door middenvoor K. v. d. Berg werd het in de tweede helft 30. RBC's stopper Bruyninckx verdroot de onpro- duktiviteit van zijn voorwaartsen en (Van onze verslaggever) SCHIEDAM, zaterdagavond. Sportief Schiedam had zaterdagavond zijn grote triomf: een bomvol Sport- fondsenbad aan de B.K.-laan en de „thuis-favoriete" Cockie Gastelaars in het water. Dat Sportfondsenbad heeft om Cockie staan daveren, toen na de 100 m. vrije slag de tijd bekend werd gemaakt: 1 minuut en 4 seconden precies. Wéér een nieuw Wereldrecord nauwelijks zes weken nadat zy in Amsterdam het legendarische record vgn Willy den Ouden had verbeterd en van 1.4,6 tot 1.4,2 had teruggebracht. Het was voor eigen Schiedams publiek, dat Cockie die tromf van Amsterdam (3 maart) wilde bevestigen. En opnieuw zal men in de internationale zwemwereld stil staan van verbazing, vooral in Australië, waar meisjes als Dawn Fraser, Lorraine Crapp en Francis Lecch zo lang op dit record hebben geaasd. Het was een race zonder tegenstand. Want doordat er weer eens een conflict tussen de K.N.Z.B.-sportcommissie en de Robben-trainer Jan Stender was uitgebroken (het ging om de samenstelling van een estafette-ploeg, die een aanval op het Wereldrecord 4 x .100 meter wisselslag zou doen, waarbij de K.N-Z.B. een nationale ploeg en de Robben een clubploeg in het water hadden willen sturen) ontbraken de Stender-pupilletjes op het appèl, waarbij Greetje Kraan en Mary Kok vooral op deze 100 meter vrije slag werden gemist. De meisjes die nu tussen de touwen lagen, konden Cockie Gastelaars niet becon curreren en evenmin stimuleren. Nochtans ging de 18-jarige S.Z.C.-ster pijlsnel door het water (van haar eigen bassin) en bij het vorderen van de afstand voelde men aan de kant reeds dat het weer een zéér snelle tijd en misschien wéér een record zou worden. De conclusies van de tijdwaarnemers namen alle twijfels weg: J. Maasdam 1.4,1; mevr. A. VossenGoetzee 1.4,- en J. Evertse 1.4,-. Nieuwe record-tijd 1 minuut en 4 seconden. En vervolgens een ovatie en een huldiging zoals men aan de B.K.-laan nog nooit had beleefd. vangst te nemen. Daarna overhandigde de burgemeester haar een zilveren vaasje met inscriptie. Namens de Kon. Ned. Zwembond sprak de heer P. Lut, penningmeester van de bond: „Ik geloof dat het de eerste keer is dat onze voorzitter Jan de Vries niet aan wezig is bij het verbeteren van een zo belangrijk Wereldrecord", zei hij: „maar het is bijna onmogelijk voor hem om bij elke verbetering van een Wereldrecord door Nederlandse zwemsters aanwezig te zijn, want jullie houden niet op!". Namens de K.N.Z.B. gaf hij een boeket fraaie rose en witte anjers. En daarna volgden an dere felicitaties en geschenken in een lange rij. Estafette-poging Nog geen 40 minuten nadat zij tot haar grootse prestatie was gekomen op de 100 Een van de eersten die Cockie en haar trainer Dries Peute een huidewoord toe sprak, was de burgemeester van Schie dam. mr. J. W. Peek: „Het had in de be doeling geiegen haar in een beperkte kring in het oude stadhuis te eren", zo zei hij, „maar het is toch plezieriger voor de zwemster dat dit te midden van haar ouders en sportvriendinnen in de haar zo vertrouwde sfeer van het zwembad ge schiedt, waar zij in zo korte tijd tot een enorme hoogte in de zwemsport. is gesta gen". Namens de gehele burgerij wenste mr. Peek haar rtog veel doorzettings- en uithoudingsvermogen toe, opdat zij straks in Melbourne misschien het „schavotje" zou mogen betreden om voor Nederland een van de Olympische medailles in ont- meter vrije slag van 1 min. en 4 sec., no teerde Cockie Gastelaars in de 4 x 100 meter wisselslag estafette op de vrije slag de prachtige tijd van 1 min. 4,6 sec. en daarbij kwam ze nog zo fris als een hoen tje uit het water. Na de 100 meter vrije slag, waarbij het Wereld-, Europees- en Nederlands record werd verbeterd, was ongetwijfeld de 4 x 100 meter wisselslag estafette voor dames het nummer waar heen de meeste belangstelling uitging, om dat ook hier weieens het Wereldrecord zou kunnen sneuvelen. Door het zich te rugtrekken van De Robben, kon Neder land niet de sterkste ploeg in het water brengen, omdat Atie Voorbij voor de vlin derslag niet aanwezig was. Men had toen Jopie van Alphen, Ada den Haan, Corrie Schimmel en Cockie Gastelaars opgesteld, een kwartet dat de mogelijkheid tot de verbetering van het Wereldecord even eens in zich had. Op het laatste moment wijzigde men echter de ploeg opnieuw. Jopie van Al phen, die kort daarvoor de 100 meter rug slag had gewonnen in de prachtige tijd van 1 min. 11,9 sec. 1 sec. boven het wereldrecord van Cor Kint en daarmee haar persoonlijk record van 7 januari j.l. met 0,6 sec. omlaag had gebracht, was op de rugslag vervangen door Geertje Wie- lema en nam de plaats over van Corrie Schimmel op de vlinderslag, die op haar beurt voor Janny Rubens op de vlinder slag in de B-ploeg werd opgesteld. Reeds vanaf het begin lag de A-ploeg iets voor. Geertje Wielema, die onlangs is ingeënt en die zich klaarblijkelijk nog niet volkomen fit voelde, noteerde 1 min. 15.1 sec., nadat zij felle strijd had gele verd met de RDZ-zwemster Anne-Marie Vemeer, die in bijzonder goede vorm stak. Ada den Haan, die met kleine voorsprong overnam, was onbetwist de sterkste op de 100 meter schoolslag waarvoor zij 1 min. COCKIE GAS'l LAARS maakte d zwem-triomf var Schiedam In haa' ,.thuis"-bassln var het Sportfondsen bad aan de B.K. laan compleet. Burgemeester Fee' was een der eer sten die zyn stad genote met haar nieuwe wereld record feliciteerde. 23.2 sec.-nodig had, een mooie tijd. Jopie van Alphen liet voor het vlinderen 1 min. 16,9 sec. voor zich afdrukken en Cockie Gastelaars gleed met de haar opmerkelij ke soepelheid en snelHeid door het water en kwam op de wereldtijd van 1 min. 4,6 sec. aan. Met ruime voorsprong zegevierde de A-ploeg in 4.59,9, maar men was 2,1 sec. boven het wereldrecord van Hongarije gebleven. Het nationale B-team werd tweede (5.11.-) en de RDZ bezette de der de en laatste plaats (5.23.-). De verdere uitslagen luiden: 400 meter vrije slag dames: 1. Jans Kos ter (Gooi) 5.14,9; 2. Hetty Balkenende (ZAR) 5.28; 3. Tineke Lagenberg (Gooi) 5,28,7. 100 meter vrije slag dames: 1. Cockie Gastelaars (SZC) 1 minuut 4 sec., nieuw Wereldrecord, nieuw Europees en nieuw Nederlands record; 2. Els Steehouwer (RDZ) 1.08,8; 3. Anne-Marie Vermeer (RDZ) 1.09,9 nieuw persoonlijk record; 4. Els Goetzee (RDZ) 1.10,1 nieuw persoon lijk record; 5. Jopie van der Weyden (RDZ) 1.13.1. 100 meter vrije slag heren: 1. Pieters (RZC) 59; 2. Jiskoot (Merwede) 1.00,2 nieuw persoonlijk record; 3. Prins (RZC) 1.00,9. 100 meter rugslag dames: 1. Jopie van Alphen (RDZ) 1.11.9 nieuw persoonlijk re cord; 2. Geertje Wielema (HZC) 1.13,3; 3. Hannie Band (HPC) 1.19,7; Corrie Was- sink (AZPC) gediskwalificeerd. 200 meter schoolslag heren: 1. Koetse (Bubble) 2.42,6 nieuw persoonlijk record; 2. Bekkering (Sleutelstad) 2.44,2; 3. Jaspers (NZC) 2.44,4 nieuw persoonlijk decord. 4 x 100 meter wisselslag dames: 1. Na tionale ploeg A met Geertje Wielema (1.15,1), Ada den Haan (1.23,2), Jopie van Alphen (1.16,9) en Cockie Gastelaars (1.04,6), totaaltijd 4.59,9: 2. nationale ploeg B met Corrie Wassink, Betty Zweers, Corrie Schimmel en Hetty Balkenende, totaaltijd 5.11; 3. RDZ 5 min. 2 sec. 50 meter vrije slag meisjes aspiranten: 1. Petra de Wildt (SZC) 35,5. 50 meter vrije slag jongens aspiranten: 1. Schouten SZC) 30,6. d. Klink, fatale misser ging zélf de eer redden, maar K. V. d. Berg had het laatste woord: 4—1. AGOW—VELOCITAS 1—2. De Apel- doornse voorhoede kon ditmaal haar schot niet vinden en vooral Hanskamp vond in de Groningse defensie te sterke bewakers. Wel had AGOVV een veld overwicht. maar Velocitas nam door Eimers ietwat fortuinlijk de leiding. De gelijkmaker van Hanskamp werd beant woord door wéér zo'n verrassend doel punt van Melissen (waarbij keeper Bre mer, overigens solide, niet vrij uitging). En daarna hoopte héél Velocitas toch voor eigen doel samen om AGOW's slot- offensief af te slaan. Zelfs miste de Zebra- rechtsback Van der Klink 10 minuten voor het einde een penalty wegens hands van Oetker Fataal mo ment. Een ontmoedigd Blauw Wit gaf Haarlem de ruimte voor een laatste stormloop en moest met alle man in de verdedi ging. Maar in de allerlaatste minuut was er dan de Su rinamer Kamperveen, die het Amsterdamse cordon doorbrak en met een zeer spectaculair doelpunt Haarlem de 1—0» zege gaf! LEEUWARDEN—DE BARONIE 4—0. Stug verdedigend kon De Baronie in de eerste helft de achterstand tot 1—fl (linksbuiten Kramer) beperken, maar na de pauze werden de Bredanaars volko men door het zeer energiek spelend® Leeuwarden overrompeld. Bakker (2) en Hoeksema voerden de score tot 40 op en daar mocht De Baronie dan nog blij mee zijn. De Bredase aanval was te zwak om de stoere Friese defensie t* kunnen verontrusten. Een wedstrüd die wel duidelijk maakte, wie wél en wis niét m de kopgroep thuishoort! LONGAHELMOND 1—3. Hoger tem po maakte Helmond tot favoriet, waarbij de middenvoor Spierings slagvaardig genoeg was om het overwicht door bete re techniek in voltreffers om te zetten, voor de pauze scoorde hij tweemaal en na de rust bracht hij de stand op 3—0. waarna Longa in een slotoffensief slechts door Struycken de eer kon redden. Hel mond verdedigde daarna secuur, Zeist nam door Van Rheenen de lei ding. Van de Watering maakte voor Dos ko gelijk Bennaars bezorgde na de pau ze uit een vrije trap de Bergenaren een voorsprong. Overigens remde deze Ben- naars, te weinig gesteund, het spel door pingelen. Bij Zeist blonk in de midden- linie Kolkman (ex-Go Ahead) uit en hij was het die opnieuw de stand in balans bracht, waarmee het einde kwam. VOLENDAM—ZFC 40. Een zeer goe de wedstrijd van Volendam. dat kenne- lyk geïnspireerd op deze Noordhollandse semi-derby In het veld kwam. De eerste helft was reeds beslissend, toen de snelle en slagvaardige oranje- voorhoede driemaal raak schoot, door D. Tol in de 22e, Veerman in de 26e en H. Smit in de 42e min. Na de rust werd het 4—0 toen bij een doelworsteling een ZFCer de bal nog in eigen hok schoot. De Zaandamse aanvoerder Roos miste bij een penalty de kans om de eer te redden. DUG—TUBANTIA 3—1. Een zeer ver rassende nederlaag van de Twenters, die beduusd raakten onder de agressiviteit waarmee DHC van wal stak en een overwicht losbrandde. Nadat A. de Wit uit een corner de score had geopend, bleven de Delftena ren sterk doorgaan en Tubantia kon niet in zijn spel komen. Alleen doordat DHC's r.-back Mommers kort na de rust in eigen doel trapte, kon Tubantia gelijk maken. DHC voelde zijn kans en bleef sterker. De Wit gaf met een tweede tref fer het Twentse zelfvertrouwen de laat ste dreun en koa In de laatste minuten 1 ook nog ëm fcattrick voltooien!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6