Netto resultaat Kon./Shell Groep 160 (134.5) miljoen dividend Kon. Olie verhoo; van 16 tot 20 procent Internationale BRUSSELSE JAARBEURS ïïlHbi Sobriëtas op weg naar herstel Nieuwe bankbiljetten van f20 Europese Assem blee overspoelde het ministerscomité met verwijten UGA Vlaanderen geeft weer Levensblijken ...elk jaar komt er weer een nieuwe stroom deelnemers bij j Tweemaal Boris Christoff Géén verdeling van Kasjmir Dehoussevolgt Mollet op ah voorzitter DINSDAG 17 AFRIL 1956 PAGINA 5 Stijgende kapitaalsuitgaven ste 28 APRIL - 13 MEI 1856 '-v «P Inlichtingen bij de diplomatieke en consulaire vertegen woordigingen van België, de Belgische Kamers van Koop handel, de inlichtingenbureaux van de Belgische Spoor wegen, het Commissariaat Generaal voor Toerisme, alle reisbureaux, de Sabena kantoren en Amsterdam: Belgisch Verkeersbureau, Rokin 106, Sabena, Lucht haven Schiphol, kamers 67, 106, 107 - Den Haag: Belgisch- Luxemburgs Centrum voor Handelsbetrekkingen in Nederland, Rijnstraat 12 - Maastricht: Sabena Heliport „De Griend", Franciscus Romanusweg - Rotterdam: Sabena, Beursplein 18, PassagekantoorHeliportKatshoek 10 - Eindhoven: Sabena, Heliport, Genneperweg. U bereikt Brussel vlugger en comfortabeler met Belgische luchtlijnen Na tien jaar,, waarvan de meeste in zware strijd zijn doorgebracht, verla ten de troepen van het Franse vreem delingenlegioen Indo-China. Op de jota ziet men vrouwen en meisjes uit Sai gon, de hoofdstad van fndo-China, die hun tranen de vrije loop lieten, toen een schip met legionnaires de haven verliet. Opvallend veel jongeren in de matigheidsbeweging Antivoord uit Karatsji: wilt het raam dicht en ik wens frisse luchtpats.... nu zijn we tenminste allebei tevreden MEER GEBRUIKSMOGELIJK HEDEN VOOR DUITSE MARK Spoedig nieuwe maatregelen verwacht Deense suggestie Verkiezing Dehonse Geen bleekneusjes SCHOLTEN AARDAPPEL MEEL JHR. VAN VREDENBURGH IN LONDEN „Flor Grammens op zh praatstoel!" Academische voordrachten De Raad van Commissarissen en de directeuren van de N.V. Koninklijke Aederkndsehe Petroleum Maatschappij hebben besloten aan de op 30 mei ov! 6 i°"f en a 7nccene Zr-ACr\nS Van aande«lhonders voor te stellen «ver het boekjaar 1955 een dividend van in totaal 20 proeent in contanten an l procent) uit te betalen. Hienn is begrepen een interimdividend 6 Procent, nat in januari 1956 betaalbaar werd «esteld. in de jaarverslagen over i 955 van de N V k'..„ vin i Tlio «i n> t i „a t j- 2 -v- Kon- Ned. Petroleum en roe Shell Transport and trading Comnnnv T i v i i i ■Mand worden „i,geSeve„. ,„H,n 1 „Zt i'n vo" fc ciele overzichten worden opgenomen van de f 7 tot de Koninklijke /Shell Groep. maatschappijen behorende Het nettoresultaat van de Koninklijke Shell Groep over de gehele wereld be droeg voor 1955, na aftrek van belastin gen 160 miljoen, tegenover 134.5 mil joen in 1954. Deze toeneming met 19 pet. was voornamelijk het gevolg van grotere winning, verwerking en verkoop van de groep. De wereldafzet van olie van de g* oep was in 1955 10 pet. hoger dan in het voorafgaande jaar, en de gemiddeld uit de verkoop van oiieprodukten verkre gen prjjs was eveneens iets hoger. Ais gevolg hiervan overschreden de op brengst van verkopen en andere inkom sten voor het eerst in de geschiedenis Van de Koninklijke/Shell Groep 3000 miljoen (meer dan ƒ21 miljard.) pe kapitaalinvesteringen voor 1955 wa ren 283 miljoen tegenover 226 mil- Over ,,'s werelds grootste zanger", Boris Christoff, zijn geen superlatieven genoeg te vinden om zijn oerkraehtig-manneljjk baritonaal stemtimbre, benevens zijn per fecte scholing te memoreren. Men heeft hier reeds eerder voor deze podiumhcld wierookkorrels van verering doen bran den, en voor het overige weet men uit grammofoononnamen van „Boris Gndou now'- dat hjj in deze titelrol schier onge ëvenaard is. Nu presenteerde hij zich in een matig bezet Gebouw van K. en W. met een programma dat voor een groot deel door Duits-romantische muziek werd in beslag genomen en dat na de pauze enkele lie deren van bekende Russische componisten vermeldde. Dit nu is de grote zanger nood- iottig geworden. Er openbaarde zich nl op deze avond een Boris Christoff met twee gezichten. Gelijk de Januskop blikte hij van achteren naar een romantisch vlak dat hem volkomen vreemd is, terwijl hij aan de voorzijde zijn ware gezicht toon de van Bulgaars artiest aan wie het Sla vische karakter is ingeboren Dit laatste karakter heeft zijn uitsluitende areep op Chiistoffs muzikale aard bepaald. In feite was dus döt éne gezicht een masker, dat hij wat onhandig had uitge kozen. Duits-romantische lyriek, zoals die besloten ligt in de hier gezongen liederen van Beethoven, Brahms, Schubert en Schumann, is een muzieksfeer welke de tegenpool is van de kunst van Moussorgs- ky zo goed als er wezensverschillen be staan tussen Slaven en Germanen. Met zich tóch op het hem vreemde ter- rein der Duitse lyriek te begeven beland den zijn interpretaties in een sfeer van kunstmatigheid welke soms de aard dezet liederen tot een karikaturale vertekening maakte. Willekeurig verdubbelde hij be paalde tempi; willekeurig bepaalde hij de dynamiek door zonder enig motief van fortissimi tot pianissimi over te slaan en willekeurig benutte hij zijn mezza voce en volle borststem. Men stond dan ook verbaasd na de pauze de ware Boris Christoff als uit een schaduwvlek in liet volle daglicht te zien treden waartoe de liederen van Liscin en Glazounow een aanloop waren. Eerst in Moussorgsky openbaarde de grote zanger zijn prachtig-eigen expressief vermogen en zijn ware aard als dramatisch artiest. Zo ingehouden als hij aanvanke lijk stond te zingen strikt-vormelijk en kunstmatig, zo vrij werd zijn voordrach' en zo los kwam zijn gebaar dat een wezensbestanddee] is van deze muziek in „De seminarist" en het „Lied v d Vlo". Men waande zich in een andere wereld waar nu dit diep-zoemende stem timbre, rond en volumineus als een klok haar volle betekenis verkreeg. Deze na tuurklank werd nu het instrument ten ciienste van het oergeweld van Mous- sorgsky's melodiek en er ontvonkte tus sen deze polen een vuur dat op het tot dusver matig reagerend auditorium, elek triserend werkte. Men dwong de grote zanger twee toegif ten af, waarbij hij zich helaas weer ach ter een masker van sentimentaliteit ver borgM.M. van riP Hierdoor komt het totaal viif kapitaalsuitgaven over de laatste ztpn?ufr ruim 1000 milioen. De aan- vriGii toen,err|ine in 1955 is, een aan wijzing voor de grote investeringen welke heden ten dage in de aardolie-industrie nodig zijn om aan de snel groeiende vraag naar aardolieproducten over de ge hele wereld te kunnen voldoen. Nage noeg alle hiertoe benodigde middelen wen-den verkregen uit afschrijvingen en andere dergelijke voorzieningen en uit met uitgekeerd inkomen. .De kasmiddelen en kortlopende beleg- z-"o^en bedroegen aan het einde van 1955 344 miljoen, en verschilden dus weinig van het bedrag ad 346 miljoen in het vorige boekjaar. De verplichtingen uit hoofde van belastingen daalden en'S|" Jins. en we] van £129 miljoen in 1954 tot 127 miljoen in 1955. Het totaal aan omzetbelasting accijn zen en soortgelijke heffingen hetwelk door de groepsmaatschaPoijen ®e" 'ncasseerd en aan de overheid afgedragen beliep in het verslagjaar 444 miljoen vergeleken met 4°6 miljoen in het voorafgaande jaar. De belastingen naar de winst, verfden over 1955 een bedrag ad 116 miljoen van de inkomsten van de groep over de gehele wereld, tegen over 106 miljoen over 1954. Uit het nettoresultaat van 160 mil joen zjjn over het boekjaar 1955 aan de moedermaatschappijen, de N.V. Konink lijke Nederlandsche Petroleum Mij en The „Shell" Transport and Trading Com pany, Limited, dividenden uitgekeerd van 33.4 miljoen (in 1954 26.8 mil joen). Het niet uitgekeerde gedeelte is j toegevoegd aan het bedrijfsvermogen. j In het afgelopen jaar hebben de kapi taalsuitgaven van de groep een record bereikt. Zij liepen op tot 283 (226) mil joen. Voorlopig behoeft men o.i. op een vermindering van de kapitaalsuitgaven in de komende jaren vermoedelijk niet te rekenen. Het tegendeel zou zelfs wel eens het geval kunnen zijn als men de olie- literatuur t.a.v. de te verwachten toene ming van het verbruik in de komende tien jaren moet geloven. In een studie van de Chase Manhattan Bank wordt het, verbruik in de vrije we reld voor 1955 geraamd op 14 280 000 bar rels per dag. Voor 1960 wordt een ver bruik van 18 700 000 barrels per dag en voor 1965 een verbruik van 24 800 000 bar rels per dag voorspeld. De kapitaalsuit gaven voor de periode 1951/55 beliepen in de vrije wereld 35 miljoen: voor 1956/60 worden zij geraamd op 49.8 miljard en voor 1961/65 op 65,2 miljard. In de laatste jaren waren de Investerin gen van de Koninklijke/Shell Groep als volgt: 1955 283 miljoen. 1954 226 miljoen, 1953 220 miljoen, 1952 £188 miljoen en 1951 164 miljoen. Totaal 1081 miljoen. Niettegenstaande de sterk gestegen ka pitaalsuitgaven ziin de liquide middelen in 1955 bijna niet veranderd, aangezien afschrijvingen en in het bedrijf gehouden winsten nagenoeg alle vereiste middelen verschaften. Dat de Kon. Olie een hoger dividend van 20 (16) pet. voorstelt, zal behalve aan de gunstiger bedrijfsresultaten mogelijk ook moeten worden toegeseh reven aan het feit, dat men de Amerikaanse aan deelhouders niet volkomen kan verwaar lozen. Dc Amerikaanse maatschappijen .aten haar aandeelhouders jaarlijks door hetzij split ups en/of dividendverhogingen delen in de vooruitgang van de resulta ten. Als het heel hard gaat met de inves- (pringen zou tenslotte te zijner tijd mis schien nog wel eens het moment kunnen komen, dat men de Amerikaanse kapitaal markt nodig heeft voor het opnemen van nieuw geld, ai is hier voorshands vermoe delijk nog geen sprake van. Men moet er dus voor zorgen dat de Amerikaanse belegger ook tevreden is! 31 luim iiiiiii 3 (Van onze correspondent) De katholieke matigheidsbeweging, die na de oorlog moeilijke jaren doormaakte en deze notg niet geheel te boven is. gaat voort op de weg naar herstel. Op de al gemene vergadering, die dit weekeinde in het Retraitehuis te Amersfoort werd gehouden, was ongeveer 60% van de af delingen vertegenwoordigd. De voorzitter de heer A. J. Pijpers uit Venlo, was over dit resultaat tevreden, maar nog niet voldaan. Hij gaf een uitvoerig overzicht van de propaganda, die in het afgelopen jaar is gevoerd en noemde het aantal nieuwe afdelingen, dat hiervan het resul taat was. Ook het komende jaar zal ge- De Pakistaanse minister nrise zaken, Tsjoudhocri, Karatsji_ het voorstel van bnitcn- heeft zaterdag tn Karatsji het voorstel van premier Nehroe van India om de kwestie-Kas imir op te lossen door hot land langs de hui dige bestandslijn te verdelen, verworpen Volgens Reuter zeide de minister, dat er geen sprake kan zijn van verdeling van Kasjmir tussen India en Pakistan, Hat volk van -Kasjmir m°«t zelf in een volks stemming beslissen. Tsjoudhoeri kondigde aan, dat de kwe®^ °P de vergadering van het Pact van Bagdad in Teheran die vandaag zou beginnen, ter sprake' zou komen. Op Nehroes verklaring van vrijdag, dat Pakistan versterkt wordt door Ameri kaanse militaire hulp, zei de minister, dat ook India hulp uit het buitenland ont vangt en daardoor eigen fondsen kan aanwenden voor de bewapening. richt zijn op het vormen van nieuwe ker nen en daarna zal men weer op grote schaal naar buiten kunnen treden. Opvallend was het grote aantal jonge mensen, dat deze vergadering bijwoonde. De militaire sectie in Sobriëtas heeft de moederorganisatie jong bloed gegeven. Dit begint thans over de gehele linie door te werken. Het accent ligt. zoals noen weet. niet meer uitsluitend op de drankbestrijding. Op verzoek van het Hoogwaardig Epis copaat Is het werkterrein verbreed en de doelstelling van Sobriëtas zou men eigen lijk het beste kunnen aanduiden met „be teugeling van genotzucht". Nadat de huishoudelijke zaken waren afgedaan kreeg de vergadering een fees telijk karakter. In een toespraak, die ge tuigde van dankbaarheid en waardering, maakte voorzitter Pijpérs bekend, dat aan deken Th. A. J. M. Wolters van Wouw het gouden ere-insigne van Sobriëtas is toegekend voor zijn langdurige en be langrijke werkzaamheid voor de organi satie. Onder een hartelijk applaus werd de deken dit ere-insigne opgespeld. De Westduitse regering en de Bank deutscher Lander zijn het in beginsel eens geworden over maatregelen, die waarschijnlijk spoedig tot resultaat zullen hebben, dat de Duitse mark de valuta wordt, die de meeste gebruiksmogelijk heden heeft, een onderscheiding, die op het ogenblik het pond sterling toekomt. Deze maatregelen zullen het de Duit sers mogelijk maken in het buitenland ef fecten te kopen tegen marken, terwijl de Duitse exporteurs de deviezen, welke zij ontvangen, gedurende onbepaalde tijd mo gen aanhouden en mogen gebruiken voor investeringen in het buitenland. In het algemeen moeten Duitsers ver gunning aanvragen voor het kopen van activa in het buitenland met Duits geld daar de Bondsregering speculatie of ka- pitaalvlucht op grote schaal wenst te voor komen. De exporteurs zullen echter vrij zijn hun deviezen te gebruiken, zoals zij dit wensen, zonder dat zij hiervoor een speciale vergunning behoeven aan te vra gen. Onder de bestaande regeling mogen de exporteurs de door hen ontvangen de viezen slechts gedurende 180 dagen aan houden, na verloop van welke termijn zij de deviezen aan de centrale bank tegen betaling moeten verkopen. De directie van de Nederlandsche Bank N.V. heeft bekend gemaakt, dat zij bin nenkort naast de thans circulerende bank biljetten van 20, bankbiljetten van de zelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal brengen. De biljetten, waarvan de afmetingen ongeveer 82 x 151 m m- zijn, zijn geda teerd Amsterdam 8 november 1955. Zij zijn alleen aan de achterzijde genummerd en vertonen bij doorzicht als watermerk de beeltenis van Hippocrates en profil (in het witte cirkelvormige veld), benevens enige malen het getal 20. De voorzijde, waarvan de voornaamste kleuren zijn paars, bruin en groen, ver toont rechts een portret van Boerhaave uitgevoerd in paarse kleur, en in het midden een rozet in de kleuren groen en paars, welke rozet de achtergrond vormt voor de woorden: „twintig gulden" en voorts voor een aesculaapstaf en een bla- Het comité van ministers van de K"d van Europa heeft maandag ernstlf® krl" tiek van het Europese parleme:ntte - duren gehad. Nadat het zevende jaarver slag van het comité door de teg dige voorzitter daarvan, de Italiaanse m - nister van buitenlandse zaken, Martino. was toegelicht, namen parlcmentarlers o.t zeven landen achtereenvolgens het woord om te verklaren- dat het verslag hen slechts matig en in sommige gevallen in het geheej niet kon bevredigen. Minister Martino had in zijn toelichting gezegd, dat de ministers nauwer cont^ met de assemblée wilden hebben en om dit te bereiken beloofde hij. dat er"aa' zou worden gestreefd, de gemengde com missie, die voor het contact tussen het ministerscomité en de Assemblee zorgt, sneller te laten functioneren, waardoor de samenwerking vruchtbaarder en uit gebreider zou kunnen worden. Tevens kondigde hij aan, dat hij bereid was mon delinge vragen van leden der Assemb.ee te beantwoorden, een novum, dat d°°r de nieuwe voorzitter van de Assemblee prof. Dehousse. begroet werd als een nieuwe versterking van bet parlementaire karakter van dit lichaam. Het resultaat van dit aanbod was een reeks vragen, waarvan de meeste van zeer kritische aard waren. Zo vroeg de Zweed Wistrand- waarom het comité niets bleek te hebben gedaan aan het probleem van de handelsbetrekkingen tussen Oost en West-Europa. De ter CrosWe wilde weten, waarom de ministers niet actiever waren geweest ten aanzien van de invoe ring van collectieve paspoorten De Deen Eederspiel drong aan op meer haast bij het werk van het comité om tot nauwere samenwerking tussen de Raad van Europa en de O.E.E.S. te komen, alsook om toe zicht op internationale kartels tot stand te brengen. De Belg Heijman verweet de ministers, te weinig moeite te hebben gedaan om rectificatie van de verschillen de conventies van de Raad van Europa op sociaal gebied te verkrijgen en de Engels man Paget wond er In het geheel geen doekjes om, dat hij uitermate onvoldaan was over de geringe activiteit van het mmisterseomité met betrekking tot de vereenvoudiging en vermindering van grensformaliteiten, een activiteit, die vol gens hem duidelijk ,,de verachting van de ministers voor het werk van de Assem blée" demonstreerde, De Deen Lannung gebruikte de relatief zachte uitdrukking, dat hij het jaarver slag van het ministerscomité „niet bijzon der indrukwekkend" vond. Hij meende, dat het jaarverslag voortaan een karak ter moest krijgen, dat te vergelijken zou zijn met de ..State of the Union", die de president van de V. S. jaarlijks aan het Congres uitbrengt,. Zo zou het verslag van het mtnisterscomlté een Jaarlijks analytisch overzicht van de vooruitgana bij het opbouwen van een Verenigd Europa dienen te zijn, verklaarde hij. De Noor Smltt-Ingebretsen en de Duit ser Erler drongen er tenslotte bij het comité op aan dat dit meer aandacht zou wijden aan de culturele problemen. Prof Dehousse gaf de geest van al deze verwijten, vragen en opmerkingen dui delijk weer. tnen hti daarna, zirh to» mi nister Martino rirhtend- zei: „Het woord Is nu aan de verdediging". Maar de verdediging door de voorzit ter van het mlnistersoomité bleef beperkt tot enkele zeer algemene opmerkingen Hii gaf t.oe. dat de leden van hef comité niet altijd voldoende vertrouwd zijn met de details van de werkzaamheden jer Assemblée. o.m door regeringswisselin gen in sommige landen Hij voelde echter veel voor het voorstel van de afgevaar digde Lannung om het jaarverslag van hel comité het karakter van een periodiek iverzicht van de vooruitgang der Euro pese eenmaking te geven Hii zcu dit denkbeeld bij het comité aanhangig ma ken. Voor dit, debat had de Assemblée de Belgische socialistische senator, Fernand Dehousse, bij acclamatie gekozen tot haar voorzitter. Zijn voorgangers in deze func tie waren de Belg Paul-Henry Spaak, de Fransman Francois de Menthon en de huidige Franse premeir Guy Mollet. Dehousse is 50 jaar oud. Op 1 januari 40 werd hij benoemd tot professor in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit van Luik, maar tijdens de bezetting werd bij door de Duitsers van dte functie onthe ven. Hij heeft ook gedoceerd aan de rechtsfaculteit van de Sorbonne, aan de Academie voor Internationaal recht -n Den Haag en aan het Europa-college te Brugge. Verleden jaar was hij de be kende voorzitter van de commissie der Westeuropese Unie voor de volksstem ming tn het Saargebied. 'n zjjn intrede-tocspraak verklaarde Dehousse, (jat hjj zich zou onthouden van loftuitingen op zjin voorgangers, omdat hjj vernomen had, dat de „cultus der per soonlijkheid" tegenwoordig niet meer in zwang is. Wel ging hij tn op de door Mollet bij zijn aftreden geschreven brtef over de taak. die de Raad van Europa op de hui dige zitting van het parlement en ook later wacht Daarbij merkte Dehousse op dut het in de toekomst misschien wense lijk zou zijn de Raad van Europa verder ui' te breiden met „nieuwe staten", die weliswaar strikt geografisch gesproken biet tot Europa behoren, maar die wel eeuwenlang in nauw contact ztjn geweest met de Europese Middellandse-Zeecul- tuur Hij zinspeelde daarbij klaarblijkelijk op de Noordafrlkaanse landen. Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft gistermorgen de Oos tenrijkse toetreding als jongste lid van de Raad van Europa een feit gemaakt door de Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken, Flgl, in zijn midden op te nemen. dertak, symbolen resp. van de geneeskun de en van de botanie. De figuurtjes van de groene krans rond het witte veld en die van de zwarte krans aan de achterzijde van hel biljet sluiten bij doorzicht in elkaar. De achterzijde vertoont, tegen een ach tergrond van concentrische kransen van bruine, paarse en groene lusvormige lij nen, het symbool van de artsenijbereid kunde (een slang die zich om een beker kronkelt) in de kleuren groen en paars. maar snaken met blozende wangen wantóók lichtver- teerbaar ijzer voor de bloedvorming 1,7 mgr. per stuk) is aanwezig in Dividend vu 16 pol uit agioreserve, waarvan 5 pet. in aandelen Over 1953-54 werd 10 pet. in contanten gegeven De directie der W. A. Scholten's aard appelmeelfabrieken N.V. deelt mede. dat bet in haar voornemen ligt aan de jaar lijkse algemene vergadering van aan- "leelhouders. welke zal worden gehou den op 8 mei 1956. een voorstel te doen tot uitkering van j 440 000 uit de agiore serve. Dit komt voor de houders van prei, en gewone aandelen neer op een belasting vrij dividend van 16 pet., waarvan 5 pet in aandelen en li pet in contanten (v.j. 10 pet in contanten). Jhr. mr. H. van Vredenburgh, die kort geleden is benoemd tot leider van de de legatie van de K S G. tn Groot-Brittan- nië, is gisteren per vliegtuig uit Parijs in Londen gearriveerd. Vandaag zou hij een bezoek brengen aan de Britse minister van buitenlandse za ken, Selwyn Lloyd. i DU de herdenkingen, in heel Vlaanderen gehouden, naar aanleiding van de honderdste ver jaring van AIhrecht RodenbaclTs geboorte (1856 in Roeselare), wilde het Erasmnsgenootschap niet op de eerste plaats er nog een herdenking aan toevoegen, maar wenste het een onderzoek in te stellen naar de ont wikkeling der nationale stromingen vanaf het ontstaan van België tot Albrecht Rodenbach, om daarna de invloed van Rodenbach, zowel in de Vlaamse Beweging alsook op het Nederlandse Kunst- en Geestes leven tot op heden te behandelen. De herdenking leidde hier tot de probleemstelling hoe men de een heid van het Nederlandse volk, speciaal in zijn cultuur kan hand haven en bevorderen. Het Eramusgenootschap opgericht in 1947 te Gent is, naar het ons toeschijnt, thans vooral uitgegroeid tot een, tus sen Noord- en Zuid bestaande actieve werkzaamheid van volksuniversiteiten (Dr. Paul de Rijck) en draagt bij tot een degelijke volksopleiding, waar het zijn leden actief bij betrekt. Er werden op de Cultuurdagen vele markantè dingen gezegd die vele Maas bode-lezers wei interesseren zullen. Vroeger kwamen „Vlaamse kwesties" in deze kolommen we] meer aan de orde en ik denk nog met vreugde terug aan de beschouwingen van Uri Nootenboom z.g. de neerslag van een gezamenlijk ge maakte zwerftocht door Vlaanderen in de dagen van .olim". En daar zit ik al direct met Flor Grammens in het „Vlaams Huis: Roe land" (De Oude Uilenspiegel) midden in de kwesties. Hij is de stuwende kracht van het Weekblad met de grote V: Vlaams. Volks en Vrij; de generaal van de Strijdcentrale en Volksbeweging en vat maar weer meteen samen wat hij nastreeft: „de totale (ook in het Be drijfsleven) Vernederlandsing van Vlaan deren.. de tweetaligheid in Brussel., een culturele autonomie". „Wij, yia- mingen, willen zelfstandigheid en dit is wis en waarachtig geen separatisme.. Behalve in sommige uiterlijkheden is Brussel Innerlijk Frans.... en Mijnheer, vergeet niet, wel 22.000, ja, ja, tweeën twintigduizend posten!! In Brussel ko men de Vlamingen toe., men moet in Brussel Nederlands spreken.." Hij ont wikkelt een actieplan dat de gezagdra gers tn het land moet aanzetten tot toe- geving aan de Vlaamse eisen „met een uiterste termijn aan ons geduld: Slo gan 19581". „Indien wij voor het jaar van de Wereldtentoonstelling in Brus sel geen voldoening hebben gekregen pp belangrijke vast te stellen punten, dan moeten wij in het aanschijn van de hele wereld en van de duizenden vreemde lingen die dit land zullen bezoeken, op afdoende, spectaculaire wijze bewijzen, dat het geduld der bewuste Vlamingen ten einde is! En geen politiële mach ten zullen de Vlaamse manifestaties kunnen beletten. Geen vage bedreiging dus. maar een absolute zekerheid: 1958 wordt voor Vlaanderen een beslissend jaar!". In de aula van de Rijksuniversiteit de openingszitting onder een klinkend Besehermcomlté. De heer van Meche- len, algemeen voorzitter van het Eras- musgenootschap, hield de openingsrede en betoogde hoe in het vooruitzicht van 'n Europese integratie een hernieuwd sa mengaan van Noord- en Zuid-Nederland voor beide even dwingend is. Het besef van de noodzakelijkheid van wederzijdse inwerking om onze volledige menselijke ontplooiing te verzekeren, het inzicht dat onderline contact moet bestaan binnen onze culturele ruimte, dwingt de Neder landse mens tot het herwekken van de Nederlandse gemeenschap. Zijn wij wer kelijk in noord en zuid dan vreemdelin gen geworden voor elkaar? Er is weliswaar door het Belgisch- Nederlands Cultureel akkoord, op pro vinciaal plan op het verenigingsleven en door particulier initiatief al heel wat tot, stand gekomen maar het wantrou wen tegenover de Vlaamse Beweging is in Nederland nog niet overwonnen en van die gunstige ontwikkeling in de vooroorlogse jaren is niet zo heel veel overgebleven. De Groot-Kempische cultuurdagen te Hilvarenbeek, de uitwisseling van Hoog leraren, sprekers en kunstenaars dit alles en nog meer is zeer belangrijk, maar in de brede lagen is er nog veel te weinig begrip. DE VOORDRACHT van drs. Mau- rits Coppieters over „De Vlaamse Beweging van J. F. Willems tot Rodenbach" bewees, dat men steeds weer moet peilen naar de fundamentele oorzaken en wezenskenmerken der Vlaamse Beweging. Hij greep ver terug en schetste, in het wijde perspectief van Europa en de wisselende staatsstructu ren, het recht om Vlaming te zijn. de moedige levenswil tot herwording van 'n numeriek klein en verwaarloosd volk. Het is intussen moeilijk om tot een diep inzicht te komen. Want de taalstrijd en dit is niets anders dan de strijd om aan de taai de plaats te geven die haar toekomt is uiteraard nauw verbonden met het streven naar culturele verhef fing maar tevens verbonden met de broodstriid. met allerlei ordening op het economisch-sociale vlak. En dan is de politieke problematiek der Vlaamse Be weging ook niet eenvoudig! Niet altijd is het streven om aan het volk-7i1n ook staatsgestalte te geven even pregnant naar voren gekomen! Wat in de Neder landen blijvend geboeid heeft en immer zal blijvpn boeien, is het streven der taai-minnaren geweest. In Nederland zullen de namen van Conscience, Gezel- Ie. Verriest en zovele anderen blijven leven, zoals ook de jong gestorven (1880 te Leuven) Rodenbach. Deze Rodenbach was de stuwende kracht voor de stu denten der universiteiten Een kruipend volk met een grandioos verleden wordt blijvend geïnspireerd door het juiste in zicht „De taal is gans het volk" en door een wondere wekgroep die verle den, over heden aan toekomst bindt": In het verleden ligt het heden. In het nu, wat worden zal" (Rodenbach) Pater dr Marcel Brauns S.J. sprak over „De betekenis van Rodenbach voor het Nederlandse geestesleven". Hij tekende Rodenbach als symbool van de adellijke Vlaamse grootheid, als waarachtig dichter, als profetisch (in de betekenis van de profeten van het Oude Verbond en .Tesus. de Dichter van het Nieuwe en Eeuwige Verbond) dichter en haalde bepaalde facetten die vaak in het Nederlandse geestesleven ontbreken, naar voren En dan wijst Pater Brauns dit alles belichtend uit Ro- denbach's werk op de fierheid, de zoek- lust van de waarheid minnende geest, het intense geloof in de opgang van bet avondland. Origineel was Pater Brauns doordat hij Rodenbach her-dacht door hem te her-plaatsen binnen onze moder ne geesteslucht. En hij striemde de Ne derlandse kankermentaliteit met drie be kende uitspraken uit Rodenbachs tijd. Rodenbach wilde de eenheid tussen alle Nederlandse gewesten op geestelijk gebied hersteld zien en daarom heeft hij ook reeds die wanden van levensbe schouwelijke aard gezien, die vaak het goede contact tussen Noord- en Zuid bemoeilijken. Stellig geloven ook wij dat er in Ro- denbach's geest een ontplooiing van gees tesgrootheid te verwachten is want nu in Noord- en Zuid-Nederland levensbe schouwingen afwijken moeten toch alle dragers ervan bezield zijn door de waar heidsdrift en de open objectiviteit. En beslist trof Pater Brauns het hart der vele aanwezige vooral ook jongere vrouwen door Rodenbach's streven naar een volwaardige vrouwenemancipatie in het volle licht te plaatsen. EEN VROEG zondagochtend-bezoek aan de prachtige St.-Baafs-kathe- draal bracht ons in een levendige discussie met een bewonderaar van het laatste boek van Rahner S. J. „Christen dom en Kerk in onze Tijd". Zal de Ka tholieke Kerk een grote rol spelen bij de hernieuwde levensblijken in Vlaan deren? En na een heel panorama lees ik hem maar die mooie passage voor, die ook prof. Dondeyne in de voorrede aan haalt: „De invloedrijke positie van de Kerk in het openbaar leven ,en haar be tekenis voor de geschiedenis zoals deze ongeveer in de periode van 1000 1500 in het westen gegeven waren en waaraan wij spontaan het succes van de Kerk afmeten was niet alleen de concrete belichaming van wat de Kerk krachtens haar bovennatuurlijk leven en zending is en blijven moet, maar ook het resultaat van een toevallig en tijdelijk samenspel van historische omstandighe den. Zo is het dan ook heel goed mogelijk dat, wanneer deze omstandigheden ko men te vervallen, de Kerk op een andere wijze een factor in het openbare leven zal zijn en dat haar historische betekenis anders worde zonder dat daardoor aan het wezen van de Kerk afbreuk wordt gedaan". En daarna zaten wij weer in de Uni versiteitsaula, waar Reimond van Dijck sprak over „Peter Benoit en de Vlaam se Muziekbeweging". Inderdaad: velen beseffen nu de waarheid niet meer die achter de tragische woorden schuilgaat „Hendrik Conscience (18121883) leerde zijn volk lezen, Peter Benoit (1834—1901) leerde het zingen". De voordracht was een der beste die wij hoorden. Na de jarenlange buitenlandse bezettingen was Vlaanderen, cultureel gezien, werkelijk steriel geworden. Benoit heeft het in een ontroerende trouwe liefde een eigen muzikale school geschonken, uit gaande van eigen nationale Idiomen Zijn onstuimige m' ziek was een ideale ach tergrond voor de vurige (ook poli tieke) strijd voor de Vlaamse Beweging. Toen Artevelde's stem in Benoit's opera ,„De Schelde" de zaal inklonk onder de woorden „Vlaanderen geeft weer levensblijken" heeft destijds de stampvolle zaai ifi Antwerpen geweten en aangevoeld dat het Lied der Vlamin gen (in de tekst van het Wilhelmus!) nimmer meer zou zwijgen. In de „Congresbijeenkomst over prak tische samenwerking tussen Noord en Zuid" werden inleidingen gehouden na mens Vlaanderen door mr. Soetaert, ad viseur bij de Centrale van het Eras- musgenootschap en namens Nederland door dr. H. G. W. van der Wielen o.m. landelijk leider van de Nederlandse Volkshogescholen en ondervoorzitter van het Nederl. Cultureel Contact. De pro bleemstelling bij de inleidingen en de discussies bij deze laatste waren het merkwaardig genoeg vooral de Neder landers die zich lieten horen kwa men voornamelijk neer op deze pun ten: a) Wat kunnen wij, Vlamingen doen in Vlaanderen? b) Wat kunnen wij, Vlamingen, doen in Nederland? c) Wat kunnen wij in Noord- en Zuid-Nederland samen doen? Diezelfde vragen golden ook aan Nederlandse zijde. Zoals de persoon zich niet handhaaft zonder voortdurende strijd, zo kan even min een cultuur- of taalgemeenschap, zo kan evenmin een volk zich handha- van zonder voortdurend zichzelf te bevestigen. Daartoe is eigen eenheid in alle openheid noodzakelijk. Cultuur gemeenschap wortelt in levensgemeen schap en helaas, deze ontbreekt in te grote mate tussen Vlaanderen en Neder land. Vlaanderen is in Nederland en Nederland in Vlaandern te weinig in het dagelijks leven, in de dagelijkse belangstelling betrokken. Terwijl aller wegen naar meer eenheid wordt ge streefd, blijft het uitermate nuttig en noodzakelijk, dat aandacht wordt be steed aan de eigen cultuur, haar be staansrecht en de voorwaarden van haar ontwikkeling en bloei. Er liggen vele mogelijkheden binnen de staatsver dragen en de meest boeiende zijn die, welke naar sociale bewustwording streven. Het ware vóór alles te wen sen dat er in Vlaanderen en ook In Nederland meer eenheid kwam in de strevingen. Dan zou er ook mogelijk heid bestaan voor een dynamisch, springlevend Tijdschrift tussen Noord en Zuid. dat niet alleen theoretiserend mag zijn maar met name ook aller lei praktische punten van samenwer king naar voren moet brengen. Waar zoveel goedwillenden oud en jong uit Nederland en Vlaanderen bijeen warén, vormde gezond idealis me een hoofdtrek. Waren er toch tonen in mineur? Hoe kon het anders? Is er wel iets boeienders dan het spel der contras ten en toch in eenheid? Ook hier gaan optimisme en pessimisme wel samen^ Vertoont ook in Vlaanderen de moder- ne+ ®J de facetten van elders? On getwijfeld. Maar schrijver dezes voelt het als een plicht om aan het slot van aez^ nabeschouwingen openlijk te *etui- gen: „Gij, Vlaamse mensen, beschikt over onuitputtelijke schatten. Gij hebt een wondermooi verleden, dat op u allen inwerkt en waardoor gij allen leeft Ge zijt er wellicht ook een beetje aan vast gegroeid Ge hebt fantastisch goede keur- ^#2^?'en' me* helaas te weinig goede officieren en instructeurs en., uw ge schut draagt ook niet overal even ver. Gij hebt onnoemlijk vee! dat steeds opnieuw respect afdwingt. Weest gepre zen. Vlaamse mensen, om uw missie ijver, om uw duizenden missionarissen, om ontelbare, goede, eenvoudige, harte lijke zielen, om uw harde strijd voor uw recht, waar het de opvoeding betreft van uw kinderen. Om uw talloos vele initiatieven voor de volksopvoeding, om uw prachtige werk in de honderden af delingen van het Davidsfonds! Weest gPDrezen om uw telkens en overal weer blijkend Godsvertrouwen, om uw taalminnaren, uw priesters, dich- *°rs. en schrijvers, waar wij zo onzeg baar veel uit leerden en behouden. Weest geprezen om uw liefde voor de Moeder Gods. die gij sinds de eeuwen van uw bestaan verweven hebt met Vlaanderen's lief en leed en die ook nu haar beschermende mantel over u allen houdt uitgespreid. Rodenbach's woorden gelden voor on ze moderne tijd. overal ter wereld. Zij gelden met name ook voor u, gezegend en geslagen en telkens weer herrijzend Vlaanderen-land In het verleden ligt het heden In het nu, wat worden zal. Dr. W. TÖEUNISSEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5