WHISKEY-PRIEST" op het Bess en Bess vonden Nederland een verrassing Gezondheidszorg voor bejaarden The autumn garden van Lilian Hellman Min. Algera opende verkeers technische leergang van ANWB SEM DRESDEN 75 JAAR 2kunes.Tir.e,huid? IOOI Graham Greene s Wij komen dit jaar tvaarschijnlijk terug mogelijkheden Woensdag is april me Lustrumspel van ,1,. Maasstadspelers Parkeerprobleem een der hoofdschotels Veelzijdige muzikale geest Onderscheiding voor Ned. paters in Rome Défilé der strijd krachten PAGINA 3 Ontroerende creatie van Paul Scofield Getuigenis LORENZO FULLER ACTEERT AAN EEN STUK DOOR Grote beminnelijkheid Tweemaal charmant Gezinsleven Gezonde levenswijze Dit jaar terug? Hartige hapjes Volwaardig leven Het spel -*-< SONATE TIJDENS EEN AUTOTOCHT ANTHONIE VAN KAMPEN NAAR Z. NIEUW GUINEA Consultor van de Congregatie der religieuzen Op 30 april te Enschede Het is een bijna ondoenlijke opgave een eerste-klas roman in een even geslaagde dramatische bewerking ten tonele te brengen. In geen van zijn volgende romans heeft Graham Greene ooit weer dezelfde hoogte bereikt als in het aangrijpende verhaal, „The Po wer and the Glory", met het onver getelijke beeld van de priester in Mexico tijdens de geloofsvervolging, die ondanks zijn zondig leven zijn priesterlijke taak blijft vervullen en tenslotte zelfs het offer van zijn leven brengt om de Laatste Sacramenten te brengen aan een stervende, terwijl hij de bijna zekere wetenschap heeft dat hij door de vervolgers in een valstrik wordt gelokt. De dramatische bewer king van deze roman door Dennis Cannan en Pierre Bost moge dan ook niet geheel geslaagd heten, de opvoe ring zelf is een van de hoogtepunten van dit Londense toneelseizoen. Paul Scofield die vanaf het begin van maanden Phoenix-theater in Londen maanden achtereen gevuld heeft met enthousiaste bewonderaars van zijn Hamlet-vertolking, weet van deze op- f®Taagde, innerlijk verscheurde, af.élo- Jw-6 en teg€lÜk medelijden en bewon- AW, wekkende priesterfiguur een mep-ontroerende creatie te geven. De fasV >>Van Elsinore, „the glass of asnionis hier onherkenbaar getrans- onmeerd in een sjofele, miserabele ge stalte, met zijn piekharige bros, en on geschoren gezicht, zijn harde, raspende stem. Toch ontbreekt het deze handen wringende angstige mens, die zijn vre^ voor de dood weg probeert te drinken met aan innerlijke kracht om ondanks zijn zwakte en zonde trouw te bliivor, aan zijn priesterlijke taak. 011Jven Zo wordt deze voorstelling vooral het overwegend niet-katholieke schouw burgpublaek in Londen een spreken*" getuigenis voor de realiteit vai? cramentele leven, dat niet gebonden DSa' de persoon van de priester an Mexicaanse katholieken in de nart, 6 de vervolging het enig van hun leven blijft. Niemfnd van h^e ln ondanks de gijzelaars hen zai worden weggevoerd en'de hogTnrU h*en de Mexicaanse regering op het he een priester heeft gesteld de van van de sacramenten verrad»^ „e,naar de imbeciele halfbloed acre?,' Alleen opening staat een vermomde priester die zo juist per boot is aangekomen en cue de taak van de doodgeschoten pries ter zal overnemen om de vervolgde Mexicanen het sacramentele leven te brengen. Op het toneel is dit slot nog verrassender dan in de roman. De theater-directie Tennant heeft met het ten tonele brengen van deze bewerking tan Greene's „The Power and the Glory opnieuw bewezen dat zü zich haar taak bewust blijft stukken te pre senteren. die ver uitsteken boven het overwegend lichtere en oppervlakkige genre dat het theater in Londen te bie den heeft. Eerst de Hamlet, die Moskou en Londen wist te veroveren, nu de op voering van „The Power and the Glory" et als slot van het seizoen nog in het voormtzicht een reprise "van T. S. Eliot s family Reunion. 9? ?5 Judas-penning voor het ver€PtSert dp °e spelieiding van peter n ongetwijfeld een van dew rook- die van ho, eoesti van het hedendaagse trmf regisseuis mag worden, is niet te 61 Sen°emd het sdheppen van de sfeer eteren in vunzigheid, armoede enr van ellende, karakteristiek is voor nde' die zo van Graham Greene's achtergrond Brook wordt hierbij sterkWer)ten' Peter de suggestieve dêee gesteund door Wahkevitch en door he? van Georges ranten - in totaa°ziin grote ge]al t>g acteurs !Jn er meer dan der- steld wordt de °or hiJ in staat ge- stemmingsbeeld te ;etafTlen met een begeleiding Van 1 'nt™duceren onder VOOr dit Stuk 2eee 1 Peter Br°°k Zel' gecomponeerde muziek. Verrassend slot mmmê versie in verschillende taferelen 7eJ" S6hlaagdv.f!' blijft zi-i t°ch iets episode achtigs behouden, waardoor de drama t- sche climax te zwak blijft. Wel ishe'i einde van het stuk - zeker althans voor de toeschouwers rliie He romer, -Tl. r lezen hebben zeer verrassend. Nau -Jter dood veroordeel*,, priester van het toneel weggevoerd nm geexecuteerd te worden, of de deur ae armzalige tandarts-kliniek, waar net begin er het eind van het dram» afspeelt, wordt geopend. In de de? Lorenzo is my name.. (Van onze speciale verslaggever) Met een beheerst gebaar, (lal een zorgvuldige voorstudie deed ver moeden, nam Ethel Ayler lietelijk haar glas sherry en nipte er even aan Schuin tegenover haar zal Martha Flowers gracieus gebogen over sen stukje papier en schreef mei sierlijke letters haar naam, terwij] een kleine jongen met grote ogen vol spanning haar bewegingen volgde. Even tevoren liad deze kleine jongen eeD prachtige bos heerlijke anemonen aan haar gegeven. Met een brede lach om zijn mond vertelde Lorenzo Fuller zijn zoveelste anekdote en klonk opnieuw de bulderende lach van de stevice breed uitgegroeide neger INed Wright, die tussen twee gebakjes door, ons alsmaar duidelijk wilde maken dat de Nederlandse keuken bijzonder stevig, bijzonder voedzaam en bijzonder lekker was. Met een breed toneelgebaar had hij ons uitgenodigd naast hem plaats te nemen, waarna zijn wat donkerder getinte collega Lorenzo onmiddellijk een van zijn „stories" begon. Lorenzo heeft bijzonder veel talent om te vertellen. Deze kleine kwieke neger met zijn beminnelijke glimlach acteert aan een stuk door en vermaakt op een charmante wijze voortdurend zijn naaste omgeving. „Het is jammer", zo vertrouwde Ned Wright ons toe, dat Lorenzo zo een slechte man is op het toneel. Dc figuur van Sportin' Life in „Porgy en Bess" is een ramp. Maar, zc voegde hij er aan toe, hij probeert het in het dagelijkse 'even goed te maken Wij hebben gistermiddag vol bewonde ring gestaan over de ontzaglijke dosis beminnelijkheid, waarmee de actri ces en acteurs van „Porgy en Bess", die op het ogenblik avond aan avond in het Luxor Theater in Rotterdam triomfen vieren, het Nederlandse publiek ter wille zijn geweest. Met honderden was men naar de „Bijenkorf" gestroomd, om een glimp van hen op tc vangen en, ais zij de kans er voor kregen, een handtekening te bemachtigen op de omslag van een grammofoönpiaat of op het titelblad van Porev p!otseling zeer gewilde boek 'renhuis C? Bess". De leiding van het wa- er reso]umSt op een SeSeven moment onder een?1 eir>de aan maken en wist de actrices en8?, van Protesten tenslotte te leiden, waa? UPrs naar de 'unchroom kregen over honH?„ volop gelegenheid hen gezellig te' babbeten dmgGn mCt Martha Flowers en Ethri a beurten in Gershwin's oDera w ,e om Bess vervuilen, staarden verr?? V!? twee reusachtige klompen die^Tiïff" handen werden geduwd Mi,s 5,m de kon echter niet nalaten te ze^en *=YeJ>? natuurlijk maar een symbool was ra had namelijk nog niemand op deze hm ten schoenen zien lopen. Integendeel Zij vond dat de Nederlandse dames zeer goed en stijlvol in de kleren zaten Sinds zij haar leven met het spelen van de rol n Bess is gaan vullen heeft zij in vele anden nationale snuisterijen ge kregen. Zij was het met haar zuster Bess II eens dat Nederland een verras sing voor haar was geweest, maar als zij het eerlijk mocht zeggen, - een na tuurlijk mocht zij dat dan was Italië haar het meest bevallen. Vooral de stad Rome, „Niet zo zeer om de oude gebou wen, maar je voelt dat daar voor heel Europa een hart klopt". Dat waren haar eigen woorden. In gedachten benijdden wij de Romeinen en wij hadden er graag wat voor gegeven te kunnen ver klaren dat wij ook even lang als zij in Rome waren geweest. Met nog een ander en meer waardiger nationaal symbool wa ren de zangeressen tijdens het korte ver blijf in ons land in aanraking gekomen. De tulp. Een van de hartewensen was nu Wel met een helikopter (toe maar) een eens en bestelt resoluut een carbonaadje met wat zure komkommer. Met een verbazingwekkende eetlust gaat het allemaal naar binnen. Evenals als Ned Wright vondt zij <je Hollandse keuken voortreffelijk. Sinds 1935 vult zü haar leven al met deze opera en zij hoopt 1 like Rome.. (Van onze medische medewerker) DE MODERNE MENS is bezig de el lende wan het menselijk bestaan weg te moffelen. Het is een stre ven naar een aardse paradijstoestand, die in allerlei vormen wel diep in de menselijke natuur verankerd is en in elke tijd in zijn tijdeigen wijze tot uiting komt. Armoede mag niet meer voorkomen en de armenwet moet ver dwijnen. Krankzinnigen worden naar psychiatrische inrichtingen en verwaar loosde kinderen naar opvoedingsge stichten gezonden. Zieken worden in de perfectie behandeld in ziekenhuizen. Maar hoeveel goeds aan deze mensen gedaan wordt, men kan zeggen: allen die niet mee kunnen worden buiten onze gezichtskring geplaatst. En onze doden, onze geliefden die ge storven zijn? In vroeger eeuwen werden zij bijgezet in de kerk waar wij elke zon dag bij hen waren of op het kerkhof rond de kerk om tijdens ons persoonlqk gesprek met God te midden van hen t.e verkeren en ons het „memento mori" te herinneren De kerkhoven die begraafplaatsen zijn gaan heten komen buiten de stad of buiten het dorp te liggen om er vooral maar zo weinig mogelijk van te zien en de dood te vergeten. We moeten oppassen ook de grijsaard, die ons vertrouwd maakt met de vergan kelijkheid en de dood. niet uit ons ge zichtsveld te bannen Bejaardencomplexen hoe zegenrijk ook voor de gelukkigen, lie er een plaatsje vinden na een lange wachttijd ontdoen de mens van de dage lijkse gang omgang met hen die niet meer in het raderwerk van het moderne leven meedraaien en ons herinneren aan de vergankelijkheid van elk en ook van ons leven. Er moet een ernstige reden zijn om iemand buiten zijn omgeving te verzorgen en we mogen die reden niet te gauw aanwezig achten. HET GEZIN IS de bakermat van het leven en het is gezond, dat het le ven zoveel mogelijk in het gezin geleefd wordt. De betekenis van de be valling thuis, zowel voor het gezin als voor moeder en kind, wordt steeds meer ingezien ondanks tendenzen om deze blijde gebeurtenis in kraaminrichtingen te laten plaats vinden. Wanneer de op gaven van het economische leven te zwaar worden en de oude mens gelijk een kind weer de wereld langs zich heen ziet gaan. is het gezin ook voor deze bejaarde het natuurlijke milieu voor deze levensfase. Is het dan te verwonderen, dat het Wit- Gele Kruis, die de gezondheidszorg aan huis behartigt, zijn aandacht richt op de geestelijke en lichamelijke gezondheids zorg van bejaarden en thans in samenwer king met de Kath. Ned. Fed. voor de Be jaardenzorg dit onderwerp voor de katho lieke volksgezondheidsweek heeft gekozen? In 1955 waren bijna 600.000 gezinshoof den lid van het Wit-Gele Kruis d.w.z- dat ongeveer 3 miljoen katholieke Neder landers samenwerken in de zorg voor el- kaars gezondheid. Niet minder dan 1050 grote kindersterfte lijkt het erop, dat thans, bij het groeiend aantal personen bo ven 65 jaar, die ook nog uit hun werk zijn gehaald, een specialisme van geriater zich zal ontwikkelen. HET BELANGRIJKSTE van het werk der wijkverpleegsters voor be. jaarden is om deze in de eigen om geving te helpen wanneer ziekte hun deel wordt. De oude dag komt immers mst gebreken. De wijkverpleegster is er niet alleen om te verplegen wanneer de levensruimte tot het ziekbed is beperkt, maar ook om deze ziekten en gebreken te voorkomen, de invaliditeit ervan te verkleinen en bovenal om een zo ge zond mogelijke leefwijze voor de oudere mens te propageren. De wijkverpleeg- het nog vele jaren te doen omdat zij evenals de hartige hapjes die zij zo graag overal besteld er niet meer bui ten kan. Van Rotterdam hebben de meeste le den van het gezelschap nog niét veel ge zien. Zij hopen daartoe ruimschoots in de gelegenheid te komen als zij gezamen lijk een tocht door de haven gaan ma ken voordat zij verder door Westeuro- pesg landen gaan trekken. De grote "errassing van de middag was wel, dat van bevoegde zijde werd mede gedeeld, dat Nederland waarschijnlijk nog dit jaar opnieuw met „Porgy en Bess'' zal kennis kunnen maken In de nazomer van dit jaar hopen zij dit ver langen dc .irticsten zelf vurig weer wijkverpleegsters zijn in dienst van deze terug te keren om in Amsterdam (Carré); organisatie en zij hebben in 1955 in totaa, meer dan I miljoen bezoeken afgelegd Uit een onderzoek is gebleken, dat afhan kelijk van plaatselijke verschillen 30 to: 50 pet. van deze bezoeken aan bejaarden werden gebracht Begrijpelijk, want met het klimmen der jaren ijeemt de kans op ziekte toe. Gelukkig wordt meer dan in het ver leden het eigene van de gezondheidszorg voor ouden van dagen bestudeerd De z.g geriatrie, d.i. de geneeskunde van de Stuur een briefkaart met naam en adres aan Rath Doodeheefver, Prinsengr. <30-738. A'dam (en met naam en adres van Uw behanger).U ontvangt dan zonder enige verplichting onze fraai verzorgde pros pectus met instructieve behangsuggesties, die U een Inzicht geven in de 1001 mogelijkheden, die R&D BEHANGSELS E==- U bieden. a BEHANGSELS RATH DOODEHEEFVER Ethel Ayler, Martha Flowers en Lorenzo Fuller tekenen boeken programma s. wandelingetje (to walk) naar de bollen te maken. Wij hebben haar een adres ge geven. Wie weet. „Toen mijn vader bij de dominee ver telde, dat ik gedoopt moest worden, mijn vader was een kinderrijk man, wist hij echt niet hoe hij mij zou gaan noemen De dominee, een wijs man, noemde de eerste de beste naam, die hem in de gedachten kwam. And so my name is Lorenzo". Dit is een van die leuke eigenwijze verhaaltjes, waar mee Lorenzo Fuller vol zit. Hij kan er met zijn collega Wright maar niet ge noeg van krijgen de zaak te vermaken Anabelle Ross schudt haar wijze hoofd Zoals de regisseur Gerard Rekers zün programma-voorwoord zest. de M 'n stadspelers hebben het zich by de k S~ van hun lustrumstuk „iet 8emakk gemaakt. Deze uitstekende Rotterdamse amateurtoneelgroep koos namelijk een stuk van de Amerikaanse schrljfster Liljan Hellman, wier dramatisch talent ai voor de oorlog in Amerika de aandacht trok, maar van wie zelfs het Nederlands be roepstoneel geen stuk aandurfde. Wie de vertoning van „Autumn gar. den" in de Rotterdamse Schouwburg gjs. teravond heeft bijgewoond, kan begrijpen waarom. Lilian Hellman is gewoon in haar drama's een of ander menselijke on. deugd gestalte te geven. Zij doet dit ech ter niet in een „verhaal", dat in heldere dramatische lijnen tot het publiek spreekt; zij schept karakters en laat die in tal van scènes met elkaar in conflict komen, zonder dat er van één alles over heersende crisis sprake is. Haar thema wordt toets voor toets geschilderd ln taferelen waarvan de samenhang slechts te vinden is in een toevallig bijeenzijn der verschillende partijen in een ruimte. Wat xjj jn Autumn garden" wil be duur te duidelijk techniek worden. Dat schaadt de geloofwaerdigheid en maakt het ontbreken van een duidelijke lijn voelbaar als een ernstig tekort. Hetgeen niet wegneemt dat de schrijfster in tal van fün-geëtste scènes vol ironie haar wrange levenswerkelijkheid over het voet licht weet te brengen. togen is, dat de mens zelden eerlijk is ten opzichte van zichzelf. Daartoe brengt zij een aantal gestalten, gehuwden, ver loofden of eenzamen maar eenzaam zijn zij allemaal bijeen in het huis van Constance Tuckerman. Allen hebben hun geheime illusies, allen spelen op hun beurt het spel dat de maatschappelijke verhoudingen van hen vragen. Maar allen werpen ook ergens het masker af. De een duidelijker en onbeschaamder, zoals de Don Juan Nick Denery, een zelf ingenomen charmeur, wiens faillure in het leven en in de schilderkunst door iedereen behalve door hemzelf wordt doorzien, anderen minder opvallend zoals de generaal, wiens onwrikbaar geduld niet bestand is tegen zijn afkeer voor zÜn dweperig kindvrouwtje of de arge loze Frangaise Sophie, die Denery's vrij postigheid op verre van argeloze wijze te nutte maakt door chantage. Het is een defaitistisch levensbeeld dat Lilian Hellman te zien geeft. Er is nauwe- hjks een tafereel waarin de zwaarmoedige negatie van het geluk niet de achter grond vormt. Of de schrijfster in haar epzet Is geslaagd? "en dele zeker. Zij tekent karakters wier mislukking een tragische gestalte krijgt, scènes waarin een weemoed doorklinkt die onuitgespro ken achter de gezegde woorden schuil gaat. Maar haar dramatische techniek, met name het programmatisch op- en afgaan der figuren, dat vooral in het derde bedrijf geforceerd is en alle inner lijke noodzakelijkheid mist, gaat op den hun toneel op te slaan. Het weer zal hen in ieder geval,' naar wij hopen, beter bevallen dan in deze verlate lenteHjd. „Kouder dan in Moskou is het hier gelukkig niet", merkte een van de Amerikaanse begeleid rs op, „en van een zwarte markt zoals daar hebben wij hier niets gemerkt Dat is eer; gezond teken". Toen Anebelle Ross haar carbo- naadie smakelijk had verorberd, vertrok het gezelschap om nog snel wat winkels te bezoeken, alvorens zij zich weer naar de kleedkamers van het Luxor-Theater moesten begeven. ster heeft bij haar werk de kans om het respect voor de persoonlijkheid van de grijsaard, zich o.a. uitend in zelf standigheid en vrijheid in zijn milieu, zo hoog mogelijk te houden. Zorg voor de kleding is een belangrijk hulpmiddel om dit zelfrespect te handha ven. Excessen op allerlei gebied moeten worden vermeden en een regelmatige leef wijze. waarbij een gepaste hoeveelheid lichaamsbeweging niet mag worden ver geten is gezond. De voordelen van een dagelijkse wandeling zijn niet te onder schotten zowel voor de bloedsomloop, het goed functioneren van de stofwisseling., het gaaf houden van de gewrichten en het krachtig blijven van de spieren als voor het, geestelijk fris blqven en aandacht houden voor wat er om hem heen plaats vindt. Het eten van de bejaarden heeft zijn eigen moeilijkheden. Voor de alleenwonen de is het o>p jeugdige leeftijd nu en dan be zwaarlijk om te koken, maar ouderen zien er nog veel gauwer van af. Daarbü komt, dat de eetlust nogal eens verminderd is. Ook in gezinsverband levende ouderen hebben kans op onvolledige voeding door een slecht gebit, bepaalde wensen omtrent het eten e.d Verslaving aan geneesmid deltjes om de ontlasting te regelen een pijntje weg te nemen e.d. kunnen de eet lust nog extra bederven HET IS duidelijk, dat de oudere mens meer aandacht moet schenken aan zijn gezondheid dan dé jongere. De oudere mens vraagt meer zorg, om dat hij zo gemakkelijk zichzelf ver waarloost. ook al meent hij extra zorg aan zijn gezondheid te besteden. Hoe veel ouderen moet men niet aanspo ren, dat zij een passender bril moeten nemen als zij aan het rondtobben zijn? De wijkverpleging kan hier gezond heidszorg, welke toch ook een belang rijk stuk opvoeding en voorlichting is, op heilzame wijze brengen. Zij moet als het ware een gezond klimaat om de oudere mens scheppen, waardoor de laatste decennia van het leven niet on nodig met invaliditeit verlopen. Het gaat er om deze laatste jaren zo gezond mogelijk met grote werkelijkheids zin voor het naderende einde van het aardse leven mej het vooruitzicht van het bereiken van de eindbestemming, door te brengen. Het gaat er om na het kunst matig einde van de werkzaamheden door pensionering e.d als mens gelukkig te leven en zich nog verdienstelijk te maken voor anderen; m.a.w. om het laatste stuk van het leven volwaardig te beleven- Der halve kan men de taak van de gezond heidszorg op dit gebied in deze leuze sa menvatten: Vroeger was het: jaren aan het leven voegen. Thans is het: leven aan de jaren voegen. (Van onze redacteur) De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera, heeft gisteren in Utreeht de derde nationale verkeerstechnische leergang van de ANWB geopend. Vele verkcerstcchnici van rijk, provinciën ge meenten en waterschappen, alsmede poli tiefunctionarissen, volgen deze driedaagse cursus, waarvan, zoals de minister zei onbelangrijke mate toe hebben bijgedra gen, dat in ons land een merkbare toe neming valt te constateren van de be langstelling der verantwoordelijke autori teiten in de verschillende facetten van de verkeersveiligheid en dat het inzcht in de verschillende .problemen is verdiept. In het bijzonder blijkt dit uit de om standigheid, dat in de laatste jaren op zovele plaatsen in ons land wegverbete- ringen zijn uitgevoerd met toepassing van principes, die op de leergangen zijn ge propageerd. Een van de belangrijkste problemen die j.'i thans worden behandeld is dat van de daan, wordt verbreid en daardoor het ne men van weloverwogen beslissingen inza ke verkeerstechnische maatregelen wordt bevorderd. Behalve de beide vorige nationale leer gangen. in 1952 en in 1954, heeft de bond oudere mens, maakt geleidelijk aan vor- i ook diverse regionale leergangen georga- deringen- Gelijk het specialisme kinder- niseerd. Minister Algera merkte op, dat arts opgang maakte in de tijd van de I deze leergangen er zonder twijfel in niet Voor de vertolking door deze voor treffelijke amateurgroep alle lof. Er was bij de acteurs en actrices er nauwelijks een aan te wijzen die in begrip voor de fijnheden van haar of zijn rol onder de maat van het voor goede amateurs be reikbare bleef. Grootmoeder Mary Ellis met daar nonchalante werkelijkheidszin (Aad Vervelde), Constance Tuckerman, wier illusie tot het laatst stand houdt (Miep den Hollandef) en Nina Denery. de vernederende en door zelfverwijt ge kwelde echtgenote van de blaaskaak Nicholas gisten hun rol overtuigend op de planken te zetten. Uitnemend in zün volgehouden beheersing waarachter de geheime verlangens verborgen lagen, was de generaal Griggs van Wim van Geldrop, die met de schakeringen van zijn stem geluid meer openbaarde dan met veel gebaren mogelük ware geweest. En teveel aan gebarenplastiek bedierf aanvankelijk het optreden van de vrouwenjager De nery (Bob van Duiken), niet de meest dankbare en ook niet de meest geloof waardige rol. Maar dat komt meer voor rekening van de schrijfster dan van de acteur, die in verschillende scènes knap werk liet zien. Fijn afgestemd spel gaf Dick de Wilde ln de rol van de wijze Edward Crossmann, wien6 melancholieke commentaren onthullend zijn voor Lilian Hellmans bedoelingen. Dick de Wilde had ook het bijzonder geslaagde interieur decor met de tuinkamer ontworpen. De volle schouwburg, waar de burge meester eregast was, applaudisseerde lang en hartelijk. F. Een alzijdigheid als Sem Dresden's mu zikale geest verraadt, is sinds de dagen der Renaissance uitzonderlijk geworden. Onze tijd is een tijd van specialisten. Ook in de toonkunst spreekt men vandaag van uitvoerende óf van scheppende kunste naars; van leraren óf van muziekgeleer den; in het gilde der critici onderscheidt men nog specialisten op het gebied van de opera, van de balletkunsl, van zang kunst. van symfonische muziek, en in mu ziekgeleerdheid kan men een Bach-vorser niet vergelijken met een Mozart-kenner. Dresden's muzikai? potentie is van dit anorganische het tegenbeeld. We denken bi.i hem meer aan de universaliteit der Latijnse geest, die alzijdig muzikaal be gaafde artisten als Saint-Saëns en V. d' Indy heeft voortgebracht. Sterke mu zikale naturen laten zich niet binden in afgebakende ruimten van vakmatige be drijvigheid. Muzikaliteit is een natuur kracht in ons. gelü^ een zesde zintuig, dat iedere levensvezel van ons wezen door- trllt. er de essentie van is en zich dus al zijdig openbaart. Zo spreekt men bij Dresden, evenals bij genoemde Franse artisten, van de com ponist zowel als van de paedagoog; van de dirigent zowel als van de criticus; terwijl een bijzondere dispositie hem ook nog als organisator-leider-directeur ken merkte. Voeg daarbij een schier encyclo pedische kennis en een algemene schran derheid van geest, een geslotenheid van karakter en een uitgesproken zin voor exactheid en concretie, en ge staart te genover deze figuur als een raadsel van alzijdigheid. /to er gisteren uitvoerig op in. Spreker maakte gewag van een in de V.S. gehouden enquête, waaruit is geble ken, dat de automobilisten daar, wanneer zij langer dan een uur willen parkeren, rekening houden met een afstand van 600 meter tussen parkeerplaats en doel; voor kortere parkeertijden rekenen zq op een parkeergelegenheid 200 a 300 meter van hun doel. Een onderzoek in Marseille heeft aan het licht gebracht, dat 62 pro cent van de automobilisten bereid is, meer dan 200 meter te lopen, 20 procent wil verder dan 400 meter te voet gaan en slechts 3.4 procent is bereid, een af stand van meer dan 900 meter te voet af te leggen Ook in ons land dienen op dit gebied onderzoekingen te worden verricht alvorens wordt overgegaan tot de aanleg van kostbare parkeervoorzieningen bui ten dc centra van grote steden. Mr. Hopman besprak vervolgens een aantal eenvoudige voorzieningen die de nuttige parkeerruimte kunnen vergroten, alsmede de verschillende methoden van pai*eren en de voor- en nadelen eraan verbonden. Hij achtte het gewenst, in de drukke centra parkeermeters in te voe ren, waardoor de lang-parkeerders naar de buiten de centra gelegen parkeerplaat sen zullen gaan en de in de centra be schikbare parkeerruimte gelqkelük onder de kort-parkeerders wordt verdeeld. 's Middags sprak de heer A. Boost, di recteur Wegen en Verkeer van de ANWB. over het onderwerp wegmarkeringen. Hij stelde dat een goede wegmarkering een onmisbaar onderdeel van de wegcon structie is en dat onvoldoende markeren van de weg de verkeersveiligheid bena deelt. (Advertentie) - Babyderm-zeep Eclatant beu ijs Geen partituur is deze musicus vreemd; geen stroming hem onbekend en dit geldt zowel voor een verwijderd verleden als voor het heden. Van dit laatste gaf Dres den een éclatant bewijs in een zijner eer ste grote muzikale daden: als dirigent nl. der door hem in 1914 opgerichte Madri gaal vereniging. Hier leefde als een der eerste pogingen iu de Lage Lauden weer het klassiek ideaal: de kunst der meer stemmigheid van Obrech. tot Josquin. van Dufay tot Lassus en dit door middel van een select-voeaal orgaan van een negental solisten. Om zijn vocale perfectie, om zijn stijl zuiverheid en uitzonderlijke geaardheid als uitvoerend orgaan in ons Nederlands muziekleven verwierf de Madrigaal vereniging zich een roep tot ver buiten de grenzen Zelf waren we destqds in de salons van een prinses de Polignac of van een madame Rosenthal te Parijs getuige van de onverholen geestdrift der Franse muzikale élite voor deze kunst van Ne derlanders en men waande zich in derdaad een ogenblik aan een der Ita liaanse of Franse vorstenhoven uit de middeleeuwen, die met onze componisten dirigenten-zangers een voortdurende wis selwerking onderhielden. De componist Dresden's predilectie voor de kunst der meerstemmigheid loopt geheel parallel met zijn eigen neiging naar differentie en tooncomplexen, en het zijn zeker zijn com ponisten die hiervan het kenmerk dragen. Men zou grosso modo gesproken Dresden's muziek eerder onder het blazoen der pre- klassieiken en polyfonisten kunnen scha ren, dan onder het vaan der klassieke of romantische meesters. Wat zijn werkwijze betreft, laten we Dresden hier even zelf aan het woord, waardoor we nog meer rechtstreeks met deze componist in contact, treden: „De inval zelf is aanleiding tot een compositie; de eigenlijke compositie ontstaat pas daarna. De inval ver schijnt op onnaspeurlijke wijze en op de meest onverwachte ogenblikken. Zo schoot mij eens op een autotocht een gegeven voor een pianosonate door het hoofd. Ik heb dit ook gebruikt maar pas later uitgewerkt. Men moet dus openstaan op elk willekeurig moment voor een aanleiding. Later als de com positie gaat groeien, verandert dit openstaan in zijn tegendeel: de afshii- ting, de opsluiting in zich zelf. Men begeeft zich dan in een „camera silen- tissima", van waaruit het contact met de wereld van klanken daarbuiten willekeurig tot stand kan worden ge bracht, De vangarmen van de compo nist-inktvis sluiten zich om de prooi van de inval en verwerken deze tot muzikale spijs." Dresden's scheppende kracht vanuit in dividuele vormen als het lied, vocalises en kamermuziek ontstaan, heeft zich de laatste jaren tot bredere muzikale vor men als zijn jongste oratorium-cantate Saul en David ontwikkeld, waarin nog maals de zin voor kleurdiffeventie en po lyfone complexen en liefde voor de stemmen tot uiting komen. Is het wonder dat deze inzichten op zqn talrijke leerlingen aan de conserva toria van Amsterdam en 's-Gravenhage gevormd oversloegen? Maar waar te eindigen met het ana lyseren van deze verschijning in ons mid den, die het alpha en omega van het mu zikaal spraakvermogen schijnt te om vatten? We kunnen slechts hopen dat de „ouder dom" van 75 jaren, die Sem Dresden vrij dag bereikt, in dit geval een zeer relatief begrip moge betekenen. MARIUS MONNIKENDAM De auteur Anthonie van Kampen zal met medewerking van het gouvernement in Hollandia op 29 april a.s. van Schip hol vertrekken voor een reis van vie» maanden naar Zuid Nieuw Guinea. Hii zal de gebieden langs de grens van Austra lisch Nieuw Guinea doorvorsen en zal als steunpunt Merauke aanhouden. Waar mo gelijk zal de koninklijke marine steun verlenen bij zijn tocht door Van Kampen bijvoorbeeld per watervliegtuig naar on bereikbare gebieden te brengen. Van Kampen za] een gedeelte van het gebied doorkruisen in gezelschap van de resident A. Boendermaker. Z. H. de Paus heeft pater Chrysostomus Vijverberg O.P. eh pater dr. Joh. Visser C.ss.R. benoemd tot consultoren van de congregatie der religieuzen. Pater Vijverberg is 49 jaar oud en werd geboren te 's-Gravenzande. Hij ie thans assistent van de generaal der Dominica nen voor de Duits sprekende landen. Op 1 maart van dit jaar benoemde Z.H. de Paus hem tot rector van het Vaticaanse hof van appel. Pater dr. J. Visser werd geboren te Utrecht. 19 september 1912 en te Wittem priester gewqd op 22 september 1937. Na dien maakte hij in Rome studies in het kerkelijk en civiel recht, waar hij ook in doctoreerde. Sinds 1948 is hq professor in de moraal-theologie aan het college der Propaganda Fide en sinds enige tijd relator van het H. Officie. Aan het grote jaarlijkse defile der strijd krachten ter gelegenheid van de verjaar dag van de Koningin, dat dit jaar gelqk gemeld in Enschede zal worden gehouden, nemen deel troepen te voet van de drie strijdkrachten, vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst en van de Kon. Lucht macht en gemotoriseerde en gemechani seerde eenheden van de Kon. Landmacht. In het défilé zal ook een aantal vaan dels van de Kon. Marine en van de Kon. Landmacht worden medegevoerd. De minister van Oorlog en van Marine zal het défilé afnemen om half twaalf op de Hengelosestraat tegenover de Van Lo- chemslaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3