Taj Mahal,pronkjuweel van Aziatische bouwkunst Rotterdam steunt studentenactie de Delftse De dod en-dron kemansrit in de Haagse Veenestraat Opgericht voor een verafgode vrouw B DAN PolitiemNederland 'Geneeskunde nieuwe pijler van de bejaardenzorg Prof. Schendstok: 9 een gezellige rel" Vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen 22-jarige Rotterdammer Zo NU en WOENSDAG 18 APRIL 1956 PAGINA 4 KnikJzerbotleboos werd boos INDISCH REISDAGBOEK VIII Subsidiëring van sociaal groepswerk Algemene richtlijnen vastgesteld ondergewaardeerd Districtsgewijze organisatie wenselijk geacht Scherpe kritiek van „St.-Michaël"' op salariëring Peten Selie Met 100 km. vaart naar Den Haag Geen herinnering meer Uit politiebureau ontsnapt Deskundigenverhoor Requisitoir Verdediger wijst opzet af T egenbetoog Werk voor de huisarts Sociaal-gerontologisch centrum Emile Renders Bekend Belgisch kunsthistoricus overleden De Schermer Dansers te Brussel waren, de Ue^ ïSi. 1 rDl b" het dan' (Van een speciale correspondent) IN HET CENTRUM van India bezit de stad Agra bet schoonste juweel van bouwkunst in Azië: de Taj Mahal. Hoewel in de periode van de heerschappij der mohammedaanse Mogoelkeizers Delhi officieel de hoofd stad van het rijk bleef, kozen deze heersers Agra tot hun residentie. l)e machtigste van hen, Akbar, bouwde er het fort van rode zandsteen, waar binnen een wonderschone paleisstad verrees. Boven de muren steken de witte koepels uit van de Moti Masjid, de Parel-moskee, die sultan Sjahjahan later deed oprichten. Terwijl men in New-Delhi, Agra en Fatehpu. Sikri wordt geconfronteerd met de bloeitijd van de Mogoelkeizers is Banares aan de rivier de Ganges een pel grimsoord van de Hindoes. De stad is minstens dertig eeuwen oud en was altijd een centrum voor gele m en studenten. De zeer omvangrijke universiteit eigenlijk een stad op zichzelf bezit dan ook een unieke boekerij. De ..Tempel van Moeder India", de paleizen en de „Ghats" zijn historische bezienswaardig heden. De „Ghats" ziin de oevers, waar de Hindoes in menigten baden in het heilige water, waarin zij langs trappen afdalen. Op het ogenblik is men bezig, deze kaden te vernieuwen, want verschei dene ervan'waren verzakt en zelfs in gestort. Op de oevers staan gewijde bouw werken, waaraan legendarische en histo rische bijzonderheden zijn verbonden wel ke aan de Hindoes zeer dierbaar zijn. De paleizen, badkamers, vrouwenver trekken, gehoor- en conferentiezalen zijn niet alle in goede staat bewaard geble ven en de restauratie vergt veel tijd en vakmanschap. Uit de periode, dat Mo goelkeizers vrouwen huwden van Hin doe-vorsten en dat de Perzische invloeden aanzienlijk waren, zijn echter monumen ten behouden, waarin Arabische, Perzi sche en Hindoe-motieven met elkaar wed ijveren in bekoorlijkheid. Bewerkt mar mer, kleurig mozaïek, fraaie tegels, ver fijnde zuilengalerijen en vergulde fontei nen wekken ook nu nog bewondering. Doch zonder weerga is de Taj Mahal, het mausoleum van wit marmer op vijftien honderd meter afstand van het fort. Het weerspiegelt zich met zijn enorme koeoel in de langwerpige vijver, die voor ons ligt zodra wij de trappen van de indruk wekkende toegangspoort zijn afgedaald. Het is als een verbeeldin" uit de sprook jes van Duizend en Een Nacht. Bij maan licht vooral is het onbeschrijflijk mooi. Uit Jaipur werd het marmer aangevoerd; uit het naburige Fathepur Sikri de rode zandsteen voor de fundamenten; uit Tibet kwam het turkoois; uit Panna de diamanten; uit Ceylon, Bagdad en Egypte andere edelstenen. In de crypte staan de twee tomben van keizer Sjahjanan en van keizerin Mumtaz Mahai, een verdie ping hoger twee replieken daarvan. Mo- Lady Docker is een Engelse mevrouw, wier man Bernhard zoveel auto's heeft gefabriceerd en er zoveel voordelig van heeft verkocht, dat ze voor een Daim ler van minder dan een ton haar fijne neusje optrekt. De cabriolet, welke zij zelf berijdt, vertoont veel overeenkomst met een Amerikaanse modelwoning, zo als ze uit de techni-gecoleurde bladen kennen. De complete kaptafel en de zit tingen van luipaardenhuid behoren er tot de kleinere gemakken. Desondanks acht mevrouw Docker het vervoer over de weg eigenlijk beneden haar Waardigheid en verplaatst zij zich bij voorkeur iu haar privé-vliegtuig dan wel in het witte jacht. Lady Docker verveelt zich vaak een beetje en daarom gaat zij graag naar de Rivièra. Dan zit ze tot over haar oren in het werk met allerlei drankjes drinken op allerlei feestjes en met het spelen aan de roulette, dat zoiets is als versneld monopoly-spel met echte bankbiljetten. Ze vindt wel, dat iedereen van haar aan wezigheid doordrongen moet zijn en cMes komt zie zo nu en dan met plezier in de krant. Eens bijvoorbeeld verkocht zij in 'n heel dure tentl waar alleen maar van briefjes van duizend wordt terug gegeven 'n kellner 'n oorvijg. Waarom dat gebeurde doet er niet toe en dat vond de lady zelf ook minder belangrijk. Ze werd prompt buiten de deur gezet en zou nooit naar Nice maatstaven meer binen mogen komen. Het was erg naar en daarnaast wereldschokkend, want de boulevard-bla den brachten het nieuws de volgende dag op de voorpagina's en dat wil wat zeg gen. Als mevrouw na een seizoen van hard werken weer tot rust moet komen, dan gaan de Dockertjes terug naar Engeland. Maar lange tijd van zalig niksdoen is er voor haar niet bij. Intensieve vingertrai ning vraagt weer al haar aandacht, want de knikkerkampioenschappen komen in het verschiet. Jawel, mevrouw Docker is kampioene in het knikkeren. Verleden heeft ze al haar tegenstanders fabrieks meisjes, maar zo democratisch is ze wel er uit geknikkerd. Als dit jaar opnieuw een televisiecamera verschijnt en mins tens twintig persfotograven, dan doet ie weer mee. Sir Bernhard mag best trots zijn op zijn actieve vrouwtje. Ze heeft er zelfs voor gezorgd, dat ze met hun beidjes naar de bruiloft van Grace en Rainier mogen. Zaterdagavond trok zij naar het Casino van Monte Carlo, waar zij echter een gesloten deur vond. Er was juist een diner met zwarte pakken en blote dames schouders aan de gang voor de wederzijd se maagschap van echtpaar Universe 1956. Niemand buiten de gasten werd toegelaten, zelfs niet als 'n auto had met een goud-beslagen dashboard. Lady Docker is toen erg boos geworden, zo boos dat er een brief op poten naar Rai nier ging. Om angstig van te worden, want Monaco moet het van postzegeltjes en NetrZdames met hun heren hebben, als pleister op de ruw-geslagen wonde mogen de Dockers nu in eigenste persoon de polonaise komen dansen op het huwe lijksfestival. Boze, onbemiddelde tongen beweren dat het lady Docker daar om te doen is geweest. Ook voor Engelands knikkerkampioene een week om niet licht te vergeten. Op het feest en nog een half kolommetje gratis reclame in dit dagblad op de koop toe. Ik wil er geen Daimler voor hebben, zelfs geen twee persoons Fiat zaïeken en arabesken, smaragd, onyx, sa- fier en jade sieren de wanden. SJAHJANAN besloot dit mauso leum te doen bouwen, nadat in 1630 zijn door hem verafgode vrouw was overleden. Hij liet bouwmeester» en kunstenaars komen uit de ganse wereld, vooral uit Indië, Perzië, Arabië en Turkije. Of de Italiaan Veraneo tot de architecten behoorde, is twijfelachtig. Hetgeen niet weg neemt, dat het monument hoogst imponerend is. Op een marmeren basis (rustend op rode zandsteen) verrijst het tempelvormige bouw werk, waarvan de koepel een hoogte bereikt van tachtig meter boven de tuinen. Vier minaretten zijn opge richt op de hoeken van het plat form. Van de overige monumenten uit de Mogoeltijd noemen wij nog slechts het mausoleum van Akbar, van iets oudere da tum dan de Taj Mahal, be. heidener van vorm en afmeting en minder goed be waard en de Jama Masjid, de moskee gebouwd door een dochter van Sjahja nan. In Fatehpur Sikri staat de nu verla ten vestingstad, die Akbar bouwde (van 15691574) en die later door Agra werd overschaduwd. Indrukwekkend is daarin de Panch Mahal, met -ijn vijf zuilengale rijen boven elkaar en het mausoleum van marmer, opgericht ter ere van een mohammedaanse heilige. ANARES zoals de schrijfwijze van Benares blijkt te zijn is overigens een stad van feesten. Er vinden jaarlijks vierhonderd her denkingen en festiviteiten plaats Er wordt veel gezongen, muziek weerklinkt overal, openlucht-voor stellingen zijn gewijd aan de roem rijke daden van Rama en er zijn altijd markten en kermissen. De talrijke pelgrims vinden er win kels voor zijden sari's, filigraan- en lak werk; restaurants en hotels; een gezellige drukte in de smalle straten; een levendig vertier. Al ontbreken ook hier de bede laars niet, die een beroep doen op 3 lief dadigheid der vreemdelingen en al mogen de honderden riks ja-fietsen, de trage koel en en de nieuwsgierige kinderen het ver keer belemmeren: geen stad, die wij tot nu toe bezochten was zo gezellig. Van geheel andere aard ts acht kilo meter ten noorden van Banares het pel grimsoord der Boeddhisten: Sarnath. Hier preekte voor het eerst Gautama de Boed dha tot vijf leerlingen, in de zesde eeuw voor Christus, zijn leer van de bevrijding der ziel. Een zware „stupa", een massie ve toren met tal van inscripties, is nog ten dele behouden. De opgravingen heb ben de fundamenten aan 't licht gebracht van andere stupa's en oude kloosters, en in een oudheidkundig museum zijn weergevonden beelden van Boeddha in zijn vele verschijningsvormen en symboli sche gestalten en gebeeldhouwde resten van zuilen ondergebracht. Sarnath is een van de vier voornaamste heilige plaatsen der Boeddhisten. Hier hebben eens de scholen gestaan voor de ingewijde mon niken. Hier bouwden keizers (o.a. Asoka) tempels en pilaren. De leeuw van de Asoka-zuil is I e-ibleei geworden van de republiek India en het wiel dat het „Rad der Wet" verzinnebeeldt, Is opge nomen in de nationale vla". In de dertiende eeuw hebben binnendrin gende Tartaren, die het mohammedanis me hadden omhelsd, de stac Sarnath .er- woest. In 1931 hebben Boeddhisten van de gehele wereld er 'n nieuwe tempel ge bouwd, met een brede toren, die bij-.a veertig meter hoog is. Een .et bladgoud bedekte zware klok in de hal is een ge schenk van de .fepanse geestverwanten. De muurschilderingen van Knsetsu Nosu, een Japanse artiest, zijn aangeboden door een Engelse Boeddhist. Zij geven de be langrijkste gebeurtenissen weer uit het leven van de Boeddha. Diens beeld in de tempel is een kopie van het oorspronke lijke, dat in het oudheidkundig museum te zien is. Nu dit jaar het feit wordt her dacht, dat Boeddha 25 eeuwen geleden werd geboren, zal Sarnath het belangrijk ste middelpunt worden van de hiermee samengaande plechtigheden. In de Staatscourant van dinsdag is op genomen een beschikking van de minister van Maatschappelijk Werk, waarin alge mene richtlijnen worden gegeven voor de subsidiëring van sociaal groepswerk. On der bepaalde voorwaarden kan volgens deze richtlijnen subsidie worden verleend aan rechtspersoonlijkheid bezittende plaatselijke, regionale en provinciale or ganen van maatschappelijk werk of daarmede gelijk te stellen maatschappe lijke organisaties voorzover zij op grond van een maatschappelijke indicatie activiteiten ontplooien, welke systema tisch gericht zijn op de maatschappelijke beinvloeding en specifieke sociale voor lichting van groepen. Indien plaatselijke of regionale om standigheden daartoe aanleiding geven, kan ook aan een gemeentebestuur subsi die worden verleend. De subsidie kan slechts worden ver leend indien het niet gaat om culturele, hygiënische of arbeidszaken. De rijkssubsidie bedraagt voor activi teiten in de ontwikkelingsgebieden 75 pet. en voor de activiteiten in gebieden met bijzondere structuurveranderingen 40 pet. van de in aanmerking te nemen exploitatiekosten. Indien in een ontwik kelingsgebied in een of meer volgende jaren opnieuw op dezelfde bevolkings groep eenzelfde of gelijksoortige activi teit worde gericht, zal de subsidie in deze activiteit in volgende jaren met een na der te bepalen percentage worden ver minderd tot een minimum van 40 pet. Subsidie-aanvragen dienen uiterlijk twee maanden vóór de aanvang van de activi teiten door het bestuur van het betrok ken orgaan bij het hoofd van het bureau van het departement van maatschappe lijk werk in de provincie te worden inge diend. De subsidies zullen met terugwer kende kracht van 1 januari 1955 af ver leend kunnen worden. Ter gelegenheid van het 40-.jarige be staan van de afdeling Haarlem van de R.-K. Politiebond ..Sint-Michael" houden driehonderd afgevaardigden van de ver schillende afdelingen van deze bond thans een driedaags congres in de met fleurige bolbloemen getooide zaai van het concert gebouw te Haarlem. In zijn openingstoespraak wees bonds voorzitter Jos. P. H Körner. inspecteur korpschef te Valkenswaard dinsdagmid dag de ongunstige financiële toestand van de Nederlandse ambtenaar en die van de politie in het bijzonder. Nederland be vindt zich in een bijzonder goede condi tie, Het gaat het bedrijfsleven duidelijk voor de wind. Bezien we daarbij de be lastingopbrengst voor de staat, dan merkt de ambtenaar aldus de heer Körner weinig of niets van al de rijkdom en wel vaart. Spreker noemde het onbegrijpelijk, dat de regering een zo star loonbeleiö te genover haar dienaren blijft volgen. ..Wij zouden willen, dat onze volksvertegen woordigers zich eens even druk voor het overheidspersoneel gingen maken, als b.v. over de verlaging van de successie- rt hten. Haast in versterkte maten is dit alles van toepassing op de politie. In 1954 is weliswaar voor het lager personeel een niet onbelangrijke herziening van de sa lariëring verkregen, maar volgens spr moet dit gezien worden als het gedeelte lijk ongedaan maken van een schrijnen de achterstelling bij soortelijke groepen van het overheidspersoneel. Van het ver krijgen van een redelijk deel der wei vaart is voor ons. in ieder geval, ook nog geen sprake geweest", aldus de heer Kör ner. Het beste bewijs, dat de politie on dergewaardeerd is. noemde spreker de geringe animo die er bestaat om van het gezagsapparaat deel uit te maken. De aanzienlijke hoeveelheid vacatures bij het hogere en lagere politiepersoneel zal blij ven bestaan, als men primaire arbeids voorwaarden niet wil verbeteren. (Van onze Utrechtse redacteur) De geneeskunde moet worden erkend als een nieuwe pijler van de hedendaagse bejaardenzorg. Zij heeft tot taak de me demens te dienen door zijn gezondheid op het hoogste peii te brengen. Meer en meer wordt duidelijk, dit dit veel meer in houdt dan het bestrijden van ziekten. De wisselwerking van de vele noden in onze gecompliceerde maatschappij maakt het noodzakelijk, dat de geneesheer zich op elk gebied begeeft, waar één van deze noden wordt bestreden. Zo ergens, dan moest dat toch in de bejaardenzorg dui delijk zijn. Om het te hereiken zal er nog veel moeten veranderen. Tot deze conclusie kwam de arts H. van den Hombergh uit Venray in zijn voordracht „De vierde pijler" op de stu diebijeenkomst welke de Nationale Fede ratie „Het Wit-Gele Kruis", gisteren te Utrecht hield in het kader van de' katho lieke Volksgezondheidsweek, welke dit maal was gewijd aan de zorg voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid van de bejaarden. Met de drie andere pijlers bedoelde dokter Van den Hom bergh zelfstandigheid en vrijheid, de tijds besteding en de behuizing. In de geschiedenis van de sociale zorg zal zo zei hij wellicht moeilijk een voorbeeld te vinden zijn, dat te vergelij ken is met het grote en moeilijke pro bleem van de hedendaagse bejaardenzorg. De verhouding van de mensen, die op grond van hun leeftijd in een andere situatie komen te staan in de samenleving dan de jongere mensen, die nog volop aan het arbeidsproces kunnen deelnemen, is vroeger nooit zo'n groot probleem ge weest als in onze tijd. Over het algemeen heeft de ouderdom bij de meeste volken in hoog aanzien gestaan. De Chinese Links: de actievoerders in de dak goot van Koinooina. Rechts: het uelsonticerp in het schandblok. 'V mm iMÉ De Delftenaren die gistermiddag met felkleurige, bordpapieren hoge- hoeden naar Rotterdam gekomen waren om steun te zoeken voor hun actie tegen het wetsontwerp van minister Cals ter regeling van de Uiterlijk onbewogen stond de 22-jarige Rotterdamse behanger A. M. L., die op zaterdagavond 24 september van vorig jaar met een snelheid van 60 km, terwijl hij beschonken was, in een auto de Haagse Venestraat inreed, dood en ver derf zaaiend onder de menigte, die juist de City-bioscoop verliet, gisteren voor zijn rechters. Met zachte stem beant woordde de in een blauw kostuum ge klede verdachte de vragen welke de pre sident van de Haagse rechtbank, mr. Van Gelein Vitringa, hem stelde. Het bleek dat h(j op die rampzalige zaterdagavond in Rotterdam in twee en een half uur tijds tien glazen cognac en vier a. vjjf glazen bier had gedronken. Tussen half acht en tien uur had hij verschillende café's in de Maasstad afgelopen, aldus 10 stukslaand, die zijn vader hem ge geven had onder de waarschuwing het geld niet te verdrinken. Verdachte zeide, dat hij soms goed tegen drank kon en andere keren weer niet. „Zaterdagavond was ik echt behoor lijk dronken". President: „Onbehoorlijk bedoelt u". Verdachte zeide, leder weekend dron ken te zijn. Hij zou die avond pas voor het eerst van zijn leven cognac hebben gedronken. Anders dronk hij altijd bier. Dit laatste bleek een leugen te zijn, die L. niet kon staande houden tegenover de verklaringen van een getuige, die kelner was in een Rotterdams café. dat verdaoh- te herhaaldelijk bezocht had. Op de bewuste avond durfde L„ nadat zijn geld op was, niet naar huis. Hij dool de circa drie kwartier door Rotterdam en ontdekte een „Opel Rekord" op de par keerplaats bij de Rochussenstraat. In een auto van dit merk had hij negen a tien rijlessen gehad L. stapte, kennelijk be zeten door zijn zucht om auto's te rijden en te bezitten, zoals de president zeide, in, met de bedoeling een eindje om te rijden. President: „Het was dus niet uw be doeling om de auto te stelen?" Verdachte: „Neen". President: „Die vraag is zo gek nog niet, want u Is al drie maal wegens dief stal veroordeeld geweest". Verdachte gaf toe. dat hij uit branie- zucht langs een café was gereden en daar de 22-jarige straatmaker A. had op gehaald. Het tweetal was een blokje omgereden en daarna had L. getracht nog andere vrienden over te halen om mee te rijden, maar dezen durfden het niet aan en zouden verklaard hebben: „Hij kan niet eens rijden". Met een vaart van 100 km had L. daar op de wagen naar Den Haag gereden. De straatmaker A. verklaarde, vóór Ypen- burg voorgesteld te hebben de auto in Den Haag achter te laten. Hij wilde met de trein teruggaan. L. ontkende dit. Volgens hem zou zijn vriend juist hebben voorgeslagen om door te rijden naar Scheveningen. Zowel A. als L. bleven bij hun tegenstrijdige ver klaringen. Van het verdere verloop kon verdachte zich niets herinneren. In de Wagenstraat had hij een bestelauto geramd, op de kruising met de Gedempte Gracht een fietser en een bromfietser omver gereden, waarna hij de Veenestraat was Ingereden in de verboden rijrichting en het grote onheil, waarbij twee mensen werden ge dood en negentien werden gewond, had aangericht. De straatmaker verklaarde, na de botsing met de bestelauto te hebben aangedrongen om te stoppen en nadien de claxon in werking te hebben gesteld. L. zou gezegd hebben: ..Houd er mee op, want dat maakt te veel lawaai" Hiervan herinnerde verdachte zich thans helemaal niets meer. Verschillende getuigen be vestigden de claxon te hebben gehoord. De president verbaasde zich erover, dat de meerijdende straatmaker (thans korpo raal bij de luchtmacht.) niet drastischer was opgetreden. De officier, mr. Kemper, verwonderde zich, dat de straatmaker zich alleen maar wist te herinneren het geen hij gezegd zou hebben, om aan de dolle dodemansrit een einde te maken „U wilt u toch niet schoonwassen en alle schuld op de hals van uw vriend schui ven?". zo voegde hij deze getuige toe. die moest toegeven, dat hij ook zeer diep in het glaasje had gekeken. Het plan om naar Scheveningen te rijden zou volgens hem door L. zelf zijn geopperd. A. zou niet hebben gemerkt, dat L. onder in vloed was De verdachte bleef volhouden, dat hij zich niet meer kon herinneren wat In de Wagenstraat en in de Veenestraat was geschied. Hij had zich niet gerealiseerd dat hij botsingen had gemaakt. De getuige, agent De G., die op die zaterdagavond In de Veenestraat had ge surveilleerd, verklaarde geen reden te hebben gehad om te veronderstellen, dat L. onder de invloed van sterke drank was geweest. Hij zon L. gezegd hebben, dat bil gearresteerd was. Desalniettemin had L. van de verwarring op de politiepost aan het Buitenhof gebruik gemaakt om er vandoor te gaan, waarna hij naar de Hoornbrug was gewandeld en naar Rot terdam was gelift, waar hij In de vroege ochtend was gearresteerd. De rechtbank ondervroeg vervolgens vier deskundigen. Deze waren: prof. W. Froentjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag; dr. J. Collen- teur, assistent-patholbog-anatoom bij het gemeentelijk ziekenhuis in Den Haag; dr F. Toisma en dr. A. Ketel, resp. directeur en geneesheer van de psychiatrische in richting ..Maasoord" te Poortugaal (Z.-H.) Dr. Collenteur had schouwing verricht op de stoffelijke overschotten van de dames Otten. die tengevolge van de aan rijding overleden waren, en hierover sectie-rapporten opgemaakt. Te zamen met dr. Toisma en dr. Ketel had prof. Froentjes de verdachte onder zocht. In de psychiatrische inrichting ..Maasoord" had men L. dezelfde hoeveel heid en soort drank gegeven als deze had gedronken op de bewuste avond. De ochtend om acht uur na bet ongeluk had men geen alcohol in het bloed van ver dachte aangetroffen. Prof. Froentjes, die het scheikundig-fysiologisch deel van de proef leidde, had berekend dat L. om streeks twaalf uur op 24 september 1,5 tot 1,6 pet. alcohol In zijn bloed moet hebben gehad. Bij de proef in ..Maasoord" was de volgende dag omstreeks tien uur de alcohol uit het bloed van L. ver dwenen. „Maar", zo zeide prof. Froentjes, „L. was de drank bij de proefneming ont wend. Het verschil is niet zo groot, dat het niet verklaarbaar is. De verbranding kan sneller gaan tengevolge van de schrik en veel beweging", „Is het niet afschuwelijk, verdachte", zei de president. „Twee doden, twee men sen die nooit meer geheel beter worden. Denkt U er wel eens over? Beseft U wel wat U hebt gedaan? De verdachte mompelde met gebogen hoofd dat het hem speet. „Wat zijn nu uw toekomstplannen?" vroeg de president. „Ik wil later weer bij mijn vader in de zaak komen". „Hebt U nu het voornemen ooit nog alcohol te drinken?" „Ik zal nooit meer sterke drank ge bruiken". De substituut-officier mr, Kemper hield hierna requisitoir. „De ontsteltenis was in het gehele land zeer groot. De afschuw voor de dader was even groot. Maar deze gevoelens mogen geen invloed uitoefenen op de straf, die hij krijgt. De berechting moet rechtvaardig zijn" zeide mr. Kern- per. De officier van Justitie stond enkele ogenblikken stil bij de gevolgen van da dronken rit. „De feiten staan wel vast. Het is veel moeilijker te bepalen wat erin deze jongeman omgaat en is omgegaan. Voor alles is van belang dat U een beeld hebt van de persoonlijkheid van ver dachte", zeide mr. Kemper tot de recht bank L. is een jongen, die In ziin School- jaren reeds „dik" wilde doen. Dat heeft hij nog steeds. Hij wil anderen overtroe ven. Hij liet zich beïnvloeden door goed kope beeldromans en pleqgde een roof overval", De officier van justitie ging hierna de gebeurtenissen van de zaterdagavond, 24 september van het vorige jaar na. L. kon nu „dik" doen met een gestolen auto. Hij zou zijn vrienden kunnen overtroeven. Hij wi] laten zien wat hij kan, hij neemt dus de verantwoording. Hij weet dat het gevaarlijk is, maar dat telt niet. In Den Haag, toen hij verkeerd had gereden, maakte hij een beredeneerd plan, toch op de juiste weg terug te komen. Toen hij de rit begon, wist hij welke-verantwoordelijkheid hij op zich nam. De opzet is mijns inziens aanwe zig. Hij had terug kunnen gaan toen hij op weg naar Den Haag was. Er is toch op zijn minst sprake van opzet, van mogelijkheidsbewustzijn. Hij reed door, wetende hoe gevaarlijk het was, wat er kon gebeuren. „Ik acht daarom doodslag en zwaar lichamelijk letsel, beide tweemaal ten- laste gelegd bewezen", zeide mr. Kern- per. Mr, Kemper requireerde tenslotte tegen L een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest. De vehdediger. mr. M. D. de Haas sprak eerst medelevend over de vreselijke ge volgen voor de slachtoffers en zeide dan dat hem uit gesprekken met L was ge bleken, dat de jongeman berouw heeft en vindt, dat hij zijn rechtvaardige straf moet ondergaan. Hierna ging pleiter de tenlastelegging na. Spr. bestreed, dat er van opzet zou kunnen worden gesproken. Men kan toch niet aannemen dat L., toen hij aan het drinken was. de gevolgen van zijn auto test zou weten; bovendien was er tijdens het drinken nog geen sprake van auto rijden. Ook het feit dat L. met de binnen stad van Den Haag onbekend is sluit op zet uit. Zijn toestand vlak voor het o»geval was zo. dat zijn bewustzijn dermate was in geperkt. dat slechts een vaag richtings besef overbleef, vergelijkbaar met slaap wandelen, Ook hieruit blijkt duidelijk de afwezigheid van opzet. Pleiter acht, wel bewezen, dat L. zich heeft schuldig gemaakt aan rampzalige joy-riding. „Alle omstandigheden waren die avond gunstig om een halfdronken jongeman in het verderf te storten. Hij heeft een ..tic" voor auto's. Zijn vader verbood hem een auto te kopen. Verd. was een arbeidzame jongeman, die plot seling in zichzelf gekeerd werd en ging drinken Hij had vrienden „van het flinke soort", die geen van allen de moed had den hem tegen te houden. Nu kennen zij hem niet meer". Pleiter vroeg tenslotte voor zijn cliënt een straf wegens het weg nemen van een auto. voor joy-riding en het onder invloed van alcoholhoudende drank rijden. „De zwaarste straf heeft hij reeds: zijn leven lang za] hij het vre selijke ongeluk niet kunnen vergeten". De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak; doen. examenperioden aan de Technische Hogeschool, hadden zich waarlijk niet te beklagen. Leus in de lucht Zij vonden een sociëteitsgebouw Koi- noonia vol Rotterdamse studenten van de Econ. Hogeschool en zagen, hoog boven alles uit, lieden die bezig waren de bo venste verdieping van het belastingkan toor aan de Puntegaalstraat schoon te spuiten; de een of ander had er in le vensgrote letters „Studievrijheid" op ge kalkt, enigszins tot ongenoegen van het Rotterdamse actiecomité dat het niet zó uitbundig had gewenst. Voor het sociëteitsgebouw dat tot de laatste plaats bezet was stond een re clamewagen met een schandblok en over al zag men affiches*en „kalkwerk". De heer W. Jansen, die de Rotterdamse actie leidt, heette de Delftse woordvoer der de heer Mertens welkom, waarna deze uiteen zette, waar het nu eigenlijk om ging. Men wenst geen reglementering van de tijd, die vooraf dient te gaan aan de examens op straffe van het onmogelijk maken van examens, ook elders, aan een technische hogeschool. Delft moet als proefkonijn dienen voor andere insti tuten van hoger onderwijs en dit is de reden, dat. men ook elders in Nederland de studentenwereld in beroering wil brengen. Prof. dr. B. Schendstok was het daar mee niet eens, Hij wees er op, dat Rot terdam al een zekere regeling kent, al kan men daar zoveel jaren als men wil studeren. Maar heeft men eenmaal be paald dat men examen wil doen, dan be staan ook hier voorgeschreven perioden waarbinnen het examen afgelegd moet zijn. Slaagt men een tweede maal_ niet, dan heeft men nog altijd de vrijheid al ders te studeren. Pres. Schendstok verklaarde zich voor stander van een zekere regeling. Sociaal is het niet goed, zeide hij, wanneer iemand maar blijft studeren ook wan neer hij ziet, dat hij het toch niet halen kan; voor de wetgever ligt hier zeker wel iets te doen. Ook wanneer het wetsontwerp wordt aanvaard, zal het effect ervan niet on gunstig zijn voor de studentenwereld. Elke hoogleraar zal enigszins rekening houden met karakter en persoonlijkheid van de examinandus op grond van een zeker geestelijk vaderschap. De moderne wijze van onderwijsmetho de leidt ertoe, dat de studenten er steeds meer actief bij worden betrokken, zoals b.v. door werkcolleges. Men kan dan geen studenten hebben, die nu eens wel, dan weer niet komen. Terwille van die mo derne methode dient een en ander gere glementeerd te worden. Gebeurt dat niet, dan zou men in Nederland wel eens ten 'achter kunnen geraken bij het buiten land. Onraadzaam achtte de hoogleraar het, al bij voorbaat stelling te nemen tegen enige reglementering. Wel zou hij het in hoge mate betreuren, wanneer er maat regelen zouden worden genomen, die het onderling contact van studenten in hun vrije tijd zouden verstoren. Een gezellige rel was wel eens aardig op zijn tijd, aldus besloot de professor en ik moet erkennen, dat deze kwestie er wel enigszins op lijkt. Ik wens u allen morgen veel plezier bij de demonstratie in Delft. Na deze rede volgde nog een uitge breide gedachtenwisseling waaruit wel samenleving wordt meestal als het beste voorbeeld aangehaald. In ons land vindt men goede voorbeelden in Volendam en Marken. Kinderziekten en ouderdomsziekten be horen volgens dokter Van den Hombergh tot het terrein van de algemene arts, dat is meesta] de huisarts. De algemene ge neeskunde moet een grotere belangstel ling tonen voor de problematiek van een bepaalde leeftijd en een grotere interesse hebben voor de sociale vraagstukken, die z0 nauw met de verschillende leeftijden samenhangen Voor de bejaarde is de huisarts zeker de aangewezen adviseur. Spr. weidde verder uit over het belang van genees kundig onderzoek, waaruit dikwijls blijkt, dat een behandeling noodzakelijk is. Een goed gedocumenteerde status van elke bejaarde is zeer wenselijk voor zijn ge zondheid. - Wenselijk zou zijn, dat voor de bejaar denzorg een organisatie in districtsvorm kwam met een ziekenhuis als kern, dat mettertijd zal overgaan tot de vorming van een gerontologisrhe afdeling met als voornaamSte_ taak de revalidatie. Meer dan elders in het ziekenhuis moet hier een teamgeest heersen, waarin de huis arts een belangrijke plaats inneemt. Ook de wijkzuster, de maatschappelijke wer ker, de zielzorger en de psycholoog horen erbij. Het tegenwoordige bejaardencom- piex acht spr. nog steeds de aangewezen vorm voor valide bejaarden, waarbij hij een kleine afdeling wenst voor licht psy chisch gestoorden. De door hem geschetste districtsorga nisatie zou dokter Van den Hombergh naar analogie van de naam „sociaal-cha ritatief centrum" willen aanduiden met de naam „Sociaal-Gerontologisch Cen trum". Ook het sociëteitsleven van de bejaarden iu de wijk wil hij daarvan een component doen zijn.. Voor een innige samenwerking van de landelijke katholieke organisaties, die zich met het probleem van de bejaarden zorg hebben bezig te houden als: de Kath. Nationale Federatie voor Bejaardenzorg, de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis, de R.-K. Artsenvereniging, de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen en het Landelijk Sociaal-Charitatief Cen trum dacht spr. aan een Landelijk So ciaal-Gerontologisch Centrum. De voorzitter van het Wit-Gele Kruis, dokter Chr. Mol, sprak over „Bejaarden zorg en Wit-Gele Kruis". Er zijn grote raakvlakken tussen maatschappelijk werk en gezondheidszorg, hetgeen bij de be jaardenzorg van het begin af aan zeer bevredigend aan de dag is getreden. Aan de specifieke kwalen van de oude dag zal de geriatrie haar specifieke cura tieve bijdrage hebben te geven, maar ook de sociale gezondheidszorg zal in de gerontologie een vruchtbaar arbeidster rein vinden. Ook de wijkverpleging zal bij de ouden van dagen, die in eigen ge zinsverband wonen of in een ander gezin zijn opgenomen, zowel ten aanzien van hun dagelijkse verpleging en verzorging als van preventieve maatregelen een bij drage hebben te geven. Dit laatste vormde een interessant punt bij de gedachtenwisseling, waarbij de vraag werd opgeworpen of de wijkver pleegster hier wel een taak op zich kan nemen. De tijd ontbreekt haar gewoon lijk, terwijl het vaak om eenvoudig werk gaat, waarvoor een dergelijke hoog-ge- kwalificeerde hulp niet nodig is. Overi gens was het wel aardig, dat hiervoor van de kant van de wijkverpleegsters, ge zien de reactie uit die kring op de ver gadering, een grote bereidwilligheid be staat. Het contact met de bejaarden in een gezin is van grote morele betekenis en men was het er over eens, dat de wijk verpleegster, indien er vrijwillige hulp voor het eenvoudige werk mocht komen, de supervisie moet houden. Al met al een vraagstuk, dat de moeite van het be studeren waard werd geacht Van onze Brusselse correspondent) In de ouderdom van 84 jaar is te Brugge overleden de bekende kunst historicus Emile Renders Dit was een zeer originele figuur in de wereld der kunsgeleerden Meermalen trad hij op als enfant terrible onder zijn collega's, die wei boeken schreven over opde kunst en kunstenaars, maar niet zelden, zij het dan ook met andere woorden, voorgan gers napraatten. Renders bewoog zidh met zijn soms zeer originele opvattingen in die wereld als een olifant in een por- celeinwinkel. Hij was fameus om de energie en de hardnekkigheid waarmeer hij in rijk ge- illustreerde en diepbestudeer'de werken, twee hem vooral dierbare thesissen ver dedigde. Een Gents hoogleraar in de kunstge schiedenis. prof dr. Hulin de Loo die destijds een internationale faam had. be weerde aan de hand van tal van ge schriften. dat de meester van Flèmalle eigenlijk een zekere Robert Campin was. Renders trok heel die opvatting aan flar den met zijn eigen versie, dat geheel het oeuvre van de meester van Flèmalle van de hand is van niemand minder dan Ro- giervan der Weijden. Zijn tweede, niet minder opzienbarende thesis was. dat Hubert van Eijck nooit heeft bestaan. Later kwam de bekende Duitse kunsthistoricus Friedlander zich J)ij deze laatste thesis van Renders aan sluiten. De Bruggeling, die geweldig het land had aan de officiële geschiedschrijverij over oude meesters., was iemand, die een buitengewoon scherpe kijk op oude schil derijen had. (Van onze Brusselse correspondent) In de overdekte winkelgalerij van de Louisalaan te Brussel, waar niets anders dan dure magazijnen zijn. pralen momen teel in alle etalages bloemen uit Neder land. Er zijn er eigenlijk veel te weinig naar de zin der Belgische inrichters van deze bloemenshow. die er uit eigen mid delen nog wat hebben bijgekocht om. voor het prestige van Nederland als bloe- menland. daarmede niet te kaal voor de dag te komen. In het kader van deze expositie, zijn in de schouwburgzaal van deze galerij de Schermer Dansers voor een zeer ge ïnteresseerd Belgisch publiek een hele reeks van hun folkloristische danseë komen vertonen. De typische Westfriese klederdracht vrf mannen en vrouwen, en vooral de kos* bare hoofdversiersels van de dames, trol# ken zeer de aandacht. Aan het hoofd va deze groep stond de heer Jac. Posch buf- hleek dat "-"i £erneester van Oterleek bij Alkmaar, di*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4