FIËSTA barstte los IN MONACO Internationale herrie in het paleis Russische diplomatie strooit roet in Euratom-eten Scholieren corresponderen tien jaar met zeelui Valse bankbiljetten van 100.- Hongaars gezin door telegram aan Kroesjtsjef verenigd C hefarme A EINDELIJK, EINDELIJK DE ZON Twaalf jarige Peter zag na acht jaar zijn vader terug 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! PAGINA^ WOENSDAG 18 APRIL 1956 door MARTIN W. DUYZINGS MONACO, dinsdagavond. Fiësta. Fiësta. De moesson is voorbij. Er daverden vanmorgen om acht uur 21 kanon schoten met rollende echo's over de Baai. Het ge luid was niet nieuw. Men had het in Monaco giste ren al gehoord en eergisteren, telkens om acht uur en altijd 21 schoten. De stad had er slaperig naar geliiisterd, hoe de echo's vreemd terugkaatsten van de rauwe flanken van de Mont Agel en hoe ze ver volgens onmiddellijk verstikten en stierven in het monotone gedruis van de eindeloos neerkletterende regen. Doch vanmorgen hadden de echo's opeens iets fééstelijks. Als men omhoog reed naar de Rots, in een tóen al nauwelijks onontwarbare chaos van pelgrimerende automobielen, zag men hoe ginds, hoven de hoogste huizenrijen, de regenwolken, die dagenlang dreigend en grauw en bewegingloos de kruin van de Mont Agel versluierd hadden nu weg trokken traag nog, doch veelbelovend en hoe dan de zon, warm en koesterend, de loodzware lucht aan flarden scheurde. Toen, rond het middaguur, de nieuwsgierigen- allcr-landen de Place du Palais vulden, om bij ge brek aan wat anders het ceremonieel van het af lossen van de wacht gade te slaan twee dozijn stram-defilerende parade-soldaatjes en een goud- gegalonneerde hofmaarschalk in een uniform, dat in de portiersloge van Hotel de Paris niet zou mis staan dreef er, teer nog slechts, wat onschuldig wolkendons in het egale azuur van de hemel. Vanuit de tuin van het paleis op de Rots kon Grace Kelly, gehuld in een warme beige pullover en wandelend met Oliver, de poedel, voor het eerst nu sedert haar aankomst het vorstendom, zien in de weelderige kleurenpracht, waarvan in alle souve nirwinkels de prentbriefkaarten zo uitbundig ge tuigen. Aan de voet van de Rots was, opeens, Monaco één en als feest: een sprookjesstad met zachtwuivende palmen en een overdaad aan vlaggen, gelegen aan het zachte, rimpelloze groen van de Baai, waarin nu een Amerikaanse destroyer, langzaam opsto- mend naar de haven, een lijnrecht spoor trok van maagdelijk, wit schuim. Kelly-Kingdom Alles anders Eindelijk voor de fotolenzen Alleen het sprookje Mej. Klompé voor Europees parlement H. Vader pleit voor melaatsenzorg NEVAS gefêteerd aan boord van de „Oranje" UITBREIDING WESTDUITSE FORD Prins betrad schip door haag van kwekelingen Vijf arrestaties in Den Haag MILITAIREN WORDEN INGEëN? TEGEN GELE KOORTS EN VLEKTYFUS KIND VERDRONKEN Mr. dr. C. VAN HAREN RIDDER GREGORIUS Snor afgeschoren Per ongeluk" de grens over Pers ingeschakeld Alle pogingen van het echtpaar De Marffy om hun jongste ook uit Hongarije te krijgen, waren tevergeefs. „Toen bleef er maar één mogelijkheid over. We voer den om zo te zeggen een operatie uit. We schakelden de pers in", aldus de heer De Marffy. En daarvoor koos hij zonder twijfel een gunstig moment uit: deze maand, de maand, waarin de Russische leiders Kroesjtsjef en Boelganin in Engeland worden verwacht. Eerste familie-reunie na 10 jaar „Niet'slecht.' Aanvoerder Hongaarss hockey-ploeg V.S. treden niet toe tot Bagdad-pact SPAAROVERSCHOT IN MAART -.V (Advertentie) V/er werkelijk betrouwbare middek^ helpen elkaar en.... doen wondere" Een belangrijke ontdekking op geneesku^* dig gebied is „synergismus Hierme"® wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees* middelen. De vier middelen verenigd Chefarine,,4"-elk afzonderlijk al beroentd' werken tezamen nog beter. Ze helpen oo" dan, wanneer andere middelen falen doen werkelijk wonderen m H' BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN E'ÉN TABLET T egen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste m»>9' want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro' Va Voei ontv tabil (KV de si van die 1 gekt .iunc kans over ven. in v rijk< hart De Merl het i wi eens on onti gc won zaak verli de i de znar H: ter i vatt dat geri gin? aan gara d staa lijk bied mid ?jjn Dat toes aan Mui tiep D Miji den Mij bets zani len Ver] )vor dezi «rn: Mm VS stel i Mei ten de a an Pac gro wa: eim voo hefc WO] te i doe de nie: V sch: Zo krees: dan dat, wat de Ameri kaanse gpllega's zo rauw cn zakelijk het „Kelly-kingdom" noemen, het sprookje van de vorst en het tengere, blonde meisje uit Philadelphia, ten slotte tóch het teergetinte decor, waar op het zoveel dagen vergeefs had zitten wachten. Het veranderde meteen alles in Monaco. Gisteravond nog hadden de jour nalisten het z(jn er nu tweeduizend, met Uw welnemen, en in het Maison de la Presse heerst nu de bizarste spraakverwarring aller lijden zich Steeds nog druk gemaakt om minder belangrijke dingen, als het wel en wee van ex-koning Faroek. het U reeds gesignaleerde vertrek van Randolph Churchill, een nieuwe diefstal in Ho tel de Paris. De vraag was. waarom Faroek die er. tussen twee haakjes, van de winter niet bepaald magerder op is gewor den. de drie appartementen, welke hij aan de boulevard Princesse Charlotte liet afhuren, gewoon maar voorbij ge reden is om zich vervolgens comfor tabel, doch voor 's konings normale doen wat eenzaam, te nestelen in een suite in Hotel Métropole. zonder zich zelfs de moeite te getroosten zijn oude kennis, Aristotele Onassis, aan de bac- carattafel van het Casino te begroeten. De vraag kreeg, tot teleurstelling van de journalisten, die tot diep in de nacht Hotel Métropole belegerden, geen antwoord. Het gezelschap mocht zich troos ten met de late onthulling, dat Ran dolph Churchill zo ijlings de Rivièra ontvluchtte omdat hij, naar nu pas uitlekte, zondagavond tijdens de Nuit de Gala in de International Sporting Club. tot schrik en ontsteltenis van iedereen, de gepruikte lakeien inbe grepen. het hele protocol onderste boven schopte, toen hij zijn tafel dame naar de dansvloer leidde, voor de vorst zelf aanstalten had gemaakt de dans te openen. En wat de nieuwe diefstal in Hotel de Paris betreft: Maurice Delavenne. de directeur van de Monegaske Su- reté, die sedert zaterdag tóch al met barstende hoofdpijn en niets dan zor gen door dit vorstendom rondloopt, wilde er officieel geen woord aan ver slijten Het gaat. ditmaal, dan ook slechts om juwelen ter waarde van tienduizend ronde dollars, keurig in cash, toebehorend aan mrs. Arvid Pampe een jeugdvriendin van Grace- Patricia. Mrs. Pampe zelf liet zich, hoewel al die dollars lichter, gister avond tijdens het diner in de Spor- tingclub de „Caviar de Russie" niet minder smaken. Doch vanmorgen was, zoals gezegd, opeens alles anders. De zon lag blinkend op de Rots. Het decor beantwoordde eindelijk aan de verwachtingen en het was alsof, voor het eerst sedert verleden week don derdag. toen de „Deo Juvante" met de jonge bruid aan boord aan dc Qual de Commerce meerde, het sprookje, dat achter de muren van het oalels de Grimaldi's leeft, weer tastbaar werd. Het gebeurde dat. vanmorgen ko ning Faroek kennelijk tot zijn eigen verbazing het hotel kon verlaten zonder een fotograaf op zijn weg te ontmoeten. Het gebeurde, dat de be faamde Amerikaanse hotelkonmg Konrad Hilton, die president Eisen hower zal vertegenwoordigen. Monaco bereikte, zonder dat hij onmiddellijk gedwongen werd een persconferentie te beleggen. MONACO, dinsdagavond. „Smile, please, smile.... In de tuinen van het paleis der Grimaldi's klikten van middag een half uur lang koortsig de camera's der pers fotografen. Prins Rainier en Grace-Patricia stonden einde lijk voor de fotografen-aller- landen. Niet alleen toen Grace' uit handen van twee jonge Monegasken een bloemruiker ontving (Grace-Patricia, be minnelijk als altijd, dankte in het Frans, de prins stond er trots bij te glimlachen), doch ook, toen later de fotografen per se een plaatje wilden heb ben van het jonge paar naast een der splinternieuwe Rolls Royces waarmee donderdag de bruid en bruidegom de, slechts enkele honderden meters lan ge, weg van het paleis naar de kathedraal zullen afleggen. Een der Amerikaanse foto journalisten, die net iets te laat voor het bezoek aan het paleis arriveerde en die dus door een gendarme werd te gengehouden, reed met zijn wagen opgemelde agent onder steboven en bovendien in het ziekenhuis, nam vervolgens ijlings de vlucht, werd even ijlings door de gendarmerie achterhaald en zag vanavond het vuurwerk van Monaco van achter de tralies van het plaat selijk cachot. Het gebeurde, dat Madame Cou- vreur, eén onbestemde dame van on bestemde leeftijd uit Cannes, die «aar zij meldde, gisteren tijdens haar mid dagdutje een geheimzinnige stem had gehoord, welke haar beval naar Mo naco te ijlen, teneinde ten paleize een dringende boodschap van Rainier III te beluisteren, aohter eenvolgens aan de paleispoort geweigerd en daarna (wegens het niet voldoen van een frs 8000 bedragende taxirekening) gear resteerd werd, zonder dat ze vanmor gen bij het verlaten van het cachot door een belangstellende menigte om handtekening of wereldschokken ver klaringen werd lastig gevallen. Men had, willen wij slechts zeggen, nog maar belangstelling voor het sprookje-zelf. Om tien uur vanmorgen kon men in het Maison de la Presse temidden van de overstelpende drukte zijn eigen woorden al niet meer ver staan: en toen. vervolgens monsieur Mercury, de Monagaske toneelregis seur, die om de een of andere vol maakt onverklaarbare reden tot pers chef van de vorst, verheven is en die dan ook al niet meer weet of zijn ge tergde zenuwen morgen of pas over morgen uit elkaar zullen spatten, op een stoel klom teneinde ons te melden, dat het jonge paar de luch in de ge le salon zou gebruiken heerste er in het perscentrum al een internationale herrie, waarbij vergeleken dat inci dent niet de toren van Babel een vol maakt onschuldige kinderspeeltuin moet zijn geweest. De prins kwam, intussen, verschillen de vertegenwoordigers van de we reldpers vandaag enigermate tegemoet. Er was ook vandaag geen persconfe rentie ten paleize (cn men weet, met welke waslijsten vol krankzinnige vragen vooral onze Amerikaanst colle ga's hier rondlopen, kan men de vorst waarachtig geen ongelijk geven). Doch, op de eerste plaats onthaalde de prins ons vanmiddag op een coèktall en spe ciaal voor de gelegenheid vervaardigde sigaretten en bovendien mochten de fotografen, die vanmorgen in het Mai son de Ia Presse toevallig vooraan stonden cn bovendien over 't zwaarste stemgeluid beschikten, 's middags, streng bewaakt door de Süreté cn in het kielzog van monsieur Mercury, In het paleis enige prentjes maken toen Grace Patricia door twee jeugdige Mo negasken in de plaatselijke kleder dracht „namens Radio Europe" een weelderige bloemruiker werd aangebo den. In de Galeries Hercule stond al de erewacht opgesteld, wachtend op de komst van de hoofden der buitenlandse missies, naar de plechtigheden van woensdag en donderdag afgevaardigd. De officiële vertegenwoordiger van Nederlandse zijde is, zoals bekend, jhr. W.E. van Panhuys. De vertegen woordigers werden vervolgens in de troonzaal en de aangrenzende salons ontvangen door het jonge paar. Het was een uiterst sfeervolle ont vangst met stemmige muziek, doch hij miste uiteraard de warmte van de serenade, waarmee men laat op de avond voor het paleis deze wonder lijke lentedag besloot. Daar, onder een nu met klare ster ren volgeladen hemel, belichtten in de avondkoelte de zaohtgonzende jupiters, Er dreigt op liet ogenblik een groot gevaar, dat Europa zijn laatste kans om één te worden zal verliezen ten gevolge van enerzijds het toe nemende nationalisme in de verschillende tanden, en anderszijds de nieuwe Sovjet-diplomatie, die het algemene vredesverlangen van de volkeren tracht uit te buiten, verklaarde het Nederlandse lid mejuffr. dr. Marga Klompé gisteren in het parlement van de Raad van Europa. Bij het indienen van haar voorlopig rapport over het hernieuwde streven naar Europese eenmaking wees zij er op, dat de Sovjet-economie met reuzenschreden de Westeuropese economie aan het inha len is en dat daar aan de westelijke kant weinig anders tegenoverstaat dan aarze ling en de illusie, dat de Europese pro blemen wel door middel van nationale maatregelen kunnen worden opgelost. De fouten, die wij na de eerste wereld oorlog hebben gemaakt, hebben de twee de wereldoorlog tot gevolg gehad, zeide zij. Niettemin hebben we daar zo weinig van geleerd.'dat wij hard bezig zijn de zelfde fouten nu opnieuw te maken. De Europese defensiegemeenschap is niet tot stand kunnen komen en dezelfde krach ten die haar mislukking hebben veroor zaakt, zijn nu aan het proberen het ont staan van Euratom te verhinderen. Zou Europa met betrekking tot Euratom nu ook dezelfde fout gaan maken als met de E.D.G.? vroeg mej. Klompé zich af. Ze voegde er aan toe, dat het nog niet te laat is, maar dat Europa deze laatste kans dan wel moet aangrijpen, omdat het verzuimen er van catastrofaal zou zijn. De Raad van Europa moet zijn invloed aanwenden, om te pogen de Brusselse plannen voor samenwerking op het ge bied van de kernenergie met de plannen van de O.E.E.S. op hetzelfde terrein zo veel mogelijk met elkaar samen te smel ten. Als mogelijkheden daarvoor noemde mej. Klompé o.m., dat landen van de O.E E.S., die niet in de Brusselse com missie van deskundigen zijn vertegen woordigd, moeten kunnen deelnemen aan de opstelling van het verdrag voor Eura tom op voorwaarde, dat zij de principes, waarover de ministers van buitenlandse zaken der zes landen van de Messina Conferentie het eens zijn geworden, als basis aanvaarden. Andere landen dan die zes moeten in de gelegenheid worden ge steld, als volledig lid tot Euratom toe te treden of zich met bepaalde onderdelen van het werk er van te associëren. Voorts moet wederzijdse deelneming aan ge meenschappelijke ondernemingen van Euratom en van de landen der O.E.E.S. mogelijk worden gemaakt en moeten niet- leden van Euratom kunnen deelnemen aan de gemeenschappelijke markt voot grondstoffen van de kernenergie op de zelfde voorwaarden als leden. Een ge meenschappelijke financiering van bo demonderzoek naar en het winnen van uraniumerts zou aanbeveling verdienen. Een nationale wetgeving ten aanzien van de openbare gezondheid en het vervoer van gevaarlijke stoffen en verzekering zou in 'zo veel mogelijk landen zo moge H)k dienen te worden geharmonieerd. Mej. Klompé besloot haar rede met een beroep op de Raad van Europa om er bij de regeringen op aan te dringen met de grootste spoed tot actie inzake de samenwerking op het gebied van kernenergie en op dat van de gemeen schappelijke markt over te gaan. op een enorm podium een onvergete lijk schouwspel. Daar klonken gezan gen van het koor der Opera van Mo naco; daar dreunde het Amerikaanse volkslied en ijl en teer vervolgens de hymne van het vorstendom. Daar dreunde met brede echo's de marsmu ziek van een Frans militair muziek korps. de „Washington Post", „speciaal voor mademoiselle Kelly", vertelde het programma. Daar danste als con trast het Londense Festivalballet de „Marriages" uit „Esmeralda". Daar leefde men tenslotte dankbaar en jui chend zijn vreugde uit in Bizet's im posante „Marriages der Rois". Van een der vensters van het paleis inderdaad een sprookjesslot nu in het koesterende licht der schijnwer pers sloegen de vorst en Grace- Patricia en hun gasten het schouwspel langer dan een uur gade. Toen pas, nadat men op de Place du Palais de schijnwerpers weer had gedoofd, barstte beneden in de stad het Fiësta los in tomeloze uitbundig heid. Een volksbal op het Rond Point van de Quai Albert I, met gratis w«n na mens de prins voor ieder, die over stevige ellebogen beschikte. Een fan tastisch vuurwerk tegen de flanken van de Rots, de vlaggen en een zingende, hossende menigte: men had moeite zich te herinneren dat Monaco, nauwelijks 24 uur geleden, nog een tamelijk som ber vorstendom was, waarin de vlag gen troosteloos te druipen hingen in de regen Tijdens de audiëntie van de deelnemers aan het internationaal congres voor de belangen der melaatsen heeft Paus Pius XII aangedrongen op krachtiger inspan ning om de melaatsheid en haar sociale gevolgen te bestrijden. De Paus herinner de er aan, dat een vijf miljoen mensen aan deze ziekte lijden, van wie slechts 400.000 onder behandeling zijn. Hij wees op de vorderingen welke gemaakt wor den bij het genezen van deze ziekte en sprak als zijn mening uit, dat zeker de katholieken, gevormd in de school van een Meester, die de naastenliefde als ge bod gaf, o pdt gebied niet ten achter mogen blijven, en dat zij mogelijk door middel van een internationaal comité hun bijdrage zouden kunnen leveren. Het Amerikaanse bureau voor de hulp verlening aan het buitenland (ICA) heeft aan de Ford Motor Co. een garantie ver leend voor een investering van 8.314 863 in de dochtermaatschappij in West-Duits- land. De garantie beschermt de maat schappij tegen verlies door onteigening. Door deze investering heeft de Ford Motor Co. 39-746 aandelen verkregen in de dochtermaatschappij Ford-Werke AG, te Keulen'Ni^hl. Tezamen met de reeds in haar bezit zijnde aandelen heeft de Ford Company haar belang in de Duitse firma thans tot 84 pet. vergroot. (Van onze Amsterdamse redactie) Dc Nederlandse Vereniging tot Adoptie van Schepen (NEVAS) heeft gisteren aan boord van dc „Oranje", het vlaggcschip van de Stoomvaart Mij. „Nederland", dat voor anker ligt in dc haven van Amster dam, haar tienjarig bestaan gevierd. Om streeks cén uur betrad Z.K.H. Prins Bern- hard, beschermheer van de stichting, het schip, door een erehaag van leerlingen van dc Kweekschool voor de Zeevaart en die van de Kweekschool voor Scheeps- werktuigkuudigen. De Prins werd verwel komd door de directie van de SMN en de gezagvoerder van de „Oranje" kapitein J. Lassche. Vervolgens zat hij aan bij de lunch. Tot de talrijke genodigden daar bij behoorden mr. S. Slanenburger. ver tegenwoordiger van de minister van Ver keer en Waterstaat, vice-admiraal F. T. Burghard en de burgemeesters van Am sterdam, Rotterdam, Schiedam in deze laatste plaats heeft de NEVAS haar zetel van Bussum. Moordrecht cn Mijdrecht. Om drie uur, kort voordat de Prins de .Oranje" had verlaten, opende de neer W. H.' de Monchy, directeur van de Hol- land-Amerika Lijn en president van de Raad van Toezicht van de NEVAS een buitengewone vergadering waarop vele „ooraanstaanden uit de scheepvaart were Ui leraren, onderwijzers en ook scholieren tegenwoordig waren. Vervolgens gaf de heer A Happee, secretaris van het dage lijks bestuur van de stichting, een histo risch overzicht van de organisatie. In 1946 hebben de kapiteins van de koopvaardij W. J Hatenboer en H. Fleur- baay het initiatief genomen om ook in ons land in Engeland bestond reeds lang een dergelijke organisatie een vereniging t°t adoptie van schepen oP te richten. Deze heeft tot doel de jeugd te interesseren voor de scheepvaart. De jongelui nemen schoolsgewijs een of meer schepen onder hun „hoede", corresponderen met de bemanningsle den en brengen hun een bezoek, zodra hun vaartuig in een van de Nederlandse havensteden voor anker gaat. Op het ogenblik zijn ruim 230 van de 1400 sche pen, die ons land telt, geadopteerd. Sinds 1946 zijn aan de opvarenden van deze boten 2400 brieven verstuurd. Gebleken is, zo vertelde de heer Hap pee, dat de meisjes het verstandigst en het degeflijkst schrijven. De zeelui zelf hebben 1370 „epistels" verzonden. Op vele scholen worden deze door de on derwijzers in dc les behandeld en zij vormen bij de discipelen zeer gewilde stof. Men heeft geconstateerd dat deze pen- ï/riendschap voor vele scholieren de reden is geweest een beroep te gaan beoefenen, dat nauw verwant is aan de scheep vaart, zoals scheepbouwkundig ingenieur, scheepsarts en verpleegster, stewardess en officier bi.i de Koninklijke Marine of de Koopvaardij. Deze belangstelling -sti muleert. men nog door de jongens boven de zestien jaar in staat te stellen gedu rende het zomerseizoen aan boord van een trawler een zeereis te maken. De verenigina geeft, verder een orgaan uit., genaamd ,,'t Kraaiennest", waarin de meest leerzame brieven van zeelieden worden afgedrukt. De NEVAS word) financieel gesteund door de rederijen en door bijdragen van de scholen. Bij het ministerie van O. K en W. heeft men een subsidie aangevraagd om het nadelig saldo te kunnen dekken Hierop is echter afwijzend beschikt. Niet temin gaat. de NEVAS door met haar werk waarmee zij. zoals de heer Happee in een aantrekkelijke brochure uitgege ven ter gelegenheid van het tweede lus trum, heeft geschreven, o.m. ook de dank wil vertolken, aan alle zeevarenden, die in de afgelopen oorlog de bevrijding heb ben helpen'mogelijk maken. In verband met het feit, dat de laatste dagen in Den Haag enkele valse bankbil jetten van honderd gulden z(jn uitgege ven, heeft dc politie aldaar vpf personen gearresteerd. Het zijn vier scholieren nl. de 18-jarige G. G. S„ de 19-jarige L. A. S., de 30-jarige R. g. S. cn de 17-jarige H. W. R. en de 48-jarige masseuse A. S.-R. De 20-jarige R. G, S. zou de biljetten (in totaal zijn er 15 in omloop gebracht) bij hem thuis uit een doosje hebben ge haald, waarin zijn moeder, die ze uit Duitsland had gestuurd gekregen, ze had opgeborgen. Samen met de jonge R. zou hij er 12 in omloop hebben gebracht. Drie werden er doorgegeven aan de' 19-jarige L. A. S., die ze weer doorgaf aan mevr. A. S.-R. Deze laatste beweert er een in de kachel te hebben gegooid, een door gegeven te hebben aan G. G. S. en een te hebben gegeven aan een loper, die met een rekening kwam. De politie is er in geslaagd de arresta ties te verrichten, nadat haar het signa lement van G. G. S. was verstrekt door het personeel van een warenhuis te Den Haag, waar hij bij het uitgeven van het aan hem gegeven biljet tegen de lamp liep. De biljetten die in hoofdzaak in Den Haag zijn uitgegeven zijn op drie na te recht. De gearresteerden, die geen fan)'* lie van elkaar zijn, zijn allen in Den Haa» woonachtig. Een in Gouda uitgegeven biljet is opgespoord, terwijl pogingen t°" uitgifte in Leiden en Rotterdam zijn mis' lukt. De minister van Oorlog en Marijie, heeft besloten aan de militairen van de Zeemacht de verplichting op te legge0 zich te onderwerpen aan inenting en her inenting tegen vlektyfus en aan de mill' tairen van de Koninklijke Landmacht e11 de Koninklijke Luchtmacht de verplich- ting op te leggen zich te onderwerpe" aan inenting tegen gele koorts en vlek tyfus. Het 3-jarig zoontje van de heer Van M- uit Meers-Elsloo is daar gisteren in d« Maas verdronken. Het ventje was me' twee andere jongetjes in een bootje ge* stapt maar sloeg bij het spelen over' boord. De twee vriendjes liepen toen naa' huis om de ouder^ te waarschuwen. H®' lijkje is nog niet geborgen. Morgen zal in de prachtige St.-Nico- laaskathedraal van Monaco het huwe lijk worden gesloten tussen prins Rai nier III van Monaco en Grace Kelly. De foto geeft een beeld van het gereed maken van de kathedraal. Mr dr C. Ch. A. van Haren, hoofdre dacteur van „Katholiek Archief" is door Z.H. de Paus benoemd tot ridder in de orde van Gregorius de Grote. De onder- schelding werd hem gisteren te zijnen hui ze in Wassenaar uitgereikt door prof. dr ir F. Teilegen, voorzitter van de K.A. ih Nederland en lid van het stichtingsbe stuur van „Katholiek Archief". Mr van Haren is sinds 10 jaar hoofdre- lacteur van Katholiek Archief. Voorts be kleedt hij de volgende functies: hoofdre- lacteur van „De Gemeenteraad" het or gaan van de landelijke federatie van Kath Gemeenteraadsleden; adviseur van deze Federatie, medeoprichter en in de eer ste jaren penningmeester van het Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut. Van 1949 tot 1954 was hij voorzitter van het Sociaal Charitatief Centrum in het bisdom Haar lem: De heer Van Haren is tevens voor zitter van de r.-k. Woningbouwvereniging St.-Willibrordus en voorzitter van de af deling Wassenaar der St.-Adelbert ver eniging. „U komt thans met uw zoon naar Engeland. Zoudt ti ons nu willen helpen in onze pogingen ook onze zoon naar Engeland te laten komen door van uw kant een beroep te doen op dc Hongaarse regering". Verleden week vrijdag stuurde mevrouw De Marffy uit Londen dit smeek-tele- gram naar Kroesjtsjef en de vol gende dag kreeg haar 12-jarige zoon Peter zijn officiële Hongaarse pas poort met de toestemming, dat hij mocht vertrekken. En gisteravond waren dc na acht jaar scheiding weer vereende vader en zoon De Marffy Mantuano in het restaurant Schiphol het middelpunt der journalisten, die hen bestormden met vragen. >.Dit is een dag van vreugde. Ik zal u op alles antwoord geven, want het is de pers en de pers alleen geweest, die mij mijn zoon heeft terugbezorgd" zei de overgelukkige vader, de 49-jarige Thomas de Marffy Mantuano, eens een Hongaarse diplomaat, verbonden aan het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken. Nu is hij een geneutraliseerd Brit. die de kost voor zijn gezin in Londen verdient als vertegenwoordiger van een reisbureau. „Herkende uw zoontje u nog?", werd hem gevraagd op het platform, terwijl vader en zoon, die uit het toestel van Wenen kwamen, naar het restaurant wan delden. „Er was geen tijd voor herken ning", zei de heer De Marffy. ,,Op het Britse consulaat in Wenen werd hij bij mijn binnenkomst vanochtend zo in mijn armen gedrukt". Overigens had zijn snor hem kennlijk toch wel wat onherkenbaar voor zijn Peter gemaakt. En dat zat hem zo dwars, dat hij in het vliegtuig zijn snor maar meteen had afgeschoren. In het restaurant deed vader De Marffy in het kort het hele verhaal. „In 1946 vertrok mijn jongste dochter, Judith, toen 6 jaar._ nu 16, voor vakantie naar mijn zuster in Londen, lady Listowel, Zij bleef er. Waarom? Och, laten we zeggen, dat we het goed voor haar gezondheid von den. Juist als Judith gingen mijn vrouw en oudste dochter, Edina, toen 12 nu 20, 2 jaar later, dus begin 1948, op een nor maal paspoort naar Londen toe. Nog diezelfde januarimaand van 1948 werd ik uit de Hongaarse staatsdienst ontslagen. Ik had er niets meer te doen en het was zo geworden, dat een langer verblijf m Hongarije ook voor mij bijzonder onge zond zou zijn geworden. Dus ging ik naar Londen. Niet nor maal, niet met een paspoort. Ik stapte per ongeluk de grens over"De 4- jarige Peter bleef toen achter. „Hij lag in een ziekenhuis. Hij leed aan een mergziekte van zijn beendergestel en kon onmogelijk vervoerd worden". Vader De Marffy moest zijn zoon achterlaten; bij had geen andere keus. „Bovendien is het nu ook weer niet zo, dat een joch van 4 jaar tets gedaan wordt. Hij is jarenlang onder de trouwe hoede van zijn grootouders in Boeda pest gebleven". Die grootouders behoren tot een voor aanstaand en bekend geslacht in Hon garije. Zij waren de graaf en gravin Teleki, maar zij stierven kort na elkaar in 1954 en 1955. Toen trok de inmiddels 11 jaar oud geworden Peter bij vrienden elders in Hongarije in. „Op 12 april deed ik op een persconfe rentie een beroep op de Britse bladen mij te helpen. De volgende dag verschenen de artikelen in de kranten. Dat was de 13c. Gcljjktüdig stuurde mijn vrouw een telegram aan Kroesjtsjef en de daarop volgende dag, de 14e, kreeg Peter zijn officiële Hongaarse paspoort met de toe stemming, dat hij mocht vertrekken". Gisterochtend dan vloog vader De Marffy naar Wenen, waar hij na 8 jaar voor de eerste maal zijn zoontje terug zag. De Britse consul in Boedapest, mej. Fish, had Peter zelf naar Wenen ge bracht. Enkele uren later vloog het ge lukkig tweetal in de K.L.M.-machine uit Cairo, die een tussenlanding had gemaakt in Wenen, naar Schiphol. Straks vliegen we door naar Londen Airport. Daar staat mijn vrouw met mijn twee dochters op ons te wachten. Het zal de eerste familie-reunie in 10 jaar wor den". Peter, die eerst wat wantrouwend keek, toen een afgevaardigde van de Stichting Hulpactie voor Hongarije, de heer Paldschik. hem in het Hongaars aan sprak, werd ineens een en al levendig heid en spraakzaam, toen hij zag, dat die hele lange meneer toch wel ,een beste man was. Peter raakte niet uitgepraat over die -goeie K.L.M.-mensen, die hem zoveel mooie dingen hadden gegeven: een kleurpotlood en zelfs een vlieg machine. En dan die bananen en sinaas appelen, dingen, die hij in Hongarije nooit had gezien en waarvan hij nu naar hartelust had mogen eten. Het vliegen zelf vond hij heerlijk, maar het dalen was vervelend. Of hij nog iets wilde hebben? Alleen Coca Cola. Op de vraag, hoe hij het in Hongarije had gehad, was het resolute antwoord: „Em volt rossz" (niet slecht). Toen een fotograaf een op name wilde maken en de blitzlamp weigerde, danste de jongen van pure pret. Zijn vader vertelde nog, hoe hij de bijeenkomst voor een verenigd Europa op de Dam te Amsterdam had meegemaakt, waarop Churchill had gesproken. Hij op een tribune gezeten met de Hongaren graaf Apponyi en de heren Varro en Paldschik, welke laatste hij nu weer mocht ontmoeten. Woensdag zou in het Engelse parlement, zo vertelde hij nog. over zijn zaak een interpellatie worden gehduden. De heer De Marffy bleek ook een beetje Nederlands te kennen. ,>Ik heb grote be wondering voor Nederland", zei h(j gil"1' lachend, „al was het alleen maar voor hcf goede hockey, dat hier gespeeld word'- Ik heb zelf jarenlang het hockeyspel be oefend, want ik ben aanvoerder gewees van dc Hongaarse hockeyplocg. die i» 1936 op de Olympische Spelen 11 Berlp uitkwam. Hup Holland, zal Ik nooit V'" geten. De laatste maal, dat ik in h nationale Hongaarse elftal heb gespeeld' was In 1947. Nu doe ik het ntet meet- Ben er te oud voor". Even later vloog de gelukkige ex-inter nationaal, ex-diplomaat ex-Hongaar mel zijn zoon in het vliegtuig naar Londen- De Amerikaanse delegatie van waarne mers op de conferentie van de minister raad van het Bagdadpact te Teheran heeft gisteren duidelijk laten weten, da' de V.S. voorlopig nog niet tot het Pari zullen toetreden, omdat z(j nauwe betrek kingen willen onderhouden met Egypte e" Saoedl-Arabië. Door deze betrekkingen zouden de V.S. willen trachten een maiti' gende invloed uit te oefenen op de Arabi sche nationalistische leiders. De Amerikaanse delegatie heeft di' overigens reeds bekende Amerikaanse standpunt gisteren nog eens benadrukt, nadat de Turkse premier, Menderes, to* de raad van het Pact een oproep had ge daan om een politieke strijd te onderne men tegen die landen, welke het Pact on dermijnden. De Amerikaanse delegatie verklaarde evenwel, dat de economische hulp van de V.S. aan de landen, die bij het Pact zij" aangesloten onveranderd zou blijven en wanneer het Congres akkoord zou gaan met Eisenhowers plan voor economische hulp aan het buitenland het Pact ook nof. een tegemoetkoming zou krijgen in de kos ten voor het secretariaat. De spaarbanken, aangesloten bij de Ned. Spaartoanlktoond, hebben in maart een overschot behaald van 8.974.636. In leg en terugbetaling bedroegen resp- 72.383.108 en 63.408.472. Bij de niet aan gesloten algemene spaarbanken werd d vorige maand 18.979 gespaard, doch b>J de bankspaarbanken werd 210.435 ont' spaard (de Rijkspostspaarbang boekte in maart een overschot van 16,1 miljoen)- I Vader cn zoon na hun gelukkige hereniging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6