Flauw glimlachende autoriteiten op Victoria-Station Jungschlager overleed aan gevolgen van beroerte Tragisch einde van onwaardig rechtsgeding Ontbinding van Kominform kan bezorgdheid van Vaticaan niet wegnemen SdÊSSë-f-asra: swsissXïgfëS'z DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nederland schrok Jungschlager is vandaag overleden Aanmatiging van Boelganin: een historisch ogenblik Rundvleesprijzen gaan omhoog Tito een nieuwe Internationale NA TWEE JAAR GEVANGENIS Ongewoon harde commentaren over Sovjetbezoek aan Londen Vl-bom in Ylaardingen onschadelijk gemaakt Donderdag 19 april 1956 Wij willen Grace Kelly! Levensloop van een ver dienstelijk vaderlander S1 Russen zijn beren! geen Teitgen legt voorzitter schap MRP neer Nasleep van de oorlog WEERBERICHT „Historisch ogenblik Een doorn in het oog 4 e Ongewenst en inportuum Oorlogsopdrachten De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking en overwegend droog. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen middag ongeveer dezelfde temperaturen als vanmiddag. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Vrijdag 20 april: zon op 5.35, onder 19.48. Maan op 14.40, onder 3.20 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Londen bereidde B. en K. een koele ontvan (Telefonisch van onze correspondent) LONDEN, woensdagavond. Ze zijn in Engeland, Kroesjtsjef en Boelganin. En als er iets is, dat de democratische staatsburger moed kan geven voor de toekomst, dan was het de koele, zakelijke, stijve manier, waarop de Britse regering haar gasten hij hun aankomst op het Londense Victoria-Station heeft begroet. Er kon tij Sir Anthony Eden niet meer dan een beleefd handdrukje en een flauw glimlachje af, alsof hij wiide zeggen: „Gij zijt onze gasten en wij zullen u daarom met alle voorkomendheid behandelen. Maar ge moet daaruit met de conclusie afleiden, dat wij nu ook uw vrienden zijn". ÜU deze koele, lelijke begroeting en uit de sceptische reactie van het Britse volk blijki overduidelijk dat de Britten zich door het Russische vriendschapsotiensïcl vooralsnog niet van de wijs hebben laten brengen en dat er daarom vin een tweede „München' geen sprake kan zijn, p„„ (ie gneciale stoomtrein, die de beide hoge gasten ln Portsmouth eelwald had in Victoria-Station, De tijd was precies kwart over twee (315™ur NeherIandse tijd) Het anders zo drukke station lag leef;en verlaten an Portsmouth gehaald had, in buitenlandse zaken, Selwyi, Lloyd, terwijl achter de hekken ruimte was gemaakt WMUllallUSB Kitnt'H, ötJIWJIJ kilUj't, .v J* i ln«ricSp y°or ,1e pers. De BBC gaf van de aankomst een verslag over radio en televisie. Set publiek werd toegelaten tot aan de ingang van het station op een afstand '5 meter van de plaats der begroeting en toen eerst Boelganin e Rroesjtsjef uit de trein stapten ging er slechts een zwak hoerageroep p, UieriEd evenwel met de gevreesde „Boo'sl", waarmede de Bnttenhunontstem te kennen geven. Er waren géén uniformen, géén vlag- Ken, er was géén feestmuziek, géén mili tair' vertoon géén geschitter van ridder- ?rden en in dit opzicht verschilde de aan komst der tegenwoordige Russische Machthebbers wel enigszins van de ont- *a«gst, die andere Russische Staatshoof den bij hun bezoek aan de Britse hoold- ?tad ten deel is gevallen. Maar die bezoe- waren dan ook tsaren Pcter^ de prote (1698), Alexander I (1814), Nico- Iaas I (1844), Alexander II (1874) en Ni klaas II (1896). v-Eden schudde de hand van Boelganin, nïSWtéjef en Jakob Malik, de Russische nibassadeur aan het Hof van St.-James, sprak vervolgens een kort woord van yelkom waarin hij m herinnering bracht, öat dit 'bezoek het gevolg was van een Uidetis de conferentie van Geneve gedane Mtnodiging Hij noemde het bezoek der °eide Sovjet-leiders van groter belang "an ooit en sprak de hoop uit, dat hun Tijdens de gisteren gehouden openbare vergadering van het bestuur van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, heeft de voorzitter, de heer Joh. de Veer. gespro ken over een te verwachten stijging van de prijs van het rundvlees. Naar zijn me ning zal de Nederlandse consument min" der rundvlees moeten gaan gebruiken om te voorkomen, dat de prijs van het rund vlees dezelfde hoogte gaat krijgen als biiv in Belgie. Medegedeeld werd, dat de sla gersbedrijven binnenkort de prijzen van de fijnere vleessoorten zullen gaan op trekken. om deze aan te passen bij de hoge inkoopprijs. De heer De Veer zeide. dat met betrek king tot de rundvleespositie een taak voor het produktschap is weggelegd, die naar zijn mening geen wijziging in het beleid van het schap behoeft te beteke nen De toekomst zag spreker niet zo somber in, gezien een verschuiving, die merkbaar is van de melkveehouderij naar ae vleesproduktie. Een regelmatige pro- auKtie van het rundvlees is daardoor, vol- borgd voor de toekomst wel gewaar- geïanri*?^ V3n baconvarkens nSar En- Het produktschap besloot aan het In stituut voor veeteeltkundig onderzoek T.N.0 een subsidie van ƒ10.000 te verie nen. Het is nl. wenselijk gebleken wn onderzoek in te stellen naar de kwaliteit van vleest,s?iClaaLmet betrekking tot de houdbaarheid, omdat verschillende èe°e vens er op wijzen jat. de toediening van bepaalde hormonen, de wijze van' ver voer en de voedingspraktijken iuist voor de slacht (speciaalbij varkens) van grote invloed kunnen zijn °p de houdbaarheid van het vlees en de daaruit bereide ar. tikelen. verblijf ertoe zou bijdragen, de betrek kingen tussen Groot-Brittannie en Sovjet-Unie te verbeteren. Boelganm tastte met een omslachtig gebaar in de binnenzak van zun lichte regenjas en haalde een paar yellen pa pier te voorschijn, waarop hij het ant woord had neergeschreven. Met eentoni ge stem deed hü den Britsen volke kond, dat de Sovjet-leiders en het Sovjet-volk Engeland een prachtig land vinden, dat het Sovjet-volk een diepe bewondering heeft voor het Britse volk, zijn culturele en wetenschappelijke prestaties, dat de Sovjet-Unie vriendschappelijke betrekkin gen wil onderhouden met Groot-Brittan- nië, Amerika, Frankrijk en alle andere landen, dat hij hoopte, dat het bezoek er toe zou bijdragen deze vrienschappe- ljjke betrekkingen tussen althans Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie te verstevi gen en dat het verschil in staatkundige structuur der beide landen geen hinder paal behoefde te zijn voor een uitbreiding der handelsrelaties. Zijn rede werd met een niet minder eentonige stem door een Russische tolk vertaald en daarmee was de officiële be groeting ten einde. Gastheren, gasten en lijfwacht begaven zich door een zij-uit gang naar de wachtende auto's, die het Russische gezelschap in snelle vaart naar het „Claridge's Hotel" brachten. „Zo, dat was dat", merkte een col lega met grimmige humor op. „Tot zo ver is er nog geen bom gegooid en voor het overige was deze aankomst net een begrafenis in een provinciestadje". Enkele duizenden sloegen de Sovjet leiders tijdens de 10 minuten durende rit naar ..Claridge's" gade. Letlandse bal lingen verspreidden pamfletten onder de menigte. Hier en daar zag men leuzen en vlaggen. Twee studenten stonden langs de route met een spandoek: „Wij willen Grace Kelly!", Er werd niet ge juicht toen de gasten uit hun auto's stap ten en het hotel binnengingen. De politie begon onmiddellijk het pu bliek uiteen te drijven, waarbij men nog al protesteerde. Een Franse persfoto graaf, die het te dol maakte, werd enige tijd in een politiepost opgesloten. Een twintigjarige onderwijzer, Nicolas Tolstoi, afstammeling van de beroemde Russische schrijver is met enige anderen gearresteerd wegens het gebruiken van beledigende termen langs de route van de Sovjet-leiders, hetgeen in dit land een misdrijf oplevert. Zij zullen morgen voor de rechter verschijnen. Een paar uur tevoren waren de beide Sovjet-leiders met de kruiser „Ordjom- kidze" in Portsmouth gearriveerd, waar ze begroet werden met 19 saluutschoten van het Britse vliegkampschip wark", door de Russische kruiser met schoten, het gebruikelijke sa'"u.t een koninkrijk beantwoord. Helikopters met persfotografen waren kidze" tegemoet gevlogen en zij .zagen a beide Russische staatslieden. jHJS®n „de onafscheidelijke tweeling heel g - moedelijk en moederziel alleen op het voordek zitten te zonnen .zij het met a dreigende symbolische a?. nmi drielings-kanonstoren. Zij in caal en toen Boelganin een tijd later in Portsmouth Britse bodem betrad - de hij blijkbaar ter wille van de propa ganda er goed aan te doen pathetisch uit te roepen: ..Dit is een historisch ogen blik De Britse minister van marine. Lord Cilcennin. had zich voor deze .historische gelegenheid" in zeiltenue ge stoken. Hem en de opperbevelhebber van het Marinebevel Portsmouth, admiraal Sir George Creasy, viel de taak te beurt de beide "Russische staatslieden op Britse bodem welkom te heten. Scotland Yard had op deze eerste dag speciale beschermingsmaatregelen ge troffen. Niet omdat zij bevreesd is voor hevige reacties van het Britse volk. maar voor die van de 50.000 emigranten van achter het ijzeren gordijn die in Londen vrijheid en gastvrijheid hebben gevon den. De Polen en Tsjechen hebben de politie reeds doen weten, dat zij demon stratie-optochten willen houden en de Polen zijn b.v. van plan met een doodkist, overdekt met de oude Poolse rijksvlag in zwijgend protest door Londen te trekken, terwijl zij onderwijl vlugschriften zullen uitreiken, waarin de aandacht wordt ge vestigd op de pleitzaak der uit hun land verbannen Polen. Voor deze demonstraties is de politie niet bevreesd, maar wel voor de moge lijke wanhoopsdaden van fanatieke enke lingen. En om deze naar het menselijk mogelijke te voorkomen, heeft Scotland Yard uitgebreide beschermingsmaatrege len getroffen, die de vrijheidslievende Britten overigens een doorn in het oog zijn. en heldhaftige herinnering aan de offi cieren. die in 1920 door de Bolsjewiki vermoord werden". En aan de lepel was een etiket bevestigd, waarop met grote letters stond geschréven: „Deze lepel is de Eerste Minister aangeboden door de League of Empire Loyalists (Bond van Rijksgetrouwen). die vreest, dat zij voor het diner van a.s. donderdag niet lang genoeg zal blijken". Blijkbaar werd hier mee gezinspeeld 0p het Engelse gezegde: Wie met de duivel wil eten moet een lange lepel hebben". Ook aan het „Cla- ridge s Hotel" wilden de „loyalisten" een rouwkrans afleveren, maar hier werd hun de toegang door de politie geweigerd. Morgen zullen de beide Russische staatslieden op Buckingham Palace het ontvangstboek tekenen, waarna zij een korte bijeenkomst met premier Eden zullen hebben. 's Middags worden de be sprekingen op 10 Downing Street voort gezet, waarna 's avonds hét reeds gemel- melde staatsbanket zal worden gegeven Vrijdag volgen opnieuw besprekingen met de Britse regering en 's avonds zul len B. en K. hun eerste officiële bezoek brengen aan het atoomstation te Harwell en de universiteitsstad Oxford. Zondag zullen zij in audiëntie worden ontvangen bet paleis Windsor door koningin Elizabeth. Alle verkeer in de straten rondom „Claridge's is. zo lang Boelganin en Kroesjtsjef daar verblijf houden, ver boden. De eerste etage van het hotel, waar vijftig kamers gereserveerd zijn voor de hoge bezoekers en hun vijftig man omvattend „gevolg" is voor alle andere gasten afgesloten en de aan Boel ganin en Kroesjtsjef toegewezen lijfwacht omvat niet. minder dan 200 man. waar onder een vijftiental leden van de Russi sche geheime politie. Het hotel zelf ii van kelder tot dak grondig onderzocht en als er in de kelder een kolenkit ge vuld wordt met brandstof voor de open vuren in de kamers der Russische gas ten wordt elke kolenbonk zorgvuldig ge- controleerd om t.e voorkomen, dat er zich springstof in bevindt. Geen ogenblik kan de politie haar waakzaamheid laten ver slappen, want zo de hoge gasten iets overkomt dan zijn de gevolgen voor de wereldvrede onoverzienbaar. Het zal nog moeten blijken, of Scotland Yard erin «eslaagd is de hand te leggen op een gepantserde auto. Toen maarschalk Tito fn 1953 een bezoek bracht aan de Britse hoofdstad, moest de politie, in allerijl een fecren kogels bestand zijnde auto uit Noord-Ierland doen overkomen, want in heel Groot-Brittannië was er geen vinden Wie met de duivel eet! Het ziin echter niet alleen emigranten, die zich door het bezoek van de Russische machthebbers geroepen voelen tot de monstraties. Ook bepaalde groepen de Britse bevolking doen er zoals wat de katholieken betreft reeds gemeld -on overigens weinig handtastelijke wijze aan mee Op het ogenblik, dat Boel- ganin en Kroesjtsjef in Portsmouth Brit se bodem betraden, werd er in Londen Vanochtend, rond tien nur, kwam plotseling liet bericht, dat een ogen blik diepe verslagenheid wekte: Leon Jungschlager is vanmiddag om kwart voor twee plaatselijke tijd in liet Tjikini-zrekenhuis tc Djakarta overleden. Jungschlager, c]e man, die had stand gehouden in ecu zenuwen en gezondheid reddeloos vernielende reeks van rechtzittingen, was niet meer bijgekomen uit een attaque, die hem vanochtend om zes uur trof, nadat hij om vier uur tc-ds een beroerte had gehad. Na de eerste aanval was hij nog enige minuten bij bewustzijn geweest, tijdens welke ogenblikken een priester, pater Droog, heui nog de laatste H.H. Sacramenten toediende. De enigen, die tij den?, hel sterven bij hem waren, was zijn echtgenote en de behandelende geneesheren. Zijn kanier werd bewaakt dooi tien politie mannen, terwijl 'wee poiilioagenten nog voor het ziekenhuis geposteerd waren. Zijn laatste woorden waren nog een betuiging van onschuld aan de daden, die hem van Indonesische zijde zijn toegedicht, dat hij namelijk schuldig zou zijn aan het voeren van ondergrondse acties tegen de Indone sische republiek- Zoals men weet is Jungschlager zes da gen geleden naar het Tjikini-ziekenhuis overgebracht uit de gevangenis, waar hij reeds twee jaar had doorgebracht. Hij klaagde toen voortdurend over zware hoofdpijnen en ook was geconstateerd, dat zijn bloeddruk abnormaal hoog was. De behandelende geneesheren een Indonesi sche en twee Nederlandse artsen, waren van mening, dat hij langer in het zieken huis zou moeten vertoeven dan de hem oorspronkelijk toegestane vier dagen. De geneeskundige hulp heeft echter niet meer mogen baten. Zijn lichaam bleek versleten door de voortdurende spannin gen, waaraan het steeds was blootgesteld geweest en welke spanning wel het top punt bereikt moet hebben, toen enige we ken geleden tegen hem het doodvonnis een drie meter lange houten lepel, ver- werd geëist. °ezeld van een rouwkrans afgeleverd op Het nieuws van het overlijden van ?0 Downing Street. Aan de krans hing Jungschlager was in de loop van vandaag een lint met het opschrift: „In eervolle nog niet algemeen bekend in Djakarta. De stad was in haar gebruikelijke middag rust verzonken en de avondbladen meld den zelfs niets van de attaques, die de overledene in de ochtenduren had gehad Zijn heengaan kwam voor de Indonesi sche samenleving dan ook als een volko men verrassing. Nog woensdag had de officier van jus titie, Soenarjo, meegedeeld, dat hij er de voorkeur aan gegeven zou hebben, dat Jungschlager in de Tjipinanggevangenis zou zijn behandeld, aangezien hij ge vreesd was voor pogingen tot ontsnapping uit het ziekenhuis. Leon Nicolaas Hubertus Jungschlager werd op 31 januari 1904 in Maastricht ge boren. Na de H.B.S. in zijn geboorteplaats De Russische regeringsleiders maar schalk Boelganin en partij-secretaris Nikita Kroesjtsjef zijn woensdag in Engeland aangekomen voor hun veel besproken officieel bezoek. Deze tele- foto, welke een beeld geeft van de be groeting in het Londense Victoria Street Station, toont v.l.n.r. de Engelse premier sir Anthony Eden, die de hand drukt van de Russische gasten. te hebben gevolgd, vertrok hij naar Am sterdam. waar hij op de kweekschool voor de zeevaart een opleiding voor koop. vaardijofficier volgde. Als stuurmansleer ling voer hij daarna voor de Stoomvaart maatschappij Nederland. Na' deze periode trad bij als stuurman in dienst van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Na alle rangen te hebben doorlopen volgde tenslotte zijn benoeming tot gezagvoerder bij deze maatschappij. Bij het uitbreken van de oorlog met Japan was hij luitenant ter zee II bij de marineluchtmacht in Nederlands-Indië. Na de slag in de Javazee, waaraan ook hij deelnam, en de overgave aan Japan week hij met het overgebleven deel van de luchtmacht uit naar Australië. Tijdens de oorlogsjaren kreeg hij een opdracht naar de Verenigde Staten te gaan. waar hij de functie bekleedde van hoofdinstructeur voor navigatie in Jack son (Mississippi), een kamp voor de op leiding van oorlogsvliegers. Na enige tijd werd hij benoemd tot commandant van Brittannië en over de redenen, die dit be zoek in de ogen van alle katholieken en zelfs van alle christenen hoogst ongewenst en inopportuun maken. In een interview met het Fra„ blad ..Paris-Presse" heeft PJj„ van ril ver klaard voorstander te zijn van de opricb Ong van een nieuwe socialistische inter nationale. Gezocht moet worden naar middelen van samenwerking tussen de socialist!- formule 'niet geVondTakt''^Ün Tem on dit orgaan heeft gemaakt, zijn eerst on- laNadatPrheetdbericht van de ontbinding van rit K-nminform bekend was gewor den gaf hS Joegoslavische persbureau ..Joègopress een verklaring uit waarin deze maatregel werd toegejuicht, omdat aldus de we| werd geopend naar nieuwe contacten op basis van vriendschap en ge- 1 'ikheid tussen de progressieve bewegin gen in de wereld. aankomst in Twee uur na hun Londen maakten B. ed K- wacht een niet-officiele tocht door de stad. Aangezien de tocht niet was aangekondigd, bevon zich slechts weinig mensen op bezochte plaatsen, zoals bv de s - minster Abdij. Ook de Royal Fes tival Hall werd bezocht. De öe drijfsieider sprak over de van het gebouw en vertelde de Sovjet-leiders, dat deze weliswaar overal in de zaal hetzelfde is maar dat als 3000 Russen in diKK' bontjassen het publiek zouden vor- men. er niet veel akoestiek over zou blijven. Kroesjtsjef snauwde hem toen, via zijn tolk. toe: „Russen gaan met in een concertzaal zitten met hun bontjas aan. W\j zijn geen beren. (Telefonisch van onze correspondent) ROME, woensdagavond- Het spreekt vanzelf, dat de ontbinding van de Kominform ook bij het Vaticaan onmiddellijke en duidelijke commentaren heeft gewekt Zoals wij reeds vroeger hebben gemeld namelijk ten tijde van het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef aan maarschalk Tito verwachtte de H. Stoel de ontbinding van de Kominform niet stellige zekerheid, daar een openlijk voortbestaan van dit orgaan volkomen in strijd was met de zg. „nieuwe koers", waarvan het geruchtmakende bezoek aan Belgrado het eerste en waarschijnlijk te vens het belangrijkste, symptoom was, omdat de verzoening met Tito onvermij delijk de verloochening van Stalin ten gevolge moest hebben. Ongewoon is echter op dit ogenblik de aard van de Vaticaanse commentaren Deze zijn zonder meer ..hard" te noemen- Om te beginnen herinnert men aan de ontbinding van de Komintern in 1943. Ook (oen sprak men van ontspanning en van goede wil. En de feiten, die sedertdien zijn gevolgd, hebben overduidelijk aangetoond hoe ongefundeerd het optimisme van die sombere dageri in feite was. Al degenen die van het einde van de Derde Interna tionale een karakterwijziging van het com munisme hebben verwacht, zijn diep be drogen uitgekomen tot zware schade van de gehele wereld en van Europa in het bijzonder. De Kominform had veel min der te betekenen dan de Komintern, a) verschool zich achter de fagade van een „informatiecentrum" toch enige realiteit, die duidelijk bleek, toen de Kominform Tito eri de Joegoslavische communistisch? partij verstootte. Al met al verandert de opheffing van de Kominform echter wei nig aan de bestaande verhoudingen en evenmin iets aan de politiek en de koers van het Kremlin. Met grote nadruk wordt in het Vaticaan het vermoeden uitgesproken, dat de op heffing van de Kominform op de aller eerste plaats een tegemoetkoming is aan Tito en dus een politiek Sovjet-offensief °P de Balkan en omgeving zal inluiden, dat weinig goeds voorspelt voor Grieken land, Turkjje en, indirect, Italië. En als men dan daarnaast de Sovjet-invloed in het Nabije Oosten stelt en de dreigende gevaren, die dit meebrengt, dan kan men slechts concluderen, dat thans meer dan ooit de grootste waakzaamheid geboden is. In een hoofdartikel in het orgaan van de Italiaanse K.A. schrijft Carlo Adami (een synoniem, waarachter zich een ge zaghebbend woordvoerder van de H Stoel verschuilt) vandaag, dat de „nieuwe koers" niet veel anders is dan de oude. zij het met een glimlach, waar vroeger onder Stalin met dreigementen werd gewerkt. ..Come prima peggio di prima" „pre cies als vroeger, ja, zelfs erger dan vroe ger" aldus de mening van deze commen tator ,,De internationale politiek van het Kremlin bereidt: zich voor zich te concen treren op de Middellandse Zee en rond de Adriatische Zee, ofwel direct, ofwel via de zg, ..volksdemocratieën", die zich thans geheel verzoend hebben met Joego-Slavië. Het feit, dat in de nieuwe koers of. beter gezegd, in het nieuwe offensief van Moskou Italië een der voornaamste doel witten vormt, kan de bezorgdheid van de H. Stoel slechts vergroten". Radio-Vaficana heeft gisteravond een officiële commentaar geleverd op het be zoek van beide Sovjet-leiders aan Groot- dit opleidingsinstituut. Leon Junschlager was toen inmiddels bevorderd tot kapi tein-luitenant ter zee. Na vervolgens in opdracht van de Ne derlandse regering in Londen een cursus te hebben gevolgd aan de school voor officier van de inlichtingendienst in New York werd hij commandant-navigator van een eskader van de Nederlandse luchtmacht. Met^iit eskader stak hij nog tijdens de oorlog over naar Australië. Van hieruit nam hij met de Engelse en Amerikaanse luchtmacht deel aan vele bombardementen. Nog vóór de Japanse overgave kwam Leon Jungschlager bij de Nederlandse inlichtingendienst. Bij het einde van de oorlog met Japan was hij met de Engel se generaal Christeson in Batavia, nog voordat de Nederlandse troepen daar aankwamen. Toen generaal Spoor de in lichtingendienst do Nefis verliet, werd Jungschlager in zijn plaats tot hoofd benoemd. Na de overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië werd hij in Nederland gedemobiliseerd. Als burger keerde hij daarna naar In donesië terug, waar hij werd opgenomen in de directiestaf van de K.P.M. als chef van de nautische dienst. Leon Jungschlager droeg naast een hoge Nederlandse onderscheiding hij was officier in de orde van Oranje-Nas- sau met de zwaarden een Amerikaan se en een Engelse onderscheiding. Oudm-inister Teitgen, die aan de beurt van aftreden is als voorzitter van de MRP, wenst niet voor herverkiezing in aanmerking te komen. De oud-minister wil zich geheel wijden aan de actie voor grondwetsherziening in de zin van een versterking van de bevoegdheden van het uitvoerend bewind. „De gehele christelijke wereld", aldus de Vaticaanse zender, „acht zich met recht beledigd door het eerbetoon ten aan zien van persoonlijkheden, op wie een groot deel van de verantwoordelijkheid rust van de vervolgingen en het marte laarschap van de Kerk. niet alleen in de Sovjet-Unie, maar ook in alle andere aan haar onderworpen landen. Deze veront waardiging is des te heftiger waar men niet de geringste neiging vertoont om de herziening van de communistische metho den uit te strekken tot de religieuze sec tor. En op de tweede plaats heeft de christelijke wereld alle reden om te vre zen, dat dit officiële bezoek zal worden uitgebuit door het. wereldcommunisme, waaraan het slechts ten voordeel kan zijn In verband hiermee herinnerde de Vati caanse radio aan het herderlijk schrijven van het episcopaat van Engeland en Wales en drukte de vurige hoop uit dat de ver volgde gelovigen achter het ijzeren gor dijn zullen weten, dat de hartelijke ont vangst van hun beulen in het christelijke Engeland geenszins een instemming bete kent of een in de steek laten van de ver volgde broeders. Integendeel: zij mogen weten, dat de Britse katholieken hun stem hebben verheven te hunner verde diging. En wat betreft de publiciteit en de reclame, die het communisme zal maken rond dit officiële bezoek, drukte Radio- Vaticana de vrees uit, dat het hartelijke „welkom" tot de Sovjetbezoekers in de gehele communistische pers van Oost- Berlijn tot Noord-Korea zal worden 'voorgesteld als een onweerlegbaar be wijs van sympathie van Groot-Brittan nië. Deze propaganda zal zonder enige twijfel de vurige hoop die toch al zo zwaar is geschokt verzwakken of zelfs vernietigen van miljoenen en miljoenen mensen, de hoop op bevrijding van de communistische tirannie. Gisteren is de met 850 kilo trotyl gela den bom van de VI verwijderd uit de koebocht van de boerderij Hoogkamer aan de Zuitbuurtseweg te Vlaardingen. De VI, die in de laatste wereldoorlog van de startplaats op het fabrieksterein van Le ver's Zeep Mij N.V. was afgeschoten, drong zich pal zuidelijk van de Zuidbuurtseweg vele meters in de grond zonder te ontplof fen. Het bouwrijp maken van de Westdijk. maakte verwijdering van de VI noodzake lijk. In januari van dit jaar werd met het uitgraven van de VI begonnen. Bij het invallen van de vorstperiode waren hel viiegtuiggedeelte en de uitlaat naar bo- v engebracht. Maar met het opknappen van het gevaarlijkste karweitje, het ver wijderen van de bom, moest gewacht worden tot na de vorstperiode. Boven de rond 5 meter diepe put was een bok geplaatst waarmee getracht zou worden de bom te lichten. Na hervatting van de werkzaamheden bleek het nodig de put te bekisten. Het Vlaardingse aannemers bedrijf H. Simon belastte zich met het aanbrengen van de bekisting. De pogingen de bom met de bok te lichten, mislukten. De bom zat zo vast in de grond gezogen, dat de bok het. begaf en ineenstortte. Een kraanwagen van het Maassluise bergings- en slopersbedrijf Boekestijn werd te hulp geroepen. Er moest echter nog een twee de kraanwagen van dit bedrijf aan te pas komen, om de bom naar boven te bren gen. De bom bleek gedeeltelijk gespron gen te zijn en een gedeelte van de lading trotyl was naar buiten gedrongen. De des kundigen van de rijkshulpverleningsdienst slaagden er zonder ongelukken in de drie ontstekingen te verwijderen. Daarna kon de bom op de kant worden gedeponeerd, alsmede de brandstoftank, de cylinders met vloeibare zuurstof en het uurwerk. In de loop van deze morgen is de bom met zijn gevaarlijke goedje naar veiliger oorden getransporteerd. De afmetingen van de bom toont de bijgaande foto.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1