Dulles pleit voor uitbouw van vreedzame aspecten van Nato V.S. beschuldigd van spionnage Na lawine in het ZILLERDAL Eden naar Moskou uitgenodigd? K. BLUFT OVER RUSSISCH MILITAIR POTENTIEEL Met loonbeslissing van maart onzekerheid tegemoet DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Oren van de grote mannen gespitst op Dr. Holtrop's woord Zweeds schip op de Westerschei de gezonken Kapitein wordt vermist Vrij op 30 april Spion tot 18 maanden veroordeeld President Nederlandsche Bank geeft zijn mening Bij enigszins ongunstige omstandig heden zullen nadelige gevolgen niet uitblijven Bewijs van Jungschlager's schuld komt in andere processen Dingdag 24 april 1956 WEERBERICHT John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, heeft gisteren in New York op een bijeenkomst van de „Verenigde Pers" verklaard, dat de Nato meer dan een zuiver militair bondge nootschap kan en moet zijn. De tijd is gekomen om van de „beginfaze" over te gaan tot de „totaliteit" van de betekenis der Nato, aldus Dulles. Hij wees erop, dat de recente wijzigingen in de Sovjet-Unie de sfeer van vrees, die vroe ger de vrije wereld beklemde, hebben weggenomen. „Onze nieuwe taak is om meer te bouwen op hoop en minder op vrees", zo betoogde hij. Russen ontdekken geheime tunnel MOEIZAME NASPORINGEN NAAR SLACHTOFFERS Advies van de R.-K. Middenstandsbond Geen vers brood op Koninginnedag Haat teren de Kerk was motief van zijn daden Pleidooi voor uitbreiding van Oost-West-handel De Sovjet-Russische partijsecretaris Nikita Kroesjtsjef heeft giste ren tijdens een toespraak te Birmingham verklaard, dat hoewel de Sovjet Unie geen strategische goederen in het Westen kan kopen, zij toch haar militaire potentieel dermate heeft weten op te houwen, dat het haar mogelijk is om naar alle delen van de wereld raketten te zenden met een waterstofbomlading in de kop. „Ik wil hiermee zeggen, dat deze handelsbeperkingen ons geenszins verhinderen om ons bewapeningsprogram verder uit te breiden", zo zeide hij. „Het is vooral nodig, dat welkelijke handel tussen onze beide landen tot ontwikkeling gebracht wordt. Slechts door de ontwikkeling van handel op grote schaal kan de weg geëffend worden naar vriend schap, hechte vriendschap, tussen onze beide landen", aldus Kroesjtsjef. Eden uitgenodigd? Loonpeil zal in 1956 8 a 9 pet stijgen Een duidelijke waarschuwing Vzrklaring voor Indonesische radio 46ste zitting zaak- Sclnnidt uitgesteld Twee getuigen ziek: zenuw instorting en hoge bloeddruk >v, De weer ver wachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkel verspreid optredende buien. In het binnenland weinig wind, in de kustprovincies zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Aanhoudend vrij koud. Woensdag 25 april: zon op 5.24 uur, onder 19.57 uur; maan op 20.54 uur, onder 5.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT V.S. willen bakens verzetten „De noordatlantische-verdragsorganisa- toe", zo vervolgde Dulles, „fungeert reeds als een onmisbaar en essentieel instru ment van de Atlantische gemeenschap^ Doch naar mijn mening is d® orsanisa- men om te overwegen org:am.sa tie niet verder ontwikkeld die t t den, wil zij op passendewijze de behoef ten van deze en komende generaties die nen Indien zulks het gemeenschappelijk verlangen van de Nato-leden is, dan zul len de V.S. gaarne meehelpen bij het ver kennen van de mogelijkheden", zo zeide de minister. Dulles wees er ®v®^eL°P' dat het militaire aspect van de Nato niet temin van eminent bel®ng,£ijLt'en deze misschien niet alle bondgenoten deze „lening delen. „De Sovjet-heersers zijn iin kleed wat ™eer aanvaardbaar heb ben hierdoor meel kans doen. De bondgenoten êevf \n nl®''a°" ger de zelfde dwang om o j" linge verschillen heen testeppen zoals toen zii zich tezamen geplaatst zagen tegenover ^en duidelijk aanwezig gevaar. Regelingen voor collectieve beveiliging, die ooMpronkelijk geboreng werden uit vrees voor agressie, schijnen sommigen nu minder belangrijk dant vijf jaai'gele den Onder deze omstandigheden is onze taak moeilijker - zeoenrtw mensen zelfs de recente ™^keling be- dusveT tamde%k "eenvoud^ was! .wordt ter"riiet^onze^opvatting. Natuurlijk maakt «Svoud fegen zulk een prijs, noch wen- sen zij nodeloos vrees en een gevoel van paniek te wekken," zo zei Dulles. „Omdat de militaire capaciteit van de sovjets zo groot blijft en omdat hun be doelingen snel kunnen veranderen, moe ten wij onze waakzaamheid en onze kracht handhaven. Maar wij moeten ook de eenheid en de dynamiek van de vrije wereld vergroten door meer de nadruk leggen op samenwerking vóór iets dan louter en alleen tégen iets", zo zei hij. „De Nato kan en moet meer zijn dan al leen een militaire organisatie." Dulles wees erop, dat de Canadese re gering dit standpunt op de laatste bijeen komst van de ministerraad van de Nato, in december, gehuldigd had en dat de Franse en de Italiaanse delegatie dien overeenkomstige resoluties hadden inge diend. „Ik verwacht, dat deze zaak op de ko mende ministerbijeenkomst volgende week te Parijs verder zal worden behan deld", zo verklaarde Dulles. De V.S. menen, zo zei de minister ver volgens, (lat de geest, waardoor zo vele volkeren in het afgelopen tiental jaren politieke onafhankelijkheid hebben ge kregen, ten gevolge moet hebben, dat op vreedzame wijze ook de volkeren, die aan het „meedogenloze kolonialisme van de Sovjet-Unie" zijn onderworpen, onaf hankelijkheid verwerven. Vrede en voor spoed in Europa vereisen, dat Oost-Duits- Iand zich in vrijheid met de federale Bondsrepubliek kan verenigen en dat de volkeren van Oost-Europa opnieuw on afhankelijk worden", aldus Dulles. „Wij streven er vóór alles naar de on vermijdelijke dag naderbij te brengen, dat de historische vriendschap tussen het Russische en het Amerikaanse volk weer volledig aan de dag kan treden". In dit verband zei de minister, dat de Sovjetheersers er op het gebied van de buitenlandse politiek naar streven „een aspect van verzoening" te tonen. De half god Stalin was onttroond om plaats te maken voor een collectief leiderschap en geweld werd niet langer als het enige middel gepredikt. Dulles leidde hieruit o.m, af, dat er in het Sovjet-blok liberale krachten aan het werk zijn. Hij achtte dit van groot belang, maar voegde hieraan toe, dat de Russen intussen koortsachtig bezig zijn, hun militaire macht uit te breiden, speciaal op het gebied van de kernwapens en de middelen om deze te vervoeren. De Russische autoriteiten hebben gis teren bekend gemaakt een 300 meter lange tunnel te hebben ontdekt tussen de Amerikaanse en de Russische zones van Foto boven: de leider van de „Vrije Po len" tijdens de tweede wereldoorlog, ge neraal Anders (midden) gefotografeerd tijdens de protestmars van duizenden vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn in Londen tegen de aanwezig heid van de Russische leiders in Enge land. De stoet, met aan het hoofd de generaal, trok naar de Cenotaaf, het Londense gedenkteken voor de gevalle nen, om daar kransen te leggen. Eoto onder: een beeld van de demonstratie- tocht; jonge, Oosteuropese bannelingen marcheren, in het uniform van de orga nisatie van vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn, mee in de lange stoet. Op de Westerschclde is vanmorgen om kwart voor acht het Zweeds'e kustvaar tuig „Kare", dat 499 ton meet en thuis hoort in Stockholm, in aanvaring geko men met de „Dongedyk" van de Holland- Amerika Lijn in Rotterdam. De „Kare is bij de aanvaring gekapseisd en nage noeg onmiddellijk gezonken. Van de be manning, die dertien koppen telde zijn er twaalf gered. De kapitein, Ernst We- lander, wordt nog vermist. De „Donge dyk" heeft enige schade aan de boeg en is nu onderweg naar Antwerpen. De eanvaring geschiedde in dikke mist. D® „Dongedyk" lag bij Hoedekenskeike op de Schelde voor anker; de „Kare kwam voorstrooms van Antwerpen en heeft de „Dongedyk" waarschijnlijk te Iaat opgemerkt. Direct na het ongeluk Zond de „Dongedyk" noodseinen uit, Waarop in de huurt varende schepen het zoeken naar drenkelingen begonnen. Acht drenkelingen zijn aan boord genomen van het Deense schip „Brazüian Reeferdat op weg is naar Antwerpen. Voorts wer den twee drenkelingen opgepikt door de „Dongedyk". Tenslotte werden twee man, een Duitser en een Belgische loods, aan boord genomen door een boot van de provinciale stoombootdiienst,' die de ver binding tussen Teirneuzen en Hoedekens- kerke onderhoudt. Deze drenkelingen, waarvan de Belgische loods licht gewond is, zijn opgenomen in een café te Hoede- kenskerke. Op de noodseinen van de „Dongedyk'1 waren uit Terneuzen de sleepboten „John P. Best" en „Holland" uitgevaren om drenkelingen te zoeken; verder voeren uit Antwerpen sleepboten ter assistentie uit en vertrokken van de vliegbasis Val kenburg twee helikopters van de opspo ringsdienst van de Marine vliegdienft. De „Kare", die een lading kali aan boord had, was pas een jaar oud. Berlijn, die zou aangelegd zijn methetdoel de Oostduitse en Russische militaire te lefoonverbindingen af te tappen. Dit werd onthuld op een haastig belegde persconferentie op Karlshorst het Rus sische hoofdkwartier in Oost-Berlijn. De waarnemende Russische comman dant in Berlijn, kolonel I. A. Kotsoeba, verklaarde aan verslaggevers dat gene- raal-majoor I. L. Zanrenko. waarnemend chef-staf van de Russische strijdkrach ten in Duitsland, over deze kwestie een brief heeft gezonden aan de chefstaf van de Amerikaanse troepen in Europa. Generaal Zanrenko zeide. dat gisteren op een bijeenkomst tussen kolonel Kot soeba en de Amerikaanse commandant in Berlijn, generaal-majoor Charles Dasher. .helaas geen positieve resultaten zijn be reikt". Het Russische hoofdkwartier heeft voorgesteld een gemengde Russisch— Amerikaanse militaire commissie te be noemen om het geval grondig te bestu deren Officieren van het Russische leger heb ben de tunnels gisteravond getoond aan een gezelschap van ongeveer 100 journa listen. De persvertegenwoordigers werden in een autoconvooi van de persconferentie in een Russische officiersclub naar een eenzame straat, juist binnen de Rus sische sector gebracht. Daar. bijna op een steensworps afstand van de Amerikaanse sector, werd hun aan de kant van de weg een gapend gat getoond, waarin een aan tal, loodkabels waren blootgelegd. De ka bels lagen ongeveer een meter onder het asfalt van het wegdek. Een Amerikaanse woordvoerder beves tigde later, dat gistermiddag een Rus- sisch-Amerikaanse bespreking heeft plaats gehad, doch hij weigerde het on derwerp van de bespreking bekend te maken. Bij de. nasporingen naar de acht toe risten, die vorige week woensdag in het Zillerdal in Oostenrijk door een lawine werden bedolven, ondervindt men grote moeilijkheden. Van de tachtig mensen, die aan het reddingswerk deelnemen, hebben er 27 als gevolg van ontberingen en sneeuwblindheid de strijd moeten op geven. De overigen graven nog steeds kris-kras geulen door de 15 tot 22 meter dikke laag sneeuw. Tot dusver heeft men van de vermiste toeristen nog geen spoor gevonden. Een hefschroefvliegtuig, dat zondag bij een hut in de buurt van het ongeluk landde, kon tengevolge van het slechte weer niet meer opstijgen, Een reddings vliegtuig uit Zwitserland met speciale ra darapparaten kon gisteren door de slech te weersomstandigheden en motorstoring de hut niet bereiken. De reddingsploegen zijn nog steeds van devbuitenwereid af gesneden. Bij Innsbruck staan vliegtuigen ge reed om. zodra het weer het toelaat, voedsel en versterkingen aan te voeren. Het bestuur van de Ned. r.-k. Midden standsbond heeft zijn leden het advies gegeven, hun personeel op 30 april vrij te geven, tenzij bedrijfstechnische over wegingen daarvoor een onoverkomelijke hinderpaal zouden vormen. Ook heeft het bestuur een beroep gedaan op de leden, de werknemers in de gelegenheid te stel len, de dodenherdenking op 4 mei bij te wonen. In het bakkersbedrijf zal op Koningin nedag, 30 april niet worden gebakken en bezorgd. Ook de winkels zullen op deze dag zijn gesloten. In verband hier mede kunnen de bedrijven, die sluiten, gebruik maken van de speciale arbeids vergunning, welk normaliter geldt voor Pasen. Op 5 mei zal het bakkersbedrijf nor maal werken. Margaret Truman, de dochter van de oud-president van de Verenigde Staten is in Independence in het huwelijk ge treden met Clifton Daniël, een New Yorkse journalist. We zien het paar hier bij het verlaten van de kerk. Wegens het bespionneren van bisschop dr. Otto Spuelbeck, Apostolisch Admini strator van het bisdom Meissen en van andere geestelijken, is in Wcst-Berlijn de 31-jarige assistent in de geologie Hein- rich Spiess tot 18 maanden gevangenis straf veroordeeld. Spiess gaf tijdens de rechtszitting toe uit haat tegen de katho lieke Kerk gehandeld te hebben. Nadat hij in 1953 in verband met moei lijkheden ten aanzien van zijn huwelijk Diplomatieke kringen in Londen meen den uit deze rede te mogen opmaken dat de Britse regering er zich krachtig tegen blijft verzetten, dat strategische goederen aan de communistische wereld verkocht worden. De Britten voelen er alles voor om hun handel uit te brei den. doch zijn van mening, dat dit moet beginnen bij niet-strategische goederen. Kroesjtsjef beweerde in zijn rede voorts, dat Rusland tot dusver het enige land is, dat er in geslaagd is een H-bom vanuit een vliegtuig af te werpen en te doen ontploffen. Inmiddels werd gisteravond in Londen vernomen, dat Boelganin en Kroesjtsjef premier Eden zouden hebben uitgenodigd uit de kerk was getreden, wist hij m begin 1955 in opdracht van de SSD weer het vertrouwen van kerkelijke kringen te verkrijgen. Hij lokte gesprekken over de politiek uit en berichtte de SSD uitvoe rig, welke standpunten de katholieke geestelijken innamen. In november van het vorig jaar stuur de de SSD hem met een bijzondere op dracht naar West-Berlijn, waar hij door de politie werd gearresteerd. om nog dit jaar een bezoek aan Rusland te brengen. De Russische leiders zouden deze uit nodiging hebben gedaan, omdat zij van mening zijn, dat verdere besprekingen op topniveau beter internationaal begrip zullen bevorderen. Het is nog niet bekend wat premier Eden heeft geantwoord. In diplomatieke kringen werd verder verklaard, dat, de Russische regering be lang stelt in regelmatig contact met En geland ter bespreking van de belang rijkste internationale problemen. Deze mening wordt gebaseerd op de inhoud van een lang artikel in de „Pravda". dat vermoedelijk is geschreven door de cor respondenten van dat blad in Londen onder de persoonlijke leiding van de Rus sische leiders. In het artikel werd gezegd, dat met de besprekingen te Londen „een goed begin" is gemaakt doch dat het „kinderlijk" zou zijn aan te nemen dat de ingewikkelde nroblemen. waarvoor de beide landen zich bij de besprekingen te Londen zien geplaatst, in een paar dagen tijd volle dig zouden kunnen worden opgelost. Elke conjuncturele hausse draagt het gevaar in zicli de kiemen te leggen voor een komende terugslag. Gedurende een periode van snelle expansie valt niet te voorzien welke investeringen straks wellicht foute investeringen zullen blijken te zijn en welke disproportionaliteiten in de opbouw van be' internationale produktie-apparaat op een later tijdstip aan de dag zullen Ireden. Reeds sinds geruime tijd valt in de ontwikkeling van de internatio nale agrarische produktie zulk een disproportionaliteit te onderkennen en ook de ontwikkeling van de produktiecapaciteit in enkele belangrijke in dustriële bedrijfstakken doet de vraag rijzen, of daarmede de duurzame omvang van de toekomstige vraag niet wordt overschreden aldus dr. W. M Holtrop, president van de Ned. Bank in zijn jaarverslag over 1955, waaraan wij het volgende ontlenen. Disproportionaliteiten kunnen niet alleen ontstaan op het gebied van de samenstelling van het produktie-appa raat; zij kunnen zich eveneens ontwik kelen op het gebied van de inkomensver deling. Het is vooral het probleem van het verwezenlijken van een juiste verde ling van het maatschappelijke inkomen waarvoor de Nederlandse volkshuishou ding zich in 1955 heeft gesteld gezien- Het moet worden betreurd dat in de uit de spanning op de arbeidsmarkt voortge komen loondiscussie, zowel van werkne mers, als van werkgeverszijde, het loon- vraagstuk uitsluitend gesteld is als een vraag van inhalen van een veronderstel de achterstand van de ontwikkeling der lonen bij de ontwikkeling van het natio nale inkomen en dat niet ronduit de vraag aan de orde is gesteld, of, en in hoever, de economische omstandigheden wedicht een zekere vergroting van het werknemersaandeel toelieten- Het is noodzakelijk zich bij de beoor deling van de mogelijke gevolgen van het in maart 1956 bereikte loonakkoord te realiseren, dat dit akkoord een pogir»g inhoudt tot vergroting van het werkne mersaandeel in het nationale inkomen tot boven het peil, dat in enig jaar van de periode 19491955 in feite werd bereikt, maar dat alleen de toekomst kan leren of en in hoeverre dit doel ook inderdaad zal kunnen worden verwezenlijkt. Verwacht moet worden dat zowel de gemiddelde loonsohi per werknemer over 1956 als in de loop van dat jaar te berei ken gemiddelde loonpeil t-o.v. 1955 een verhoging zal ondergaan van ongeveer 8 a 9 pet. Neemt men in het gunstigste geval aan, dat in 1956, evenals in 1955 het reële nationale inkomen per werkne mer met 4 5 pet. zal stijgen een ver onderstelling die ons optimistisch voor komt dan blijft, bij het uitblijven van prijsverhogingen ongeveer de helft van de loonsverhoging te absorberen door vermindering van het ondernemersaan- dee] in het nationale inkomen. Mocht onverhoopt de stijging van de arbeidsproduktiviteit in 1956 geringer zijn dan de hierboven veronderstelde 4 a 5 pet. en het is goed te bedenken dat in de nijverheid die stijging in 1955 reeds aanmerkelijk geringer was dan in 1954 dan wordt de keuze tussen prijs- afwenteling, met als mogelijk gevolg ver lies aan buitenlandse concurrentiekracht, en prijshandhaving, met als mogelijk ge volg een onvoldoende voorziening in de behoefte aan investeringsmiddelen, nog zwaarder. In het licht van deze overwegingen lijdt het geen twijfel, dat ons land met de loon1 van maart 1956 een periode van onzekerheid tegemoet gaat. Onder ook maar enigszin* ongunstige omstandig heden zullen nadelige gevolgen niet kun nen uitblijven. Stellig kan niet worden ge zegd, dat bij dit loonakkoord voldoende rekening zou zijn gehouden met de in voering der ouderdomsverzekering en met een huurverhoging, die in 195" te wachten zijn. In dit verband moet het worden betreurd, dat thans opnieuw een belangrijke verbetering van de reële Ionen is tot stand gebracht, zonder dat van die gelegenheid gebruik is gemaakt om tevens het probleem van de huren nader tot zijn oplossing te brengen. Ons land staat met zijn loonproblema- tiek niet alleen. De wijze waarop andere landen het vraagstuk van de verhouding tussen stijgende arbeidsproduktiviteit en de beweging van lonen en prijzen tot op lossing brengen, is voor ons land mede van beslissende betekenis- Het wereld- prijsniveau voor industriële produkten wordt niet door ons, maar door anderen bepaald. Ook in andere landen over heerst het streven naar prijsstabilisatie en naar aanpassing van het inkomensni veau aan de toeneming van de produkti- viteit. Maar niet overal bereikt dit stre ven dezelfde resultaten. Nederland, met zijn grote bevolkings accres, zal zijn positie ook t-o.v. de sterk ste concurrenten moeten handhaven. Het behoort dus op zijn minst te streven naar stabiliteit der arbeidskosten per eenheid produkt en mag daarmede eigenlijk zelfs geen genoegen nemen. Niettemin heeft ons land in de laatste twee jaren be langrijke grotere loonstijgingen doorge maakt dan overeenkwamen met de stij ging van de arbeidsproductiviteit. Waar schijnlijk was inderdaad de relatieve kos- tenvoorsprong, die Nederland in 1953 nog had, daarvoor een voldoende rechtvaar diging. Nu echter in 1956 op dezelfde weg zal worden voortgegaan, ligt in de ver gelijking met het buitenland een duide lijke waarschuwing besloten. Relatieve veranderingen in het kosten- peil zijn bepalend voor de relatieve ver anderingen in de concurrentiekracht, re latieve veranderingen in de concurren tiekracht zullen straks bepalend blijken te zijn óf wel voor de omvang van de werkgelegenheid, óf wel voor de stand van de betalingsbalans. En deze laatste beheerst op zijn beurt de internationale positie van de geldeenheid. Langs deze omweg oefent het loonvraagstuk £ijn in* vloed uit, niet slechts op de binnenlandse waarde van de geldeenheid, maar, op enigszins langere termijn, eveneens op de buitenlandse waarde. Omgekeerd zijn echter ook de buitenlandse en binnen landse geldwaarde mede bepalend voor loonhoogte en werkgelegenheid. Hand having van de externe en handhaving van de interne waarde der geldeenheid stellen grenzen voor het bjj zo volledig mogelijke werkgelegenheid realiseerbare loonpeil, dan wel voor de bij een gege ven loonpeil realiseerbare werkgelegen heid. Het is de taak van de centrale bank mede ervoor te waken, dat deze gren zen worden in acht genomen en de haar ter beschikking staande instrumenten van monetaire politiek te gebruiken, in dien die grenzen onverhoopt zouden drei gen te worden overschreden. De Neder landsche Bank is zich van haar verant woordelijkheid ten deze bewust: de ge compliceerdheid van de problemen, waar voor zij zich in dit verband wellicht ge steld zal zien, verliest zij daarbij niet uit het oog. In liet centrum van Rome staat een hoge, Ethiopische obelisk, die de Ita liaanse troepen in 19Z6 buit maakten en door wijlen maarschalk Graziani als oor logstrofee mee naar Rome werd ge bracht. Nu, 20 jaar later, heeft de Ethio pische regering om teruggave van. het monument verzocht. Een neo-fascisti- sche organisatie heeft verklaard, dat zij de obelisk liever „vernietigen, dan terug geven" „De Nederlanders voelen aan, dat de dood van Jungsehlager voordelig voor hen is, daar nu niet kan worden bewe zen, dat deze Nederlander de leider is geweest van een ondergrondse organisa tie. Maar dit zal uitkomen bij de gerech telijke vervolging tegen de subversieve elementen, die thans terecht staan". Aldus de dreigende verklaring van het Indonesische ministerie van voorlichting in een radio-uitzending voor geheel In donesië, naar aanleiding van de dood van de heer Jungsehlager. In deze verklaring werd verder nog gezegd, dat Nederland gebruik maakt van het overlijden van Jungsehlager, om de sympathie van de wereld te winnen. „Het mag wel gezegd worden, dat de Ne derlanders het gezegde kennen, dat het doel de middelen heiligt". Rechter Rochjani deelde vanmorgen in de rechtszaal te Djakarta mede, dat de 46ste zitting in de zaak Schmidt is uit gesteld tot 7 mei a.s. De getuigen, die vandaag zouden worden gehoord, waren n.l. niet aanwezig. De rechter zeide nog, dat twee getuigen ziek waren en dat de derde te laat was opgeroepen. Deze drie getuigen zijn in arrest sinds januari 1954, toen zij samen met 34 an dere Nederlanders werden aangehou den. Zij zouden vandaag voor het eerst sedert hun arrestatie voor de rechter zijn verschenen. Het zijn de heren P. J. H. Wiersma, die een zenuwinstorting zou hebben gehad, H. de Braai en Dumais, die, naar wordt vernomen, aan hoge bloeddruk zou lijden. Mevrouw Bouman deelde mede, dat alle drie getuigen bij het verhoor door de politie hebben verklaard, onder dwang van een zekere sergeant Peltzer aanwe zig te zjjn geweest bij een illegale „drop ping" op de hellingen van de Tangkoe- ban Prahoe, nabij Bandoeng. Zij zullen opnieuw worden opgeroepen om op de volgende zitting te verschijnen. Rechter Rochjani heeft voorts vier an dere getuigen opgeroepen, indien de ge tuigen, die vandaag zouden verschijnen, ook niet op 7 mei aanwezig zullen kun nen zijn. Mevrouw Bouman verklaarde, dat zij tenminste zeven getuigen a decharge zou oproenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1